7. WW IK HUT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 11 1 Woensdag (7 October 1900. No. 8327. 39ste Jaargang. en een e. doen Bullenlandsch Overzicht. SBVEBIJ FEV1LLEÏOK. 1 kz. Senr, amburg. LCTI1TG Nationale Militie. AALS, 1 I Mark IVIEK lining in in het Zuiden, en wel in de buurt van Ton- '4 "ij stoom n van stelt een (Wordt vorvolgd.) De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Hommers VTJF CENTEN. irden naar de erfd. ad of treverfn gezondheid de fleer an verven van n, alsook alle Guld. 8.50 Guld l 75 Guld. 0.90 nde klassen ijzen worden igsplan voor- t, welk plan VOOR DE (illIBSI HE COURANT e prijzen zijn oor den staat agarandeerd. aeren in de tchting D” GEL, 661. KMAN Zn J ewaarborgde zeker n. Bel biedende cht« 118.000 tvangt onge- gehad beb- igslijst. ding van en direkt en de strengste •rdam- m Koning .000 Mark. 10,000 Mark 6,00 Mark 8, 00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark 2 0 Mark 20() Mark i 169 Mark .0,148,115 7% 4', 21 M draagt Mark ,000 M in t 65,000 M., j tot 75,»'OO c en met de 500.000 M e officieel is invoudig per <n r< mbours. de aanvraag r do spoedig too spoedig maar de zin bleef hetzelfde. De Economist becijfert dat in 340 districten waar, tot Zaterdag, de strijd aan de stembus gevoerd was, de regeeringsparty wel is waar 209 zetels gewonnen heeft en de liberalen maar 131, maar dat het aantal stemmen, Op can- didaten der oppositie nitgebracht, 1,374,000 is geweest, tegen 1,586,000 op de unionisten. De menschen die volgens de jingo’s „pro- Boer” gestemd hebben, vormen dus in die districten op niet zoo heel veel na de helft! Terwijl men over de militaire gebeurtenissen in China nog steeds tamelijk wel in het duister rondtast, en de geruchten over den terugkeer van keizer Kwang-Hsoe naar Pe king voortdurend worden afgewisseld met berichten over het vertrek van bet Hof naar het binnenland schijnt, naar Arthur Le- vysohn in het Berliner Tageblatt” opmerkt de diplomatieke toestand aanmerkelijk verbeterd te zijn. De eenstemmigheid der mogendheden, die in de laatste weken op den scherpen kant van het mes balanceerde, is in een toestand van meer stabiel evenwicht gekomen. Uit Petersburg wordt daaromtrent medegedeeld De jongste onderhandelingen hebben er veel toe bijgedragen om de moeielykheden uit den weg te ruimen, die een volkomen eenstem migheid belemmerden. Het even gematigde als besliste antwoord van den Duitschen keiser op het telegram van den keizer van China is hier zeer goed opgenomen, en men is het er volkomen over eens dat de religieuse plechtigheden, door den Chineeschen keizer aanbevolen, geen voldoende boete tyn voor de begane misdaden. De voorstellen van den Franschen minis ter Delcassé vinden, als grondslag voor de te voeren onderhandelingen eveneens steun bij de Russische regeering, en deze is het verder eens met de voorwaarden van de Duitsche regeering, dat eerst de Chineesche waardigheidsbekleeders moeten gestraft wor den. Dit is nog niet in voldoende mate ge schied. De gezanten der mogendheden te Peking hebben over de Duitsche voorstel len beraadslaagd en zijn tot de conclusie gekomen, dat de lyst der hoofdaanleggers, in het bekende keizerlijke edict genoemd als gestraften, onvolledig is, daar er min stens twee van de voornaamste schuldigen aan ontbreken, namelijk Toeng-foe-Siang en Yoeh-Sien, en dat de straffen, in dat edict genoemd, als voldoende kunnen worden aan gezien, mits de gezanten op de voltrekking er van toezicht kunnen houden. Zoolang dit niet geschiedt, behoeft men aan de op- Gelyk men zich zal herinneren, werden verleden jaar, onmiddeHyk na de eerste neder lagen der Engelschen, allerlei geruchten ver spreid over moeilijkheden welke zich in an dere deelen der wereld voor Engeland op deden. De Ceuta-kwestie werd ter sprake gebracht; meft gewaagde van plannen van Menelik of Sussinussie men sprak over Soe dan of Indië. In het kort, het scheen of alles wat met Engeland had af te rekenen, nu wakker zou worden. Maar alle hoop tJleef ijdel. Het is daarom dat wij niet te veel waarde hechten aan geruchten over nieuwe moeilijk heden. Eerst werd gemeld, dat Hongkong ernstig werd bedreigd, waarom de gouver neur 10.000 man uit Indië had gevraagd, ook omdat het in geheel Zuid-China woelig was. De 30.000 man Engelschen, die daar aanwezig zijn, zouden niet voldoende wezen. Aanvankelijk waren wij niet geneigd, daar aan veel geloof te hechten. Maar ook van Fransche zijde zyn berichten over woelingen de opstandelingen van de hoogte van Père-Lachaise wierpen. Hij dacht er over, dat Micheline hem zou beweend hebben, wanneer hij toen gestorven was. Daarna scheen het hem als in een benauwden droom toe, dat de onderstelling waarheid was ge worden. Hij zag de kerk met rouwfloers bekleed. Hij hoorde duidelijk de lijkzangen. Eene katafalk bevatte zijne lijkkist en zijne verloofde kwam lang zaam, met bevende hand wijwater sprenkelen op het kleed, dat zijn lijkkist bedekte, terwijl eene stem in zijn binnenste sprak »Gij zijt gestorven, want Micheline gaat met een ander trouwen Hij deed moeite om dit akelige visioen te ver drijven, maar mocht er niet in slagen. Om den benauwden droom, die hem bevangen had, te doen ophouden, beproefde hij de gaspitten te tellen een, twee, drie, vier, vijf.maar altijd brak dezelfde gedachten zijne pogingen af»*gij zijt gestorven, want uwe verloofde gaat met een ander trouwen.” Het plotseling stilhouden van het rijtuig onttrok hem aan deze marteling. Een bediende van het hotel opende het portier. Pieter steeg werktuigelijk uit. Hij volgde zonder een woord te zeggen een anderen bediende, die hem eene kamer op de tweede verdieping aanwees. Toen hij alleen was, zette hij zich neder. Deze kamer, met hare stoffeering van slecht onderhouden meubelen, maakte hem griezelig. Hij zag er het beeld van zijn toekomstig leven in, dat eenzaam en verlaten zou zijn. Kwam hij te voren te Parijs, dan logeerde hij bij mevrouw Des varennes Hij vond in de straat Saint-Dominique eene woning, met de verkwikkende atmosfeer van het familieleven. Daar glinsterden aller oogen van 8) Toen hij zich tegenover Cayrol bevond, was de eerste opwelling van den jonkman, de ban kier had het wel geraden om hem te vragen »Hoe is het Is alles voor mij verloren Eene soort van angstigen schroom hield de woorden op zijne lippen terug. Hij wilde niet bekennen, dat hij twijfelde. En wat zou Cayrol hem ook kunnen zeggen, dan dat alles uit was, en hem niets overbleef dan rouw te dragen over zijne liefde. Daarom wendde hij zich van hem af en ging heen. De drukte van Parijs overmande hem en maakte hem duizelig. Na een eenjarig verblijf in de vreed zame en doodsche stilte van Afrika, zich weder te midden van het geschreeuw der verkoopers, het geratel der rijtuigen, de onophoudelijke bedrijvigheid der groote stad te bevinden, was eene te plotselinge verandering voor hem. Eene zeer groote afgemat heid van lichaam maakte zich van Pieter meester. Zijn hoofd werd hem te zwaar. Zeer terneergesla gen nam hij plaats in een rijtuig, dat henl naar het hotel du Louvre bracht. Terwijl hij zijn bran dend voorhoofd trachtte te verkoelen aan het glas van het portier, vatte een onzinnig denkbeeld in zijn geest post. Hij herinnerde zich, dat hij, tijdens de Commune, in de strfat Sain-Antoine bijna ge dood was door de uitb; rsting van eene bom, die Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Telefoon 5o. 820 De -Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. toegenegenheid, als men hem zag. Hier vond hij slechts welwillendheid op commando, beleefdheid tegen zooveel daags. Zou het voortaan zóó moe ten zijn Deze smartelijke gewaarwording verdreef zijne weifelmoedigheid als met een tooverslag. Hij be treurde zoo bitter het liefelijk verleden, dat hij be sloot te strijden om het in de toekomst te behouden. Hij kleedde zich spoedig, deed van zijn aangezicht de sporen zijner haastige reis verdwijnen, sprong daarna vastberaden in een rijtuig en liet zich naar mevrouw Desvarennes brengen. Hij moest zich verdedigen, want het was om zijn geluk te doen. Ter hoogte van het plein de la Concorde kruiste een rijtuig het zijne. Hij herkende de livrei van mevrouw Desvarennes en keek haastig uit. De patroon, in haar coupé gedoken, zag hem niet. Hij stond op het punt om te doen stilhouden en haar in te halen, doch een oogenblik nadenkens bracht hem van dit denkbeeld terug. Hij moest Micheline spreken van haar alleen hing zijn lot af. Weinige oogenblikken daarna stapte hij af aan de deur der woning in de straat Saint-Dominique. Micheline en Jeanne waren nog in den tuin en zaten op dezelfde plaats bij het grasperk. Cayrol had zich bij Serge gevoegd. Beiden, dezen schoonen morgen genietende, hielden zich onledig met de aangename beschouwing van het voorwerp hunner wenschen. Een haastige stap deed het zand der laan kraken en trok eensklaps de aandacht der beide paren. In het volle daglicht schreed een jonkman voort, dien Jeanne noch Micheline herkenden. Op enkele schreden van de groep gekomen, nam de ^zoeker langzaam zijn hoed af. Toen hij de ge- dwongen houding en het verwonderd uitzicht der beide jonge meisjes zag, speelde er een treurige glimlach om zijne lippen en zeide hij zachtBen ik dan zoo veranderd, dat ik u mijn naam moet noemen Bij deze woorden stond Micheline haastig opzij werd even wit als haar halskraag en bevende, op het punt van in snikken los te barsten, bleef zij zwijgend en versteend voor Pieter staan. Zij kon niet spreken, maar hare blikken waren strak op den jongen man gevestigd Hij was het, de speel genoot harer jeugd, maar zoo veranderd, dat zij hem niet herkend had, vermagerd door vermoeienissen, door angst misschien, bruin* geworden en met een zwarten baard, die hem een manlijk en veerkrachtig voorkomen gaf Hij was het wel, met dat smalle lintje in zijn knoopsgat, dat hij niet had toen hij vertrok en dat een bewijs was van de belangrijk heid der uitgevoerde werken, van de grootte der gevaren, die hij het hoofd had moeten bieden. Pieter beefde, bleet onbewegelijk staan en zweeg. Het geluid zijnet stem, door de ontroering aangedaan, had hem verschrikt. H ij verwachtte wel eene koele ontvangst, doch deze ontsteltenis, die op angst ge leek, overtrof alles, wat hij zich had kunnen voor stellen, Serge was verwonderd en wachtte. Jeanne verbrak deze ijselijke stilte. Zij ging een paar schreden naar Pieter toe en zeide, terwijl zij haar voorhoofd naar hem toeboog Hoe, omhelst gij uwe vriendinnen niet meer king. Geheel ter zjjde leggen mogen wy dit be richt das niet. Maar nu een voor Engeland nog beden- kelyker tyding. Terwijl het leger in Indië reeds met 30.000 man is verzwakt door uitzending naar China en Zuid-Afrika, terwyl d,e gewone aanvulling wegens sterfte1 enz. het laatste jaar achterwege bleef, zyn nieuwe moeilijk heden ontstaan, en wel in Beloodsjistan, het kustland tusschen Indië en Perzië, waar de groote Karavaanweg doorgaat. De Faziri’s nemen een steeds dreigender houding aan, waarom het volgens „Daily Mail” noodig werd troepen daarheen te zenden. De Lon- densche correspondent van de „Petit Bleu”, die meermalen hoewel niet alty'4. goed ingélicht bleek, meldt dat aan het ministe rie voor Indië ongunstige berichten zyn ont vangen. Men vreest de gevolgen van de verminde ring der legersterkte en daarom zou aan Roberts zyn gevraagd, de 1-6000 man van het Indische contingent zoo spoedig moge- lyk terug te zenden. Dit laatste is ons niet zeer-sduidelyk. Immers het Indische contin gent heeft o. a. de divisie van White ge vormd, die te Ladysmith belegerd is geweest, en dus zwaar leed. Reedi vroeger trou wend is gemeld, dat van het contingent niet meer dan de helft nog valide werd ge acht. Bovendien zou Roberts hebben geantwoord, dat liy hoopte in November het contingent te kunnen missen. Een nieuw bewys dat de stryd voortduurt, ook al is de oorlog uit. Er moeten nu in Engeland nog slechts voor 14 zetels verkiezingen plaats hebben. De stand der partyen is thans: regeeringsparty 398 ze tels; liberalen en werkliedenparty 177, lersche nationalisten 81, oppositie gezamenlyk 258, meerderheid voor de regeering 140; of vol gens een andere opgaafliberalen en werk lieden 179, nationalisteu 80, meerderheid der regeering 139 stemmen. De Economist komt, met andere bladen, op de dwaasheden tcrag welke de nu zoo goed als afgeloopen vej-kiezings-campagne heeft gekenmerkt. Eerst heette het dat het buitenland lette op elke aarzeling van het Britscho volk om de politiek der regeering tegenover Zuid-Afrika onvoorwaardelyk goed te keuren; daarna, dat ielere stom ten gun- oste van de candidaten der oppositie er een voor de Boeren wastoen die leus haar uitwerking had gedaan werd ze wat verzacht Lord Roberts meldde den 12den uit Pre toria In de laatste dagen zyn met meer of min der goedeu uitslag pogingen gedaan om onze spoorweg- en telegraafverbindingen te ver storen. De hardnekkigheid van de Boeren is eenigszins opmerkelijk, want de aange richte schade wordt spoedig hersteld, en er volgt onveranderlyk strenge straf op. De Wet’s manschappen zyn nog altyd sterk verstrooid in de nabijheid van de Vaal. Een aantal zyn weggeloopen na het gevecht, waarvan in myn telegram van den lOden melding is gemaakt. By Middelburg is gisteren een schermut seling geleverd waarin wy twee gewonden kregen. Verscheidene Boeren moeten ge dood zijn. Generaal Lyttelton heeft gisteren met den staf van de 4de divisie en de 8ste brigade, Dolstroom bereikt, op weg naar Middelburg. Stephenson bericht dat hij twee gesneu velden en vier gewonden heeft verloren in een ontmoeting met eenige Boeren ten noorden van Nelspruit op den lOdendenzelfden dag is een man van het Sussexregiment by Kroon stad gesneuveld, en den volgenden dag liepen twee Boeren in een val die eenige manschap pen van Brabant’s Horse voor hen gelegd hadden. Kelly-Kenny bericht dat twee man van de politie den lOden by Petersburg doodge schoten zyn door een troep staoopende Boeren. Telefoon Xo. ADV E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. ‘Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Tweede Openbare Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet van den iqen Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en aan art. 20 van Zijner Majesteits besluit van den 8n Mei 1862 (Staatsblad No 46), brengen ter alge- meene kennis’; dat de Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in deze Gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 230 October aanstaande, aanvangende des voonniddags 9»/3 ure; dat de ingeschrevenen naar Alphabetische orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor de niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogd, ter wijl dit bij hunne afwezigheid door den Burge meester of een Lid van den Gemeenteraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voor meldenKdag l e« uur zullen moeten bevinden ten Kaadhuize dezer Gemeente; dat op Maandag den i2n November daaraan volgende, van des voonniddags 10 tot des namid dags 1 en van 3 tot 5 ure op het Raadhuis aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuigschriften wegens Broederdienst of van te zijn Eenige Wettige Zoon, en dat belanghebbenden zich moeten „aanmeJden vergezeld van twee met hen bekende, ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die op hunne verantwoorde lijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen Het doen opmaken van die getuigschriften is echter niet voldoende om van de vrijstelling ver zekerd te zijn, daartoe zullen de Lotelingen de vrijstelling in de Eerste Zitting van den Militie raad moeten vragen De benoodigde bewijzen van werkelijken dienst of uittreksels uit het Stam boek, zullep voor de belanghebbenden bij de be trokken korpsen worden aangevraagd, indien zij zich vóór de Loting vervoegen ter Secretarie de zer gemeente en de daartoe noodige inlichtingen tijdig verstrekken terwijl zij, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied deze kunnen inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, by een op ongezegeld papier geschreven bezwaar schrift, hetwelk, met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal behooren te worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Gouda, tj^n i6n October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1