ips O» M BOT. iMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 24 October 1900. 39ste Jaargang. No. 8333. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. r Senr., 00 Mark of?? 4 ilneming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. voldaan hooit aan den oproep tot hot woder- k. RIJ» S DU muziek NEMAN &Zn I I De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. Telefoon A o. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. die tot nog toe nooit Lerzog zijn meester ge- MM I'IIHVI B OU DIS )AMMER ïVEB ir*i TCAP a Hamburg. l*C*,firia nd gratia u ivrtjv» O« looglng. Hul 1.1 3 on» ftflln» Wlnt.r.al- tbUa, dit ta rg gewaarborgde rin raker orden. wrdeel biedende i slechts 118.000 Wegens de toenemende roerigheid van de Boeren in de Oranje Vrijstaat en de aan groeiende neiging van degenen die den eed van eenzijdigheid hebben afgelegd, om de Boeren te helpen, hebben de Engelsche mili taire gezaghebbers besloten tot drastische maatregelen om de „stroopende benden” te vernietigen en degenen die den eed hebben afgelegd streng te straffen als ze dien op de een of andere wijze breken. ij ontvangt onge uits gehad heb- ikkingslijst. ,ending van mij en direkt en Ier de strengste De stemopwekking van de Daitsche libe rale partij in Oostenrijk is kort en beslist. De verkiezingen, zegt zij daarin, zallen aan- toonen, of Oostenrijk zal voortbestaan als één aaneengesloten staat dan wel, in stokken geslagen, aan een Slavische dictatuur zal worden onderworpen, want tot dit laatste willen de tegenstanders van de Duitschers IH0MMNEI0 zijn n Ig, behalve degenen te HTM houdt dlrMt en raad rrij; men goneaen. istltate, LÖO JUU ir. a >r. a ir. a pr.a r. a l»0,148,115 i M. pr,a78, 45, SI M ten. ie bedraagt Mark t 15,000 M in s tot 65,000 M., j 6e tot 75,000 Hark en met de tot 500.000 M die officieel is Telefoen Mo. 99 ADVERT ENTIEN worden geplaatst van 1—5 reg-els a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 00.000 Mart. A 10,000 Marti ir. a 5,000 Mark >r. a 8,000 Mark ,r.a 2,000 Mark ir.a 1 500 Mark ir. a 1,000 Mark 800 Mark 210 Mark 200 Mark 169 Mark »4) Deze berekenende man, bedrogen was, had in H< vonden. Pieter en Marshal waren wit naderbij gekomen en mevrouw Desvarennes had vandeze ineensmelting der beide groepen gebruik gemankt om de mannen aan elkander voor te stellen Bij het hooren van den naam Pieter Delarue had Herzog een deftig geacht gezet en gevraagd, of het jonge mensch die »uitstekende” ingenieur was, wiens werken langs de kusten van Afrika soo’n opgang in Europa ge maakt hadden. En, op het bevestigend antwoord van mevrouw Desvarennes, overlaadde hij Pieter met zeer handige complimenten. Hij had het ge noegen gehad Delarue in Algerië te ontmoeten, toen hij er zelf heengegaan was om den spoorweg van Marokko te voltooien, Maar Pieter deed een stap achtërwaarts, toen hij hoorde, dat hij den concessionaris dezer belangrijke lyn voor zich zag, en zeide Zoo, zijt gij het, mijnheer, die de onderneming ten uitvoer gebracht hebt Drommels, gij hebt die arme Marokkanen wat al te hard behandeld Hij bracht zich te binnen, hoeveel ellende die arme inlanders leden, geëxploiteerd door de Euro peanen, die de werken bestuurden. Grijsaards, vrou- n eenvoudig per tegen rembours, iet de aanvraag voor de spoedig ig zoo spoedig het brengen. De strijd gaat niet alleen om de offlciëele taal, .maar om het bestaan van Oostenrijk. Zoolang de regeering besluiteloos blijft als thans, kan men niet verwachten dat gestelde toestanden terugkeeren; alleen een regeering die weet wat zy wil, kan de toestanden verbeteren, door verheffing van het Duitsch tot staats- of algemeen gebruikte taal bij de wet, ter verzekering van de een heid en hechtheid van den staat. Om dat doel te bereiken moeten alle Duitsche par tijen in den Rijksraad eensgezind en schou der aan schouder oprukken en alle overbo dige twisten vermijden. De Duitsche libe rale party zal altoos opkomen voor de vol making van de grondwet en alle wetten in vryheidslievenden geest, voor maatschappe lijke hervormingen, de bescherming van eer lijk werk en vóór alles voor de rechten van het Duitsche volk in Oostenrijk. mannen, die deze theorie in de Hongaarsche Kamer met kracht verdedigen. Zy achten de gelegenheid te gunstig om thans niet, nu zich de kans voordoet, al is het nog in een verre toekomst, de beide deelen der monarchie van elkaar te scheiden, door voor Hongarije een opvolger aan te wijzen, die in Oosten rijk beslist buitengesloten is. Het is niet waarschijnlijk, dat de Kamer deze meaning zal aannemen. Maar de onafhankelykheids- party heeft een nieuwe gelegenheid gevon den, om te getuigen voor baar beginsel. In de commissie-byeenkomst voor de fi nanciën heeft de onafhankelykheidsparty ook nog de gelegenheid gevonden, om aan den minister-president Von Szell de verkla ring te ontlokken, dat Hongarije best bui ten de douane-unie met Oostenrijk kon, maar dat de regeering het voor het oogenblik nog wenschelyk acht die unie te handhaven. its Guld. 8.50 hts Guld 1.75 hts Guld. 0.90 olgende klassen prijzen worden kkingsplan voor- Staat, welk plan Sedert drie weken had er eene verandering bij dit meisje plaats gehad. Zij was stil geworden en in zich zelve gekeerd. De uitingen harer opgewekte vroolijkheid brachten de eenigszins droomerige be daardheid van Micheline niet meer in beweging. Hare flikkerende oogen waren omgeven door een blauwen kring, die getuigde van slapeloos doorge brachte nachten. Deze verandering viel op eene in ’t oog loopende wijze samen met het vertrek van prins Panine naar Engeland en de verzending van den gewichtigen brief, die Pieter naar Parijs terugriep. Als zij minder vervuld geweest waren met hunne bekommeringen, zouden de huisgenooten deze plotselinge verandering hebben kunnen staven en de redenen daarvan opsporen Doch aller aan dacht was uitsluitend gericht op de gebeurtenissen, die dit voorheen zoo rustig huisgezin reeds geschokt hadden en dit voortaan nog veel meer zouden doen Het geluid der schel van de groote trap weerklonk en deed Micheline opspringen. Een sterke blos kwam op haar gelaat. Zij fluisterde halfluid deze woorden »hij is het!” en bleet aarzelend een oogenblik tegen de piano leunen, terwijl zy gedachteloos luisterde naar het gerucht in het salon. De stem van den bediende, die hem aankondigde, deed den naam van ,prins Panine” tot de meisjes doordringen Jeanne stond toen ook op en als Micheline zich omgekeerd had, zou zij van de bleekheid harer gezellin geschrikt zijn. Doch juffrouw Desvarenues dacht volstrekt niet om juffrouw de Cemay; zij schoof de zware portière haastig ter ziide, en met deze woorden tot Jeanne>Komt gij r’ trad zij het salon binnen. Het was inderdaad prins Serge, die door Cayrol met ongeduld, door mevrouw Desvarennes met baar bijt CERS Jz. js van echtheid ia kurk steeds voor- en naam der Firma In de Hongaarsche Kamer wordt een zon derling debat gevoerd. Voor eenigen tyd trad de toekomstige keizer van Oostenryk en koning van Hongarye, de vermoedelyke troonopvolger Franz Ferdinand van Habs burg in het huwelyk met eene niet ,eben- bfirtige” gemalin. Deze mésalliance was door keizer Franz Joteph toegestaan onder de besliste voor- waardfl, dat de kroonprins, ingevolge de wet ten van het Habsbnrgsche huis, afstand dood van alle rechten op den troon, zoowel voor zyne gemalin als voor de kinderen, die uit zyn huwelyk kunnen worden geboren. Plech tig moest de aartshertog dezen eed afleggen, in tegenwoordigheid van tal van grootwaar- digheidsbekleeders, en een daarmede ver band houdende akte onderteekenen. De meening dat die akte van afstand gel dig was voor de geheele Oostenryksch-Hon- gaarsche monarchie werd niet aangenomen in Hongarije. En daarom heeft het Hongaar sche ministerie zich thans laten vinden, om by de wet de registratie te laten goedkeu ren van die Akte van Afstand. In de Hongaarsche Kamer echter stuit die wet op heftigen tegenstand. Verschillen de afgevaardigden hebben krachtige aanval len gedaan op die wet, op grond dat de Hon gaarsche wet geen morganatisch huwelyk kent, dat naar de Hongaarsche wet de wetti ge echtgenoote dezelfde rechten heeft als haar echtgenoot, en dat daarom de Aartshertog geen afstand kan doen van den troon of van de Koninklijke waardigheid in Hongarije in naam van een derde, in dit geval zyn vrouw, of nog minder zyner nog ongeboren kinde ren. Het zyn natuurlijk de onafhankelykheids- wen en kinderen werden door het inlandsch gezag ter beschikking der ondernemers gesteld om den grond op te laden en te vervoeren. En deze on- gelukkigen, door den arbeid uitgeput en met zweep slagen aangezet door dronken opzichters, die met een revolver in de hand kommandeerden, stierven in grooten getale bij de verstikkende warmte eener brandende zon en de schadelijke dampen, die uit den omgewoelden grond opstegen Het was een afschuwelijk tooneel, dat Pieter niet had kunnen vergeten. Doch Herzog protesteerde op zijn zoetsappigen toon tegen deze overdreven voorstelling. Delarue was aangekomen in de hondsdagen, dus op een ongunstig tydstip. Daarenboven moest het werk met spoed doorgezet worden. En op een paar negers meer of minder kwrm het toch ook werkelijk niet aan. Stond daar niet tegenover, dat hij met de spoorlijn den inboorlingen het middel had gegeven, om zich te beschaven F Herzog had deze verontschuldiging op zijne meest innemende manier voorgedragen. Thans keek hij rechts en links om den indruk, die hij teweegge bracht had, op te vangen, maar zag niets dan strakke gezichten. Men scheen iemand of iets te verwachten De avond ging voorbij, het was zoo even tien uren geslagen. Nu en dan, als Micheline met zenuwachtige vingers een accoord op de piano wat harder aansloeg, drong het geluid der muziek uit het kleine appelbloeaemkleurige salon door de nedergelaten portières heen. Zij was ongerust en wachtte inderdaad op iemand en iets. Jeanne de Cernay had zich in een grooten stoel uitgestrekt en mijmerde met de hand onder het hoofd. Verspreide Berichten. Frankrijk. Vrydag werd de Tentoonstelling bezocht door 218.392 personen (na vyf uur moesten er vyf tickets entrée worden betaald) en Zaterdag door 196.799, terwyl het eergisteren in den voormiddag (toen het nog mooi weer was) alweer bezoekers stroomden, die vreesden te laat te zullen komen. Dat de uitgegeven tickets ten getale van vyf on zestig millioen, opgebruikt zullen worden, is niet denkbaar heden over twee weken is het uit! Vrijdagavond heeft te Parijs plaats gevon den het banket der beambten in tegenwoor digheid van minister Millerand. Twaalfhon derd lui van elke nationaliteit zaten aan vyf lange tafels en aan de eere-tafel zat de minister met eenige andere autoriteiten (onder wie de hoofdadminiitrateur of wel directeur- generaal Picard en de regelingscommissie, bestaande uit Chardon, Lavy en onze land genoot .Janssen, aangesteld by de Hollandsche afdeeling, welke laatste namens zyn collega’s een kranig woordje sprak en beantwoord werd door minister Millerand. Men tracht in de kolendistricten arbeiders te werven voor de mijnen In Shantoeng. Als Kerstgeschenk voor do Duitsche troe pen in China, worden dezer dagen te Bremen verscheept drie waggons fruit, aangekocht in de buurt van Meran. Italië Zaterdag heeft de paus by schijnbaar goede gezondheid tien duizend pelgrims be groet in de Sint-Pieterskerk. opvatten der wapenen. Het verschijnen der Boeren in de districten Ladybrand en Tha- ba’nchu, en zuidelijker, toont tevens dat de burgers nog volstrekt niet wanhopen, doch integendeel vol moed en vertrouwen zyn, want deze bezoeken, waarbij, zooals wy ge hoord hebben, alle voorraden zyn opgecom mandeerd, hebben de commando’s weder rykelyk voorzien van voedsel voor hun paar den, nu de winteroogst was binnengehaald. De legerafdeelingen zyn dus voor hun rij dieren niet afhankelijk van het te slechte en te weinige gras dat thans in het voorjaar op de velden staat. In de Zuid-Afrikaansche Republiek is de toestand voor de Engelschen niet veel gun stiger. Generaal Louis Botha rukt zelfs op Lydenburg aan, dat waarschijnlijk een beleg zal hebben te doorstaan. Van demoralisatie schijnt dus bij de Transvaalsche hoofdmacht al heel weinig sprake te zyn. In de Maga- liesbergen, ten noord-westen van Pretoria, is generaal Clements er alleen in geslaagd de Boeren een paar honderd stuks vee af te nemendoch hen zelf te verdrijven is hem blijkbaar nog niet geluktwant dit meldt hy niet. In het westen is het land evenmin vrij van gewapende burgers. Deze wagen zich zelfs herhaaldelijk in het Betsjoeanaland- Protectoraat. In het zuid-oosten heet het dat een klein commando in een hinderlaag is gevallen. Aangenomen dat deze afdeeling een dergelyke misstap” is|overkomen, dan blijkt er in elk geval uit dat dit gedeelte van het land al evenmin veilig is voor de Engelschen. En zelfs in bet oosten, in de ruwe landstreken langs de Delagoabaai- spoorlyn, schijnen de Britten zich niet te kunnen handhaven. Dalmanutha dat voor de tweede maal iö^ezet door de Engelschen, is wederom ontruimd toen het garnizoen te zwak bleek tegenover een Boeren-commando van 1500 man. De Britten trokken terug op Belfast. En generaal Lyttelton, die met de hoofdmacht op Middelburg is terugge vallen zal thans weer oprukken naar Lyden- burg. De Britsche macht moet dus wel ver zwakt zyn als zy zich zelfs in het Lyden- burgsche met zyn zeldzaam mooie stellingen, zoo moeilijk kan staande houden. Het aantal Boeren dat sneuvelt en in handen van den vijand valt, vermeerdert sinds de laatste veertien dagen weder zeer sterk volgens de Engelsche berichten. Uitgaande van den stelregel dat waar afgaat en niet bykomt, het getal hoe langer hoe minder werd in beide republieken. Wie dit - echter verwacht heeft, is bedrogen uitgeko- men. Bepaalden de Vrystaatsche commando’s zich vroeger tot het oostelyk gebied, van het noordelijk deel der Basoetoegrens tot de Vaalrivier met, als uiterste westelijke grens de spoorlijn van Bloemfontein naar Viljoens- drift thans blijkt dat zy in het geheele land werkzaam zyn van Grootrivier tot Vaalrivier. In het Oosten en Westen ver- toonen zy zich zelfs tot op enkele uren van Bloemfontein, waar, zodals de Engelsche berichten ons vroeger gemeld hebben, een garnizoen van vijftien duizend man saamge- trokken is. By de Westdorp, zes uur van Bloemfontein, vielen zij een konvooi aan, en in het Westen, achttien mijlen van Bloem fontein, hebben zy een Boerenplaats geplun derd en verteld dat zy de voorhoede van een groot leger waren. In het Zuiden zyn de conmando’s zelfs tot het uiterste punt doorgedrongen en hebben er de burgers die op hunne plaatsen waren, weer opgekom- mandeerd en de spoorlijn by Bethulie, waar ook een groote brug is, in de lucht laten ▼liegen. Van het Noordwesten hebben wy bericht dat zy te Bultfontein zyn geweest. Uit deze verspreiding der commando’s over zulk een uitgestrekte oppervlakte kan geen andere gevolgtrekking worden gemaakt dan dat de Boeren in den laatsten tijd, vooral in den Vrijstaat, sterker in aantal zyn ge worden; want wanneer een dergelyke ver spreiding vroeger mogelyk waren geweest, had generaal de Wet zeker niet geaarzeld zijn toevlucht te nemen tot deze verdeeling zjjner macht. Het bewijs ligt dus voor de hand, dat het Zuiden, dat van de bezetting door de Britten af beneden Wepener nooit door de commando’s is bezocht, als één man heimelijke verbittering en door Pieter met diepen kommer verwacht werd De mooie Panine was be daard en glimlachtehij had eene witte das om en was onberispelijk gekleed in eene zwarte jas, die zijne sierlijke, slanke gestalte goed deed uitkomen. Hij ging naar mevrouw Desvarennes toe, voor wie hij boog, en scheen niemand anders te zien dan de moeder van Micheline. Hij had geen blik voor de beide meisjes, noch voor de mannen om hem heen. Al het overige scheen voor hem niet to bestaan. Hij boog als voor eene koningin, met eene soort van eerbiedige bewondering. Hij scheen te zeggen: >Hier ben ik aan uwe voetenmijn leven hangt van u af, geel een teeken en ik ben de gelukkigste of de rampzaligste der menschen.” Micheline volgde hem met een trotschen blik zij bewonderde zijno voorname bevalligheid en inne mende bescheidenheid. Door deze bijzondere eigen schappen had Serge de aandacht van het meisje tot zich getrokken. Geen oogenblik was hij haar on verschillig geweest Zij gevoelde, dat hij van een bijzonderen aard was, die van de bedroevende alledaagschheid der mannen, die haar omringden, verschildezij was belang gaan stellen in Serge, Eny toen hij sprak, drong zijne zachte en gevoelvolle stem tot het hart van het meisje door. Evenals bij Micheline, wilde hij het ook beproeven bij mevrouw Desvarennes. Na zoo diep mogelijk voor de moeder van haar, die hij beminde, gebogen te hebben, zocht hij den weg naar haar hart te vinden. Hij zag niemand anders dan de patroon hij sprak. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1