w uwoi ra Miï. 4 ■r «telling I 11 T EEP ïVEB EEP fi 57. a Leoatine. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 1 •L- a Dinsdag (6 October 1900. No. 8326. 39ste Jaargang. wegt ten een te doen Buitenlandscb Overzicht. ih kist Mts mil. iber 1900, 4 FEUILLETON. 1 Kleinhandel In sterken drank Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1 j j. f verdeeling >okjes. B ordt vervolgd.) 1 III iii ,-j 1 of ppoeder. i aanmerking i elk ander Jjven. 9 acht uur. prjjzen. K OUDE JAMMEN trkt tcap MH USUI E COURANT meden en dit i overdekten s niet alleen L COED- indere zachte baar bn: TER8 Jz. ijs van echtheid i» i kurk «OM» rooi* len naam der Firma PPB ELGEZEL8CHAP EIJ8DEN. Telefoon Ao. N*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke „Nomroers VIJF CENTEN. mydelyk zal eindigen met het in staat van beschuldiging stellen des ministers van ko loniën. Ook Labonchère schryft hierover en stélt de krasse onthullingen der „Morning Leader" tegenover de „eerlijke” verontwaardiging van Chamberlain, toen sir Hercules Robinson, die financieel in een Zuid-Afrikaansche on derneming betrokken was, tot gouverneur der Kaapkolonie werd benoemd. Wat zal het echter baten Het nieuwe Par lement is er juist een, om ook in dit opzicht z|jn afgod ter wille te zyn en zich door eenige algemeenheden en groote woorden „voldoende ingelicht” te achten. De ontwaking van En geland geheel en al is nog niet gekomen. Het einde van den oorlog is zeer nabij, althans volgens Reuter, welks correspondent te Lijdenburg seint, dat de Boeren voornemens zijn zich 26 October te onderwerpen. Zonder belang is dit bericht niet, want het is een maatstaf voor de nonsens, die het En- gelsche publiek naar Reuter’s oordeel kan slikken. De regeeringspartij in Engeland heeft nu weer haar voorsprong verloren. De winst staat gelijk 35 voor de ministerieelen en 35 voor de oppositie. Nu meer dan vjjf .zesden van het nieuwe Lagerhuis gekozen zijn, en het vaststaat dat de ministerieele meerderheid tamelijk wel dezelfde is gebleven, stelt de „Times” de vraag wat de Regeering er mee doen zal Het eerste punt dat aan de orde komt, zegt zjj, is eene hervorming van het Kabinet en een nieuwe verdeeling van de ondergeschikte ministerieele ambten. Die hervorming besprekende, erkent het Cityblad, dat er groote en algemeene onte vredenheid heerscht over de leiding van som mige belangrijke departementen. In het bijzonder wordt door het land verlangd, dat het Ministerie van Oorlog en dat van Marine wordt waargenomen door de meest bekwame mannen, die daarvoor beschikbaar zijn. De heer Chamberlain heet nog „onontbeerlijk” als hoofd van het Departement van Koloniën. De vereeniging van het ambt van Premier en dat van Staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken in den persoon van Lord Salis bury bevredigt den algemeenen wenschniet; maar het gaat niet aan, hierin op dit oogen- blik verandering te brengen, en dus is zulk een verandering in de naaste toekomst niet zeer waarschijnlijk. Men wil nu Chamberlain in staat van be schuldiging doen stellen, of liever, men schrijft uit Londen, dat de liberalen een parlemen tair onderzoek over den Transvaalscben oor log zullen vragen, o. a. over het voeren der militaire administratie. Men verzekert, dat ze zeer sterk sprekende stukken te dezer zake bezitten en dat het onderzo^ onver- 4; III. Bij zijne aankomst te Parijs maakte een zonder ling gevoél zich van Pieter meester. Sedert den dag waarop hij Mevrouw Desvarennes’ brief ontving had slechts eén denkbeeld hem bezield, namelijk dat van terugkeeren. In den koortsachtigen haast, die hem resteerde, had hij aan de electriciteit hare bliksemsnelheid willen ontleenen, om spoediger bij Micheline te zijn. Dadelijk na zijn aankomst echter begon hij den spoed zijner reis te betreuren, zoo was hij met vrees vervuld Hoe meer het oogen- blik naderde, dat hem zyn lot zou bekend maken des te minder haast had de jonkman om zich aan zijne verloofde te vertoonen. Hij had een voorge voel, dat de ontvangst, die hem wachtte, treurig zou wezen. En hoemeer rechten hij kon doen gelden, des te meer gevoelde hij zich beklemd. De gedichte, dat Micheline hare belofte vergat, deed hem het bloed naar het hoofd stijgen. En toch ontnam de zoo korte en zakelijke brief van mevrouw Desvarennes hem alle illusie. Dat zijne verloofde voor hem verloren was, begreep hij, maar wilde het niet gelooven. Hoe was het mo gelijk, dat Micheline hem vergeten had Zijne geheele kindsheid trok aan zijne oogen voorbij. Hij herinnerde zich de zoete en naïve bewijzen van toegenegenheid, die het meisje hem gegeven had. En toch had zij hem niet meer liefhare moeder zei het immers zelve. Hoe kon hij dan nog hopen Ten prooi aan deze hevige onrust kwam Pieter te Parijs aan. Zuiden was. Te Kaapstad dook hy weer bo ven en nu leest men dat hy naar Engeland terugkeert. Is hy ziek? Waarschijnlijk niet, want dan zou ’t er wel bijstaan. Vermoedelijk dus weer standjes met Roberts, omdat Botha niet gevangen is. Dat is inderdaad ook jam mer voor Bob, want er is nu een bewijs te meer dat de oorlogniet-uit is. Engelsche ge neraals, die Botha of De Wet vangen, moe ten echter nog gemaakt worden en Roberts moest bedenken, dat het afzetten op die manier van ’n generaal, aan wien hij zulk een belangrijke taak in dezen oorlog had opge dragen, op de soldaten een slechten indruk moet maken, ’t Is weer echt Engelsch, ner gens begrijpt men er iets van. Cecil Rhodes heeft het jaarlykech congres van den Zuid-Afrikaanschen Bond te Kaap stad geopend met een rede, waarin hy zeide dat naar zyn meening Rhodesia een der Bondsstaten worden zou, met goede kans om zich noordwaarts naar den Congo uit te brei den. Nu de oorlog voorbij was, behoorden allen de handen in één te slaan en verder ge twist over de oorzaken tot den oorlog te la ten rusten. Daar zooveel werk te doen was voor het jonge land, moest de rassenquaestie op den achtergrond geschoven worden. Drie punten prees hy voor het program van den Bond aan: oppermacht van de vlag, gelijke rechten en ten derde dat den Hollanders zou worden getoond, dat men hun geen kwaad hart toedroeg. De leden van den Bond moes ten het er op toeleggen, anderen den indruk te geven dat, nu zy verkregen hadden wat hun toekwam, hun belangen gemeen waren. Dan zou er eenige hoop zyn voor het land. De groote Londensche „Times” vindt Rhodes program uitstekend en zegt, dat men in het moederland nooit iets anders bedoeld heeft. Dus, nu den Boeren hun land ontsto len is, hun eigendommen meerendeels ver woest, zouden zy door de Engelsche weer in genade worden aangenomen. Ij Verspreide Berichten. Frankrijk. Donderdag, ter gelegenheid van het nau tisch feest, heeft de administratie van de Tentoonstelling ontvangen 764.831 tickets, afkomstig van 19.013 bezoekers met twee tickets en 145.361 met vyf tickets, zoodat het totaal aantal bezoekers dien dag is ge weest 232.038. De kaartjes zyh op eens enorm de hoogte ingegaan van vyftien cen times vóór enkele dagen, staan ze nu op dertig en vyf-en-dertig centimes. Vastgesteld is nu, dat er den derden November in de feestzaal een groot slui- tingsfeest zal worden gehouden, bestaande uit een gala-voorstelling, waaraan zullen medewerken de Opéra Comique, de Opera en de Comédie Francais. En misschien wordt er ook nog iets minder officieels gedaan. Er dreigt te Parys een werkstaking van de werklieden in de kant- en tule-industrie, naar aanleiding van gewijzigde arbeidsver- deeling. koning van Hankau geseind, dat het wen- schelijk is maatregelen te nemen om de opstandelingen niet in Hoepé te laten bin nendringen. In Kwantoeng heersch nog steeds oproer en de taotai Tsjeng ontving een telegram van generaal Soe, waarin deze 100,000 man vraagt om den opstand in Kwang-si en Yun-nan te onderdrukken. De onderkoning Tsjang-tsji toeng is zoowat fle eenige die krachtig tegen de geheime ge nootschappen optreedt. Naar „Central News” meldt, zyn de edicten van den keizer vol strekt niet te vertrouwen. Het Chineesche hof bevindt zich niet te Tsjao, zooals ge mold was, doch te Hotsjau, en de onthoofde leiders der Boxersbeweging zijn volkomen gezond en nog steeds de trouwe raadgevers van de keizerin, die niet ziek noch dood is, maar nog steeds de eerste rol speelt in de verwikkelingen. De Chineesche gezant te Washington ontkent dit alles natuurlykhy zegt dat al deze berichten onjuist zyn, dat de edicten goed worden uitgevoerd, en dat de Chineesche gezanten een gemeenschappelijk telegram hebben gezonden aan den keizer, waaraan zy een lyst van de meest gecompromitteerde grootwaardigheidsbekleeders toevoegden, waarin alle namen genoemd worden, die door de Europeesche Regeeringen als de schuldi gen werden aangewezen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art 5 der Wet van 38 Aug. i88r (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis: dat bij hen is ingekorven een verzoekschrift van den navolgenden persoon baarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij zijn naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Aanduiding der Verzoeker: localiteit: H- Meijer. Korte Akkeren P No. 553, Gouda, den 15 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. u De Secretaris, BROUWÉR. De Gelderland is te Lorenzo Marquez aangekomen en wy zullen nu spoedig een telegram krygen, dat Kruger de reis naar Europa heeft aanvaarddaar de Gelderland niet vlug is in zyn bewegingen, zal de reis een heelen tyd duren en de President zou met een Duitsche mailboot heel wat spoediger zyn doel bereikt hebben. Met een oorlogs schip is de reis echter voornamer en overal in Europa wordt hulde gebracht aan het karakter, van Koningin Wilhelmina, omdat zij den moed had een oorlogsschip aan te bieden, zonder te vragen naar Engeland’s believen. Men verheerlijkt de Koningin als de vrouw, die-, schoon jong, blyk geeft van een vasten wil, een niet alledaagsch ver schijnsel in de menschenwereld. ’t Is waar, Engeland heeft niet het minste recht tegen het afhalen van Kruger op te komenmaar het heeft zich in dezen oorlog weinig om het volkenrecht bekommerd, en de leidende Minister van dezen oorlog had zelfs in het Lagerhuis voor het volkenrecht niet moer dan een paar spotwoorden over. Ongeveer tegelijk met Kruger keert gene raal Buller naar Europa terug. Dat is een vreemde geschiedenis. Buller moest Botha verslaan en gevangen nemen. Zyn laatste militaire daad was volgens het Engelsche telegram, de Boeren ten Noorden van Ly- denburg voor zich uit te dryven. Daarop ver nam men plotseling dat Buller naar Lijden burg was teruggekeerd, dat hy de vervolging had opgegeven, daarop dat Buller naar het zooals gij weet, en tel niet mede. Waan niet mij te misleiden. Gij hebt een zeer grooten invloed op de patroon. De vertrouwe lijke mededeeling, die zij u gedaan heeft, is daarvan een duidelijk bewijs. Ik beken u in alle nederig heid, dat ik mij geschaard heb aan de zijde der liefde* De prins wordt bemind door juffrouw Des varennes en ik werk hem in de hand. Micheline zal er mij dankbaar voor zijn en mij op mijne beurt voorspreken bij juffrouw de Cernay. Wat u betreft, laat mij u een raad geven. Als mevrouw Desva rennes naar uwe meening vraagt, laat u gunstig uit over Panine. Wanneer de prins hier heer en meester zal zijn, zult gij daarvan de goede gevol gen ondervinden. Maréchal had Cayrol aangehoord, zonder dat iets den indruk verried, die zijne woorden op hem maakten. Toch zag hij den bankier aan op eene wijze, die deze zoo hinderde, dat hij ten laatste zijne oogen nedersloeg. Gij weet wellicht niet, m jnheer Cayrol, sprak de secretaris na een oogenblik stilte, hoe ik hier gekomen ben. In dit geval is het goed om het rf* te verhalen. Vóór vier jaren was ik zeer ongeluk kig. Na tien malen te vergeefs mijn fortuin be proefd te hebben, gevoelde ik mij zedelijk en lichamelijk uiigeput. Het zou te latig duren om al de bedrijven op te noemen, die ik bij de hand gehad heb Weinige brachten genoeg op om te leven. En ik dacht er zeer over om een einde aan mijn treurig bestaan te maken, toen ik Pieter ontmoette. Wij waren samen op school geweest Ik ging naar hem toe het was op een kadeik waagde het hem staande te houden. Eerst herkende hij mij niet. 7) Eene schaduw gleed over haar gelaat, dat straks nog zoo verhelderd was door de aankondiging van Pieters terugkomet. Zij bleef een oogenblik zwijgsn, alsof zij met zich zelve raadpleegde daarna nam zij een besluit en vroeg aan Cayrol Waar is Pieter algestapt? Aan het hotel du Louvre, antwoordde de bankier. Goed, ik ga er heen. Mevrouw Desvarennes schelde haastig. Mijn hoed, mijn mantel en het rijtuig, zeide zij. En de beide mannen vriendelijk toeknikkende, ging zij haastig weg. Micheline lachte voort in den tuin. Maréchal en Cayrol keken elkander aan. Cayrol vatte eerst het woord op. Dus had de patroon u de zaak verteld Waarom hebt gij mij er nooit over gesproken Zou ik het vertrouwen vun mevrouw Desva rennes waard geweest zijn, als ik een woord gezegd had over hetgeen zij wilde stilhouden Tegen mij Vooral tegen u. De stelling, die gij ingenomen hebt, verbood het mij. Gij begunstigt prins Panine. En gij rijt voor Pieter Delarue. - Ik ben voor niemand. Ik ben ondergeschikt, Duitschland. De hofmaarschalk van keizerin-weduwe Victoria heeft bekend gemaakt, in ver- Terwyl de Chineesche gezanten overal po gen den indruk te wekken, dat de toestand in China verbetert, vooral tengevolge van het ernstige voornemen des keizers om de hoofden van den opstand krachtig te straf fenkomen uit China allerlei berichten, die doen zien dat grootere en kleinere re bellies uitbreken in verschillende streken van het Chineesche ryk. In Hongkong werden leden van het Drie- vnldigheidsverbond gevangen genomen. In Sz’tsjwan is een bende oproerlingen gesig naleerd van meer dan drie duizend man sterk te de onderkoning Kwei heeft aan den onder- Ik zag er zoo ontdaan, zoo ellendig uit. Maar toen ik sprak, noemde hij myn naam, en zonder zich voor mijne slechte kleeding te schamen, vloog hij mij om den hals Toen wij aan de magazijnen van la Belle jardinière kwamen, wilde hij mij volstrekt kleeren koopen. En ik, het is mij bijgebleven alsof het gisteren gebeurd was, zei tot hem «neen, dat niet, maar geef mij werk I” Werk, ongelukkige, antwoordde hij mij, maar zie eens naar u zelve, wie zal u genoeg vertrouwen om u dat te geven Gy ziet er uit als een land- looper. Toen gij mij daareven aanspraakt, dacht ik, dat gij mogelijk van plan waart mijn horloge te stelen En hij lachte vroolijk, blijde, dat hij mij gevonden had, en meende mij van dienst te kunnen zyn. Toen hij zag, dat;ik het kleeren- magazijn niet wilde binnengaan, ontdeed hij zich van zijn overjas en dwong mij dien aan te trekken, opdat men mijne versleten plunje niet zien zou. Toen bracht hij mij op staanden voet bij mevrouw Desvarennes. Twee dagen later trad ik hier in be trekking Welnu, wat zoudt gij, nu ge dit gehoord hebt, van mij denken, als ik deed, wat ge mij daareven aanraaddet Cayrol was zeer bedremmeld en woelde met zyn hand door zijn groven baard. Hij deed een paar stappen naar de deur, keer,de toen terug naar Maréchal, stak hem de hand toe en zei Daarom toch geen kwade vrienden De secretaris liet zich, zonder antwoord te geven, de hand schudden en de bankier vertrok. Telefoon Xo. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1