ITO, 8 .I No. 8307. MyW’SiiKISS. der wijs. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 30ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. I rer n iglijders wwkMjjke hulp Leerlingen peiler, irdtditmid- Mod raooee mwrfvwi in Rhenma- sn™« Maandag 24 September 1900. rad«rbali»a Woadinslf Nationale Militie. FEUILLETON. 11 Gouda. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Hl. Verspreide Berichten. ■**1 o uur. AGS van tot ivermogenden. sttandapparaten >kt. op de Ilerhaliojs- roor VolHtsseaet OEZICHT op het lier maakt bekend. 900 op de heren ig verlangen, ge ilen op DINSDAG 3'/> dubbele fleaeli Vegte, Zaltbommel. Rotterdam, ah age. JCtn. Rotterdam leden wordt ver- etten. e Commissie, éenrtavw, EBKEBK. 100. GOIIMIIEÜIIIIACT post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam idie SehutMnapothelw hit»ch, OMtemieh Centml-bepdt Saadera briefkaart «ordt egeaonden door (bommel- KKMAN Zn wereld bekend en roffen middel tegen ong-, Lever- II, enz. Inwendig uitwendig in bijna met goed gevolg - Prijs per flacon t 1.15. pueeikrach t teatal elke pijnlijke overbodig. Met roor ongeneeslijk anRs een by na 22 örengt genezing en ontstekingen enz. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat het Register van In schrijving met de Alphabetische Naamlijst, van hen die in dit jaar in deze gemeente voor de MILITIE zijn ingeschreven, van den 240 Septem ber 1900 tot en met den 30 October daaraanvol gende (de Zondag uitgezonderd) van des voor- middags 10 tot des namiddags 1 ure, op de Se cretarie der gemeente voor de belanghebbenden ter lezing is nedergelegd en dat tegen Register en Lijst bezwaar kan worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie, door middel van een met de noodige bewijsstuk ken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt, welk verzoekschrift vóór of op den jn October 1900 moet worden ingeleverd bij den Burgemees ter dezer gemeente. Gouda, den aan September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon A o. M9a De Uitgave dezer Cotirantgeschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Trirfann «•- NS ADVERTENTIE» worden geplaatst van 1—5 regels a -50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Volgens „Central News" heeft de Britsehe Begeering aan lord Roberts verlof gegeven om binnen een maand uit Zuid-Afrika terug te keeren. Dit besluit is genomen op grond van de rapporten van den opperbevelhebber over den toestand in het Boerenleger. Moch ten intnsschen onverwachte gebeurtenissen van emstigen aard voorvallen, dan zal de op perbevelhebber bljjven totdat het gevaar voorbij is. De dag van z(jn vertrek wordt aan lord Roberts overgelaten, daar hij nog tal van administratieve zaken heeft te verrich ten. Lord Kitchener, Sir Redvers Buller en de 'rest van den staf blijven in Zuid-Afrika, doch slechts voor korten tijd. Er is niets overgebleven van het Boeren leger dan eenige stroopende benden. Zie daar het voornaamste feit uit de laatste dépêche van Lord Roberts. Dit is do con clusie, waartoe de opperbevelhebber komt, na ons eerst gemeld te hebben, dat drie duizend Boeren uit elkander zijn gejaagd. Deze drieduizend Boeren vormden het Boe renleger. Drieduizend Boeren hebben dus de generaals French, Buller, Hamilton Stephen son, Knox enz., ongeveer een maand bezig gebonden. En nu hebben zjj zich verstrooid. Maar wie zegt den opperbevelhebber dat zjj zich niet weder op een bepaald punt zullen verzamelen. Wie zegt den opperbevelhebber dat onder deze drieduizend Boeren ook de legermacht was, die Buller het leven zoo zuur had gemaakt. Van dat alles geen woord! Er schynt een algemeen tumult ontstaan te zijn, toen de Boeren tot de hopeloosheid van hun zaak kwamen, en alle kanonneA, ook die, welke op de Engelschen veroverd waren, werden vernield, Zes maanden geleden wisten de corres pondenten reeds te vertellen, dat de Boeren geen hoop meer hadden en nu heeft Lord Roberts eerst deze ervaring opgedaan. Een troost blijft ’t dat de Boeren ondanks den benarden toestand, zich niet hebben overge geven en teruggetrokken zijn, wat nog niet wijst op wanhoop. De correspondent van de „Standard” seint lang niet in overeenstemming met ’t op de kbaki-verkiezing berekende telegram van Lord Roberts. Zeshonderd Boeren trekken, zegt hij, in de richting van Pelgrimsrust. De heer Steyn spoort jong en oud aan om in het Zuiden de guerilla te beginnen De Boeren trekken van Hectorspruit Noordwaarts. Drie com mando’s een zeer sterk trokken Maan dag in de nabijheid van Spitskop Noord waarts. En juist dit is gebeurd, zegt de schrijver. Het Pan-slavisme ziet zich door hot Pan- Mongolisme bedreigd. Sinds 1805 hooft Japan geduldig gewacht on gewaakt. Het hoeft den ('hineozon zijn besten raad gegeven en zelfs hulp aangebo den, indien China zich wilde hervormen. Het hooft eon groot aantal jonge Chineexon naar zijn prachtige scholen gelokt en hun lessen geleerd, die zij nooit kunnen vergeten. Zy hebben getoond, dat het Oosten de beste eigenschappen aan de Westerscho beschaving kan ontloenen, zonder zijn boste Oostorsche instellingen het aartsvaderlijk stelsel en den eerbied voor hot voorgeslacht te verliezen, waarop hot gohoolo stelsel van het Ooster- sche familieleven gegrond is. Daarom gelooft do schrijver dat alles heon- drjjft naar eon Chinoosch-Japansch verbond, dat Japan opgewassen zal maken tegen Rus land. een heele stap. Hij ziet dan ook in de nota niet anders dan een oprechte en loyale po ging om van de mogendheden de bindende verklaring te krijgen, dat zy besloten hebben de leiders te straffen on den Uhinoezen te toonen, dat de mogendheden het oens zjjn. Het is intusseben reeds vrywel zeker dat zy dat niet zyn. In Frankrjjk zyn sommigen tot het in zicht gekomen, dat deze zet van Duitschland het beginnen der onderhandelingon tegen houdt en dat op die manier Graaf Walder- see op het terrein van den strijd zal zijn aangekomen om ze te leiden. Zoo zou dus de zending van graaf Waldersee wel een beetje van karakter veranderen, en eon di plomatieke missie worden in plaats van een militaire, maar Duitschland zal toch zoo doende in China de eerste viool kunnen spe len. „Als het Duitsche voorstel wordt aan genomen”, zegt Valfrey in den „Figaro”, „dan valt de sluier weg, die de zending van graaf Waldersoe nog altijd omhulde, en geeft baar het algemeen® internationale karak ter terug, dat zy scheen te hebben ver loren.” Maar Frankrijk, de Franscho Regeering, zal zeker wel het wachtwoord- van Rusland krygen oer betoon beslissing neonkt. Van do Russische bladen hebben er twee, maar min der beteekonende, do circulaire ingunstigen zin besproken, maar dit zegt nog niet heel veel. eenige die zyn tegenwoordigheid van geest scheen te behouden was Petroff Het was hoogst nood- takel ijk dat Pauline tot zwijgen werd gebracht. Hare kreten zouden de omwoners wekken. Hij snelde dus tot haar, terwijl hij een groot wollen sofa-kussen over haar hoofd wierp, en hield haar met geweld op de sofa neergedrukt. Op dit oogenblik deed ik mijn dolzinnige intrede in de kamer, blind en hulpeloos, maar voor zoover zij begrepen.de wreker. Zelfs Macari deinsde bij mijn verschijning ach teruit. Ceneri legde uit zelfverdediging een pistool op mij aan. Doch hij begreep het eerst mijn smeeken, om genade, en redde, zooals hij mij verder verhaalde, mijn leven Zoodra Macari van zijn verbazing bekomen was, drong hij er op aan dat ik het lot van Anthony March zou deden Hij hief voor de tweede maal zijn dolk op om ook mij te doorsteken, terwijl Petroff die door den nieuwen loop, dien de zaak gekregen had, zich genoodzaakt zag om Pau line aan haar lot over te laten, mij neergedrukt hield waar ik gevallen was. Ceneri sloeg het «mal terzijde en redde mij. Hij onderzocht mijne oogen en bezwoer de waarheid mijner bewering, en te vens dat ét geen tweede ritóord zou worden ge pleegd. Petroff ondersteunde dezen wensch en ten- laat ste gaf Macari toe, dat ik op de wijze die den lezer reeds bekend is, zou worden onschadelijk gemaakt. De oude dienstbode die nog niets van het treurspel afwist, werd gewekt en uitgezonden om den noodlottigen drank te halen. lovertroften ben welbekend CIT-1LIX1I, .et Fabriekmerk). ide, radicale en g van alle, zelf» Inekkige zenuw ral ontstaan door jeugdigen leeftyd Ike zwakte, Blee’r Hoofdpyn g - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Frankkuk. Woensdag word do Tentoonstelling be zocht door 242.106 personen. Het bureau van den Parüschen gemeon- terawk-M voornemens op 40.000 plaatsen to doen aanplakken het besluit, oro 200.000 francs ter beschikking te doen stellen van liefdadige instellingen, hoewel deze publi catie van do edelaardige en grootmoedige gevoelens der heoron eigenlijk eon mystifi catie te meer is en de schenking volstrekt niet kan worden opgevat als oen bcwys van de milddadigheid dor nationalistische hoe ren. Toen in Juli do organisatie van het nationaal feest werd ter sprake gebracht, stelde oen dor loden voor oen gift van 100.000 francs voor de armen, doch de na tionalisten weigerdenzy meenden dat do aanwezige fondsen beschikbaar moesten blyvon voor don aankoop van lampions, de armen moeten maar waddenNu heeft het feest van 14 Juli meer gekost dan geraamd was en toch oordeelen de nationalisten hot noodig, tor herwinning van een zekere po pulariteit, tweehonderdduizend francs uit te trokken 1 Het achttiende nationale congres der Fransche arbeiderspartij, is eergisteren te Pa- rys geopend onder voorzittomehap van Ju les Gucsdo. Het ging er niet weinig heftig toe tegen de ministerieole sociaal-democra- ton, „die jacht makon op portefeuilles en niet werken aan do voorbereiding der revo lutie”. Eon opmerkelijke beschouwing levert do „National Review”. Naar zyno meaning is de stryd in China voor Rusland jaren to vroeg gekomen on zal alloen Japan or zy by spinnen. Voor Rusland en Duitschland heeft de plotseling te voorschijn gekomen eensgezind heid tusschon Noord, Midden en Zuid, tus- schen het Oosten en het Westen van hot ontzaglijke Chineesche R(jk eon emstigen in vloed. Zy dreigt Duitschland te beroovon van al wat het na het bezetten van Kiao Tsjau hoopte en verwachtte. Geen volk heeft zich by de Chineezen meer gehaat ge maakt dan do Duitschers. Maar Japan zal volgens dezen schrijver van den nieuwen toestand in Oost-Aziö be langrijk voordeel trekken. Indien hot zyn gedragslijn vooruit met zorg bepaald had, had de loop dor zaken den Japanners nauw- Ijjks gunstiger kunnen zyn. Slechts zes we ken geleden verklaarde Graaf Cassini, dat Rusland de taak, orde te brengen in China, niet aan Japan zou kunnen toevortrouwen, aangezien hot daardoor zyn plaatsmaan Ja pan zou afstaan en zyn gezag in het verre Oosten verliezen De indruk dien wy krijgen van de voort gezette bespreking van do circulaire van graaf Von Bülow in de buitonlandscho bladen is deze, dat het zeer onvoorzichtig zou zyn te vóórspellen, dat zy het succes zal hebben, dat men in Duitschland er van verwacht. Zeker, de Fransche, Engelsche on Oostenryk- sche pers heeft hot denkbeeld van Keizer Wilhelm, om te eischen dat, vóór do vre desonderhandelingen beginnen, eerst de hoofdaanleggers van de te Peking begane misdaden tegen het volkenrecht, zullen wor den uitgeroeid, bijna eenstemmig toegejuicht. Maar hier on daar gaan toch ook ^temmen op, die bezwaren maken. Zoo vraagt de Ber- Ijjnsche correspondent van de „Daily News”, hoe die aanwijzing van de hoofdscbuldigen zal geschieden De gezanten te Peking zou den deze volgens de circulaire moeten aanwy- zen. Maar vóór zy daartoe overgaan, zegt de correspondent, zullen zy zeker eerst eensover leggen met hun regeeringen en daarna alleen de namen noemen, welke deze hun zullen veroorloven op te geven. Maar als zy het nu daarover niet eens zyn Als, om een der waarschijnlijke hoofdleiders te noemen, de een de Keizerin als zoodanig noemt en de ander niet? In principe, meent de cor respondent, kan men niets hebben tegen Duitschland’s voorstel, maar vandaar tot de bestraffing van de werkelijke schuldigen is gy mij binnen eenige dagen gaarne vrijwillig zult geven wat gij mij voor eenigen tijd geweigerd hebt Ceneri merkte op dat de rechterhand van den spreker in zijn borstzak stak, doch daar dit zijne gewone houding was, koesterde hij geen argwaan. Anthony verwaardigde zich niet om te ant woorden. .Hij wendde zich van den man al met een blik van de diepste verachttng, waardoor Ma cari woedend werd. «Alvorens wij over iets onderhandelen,” zei de jongeling tot zijn oom«dring ik er op aan, dat Pauline van nu at aan onder mijn toezicht worde geplaatst. Noch zij, noch hare fortuin zullen de prooi worden van zulk een armzaligen Italiaan- schen avonturier, als uw vriend is.” Dit waren zijne laatste woorden. Macari deed een stap nader, en zonder een ot ander waar schuwend geluid te geven, greep hij het lang, schitterend staal uit zijn schuilplaats, en toen Anthony March opkeek, en zich in zijn stoel ach terover wierp om hem te ontwijken, werd de ne- derwaartsche stoot met al de kracht van dien sterken arm toegebracht, en doorboorde de dolk het hart van Anthony March I Juist toen hij ter aarde stortte, zweeg plotseling Pauline’s gezang en klonk haar angstkreet door het vertrek. Zij kon van hare plaats lati de piano zien wat er gebeurd was. Is het wel te verwon deren dat het gezicht er van haar van bare zin nen beroofde Macari stond over zijn slachtoffer gebogen. Ce neri was geheel vetbijsterd door de misdaad, die op éénmaal al zijn plannen onnoodig maakte. De Nu werd ook Teresa in het complot opgenomen. Hare toewijding voor Ceneri zou haar, als haar meester het gebood, aan twaalf moorden hebben doen deelnemen. Het allereerst moesten zij mij uit den weg ruimen. Petroff, want Ceneri wilde mij niet aan Macari toevertrouwen, ging heen en vond een laat naar stal terugkeerend huurrijtuig. Voor een zeer ruime belooning stemde de koetsier er in toe hem dit voor anderhalf uur af te staan. Het was nog nacht, dus leverde het geen moeilijkheid op om mij er, bewusteloos als ik was, in te leggen. Petroff reed heen en na mij in een ver al ge legen steeg te hebben neergelcgd, bracht hij het rijtuig aan den koetsier terug en voegde zich we der bij zijn gezellen. En nu wat Pauline betrof. Haar gekerm was langzamerhand weggestorven, en zij lag stil in een op den dood gelijkende verstijving. Tot zij Weder tot zich zelve zou komen, kon men niets anders doen dan haar naar hare kamer te bren gen en aan Teresa’s zorg toe te vertrouwen. Maar het dringendst was op welke wijze zij zich van het lichaam van den vermoorde zouden ont doen Allerlei plannen werden besproken totdat er ten laatste één werd aangenomen, welks stout moedigheid het noodzakelijk moest doen gdukken. Vroeg in den morgen werd een brief verzonden naar Anthony's woning, die berichtte dat Mr. March den vorigen avond ernstig ziek was ge- worden en zich bij zijn oom bevond Deze maat regel diende om elke navraag van deze zijde te voorkomen (Wordt vervolgd.) 5«) Dit zeggende ging zy daarheen en zette zich voor de piano, waar zij begon te spelen en te zingen. «Het is thans te laat om over zaken te spre ken,” zei Anthony toen zijne zuster de kamer verliet. «Het ware beter deze gelegenheid waar te ne men. Ik moet morgen Engeland verlaten,” sprak ik. Anthony zette zich dus weer neder. •In dit geval zal ik blijven,” zeidè hij,' «maar het is onnoodig dat er vreemdelingen by tegen woordig zijn.” i - T*; «Het z jn mijne vrienden, die zoo noodig de waarheid van hetgeen ik te zeggen heb, kunnen bevestigen.” «Ik wil mijne zaken niet behandeld hebben in tegenwoordigheid van zulk een man,” zei Anthony met verachtelijkén blik Macari aanwijzende. De beide mannen spraken op gedempten toon. Pauline was niet ver af en geen hunner wenschte haar door hooge woorden te verontrusten, maar Macari hoorde de opmerking en zag het gebaar. Zijne oogen schoten vlammen en hij staarde in voorovergebogen houding naar den jongen March. «Het zou wel kunnen gebeuren,” zeide hij, «dat £1 «k BthUa». T» WKCU- «„pttrrtia.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1