I r ao 17. MDI EN BAIT. NSMA, JDA. uizen i I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 13 October 1900. 39ste Jaargang. te doen Buitenlandse!) Overzicht. I 2RVEBIJ i No. 8324. Koop twee naast ^oraties, uetten, enz. [RANSEN. in Tuinen. [MEK rdam. FEU1LLE1 O lX. ten een 103. atoom n van WAN Zn (Wordt vervolgd,) rden naar de irfd. id of geverfd gezondheid de Heer kz. n verven van i, alsook alle ngel. g D 29. Echte teeamen- q in den uun des mardigd vereldbe- B. StOll- LANTEN. en Omstreken l en. [en water ver- oodend vocht. bloemen en L. i 0.80 i WHDMIIE COURANT wrftautaa 1 0.35 Katar- pitste en g» voor Heer eg •choenwerk; MUfler 4 Cc. ten lette goed trk, leleaieriM, iMU,Arikii n Koning I b zich in deze plaatsjes I en andere benoodigd- den, om daarna terug te Zulk een man was gevaarlijk voor een eenvoudig, naïef meisje als Micheline. Zijne avonturen moesten wel hare verbeelding in beslag nemen, terwijl zijne schoonheid hare oogen'moest bekoren. Cayrol was een bedachtzaam man hij nam waar en behoefde dit niet lang te doen om op te merken, dat Miche line den prins met bijzonderen voorkeur bejegende. Het bedaarde jonge meisje werd vroolijk als Serge kwam. Had de liefde invloed op die verandering Cayrol twijfelde er niet aan. Hij vermoedde weldra, dat de toekomst aan Panine behoorde, en dat het voortduren van zijn invloed bij de familie Desvaren nes afhing van de houding die hij daarbij aannam Hij liep met pak en zak naar het kamp van den nieuwen vriend over en stelde zich geheel ter zijner beschikking. Drie weken te voren, had hij in naam van Panine, aanzoek gedaan bij mevrouw Desvarennes. Die opdracht was hachelijk en de bankier had zich wel zevenmalen bedacht, eer hij begon te spreken. Toch was Cayrol alle moeilijkheid te boven ge komen. Hij kon den inhoud zijner zending ont vouwen, zonder dat mevrouw Desvarennes een uit val deed. Maar, zijne vertrouwelijke mededeeling was niet ggëindigd, of er had-o- plaats. Hij was getuige van eene der vreeselijkste uitbarstingen van toorn, die met mogelijkheid van eene heftige vrouw konden verwacht/ patroon behandelde den vriend des men het niet licht een koopman in i zou, die aan de huizen zijne waren komraanuieuen. Zij wees hem de deur en verklaarde hem, dat hij voortaan kon wegblijven Maar was Cayrol vastberaden, hij was in dezelfde hun ontslag te zullen nemen. Hiertegenover staat, dat het Hol maat regelen genomen heeft om een vervolging door do geallieerden te beletten, door het doen bezetten van den Hwangloe-pas, op den weg naar Sjansi, door de Chineesche troepen. In de nabjjheid van dien pas worden voor- raden levensmiddelen en wapens bijeenge bracht; en de Chineesche troepen worden aanzienlijk versterkt door troepenzendingen uit het Noorden. De consuls in Sjanghai zijn van meening, dat de toestand slechts door krachtig optreden van de verbondenen kan worden verbeterd. De Spaansche Cortes zullen tegen de eerste week van November worden saamgeroepen. Ook daar is, gelijk wij den laatsten tijd, meer dan eens moesten opmerken, de par lementaire toestand alles behalve zuiver vooral door den nood der financiën en het, volhouden der regeering om hoogere credie- ten voor leger en vloot te vragen. Wellicht dat op dit gebied eenige matiging komt nu Azcarragua als minister van oorlog altrad, om president van den senaat te wor den. Maar toch zullen de credieten veel bezwaar ontmoeten, te meer omdat tegelijk voorstellen worden verwacht, om in de geldelijke be hoeften te voorzien. Uit een finantieel oogpunt is dat een on berispelijke politiek. Maar hoe zal de stemming zyn, als de Cortes een ontwerp behandelt tot wijziging der pen sioenwet en een ander tot verhooging der alcohol-belasting, wetende dat de uit deze ontwerpen voortvloeiende baten bestemd zyn voor de hoogere kosten van leger en vloot? 5) Cayrol drukte de hand van den prins zoo krach tig, alsof zij niet heel <an tusschen de zijne moest komen deed 'hem duizend betuigingen van gehecht heid en verkreeg ten slotte een volledige bekente nis van hem. Serge beminde juftrouw Desvarennes. Om haar te kunnen naderen, was hij zoo lief geweest tegen over hare vriendin. Cayrol wist, dat Micheline met Pieter Delarue verloofd was. Maar toch de vrouwen zijn zoo grillig Wie kon het weten Juffrouw Desvarennes had misschien een gunstig oog gesla gen op den knappen Serge. Hij was wezenlijk bevonderenswaardig, die Panine, met zijne blauwe oogen, rein als die eener jonge maagd, en zijne lange blonde knevels, die ter weder zijde van zijn rozerooden mond neerhingen Daar bij had hij eene waarlijk vorstelijke houding, die zijne oud-adellijke afkomst verried, sierlijkgevormde handen en voeten zoo slank, dat alle vrouwen er jaloersch op werden. Voorts was hij zacht en in nemend, met zijn vriendelijke stem en zijn toon van spreken, vleiend als die der Slaven. Met ëen volstrekt niet alledaagsch verleden hij had in den slag van Sadowa vijf van zijn geslacht naast zich zien vallen maakte hij gewoonlijk een groote opgang, waar hij zich vertoonde. Telefuou 5 o. M2- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het is vreemd, dat rtog geen telegram van Lord Roberts ontvangen is waarin van het driedaagsche gevecht, dat met De Wet zou hebben plaats gehad, melding gemaakt wordt. Den 9en October seinde de correspondent va» de „Times” uit Vredefort-weg, dat er van den ben tot den 7en October gestreden was, maar het is thans de 11e en Lord Ro berts zwjgt. Wjj kunnen niet goed aannemen, dat alle verbinding met Pretoria verbroken is en daar Lord Roberts zeer zeker een voor de Engelscben zoo heuglijke tijding niet te lang achterwege zou hebben gehouden, moeten wij tot de gevolgtrekking komen, dat het bericht van den „Times”-correspon- dent, op zyn minst genomen, schromelijk overdreven is. Indien wy evenwel aanne men, dat er iets van aan is dan blijkt uit gekookt TOOT d»- ml* too ta) Al. r«l nu Aralken. a.a il JI I de mededeeling, dat het niet De Wet zelf was, die Rouxeville,)(Wepener en Lady brand bezette. Dan zijn het andere Boeren-afdee- lingen geweest, C van levensmiddel heden hebben vooi, trekken. Vredefoft-weg ligt ten Noorden van Kroonstad, aan de spoorlijn naar Pre toria, op het punt, waar de groote weg van Bethlehem, Heilbron naar Vredefort den spoorweg Vuist, tweehonderd Engelsche mijlen van Rouxville verwijderd. Drie dagen lang moet het gevecht ge duurd hebben. Toen moesten de Boeren Wijken. Zij werden uiteengeslagen, verdre ven en gingen geheel gedemoraliseerd op de vlucht, aldus de „Times”. Maar ondanks dit alles konden zij nog hun vijf kanonnen in veiligheid brengen, ten minste van het veroveren dezer stukken vinden wij niets vermeld. Het gevecht zal dan ook wel niet van zoo ernstigen aard geweest zijn, als de correspondent meent te mogen zeggen. Het waarschijnlijkste is, dat de Boeren voor de overmacht moesten bukken en zich fcalm terugtrokken, aan de achterhoede over latend, den terugtocht te dekken. Wij hebben reeds zoo vaak gezien, dat de Boeren deze tactiek uitnemend kunnen ten uitvoer bren gen, zoodat bijna als zeker kan worden aan genomen, dat ook nu weder een dergelijke afloop van den strijd heeft plaats gevonden. Van groote waarde blyft intusschen het feit, dat De Wet op de spoorlijn zit, zoodat er wel eens telegrammen kunnen worden tegemoet gezien, waarin bericht wordt, dat pas herstelde bruggen of mijlen spoorlijn zijn vernield en de verbinding verbroken is. De oppositie in Engeland heeft het n$g M /i aardig opgehaald met de verkiezingen Yfof de laatste dagen. Verleden week Dofflft/ dagavond was de stand het gunstigst voor de regeeringsparty, die toen 23 zetels gewon nen had, terwijl de oppositie er maar 14 had buitgemaakt, dus 9 stemmen achterbleef. Was die verhouding onveranderd gebleven dan had de regeering in het nieuwe /Lager huis kunnen beschikken over een meerderheid van 135 stemmen. Sedert gisteren echter is de winst van de conservatieven precies ge lijk aan die van de liberalen. Hoewel John Morley om gezondheidsrede nen niet aan den verkiezingsstrijd heeft kun nen deelnemen, is hij toch te Montrose ge kozen met een aanzienlijke meerderheid, die slechts 523 stemmen geringer was dan in 1895. John Ellis is herkozen met een meer derheid van 446 stemmen. Van Chamberlain’s verkiezingspraktyken Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Roberts seinde den lOden uit Pretoria: Gisteren is te Kaapmuiden een trein omge kanteld bij den overgang over de Kaaprivier. Drie man verloren het leven en een officier en 15 man, allen behoorende tot de 66ste batterij, werden gewondverder werden 40 trekdieren gedood. Kapitein Paget van de Rifle Brigade, 18 man en 2 genie-officieren gingen later de spoorlijn langs om de schade op te nemen. De Boeren die op de loer lagen, openden, vuur. Kapitein Steward van de Rifle Brigade ging toen hy van den aanval hoorde met 40 man hulp brengen. De verliezen zijn zeer zwaar. Kapitein Steward en een man zijn gesneuveld en kapitein Paget, een tweede officier en' 5 man zwaar gewond. Een luite nant van de genie is met tien soldaten ge vangen genomen. Een tweede telegram van Roberts van gis teren meldt: Barton is Dinsdag ten noorden van Krugersdorp slaags geweest met de Boeren. Verscheidene doode Boeren werden op het veld achter gelaten en er werden drie gevangenen gemaakt. De verliezen van de Engelscben warengesneuveld een officier, drie officieren en elf man gewond. Het dagblad Mercury bevat een telegram uit Bethulie (in het zuiden van den Vrijstaat), volgens hetwelk de Boeren gisteren een voor post van twaalf miliciens, waarvan er vier gekwetst werden, gevangen hebben gemaakt. De Boeren zouden vier gewonden gekregen hebben. De Boeren hebben zeshonderd meter* van den spoorweg ten noorden van Bethulie vernield. Telefoon Xe. M2 ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In dezelfde week zal ook de Fransche ka mer bijeenkomen, en wel den dag na de sluiting van de tentoonstelling. Het eerste en voornaamste werk is natuurlijk de be groeting. Maar gewoonlijk wordt die arbeid nog al eens afgebroken door andere beraad slagingen, liefst over de hooge politiek. Wat de positie van het ministerie betreft, die wordt zoo gunstig beoordeeld als die van een Fransch kabinet maar zyn kan, d. w^z. vast, met kans op verrassingen van onaan- genamen aard. Generaal André zal wel het zwakke punt zyn, wyl hy zich op twee punten tegen de tradities heeft verzet. In de eerste plaats door St. Cyr te zuiveren van anti-republikeinsebe elementen. In de tweede plaats door een besluit, dat ook den minister eenigen invloed geeft op de dachten verdiept was, ik zie met genoegen, dat gij minder boos zijt. Heeft Micheline u tevreden gesteld. Tevreden riep mevrouw Desvarennes uit met een hevig gebaar, als een laatste bliksemstraal van dit afgedreven onweer. Zij heeft geschreid, dit is al En gij weet, dat ik niet meer weet, wat ik zeg of doe, als zij schreitZij verscheurt mijn hart met hare tranen. En zij weet dat ook wel. Ach, het is een groot ongeluk, als men zijne kin deren al te lief heeft De veerkrachtige vrouw was overwonnen, zij gevoelde, dat zij verkeerd deed met zich te laten overwinnen en verviel in een diepe mijmering. Zij vergat zelfs de tegenwoordigheid van Cayrol, Zij dacht aan de toekomst door haar vo r Micheline bereid en die deze in een enkel oogenblik lichtzinnig verwoestte Pieter, de wees, zou een ware z.oon voor de patroon geworden zijn. Hij zou bij haar in huis gewoond en haar ouden dag met zorg en liefde omringd hebben Daarenboven muntte hij zoo uit, dat het niet anders kon of hem wachtte een schitterende toekomst. Zij zou hem daarin behulpzaam geweest zijn en zich verheugd hebben in zijn voorspoed. En al die schoone vooruitzichten waren vernietigd, omd»t die Panine met Micheline kennis gemaakt had Haar dochter werd verliefd op een mooi man, die alleen op hare millioenen vlamde. Zij zou het moeten aanzien, dat zulk een man in hare familie kwam, haar de liefde van haar kind ontroofde en hare geldkist tot op den bodem uitputte sprekende, schryft de Westminster Gazette: „Zujke praktyken zyn buitendien volkomen onnoodig: de regeering had toch een vol doende meerderheid kunnen krijgen. De om standigheden maakten eiken anderen uitslag onmogelyk. Iedere regeering die gedurende een oorlog of onmiddellyk daarna een parle ment verkiest te ontbinden kan er op reke nen haar tegenstanders in den hoek te drin gen. Zij kan dan zeggen, dat haar nederlaag in de oogen van de heele wereld en ook van den vyand te velde gelyk zou staan met het verzaken van een gedragslijn die de geheele natiq eenmaal gekozen heeft en waarby de geheele natie, alle partijpolitiek er buiten gelaten, belang heeft. Wy mogen heggen dat de regeering geen nationale belangen als inzet had mogen nemen voor het partyspel; wij mogen haar daarom verachten, maar als zy het verkiest te doen, kan zy niet doel treffend bestreden worden aan de stembus. Velen die af keer en wantrouwen gevoelen tegenover de regeering, en die deze verkie- zingspraktyken verafschuwen, zullen zich toch genoopt achten voor haar te stemmen, opdat de gevaren die zy mede uitgelokt hebben, van het land afgewend worden.” Uit China komt een zeer merkwaardig be richt. Te New-York is via Sjanghai de vol gende mededeeling uit Peking ontvangenDe keizejin-weduwe is doodziek te Tayen-foe. De keizer heeft thans de vrye hand in alle staatszaken. De Duitsche regeering ontving van Li-Hoeng-Tsjang een bevestigend ant woord op de Duitsche voorstellen. Daarin wotdt gemeld, dat Jing-nien, Kang-Yi en Tsja-tsjoe-tjas onthoofd zyn, prins Kwang, hertog Tsailam en prins Jin tot levenslange opsluiting zyn veroordeeld en prins Toean op last van den keizer naar de Siberische gren zen verbanne» is. Dit bericht is wel is waar nog niet beves tigd, maar de afzender zegt voor de juistheid er van te kunnen instaan. Inmiddels zetten de groot-mandarynen de pogingen voort, om den keizer te bewegen naar Peking terug te keeren. Li-Hoeng-Tsjang heeft den keizer er op gewezen, dat de mogendheden in staat zyn den toevoer van levensmiddelen naar Sjansi af te snyden. En de onderkoningen van het Jangtse-Kiang gebied hebben een memorandum opgesteld aan de keizerin-weduwe, waarin zy elke verant woordelijkheid voor het geregeld vervoer van levensmiddelen gedurende den oorlog van zich werpen, als het hof naar Sin-gan-foe wordt overgebracht. Mocht het Hof niet naar Peking willen terugkeeren, dan dreigen de onderkoningen mate geduldig. Hij liet het onweder afdrijven. Hij hoorde stilzwijgend de verwijten aan van mevrouw Desvarennes die buiten zich zelve was van kwaad heid, omdat men een pretendent dorst stellen tegen over den schoonzoon harer keuze- Hij vertrok niei, en toen mevrouw Desvarennes wat bekomen was van hare overgroote verontwaardiging, begon hij dus te redeneerenDe patroon ging met heel bedaard te werk men moest zonder nadenken geen besluit nemen. Zeker, niemand schatte Pieter Delarue hoo- ger dan hij, maar men diende te weten, of Micheline hem wel beminde. Eene genegenheid der kinder jaren was nog geene liefde en prins Panine meende te mogen hopen, dat juffrouw Desvarennes. De patroon liet Cayrol niet uitspreken zij greep naar eene schel en deed hare dochter roepen Dit maal koos Cayrol voorzichtig de partij om weg te gaan. Hij had de troepen in het vuur gebracht en nu was de beurt aan Micheline om den strijd tot een goed einde te brengen. De bankier ging in het aangrenzende vertrek den uitslag der samenspreking tusschen moeder en dochter afwachten Door de gesloten deur hoorde hij de vertoornde stem van mevrouw Desvarennes en de zachte stem van Micheline haar bedaard en langzaam antwoorden. De moeder dreigde, raasde. De dochter ontving dien aanval koel en rustig. De strijd duurde ruim een uurdaarna werd de deur geopend en mevrouw Desvarennes kwam bleek en nog bevende, maar bedaard geworden, te voorsch ,n. Micheline, die de tranen uit hare oogen wischte, keerde naar hare kamer terug Welnu i riep Cayrol beschroomd, toen de patroon tegenover hem bleef zwijgen en in hare ge- V I eene hevige scène der vreeselyl mogelijkheid ht/worden. De s (hiiabs, zooals remfcwerk doen onw aanbieden.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1