keus HENS. Isclie UW SN MAT. ouda< Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 9 October 1900. 39ste Jaargang. No. 8320. reg. Bulieiiliiiidscli Overzicht. FEUILLETON. *lina allteil sOTitvrhis: Liteiten. Zn. gel iARD, BRIJ «EN, olwykersluis. Hier. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. BODEN een Verspreide Berichten. H. I) {MAN Zn leze het ge streken mede, Telefoon ft o. 99» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. 911 prijzen in I gratis. it Rijks Inter- jen gang- en nk, van at .25. ppeling en 2 ir lagen prijs. DIJ, Tollens- JN van alle irten erken. ar voor per- K. M. 1, - it is alle ver- l.ll I IN IIE (lll in vr .LING, Hoog- en KROM, jeren. dit mid- i succes iwnjvwg Rheuma heid, p\ju rug «ui proefde del ver- ook ie- Mea lette r „Ankert1 SÓc.defl. aken. Te loth, Clé- Baaders. prttabam. nabonnemen- verkrygbaar DE VISCH- In Frankrijk doen zich, na het einde van de tentoonstelling nadert, verschillende ver schijnselen voor, die wyzen op de heropening van den ouden strijd. Een der eerste maat- huwde met Michel Desvarennes, destijds knecht bij een voornaam bakker van de Chaussee d’Antin, haar geen grooter bruidschat kon medegeven dan een armzalige duizend francs, Maar met een bewonderenswaardig verstand en een onverzetbare wilskracht begaafd, badjuffrouw Desvarennes gezworen fortuin te maken en zij heeft het gedaan. Vai de duizend francs begon het jonge gezin een kleinen handel in bakkerswaren. Na vijfjaren van aanhoudend zwoegen, verlieten de Desvaren nes met twintigduizend francs, stuiver voor stuiver opgespaard, de heuvelachtige wi)k van Montmar tre om naar het midden der stad af te dalen. De eerzucht was gekomen en daarbij hadden zij altijd vertrouwen gehad op zich zelven. Zij gingen in een winkel m de straat Vivienne wonen, die blonk van het kwistig aangebrachte verguldsel, vol met spiegels was en een plafond had, dat in vakken, met levendige kleuren beschilderd, krachtig het oog der voorbijgangers tot zich trok. Er kwamen andere, rijkere en talrijker klanten. De winkel was eene specialiteit van broodjes, die vooral in de restauraties gezocht waren Omstreeks dien tijd, toen ze eens uitrekende, hoeveel de molenaars op het meel kunnen winnen, dat zij aan de bakkers verkoopen, kwam juffrouw Desvarennes op het denkbeeld om voor haar zaak die dure tusschenpersonen af te schaffen en zelve haar koren te malen. Er was een molen te Jouy aan den oever der Oise te koopzij betaalde dien contant En eenigc weken later hing de bakkerij in de straat Vivienne van niemand meer af, want zy bereidde zelve hare Telefoon No. 9* ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdag waren voor het parlement 321 regeeringsgezinden en 115 leden van dq op positie gekozen. Ernstig voor de liberale party is het dat Sir Wilfrid Lawson niet herkozen is. Hy had in het parlement onafgebroken zitting sedert 1859 en stond als een der beste en populairste sprekers van de oppositie bekend. Onder de gekozen of herkozen leden zyn: bij de regeeringsparty Sir Robert Finlay, de Solicitor General, en Lord Stanleyby de bppositiede oud-minister Asquith en Shaw, die Solicitor General was in het laatste ka binet van Gladstone, een beslist tegenstander van den oorlog. De stad Londen heeft by deze verkiezingen welke daar afgeloopen zyn, in het geheel gegeven 267,492 stemmer, aan de regeerings party en 161,918 aan de oppositie, daaren boven zyn 13 ministerieelen er zonder tegen- candida^t gekozen verklaard. De Khaki-menschen schijnen in Engeland dus de overwinning te behalende vleug van herleving der liberale party heeft het niet kunnen brengen tot een eenigszins draag- lyk resultaat. Zooals thans de verkie zingen staan, hebben zoowel wat het cyfer der uitgebrachte stemmen betreft, als naar het resultaat de ministerieelen verre de voorhand. Het aantal zetels dat hun meer derheid thans reeds gewonnen heeft bedraagt zeshun stemmenoverwicht is dus van 128 tot 166 gestegen. Plaatsen die als burgten van het libe ralisme bekend stonden zyn in handen der conservatieven gevallen. Hanley, Burnley, Oost-Leeds, Newcastle, Portsmouth en vele andere. Bijzonder veel pleizier zal Chamberlain hebben over den uitslag in Btixton, waar de heer Philip Stanhope, die den minister van koloniën in de laatste dagen het vuur nogal eens na aan de schenen heeft gelegd, ge vallen is. De liberalen winnen sedert het begin der verkiezingen 15 zetels, doch moesten er 21 aan de conservatieven afstaan. Onder de gewonnen plaatsen zyn er twee in Londen, namelyk de districten Noord-Camberwell en Haggerston, waar de heer Cremer gekozen werd, een bekend vredesapostel en een groot stryder voor internationale scheidsgerechten. Onder de gevallenen in den vreedzamen kryg behooren kapitein Lambton, de com mandant van de Powerfull, die zich by Ladysmith had onderscheiden, en thans te Newcastle als liberaal candidaat optrad; en de bekende temperance-man sir Wilfrid Lawd- son, die in het Parlement zulke verbazend heftige uitvallen tegen de Regeering kon doen. De Times zegtHet is onmogelyk thans nog te twyfelen aan het succes der verkiezingen voor de Regeering. De aanstaande zitting van het Parlement zal blijken een nog aan- zienlyker regeerings-meerderheid te kunnen aanwjjzen dan in 1895. ^lle verliezen, by tusschentydsche verkiezingen geleden, zullen worden herstelden het zou de Times niets verwonderen als de „voorbeeldelooze overwin ning van 1895” nog werd overtroffen door die van 1900. Want de verkiezingen op he* platte land zullen der Regeering nog talryke overwinningen bezorgen Het zelfvertrouwen der Unionieten keert terug Het schynt dat de mogendheden het zoet jesaan in zake China eens willen worden. Zoo wordt gemeld, dat de Russische regeering heeft toegestemd in d® voorstellen, die gefor muleerd zyn in Von Billow’s circulaire van 1 October. De Russische gezant in China heeft dienovereenkomstig instructies ont vangen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft den vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland aangeschreven de mogendheden te polsen over een program van onderhandelingen met China, behelzende de bestraffing van de voornaamste schuldi gen, aan te wyzen door de vertegenwoordi gers der mogendheden, de handhaving van het verbod op den invoer van wapens, schade vergoeding voor de staten en de particuliere genootschappen, de instelling van een per manente wacht voor de gezantschappen te Peking, de ontmanteling van de Takoe-forten en de militaire bezetting van twee of drie punten aan den weg van Tientsin naar Peking. Uit deze berichten ziet men dan men met de onderhandelingen op weg is, en ook Amerika schynt zich aan het concert niet te zullen onttrekken. De Rassen hebben onder- tusscheD, tenminste als het bericht waar is, een aardige ontdekking gedaan. In het kei zerlijk paleis zou namelyk de som van hon derd mHlioen taels gevonden zyn, een bedrag, dat ons nogal hoog voorkomt. Is het bericht juist, dan zullen de mogendheden dat geld wel vast meênemen, om daarmee een en ander van de kosten goed te maken. Rustig is het intusschen nog niet. Het delta-district van de West-rivier te Kanton byv. verkeert in een staat van ge vaarlijke overspanning ten gevolge van het verspreiden van berichten van nederlagen der verbondenen. De geheime genootschappen zenden benden stroopers uit die de dorpen plunderen. Britsche en Fransche kanonneer- booten patrouilleeren de waterwegen en langs hebben in zooverre succes dat zij beraamde aanvallen op stoombooten hebben voorkomen. De toestand in Spanje wordt in verschil lende berichten minder gunstig voorgesteld. De hooge eischen, welke enkele ministers voor leger en vloot stellen, hebben geleid tot ver deeldheid in het kabinet, en de opwinding begint zich aan het land mede te deelen. Romero Robledo, die onder het conserva tieve kabinet minister was, hield Vrijdag een heftige rede over den toestand en over de zware lasten welke de regeering aan het land wil opleggen voor oorlog en marine, terwyl voch zooveel loodig is voor de economische ontwikkeling des lands. Romero Robledo sprak met lof van de handelsvereenigiug, die verzet tegen de niqu- we belastingen heeft gepredikt. Hy voegde er aan toe, dat, als alles bleet voorigaan op den ingeslagen weg, stellig in Spanje van boven of van beneden een revolutie moet uitbreken. Hoewel ik nog steeds monarchist ben”, zeide Robledo ten slotte, „zyn er mogelijk heden, die me zouden doen besluiten republi kein te worden”. Lord Roberts seinde den 4den October uit PretoriaClements heeft in de laatste dagen, met Broadwood en Ridley, het land gezuiverd in de buurt van Rustenburg. Zy namen 29 wagens, eenige geweren en meer dan 10,000 patronen. Een man van de Hou sehold Cavalry licht gewond. De verliezen, geleden by den aanval op hei konvooi by de Jager’sdrift op 1 October waren niet zoo ernstig als eerst gemeld is; slechts zeven gewond. Lord Roberts seint dd. 5 October uit Pre toria „De gevangenen, die gemaakt worden en die zich komen overgeven, wier getal dagelijks groeit, moeten nu byna zestiendui zend beloopen. Kelly-Kenny bericht, dat een bataljon vrij willigers er in slaagde een afdeeling der Boeren te verrassen by Bultfontein. De Boeren waren sterker, dan verwacht was. De Engelschen moesten terugtrekken na drie uren vechten. De Engelsche verliezen be dragen zes gewondende Boeren leden hevige verliezen. I. In de Parijsche handelswereld hebben weinig namen zulk een goeden klank als die van de firma Desvarennes, de voornaamste meelverkoopers van Frankrijk Op de beurs te Parijs is hare soliditeit spreekwoordelijk geworden. Men behoeft niet be vreesd te zijn, iets te wagen, al zou men op de handleekening van den chef der firma twintig millioen afgeven. Sedert 1875 zijn de bureelen dezer alom bekende firma gevestigd in de beide zijvleugels van een groot, ouderwetsch gebouw in de straat Saint Do minique, vroeger het verblijf eener adellijke fami lie, wier wapenschilt boven de koetspoort is weg gehakt. Mevrouw Desvarennes bewoont nu het groote huis, dat zy even weelderig en smaakvol heeft la ten inrichten. Wie is mevrouw Desvarennes? Niemand anders dan het hoofd der firma, die aan de beurs zoo goed staat aangeschreven en hare handteekening is het, die in financieole kringen zulk een invloed kan doen gelden. En toch was deze buitengewone vrouw de doch ter van een zeer eenvoudig man, die als kruier zijn brood verdiende en toen zijn kind in 1848 Frankrijk. De Tentoonstelling is Donderdag, bezocht door 258.737 personen, van wie er slechts ruim tien duizend des avonds na zes uur zyn gekomen, als een gevolg wel van de frisrh- hoid des avonds in de open lu< ht. Omtrent de sluitingsfeestelykheid is men het nog niet eensde voorgestelde plannen zyn al te omvangrijk, verworpen en het op nieuw op den voorgrond gebrachte plan tot een nachtfeest te water, heeft geen groote kans goedgekeurd te worden door den voor- zichtigen, zich zyn verantwoordelijkheid heel wel bewust zjjnden heer Lèbine, den prefect de achting toegenomen door eene onkreukbare eerlijkheid. Het doel zich zich zelve’ in hare eer zuchtige droomen gesteld, en dat voor haar het paradijs was, gekomen, doch de engel ontbrak zij had geen kind. Er ontstond eene omkeering in deze vrouw, langzaam maar zeker, nauwelijks zichtbaar voor vreemden, maar gemakkelijk te ontdekken door hen, die haar omringden. Eene machtige, nog ongekende stem verhief rich in haar binnenstenet oogenblik was niet verre meer, waarop dit duidelijk aan het licht komen zou. Zij koesterde bijzondere genegenheid voor den zoon van een barer oude buurvrouwen uit de straat Neuve Coquenard, die een winkeltje deed, geen fortuin had weten te maken en heel bescheiden garen en naalden aan de huismoeders in de buurt bleef verkoopen De winkelierster, moeder Delarue zooals zij genoemd werd, was weduwe gebleven na een huwelijk van slechts een jaar. Pieter, haar zooon, was opgegroeid in de schaduw der bakkerij, de wieg van het fortuin der Desva rennes. Zondags gaf de patroon hem een knapkoek en had schik in zijn kinderlijk gesnap Naar dc straat Vivienne verhuisd, had zij hem niet uit het verloren. Pieter kwam op de lagere school U* de buurt en was spoedig de eerste »an zijn '“klasse door vlugheid van begrip boven zijne jaren fa^tijn buitengewonen ijver De jongen verliet cte school met een beurs bij een concours der stad gekregen en werd geplaatst te Chaptal. (Wtrdt vtrvolgd.) grondstof. Op een goeden dag besloot juffrouw Desvaren nes naar de levering van brood voor de militai- tairen in te schrijven. Deze werd haar gegund en van toen af werd hare zaak onder de voornaam ste gerekend. De patroon, zooals zij door haar man eerbiedig genoemd werd, scheen de gave van vooruitzien te bezittenzij deed niets zonder zeker van hare zaak te zijn. In al hare ondernemingen was zij voorspoedig. Zij voelde als ’t ware een faillisse ment vooruit aankomen en verloor nooit door on gelukkige zaken. De eerste molen was door meer andere gevolgd: daarna had zij het oude stelsel als onvoldoende laten vaten en stoommeelfabrie- ken doen oprichten. De fortuin had op grootsche wijze haar intrede in de yak gedaan. In vijftig jaren tijds was juffrouw, of thans mevrouw Desvarennes door wonderen van wils- en ueestkracht uit de sombere en morsige straat Neuve Coquenard opgekloif/nen tot het trotsche huis der straat Saint Dominique. Zij was daarom niet trotsch gewordenzij kende te gved de ebbe en den vloed der fortuin om hoogmoedig te tf/n. Haar vroege minzaamheid was niet in frotschen etgfenraan ver stijfd. Toch was zij. ondanks den voorspoed in haai zaken, niet gelukkig De vrouw, met dit tfhe^- pend vermogen, was kinderloos gebleven Ai Het scheen alsof hare hersenen al de vruchtbare EraCtt ten van haar wezen hadden verteerd. Zij begon om zich heen te zien. Zij zag den voorspoed, door een onafgebroken arbeid verzekerd, regelen was de bekende zuivering in militaire kringen, toevallig opgevolgd door mutaties by de rechterlijke macht, vooral by het hof van cassatie, dat nu anderhalf jaar geleden een 7.00 groote taak te vervullen had. De procureur-generaal Manau heeft pen sioen gevraagd en in zyne plaats is benoemd de gouverneur-generaal van Algeriê Latei- rière. De eerste president van het hof van cas satie Mazeau, wegens zyn leeftijd afgetreden wordt opgevolgd door den president der kamer van burgerlijke zaken Ballot-Beaupre. De drie hier genoemde rechterlijke ambte naren zyn allen welbekend uit de dreyfus- zaak. Manau vooral deed veel om de on schuld van Dreyfus aan het licht te doen komen. De Dreyfus-zaak zelf wordt de laatste dagen ook druk besproken, en van menige zyde hoorde men van een aanstaande herope ning van „l’affaire.” De „Petit Parisien," het orgaan van een der ministers bracht daarop een scherp artikel, waarin werd ver klaard dat de zaak dood was en dood moest blyven; iets waaraan natuurlijk niemand gelooft. Naar men echter uit Genève aan de „ia Liberté” beticht, moet de kapitein thans u'er alleen de bewijzen verkregen hebben, dat verscheidene getuigen in zyn proces win en omgekocht en dat anderen alleen getuigden w.'.t generaal Menner hun had voorgezegd, maar ook het getuigenis van iemanu, die in staat is den waren schuld’ge aan hf verraad van 1894 aan te wyzen. Hy zal nu herziening van zjju proces aan- vragen, maar hy wacht daarmede tot 1 verdediger, kolonel Picquart, 'veder fn dienst zal zyn getreden en tot de Kamers Weder byeen zjjnr Heel verstandig lykt deze bijvoeging niet. Het kan Picquart schaden.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1