uis, worn mu HUIS, hebbende BOVEN- ;en Tiendeweg te en 50a, Kapster 87 Centiaren, makken voorzien, hamers en Keuken in en twee Zolders, gang naar 't water blTO, No. 8306. 2ENSMA, ?kooping >A, 39ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 22 September 1000. Buitenlandse!] Overzicht. ERF, en decoraties. id van Tuinen. FEUILLETON. Uitsluitend vo:r de Abonné’s van dit blad. KENNISGEVING. lanvaarden 2 Ja- etaling der koop- BRINKMAN Zn I in stand gelegen, i vele gemakken SOUDA. by de week ver- L. RAASTROP, mda, wyk H. Nr. Nr. 598, groot 31 Telefoon 'o. 49- De Uitgave dezer Courant geschiedt dag*elijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IUIS met een per- mstraat, te Gouda, Sectie C.Nr. 2416 iheel 92 Centiaren, •etaling der koop- 4 uur. RDAGS van tot minvermogenden, kunsttandapparaten ■strekt. te Gouda, Wjjk C Nr. 1743, groot AANDAG 1 OC- !R 1900, ’s mor el/ uren, in bet huis „Harmonie” itaan van den te itaris Bouqueiten, tin. iTKRANSEN. ERPLANTEN. PDA en Omstreken >BB”. isecten. deelen water ver ston doodend voebt. hten, bloemen en L. f 0.80 1.01 IN.IIE 01R i T. Lord Roberts seinde Dinsdag om 8.50 nm. uit Nelspruit: „Stephenson’s brigade heeft gisteren zonder roor 1 1. atste 3 werkdagen 10 tot 3 uren te van 9 tot 11 uren. Notaris KOEMAN ITS 35 Gouda. De Duitsche regeering heeft aan alle bij de Chineesche quaestie belanghebbende mo gendheden, door haar gezanten, doen mede- deelen, dat zy de bestraffing van alle schul digen in China, zonder aanzien des persoons, dringend eischt. Het „Berl. Tageblatt” zegt, dat dit voorstel van Duitschland volstrekt geen verwondering wekken zal. „Het is eefi feit, dat Duitsch land door don loop der gebeurtenissen in China, tegen zjjn zin, en in tegenstelling met de grootte van zjjn economische belangen, in de eerste ry der verbonden mogendheden is Telffoon Ma. 4t A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de Ingezetenen dat het i° Suppl. KOHIER der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze Ge meente, voor het dienstjaar 1900, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende Vijf Maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invorde-' ring is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 20 September 1900. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Het behoorde geer er in tegenwoordigheic zou worden geplet huis moest l a a bracht worden en zi ruogelijk raulii De Britsche verliezen in den oorlog in Zuid-Afrika bedroegen tot 15 September 40,075 officieren en manschappen, waarvan 1777 officieren. De lijst van invaiieden die naar Engeland zjjn teruggezonden telt alleen 1239 officieren en 28,199 man, waarvan 178 zjjn overleden, 781 zyn afgekeurd voor den dienst en 917 nog in de hospitalen in Enge land zjjn. Sedert de laatste opgave (tot 8 Sept.) is de Ijjst met 230 man vergroot. Hij bracht Anthony dus een bezoek en deelde hem zijn verzoek mede. Anthony, die een trotsch en verwaand persoon schijnt te zijn geweest, lachte eenvoudig over zijne onbeschaamdheid en gelastte hem te vertrekken. Arme jongen, hoe weinig wist hij wat deze lach hem kosten zou Misschien was het tengevolge eener zinspeling die Macari maakte, toen hij zich in ontembare woede verwijderde, dat Anthony’s oogen geopend werden voor het gevaar waarin zijn vermogen verkeerde: doch hoe dit zij, hij schreef on middel lijk aan zijnen oom en drong op oogenblikkelijke regeling aan. In geval van eenig uitstel, zou hij een notaris raadplegen en zoo noodig eene ver volging tegen den voogd instellen. Het oogenblik dat Cenen zoo lang gevreesd had, was dus gekomen maar nu zou de beken tenis, in plaats zooals hij zich had voorgenomen, vrijwillig door hem gegeven te worden, hem ont wrongen worden. Hij wist niet of hij door de Italiaansche of Engelsche wet verantwoordelijk zoude worden gesteld, maar hij was er zeker van, dat Anthony terstond de noodige stappen zoude doen, om hem te doen gevangen nemen. Dit laatste zou de geheele onderneming waarmede hij zich thans onledig hield, to gronde richten. Tqt eiken prijs moest Anthony Majrch voor eenigen tijd tot zwijgen worden gebracht. Hij verzekerde mij met de geloofwaardigheid van een stervende, dat hij zelfs niet gedacht had aan de vreeselijke middelen die dit teweegbrach ten. Zijn plan was om Anthoüy met behulp zij ner vrienden en ondergeschikten naar het buiten land te vervoeren en hem eenige maanden ineen inzending- van Ad verten tien tot 1 uur des midd.- Teneinde zijne vele politieke vrienden op elk uur van den dag en dikwijls ook bij nacht te kunnen ontvangen, huurde Ceneri voor een korten termyn een gemeubeld huis. Pauline’s teleurstel ling was zeer groot toen zij zag, dat een der eerste bezoekers Macari was, van wien zij gedacht had, thans in Engeland, - ontslagen te zijn. Zijn tegenwoordigheid was zóó onmisbaar voor Ceneri, dat hij zijn intrek bij hen nam in Horace street En daar de oude Teresa, de dienstbode van den doctor hen vergezelde, en ook daar zijne huishouding waarnam, was de verandering voor Pauline al zeer ongelukkig. Macari vervolgde het meisje nog steeds zonder gevolg, met zijne liefde. Ten laatste vormde hij, bijna tot wanhoop gebracht, het dwaze plan om haren broeder als werktuig te gebruiken. Hij kende de onbegrensde liefde van PauKne voor Anthony, en dacht dat zij’ diens wensch niet zoude weerstreven. Hij was wel geen bizonder vriend van den jongen man, maar, daar hij hem eens een dienst had bewezen, achtte hij zich gerechtigd hem om een wederdienst te verzoeken. En daar hij wist dat beide, broeder en zuster, niets meer bezaten, aarzelde hij de* te minder om daartoe over te gaan. tegenstand Nelspruit bezet. De Boeren had den hier voor hun terugtocht verscheiden munitiewagens verbrand, twee ervan hoorden tot ons veldgeschut. „Pole-Carew is met de gardebrigade 6.4 KM ten 0. van^gaca- bereden voet volk word kortenttfa door een troop vijan den opgehoudendeze trokken ten slotte terug. „French trekt in O. richting. „Pole-Carew hoopt morgen te Kaapmuiden te zjjn. Hjj heeft een munitiewagen ver- meesterd en eenige gevangenen gemaakt. Een zjjner verkenners is gewond. „Wjj zijn nu. ip telegrafische verbinding met Buller on kunnen hem van hier levens middelen zenden, een veel gemakkelijker weg dan van Machadodorp. Ongeveer dertig Boeren hebben zich te Spitskop aan hem overgegeven. Hij meldt, dat de meerderheid van die hem tegenstand hebben geboden huurlingen en Kaapsche rebellen zijn. „Methuen meldt, dat Douglas den 12en bij Lichtenburg in aanraking kwam met een troep van den vijand. Hjj bemachtigd» 39 gevan genen, 10 wagens en eenige schapen en ossen. Zyn verliezen waren luit. R. J. White, van het 60 Rijkswoudloopers, zwaar gewond en gevangeneen man van het regiment was bezweken aan wonden, by diezelfde gelegen heid bekomen. „Hildyard seint uit Utrecht, dat den 15en een afdeeling van het 13e huzaren, 16K.M. ten W. van Utrecht patroeljeerende, door een paar vrouwen genoodigd werd op een hoeve, waarboven do witte vlag woei. De patroelje kreeg melk en brood, maar toen zy weggingen werd er op hen geschoten. Do hoeve, die hoorde aan een Yonter, veld- kornet van Utrecht, den leider van de aan vallen op den spoorbrug in den laatsten tjjd, is verwoest. „Een dergelyko verraderlijke daad is een paar dagen geleden by den Commandonek gebeurd, waarbjj een man van Paget’s Horse gedood werd.” Tegen inwisseling van de Bon voor komende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cents, de prachtig uitgevoerde ATLAS VAN NEDERLAND EN ZIJNE BEZIT TINGEN, bevattende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toezicht van verschillende Hoofden van Scholen, is voor zien van een register van plaatsnamen, die op de kaartjes voorkomen, terwyl de afstanden der hoofdplaatsen in kilometers zyn aan gegeven. By toezending van veertig cents, wordt de Atlas franco per post toe gezonden. elegen, goed on» geplaatst. Duitschland isj door den moord op zjjn gezant, in zjjn eer het zwaarst be- leedigd geworden. Die misdaad legt Duitsch land te hooger verplichtingen op, daar naar de verklaring van ooggetuigen geen twjjfel bestaat of de moord van den Duitschen gezant is geschied op last van de machthebbers te Peking en met brutale geraffineerdheid is voor bereid. „Daardoor heeft Duitschland, met zjjn mo- reele aanspraken, recht op een eerste plaats onder de mogendheden in China verkregen. Dit recht is ook door do benoeming van graaf Waldersee tot opperbevelhebber der verbonden troepen in China door de mogendheden open lijk erkend. Het „Journal de St. Pétersbourg” noemde dit uitdrukkelijk den grondslag voor het Russische voorstel tot benoeming van den Duitschen veldmaarschalk. Geeft men dit moreele recht van Duitschland toe, dan kan men niet ontkennen dat het op diplomatiek gebied het recht van initiatief heeft. En de circulaire der Duitsche regeering kan door iedere mogendheid worden aangenomen, zonder argwaan, e nvoudig als het natuurlijke gevolg van de bijzondere moreele positie die Duitschland inneemt”. Zoomin tegen den vorm als togen den in houd der circulaire, zegt het blad vorder, kan men bezwaar hebben. Want er worden slechts moreele eischen gesteld; van een schade loosstelling wordt niet gesproken. Daar uit hlykt duidelijk, dat Duitschland aan de pecuniaire zyde der quaestie veel minder gewicht hecht dan aan de uitlevering en be straffing der hoofdschuldigen. Dit is volko men in overeenstemming, zegt het Tageblatt, met de houding die ook de andere mogend heden tot nog toe hebben aangenomen. Duitschland wil geen „massen-hinrichtung” van stroomannen, waar men in China zoo van houdt maar het wil door het forum der gezanten te Peking do hoofdschuldigen aangewezen, en deze, in het algemeen be lang, streng gestraft zien. Vry algemeen wordt dit standpunt van Duitschland door de openbare meening in de verscheidene landen als volkomen juist ge kenmerkt. De Fransche pers prjjst den gematigden toon van de nota, en constateert mot voldoe ning, dat eindeljjk een gezonden grondslag voor de onderhandelingen is gevonden. Deze Duitsche nota brengt methode in de behan deling der zaken. De Matin” zegt, dat deze ondubbelzinnige eisch aan alle praatjes van Li-Hoeng-Tsjang een einde maakt. „Wjj weten niet welke ont vangst deze nota bij de internationale diplo matie zal hebben, maar zij heeft ontegen- zeggelyk de verdienste de onderhandelingen krankzinnigen-gesticht te doen opnemen. Hoewel Ceneri dit niet bekende, twijfel ik niet of de jon geling zou zijn vrijheid hebben moeten koopen, voor de belofte het misbruik van vertrouwen van zijn voogd te vergeven. Macari, die op wraak zinde wegens de hem aangedane beleediging, was bereid, wanneer die ook van hem gevorderd mocht worden, zijne hulp bij de uitvoering van dit plan te verleenen. Pe- troff, de man met het litteeken over zijn gelaat, was des doctor’s lichaam en ziel Teresa, de oude dienstbode, zou op het bevel haars meesters elke denkbare misdaad bedreven hebben. De eerste zaak was nu om Anthony er toe te bewegen op een geschikt uur naar Horacestreet te komen. Ceneri maakte zijne toebereidselen, gaf de noodige instructies aan zijne bondgenooten, en schreef toen aan zijn neet om hem dien avond •te komen bezoden en zijne ophelderingen te ver nemen. Wellicht wantrouwde Anthony zijn oom en diens omgeving meer dan verwacht werd. Hoe dit zij, hij wees de uitnoodiging af, en stelde voor, dat zijn voogd tot hem zoude komen Daarop werd Pauline tot onschuldig werktuig gebezigd om haren broeder naar het noodlottig huis te lokken, Ceneri antwoordde aan Anthony, dat het hem tamelijk onverschillig was waarijde samen komst zou plaats vinden, doch stelde wlar eenige dagen uit. Toen deelde hij aan Pauline mede dat zijne bezigheden hem dien avond zeer laat van huis zouden houden, en 'dit een gunstige ge legenheid voor haar wus om ejhke uren onge stoord met haren broeder door t^Jrengen. Doch daar ook hij Anthony wenschte te spreken, moest Frankrijk. De tentoonstelling is Dinsdag bezocht door *252.877 personen, van wie er door het plot seling ongunstig geworden weder, slechts 8232 des avonds kwamen. Door de concessionarissen der tentoonstel ling is eergisteren middag een samenkomst gehouden tor behandeling van het antwoord van den minister van handel, Millerand, op hun vertoogen of juister, op hun verzoek tot benoeming van een scheidsgerecht met impe ratief mandaat, waaraan partyen zich blin delings zouden moeten onderwerpen. Zooals te verwachten was, heeft de minister betoogd dat hy daarop niet kon ingaan, te minder omdat het bepaald onwettig zou wepen, doch wel wilde hy den klagers belöoven, dat de taak der scheidsrechters zooveel mogeljjk vergemakkelijkt zou worden en dat door hem zij hem daar houden tot Ceneri terug zou komen. Pauline voldeed daaraan met de grootste blijd schap. Broeder en zuster gingen samen naar den schouwburg en te middernacht bracht hij haar naar Horace-Street terug. Ongetwijfeld verzocht zij hem nog wat bij haar te blyven. Daarom moest de schok wegens hetgeen nu volgde nog des te verschrikkelijker voor het meisje geweest zijn. Broeder en zuster Zaten een poos alleendoafop verschenen Ceneri met zijn beide vrienden An thony scheen door deze ontmoeting onaangenaam getroffen, hij bedwong zich echter en groette zijn oom beleefd. Macari echter keerde hij den rug toe. Het behoorde geenszins tol Ceneri’s plan'dat’’ van Pauline eenig geweld gepleegd. Bij het verlaten van het hij gegrepen, en naar den kelder ge- tyn noodkreten desnoods ón mogelijk worden gemaakt. Pauline zou don volgenden morgen naar een der vrienden van haar oom worden ovorgebracht, en onbekend blijven met de zaak die hem en zijne bondgenooten zoo plotseling naar Italië terug riep Pauline,” zei Ceneri, >mii dunkt gij zoudt beter doen than* naar uwe kamer te gaan Ik heb met Anthony eenige zaken te bespreken.” >Ik wil liever wachten tot Anthony vertrekt,” antwoordde zij, »maar als gij wat te spreken hebt, zal ik wel naar de achterkamer (achter het scherm) gaan.” (Hordt vtrvolgd.) 0. 1U. stelselmatig te maken en do mogendheden wakker te schudden uit de tot nog toe ge bleken besluiteloosheid. De „Figaro” verklaart de Duitsche eischen fpor „gerechtvaardige represailles” tegen- tegenover de vele misdaden die in Peking on der de welwillende blikken der Chineesche regeering zjjn begaan. De Engelsche bladen brengen oen nota van lord Salisbury in herinnering, waarin even eens wordt gezegd dat niets de mogend heden zal afbrengen van hun onherroepelijk voornemen hen, die voor de begane misdaden verantwoordelijk zjjn, te straffen. Die nota was in volkomen harmonie met de circulaire der Duitsche regeering, en zooals de „Stan dard” zegt„De houding van Duitschland moet daarom door het Engelsche volk gebillijkt worden. Wy mogen onze hand niet van China aftrekken voordat de straf vol trokken is.” Op denzelfden toon spreken de overige Engelsche Jfiaden. Het is byna onnóodig tq melden, dat de pers in Oostenrijk en Italië de zienswijze vart Duitschland volkomen goedkeurt, en bjj haar regeeringen aandringt op aanneming van Duitschland’s voorstel. Voor Rusland bestaat vrees. De „Matin” wyst er op, dat do Russische regeering steeds neiging getoond heeft, zelfs de hoofdschuldigen zacht te behandelen. En de Vereenigde Staten hebben zich on geneigd betoond, het Duitsche voorstel te steu nen. Zooals door „Reuter” uit Washington wordt geseind, is in een bijeenkomst op het Witte huis besloten, afwijzend te antwoorden op do Duitsche circulaire. Verspreide Berichten.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1