yVïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 83(1. kO Bultenlandsch Overzicht. SS' Zn EN. I ,khuis K Uitsluitend voor de Abonné’s van. dit blad. kALS, IEL, 661. irbalsaa ld bekend en middel tegen g-Lever- lïZ. Inwendig ndig in bijna t goed gevolg js per flacon 16. idaraalf aeakriich t elke pijnlijke lodig. Met ongenceslijk een bijna 22 t genezing en stekingen enz. KEVMSGEVIAG FEUILLETON. Vrijdag 28 September 1900. 39ste Jaargang. V N tegen 1 stelt een Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Hete- 03. GOUDA. I IAPPEN. I EN. Il M S ^irawerun gekookt Jor de el. tui j Al. d van Tuiken. H. .1. singel. !g D 29. ZERK, dan eiimpzijii siwegsteeg. i soorten M. KITS/ werk. Tegen inwisseling van de Bon voor komende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cent», de prachtig uitgevoerde ATLAS VAN NEDERLAND EN ZIJNE BEZIT TINGEN, bevattende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toezicht van verschillende Hoofden van Scholen, is voor zien van een register van plaatsnamen, die op de kaartjes voorkomen, terwyl de afstanden der hoofdplaatsen in kilometers zyn aan gegeven. By toezendipg van en veertig cents, wordt de Atlas franco per post toe gezonden. Bt f 1.60. ad 8 Amsterdam ■chutzenapoÜieke Cesterrefch &1-I>ep6t b«nd«»s f eren in de chting T’ Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDERWET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van de Gebroeders J. L en M. A. Vermeij te Gouda om vergunning tot het plaatsen van een heeteluchtoven in de perceelen gelegen in de Lange Noodgodsteeg Wijk B No. 71/70ï Kadastraal bekend Sectie C. No. ,n, J10. Dat op Dinsdag den 9 October 1900, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „drie dagen" vóór dien dag op do Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 25 September 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 54) Zou zij zich mijner herinneren Op welke wijze zouden wij elkander ontmoeten Zou zij eindelijk leeren mij liet te hebben Was mijn leed ten einde, of zou het nu juist beginnen Dit waren vragen die alleen beantwoord konden worden als ik Engeland zoude bereiken. Eindelijk dan het vaderlandHoe bezielend om weder onder eigen landgenooten te staan, en niets dan de eigen moedertaal om zich heen te hooren. Ik ben gebruind door wind en zon, mijn baard is zeer lang geworden; eenige mijner kennissen herkennen mij nauwelijks bij mijne aankomst te Londen. Met mijn tegenwoordig uiterlijk kon ik niet verwachten eenige herinnering omtrent mijn persoon bij Pauline op te wekken. Met behulp van een scheermes en een nieuw costuum geleek ik spoedig weer mijzelf, en toen begaf ik mij, zélfs zonder Priscilla van mijn komst te verwitti gen, op reis naar het westen, om te zien wat het lot mij beschoren had. Wat beteekent een reis door Engeland, wanneer iemand pas zulk een tocht als ik gemaakt had, achter den rug heeft En toch schenen mij deze onbeduidende honderd en vijftig mijlen even lang toe, als voor een maand geleden duizend. De laatste paar mijlen moest ik per omnibus afleggen, relelnoii Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zón- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Roberts seinde gisteren uit Pretoria Ian Hamilton heeft in de Krokodilrivier dertien kanonnen gevonden, meest vernield, waaronder enkele die de Engelschen verloren hadden, en ook veel overblyfselen van wagens en waarschijnlijk van nog andere kanonnen. gevolge het uitleveren der hoofdschufiïigem waarschijnlijk niet zal plaats vinden. De „Kölnische Zeitnng” wil al' deze bè- richten nog niet gelooven, omdat ze uit En- gelsche bron afkomstig zijn, maar zou zich toch niet verwonderen, indien ze waar ble ken.- Het talmen der mogendheden kon den indruk van oneenigheid hebbdn gevestigd en zoo zouden de vredesonderhandelingen on gemeen bemoeilijkt worden. In de Oostenryksche verkiezingen komt in zooverre nog geen licht, daar nog niet blijkt, hoe de Katholieke volkspartij en do Polen tegenover de Czechische obstructie positie zul len nemen. Maar indirect van beteekonis als versterking der Oostenryksche Regeering is de rede door graaf Apponyi, Zondag gehouden te Jasj Bereny. De vroegere leidar der oppo sitie trad hier voor ’t eerst op als steun der regeeringsparty, om te betuigen, dat het niet lag op den weg van Hongarije om party te trekken van de Obstenryksche verwarringen, ten einde zich een zelfstandige positie te ver zekeren. De overwegende meerderheid in Hon garije begrypt, dat het van belang is de Oos- tenryksch-Hongaarsche pionarchie intact te bewaren, en al heeft dp Transleithaansche Rykshelft met de Oostejn-yksche verkiezingen niet te maken, de betuigde trouw aan de een heid. en ondeelbaarheid der monarchie zal haar invloed op de constitutioneele partyen in Oostenryk niet missen. Graaf Apponyi zei- de onder meer. De dingen in Oostenrijk kun nen zeer zeker een keer nemen, die een revisie van het Vergelijk van 1867 noodzakelijk maakt. De strekking dezer revisie kan geen andere zijn, dan grootere zelfstandigheid van Hongarijedoch ook in dit geval zullen wy, naar ik hoop, de eendracht met de monarchie in den geest van Deak weten te bewaren. Hon garije zou echter een grove fout begaan, in dien het zonder noodzaak met opzet naar een gelegenheid zou haken, om de quaestie van een revisie van het Vergelijk aan de orde te brengen. Overal in Europa zou hot pynlyk aandoen als wy, meenende te handelen in het belang onzer zelfstandigheid, een binnenland- sche Oostenryksche crisis zouden uitbreiden tot een crisis der monarchie en ons zelf van bewakers der orde en van {de Oostenryksch- Hongaarsche monarchie zouden veranderen in gevaarlijke vijanden daarvan. Graaf Apponyi gaf daarop zyn vertrouwen te kennen in het programma van den Minis ter-president Szell, die door het tot stand brengen de fusie het mogelijk heeft gemaakt groote binnenlandsche hervormingen door te voeren. om zyn imperialistische neigingen afbreuk te doen. Dat do Unie deze houding zou aannemen, was te voorzien, maar vreemd is, dat Enge land gelyken koers uitstuurt. Bij een onder houd, dat graaf Hatzfeldt, de Duitsche gezant, en lord Salisbury eergisteren hadden, wei gerde de laatste mondeling, in te gaan op het voorstel, vervat in de Duitsche nota. De weigering van den lord, was, seint Reu ter, in ongeveeiMezelfde bewoordingen ver vat als de weigering van de regeering der Vereenigde Staten. ’t Is vreemd, vooral na wat in de offi cieuze pers al zoo ten voordeele van Ger- manjes voorstel geschreven was. Nog pas tornde b. v. de „Standard” over de nota van Amerika, ’t welk zachter voorstellen deed, omdat dit aan China weer de hoop zou inboezemen, dat de mogendheden het onderling oneens zyn. Maar misschien moet er iets achter gezocht worden en willen de mogendheden, ook Engeland, alléén, dat Duitschland de zaak wat minder kras zal aanpakken. Trouwens, er is reeds een beetje water in de wyn gedaan. De offleieuse Duitsche pers is komen vertellen, dat Von Bülows nota volstrekt niet tegen de persoon der keizerin-weduwe is gericht, maar alleen te gen haar raadslieden, die verantwoordelyk worden gesteld. Nu, als dAt de bedoeling is, zal Rusland er zich misschien wel mee vereenigen. En dan znllen allicht nog wel andere volgen. Reeds vernam de „Politi- sche Correspondenz” te Weenen, die van Russische zaken wel wat afweet, dat Rus land waarschijnlijk accoord zal gaan met het Duitsche, nader toegeliclite voorstel. De vertraging zat ’em niet in bedenkingen, daar tegen ingebracht, maar was te wijten aan het verblijf des keizers te Spala, en dat in onze eeuw van stoom en electriciteit Frankrijk heeft, volgens hetzelfde blad, al toestemmend geantwoord, maat had alleen de bedenking, dat de eisch van uitlevering, by weigering nog wel eens grootere moeilijkheden aan de Chineesche quaestie kon toevoegen. Nu, als de mogendheden niet eensgezind zyn,‘kon het nog wel eens tot zulk een wei gering komen. Is het niet een veelzeggend feit, dat volgens de „Standard”, de Chinee- sebe Regeering openlijk de Westersche mach ten tart, door prins Toean te benoemen tot Voorzitter van den Keizerlijken Raad en Toeng-foe-hsiang tot opperbevelhebber van het leger in het Noorden Bovendien ko men alle berichten uit China aan de Lon- densche bladen hierin overeen, dat de party van Prins Toean weder geheel van de lei ding der zaken meester is, en dat dienten- wéerstaanbare aantrekkelijkheid moesten bezitten daarom doolde ik den steilen heuvel af, en wan delde voort langs den oever der rivier. Ik volgde omstreeks een mijl haren loop, nu eens over met mos bedekte rotsen klauterende, en dan weder door kreupelhout dringend, tot ik eindelijk op een open vlakte aan den tegen- overgesteiden oever eene dame zag zitten, die zich met teekenen bezig hield. Zij zat met den rug naar mij toe gekeerd, maar ik kende elke beweging dezer schoone gedaante genoegzaam, om onmiddellijk zeker te zijn, dat het mijne vrouw was Indien ik nog eenige meerdere zekerheid noodig had, behoefde ik slechts een blik te werpen op hare gezellin, die naast haar zat en over een boek scheen te dutten”. Ik zou Priscilla’s shawl op een mijl afstand herkend hebbener bestond er slechts één van op de gansche aardeHoe hard het mij ook viel, besloot ik hen mijne tegen woordigheid niet te laten merken. Alvorens ik Pauline wilde ontmoeten, moest ik met Priscilla spreken, en naar hare inlichtingen mijn te volgen gedragslijn, regelen. Maar, ondanks mijne vast beradenheid zwichtte ik voor de verleiding om meer naderbij te sluipenvan de plaats waar ik thans stond kon ik haar gelaat niet zien, dus kroop ik voorwaarts door het gras tot ik mij vlak tegenover de schilderes bevond, en halt door de glooiing verborgen, haar naar hartelust kon gade slaan De blos der gezondheid bedekte haar wang gezondheid sprak uit elke beweging, en toen zij zich omwendde om eenige woorden tot hare ge- Burleigh, do correspondent van do Daily Telegraph, die Buller’s leger vergezelt, heeft Lourenco Marques over Komatipoort bereikt waar hij met de eerste Engelsch^e verkenners aankwam. Onderweg zagen ze nergens een Boer en losten geen schot, maar wel zagen ze de groote verwoestingen die de Boeren hadden aangerichtbruggen die ze met dyna miet in de lucht hadden laten springen, erven en huizingen die ze hadden verwoest, en alle spoorwegstations in asch gelegd, ook de Kaap- muiden, Hektorspruit en Komatipoort. Rondom deze plaats was veel vernield: honderden spoorwagens en goederentonnen waren ver brand, alsmede hoopen kleeren, schietvoor raad enz. Toen Burleigh voorbijreed, stonden nog allerwegen reusachtige voorraden in vlam maar veel tenten van de Boeren stonden nog overeind, terwyl bagage, uniformen en meu belen in ’t rond verspreid lagen. Veel dingen die de Boeren niet hadden verbrand, hadden zy in de rivier geworpen. By Barberton zoowel als bij Komatipoort vischten de En- gelsche soldaten naderhand blikjes met levens middelen op. De correspondent zegt dat de Portugeezen hem i* Ressano Garcia, waar hy heenwandelde, welwillend ontvingen. Hy noemt de nederlaag van de Boeren volledig en volgens hem kunnen thans twintigduizend man Roberts’ werk voltooien, iets wat zes maanden vroeger had kunnen geschieden, als bekwame officieren Roberts ter zijde had- den gestaan, in staat om de werkelijke kracht van de Boeren te ramen en te breken. Kleine beweeglijke Engelsche korpsen, zegt hy, moe ten thans hq£ land afloopen om het land te zuiveren van de overblyvende benden Boeren die nergens sterker zyn dan vijftienhonderd man en weinig geschut en schietvoorraad hebben. French trekt, in Barberton een vol doende bezetting achterlatende, naar Steyns- do'rp om het land op de grens van Swazie- land te zuiveren. Andere Engelsche leger tjes zullen de Boeren onder Ben Viljoen en Steyn pogen te beletten, naar de Lebombo- bergen en Pietersburg te trekken. Alle vrij willigers en koloniale korpsen kunnen thans naar Burleigh’s oordeel veilig ontbonden worden en huiswaarts keeren. De mogendheden liggen weer overhoop, en nu is niet het Russische pacificatieplan, maar het Duitsche bestraffingsvoorstel er de oorzaak van. Amerika weigerde op eenig avontuur uit te gaanhet wil liefst zyn handen zoo spoedig mogelyk uit het Chineesche wespen nest terugtrekken. De verkiezingen worden voorbereid en Mc Kinky wil aan zyn tegen standers elke gelegenheid ontnemen, om hem en hoewel wij door vier vlugge paarden getrok ken werden, was het mij of elke mijlpaal in Si berië stond. Doch ten laatste was ook deze reis volbracht, en mijn bagage in het kantoor der omnibus achterlatende, begaf ik mij met klop pend hart naar het mij door Priscilla opgegeven adres. Het was een stil, afgelegen, klein gebouw, met houtgewas omgeven, en een tuintje met late zo merbloemen gevuld er voor. Terwijl ik wachtte tot de deur geopend werd, had ik den tijd te erkennen, dat Priscilla een lieflijk plekje had uit gekozen. Ik vroeg naar Mrs. Drew Zij was niet thuis, was voor een poos geleden met de jonge lady uitgegaan, en zou niet voor den avond tehuis komen. Ik verwijderde mij, en ging op weg om hen te zoeken. Het was wel vroeg in den herfst, maar toch was alles nog groen, frisch en fraai. De hemel was wolkeloos en ik ademde een zachten, balsa- mieken geur in. Ik bleef even stilstaan, alvorens ik besloot in welke richting ik mijne wandeling zou voortzetten. Vér beneden mij lag het kleine visschersdorp, doorsneden door den zachtkabbe- lenden stroom die door de vallei liep en kalm haren weg naar zee vervolgde. Aan beide zijden vertoonden zich in de verte hooge torens en daar achter weilanden en met houtgewas bedekte heu vels, en recht vóór mij strekte zich in de verte de kalme, groene zee uit. Het schouwspel was schoon genoeg, doch ik wendde mij er van af. Ik verlangde immers naar niets dan Pauline! Het kwam mij voor, dat op zulk een dag het scha duwrijke woud en de vlietende stroom een on- Echte ffianmn- in den in des uardigd ireldbo- Stoll- (iOlliSCIILUIIKIM. Telefoon So. S* ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zellin te spreken, was er iets in haren blik en glimlach, dat mijn hart van vreugde deed op springen. De vrouw die ik weervond, was éen geheel ander wezen dan het meisje” dat ik ver laten had. Plotseling keerde zij zich geheel om, en keek naar den anderen oever. Door mijne vreugde overmeesterd, had ik mijn schuilplaats verlaten, en onze blikken ontmoetten elkander over de rivier Zij moest zich mijner in eenig opzicht herinne ren Al ware het ook als in een droom, moest mijn gelaat haar bekend voorkomen. Zij wierp haar penseel on Schetsboek ter zijde, en sprong overeind alvorens ik Priscilla’s uitroep van ver rassing en vreugde vernam. Zij stond naar mij te staren alsof zij verwachtte dat ik haar zou toe- spreken ot tot haar komen, terwijl mijn oude dienstbode mij haar welkom I welkom I” over den stroom toeriep. k Het was nu te laat om terug te treden. Ik vond een doorwaadbare plaats, en na verloop van twee minuten was ik aan den anderen oever Pauline bleef onbewegelijk staan, maar Pris cilla snelde mij te gemoet en kneep mij bijna de handen af. Herinnert zij zich kent zij m j?” fluisterde ik, terwijl ik mijne handen losmaakte en mij naar mijn vrouw begaf. >Nog niet; maar zij zal dit spoedig doen; daar ben ik zeker van, Master Gilbert.” Een stille bede slakende dat hare voorzegging bewaarheid mocht worden, bereikte ik Pauline en stak haar mijne handen toe. (IFordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1