:gt, (ITO, UWDK M HAAT.- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda*en Omstreken. relsch Zaterdag 3 November 1900. No. 8343. 39ste Jaargang, Bultenlaodsch Overzicht. I :II$ cao Gouda. TBROOD, FEUILLETON. cpeller. roxdt dit mid- ssend Buooes ia in wrijving jan Rhewna- tondhaid, pyn enz. l\|| proefde j A5? 3D. 1 ÏINKMAN &Zn. I Telefoon S® De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 3*/i. dubbele flescli Vegte, Zaltbommel. Rotterdam.' nhage. J. Czn. Rotterdam C. 085 •Mt IU«- arm itsen best doen, om in het kolcndistrict van Pas-de- Calais eene algemeene werkstaking te maken.” iaat 103. 60UDSCHE COIRANT ’8 9 K.G. d* Echte au, ueamen- ngen in den i num dea verrurdigd et wereldbe- ebr» Stoll- Officieel wordt bekend gemaakt dat in de samenstelling van het Engelsche kabinet de volgende wijziging is gebrachtSalisbury, eorste-minister en geheimzegelbewaarder Ritchie, binnenlandsche zaken; Lansdowne, bnitenlandsche zaken; Rrodrick, oorlog; Selborne, marine. avert rotten Jois welbekend CHT-BÏ.IXSB. :t Fabriekmerk). .de, radicale en g van alle, zelfs nekkige zenuw al ontstaan door jeugdigen leeftfld Ike zwakte, Blee’r Hoofdpjjn - 5 - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- 't* uur. »AGS van 9 tot nvermogenden. isttandapparaten ekt. De benoeming van den Engelschen minis ter van oorlog lord Lansdowne tot minister van bnitenlandsche zaken, heeft Engeland blijkbaar verbaasd. Lord Lansdowne heeft geurende den oorlog vooral van de getrou wen van zijn ambtgenoot Chamberlain moeten hooren, dat hij totaal ongeschikt was voor zijn postdat hij het met de ambtenaren van zijn departement heelemaal niet kon vinden*/, dat hy zich heelemaalonmogelijk had gemaakt enz. En wat doet nu Lord Salisbury op het oogenblik dat Chamberlain op weg is naar Malta en zijn tochtje in de Middellandsche Zee? Hij plaatst'dien zelfden lord Lansdowne op den belangrijksten post van het heele ministerie, na dien van den premier natuur lijk.' Eén geluk is er by deze benoeming, die velen niet ongeneigd schijnen als een ongeluk te beschouwennl. dat zy de moge- Roberts seinde gisteren uit Johannesburg Nadat de Engelschen Bethlehem den21en October hadden bezet en de Boeren hadden verslagen op 5 kilometer afstands van de plaats, waar de Boeren verdreven werden uit een sterke stelling, viel een half bataljon grenadiers een tweede stelling van de Boeren aan, onder dekking van geschut. De Boeren hielden zich flink, maar daar zy geen ka nonnen hadden, werden zij spoedig verjaagd. De Engelschen hadden drie dooden en zeven tien gewonden, waaronder luitenant Lord Grosvenor. Uit Kroonstad wordt van Zondag bericht Een Boeren-commando van 150 man heeft vanochtend een voorpost van 90 man by Ge neva omsingeld en gevangen genomen. Later vielen zy den posttrein uit 'Kaapstad aan, plunderden dien en staken den goederenwagen van den trein in brand. Een gepantserde trein kwam uit de richting van Geneva, opende vuur op de vyand en verstrooide hem. De reizigers doofden de vlammen. De trein ging daarna naar Kroonstad met 12 gevan genen. De trein werd licht beschadigd, maar de bagage is ten deele vernield. De gevan gen gemaakte voorpost is later weer losge laten. der eenigen samenhang, die niet het minste licht verspreiden over den algemeenen toe stand, en daarby komt, dat de meeste berich ten al heel weinig te vertrouwen zjjn. Zelfs over den toestand in het Zuiden, die een oogenblik zoo dreigend scheen, wordt weinig meer gemeld. Het eenige vermeldens waardige is een tele gram uit Petersburg aan de Times” over het antwoord dat Rusland gaf, en de mede- deeling van de ontvangst van hetEngelsch- Duitsch verdrag. De Russische Regeering verklaart daarin, dat de inhoud der nota niets verandert aan den feitelyken toestand. Rusland meent art. 1 aan (open deur), maar niet het status quo, dat door de be staande tractaten is gevestigd. Zonder voorbehoud neemt Rusland artikel 2 aan, want het was de eerste om de inte griteit van het Chineesche ryk, af te kondi gen. Met betrekking tot art. 3 (maatregelen van de bondffenooten voor het geval een andere mogendheid tracht territoritale voor- deelen te verwerven) verwyst Rusland naar de circulaire van 25 Augustus, waarin ver klaard wordt dat Rusland zyn houding naar omstandigheden zal regelen. Ten aanzien van punt 4 (mededeeling van het verdrag aan andere mogendheden) wordt elke commentaar overbodig genoemd. Duidelyk is dit alles nog niet want er blyft een tegenstelling tusschen de woorden en tusschen de daden in Mandsjoerye. schat «u’s 1 molk gatooltt vak vaar da- (•nl na ta (ebrviktn. Verspreide Berichten. Frankrijk. De tentoonstelling is Dinsdag bezocht door 204.460 persoonen. De staking der mijnwerkers in het noor- derdepartement en het mynbekken van Pas de Calais, waarby een twintigduizend man betrokken waren, heeft plotseling een einde genomen door een schikking tusschen het arbeiderssyndicaat en de directeuren der mijnen op den grondslag van verhooging der premie met tien procent en van volkomen vrijheid voor de arbeider», terwyl er geen uitsluitingen zullen plaats vinden wegens stakingsaangelegenheden. Duitschland. Opnieuw is een disciplinair wegens opposi tie tegen het Kanaalvoorstel gestraft lid van den Pruisischen Landdag von Bornstedt in derde, ver van dit feest, dat -hem pijnlijk aandeed, en hij peinsde. Met zijne oogen op de verlichting van het park gevestigd, waarnaar hij keek zonder die te zien, dacht hij aan zijne vervlogen hoop. Een ander werd door Micheline bemind en binnen weinige uren zou hij haar in zegepraal en gelukkig wedvoeren. Een diepe smart vervulde de ziel van den jongen manhij kreeg een afkeer van het leven en begon de mehschen te haten. Wat zou er thans van hem worden Moest hij zijn leven besteden in zeer zwaren arbeid, zijn geest vermoeien in het zoeken naar het waarop der groote vraagstukken, alleen om oud te worden zonder andere voldoening gehad te hebben dan ijdele eerbewijzen en nietige beloonin- gen En een nietswaardige fat had het geluk ver overd, waarvoor hij zijn leven zou hebben veil gehad 1 Eene hand werd op zijn schouder gelegd en de hartelijke stem van Maréchal sprak dicht bij hem Wat staat gij daar gebaren te maken als een droomer Pieter keerde zich om In gepeins verdiept, had hij zijn vriend niet hooren naderen. Al de genoodigden zijn gekomen, hernam Maréchal. Gij doet verkeerd met in uw hoek te blijvengij moet zorgen, dat men ti opmerkt. Laat ons wat nader bij het kasteel gaan ’t Is beter, dat men u ziet, anders zou men zich dingen <er- beelden,die men zich niet verbeelden moet. Welnu, laat men gelooven, wat men wilwat scheelt het mij sprak Pieter met een smartelijk gebaar. Ik ben niet tot vroolijkheid gestemd ff or dl vervolgd.) schen, even verschillend door hunne denkbeelden als door hunne leefwijze Sommigen toch achtten alleen het geld, anderen beschouwden den stand als het voornaamste, terwijl allen op een van beiden hoogmoedig waren. Zij verdrongen elkander met een voornaam zelfvertrouwen, spraken alle mogelijk kwaad van elkaar en waren heimelijk onderling naijverig. Serge en Cayrol, de een met zijne fijne en be vallige manieren, de ander met zijne wat lompe rondborstigheid, stralende van blijdschap en als op geblazen door het bewustzijn zijner overwinning, gingen van kring tot kring en waren als het ware op vele plaatsen te gelijk. Herzog was juist bin nengekomen. Een dot gefluister ontstond, waar de financier voorbijkwam Hij had, bedaard en reeds gewoon aan den indruk, dien zijne tegen woordigheid teweegbracht, Cayrol aangeklampt, wien hij zijn compliment maakte. In de zalen heerschte eene verstikkende warmte en vele genoodigden waren reeds op het terras ge gaan. Langs de marmeren leuning, die de gracht omgaf, waren stoelen geplaatst. De dames, in hare kanten chUles gewikkeld, hadden plaats genomen, en genoten bij het verwijderd licht der girandoles in het park, de liefelijkheid van dezen heerlijken nacht Men hoorde bescheiden onderdrukte lachjes achter hare waaiers, terwijl de heeren, tot haar overbuigende, op zachten toon spraken. En boven dit ijdel gefluister weerklonk in de verte de zwak ker wordende toon van den cornet A piston die het bal der landlieden begeleidde Pieter boog zich over de leuning, in een donkeren hoek, achteraf, ver van al dit leven, dat hem hin- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Eene werkstaking in het kolendistrict van Pas-de-Calais, die zich eerst niet erg liet aanzien, breidt zich thans uit. Er zyn o? het oogenblik reeds twintig duizend stakers onder de 52,000 mijnwerkers. Het brandpunt der beweging is te Lens. De socialistische bur gemeester van die plaats maakt gemeene zaak met de stakers. Aan den prefect van Pas-de-Calais, die een escadron huzaren naar Lens had gezonden, om de orde te handhaven, schreef hy „Ik verzet my zoo sterk mogelijk tegen die troepenzending, die door niets wordt gerechtvaardigd. Ik weiger gewoonweg de soldaten te ontvangen. Ik sluit het stadhuis, als er morgen troepen door de stad rond- loopen, ik zal u verantwoordelijk stellen voor de standjes, die van die uitdaging het gevolg zullen zyn, en ik zal de zorg voor den poli tiedienst hier aan u overlaten.” En ’s avonds voerde de burgemeester in eene vergadering het woord. „Ik ben niet gewoon”, zeide hy tot de stakers, „om u tot staking aan te zettenmaar als gjj de loonsverhooging die gy verlangt niet verkrijgt, dan zal ik myn aj) Reeds morgen gaan wij naar Cernay, waar het'huwelijk zal gesloten worden. Hier moetende ambachtslieden aan het werk om alles voor u in gereedheid te brengen. Ook zal de bruiloft buiten schitterender zyn. Al de arbeiders der fabriek zullen komen. Het park moet voor de boeren geopend wordendat zal een waar feest zijn Want wij zijn de gebieders in die streek, voegde zij er op eenigszins hoogmoedigen toon bij. Juist, mam*, dat zal heel goed zijn, en Serge bij de hand nemende zeide Micheline Laat ons gaan. Haastig nam zij hem mede naar den tuin. En te midden van geurende heesters deden zij hunne zelfde en toch altijd nieuwe wandeling, arm in arm het meisje leunende op haar beminde en hij haar aanziende met een teederen blik, terwijl hij haar met zijn vleiende stem nog eens dezelfde woorden zeide, die zij honderd malen gehoord had, maar toch altijd weer zoo gaarne vernam. VII. £■1 ook fe rn. Man lette mark „Anker1.1 c.en50c.defl. petheken. Te j: Uloth, Oé- «n Benders. lykheid afsnijdt van en veel ergere benoe ming, van één met name die ieder ernstig man met schrik zou hebben vervuld, zooals de „Westminster Gazette” zegt, doelende natuurlijk op Joe zelf. De „Daily Telegraph”, die het bericht het eerst had, zegt dat zy nooit heeft mee ge daan aan dat schelden op den minister van oorlog toen de zaken in Zuid-Afrika in den beginne niet precies naar wensch gingen de feiten als geheel heeft men immers nooit gekend. Maar zelfs wanneer men het uiterste toegeeft wat de lasteraars van de» markies van Lansdowne tegen hem hebben aange voerd, dan bewijst dat nog niet dat hy on geschikt zou zyn voor zyn nieuwe plichten. Met lord Salisbury naast hem als onvermoeid raadgever, met zulk een voorbeeld om te volgen en zulke precedenten om hem te lei den, heeft lord Lansdowne een goede kans om te voldoen. En dan komt de hooge lof dien onze correspondent ook al schrijft, dartÉ' hy zulk een goed humeur, zulke aangename manieren, zulk een hoog ideaal heeften zoo goed Fransch spreekt, op een manier die in een Engelschen minister van buiten- landsche zaken iets totaal ongewoons is. Daarmee moet de nieuwe minister het voor- loopig doen. Nog iets erger evenwel maakt het de „Times”, die wel al wist dat lord Salisbury zou aftreden als minister van bnitenlandsche zaken maar nog niet wie hem zou opvolgen. Deze scheiding van machten heeft de „Times” al jaren geleden bepjeit, op dezelfde gronden die nu beslissend zyn, maar het blad had eenvoudig opgehouden ze te bepleiten, omdat het niemand wist die een goed opvolger zou zyn van lord Salisbury aan bnitenlandsche zaken. En deze moeilijkheid is in de laatste jaren niet minder geworden. Prettig voor lord Lansdowne, wiens benoeming dus blijk baar volgens de „Times” volstrekt niet voor de hand lag I De „Times” is ook wel min der ongerust over de toekomst omdat de oude minister van bnitenlandsche zaken altijd nog in zyn capaciteit van eerste minister het toezicht zal blijven houden op den gang van zaken, maar ook dat is niet voor een ieder een geruststelling. De „Westminster Gazette” haalt uit de „National Revieuw” een zinnetje aan waarin staat, dat de Engelsche politiek van de laatste vyf jaar het best kan worden vergeleken by „den onvoorzichtigen loop van een motorwagen, waarvan de bestuurders hun kalmte hebben verloren en niet meer in staat zyn te sturen”. De Chineesche kwestie laat de pers tegen woordig met rust. Wat losse berichtjes zon met mtlren omheind, omgeeft het met een kring van eeuwenoude boomen Op den avond van den I4den Juli vertoonde deze kostbare woning, waarvan ook het inwendige aan de meest verfijnde eischen van weelde en kunst smaak beantwoordde, zich in al hare pracht. Het donkere park was door eene menigte Venetiaansche lantarens schitteren verlichtop het water gleden booten voort met muzikanten, die de toonen van hunne koperen instrumenten door de echo lieten weerkaatsen. Onder eene in het midden der breedc oprij-laan geplaatste tent dansten de jeugdige dorpe lingen als uitgelaten, terwijl de ouderen, meer be daard in de koelte onder hooge boomen gezeten, een rijkelijk voorzien buffet eer aandeden. Eene groote luidruchtigheid liet haar gejoel in de stilte van den nacht hooren, en boven al dit leven uit klonken de schelle toonen van den cornet a piston, die onder het slecht spelen van een contredans de nieuwsgierigen naar het bal trok. Het was negen uren. Rijtuigen brachten de ge noodigden naar het schitterend verlichte kasteel. In de prachtige vestibule, waar van boven af eene electrische verlichting aangebracht was, ontving me vrouw Desvarennes, in groot toilet, terwijl zij bij deze gelegenheid haar gewaad van zwarte kleur afgelegd had, hare aankomende gasten. Achter haar stond Maréchal, gereed om op een wenk zijn t aan de dames te bieden en haar naar hare plaat te geleiden. Het gezelschap was talrijk, de voor name handelstand was gekomen om mevrouw Des varennes, de mannen van geld om Cayrol en de faubourg Saint-Germain als ook de voorname vreem delingen om den prins t eene vereeniging van men- Het kasteel »de Cernay” is een uitgestrekt en schoon gebouw uit den tijd van Lodewijk den der tiende. Een park ter grootte van vijftien hectaren, Als het waar is, wat van Duitsche zyde officieus verzekerd wordtdat de regeering te Berlijn er niet aan denkt, eenig grondge bied te verwerven by de Amerikaansche knst, dan wordt daarmede aan de regeering van Mac Kinley een onaangenaam geval bespaard. Want de algemeene verplichting die de Ver- eenigde Staten met het aanvaarden der Mon- roeleer op zich genomen hebben :jjer voor te zorgen, namelijk, dat geen Europeescbe mo gendheid nieuw gebied verkrijgt in Amerika of in de Amerikaansche wateren, kan niet goedschiks volgehouden worden nu Mac Kin ley’s regeering haar afzondering heeft laten varen, om mee te doen aan de geschillen der mogendheden. Deze hebben daartegenover dan het volste recht, zieh met Amerikaan sche zaken in te laten, wanneer zy meenen dat hun belang dat meebrengt. Nu de zesde November nadert is de tyd ook voorby, dat van zulke kwestiën party getrokken kan worden tegen Mac Kinley in den verkiezings strijd. Diens aanhangers nemen overigens den schijn aan, dat zy zich geen oogenblik ongerust maken. Paine, van het repnbli- keinsche nationale comité, verzekert dat 302 van de 447 stemmen zonder eenigen twyfel ten gunste van MacKinley uitgebracht zullen werden, ‘en al moge dat overdreven zjjn, slechts weinigen schijnen van oordeel te zjjn dat Mac Kinley in de minderheid kan blijven, ofschoon de voorzitter van het democratische comité 250 stemmen op Bryan een minimum noemt. Telefoon Jo. Wt A D VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1