ENOEGEN.” rstelliiisr- jber 1900, lELGEZELSCHAP EIJSDEN. I Vrijdag 19 October 1900. No. 8329. Ulf Bi iN BAAT. huizen f singel. n Leontine. Mewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Bulteulandsch Overzicht. r Sour, 0 Mark B Koop i twee naast 39ste Jaargang. FEU1LLE1OX. ndarbalsem !7onds«alf i neming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de Boeren heeft geheerscht, die in 1881 Koningin Wilhelmina k. aN kriji 1 De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. i Hamburg. weg D 29. a a a a a a a a r. a f gewaarborgde n zeker den. rdeel biedende dechh 118.000 •jjven. <j acM uur. prijzen. LINKMAN Zn ontvangtonge- nts gehad hol»- ckingslijst. onding van iij en direkt on Br de strengste post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam idie Schutzenapotheke hitsch, Oeeterreich Centraal-Oepót Sanden Een extra-nummer van de Kölnische Zei- tung bevat een telegram van den 17en dezer nit Homburg vor der Höhe, luidend De Keizer heeft den minister van staat graaf von Billow benoemd tot rykskanselier tevens Pruisisch minister-president van bui- tenlandsche zaken. De Rijksdag is tegen den lien November bijeengeroepen. 10.000 Mark, a 10,000 Mark 5,000 Mark 3,' 00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark 2-0 Mark 200 Mark 109 Mark a I 0,148,115 M. r.a78, 46, 21 M n. bedraagt Mark 55,000 M in tot 65,000 M., 6e tot 7 5,000 ark en met de tot 500.000 M die officieel is 4 Guld. 3.50 ts Guld 1 75 ts Guld. 0.00 Igende klassen prijzen worden kingsplan voor laat, welk plan Telefoon No. M» ADVERTENTIES worden geplaatst van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOSfflE 101 Hl \T. Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CEJNTEN. over de Boeren heeft geheerscht. die in looi een belangwekkend werk over hen schreef deze volmaakte kenner van Zuid-Afrikaan- sche toestanden, heeft na lang te hebben ge zwegen, thans in het tijdschrift Humanitarian een artikel geschreven, waarin by concludeert, dat de huidige oorlog, ondanks het oogen- blikkeljjk succes der Engelschen, zal uitloopen opeen volslagen teloorgaan van het geheele Engelsche bezit in Zuid-Afrika. Het eenige nut, dat Engeland van zyn 2 300 millioen pond sterling, die de oorlog zeker kosten zal, kan trekken is, volgens Sir Wil liam, de wetenschap dat zijn leger organisatie niet deugt. heden te vervullen, acht men te Berlijn ech ter niet onmogelijkvooral wanneer het blijkt, dat die onlusten grootendeels gericht zijn tegen de Mandsjoe-dynastie. Wanneer de Chineesche regeering niet geheel het hoofd verloren heeft zal het haar duidelijk moeten werden, dat een snelle beëindiging van de geachillen met de mogendheden het eenige middel is om aan den opstand in het zuiden een einde te maken. Maar wat kan men van de Chineesche regeering eigenlijk vor- wachten Het blijkt, dat de aanvoerder der opstan delingen in Zuid-China de bekende Soen-Jat- tsjeu is, de hervormingsgezinde Chinees, die voor vier jaren ter dood veroordeeld werd en toen zyn leven redde door in allerijl te vluchten. Hij vertrok toen naar Engeland en werd daar in het Chineesche gezantschap gelokt, waar hij wederrechtelijk gevangen gehouden werd. Door bemiddeling der En- geliche regeering werd hij echter bevrijd. Hy schynt zich thans in verbinding te heb ben gesteld met Kang-yoe-wei, eveneens een hervormingsgezinde, die indertijd vertrouwe ling van den keizer was, en voor de opstel ler der bekende edicten gehouden werd. Die edicten werden door de tusschenkomst van da keizerin-weduwe buiten werking gesteld, en Kang-yoe-wei ter dood veroordeeld. Door de Vlucht naar Hongkong onttrok hij zich aan de voltrekking van het vonnis. Dat deze beide mannen de leiding van den opstand in Zuid-China in handen hebben, toont duidelijk welk karakter aan dien op stand moet worden toegeschreven. De Chineesche Regeering is klaarblijkelijk niet in staat dien opstandelingen het hoofd te bieden de opstand breidt zich steeds meer uit, en de geregelde troepen, afgezonden om den opstand te onderdrukken, deden nog niet veel van zich hooren. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Meizerlyke troepen by Canton geslagen werden en 200 man aan dooden verloren. Volgens Londensche berichten pogen de opstandelingen de ontevreden leden van ge heime genootschappen in het dal van den Yangtse kiang over te halen zich by hen aan te sluiten en tot den val der dynastie mede te werken. „Central News” meldt, dat Pao-ting-foe den 12en October door de verbonden troepen bezet isde autoriteiten kwamen den troe pen buiten de stadspoorten te gemoet, de burgers bleven rustig en de troepen ont moetten geen tegenstand. In de bnitenlandscbe bladen vinden wy nog maar weinig over de verloving van onze Lord Roberts seinde den 16en uit Pre toria Kelly-Kenny bericht dat luitenant Malcolm met een kleine afdeelihg politie de Boeren in de buurt van Wepener heeft aan gevallen. Zeven Boeren sneuvelden en twee werden gevangen genomenaan Engelschen kant geen verliezen. Kapitein Pine-Caffin ontmoette den léden Boeren by het station Ventersburgweg en verdreef hen, toen hy bericht kreeg dat een andere afdeeling zyn terugtocht bedreigde. By zyn terugtocht, waarop hy van naby be stookt werd, verloor hij een luitenant en twee aan dooden en vier gewonden. Barton meldt uit Welverdiend dat kleine afdeelingen Boeren in de buurt alle moge- lyke kwaad doen. Den léden ontmoette hy er eenigen, doodde er verscheidene en maak te veel schietvoorraad buit - Tennis Botha, de broer van den comman- dant-generaal, heeft zich te Volkrust over gegeven. In de laatste dagen zyn de telegraaflijnen naar het zuiden en oosten van Pretoria ge stoord gewèest. De Boeren die tot dusver over ’t algemeen de telegraaf ongeschonden lieten als zy den spoorweg vernielden, zyn nu de telegraaflynen beginnen door te snyden. Naar de „Daily Mail” uit Louren^o Mar ques verneemt, zyn de Engelsche gezagheb bers misnoegd over de vruchtelooze naspo- ringen naar het goud van Kruger op de Amerikaansche bark Lichtfleld, doordePor- tugeesche ambtenaren, en zullen vermoede- lijk op een nauwkeuriger onderzoek onder oppertoezicht van Engelschen aandringen. President Kruger’s vertrek Is uitgesteld tot Zaterdag. Hy zal de reis maken over Dzjiboeti en Marseille. Sir William Bellairs, die in 188é als lui- tenant-generaal van het Engelsche leger werd gepensioneerd, nadat hy den oorlog tegen de ^Boeren in 1877—1880 had medegemaakt, die als militair vertegenwoordiger van En geland in Zuid-Afrika, later als gouverneur 1 eenroudig per egen rembours. »t de nauvraag voor de spoedig r too spoedig voreld bekend en offen middel tegen n g-L ever- II, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prü» per flacon f 1.15. ;eneeskracht estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk angs een bijna 22 Jrengt genezing en i, ontstekingen enz. 10) Zij beproefde een nieuwe uitvlucht te vinden. Pieter, gij weet het, dat ik nog maar een kind was. Neen, hernam de jonge man met gesmoorde stem, ik zie het nu, gij waart reeds eene vrouw, dat wil zeggen, een zwak, onstandvastig en wreed wezen, dat zich weinig bekommert om de liefde, die het inboezemt, en alles opoffert aan de liefde, die het gevoelt. Zoolang Pieter zich beklaagd had, gevoelde Mi cheline zich overstelpt en machteloos, maar nu ging de jonge man haar beschuldigen. Zij kreeg in een oogwenk hare tegenwoordigheid van geest terug en verzette zich. Dat zijn harde woorden, sprak zij. Zijn zij niet verdiend riep Pieter uit, die zich niet langer inhield. Gij ziet mij bevend, met tranen in de oogen aankomen, en niet alleen hebt gij geen vriendelijk woord voor mij over, maar gij beschuldigt mij bovendien bijna van onverschillig heid. Gij verwijt mij, dat ik vertrokken ben. Maar hebt gij dan de beweegredenen niet begrepen, die mij deden heengaan Ik wilde met u trouwengij waart rijk, ik arm. Om dit verschil uit te wissen, besloot ik naam te maken. Ik solliciteerde naar eene dier wetenschappelijke zendingen, waaraan De „N. Hamb. Zeit.” maakte van het ver blijf te Hamburg van den eersten secretaris van het Transvaalsch gezantschap te Brus sel gebruik om te vragen, hoe deze over den oorlog dacht. „De zaak der Boeren”, luidde het antwoord, „staat onloochenbaar slecht, zeer slecht, maar wy geven de hoop niet op, zoolang wy levenHet eenige is volhouden en den guerilla-oorlog voortzet ten. Onvoorziene complicaties kunnen onze zaak verbeteren. Hoewel het besluit van de Koningin der Nederlanden, om President Krugèr een oorlogsschip ter beschikking te stellen voor den overtocht naar Europa, zeer grootmoedig is, blyft het toch te bejamme ren, dat het zoover moest komen. Wij kun nen niet zeggen, of Kruger naar Duitsch- land zal komen, daar het gezantschap zelf geen berichten ontvangt en eerst met den President in gemeenschap kan treden, als hy een plaats heeft bereikt, waar hy buiten Engelschen invloed is. De praatjes, die uit gestrooid zyn omtrent de vlucht van Kruger zyn eenvoudig gelogen. Reeds in Juli heeft de Volksraad besloten, dat de President naar Europa zon reizen en Schalk Burger hem zou vervangen.” Het Brusselsche comité voor een betooging ter eere van President Kruger heeft een ver gadering gehouden, waarin de voorzitter ver klaarde toetredingen van ruim löOVereeni- gingen ontvangen te hebben. Een broeder van abt Daens drong er op aan, dat de vol keren hun Regeeringen zouden dwingen om voor den vrede en de onafhankelijkheid der Boeren tusschenbeide te komen. De verga dering was zeer levendig. De Duitsche Regeering ziet met bezorgd heid de uitbreiding van de onlusten in Zuid- China aan, en vreest, dat daardoor nieuwe verwikkelingen ontstaan zullen. Dat de Chi neesche regeering door die onlusten meer geneigd zal worden de wenschen der mogend- Koningin. De ludépendance beige schrijft o. a. „Sedert de grootsche feesten, by de kroning van de Koningin gegeven, toen men het als zoo flegmatiek te boek staande Nederlandsche volk met de uitbundigste geestdrift zyn liefde aan den dag zag leggen voor die bevallige jonge vrouw met haar verstandig en edel gelaat, heeft men hief en daar telkens huwe lijksplannen aangekondigd. Maar juist op den man die niemand nog aangewezen had, is de keus van de jonge vorstin gevallen, en men mag aannemen dat deze keus, buiten alle staatkundige overwegingen gedaan, voor die gekroonde jonkvrouw den geluksdroom zal verwezenlijken van al wie ooit bekoord is geworden door haar bevalligheid, en haar edelen wensch kent om het geluk van haar volk te verzekeren.” De Daily Mail zegt dat de Engelschen eenstemmig zullen zijn in hun wenschen voor de verstandige en bevallige Koningin, die door hare eenzaamheid de algemeene sym pathie had verworven, en sedert lang de liefde van haar onderdanen veroverd heeft door haar minzaamheid en bekoorlijkheid, terwijl de vreemdelingen die haar gezien hebben, vol lof zijn over haar eenvoud en waardigheid „Koningin Wilhelmina houdt zeer veel van haar land, en zy bezit een krachtigen wil, een zeer ontwikkelden geest, een krachtige persoonlijkheid en een flink, oprecht, edelmoedig karakter. Zeker Is ’f dat zy een huwelijk uit genegenheid doet zy heeft dikwijls gezegd dat zy zelf haar echtgenoot zou kiezen Zy is in alle opzichten een Koningin.” De Times zegt, gelyk Reuter zich reeds gehaast heeft te seinen, dat de sympathie en de belangstelling welke die gebeurtenis ten allen tyde hier te lande (Engeland) opgewekt zou hebben, niet verminderd zal worden, „door de, naar wy vertrouwen, voorbijgaande, vervreomding der gevoelens van Nederland tegenover Engeland, in den jongsten tyd.” zooveel gevaren verbonden zijn, dat zij ontwijfelbaar voor hen, die zich er aan toewijden, den dood aan brengen of hen beroemd maken. Ik ging heen. Is dat uwe grief? Ach, geloof mij, dat ik u niet zonder een verscheurd hart verlaten heb I Een jaar lang, bijna alleen, door vermoeienis uitgaput, onop houdelijk in gevaar, hielp de gedachte, dat ik voor u leed, mij alles verdragen En als ik, te midden der onmetelijke woestijn, overmeesterd werd door treurigheid of ontmoediging, riep ik u voor mijne verbeelding op, en uw lief gelaat gaf mij met de hoop al mijne geestkracht terug Ik zeide tot mij- zelven »Zij wacht mijde dag zal komen, waarop ik den prijs voor zooveel opoftering ontvang” Welnu, Micheline, die dag is aangebroken. Hier ben ik, en ik vraag mijne belooning Zij is zooals ik mocht verwachten, niet waar Terwijl ik naar roem streefde, ontnam een ander, die praktischer en meer bij de hand was, mij uw hart Zoo is dan mijn geluk verwoest I O, gij hadt wel gelijk om mij te vergeten De dwaas, die zoo v er weg gaat van zijne verloofde, verdient niet, dat men hem getrouw blijft. Hij is een onverschillige; hij kan niet liefhebben I Deze heftige woorden schokten Micheline diep. Voor de eerste mral las zij in de ziel van haar verloofde. Zij begreep, hoe zy bemind werd, en betreurde, dat zij dit vroeger niet zoo duidelijk geweten had. Als Pieter vroeger zoo gesproken had als nu, wie weet De gevoelens van Micheline zouden misschien anders geweest zijnzij zou hem zonder twijfel bemind hebben, Zij was er van zelve toe gebracht. Doch Pieter had het geheim zijner vurige liefde voor het meisje in zich bewaard De wanhoop, die hij gevoelde bij het denkbeeld van haar te verliezen, was noodig om deze vurige bekentenissen uit zijn hart te voorschijn te roepen, Ik zie wel in, dat ik onrechtvaardig en wreed tegenover u geweest ben, zeide Micheline ik begrijp dat gij mij verwijtingen kunt doen, maar ik ben niet schuldig. Gij moet u zelven ook beschuldigen. Al wat ik daar van u gehoord, heeft mij zeer ge schokt ik ben. diep terneergeslagen, dat ik u zoo veel verdriet moet veroorzakenmaar het is te laat, ik behoor mij zelve niet meer toe - Behoordet gij dan u zelve toe Neen, dat is waar, g j hebt mijn woord, maar wees edelmoedig. Maak geen misbruik van het gezag, dat mijn gegeven woord u toekent Dit woord vraag ik u heden terug. En als ik weigerde het u terug te geven Als ik wilde beproeven u op u zelve te herwinnen, sprak Pietor op krachtigen toon. Heb ik het recht niet om mij zelven te verdedigen En wat zoudt gij van mijne liefde denken, als ik er zoo gemakkelijk toe besloot om u te verliezen Er volgde een oogenblik van stiltehet onderhoud had het hoogste punt van opgewondenheid bereikt. Micheline begreep, dat het haar toekwam om er een eind aan te maken. Zij hernam op vasten toon Een meisje zooals ik breekt haar woord niet Dat behoort aan u toe, maar mijn hart aan een ander. Spreek één woord, en ik ben bereid om mijne belofte te houden, om uwe vrouw te worden. De beslissing staat aan u. Verspreide Berichten. Fbankruk. De Tentoonstelling is Maandag bezocht door 261,281 personen en Dinsdag, by het feest van den wijnoogst, dat heel goed ge slaagd is, was het weder uiterst druk op de terreinen, hoewel er vyf ticket» gevraagd werden. Een doodgewoon Fransch duel metkogel- wisseling zonder succes of juister zonder resultaat, heeft Dinsdag plaats gevonden naby Barys tusschen Urbain Gohier als schrijver van een artikel in de Aurore en Pieter wierp het meisje een blik toe, die tot in het binnenste harer ziel drong. Hij las daarin het besluit om rond en eerlijk te handelen, doch zag tevens, dat zij nimmer hem kon vergeten, die on weerstaanbaar al hare gedachten had ingenomen. Hij wilde eene uiterste poging wagen Luister, sprak hij op warmen toon, het is onmogelijk, dat gij my zoo spoedig uit uw hart verbannen hebt Ik heb u zoo innig Hef. Herinner u onze toegenegenheid uit oude dagen, Micheline, herinner u Hij redeneerde niet meer, hij smeekte Micheline gevoelde, dat zy haar wensch zou krijgen. Zy werd door medelijden bewogen. Helaas, arme Pieter, mijne toegenegenheid was enkel goede vriendschap, mijn hart is niet veranderd voor u De liefde, die ik gevoel, is geheel anders, ziet ge. Als die mijn hart niet ingenomen had, zou ik uwe vrouw hebben kunnen zijn. En ik acht u zoo hoog, dat dit mij gelukkig zou gemaakt hebben. Thans evenwel begrijp ik het onderscheid. Gij, dien ik aanvaard had, zoudt nimmer voor mij meer geweest zijn dan een teeder metgezel. Maar hy, dien ik gekozen heb, zal mijn meester zijn. Pieter stiet een kreet uit bij deze zoo openhartige en zoo wreede bekentenis. Ach, hoe doet gij mij lijden I Bittere tranen liepen langs zijne wangen en gaven verlichting aan zyn bedrukt gemoed. Hij liet zich pp een stoel vallen en gunde zich een oogenblik de harde voldoening om zijne smart niet meer te be dwingen. (IPardt vtrvolgd.)

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1