Liiroi kn aiiT. V Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Gemeente-Gasverbruik, he is Verkiezing van Leden- Zaterdag 30 October 1900. No. 83 <0. 39ste Jaargang, KEXXISGIAIXG. ERVERIJ Buitenlandse!) Overzicht. FELlbLEiO.\. 0 Mark r?? Kz. 111 E It 'raam. m Koning Kleinhandel In sterken drank. HIER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rij stoom n van ten LMAN Zn* a a a a a a hoesten, demings- bewezen. warme ie velen s- B. 5 cent Telefoon au. S» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommeri VIJF CENTEN. Sell F Hamburg. gewaarborgde i zeker len. 'deel biedende lechU 118.000 ftOUBSCHE COURANT 9RIGHEIO «On behalve deger uren houdt dlro< raad vrijt me eaen. tute, O JIX. Guld. 8.50 Guld 1 75 Guld. 0.V0 ende klassen rijzen worden ngsplan voor at, welk plan ntvan&t onge- 3 gehad hob- ingslijst. iding van en direkt en de strengste rden naar de arid. id of geverfn gezondheid de lieer m verven van n, alsook alle De gemeentebegrooting voor het vol gende jaar heeft bij het onderzoek in de afdeelingen van den Raad over het ge- 0.000 Mark, a 10,000 Mark 5,000 Mark 3, 00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark 2.0 Mark 200 Mark 1«9 Mark 11*0,148,115 I. a78, 45, 21 M )edraagt Mark 5,000 M, in ,ot 65,000 M-, 5e tot 75/100 rk en met de >t 500.000 M de officieel is an den Hofrad )n lenroudig per ren r-mbours. de aanvraag or do spoedig zoo spoedig Telefoon No. A DVEKTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. de gasfabriek geene onvergolden diensten van de gemeente en van hare ambtenaren mag genieten, en dus eene som vast stellen als vergoeding voor die diensten. Gesteld al dat zulks mogelijk zal zijn, op hoeveel per jaar moet dan bepaald worden de steun die de gemeente met haar on beperkt erediet verleent? Welke assurantie premie mag zij nemen voor haar risioo, een risico dat juist door de voorstanders van betaalde straatverlichting nog voor korten tijd zoo groot werd geacht? Wij betwijfelen zeer of in billijkheid de ge meente voor een en ander niet meer in rekening zou mogen brengen dan hetgeen het thans gratis verstrekte gas haar zou kosten.” Tegen deze redeneering is, dunkt ons, niet veel in te brengen. Voldeed men aan den wenscb der be doelde raadsleden, dan zou daarvan alleen een omslachtige administratie het gevolg zijn, die onnoodigen arbeid en kosten zou veroorzaken Volgens de berekening van B. en W. gebruikt de gemeente 12500 aan gas wat is nu eenvoudiger dan die som te beschouwen als een soort abonne ment, waardoor vergoed wordt wat de ge meente ten behoeve der gasverbruikers doet? Daarbij komt nog. zooals mede in het bedoelde stuk van B. en W. betoogd wordt, dat de gewone gasverbruikers wei nig zouden profiteeren van het door enkele raadsleden verdedigde stelsel. Misschien prijsverlaging van een halven cent per meter, die hoofdzakelijk ten goede zou komen aan winkeliers en induetrieelen maar dan rijst de vraag of het billijk is dat kook- en motorgasverbruikers bevoor deeld worden boven andere ingezetenen. Alles bijeengenomen kom/ ons behoud van den bestaanden toestand het meest gewenscht voor, zoodat wij hopen dat de leden, die in de afdeelingen het besproken denkbeeld opperden, daarvan zullen afzien of althans geen meerderheid vinden voor hun stelsel. Micheline, die meer getroffen was door zijne wanhoop dan door zijne verwijtingen, kwam naar hem toe en wischte zijn gelaat af met haar kan ten zakdoek. Hare blanke hand kwam dicht bij den mond van den jonkman en heftig drukte hij er een kus op, die veel had’ van eene beet. Daarna, door deze daad vervoerd, stond hij op met oogen, die van uitdrukking veranderd waren, en vatte het meisje in zijne armen Micheline sprak geen woord. Zij keek Pieter koel en vastbesloten aan en boog zich achterover om de aanraking van zijne gretige lippen te vermijden. Die blik was voldoende De armen, die haar omknelden, lieten ^0SldCn ^Cter’ een StaP acbterwaarts doende, sta- Vergeef mij, gij ziet, dat ik mijn verstand verlies. Toen streek hij met zijn hand over zijn voorhoofd, alsof hij eene booze gedachte wilde verjagen Het is dus onherroepelijk Gij bemint hem Genoeg om u zooveel leed te veroorzaken, genoeg om aan niemand, behalve hem, toe te be- hooren. Pieter dacht een oogenblik na, nam een besluit en sprak: Welaan dan, gij zijt vrij, ik geef u uw woord terug. Micheline stiet een kreet van blijdschap uit, die haar gewezen verlooide deed verbleeken. Het speet haar, dat zij hare vreugde niet beter had weten te verbergenzij naderde Pieter. Zeg, dat gij mij vergeelt Ik vergeef u Gij schreit nog Ja, ik beween mijn verloren geluk. Ik meende, dat het beste middel om bemind te worden was, dat men verdiende dit te worden. Ik heb mij ver gist, ik zal moedig mijnj dwaling boeten. Veront schuldig mijne zwakheid en geloof, dat gij nooit oprechter en trouwer vriend zult hebben dan mij. Micheline reikte hem de hand en stak meteen glimlach haar voorhoofd uit ngar de lippen van den jonkman. Deze drukte er langzaam een broeder lijken kus op, die het heete spoor van den even te voren geroofden uitwischte. Op hetzelfde oogenblik weerklonk in huis eene heldere stem, die uit de serre kwam en den naam van Pieter noemde Micheline trilde Het is moeder, zei ze. Zij zoekt naar u. Ik verlaat u. Vaarwel, en wees nog duizendmaal ge dankt uit het diepst mijner ziel. En met lichten tred verdween Micheline achter een dicht boschje van bloeiende seringen. Pieter richtte werktuiglijk zijne schreden naar het huis Hij beklom de vijf marmeren trappen der stoep en ging in het salon. Toen hij de deur weder dichtdeed, verscheen mevrouw Desvarennes, die van haar rit naar het Louvre terstond was teruggekeerd, toen zij er Delarue niet meer aantrof. Een enkele blik, op haar uitverkoren zoon ge heel tot geen bijzonder belangrijke opmer kingen aanleiding gegeven. Trouwens groote plannen of nieuwe zaken komen er niet in voor, zoodat de raadsleden zich konden bepalen tot het controleeren van het gewone bestuur en het te berde brengen van de opmerkingen, waartoe het jaarlijksch overzicht der gemeentehuis houding a!s vanzelf de stof levert. Met zórg zijn de verschillende posten nagegaan en van de zijde van B en W met nauw gezetheid overwogen en beantwoord. Het belangrijkst komt ons voor dc ge dachtewisseling over de gasfabriek, waarop wij nogmaals de byzondere aandacht onzer lezers willen vestigen. In een der afdeelingen was de meer derheid van oordeel dat de straatverlich ting, ook die voor de gemeente-gebouwen, voortaan door de Gemeente zelf moest wor- deh betaald. Tegen dit denkbeeld zijn B. en W in hun antwoord met kracht opge komen Dit gedeelte van het Verslag is vroeger reeds in zijn geheel in ons blad opgenomen. Toch kan het zijn nut hebben nog eens in hoofdzaak het klemmend be toog van B. en W. te herhalen. „Zij, die de positie der gemeente tegen over de gemeente-gasfabriek wederom wil len doen zijn die van gewoon gasverbruiker, zien over het hoofd dat de gasfabriek niet zou zijn geworden, wat zij is, zonder den steun van het erediet der gemeente. Men vergelijke slechts den toestand van vóór de overneming in 1887 met dien van nu. De gemeente heeft met volledig succes geëxploiteerd, geen verliezen geledendat neemt niet weg dat zij wel degelijk risico heeft gehad, door het bedrijf groote ver antwoordelijkheid heeft gedragen en nog draagt. Daarbij komt dat de gasfabriek niet als afzonderlijke inrichting kan worden be schouwd, dat zij te innig is verbonden met den geheelen gemeentelijken dienst. Verschillende ambtenaren der gemeente moeten een gedeelte van hnn tijd wijden, diensten bewijzen aan de gasfabriek Het gaat niet aan te bepalen welk deel hunner bezoldiging door de gasfabriek zou moeten worden betaald. Een deel der overige uitgaven van de gemeente wordt veroor zaakt door of hangt samen met hare gasfa briek hoe groot dat deel is, valt moeilijk In een buitengewone uitgave van de Reichs- Anzeiger wordt gemeld dat prins Hohenloho op zijn verzoek ontslag is verleend, onder gij verantwoordelijk voor hetgeen er gebeurt en ik geef er uw de schuld van, hoort gij O, ik weet, wat gij mij zeggen zult. Gij wildet lauweren als huwelijksgift aan Micheline brengen Dat is maar gekheid I Wanneer men als nummer twee de polytechnische school verlaten heeft, en met eene toekomst voor zich als gij, is het niet noodig dat men woestijnen doortrekt om een jong meisje to bekoren. Men begint met haar te trouwen en de beroemdheid komt later, te gelijk met de kinderen En het was wel noodig ook u zooveel moeite te geven I Of zijn wij dan van zoo groote atkomst Gewezen bakkers. Schatrijk, dat is zoo, maar dat neemt niet weg, dat de arme Desvarennes met de broodmand geloopen heeft en ik geld teruggaf, als men een broodje van een stuiver kwam koopen. Maar gij hebt voor dolenden ridder willen spelen en intusschen is een mooie jongenHeeft Mi cheline u den naam van dat heertje genoemd Ik bevond mij bij mijne aankomst vlak te genover hem. Hij was bij haar in den tuin. Men heeft ons aan elkander voorgesteld. Dat is zeer voornaam, zeide mevrouw Desva rennes met ironie. O, het is een snaak, die niet spoedig verlegen is en bjj de hartstochtelijkste aan doeningen mag er geen plooi van zijn das in de war raken Gij weet, dat hij prins is? Dat is nog al vleiend voor dc firma Desvarennes I Wij zullen zijn wapenschild op onze fabrieksmerken zet ten. Kom, het is een bejager van de huwelijksgift. Hij heeft bij zich zelven gezegdDe bakkerin heelt daalders, de dochter is hef. En hij doet een goede partij. (Wordt vervolgd.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van den navolgenden persoon waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij zijn naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Naam van den Aanduiding der Verzoekerlocaliteit F. J. M. Kennen. Molen werf B No. 31. Gouda, den 18 October 1900. Burgemeester en Wethouders voorpoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat de Verkiezing van Vier Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door de aftreding van de Heeren H. JAGER, j. M. NOOTHOVEN vanGOOR, A. van VEEN en J. W. SCHOUTEN, zal plaats hebben ten Raadhuize op Dinsdag den 2oen No vember 1900. De inlevering der stembriefjes door de kiesge rechtigden zal aanvangen des namiddags ten half twee ure en voortduren tot des namiddags ten vier ure, na welk tijdstip geene stembiljeten meer zullen worden aangenomen dan die van de in de zaal tegenwoordig? kiezers, zullende onmiddellijk daarna met de opening der biljetten worden aan gevangen. Aan ieder kiesgerechtigde zal acht dagen vóór den dag der verkiezing een stembiljet worden toe gezonden. Den kiezer die zijn stembriefje verlo ren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stembureau een te be komen. Gouda, den 170 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. onder cijfers te brengen. Wij zien daarom in het feit dat de gasfabriek, als vergoe ding voor het door de gemeente te dragen risico en voor het aandeel in de algemeene uitgaven, aan hare eigenares, de gemeente, het voor de straatverlichting en den open baren dienst benoodigde gas om niet levert, het omgekeerde van eene onbillijkheid, niet anders dan eene billijke vergelding voor moreele en daadwerkelijke diénsten, zonder welke de particuliere gasverbruikers buiten eenfgeu twijfel een hoogeren prijs voor het gas zoudèn moeten betalen.” Het komt ons voor, dat de zienswijze van het dagelijksch bestuur de juiste is. Met de exploitatie van gasfabrieken, trams, telefoons enz. begeeft eene gemeente zich eenigermate op het terrein der particuliere nijverheid, natuurlijk niet om met de in gezetenen te concurrenten maar om zaken tot stand te brengen en te beheeren, die voordeeliger en veiliger zijn in handen der gemeenschap dan in die van bijzondere personen. Niemand zal b. v. ontkennen, dat wij, wat het gas betreft, in veel beter conditie zijn gekomen sedert de gemeente eigenares is geworden van de fabriek De gemeente optredende als gasfabrikant heeft als ieder ondernemer dan ook recht op eenig deel van de winst die verkregen wordt boven de som die voor jaarlijksche aflossing en rente noodig is, want de ver beterde toestand is het gevolg van bet erediet en den moreelen steun der gemeente en van den arbeid en de zorg door allerlei ambtenaren en takken van dienst daaraan besteed. Een gewoon industrieel moet een behoorlijke overwinst maken om te kunnen bestaan. Voor een gemeente is dat natuurlijk niet noodig, omdat gasexploi tatie geen steeds rijker vloeiende bron van inkomsten voor haar mag worden. Maar eenig voordeel voor de aan de fabriek be wezen diensten mag de gemeente zeker hebben. En het lijkt ons, dat vrij ge bruik van gas voor den dienst der ge meente geen buitensporige vergoeding is. Terecht zegt bet college van B. en W. dan ook in het antwoord dat wanneer de gemeente voor haar gas moest betalen, deze daartegenover dan ook een som zou moeten ontvangen in ruil voor bewezen diensten. Tevens zou men moeten besluiten, dat r worpen, vermeerderde haar angst. Eene zelfde opwelling dreef hen naar elkander toe, de patroon opende hare armen en Pieter drukte haar vast aan zijn hart. Zoodra de eerste ontroering voorbij was, vroeg mevrouw Desvarennes Wie heeft u bij uwe aankomst ontvangen Micheline Dat vreesde ik 1 Wat zeide zij Alles. In deze weinige volzinnen gaven deze krachtige geesten eene juiste beschrijving van het gebeurde Mevrouw Desvarennes bleef een oogenblik zwijgen, werd daarna plotseling verteederd en zei, als wilde zij het verraad van hare dochter verontschuldigen Laat mij u nogmaals omhelzen, arme jongen. Gij hebt verdriet, niet waar Ik ben geheel van streek. Sedert tien jaren koester ik het denkbeeld, dat gij met Micheline zoudt trouwen. Gij zijt een man van groote verdienste en daarbij hebt gij geene bloedverwanten. Gij zqudt mij mijne dochter niet ontnemen, integendeel, ik geloof dat gij een weinig van mij houdt. Gij zoudt gaarne bij mij willen wonen. Door dit huwelijk tot stand te brengen, had ik een lang gekoesterden wensch vervuld. Ik zou geen schoonzoon krijgen, maar nog een kind aannemen. Gij kunt er van verzekerd zijn, zeide Pieter treurig, dat het van mij niet atgehangen heeft om dit plan te doen doorgaan. Hoor eens, mijn jongen, dat is een andere zaak, sprak mevrouw Desvarennes, wier stem twee toonen hooger rees. Op dit punt beginnen wij van elkander te verschillen. Naar mijne meening zijt

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1