9T N :s. K :ng”. UUUmSEHBU. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, asr. UIS, de BOVEN- iendeweg te a, Kadaster mtiaren. an voorzien, s eJteeuken wee Zolders, laar ’t water r iping 39ste Jaargang, Dinsdag 2 October 1900. No. 8314. L.IbT Bultenlandsch Overzicht. [HM. C) jrd). BF, »edel, Uitsluitend voor de Abonné’s van dit blad. FEUILLETON. goed on- irden 2 Ja- zal eett na afloop artnonie- flVordt vervolgd.) met een par at, te Gouda, 0. Nr. 2416 )2 Centiaren, ig der koop- ind gelegen, a gemakken AG 1 OC- )0, ‘**0 mor- •mf,’ in het ,HtlHfionie” vaW'flen te Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. wyk H. Nr. 98, groot 31 r g der koop- i week ver- IAASTR0P, 3 werkdagen tot 3 uren te 9 tot 11 uren. ris KOEMAN Gouda, W(jk 1743, groot UUKEHE (11111 1NT adres voor aloten wagens il 287. De Prawitelstwenny Westnik bevat een telegram van dén gezant Giers uit Takoe, van den 27en, waarin staat dat hy volgens Het bevel van den Keizer met het geheele gezantschap te Tientsin is, Men beweert dat in Ta-jen-foe een bevel van den Keizer van China1- wordt uitgevaar digd, waarbij prins Toean, Fok-hoean, Lan, kanselier Kang-ji en nog een, als hooiden Van de Boksers, uit hun ambt worden ontiet. Veldmaarschalk graaf Waldersee heeft na zyn aankomst te Takoe, op den 27en, het opperbevel in Pe-tsji-li aanvaard. Van lord Roberts is by het departement van oorlog het volgende telegram ontvangen: Het deel van Paget’s rnitery onder bevel van kolonel Lionel Chapman werd heden morgen (27 Sept,) van twee zijden aange vallen. De vijand kon onder bescherming van het bosch^eld tot op kleinen afstand naderen. De Boeren werden na drie uur vechtens afgeslagen en achtervolgd door de Bushmen. Onze verliezen zijn een woudlooper ge sneuveld en een gewonddrie Munsters fuse liers gevangen genomen. Deze mannen keer den later op den dag terug en verklaarden dat zij al hun ammunitie verschoten, voordat zij gevangen genomen werden. Zij zagen zeven gewonde Boeren en werden 57) Zonder eenig antwoord af te wachten, liep zij vóór Priscilla naar binnen, die gereed stond haar te volgen. Goeden nacht, Priscilla,” zeide ik, »ik kom niet binnen.” I •Niet binnen, Master Gilbert? Miss Pauline zal bedroetd zyn.” •Zij is vermoeid en niet recht in orde. Het ware beter dat gij bij haar gingt. Goeden nacht.” Priscilla kwam echter naar buiten, en sloot de deur.’ Er lag iets gezaghebbends in haar voorko men, zooals ik dit wel eens in mijne kinderjaren bij haar had opgemerkt. Ik twijfelde er niet aan of zij zou mij gaarne eerie moederlijke tuchtiging hebben willen toedienen. Zij moest zich echter tevreden stellen met alle mogelijke verontwaardi ging in hare stem te vereenigen. •Het zal wel waar zijn dat zij ziek wordt, die arme jonge lady, als haar echtgenoot in het eene huis woont, en zij in het .andere. En hier beijvert zich elkeen in den omtrek om te weten te komen in Welke betrekking gij tot elkander staat, en doet men mij allerlei vragen, en dan mag ik niet zeg gen, dat gij beideh man en vrouw zijt.” •Neen, nog niet.” •Welnu, ik ga het wel doen, Master Gilbert. al wat er nog treurigs en smartelijks is in mijn leven. Voorzeker, de vrijheid is my her geven, ik heb na zooveel jaren eener afgrjjse- lyke scheiding de mijnen weder, ik heb vele te Rennes nog Onbekende vrienden gevonden, die, getrouw aan het Frankrijk van recht en gerechtigheid, met zulk een grooten moed de verdediging van een onschuldige ’hadden on dernomen. Maar ik heb gedurende vijfjaren van afschuwelijke marteling alleen om de eer geloefd. De zedelijke gevolgen der ongerech tigheid echter dureh voort, de innerlyko fol tering is nog Qven groot, recht is niet ge schied. Het door my beoogde doel blyft dus hetzelfde, totdat het bereikt zyde wette- lyke herziening van mijn proces. De Bond, welks voorzitter gy zyt, heeft een grootsche en edele taak aanvaard, het bieden van een hulpryke hand aan alle slachtoffers van on recht, en ik ben met hart en ziel de uwe in dit bewonderendswaarde werk van mensche- lyke broederschap. Nogmaals dank en wees overtuigd van myn diepe toegenegenheid en volkomen erkentelijkheid.” De brief is ge- dagteekend te Cologny by Genève. onder de hoede van twee hunner geplaatst, waarvan een later overleed en de andere zwaar gewond was. Chapman zond een am bulance uit om de gewonde Boeren op te nemen. Generaal-majoor Charles Knox meldde dat een der Boeren het vuur opende op de cava- lerie-brigade met een vèrschietend kanon en twee man wondde voordat zy te paard kon den stygen. In de vervolging werden twee wagens en enkele losloopende paarden buit gemaakt. Hedenmorgen werd op een patrouille by Heidelberg gevuurd en werden vier man gewond. Generaal Buller bezette gisteren de Mac- macrivier en de oostelyke zjjde van den Burger’s pas. De vyandelyke kanonnen wer den spoedig tot zwijgen gebracht door een battery en de artillerie onder aanvoering van majoor Paget. De pas werd omgetrok ken door een half bataljon van het Devon regiment, dat goed geleid werd door kapitein Jackson. Onze verliezen waren vier man gewond. Het transportschip „Suffolk” is by Klippen point, op weg naar Port Elisabeth, gestrand. Honderd artillerie- en 830 cavaleriepaarden gingen verloren. De opvarenden werden gered door de „Lake Erie”. Heilbron, Reitz en Lindley werden weder bezet. den. Waarschijnlijk zullen nog eenige andere leden van het Parlement reeds bij de candidaatstelling gekozen verklaard worden. In het geheel moeten benoemd worden 670 afgevaardigden, waarvan 465 in Enge land, 103 in Ierland, 72 in Schotland en 30 in Wales. In 24 boroughs en door 3 hooge- sckolen worden 2 afgevaardigden tegelyk gegotenalle overige districten kiezen één candidaat. Londen heeft 62 afgevaardigden, Liverpool 9, Birmingham on Glasgow elk 7, Manchester 6, enz. De verkiezingen hebben plaats in de steden den 5en October, in de graafschappen tusschen 4 en 15 October. De officieels candidaat-stellingen begonnen gis teren in de steden, en moeten heden in de graafschappen beginnen. De candidaat-stel- ling kan geschieden door eiken kiezer, ge steund door twee andere kiezers, en met schriftelyke machtiging van acht kiezers, zoodat elf kiezers noodig zyn voor de can- didaat-stelling. Wordt meer dan één persoon candidaat gesteld, dan wordt de dag van verkiezing bepaald, volgens de kieswet voor de steden tusschen den 5en en den 7en dag en voor de graafschappen tusschen den 7en en den 16en dag na de candidaat-stelling. De verkiezing heeft plaats volgens het couloir-systeem. De candidaat die het meeste stemmen heeft, is gekozeneen herstemming bestaat er niet. Bezwaren tegen de verkie zing worden niet onderworpen aan het par lement, doch aan een commissie van twee rechters uit het High Court of Justice, die in hoogste instantie uitspraak doen. De geheele uitslag van de verkiezingen kan dus 16 October bekend zyn. Heel veel kans, dat de liberalen een overwinning be halen bestaat niet. Zy zouden 64 zetels moeten veroveren om een meerderheidje te krygen; en dat is zeer veel. Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. In lang hebben wy niets gehoord van den Franschen martelaar Dreyfus. Hy heeft thans aan den oud-Minister van Justitie Trarieux een brief gericht van den volgenden inhoud „Thuiskomende van een wandeling in de omstreken van Genève vond ik uw brief, die mp innig getroffen heeft op dezen droevigen verjaardag van het arrest, tegen alle gerech tigheid en ten spjjt der tastbare waarheid, te Rennes gewezen. Die brief, van zulk een grootmoedigen en edelen geest bezield is, te vens een roerende hulde aan de zaak des rechtsik dank er u hartelyk voor. Ik ben ook levendig er by aangedaan, ziende hoe zeer gy myn ziel doorgrond hadt en begrepen geen zij zich al, of niet herinnert, Master Gil bert,” zoo besloot zij, somwijlen geloof ik dat zij veel meer weet dan gij veronderstelt Daarmede verliet zij mij en ik hervatte mijn wandeling, waarbij ik mijn geest pijnigde omtrent de bedoeling van Pauline’s afscheids-woord. >Wat zal het beste zijn voor mij en voor u te vergeten of te herinneren Hoeveel had zij vergeten, en hoeveel herinnerde zij zich Had deze ring aan haren vinger haar niet aangetoond dat zij een gehuwde vrouw was P Kon zij niet veronderstellen wiens vrouw zij was? Zelfs al kon zij zich niets omtrent ons overhaast huwelijk herinneren, dan vond zy zich toch bij den terugkeer van haar geheugen onder mijne hoede vernam dat ik nauwkeurig met al de omstandig heden van het droevig uiteinde van haren broeder bekend was, en dat ik thans teruggekeerd was van eene reis van duizenden mijlen, alleen onder nomen, om de ware toedracht daarvan te leeren kennen. Zij moest thans de waarheid wel weten, al kon zij zich er dan ook geen rekenschap van geven Daar zij den ring aan haren vinger hield, bewees zij, dat zij het feit niet betwistte, dat zij, op welke wijze dan ook, gehuwd was. En wie anders dan ik kon dan haar echtgenoot zijn Ja, uit alle omstandigheden leidde ik af, dat zij tot de juiste gevolgtrekking gekomen was, en dat het uur op handen was, waarin ik zou ontwaren of de zekerheid haar vreugde of leed zoude brengen. Morgen zou ik haar alles zegden. Ik zou haar verklaren op welke vreemdsoortige wijze ons bei der leven aaneengeschakeld werd. Ik zou haar m wederliefde smeeken, en haar bewijzen, hoe Tegen inwisseling van do Bon voor komende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cents, de prachtig uitgevoerdo ATLAS VAN NEDERLAND EN ZIJNE BEZIT TINGEN, bevattende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toezicht van verschillende Hoofden van Scholen, is voor zien van een register van plaatsnamen, die op de kaartjes voorkomen, terwyl de afstanden der hoofdplaatsen in kilometers zyn aan gegeven. By toezending van vijf en veertig cents, wordt de Atlas franco per post toe gezonden. Het is weer eens het Oosten, dat de aan dacht trekt, want er is een klein wolkje aan de lucht. Prins George van Griekenland, gouverneur van Kreta, wordt een voornemen toegeschreven, dat bedenkelyke gevolgen kan hebben. De prins heeft een mandaat voor drie jaar, dat het volgende jaar verstrijkt, en nu zou de prins, die eerlang de Europeesche hoven zal bezoeken, het plan hebben te be danken. Op zich zelf zou dit niets zyn, voor hem een ander. Maar de prins wil meerhy wenscht af te treden om den Kretenzers gele genheid te geven zelf over hun lot te beslissen. En nu schynt de onderstelling niet gewaagd; dat de prins den tyd ryp acht voor een man daat van hot volk, veel verder gaande dan de opdracht, welke hy van de Mogendheden erlangde. Of de tyd daarvoor werkelijk is gekomen wie zal het zeggen Dat een beroep op de Kretenzers ontijdig is, golooven wy niet. Maar voor wat de prins schynt te willen, is 'meer noodig dan de goede gezindheid der Kretenzers. Er is voor hem, naar ons dunkt, al heel weinig te verwachten van de Mogend heden, die steeds ijveren voor bet status quo, een liefde die alleen maar kan worden over gedragen op een fait accompli. Weet nu de prins zjjn doel te bereiken, zonder bepaalde onderhandelingen, na hier en daar eens ge polst te hebben, dan staan zyn kansen ze ker niet slecht. Maar by de bekende stemming der Euro- onschuldig ik was aan Ceneri’s ontwerpen, hoe eerlijk mijne bedoelingen waren, toen ik haar tot mijn vrouw nam, terwijl zij in een toestand ver keerde, die het haar onmogelijk maakte ipijn aan zoek van de hand te wijzen. Dit alles zou zij vernemen, en dan zou ik mijn lot' van hare lippen vernemen. Ik zou geen aanspraken maken op mijn wettelijke rechten. Ik zou haar volkomen vrij laten. Niets dan liefde mocht haar aan mij verbinden. Indien zij mij die niet kon schenken zou ik po gingen aanwenden om het huwelijk te doen ont binden maar in elk geval zou ik zorg dragen, dat haar toekomst verzekerd bleet Onder soortgelijke gedachten wandelde ik tot laat in den nacht door de schoone dreven, en toen ik mij eindelijk huiswaarts begat en het open staand venster van Pauline’s zitkamer voorbij kwam» plukte ik een roos uit het aan den weg gelegen tuintje, en wierp die naar binnen Wel licht zou zij die in den morgen vinden, en haar, gissende van wien zij kwam, den volgenden mor gen dragen. Dat zou een goed voorteeken zijn. De morgenzon brak heerlijk door de wolken. Ik stond op met hoop in het hart, en verbande de vrees uit mijn gemoed Zoo vroeg ik slechts eenigszins denken kon Pauline te ontmoeten, be gat ik mij naar hare woning. Zij was juist uit gegaan ik informeerde welken weg zij had ge nomen, en volgde haar. Een telegram van lord Roberts van 28 dezer meldt: Generaal Paget rapporteert, dat de Boe ren ernstiger verlies dan men eerst dacht geleden hebben bij Pienaarsrivier. Zy nader den tot op 200 yards van de vooruitgescho ven verschansingen der Engelschen en kwa men onder het vuur van twee bergstukken; verscheiden Boeren werden tevens gedood by de ontploffing van een myn die zy daar niet vermoed hadden. De Boeren vielen gisteren een Britsche patrouille aan by Heidelberg. Een Engelsch officier en een soldaat werden gevangen ge nomen, een soldaat sneuvelde en vier werden gewond. De verkiezingen in Engeland zyn begon nen. Vrydag werden de' eerste „unopposed” candidaten gekozen verklaard. Wanneer in een district slechts één candidaat gesteld wordt, vervalt de stemming, en wordt de ge stelde candidaat gekozen verklaard. De eerste geproclameerde leden van het Parle ment zyn de conservatieve afgevaardigden John Penn, die voor Lewisham en Smith, die voor Strand gekozen verklaard wer- Zoo gij het de arme lady niet wilt zeggen, dan zal ik het doen. Ik zal haar vertellen hoe gij haar naar uwe woning hebt gebracht en mij tot u hebt geroepen om zorg voor haar te dragen, hoe gij haar dagen lang bewaakt hebt, hoe gij u om harentwille hebt opgesloten en geen uwer oude vrienden meer wildet ontvangen. O ja. Master Gilbert, ik zal haar alles vertellenen ook, hoe gij in hare kamer zijt gekomen en haar gekust» hebt voor gij die dwaze reis ondernaamt, waar heen gij ook mocht geweest zijn. Dan zal zij zich vast en zeker alles wel herinneren.” »Ik beveel u haar niets te zéggen!” •Ik heb reeds veel te lang aan uwe bevelen gehoorzaamd, Master Gilbert, om er niet één en kel om uw eigen bestwil te weerstreven. Ik zal het doen en neem de gevolgen voor mijn reke ning.” Daar ik begreep dat indien de opheldering door Priscilla gegeven werd, de zaak geenszins aan mijn bedoeling zoude beantwoorden, moest ik haar van haar voornemen zien af te brengen Door veeljarige ondervinding wetende, dat die goede ziel niet tegengewerkt maar wel geleid kon worden, was ik genoodzaakt mijn toevlucht te nemen tot vleierij. Daarom zeide ik als iemand die om een weldaad smeekt •Dat zult gij niet doen indien ik u er om bid, mijn beste oude vriendin. Gij houdt te veel van mij, om iets tegen mijn wil te doen.” Tegen dit beroep was Priscilla niet bestand, doch zij drong er bij mij op aan om den waren stand van zaken zoo spoedig mogelijk te openbaren. •En houd u niet te ernstig overtuigd van het* Telefoon No. .SS A DV EK TENTIEN worden geplaatst van •1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1