JIS, MMS Gfflill. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, kooping A, .erwijs. HUIS, bbende BOVEN- n Tiendeweg te i 50a, Kadaster 7 Centiaren, akken voorzien, imera en Keuken en twee Zolders. ,ng naar 't water sche ons Uv“h^ hebben en gen boesten, ler ademingB’ i ten bewezen. No. 8304. Donderdag 20 September 1900. 39ste Jaargang Buitenlandse!) Overzicht. FBU1LLE1ON. jeerllngen EltF, te Gonda, Wjjk LAiT Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. legen, goed on- nvaarden 2 Ja- sa- aling der koop- (Wordt nrvolgd.) 3INKMAN k Zn stand gelegen, vele gemakken JIS met een per- straat, te Gouda, actie C. Nr. 2416 eel 92 Centiaren, taling der koop- '00 op de boven- verlangen, ge en Op DINSDAG i de week ver- j. RAASTROP, or 1 1.—. .ste 3 werkdagen 10 tot 3 nren te van 9 tot 11 nren. iotarie KOEMAN C Nr. 1743, groot GIHimiE (MRANT ANDAG 1 OC- t 1900, 'e mor- uren, in het aie .Harmonie" aan van den te aris da, wijk H. Nr. r. 598, groot 31 de Hertsliogs- ior Volwassen». EZICHT op het nr maakt bekend, moet worden voor de aanvallen op de lega ties en het vermoorden van vreemdelingen- Over do vraag, waar de vredesonderhande lingen gevoerd zullen worden, beraadslaagt men nog. De mogendheden hebben zich nog niet beziggehouden mot de kwestie van de schadeloosstellingen. Waldersoo is te Hongkong met de Sachse aangekomen. Telefoon A o. 9*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het bericht waarin gemeld werd, dat pre sident Kruger gevangen gehouden werd in het paleis van den gouverneur van Lonrongo Marques, bleek naar officieel bericht uit Lissabon ongegrond te zijn. Het was niet het voornemen van de Portugeesche Regeering den ouden president daar te hou den of hem uit te leveren. De Regeering te Lissabon heeft officieel medegedeeld, dat zy hem slechts wilde beletten op neutraal gebied den stryd tegen Engeland verder te besturen. De gouverneur van Lourenqo Mar ques heeft den last ontvangen, om Kruger in geen enkel opzicht te bemoeilijken by de uitvoering van zyn plan om naar Europa te vertrekken, en om alle maatregelen te ne men die strekken kunnen om de veiligheid en de eerbiedige behandeling van den ouden president te verzekeren. t Bovendien heeft de gouverneur ook nog last gekregen om toe te zien, dut de Presi dent werkelijk naar Europa vertrekt. Hierdoor heeft de Portugeesche regeering haar bevoegdheid weder overschreden Zy heeft recht te beletten dat Kruger gedurende zyn verblijf te Louren?o Marques iets doet, wat de neutraliteit van Portugal zou kunnen schenden. Maar zy heeft geen recht iets te bepalen, omtrent het doel van zyn reis, als hy het Portugeesche gebied wil verlaten. Bovendien kunnen de belangen van Portugal in het minst niet geschaad worden indien Kruger voornemens zou zyn naar Amerika of naar Aziö te vertrekken. Vreest men wel licht in Londen, dat de aankomst van pre sident Kruger in de Vereenigde Staten, zulk een invloed hebben zou op het Amerikaan- sche volk, dat de zaak der Boeren er door in een ander stadium komen zou Het plan van president Kruger schynt echter te zyn, behalve Nederland en België, ook Frankrijk en Rusland te bezoeken, en te pogen de regeeringen dezer landen tot in terventie te bewegen. De correspondent der Daily Telegraph te Louren^o Marques is er in geslaagd den Portugeeschen gouverneur te bewegen hem verlof te geven president Kruger te zien. De correspondent sprak echter alleen met Berdell, chef van de Transvaalsche politie. Ofschoon Kruger tegenwoordig was mengde hy zich niet in het gesprek, maar hy had Berdell verzocht den interviewer te woord te staan. De correspondent vroeg eerst naar Kruger’s gezondheid. Goed, antwoordde Berdell de president lijdt alleen aan zyn oogen. van warme aanbevelen»- reiken. I 25 cent ir. y V De Norddeutsche Allgemeine Zoitung meldt: Aan de gezanten te Londen, Parys, St. Pe tersburg, Rome, Washington en Weenen, en aan het gezantschap te Tokio is per telegraaf een rondschrijven gezonden, ondertoekend Bülow, behelzend dat do regeering voor het aanknoopen van diplomatieke onderhandelin- gen met de Cbineesche regeering als voor waarde stelthet uitleveren van de personen die gebleken zijn de eerste eigenlijke aan stichters tot de schending van het volken recht by de te Peking bedreven misdaden te wezen. De regeering stelt aan debetrokken Kabinetten voor, hun vertegenwoordigers te Peking op te dragen de aanwijzing te eischen van do bedoelde Cbineesche leiders, aangaande wier schuld, wat de aanstichting tot of het bedryvon van de euveldaden betreft, geen twyfcl mogelijk is. liever niet antwoordde Berdell. De correspondent geeft van het uiterlyk van Kruger de volgende schildering: De grijsaard zat, met den bril op, in een hoek van de Kamer, do beonen over elkaar, in een leuningstoel. Hij was gekleed in het zwart. Zyn lange witte baard omlystte oen bleek gerimpeld gelaat, waarop neerslachtigheid en teleurstelling te lezen was. Van het oorlogsterrein weinig nieuws. In het westen van Transvaal wordt, volgens een eukel bericht, de guerilla met succes voortgezet. In den rug der Engelschon gaat het mooi. Maar aan hun front, met name wat het Oosten der Transvaal betreft, zyn de Boeren minder gelukkig. Men weet, dat French Barberton hooft bezet. Door het innemen van deze stad, dio buitengewoon gunstig gelegen was, hebben de Boeren ook ten zuiden van den spoorweg hun steunpunt verloren, zooals de afdeelingen, die zich ton noorden daarvan bevinden, door het innemen van Lydenburg en de Spitskop haar basis zyn kwijtgeraakt. Waarom de Boeren hier en elders geen stand hebben gehouden, we weten hot niot. Verdeeldheid, zwakte, desertie, wat mag er de oorzaak van zyn Waterval Onder b.v. is van nature een buitengewoon sterke stel ling, niet om te trekken, en door de voor el kaar staande bergen, waartusschen de spoor ziek slingert, voor het Engelsche geschut schier onaantastbaar. Een duizend man had den vjjand daar kunnen tegenhouden. En toch werd zo zonder stryd ontruimd. Verderop is Poje-Carew door een eng dal getrokken, en geen schot werd op hom gelost. Do ruite rij van French is de bergen ten westen van Barberton overgekomen zonder dat men hem ernstig die moeilijke wegen betwist hooft. Is het waar, dat de Boeren niet meer willen stand houden, en zou Botha daarom en niet om redenen van gezondheid het opperbevel hebben neergelegd? President Steyn zou er, volgens de wDaily Telegraph”, slechts ook met moeite in geslaagd zyn, de orde te herstellen te Nelspruit on te Kroko- dilpoort, waar de Boeren by het hooren van Krugers vertrek aan hot plunderen zyn ge slagen en weigerden langer te vochten. Vil joen had eerst vergeefs getracht hen weer te verzamelen. Do Daily Graphic zegt dat de mogend heden Li-hoeng-tsjang erkend hebben aid vredesonderhandelaar, on vermoedelyk ook prins Tsjing. Bepaald is dat een behoorlijke centrale regeering in China gevestigd moet worden, dat volledige voldoening verschaft Verspreide Berichten. Frankrijk. De tentoonstelling is Zondag by prachtig woder bezocht door niet minder dan 504.585 personen dio hun tickets hadden te betalen met 30 4 35 centimes, terwyl do vervoer middelen (als daar zyn rytuigen, trams, omnibussen, booten en spoor) lang niot kon den voldoen aan de behoefte. Het antwoord van den minister van handel op de klachten der tentoonstellings- concessionarissen zal eerst heden worden gegeven, zoodat de ontevredenen hdn menkomst tot hot treffen van nadere maatregelen, eerst heden zullen houden of misschien later nog. Zooals men weet heeft de minister het beginsel van scheids gerecht erkend, doch wilde hy, wat de den scheidsrechters te verleenon volmachten aanging, nog eons kalm nadenken. Van het antwoord des minister^ zal het afhangen of een groot aantal zoo niet alle restaurants kiosken en uitspanningsgelegonboden, zullen gesloten worden. Aan de eere-tafel op het bnrgemees- torsbankot zullen plaats nomen naast den president der republiek de burgemeester van Tartes-Gaudran do kleinste vertegen- haar leven gegeven hebben I Waren hare kinde ren niet óók Italianen? Vrijheid lachte om eene nietigheid als misbruik van Vertrouwen Op eenige duizenden ponden na offerde hij het geheele vermogen der kinderen. Widr slechts geldgebrek heerschte, werden duizenden verschaft. Later werden hem eeretitels en aanzienlijke staatsbetrekkingen aangeboden voor deze groote. hoewel geheime diensten Het geeft mij een be teren dunk van den man, dat hij elke belooning standvastig van de hand wees. Het kan zijn dat zyn geweten hem zeide. dat hij zich zclven niet beroofd had. Doch hoe dit zijhij bleef de arme doctor Ceneri. en brak met zijne oude aanvoer ders en vrienden, toen hij zag dat Italië een Ko ninkrijk, en geen Republiek mocht wezen. Zooals ik zeide, had hij eenige duizenden pon den over gehouden. De knaap en het meisje groeiden op en hun oom bedacht dat zelfs zijn patriotisme hem veroorloofde genoeg achter te houden teneinde hunne opvoeding te voltooien en in hun onderhoud te voorzien Pauline beloofde zulk eene schoonheid te zullen worden, dat hij zich om hare toekomst geenszins bezorgd maakte. Wat haar betrof, zou een rijk echtgenoot alles weder terecht brengen. Maar met Anthony, die een wild, stijfhoofdig jongeling was, was het een geheel ander geval. Toen vroeg de correspondentHeeft de president Roberts’ proclamatie gelezen en gaat hij eerstdaags naar Europa Berdell beantwoordde de eerste vraag bevestigend, maar verklaarde de laatste niet stellig te kunnen beantwoorden, want er is in niets beslist. De president heeft Transvaal voor onbepaalden tyd verlatenmogelyk keert hy na zes maanden terug, als hy naar Europa gaat. De correspondent vroeg voorts of de pre sident zyn ontslag had genomen. Neen ant woordde Berdell nadrukkelyk. Schalk Burger vervangt Kruger tydens zyn afwezigheid. Toen vroeg de correspondentBlyven de Boeren hoop houden Waarom zetten zy anders den stryd voort Wy bly ven tot den laatsten droppel bloed voor onzen geboorte grond vechten, antwoordde Berdellwant anders gaan wy naar Ceylon of St. Helena. Daarom moeten wy blyven hopen en strijden. Over Roberts’ proclamatie te disenteeren heeft geen nut, want het heele stuk is ave rechts. Roberts is nog niet klaar met de Boeren te velde. De correspondent hernamEr is eerlijk gevochten, niet waar? Roberts streed met eerlijken stryd. Berdell antwoordde: Jawel maar er zyn dingen gebeurd, die het Engel sche leger niet tot eer strekken. Welke dingen vroeg de correspondent. Berdell haalde eenige dingen aan, o. a. dat Kaffers Boerenvrouwen en kinderen heb ben gedood, terwyl zy aangevoerd werden door Engölsche officieren. Welke bewijzen hebt gy P vroeg de corres pondent. Berdell antwoorddeWy hebben beëedigde Boerenverklaringen, die wy moeten aannemen. Dan heeft Roberts vrouwen en kinderen uit Pretoria weggezonden. Dat was een grof onrecht. De correspondent zeideDat is oorlogs recht bovendien noopte gebrek aan voedsel Roberts zoo te handelen. Berdell zeide, dat hy grooten eerbied had voor Roberts per soonlijk, maar Roberts’ officieren deden veel ongeoorloofds. Berdell verklaarde voorts, het beter te vinden niet verder over de zaak te spreken, maar het staat vast zeide hy, dat Roberts’ proclamatie berust op een mis vatting. De toekomst zal bewyzen dat de Boeren allesbehalve geslagen zyn. De En- gelschen kunnen de Boeren misschien verslaan maar ten onder brengen nooit. Berdell lo genstrafte, dat Schalk Burger te Louremjo Marques Kruger had trachten te spreken. Overigens wilde Kruger voor het oogenblik liever geen meening uitspreken over Zuid- Afrika’s toekomst. Ten slotte vroeg de correspondent ver gunning Kruger de hand te drukken. Neen, strekte en éënige erfgename benoemd In het bezit van zulk een fortuin, waarover zij de volledigste beschikking had, werd Mrs March door elkeen geéerd en met de meeste voorkomend heid behandeld. Zij had, tot zy haren toekonastigen echtgenoot leerde kennen, haren broeder boven alles ter we reld bemind. Zij bezat zijn patriotisme, sympa thiseerde met zijne plannen, en luisterde gretig naar de samenzweringen die hij steeds met haar besprak. Hij was eenige jaren ouder dan zij, en op het tijdstip van haren terugkeer naar Italië, zag zij hem als een oogenschijnlijk rustig, zwaar- arbeidend en slecht-beloond geneesheer weder. Eerst toen hij er zeker van was, dat haar hart haar vaderland niet verloochend had? liet Ceneri haar merken, dat onder zijn prozaïsch uiterlijk een der meest toegewijde en krachtige geesten schuilde van allen, die zich voor de bevrijding van Italië wilden opofferen. En zij bewonderde, ja vergoodde hem deswegens. Ook zij was bereid om alles op het altaar des vaderlands ten offer te brengen. Wat zij verricht zoude hebben indien men het van haar hadde geèischt, is onmogelijk te zeggen, maar het lijdt geen twijfel of zij zoü haar eigen fortuin en die barer kinderen, vrijwillig voor de goede zaak hebben afgestaan Doch, daar zij stierf lang vóór dat de vrucht tot rijpheid was gekomen, stelde zij een zóó onbegrensd vertrouwen in haren broeder, dat al wat zij bezat aan hem als eenige voogd harer kinderen werd toevertrouwd. In hare laatste ©ogenblikken moest hij haar echter belo ven, dat zoowel de knaap als het meigje hunne den wordt ver ten. Commissie, retaru, RKERK. X). 47) Ongetwijfeld zou zij in dezen rouw over haar vaderland volhard hebben, indien de liefde niet in het spel ware gekomen. Een Engelschman, met name March, zag het schoone Italiaansche meisje, won haar hart, huwde haar en voerde haar in triomf naar zijn geboorteland. Ceneri vergaf zijn zuster haren afval nimmer geheel en al, maar, de vooruitzichten die door dit huwelijk voor zijn zuster geopend werden, waren zóó gunstig, dat hij zich er niet met kracht tegen verzette. March was zeer rijk. Hij was de eenige zoon van een rijken reeder, waaruit zich het feit verklaart, dat Pauline, voor zoover Ceneri wist, geen familie-betrekkingen van vaders zijde bezat. Gedurende verscheidene jaren leefde de jonge echtgenoot volmaakt gelukkig met zijn schoone vrouw. Twee kinderen, een zoon en een dochter werden uit hun echt geboren. Toen de soon twaalf en de dochter tien jaren oud wa ren, stierf de vader. De weduwe, die slechts wei nig vriendschap in Engeland gesloten had, en dat land slechts ter wille van haren echtgenoot had lief gekregen, keerde terstond naar haar geboorte grond terug Zij werd met vreugde door de oude vrienden ontvangen, en als fabelachtig rijk be- chouwd. Haar echtgenoot had haar tot zijn vol- opvoeding in Engeland zouden ontvangen Na haren dood bleven de weezen dus geheel aan de zorg van den voogd overgelaten. Hij gehoorzaamde haren laatsten wil. Anthony en Pauline werden naar Engelsche scholen gezon den maar, daar zij geene vrienden in het ge boorteland huns vaders bezaten, brachten zij de vacanties in Italië door. Daardoor groeiden zij zoowel als Engclschen en als Italianen op Ceneri beheerde hun vermogen met de meeste zorg en nauwgezetheid. Ik twijfel in dit opzicht geen oogenblik aan zijne eerlijkheid. Maar toen brak het zoo lang gehoopte oogen blik aan De groote slag moest gewaagd worden. Ceneri, die zich tot nu toe buiten alle onbedui dende samenzweringen gehouden had, gevoelde nu of nooit al wat in zijn vermogen was voor zijn vaderland1 te moeten doen. Hij wist dat Garibaldi bestemd was om de bevrijder van zijn verdrukt land te worden. De eerste rassche schrede was gedaan en met succes bekroond. Het oogenblik en de aanvoerder waren goed gekozen. Bij dui zenden stroomden de vrijwilligers naar het tooneel des oorlogs maar de algemeene kreet was: »Geld, geld, geld!” Geld voor wapens en ammunitie, geld voor oorlogsmateriaal, voeding en kleeding, geld voor omkooping, kortomgeld voor alles Zij die de zenuwen van den krijg in werking hielden, zouden de ware bewijders van hun vaderland zijn! Waarom zou hij aarzelen Indien zijne zuster leefde, zou zij met vreugde al wat zij bezat, zelfs Telefoon Mo. M» A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1