yiroi kn haat. EVER I zhuizen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 18 October 1900. No. 8338. BuitenlaDdscb Overzicht. FEU1LLE lOM. SHSMA, IU’ cao Jz. 39ste Jaargang. ITCAP 'e Koop en twee naast ecoraties. uquetlen, enz. 'KRANSEN. van Tuinen. ndubalsen wereld bekend en •often middel tegen oor-, Lever* ïi, enz. Inwendig litwendig. in bijna met goed gevolg t-y Prys per flacon f 1.15. f Voadwzalf I jeneeskraelit lestal elke pijnlijke overbodig. Met j oor ongeneeslijk 1 angs een bijna 22 Bronst genezing en i, ontstekingen enz. JOf?? Inzending^ van Advertentiën tot 1 uur des inidd. 114. UNKMAN Zn i )UDA. irfeingel. leweg D 29. R, aat 103. echtheid i» kurk steeds voon* fiWHE COIIRANT LB OUD'. DAMMER Ier kt de Echte m, teeamen- agen in den nuun des vervaardigd wereldbö- sbi* Stoll- 0 36 >Mr Xtto- IPLANTEN. •A en Omstreken B”. 3 ten. eelen water ver- i doodend vocht, n, bloemen en V, L. i 0.80 post f 1.60. (Ierland lokin 8 Amsterdam idie Sehutzena]>otheke hitsch, Oesterreich Centraal-Uepflt Sender» Telefoon Aio. M3 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon Ao. 89» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De oorlog is uit, heette het in Engeland, waar dit noodig bleek voor de verkiezingen. naar Micheline en zeide met eene uitgezóchte be valligheid Ik meen, mejuffrouw, dat mevrouw uwe moe der van avond ontvangt, dan zal ik de eer hebben haar mijn respect te kunnen betuigen. En afscheid nemende van Jeanhe met een glim lach, van Pieter met een hoffelijken groet, verwij derde hij zich, vergezeld door Cayrol. Het vertrek van Serge was eene verlichting voor Micheline. Tegenover de beide mannen staande, aan wie zij toebehoorde, aan den een door eene belofte, aan den ander door eene bekentenis, werd haar gevoel van schaamte pijnlijk aangedaan. Toen zij met Pieter alleen gebleven was, kwam zij tot zich zelve en gevoelde diep medelijden met dien armen jongen, wien zulk een wreede ontgoocheling wachtte Zij ging vol teederheid naar hem toe. met hare vriendelijke oogen van vroeger en sprak, hem de hand drukkende Ik ben zeer vergenoegd, dat ik u terugzie, beste Pieter, en moeder zal zeer verblijd zijn. Wij waren ongerust over u Sedert verscheidene maan den ontvingen wjj geen brief Pieter trachtte een vroolijken toon aan te slaan. De post vertrekt niet dikwijls in de woestijn. Ik heb telkens geschreven als er gelegenheid was. Afrika moet wel een mooi land zijn, dat men er u in een geheel jaar niet vandaan kan krijgen Om mijne werkzaamheden te eindigen, moest ik een laatsten tocht doen naar de kusten van Tripoli. Ik heb mij met allen ernst op mijne taak toegelegd om het resultaat van zooveel inspanning niet te verliezen en ik geloof, dat ik geslaagd ben nen kunnen nemen, en wanneer hy ze meege nomen heeft, dan is dat zeker niet om ze ongebruikt te laten. M en heeft veel te dikwijls de woorden „ontmoedigd” en „verslagen” ge bruikt, wanneer men sprak van de Boeren. De Wet en anderen staan ieder-oogenblik op. En wanneer de schermutselingen, die zy ons leveren, niet gevaarlijk zyn voor onze garni zoenen, zy zyn althans uit den aard der zaak lattig en ergerljjk en zijn een bewijs, dat men volstrekt een groote troepenmacht in Zuid- Afrika moet laten. De heer Rhodes schijnt dan ook goede redenen te hebben om de uit gewekenen, die naar de Transvaal willen te- rugkeeren, te waarschuwen, dat zy genood zaakt zullen zyn militairen dienst te ver richten, wanneer zy terstond terugkomen.” Toen het blad dit schreef, wist het natuur lijk nog niet dat het vertrek van den eersten trein naar Johannesburg weer was nitgesteld. lelk gekookt nk voor da- lealopela van Dolata) Al» goval m gtbndken. igbaar bij ÖTERS wijs van m UJ... den naam der Firma )PPE De verkiezingen in Engeland zyn afge- loopen. Eergisteren hadden de laatste stemmingen plaats. En waarschijnlijk is het resultaat van al deze beroering geweest, dat de Regeering een even groote meerderheid heeft by de opening van het Parlement als by de sluiting van het vorige. De oppositie heeft 35 zetels verloren, doch won er eveneens 35, zoodat haar stemmen aantal onveranderd blyven zal. De bladen van alle richtingen zyn tevreden met den uitslag. De liberale pers, omdat zy zoo weinig verliezen te melden heeft by een verkiezing die er op aangelegd was om de liberale party voor altoos dood te maken; de conservatieven, omdat in de groote steden de stemming zuiver khaki” gebleven is. De stemmingen op het platteland daarentegen waren over het geheel voordeeliger voor de liberale party, en de Daily Mail oppert zelfs het denkbeeld om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van dit verschijnsel. De Daily Mail dringt verder aan op wijzi gingen in het kabinet. Tot dusverre heeft alleen de minister van Marine Goschen beslist verklaard zyn portefeuille te willen neer leggen de Daily Mail geeft den raad lord Charles Beresford tot minister van marine te benoemen. Doch behalve deze noodzakelyk geworden wijziging gelooft men niet, dat lord Salisbury andere wijzigingen in het Kabinet zal aan brengen. Geen der ministers heeft by de ver kiezingen de nederlaag geleden, zelfs geen der ministeriele ambtenaars, behalve Plun kett, die in Ierland een ondergeschikt be- stuursbaantje had, dat hy kan waarnemen ook zonder lid van het parlement te zyn. Enkele bladen meenen, dat de Earl of Cado gan, de onderkoning van Ierland, voornemens is af te tredenmaar officieel is hiervan nog niets bekend. De uitslag der verkiezingen moet voor 1 November aan den kanselier van het Parle ment worden bekend gemaakt. Dit maakt het niet noodig, dat het nieuwe Parlement nog in den herfst tezamen komt, al is het wel waarschynlyk. Den 18en October zal te Balmoral onder voorzitterschap der Koningin een kroonraad worden gehouden, waarin waarschynlyk de besluiten voor <(e byeenroeping van het Par lement zullen worden uitgevaardigd. Een buitengewoon nummer van deNeder- landsche Staatscourant van Woensdag 17 October 1900 bevat de volgende proclamatie van den 16den October 1900, betreffende de verloving van Hare Majesteit de Koningin. Wy, WILHELMINA, by de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassaui enz. enz. enz. Aan M|jn W)lk Het is Mij eene behoefte, aan het Neder- landsche Volk, van welks levendige belang stelling in het geluk van My en Myn Huis Ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mede- deeling te doen van Myne verloving met Zyne Hoogheid, Hertog HENDRIK VAN MECKLEMBURG-SCHWERIN. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zyn aan het welzyn van Ons Land en van zyne Bezittingen en Koloniën in Oost en West. Lasten ,en bevelen, dat deze Proclamatie in de „Staatscourant” en het „Staatsblad” opgenomen en ter plaatse, waar zulks ge bruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan op het Loo, heden den 16den October 1900. 9) Zij lachte hem vriéndelijk toe. Twee tranen van dankbaarheid glinsterden in de oogen van den jonk man en vielen neder op het hoofd van juffrouw de Cernay. Micheline, door ontroering meegesleept, wierp zich in Pieters armen, zonder zich veel reken schap te geven van hetgeen zij deed. Het werd een bijzonder pijnlijke toestand voor Serge Cayrol, die zijne koelbloedigheid niet verloren had, begreep dit en zei, zich tot den prins wendende Mijnheer Pieter Delarue, een speelgenoot van juffrouw Desvarenne’s jeugd, die bijna een broeder voor haar geweest is,” en verklaarde alzoo met een enkel woord, hetgeen er voor een vreemdeling on gewoons in deze hartelijke begroeting mocht wezen. Vervolgens zich tot Pieter richtende, voegde hij er eenvoudig bij Prins Panine. Beide mannen zagen elkander aanSerge met eene trotsche nieuwsgierigheid, Pieter met eene onbeschrijfelijke woede. In een oogenblik had hij geraden, dat die lange, mooie persoon, dien hij bij zijne verloofde vond, zijn mededinger was. Als blikken konden dooden, zou het met den prins gedaan geweest zijn. Panine verwaardigde zich niet om den haat op te merken, die uit de oogen van den pas aangekomene flikkerde. Hij wendde zich Berichten uit Kwangsi melden, dat het Keizerlijk leger te Kwang-Ming door de op standelingen is verslagen. Generaal Soe heeft zyn ambt neergelegd omdat zyn verzoeken om meer troepen geregeld onbeantwoord bleven. Het is de vraag in hoever deze berichten juist zyn, maar uit een en ander blykt, dat de toestand in China met den dag ge vaar lij ker wordt. Niemand kan zeggen, wat eruit de verwarring zal groeien en de Mogendheden hebben tot heden veel wijsheid getoond om het erger, niet om het beter te maken. De „Times” geeft een uitvoerige beschrij ving van het beleg van de gezantschappen te Peking naar het dagboek van dr. Mor- risson. Veel nieuws staat er niet in. Aan gaande den moord van den Dnitschen gezant wordt gezegd, dat Von Ketteler vergezeld werd door den secretaris van het Duitsche gezantschap Cordes, in een draagstoel zon der gewapend geleide. Ik zat te kyken, zoo luidt het verhaal, maar een kar meteenige lanciers, die voor den draagstoel van den gezant voorbijging, toen ik eens iets zag, dat myn hart deed stilstaan. De draagstoel was drie schreden van my af. Ik zag een vlagsoldaat, oogenschynlyk een Mansjoe, in volle uniform met een mandarynhoed, knoop en blauwe pluim, toetreden, op een el af- stands van het portier des draagstoels zyn geweer aanleggen op het hoofd des gezante en vuren „Halt!” riep ik, tegelijk knalde het schot en de draagstoelen werden neer geworpen. Ik sprong op. Een schot trof my in het benedeplichaam. Nog andere schoten werden op my gelost. Ik zag den stoel des gezants staan, maar bewegingloos. Eén oogen blik aarzelens ware noodlottig geweest. Ik verraad en Pieter het onschuldig slachtoffer daarvan was. En gevoelende, dat zij zich zelve zou ver- oordeelen, wachtte zij bevende de uitbarsting af van dit rechtschapen, zoo wreed gewond gemoed Zij stamelde met ontroerde stem Pieter, mijn vriend, mijn broeder Uw broeder! antwoordde de jonkman bitter Was dat de naam, dien gij mij bij mijne terugkomst moest geven Bij deze woorden, die zoo duidelijk den stand der' zaken aangaven, bleef Micheline sprakeloos. Toch gevoelde zij dat zij zich tot eiken prijs ver dedigen moest; hare moeder kon elk oogenblik komen. En wat zou er van haar worden, als zij tusschen deze en haar verloofde geplaatst werd Elke minuut was beslissend. Zij putte nieuwe geestkracht uit hare liefde Waarom zijt gij heengegaan zeide rij treurig. Pieter hief met fierheid zyn door angst gebogen hoofd op. Om u waardig te zijn, antwoordde hij slechts. Gij hadt mij niet meer waardig te zijn, gij, die reeds zoo hoog boven anderen stond. Wij waren verloofd, gij moest mij slechts bewaren. Kon uw hart zich zelf niet bewaren Zonder de toevlucht, zonder den steun van eene genegenheid, die bij mij bleef? Zonder andere toevlucht, zonder andere steun, dan dien ik zelf hadhoop en herinnering Micheline verbleekte. Ieder woord, dat Pieter sprak, deed haar beter de onwaardigheid van haar gedrag gevoelen. (Wmlt virvolgd.) WILHELMINA De 'Minister van Buitenlandsche Zaken, t> W. H. de Beaufort. De Minister van Justitie, CORT VAK DER LlNDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, H. Goeman Borgesius. De Minister van Marine. Röell. De minister van Financiën, Pierson. De Minister van Oorlog, Eland. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. Lely. De Minister van Koloniën, Cremer. Ongetwijfeld heeft dit bericht allerwegen in den lande de grootste voldoening gewekt. Het geeft de hoop dat het vorstenhuis der Oranjes, thans alleen vertegenwoordigd door onze Koningin, in de toekomst zal voort bestaan door hare afstammelingen. Ook hier ter stede was de vreugde by dit bericht algemeen. Tal van openbare gebouwen en particuliere woningen prykten met de driekleurhet garnizoen hield groote parade, die onder commando stond van kapitein van Meurs. Ieder vereenigt zich met den wcnsch dat het voorgenomen huwelyk strekken zal tot heil van Vorstin en Volk. Men mocht vooral niet het vermoeden doen ryzen, dat' de regeering, die eert meerder heid in het Parlement moest hebben, ver keerd gehandeld had. Integendeel, al waren er ook kleine fouten begaan, alles was nu weêr ten beste gekeerd. Engeland had ge zegevierd. De oorlog was uit. Maar nu de herkiezingen zyn afgeloopen heeft het ministerie wéér vryheid van bewe ging gekregen, waarvan het dadelyk gretig gebruik heeft gemaaktdoor nieuwe troe pen naar Zuid-Afrika te zenden, waar de oorlog uit is. Veel heeft Engeland aan soldaten niet meer te missen, dit blykt ten duidelijkste uit de samenstelling der versterkingen, die nu weêr gaan vertrekken. Van alles wat. Overal een greep gedaan uit de reeds zoo gedunde gelederen van het Engelsche leger, om toch maar een paar duizend man by elkander te krygen voor den dienst in bet verre Zuiden. De toestand in Zuid-Afrika is dus nog lang zoo kalm niet, als men dat in Engeland wel gelooft, en menig Engelschman zal nu be rouw gevoelen over de stem, die hy op de ministerieelen heeft uitgebracht. Lord Ro berts heeft zyn vertrek uitgesteld; de Lord Mayor van Liverpool moet zelfs een tele gram hebben ontvangen van den opperbe velhebber, dat deze niet voor Januari in Engeland kan zyn. De eerste trein met terugkeerende uitge wekenen* naar Johannesburg zal voorloopig Kaapstad nog niet verlaten, alles teekenen van de volharding, waarmede de Boeren hun stryd voor het recht voortzetten. Dat de kracht der Boeren nog niet ge broken is blykt ten duidelijkste. Zelfs de Standard erkent dit. „De berichten uit Zuid-Afrika geven ons niet de belofte van eene snelle bevrediging. Zy bevatten zeker geene bijzonderheden, die ons aantoonen, dat het overschot van de Boeren strijdkrachten ons kan nopen de nieu we koloniën prys te geven. Maar zy melden, dat de voornaamste commando’s in het Noor den zich nog staande houden en ons verliezen toebrengen, die voor hen uitloopen op over winningen, hoe gering die ook mogen zyn. De gevangenen of de overloopers zeggen ons wel, dat de Boeren in het Noorden zich schuil houden, wanhopende aan den stryd en overtuigd dat de nederlaag het einde zal zyn. Maar men moet geen groot vertrouwen schen ken aan die verhalen, die dikwijls met eene persoonlijke bedoeling worden gedaan door lieden, die trachten ons te vermurwen en zich te verontschuldigen over hunne zwakheid. Wat De Wet betreft, er is niet de minste reden, om hem als ontmoedigd te beschouwen. Wy hebben nog geen enkel van zyne kanon ten minste bij mijne chefs, voegde de jonkman er met een droeven glimlach by. Waarde Pieter, gij komt juist van pas uit het land der sfinxen, viel Joanne hem driftig in de rede, terwijl zij een blik vol bettekenis wierp naar den kant waar Micheline was, er is hier, ik zeg het vooruit, een raadsel op te lossen. Welk Dat geschreven is in dat hart daar, zeide Jeanne, terwijl zij met haar vinger de borst hnrer gezellin even aanraakte Sedert hare kindsheid heb ik er altijd in gelezen als in een boek, antwoordde Pieter met bevende stem en keerde zich naar de ontstelde Micheline toe Juffrouw de Cernary schudde het hoofd. Wie weet /in uwe afwezigheid heeft men misschien het schrntt veranderd. En hem vriéndelijk toejenikkende, verwijderde zij zich in de richting van het huis. Pieter volgde hair een oogenblik met de oogen daarna wendde hij zich opgewonden tot zijne ver loofde Micheline, wilt gij, dat ik u uw geheim zeg Gij hebt mij niet meer lief. Het meisje trilde De aafival was rechtstreeks zij moest terstond tot eene verklaring komen. Zij had sedert lang bedacht, wit zij zou antwoorden, als Pieter haar rekenschap van zijn geluk kwam vragen. Die dag was eensklaps aangebroken. En hetgeen zij vooruit bedacht had te zeggen, voldeed haar niet Duidelijk en koud deed de waarheid zich aan haar voor. Zij begreep, dat de verande ring, die in haar plaats gegrepen had, een wezenlijk IRDHOORIGHEID zffn nn ding, behalve degenen i de ooron houdt direct ing en raad vrij; men is genosan. Institute, 3AWO JUL.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1