WONING 7 I MÜMM’S GEMIM. ÉVEB pr kt ITCAP Mouws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 'jjwiel r7'"' I No. 8303. INZET. 39ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. IVEBVERIJ Az. IE* gü EIMER otterdam. den Koning li Woensdag 19 September 1900. FEUILLETON. jjwielen i het Kampioen- e prys by het ecord (157 K.M. enz. MOTORCYCLES 's Bosch. 100.- 250— - Verspreide Berichten. Men icherij EtINKMAN Zn (Wordt titrvolgd.J 'M Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ioskoop, veild, staan in DA de Heer ien en verven van roben, alsook alle Reeuwijk, notitiën geeft tOOGLEEVER verliooglnyw snot van E OUDE DAMMER bij tegenwoordig ge- gchleven .met den man, die de iSL/'T^mij het medelijden Li^le^öelftó voor den ellende- r',yiïijvtat. onbeschrijfelijke 2*3ira’ om hem naar na te vragen maaiy, IiOI INHIJIIIlilM Telefovn 5o. W. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r K tt M en r n. Op den De Boeren hebben den spoorwegbrug by Kaapmuiden (aan den Delagoa-spoorweg) vernield. De Portugeesche spoorwegautori teiten weigeren goederen aan te nemen voor de verzending over de grenzen. De Boeren vernielden verder de brug by Krokodilpoort en staken 300 spoorwegwa gens in brand. Het garnizoen van Schweizerrenecke ten Noordwesten van Bloemhof is sedert veertien dagen door de Boeren omsingeld. Het garni zoen is sterk verschanst en voldoende van levensmiddelen voyzien. Uit Vryburg ver trekt een onzetcolonne. troepen en door het uitvaardigen van myne proclamaties van 24 Mei en 1 September, waarby de Oranje Vrijstaat en de Z.-A. Re publiek in naam van H. M. door mij worden geannexeerd. 1 Ik neem deze gelegenheid te baat om te doen opmerken dat, behalve in het kleine gebied dat bezet is door het Boerenleger onder het persoonlijk bevel van commandant- generaal Botha, de oorlog ontaard is in on geregeld en onverantwoordelijk uitgevoerde operaties, in vele gevallen door onbetee- kenende groepjes menschen. Ik zou myn plicht tegenover H. M. Re- geering en tegenover H. M. leger in Zuid- Afrika verzuimen, wanneer ik niet elk mid del te baat nam om aan deze onregelmatige wyze van oorlogvoeren spoedig een einde te maken. De middelen die ik genoodzaakt ben toe te passen, zyn dezulken die door de krijgsgebruiken zyn voorgeschreven. Zy zijn noodlottig voor het land en brengen einde loos I(jden over de burgers en hunne gezin nen. En hoe langer de guerilla duurt des te strenger moeten die middelen worden doorgevoerd”. De jongste proclamatie van lord Roberts, die naar hy mededeelt door hem in het Engelsch en in het Hollandsch is verspreid, luidt aldus ,De vroegere president Kruger is met Reitz en de archieven van de Z.-A. Republiek de Portugeesche grens overgetrokken, en te Lorenqo Marques aangekomen met de be doeling weldra naar Europa te vertrekken. Hierdoor heeft Kruger formeel afstand ge daan van de positie, die hij als president der Z.-A. Republiek innam, en dus zyn offi- cieele betrekking met Transvaal verbroken. Deze daad van Kruger toont hoe hopeloos naar zyn meening de oorlog is die thans reeds byna een jaar wordt gevoerd, en zyn verlaten van de zaak der Boeren moet het voor zyn medeburgers duidelyk maken dat het onnut voor hen is den stryd nog langer voort te zetten. Het is waarschijnlijk niet bekend aan de bewoners van Transvaal en de Oranje-rivier- kolonie, dat ongeveer 15000 hunner mede burgers thans krijgsgevangenen |zyn, en dat geen hunner zal worden in vrijheid gesteld voordat zy, die thans de wapenen voeren, zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven. De burgers moeten tevens thans bedenken, dat geen interventie ten hunnen behoeve ko men kan van een der groote mogendheden, en verder dat het Britsche ryk besloten is, het werk te voleindigen, dat thans reeds zooveel kostbare levens heeft geëischt, en den oorlog die haar door de vroegere re- geeringen van Transvaal en de Oranje Vrij staat is verklaard, en die slechts op één wijze kan eindigen, tot een besluit te brengen. Indien nog eenige twijfel overblijft in de meening der burgers over de bedoelingen van Hare Britsche Majesteit, dan moet die thans verdreven zyn door de wyze waarop het land geleidelijk bezet wordt door H.M. zetten van troepen aan de Yangtsé alleen noodig was om de Duitsche belangen te be schermen. velhebber bedreigt allen met den dood die de vreemdelingen herbergen. Deze proclama tie is op ’s Keizers last overal te Peking aangeplakt. het stoom n tan enz. s. worden naar de geverfd. jtoomd of geverfd de gezondheid Frankrijk. Het bezoek aan de Tentoonstelling blyft op gelyke hoogte; Vrydag waren er weer 316.381 bezoekers, des avonds van zes tet tien betaalt men dan met vier tickets zyn entrée) on Zaterdag waren er 237.763, ter wijl het fraaie weder gisteren weder dui zendtallen in den vroegen voormiddag reeds naar het enorme terrein heeft getrokken. Terwijl verluid, dat de heer Loubet een redevoering zal uitsproken op het burge- meestersbanket van do regeering, heoft de president der Republiek aan het bureau van den nationalistischen gemeenteraad van Pa rijs, dat een audiëntie had aangevraagd, kort weg doen antwoorden, dat hy geen gelegen heid had do hooren te ontvangen, wat ge lijkstaat met de afwijzipg van de tot hem gerichte uitnoodiging ter bijwoning van het banket der nationalisten. Zaterdag is door den president der Repu bliek te Rambouillet ontvangen de Italiaan- sche missie, welke gekomen was om hem aan te zoggen, dat prins Victor Emmanuel j Humbert, op den troon opgevolgd. Met groote plech- gbaar by ITERS Jz. rijg van echtheid ia n kurk «teoda voor den naam der Firma IPPE ulomoblelen e. a rjji liOITKli klassieke merk 4«) >Ik zal het u zeggen,” sprak ik, «onder voor waarde dat ge mij uwe eer verpandt, dat gij mij de volledige geschiedenis van die verschrikkelijke misdaad zult verhalen, en mijne vragen volledig en naar waarheid zult beantwoorden.” Hij glimlachte droevig. «Gij vergeet mijne po sitie, Mr. Vaughan, als gij van «eer” spreekt Maar, desniettemin beloof ik u al wat gij vraagt.” j Ik verhaalde hem dus zoo kort zakelijk mogelijk al wat er gebeurd washij huiverde toen ik hem mijn verschrikkelijk visioen beschreef. >Spaar mij,” zeide hy, «ik weet alles. Duizen den malen heb ik het gezien of gedroomd het zal mij nimmer verlaten Maar waarom tot mij te komen Gij zegt dat Pauline herstellende is; dan zou zij u alles wel hebben opgehel- derd.” «Ik Wilde haar niet ondervragen alvorens ik u gesproken had. Zij is wel weder dezelfde, maar ik ben een vreemdeling voor haar; en indien uw antwoord niet is zooals ik dit hoop en verwacht, zullen wij elkander nooit weerzien.” «Gij kunt alleen de waarheid spreken. Luister: ik verweet den moordenaar, uwe medeplichtige, de misdaad. Evenmin als gij kon hij haar loo chenen, maar hij rechtvaardigde zich?’ gaf ik hem.” «Zijn vaderland Dat van zijn vader was En geland I” »Dat zijner moeder was Italië,” antwoordde Ceneri toornig, «hij had ons bloed in zijn aderen. Zijn^noeder waz eert trouwe Italiaansche. Zij zou fortwn, leven, ja zelfs hare eer voor Italië ge- gevW hebben." »Dat doet niets ter zake. Verhaal mij de gan- sche geschiedenis” Hij voldeed hieraan. Om rechtvaardig te zijn jegens een gestraft man, zal ik haar niet in zijn eigen woorden weergeven. Ja, hij was misda dig geweest, doch niet zoo uiterst bedorven als ik mij hem had voorgesteld Zijn grootste fout was, dat in zake van vrijheid” alle middelen geoorloofd, alle misdrijven vergefelijk waren. Wij Nederlanders behoeven slechts aan onzen tachtig- jarigen strijd om onafhankelijkheid tegen Spanje te denken, om te begrijpen wat vaderlandsliefde in den geest van Ceneri, beteekent I Hij en zijne zuster waren de kinderen van ach- tenswaardige lieden uit de midden-klasse, niet van adel, zooals Ceneri mij verzekerde. Hy had een degelijke opvoeding genoten, en koos het beroep van geneesheer. Zijne zuster, van wie Pauline haar groot fortuin erfde, leefde als een gewoon Italiaansch meisje, zelfs nog naargees- tiger dan andere, doordien z 1 naar het voorbeeld van haren broeder standvastig weigerde om aan eenige uitspanning deel te nemen, zoolang de »wit-rokken” (Oostortrijkers) in1 het land waren. In den te Balmoral gehouden minister raad heeft de Koningin van Engeland een proclamatie geteekend, waarby het tegen woordige parlement den 25en September wordt ontbonden. Op dion dag zal tevens het besluit worden afgekondigd waarby het nieuwe parlement tegen 1 November wordt bijeengeroepen. Veel nieuws uit China is er niet, hoort nog niet van een verkregen eenstem migheid tusschen de groote mogendheden ten aanzien der te volgen gedragslijnc- dat èt De Times verneemt uit Peking dat de Russische gezant Giers den 4en aan zyn ambtgenooten kennis gaf, dat hy van zyn regeering bevel ontvangen had, Peking te verlaten, met do Russisch-Chineesche Bank, maar eerst over eenigen tyd, hy zal echter niet te Peking overwinteren. Admiraal Alexjef bevindt zich te Peking, waar hy slechts drie dagen blyft, daar de Russische troepen te Peking zullen overwinteren. De correspondent van de Times zegt dat het vertrek der Russische troepen, indien het gevolgd werd door een ontruiming van Peking door alle andere troepen, noodlottig zou zyn, maar dat het op zichzelf een zegen is, want de Russen zijn algemeen gevreesd en gehaat, en het bewind van de Russen is onverdragelyk voor vreemdelingen en Chinee- zen beide. De wyk van Peking door de Russen bezet, is geheel verlaten, de winkels zyn er gesloten, op straat ziet men niemand, wat treffend afsteekt by de andere stadswijken onder internationaal beheer, overal elders zjjn de winkels open en heeft de bevolking haar bedryf hervat. Vooral de Japansche wyk onderscheidt zich hierin gunstig van de Russische. De gezanten van alle mogendheden behalve Duitschland, hebben een bezoek ontvangen van prins Tsjingde Italiaansche gezant in de Wgewyde hal der voorvaderen”, welke de gezant bewoont, ofschoon daar vroeger nooit een vreemdeling toegelaton is. Tsjing schynt den toestand nog niet te begrypen, want hy verlangd dat het Chinoesche bewind over Peking hersteld zal worden, en denkt dat de mogendheden genoegen zullen nemen met een schadeloosstelling. Het verhoor van getuigen heeft aan het licht gebracht dat de Keizerin het plan had gevormd, alle vreemdelingen te laten ver moorden wanneer dezen voldaan hadden aan de uitnoodiging der regeering om onder Chineesch geleide naar Tiëntsin te gaan. Daarna vatte de Keizerin het voornomen op, de gezanten in het Tsoeng-li-jamen te lokken en te laten dooden, en dat werd enkel ver hinderd door den voorbarigen moord van v. Ketteler. Het edict van 26 Juni, door de bondge- nooten te Peking gevonden, en waarin pryzeu waren uitgeloofd voor de vreemdelingen die gevangen genomen zouden worden, zegt ook dat de zendingsposten te Peking verwoest zyn, zoodat de vreemdelingen daar nu geen schuilplaats meer over hebben; de opperbe- uigelijk«Pauline’s broeder 1 Anthony March I” Jlk spoor van de helsche logen was op eenmaal uit mijn geest verbannen maar de moord waarbij Ceneri betrokken was, nani nu nog vreeselijker afmetingen voor mij aan. Deze was verschrikke lijker dan ik ooit had kunnen veronderstellen. Het slachtoffer een bloedverwant, het kind van zijn eigen zusterIk gevoelde dat er niets kon worden aangevoerd om de misdaad te ver goelijken Al zou hij den moord ook niet gelast of be raamd hebben, was hij er bij tegenwoordig ge weest en tot voor korten tijd geleden, op vnend- schappelijken voet -- .1.. daad bedreven had niet verklaren datt; ling, die daar voor'i verontwaardiging b$ de reden voor dez^^^.^-y^— ---o nu of nooit, moest ik mij elke opheldering trent deze zaak verschaffen. Doch de vraag die mij op de lippen zweefde werd mij bespaard. De balling hief zyn hoofd op en keek mij met akelige oogen aan «Gij deinst voor mij terug. Geen wonder! toch ben ik niet zoo schuldig als gij denkt.” «Deel mij eerst alles mede; de verontschuldi gingen kunnen later komen, ten minste, wanneer die ooit voor zulk een misaaad kunnen gevonden worden.” «Voor den moordenaar bestaan er geen. Wat mij echter betreft, God weet dat ik den jongeling gaarne het leven had laten behouden. Wel ver zaakte en vergat hij zijn vaderlanddoch dit ver- Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 42 A. 17 C. f 6800.- 12 A. -. 250.— 37 A. - 1800.— met - 1 H. - 2250.— met - d A. - 1300.— 78 A. - 2450— met - 150.— 1 H. - 4000— IC. op- 10.- der perceelen 4G 19 HEP- lorgens te 11 C. BLONK te aanzien der te volgen gedragslijnen dat twee hunner een apartje hadden gemaakt, om zich het grootste deel van den buit te verzekeren, wordt ook alweer tegengesproken. De correspondent van de „Daily Mail” te Berlyn beweert, dat het bericht van den cor respondent der „Times” te Peking als zouden Rusland en Duitschland een overeen komst hebben aangegaan tot verdeeling van China onwaar is. Duitschland heeft geen plannen met het Yangtsé dal. De corres pondent meent verder te weten, dat Duitsch land voor geheel China de politiek van de open deur zal voorstaan. En in de „Köln. ZL” komt een officieus bericht uit Berlyn voor, dat Duitschland stel lig geen plannen heeft op de Yangtsé-vallei; dat het samen wil werken met de andere mogendheden aan één plan, en dat het bijeen brengen eener oorlogsvloot en het aan land «Op welke wijze Zeg het mij spoedig riep hij. Ik zweeg echter, en vestigde mijne oogen op hem om elke verandering in zijne trekken op te vangen, om niet enkel uit zijne woorden de waarheid te herkennen. «Hij bekende mij, dat de jongeling op uw be vel gedood werd, dat hij, o God hoe kan ik het herhalende minnaar van Pauline was, die, na haar onteerd te hebben, weigerde zijn fout te herstellen De waarheid Zeg mij de waarheid De laatste woorden schreeuwde ik zoo luid, dat ik zelve er van ontstelde. Mijne kalmte verliet my, als ik aan den ellendeling dacht die, met een spottenden glimlach, Pauline’s naam aan schande verbonden had. Ceneri daarentegen werd kalmer toen hij de strekking mijner vraag begreep. Hoe slecht de man ook mocht wezen, zelfs bezoedeld met on schuldig bloed, zou ik hem in mijne armen hebben kunnen sluiten, toen ik in zijne verbaasde oogen de laagheid las van deze valsche beschuldiging «Die jongeling, de knaap, die doorMacari’s dolk doorboord werd, was Pauline’s broeder, het kind mijner zusterAnthony March HOOFDSTUK XIII. Een verschrikkelijke bekentenis. Nadat Ceneri deze ontzettende woorden gespro ken had, strekte hij zijne armen op de ruwe tafel uit en legde met een wanhopig gebaar zijn hoofd daarop. Ik zat als verbysterd, en herhaalde werk- zyn vader, koning van Italië was r tigheid werden de hoeren der missie gehaald en gebracht. Gistermiddag is het te Parys by de in wijding van de coöperatieve socialistische bakkery, onder presidium van den Belgischen sociaal-democratischen afgevaardigde Fur- némont, tot een incident gekomen. Een roode vlag werd ontplooid na afloop, toen men in optocht wilde trekken naar de bak kerij in de rue de l’Espérance. Een com missaris van politie haalde de vlag weg, de afgevaardigde Gérault-Richard kwam tusschenbeiden en heroverde de vlag, na tuurlijk te midden van een behoorlijk tumult en het slot was, dat de vlag als een tropee werd ppgeborgen bij een kolenhandelaar in de buurt. Gisternamiddag is een trein, komende van Orleans, nabij hot .station Fours inge reden door een losse locomotief. Een twin tigtal menschen werden gewond. Oostenrijk-HongarIje. By de verkiezing van het bestuur van

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1