reel I lND, 1AMM ich beleefd aan KMAKEN van UJ1JM ra MAT. 151. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 23 October 1900. No. 8332. 'EH, 39ste Jaargang. reg. Buitenlandse!» Overzicht. FEUILLETON. AN LOON. n. larisn, et SMIDSVAK MA, 23. een, ns een perceel :o” .’A-1LS, Slooten, Wateren en Riolen. REIN )STER” B 13. ELS rOER. fornuizen, ren van af f sa il IS cents. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1 Verspreide Berichten. re van genoem- van [NKMAN 4 Zn 0. Telefoon A o. 92» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 en 38, gelegen aan H, itarissen ENAAE te en en MON* Gouda zullen DAGEN 30 EB 1900, ten JT. JORIS" te publiek ver- afeeren in de richting [NGEL, 661. GOUkSIHE COURANT Overigens weinig nieuws van het oorlogs- terrein. Wat er in het Oosten vah de Trans vaal gebeurt, kunnen we slechts gissenm&ar vast staat wel, dat de Engelschen er terug trekken en Botha even hard, of even langzaam zoo men wil, hun achterop komt. Eenerzyds wordt beweerd, dat de Khaki’s het niet uit kunnen houden in het Lydenburgsche, om het ongezonde klimaat; van den anderen kant verneemt men, dat de generaals óf bang zjjn voor hun verbindingslijnen nu de Boeren weer zooveel teekenen van leven vertoonen, óf zich in het centrum, spoediger by Pretoria, willen concentreeren, om dichter by de hand te zyn, als daar of in den Vrystaat de boel weer mis loopt. Volgens Laffans correspon dent te Pretoria staan zelfs president Steyn en commandant generaal Botha thans weer-' by Belfast! ’t Is met den vrede tusschen de Engel- sche imperialistische en radicale liberalen, by de stembus gesloten, reeds uit. In de gis teren gehouden bijeenkomst der liberale imperialisten werden verschillende resolu- Telefoon Mo. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. tiën aangenomen, waarin ’t beginsel wordt uitgesproken, dat de tyd is aangebroken, zich van den linkervleugel der liberale par ty af te scheiden en de party te reconsti- tueeren onder de leiding van mannen, wier meening over de buitenlandsche en kolo niale politiek in overstemming is met het nationale gevoelen. Hoewel in de resolutiön niet, werd de naam van Lord Rosebey in de discussie meermalen genoemd, want in hem zien de imperialistische liberalen hun leider en heil. Of zy echter verstandig doen, met de radicalen te breken is een tweede tenzij het imperialisme alle vooruitstrevendheid heeft gedood. Voor het ernstig bestrijden der conservatieven zullen zy den steun der radicalen niet kunnen ontberen. Wolffs bureau meldt, dat tusschen den Duitschen gezant, graaf Hatzfeldt, te Londen en den Engelschen minister-president lord Salisbury, den 16n dezer te Londen, na wisseling van stukken, de volgende over eenkomst is aangegaan: De Regeeringen van Duitschland en van Engeland, geleid door den wensch hunne belangen in China, en hunne uit bestaande tractaten verkregen rechten te handhaven, zyn overeengekomen voor hun wederzjjdsche staatkunde in China de volgende grondstel lingen in in het oog te houden: lo. Het is in het belang van een gemeen schappelijke, duurzame internationale staat kunde, dat de havens aan de rivieren en kusten van China gelegen voor den handel en voor iedere andere geoorloofde econo mische werkzaamheid der onderdanen van alle natiën, zonder onderscheid, vry zyn en open bljjven. De beide regeeringen zyn over eengekomen dit van hunne zy’de in alle dee- len van het Chineesche gebied te-zullen toe- sche qaaestie thans verkeert, had dit van grooten invloed kunnen zyn. Het was daar om de aangewezen weg tot opvolger van „Oom Chlodwig”, zooals do Keizer zyn kan selier by voorkeur noemde, den krachtigen en doortastenden minister van buitenlandsche zaken te benoemen. Een kort rapport van Lord Roberts, van eergisteren, bevat geen ander nieuws dan dat de afdeeling, door generaal Kelly-Kenny naar Jagersfontein afgezonden om de Boeren uit die streek te verdryven, van Edenburg vertrokken is, en onder het bevel staat van kolonel Hughes-Hallet. Uit Durban komt hot bericht, dat de Na- talsche spoorweg weer beschadigd is nu by Paardenkop, tusschen Standerton en Volks- rust. Den 18en, op den verjaardag van het begin van het beleg, is Kimperley in rep en roer geweest, omdat troepjes Boeren zich in den omtrek vertoond hadden. De verdedigings werken werden bemand en de forten bezet. Men houdt zich nog voorbereid op een aanval. De correspondent van Central News te Kaap stad, die dat meldt, voegt er by dat er on langs nog pogingen gedaan zyn om de schutterij van Kimberley weer op te richten, maar dat daartoe geen medewerking te ver krijgen was, omdat zekere officieren van minderen rang zich tydens het beleg gebaat hadden gemaakt. Frankrijk. De Tentoonstelling is Donderdag bezocht door 235.124 personen. De Kamer van aanklacht heeft Salson, den bedryver van den aanslag op den shah van Perziö, naar het Hof van Assises der Seine verwezen, en waarschijnlijk zal de zaak in "de tweede Jielft der volgende maand dienen. Volgens de Aurore hebben een groot aan tal republikeinsche gezinde officieren hun ontslag uit den dienst aangeboden, omdat zy door hun tot de reactionaire party be- hoorende chefs, uiterst kwetsend behandeld worden. passen waar zy invloed kunnen oefenen. 2o. De regeeringen van Duitschland en Engeland willen van hunne zyde van de thans aanhangige verwikkelingen geen ge bruik maken, om voor zich eenige territo riale voordeelen op Chineesch gebied te be halen. Zy zullen hunne staatkunde er vooral op richten, om het territoriale gebied van het Chineesche Ryk ongewijzigd te handhaven. 3o. Indien andere mogendheden van de complicaties in China zouden willen gebruik maken, om onder eenigen vorm zulke terri toriale voordeelen te verkrijgen, dan be houden de beide contractanten zich het recht voor, over te stappen tot verzekering van hunne eigen belangen in China zich vooraf te verstaan. 4o. De beide regeeringen zullen deze over eenkomst mededeelen aan de overige be trokken mogendheden, meer in het bijzonder aan Frankrijk, Italië Japan, Oostenryk-Hon- garye. Rusland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, en dezen mogendheden ver zoeken instemming te betuigen met de daarin neergelegde grondstellingen. Het „Berl. Tageblatt” stelt naar aanlei ding van het aftreden van prins Hohenlohe als Rykskanselier de vraag, die voor het blad het onopgeloste raadsel in deze gebeur tenis is „Heeft do gryzo Staatsman de Chineesche staatkunde van de Regeering goedgekeurd of niet? Heeft prins Hohenlohe die staatkunde goed gekeurd, dan vindt het blad het vreemd dat de Rykskanselier de op hem rustende ver antwoordelijkheid voor die staatkunde heeft ontloopen, en niet zelf optreedt voor het verzoek om indemniteit, dat aan het Parle ment moet worden voorgelegd. Nog slechts korten tyd geleden waren er stemmen, die verklaarden, dat de kanselier voornemens was deze zaken persoonlijk te verdedigen. Het is echter ook mogelyk dat Prins Hohenlohe de Chineesche politiek van de Regeeringen niet goedkeurde, en daarom af treedt voordat de Ryksdag byeen komt. En dan is het verwonderlijk, dat de Rykskan- selier niet reeds vroeger zyn afkeuring van die staatkunde door een daad heeft getoond. Dat het juist de Chineesche staatkunde is, die in deze quaestie een overwegende rol speelt, ziet de „Voss. Ztg.” in de benoeming van graaf Von Billow tot Rykskanselier de keuze van een anderen vervanger voor prins Hohenlohe had den indruk kunnen wekken, dat een wyziging in de staatkunde van het Duitsche Ryk plaats greepen on der de omstandigheden, waarin de Chinee- evenals bij alle vleeschetende dieren. Zijne oogen hadden een onbeschrijfelijke, haast verschietende kleur en waren op jezuïetische wijze achter een gouden bril verborgen. Zijne handen waren zacht en glad en vochtig bij henaanvatten, zijne nagels kort geknipt. Het waren gemebne handen, gemaakt om op gluiperige wyze te nemen, wat zij begeerden Hij had heel dun haar, van eene hard blonde kleur met een scheiding ter hoogte van het oor om zoo doende op den schedel eene kunstmatige bedekking te kunnen maken. Deze persoon, gekleed met eene wijde jas, die toegeknoopt was, over een wit vest met doorschijnende omslagen en gedecoreerd met eene veelkleurige rozet, heette Hermann Herzog. Hij was een stoutmoedig financier, uit Luxem burg gekomen, van waar zijne groote reputatie hem vooruitging. Binnen eenige maanden had hij eene reeks van zoo belangrijke zaken op de Parijsche beurs verhandeld, dat de grootste beursmannen zich verplicht achtten om rekening met hem te houden. De meest verschillende geruchten liepen er over hem. Volgens sommigen was hij een der verstan digste, bedrijvigste en rechtschapenste menschen, die men met mogelijkheid kon aantreften. Indien men anderen mocht gelooven, had nooit een land- looper zoo vermetel de wetten getrotseerd, na het bestelen van eerlijke lieden. Hij had pas geleden de werken van eene belang rijke spoorweglijn voltooid, die van Marokko naar het middenpunt der Fransche Algerijnsche kolonie liep, en thans dreef hij een belangrijken graan- en meelhandel met Amerika. Reeds meermalen had Cayrol zich moeite gegeven om Herzog en mevrouw Desvarennes in aanraking met elkander te brengen. Het huis in de straat Saint-Dominique is zeker een der mooiste, die men zien kan. Slechts vorsten bewonen prachtiger verblijven. In een der rijk gemeubelde en met kostbare kunstvoorwerpen versierde zalen van het gebouw had' mevrouw Desvarennes dien avond eenige pasten verzameld. Maréchal en Pieter waren juist binnen gekomen en praatten te zamen bij den schoorsteen. Eenige schreden van hen verwijderd, werd eene groep gevormd door Cayrol, mevrouw Desvarennes en een man, die tot dus ver geen voet in dit huis gezet had, ondanks de dringende verzoeken, die de bankier daartoe tot de patroon gericht had. Hij was een groot en slank persoon, had eene bleeke gelaatskleur en een veel meer dan het vel over de beenenzijn onderste kakebeen was zeer ontwikkeld Sg-HOTTTTr OVER BURGEMEESTER en] WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artL 148156 der Algemeene Politie -Verordening voor deze Gemeente BrengenJ ter (kennis j, van de eigenaren en de bruikers van de niet aan de Gemeente toebehoo- rende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den apen October 1900 eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden ^worden herinnerd aan hunne verplichting om tej zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 152 der bovenbedoelde Verordening en be hoorlijk zijn opgesloot zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stank- verwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken Onverminderd de straf op de overtreding ge steld, zijn de eigenaren of gebruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te her stellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maandag den iaën November 1900. Gouda, den iqn October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. s stelt een 13) Daarop hief zij hare krachtige armen met eene sombere geestkracht op en sprak Ziet gij, als mijne dochter door haar mar» mocht lijden, zou ik in staat zijn hem te dooden. En met vasten tred begaf zij zich naar Micheline’s kamer waar deze al bevende den uitslag der ge voerde onderhandelingen afwachtte. IV. de nog voorhanden exemplaren van zyn blad, waarin voor kwam een artikel, bepleitende negatie van de plaatselijke verordening van Lübeck, waarbü het uitzetten van stakings posten verboden werd. ontdekt en hem met zulk eene juistheid bestreden, dat de financier, zijne zaak ziende vallen op de stem der patroon, zooals de muren van Jericho op het bazuingeschal der Hebreffrs instortten, den af tocht geblazen had en over een ander onderwerp begonnen was. Hij was van plan eene crediet- vereeniging op te richten, zooals er maar weinig bestonden. Hij zou terugkomen om er met me vrouw Desvarennes over te spreken, want zij moest deelen in de ontzaggelijke voordeelen, die de zaak beloofde op te leveren. Daar zou geen cent bij te verliezen zijnhet nieuwe der zaak bestond in de deelname der grootste bankiershuizen in Frank rijk en in den vreemde, wat elke soort van con currentie buitensloot en de vijandige gezindheid van de groote geldmannen voorkwam. Het was zeer wetenswaardig en mevrouw Desvarennes zou zeker een groote voldoening smaken door kennis te nemen van de samenstelling dezer maatschappij, die bestemd was om, van haar eerste optreden af, de belangrijkste der wereld te worden en op een uiterst eenvoudig denkbeeld berustte. Mevrouw Desvarennes zeide geen ja of geen neen. Door het zoetsappig en vleiend gepraat van Herzog verontrust, geroeide zij dat zij met dezen man op een gevaarlijk terrein was. Het scheen haar toe, dat haar voet wegzakte, zooals in die gevaarlijke veengronden, welker oppervlakte bedekt is met bloeiend gras, dat uitnoodigt om er op te loopen. Maar Cayrol was verrukt. Hij ving gretig al de woorden van den Duitscher op en deed van tijd tot tijd uitroepen vol bewondering hooren. (Wordt vervolgd.) eter, deel uit- thans Dyk- Duitschland. Gemeente-exploitatie te Berlin! Door den Berlynachen gemeenteraad is eergisternamiddag, na breedvoerige beraad slagingen, met 113 tegen 9 stemmen besloten tot den aanleg en de exploitatie van nieuwe tramlijnen voor rekening der stad. Professor Koch is, na een afwezigheid van anderhalf jaar, te Berlyn teruggekeerd van zyn enorme reis tot onderzoek tropische ziekten. Nu is de redacteur van de sociaal-demo- cratische Hamburger Echo, het lid van den Ryksdag Molkenbuhr, weer veroordeeld tot honderd mark boete met inbeslagneming van De bankier had belang bij den handel in granen en meel, maar hij beweerde dat niets goed zou uitvallen, zoolang de patroon niet in de zaak be trokken was. Cayrol had een blind vertrouwen op het gelukkig slagen der patroon. Mevrouw Desvarennes, die alles wantrouwde, wat uit den vreemde kwam, en volkomen op de hoogte was van de geruchten, die over Hertogin omloop waren, had altijd geweigerd den Duitscher aan huis te ontvangen. Doch Cayrol had zoo sterk aangedrongen, was er zoo dikwijls op teruggekomen, dat zij, het moede geworden, ten laatste had toe gegeven Herzog was juist gekomen. Hij betuigde aan mevrouw Desvarennes zijne groote tevredenheid, dat hij tot haar toegelaten was. Hij had zoo dik wijls haar uitstekend doorzicht hooren roemen, dat hij zich eene voorstelling van haar gevormd had, die toch nog ver beneden de werkelijkheid bleek te zijn, zooals hij thans begreep, nu hij de eer had baar te kennen. De patroon was in het eerst wat koel, maar de innemende vriendelijkheid van Herzog had haar welwillender gestemd. Deze geslepen kerel met zijn langzame spraak en rusteïooze oogen bracht een betooverende uitwerking te weeg als eene slang. Hij boezemde af keer in, en, ondanks zich zelve», hield men zich met hem bezig. Hij had al aan stonds de zaak der granen op het tapijt gebracht. Doch op dit punt bevond hij zich tegenover de echte mevrouw Desvarennes en hier hielden geene beleefdheden stand voor het onbedriegelijk inzicht der handelaarster. Bij de eerste woorden van het gesprek had zij het zwakke punt der combinatie «Ög,

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1