■T Helling. IER- >elf enz., kan >lyk en zonder tuur van Pro- et penseel en ier stuk by E® aleeren in de richting :o” MALS, NGEL, 661. tJfl eren.... y» 11 HUT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8344. MN. Buitenlaudsch Overzicht. EEUIELEi O.\. Coiffeur, JRT. TSCHAPPU EBIJ iber 1900, LGEZELSCHAP 1IJSDEN. 01,1 E, i. 2, Gouda. NSEN, Stolwykerslais. lier. Dinsdag 6 November 190Ü. 39ste Jaargang, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. j soorten ver- I V erspreid e Berichten. b stelt eon Serge niet kan ll J SO en voor even waarde, heeft zü zieh en daardoor fOO polissen are inrichting te. Zij ver ier! «onder eding, terwijl Half jaar coöperatieven gewaarborgd. lelied e Frankrijk. Donderdag (Allerheiligen en dns oen feest dag) werd de Tentoonstelling bezocht als op een gemiddelden Zondag: er kwamen 480.884 bezoekers tegen een officieelen koers der tickets van twintig centimes en zelfs des i kantore der te b>. tndsche iat is alle ver- deze het ge- astreken mede, jven. acht uur: prijzen. NKMAN Zn KLING, Hoog- ,t, en KROM, neeren. Over den oorsprong der Carlistische bewe ging in Spanje is nog altyd niets bekend. Het valt natuurlyk mooielyk betrouwbare berich- .ten uit het binnenland te krijgen. Meu weet alleen, dat de beweging krachtig optreedt." De grondwettige rechten zyn door het geheele land geschorst, een maatregel, die, naar Azcarraga in den ministerraad me dedeelde, in staat stelde over te gaan tot de gevangenneming van Markies Villadaries, den vertegenwoordiger van Don Carlos en andere leiders der partij. Aan de prefecten is een circulaire gezonden met last alle maatregelen te nemen tot hand having der orde en tot het gevangennemen van de leiders. Voor de beweging worden door de bladen twee oorzaken gevonden. In de eerste plaats de ongelukkige toestand van de uit de koloniën teruggekomen soldaten, die natuurlijk niet aanstonds tin het burgerlijk leven een plaats konden vinden. Verder zou ook niet zonder invloed zyn de opwinding, welke is ontstaan door den nog steeds voortdurenden strijd over de prinses van Asturie met graaf Caserta. Voor Spanje is dit alles dubbel jammer, omdat alle krachten zoo noodig zyn voor de ontwikkeling des lands. dit mid- 1 auo«M iwrqving EUieam»- i«id, pijn »nx proefde dal ver- ook ie- Men lette iken. Te toth,aé- Saeders. pttobnni. --j1 i i .i.n»,—11 J»»' i f.01 IN IIE Uil K I M. Telefooa Mo. 8* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon Mo. 8», De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Lonbet zegt dat Frankrijk den keizer van Rusland dankbaar is, op dezen dag derge- lijke gevoelens te hebben uitgedrukt. (Lang durige toejuichingen.) De wijzigingen in het Engelsche Kabinet gaan gestadig voort, zonder dat, maar zelfs de „Standard” met weemped moet erkennen de positie der Regeering er door verbeterd of versterkt wordt„Wij moeten gulhartig erkennen, dat naar ons oordeel weinig of niets gedaan is, om het gezag dei; Regeering Op zijn reis naar Lyon werd President Lonbet aan het station door alle autoriteiten ontvangen. Na een toespraak van den bur gemeester begaf de stoet zich naar de Place de la République, waar het monument voor wijlen president Carnot werd onthuld. Er waren strenge ordemaatregelen genomen. Minister-president Waldeck-Rousseau her dacht in zijn rede de daden van Sadi Carnot. Na de ontvangst begaf de president zich naar het dejeuner van de Kamer van Koophandel, langs den geheelen weg met geestdrift toe gejuicht. Bij de receptie in de prefectuur zeide de heer Lonbet tot den aartsbisschop „Men moet niet de meening wortel laten schieten dat de regeering een vijandin is van eenigen godsdienst, eeredienst of eenig geloof. Zjj eerbiedigt die alle zy doet alles om de katholieke geestelijkheid té doen eer biedigen en zal dit weten te doen verstaan aan allen-die onderwijs geven.” Sprekende tot de officieren zeide de pre sident „G\j weet dat de regeering en de presi dent der Republiek er altoos naar gestreefd hebben elk misverstand omtrent hun gevoe lens weg te nemen. Ik weet dat wij kun nen. rekenen op uw trouw en toewijding.” Bij het banket in het stadhuis las presi dent Lonbet alvorens op de rede van den burgemeester te antwoorden, een telegram van den Czaar voor, gedateerd Livadia 3 November en gericht aan president Loubet. De Czaar herinnert aan de belangrijke diensten door Camot aan Frankrijk bewezen en zijn ijverige medewerking aan het groote werk der toenadering van de beide bevriende en verbonden landen met een werkelijk vre delievend doel. Ten slotte zegt de Czaar, fiat hij in gepachten aanwezig is by de plechtigheid der onthulling van het monu ment. Het telegram werd met een langdurig applaus begroet. Onze gezant te Madrid heeft onlangs eenige mededeelingen gedaan over de rijkdommen van dit land, dat by groote inspanning tot ver bazende welvaart zou kunnen komen. Alles wekte den indruk, dat, als de krach ten, die tot dusver aan de koloniën waren besteed, aan het moederland ten goede kwa men, het verlies der koloniën geen ramp zou zijn. 25) Micheline zag verbaasd den armband schitteren op haar blanken arm. Serge greep, zonder een woord te spreken, naar het gouden kleinood, deed het van den arm zijner vrouw af, en slingerde het, na eenige schreden verder op het terras gegaan te zijn, met eene vlugge beweging, in het water De armband beschreef een snellen en schitterenden straal in het duister; hij deed eenige droppels spatten, waarna het water weder stil werd Mi cheline zag Serge verbaasd aan. Daarna kwam deze weder in eene nederige houding terug en sprak Vergeving. De jonge vrouw antwoordde niets, maar hare oogen schoten vol tranen een blijde glimlach kwam op hare lippen, en den arm van haar man stevig omvattende, trok zij hem mede naar de zalen, waar de gasten zich bevonden. Daar werd gedanst. De juffrouwen van Pontoise, de meer voorname jonge dames van Creil, die op het feest gekomen waren, wilden eene zoo schoone gelegenheid om hare beenen eens te bewegen niet verhezen. Onder het welwillend toezicht harer moeders, die langs de kanten als toeschouwsters zaten,vermaakten zij zich; zij deden het ondanks de verstikkende te verhoogen, en het is zeker de vraag, of het resultaat der verkiezingen hetzelfde zou zyn geweest, indien deze wijzigingen te voor zien geweest waren.” Wanneer het hoofd orgaan der conservatieve party dit zegt, dan is het duidelyk hoe weinig ingenomen men is, in alle Engelsche kringen, met het chas- sé-croisé, dat de Engelsche ministers thans uitvoeren. De tot dusver bekende wijzigingen in het Kabinet komen ongeveer op het volgende neer: Lord Salisbury verlaat het departement van buitenlandsche zaken, en vervangt Lord Cross als Lord Privy Seal; Lord Lansdow ne vervangt Lord Salisbury aan buitenland sche zaken; St. John'Brodrick vervangt Lord Lansdowne aan oorlogde heer Go- schen verlangt naar zyn „welverdiende rust” en wordt aan marine vervangen door Lord SelborneSir Matthew White Ridley ver laat binnenlandsche zaken, waar hy wordt afgelost door Ritchie, die als president van den Board of Trade zal worden vervangen door Gerald Balfour. Eindelyk heeft Lord Cadogan plan om af te treden als Lord-lui- tenant van Ierland, waarvan weer het ge volg zal ¥yndat Walter Long als zyn op volger optreedt, dat Lord Londonderry in Long’s plaats president van den Board of Agriculture wordt, en dat de onder-staats- secretaris voor oorlog, Wyndham, naar Dublin Castle W verirafzen als cW-WretarFs voor Ierland. Ten gevolge van al deze wijzigin gen moeten dan nog vervuld worden de plaatsen van onder-minister voor buiten landsche zaken (Brodrick), onder-minister van koloniën (Lord Selborne) en onder-mi nister van oorlog (Wyndham). Het is nog niet uit, zooals men ziet. Uit' East-Londen wordt aan de Matin” geseind, dat generaal Brabant, chef der Kaap- sche kolonialen, in een redevoering tot zyn troepen het betreurde, dat er tydens zyn afwezigheid ongeregeldheden hadden plaats gehad. Hy voegde er aan toe, dat Lord Roberts de muiters streng zou straffen. Achteraf blykt nog, dat generaal Brabant gedurende eenigen tyd geschorst is geweest. De reden wordt niet gemeld. Er zullen binnenkort 5000 paarden naar Zuid-Afrika gezonden worden. Volgens de laatste opgaven van hetWar- Office verloren de Engelsche in October 3601 man. Er sneuvelden of stierven aan ziekten 15 officieren en 152 man, gewond werden 43 officieren en 457 man, aan hun wonden stier ven 3 officieren en 85 man. De totale verliezen bedragen thans 46,026 man. gemaakt hebt, mijnheer, en ik^grijp niet met welk doel gij zoo tot mij spreekt, Uit belangstelling in U, viel de financier hem in de rede „Gij ajt een innemend mensch. ik mag u gaarne lijden. Met Uwe liefhebberijen kunt gij binnenkort wel in verlegenheid zitten. Kom dan bij mijik zal u zaken leeren doen. Tot weer ziens, prins. En zonder Serge den tijd te laten om hem te antwoorden, verliet Herzog de zaal. De woorden van den financier hadden den prins onaangename denkbeelden in zijn geest opgewekt Was hij werke lijk de dupe geworden van mevrouw Desvarennes, en had deze onder den schijn van grootheid en edelmoedigheid hem als een onnoozelen bloed ge heel van hare dochter afhankelijk gemaakt? Hij beproefde weer opgeruimd te worden. Micheline heeft mij lief, alles zal goed afloopen, sprak hij in zich zelven Mevrouw Desvarennes had zich bij de jongge huwden gevoegd. De zalen waren allengs ledig geworden Serge nam Cayrol ter zijde. Wat zijn uwe plannen, mijn waarde? vroeg hij hem. »Gij weet, dat men op het kasteel eene kamer voor u gereed gemaakt heeft Ja, ik heb mevrouw Desvarennes daarvoor reeds mijn dank betuigd, maar ik wil naar Parijs terug Óns paradijsje wacht onsik wil het he den inwijden. Ik heb mijn rijtuig hierheen doen komen. Maar dat is eene ontvoeringzeide Serge vroolijk. (Wordt vervolgd.) Te Bloemfontein zal een vast garnizoen, sterk 7000 man, gelegd worden. By Edinburg werd Woensdag de spoor weg verwoest. Te Jagersfontein, Faure- smith en Philippolis zyn de levensmiddelen zeer schaarscb, omdat de Boeren de ver bindingslijnen verbroken hebben. Volgens den „Standard”-correspondent te Pretoria is er een dagorder aan het leger verschenen, waarby generaal Kitchener tot opperbevelhebber benoemd wordt in de plaats van Lord Roberts, die naar Natal vertrok ken is. Dagelijks worden de treinen, komende uit het Zuiden, aangevallen, voegt de corres pondent er by. Volgens denzelfde is De Wet alweer ver slagen en verloor hy alweer twee kanonnen nu by Parjjs, waar Knox en Delisle hem zware verliezen toebrachten. Alwéér ont snapte De Wet blijkbaar. Malaria heerscht te Pretoria. Verleden week werd de vrywilligerscom- pagnie van bet Berkshire-regiinent door 50 B(. eren overvallen. De leeren sliepen in de loopgraven en werden door de Boeren on- zsjcht wakker geschud. pe kjuionnen, door Knox by Vredefortop De Wet veroverd, blijken te behooren tot df U-battery, door de Engelschen by Sanna’s Post verloren. De verkiezing in Amerika. Hoe meer do dag der presidents-verkiezingen in Amerika nadert, des te hooger gaan de golven der algemeene opwinding door het geheele land. Vooral vreest men voor ongeregeldheden te New-York, en wel gedeeltelijk door de hef tige redevoeringen, die de heer Croker, van Tammany Hall, tegenwoordig houdt, waarin hy zyn aanhangers den raad geeft, geweld te gebruiken, wanneer zij zien, hun doel niet anders te kunnen bereiken. De „Tribune” heeft den heer Croker er intusschen aan herinnerd, dat een ander democraat, mc. Kanê, wegens een derge- Ijjke poging, om op de verkiezingen invloed uit te oefenen, met zeven jaar tuchthuisstraf is gestraft. Bovendien deefen de bladen vei'- schillende bijzonderheden uit Croker’s ver leden mede, hoe hij bijvoorbeeld reeds een maal van moord beschuldigd is, doch door de verdeeldheid der jury ongestraft bleef. Een Donderdag te New-York gehouden groote Duitsche demonstratie, bewees, dat het Duitsche element in Amerika voor Mc. Kinley is. Ondanks den motregen en de modderige straten, was de Zaterdag gehouden processie onder de auspiciën der zakenmenschen, re- publikeinsche en „8ound-Money”-vereeniging een schitterend succes. De 41 myl lange weg was vrooljjk versierd'. Er had zich een juichende menigte langs opgesteld. Men schat het aantal deelnemers aan de proces sie op honderdduizend. Er waren tallooze muziekgezelschappen in den stoet. De meest matige berekeningen der re- publiekeinsche leiders geven aan Mac Kin ley 266 stemmen. De democratische leiders blyven niettemin voortgaan hun vertrouwen uit te spreken, dat Bryan winnen zal. warmte en met al de uitgelatenheid van jeugdige dorpelingen, die door de genoegens van het bal nog niet verwend zijn. Serge en Micheline gingen snel de zalen door, tusschen twee figuren eener quadrille en kwamen in de serre, die mevrouw Desvarepnes tot boudoir diende. Daar heerschte eene aangename koelte Cayrol had er reeds met Jeanne zijn toevlucht genomen. De tegenwoordigheid van Jeanne hinderde Serge geducht. Hij wist een woorwendsel te vinden, om zich voor eenigen tijd te verwijderen, zijn bruid in het gezelschap van Cayrol en Jeanne achter latende. In een der nevenzalen trof hij Herzog aan, die juist op het punt scheen, om heen te gaan. Wel, waarde prins, wat ben ik gelukkig, dat ik mij een oogenblik met u alleen bevind! sprak de Duitscher op dien familiaren toon, waardoor hij zich spoedig eigen met de menschen wist te maken; >ik was er op gesteld om u te complimenteeren, Gij hebt nu eene zeer mooie positie.” -- Ja, ik heb eene lieve vrouw, antwoordde Panine op koelen toon. En die zoo rijk is, vervolgde de financier >0, dat is het lot, een groot heer als gij Waardig, Ja, gij zijt als de doeken van groote meesters, die een prachtig bewerkten rand behoeven. Nu, gij hebt uwe omlijsting, en zwaar verguld ook A propos, ik was niet bij de lezing van het Contract, en heb vergeten bij Cayrol daarnaar te intormeeren. Welke zijn de voorwaarden van uw huwelijk De prins keek Herzog aan met een blik, die juist niet welwillend mocht heeten. Maar de finan cier zag er met zijne neergeslagen oogen en zijn ronden rug zoo vrijpostig uit, dat Serge niet kon nalaten hem te antwoorden»Wy zijn getrouwd buiten gemeenschap van goederen.” Zoq zoo, Normandisch gebruikhernam Herzog, wiens gezicht betrok. »Men heeft mij dus goed ingelicht, dat mevrouw Des varen nes eene rrouw van groote wilskracht is. Zij heeft het be wezen. Buiten gemeenschap van goederen I En met gesloten oogen hebt gij, waarde prins, dit contract geteekend. Best, bestZoo doet een edelman Hij zei dit met een goedig uiterlijk. Maar ter stond voegde hij er onbewimpeld bij, terwijl hij zijne oogen met een vasten blik opsloeg en zijn mond zich tot een ironischen glimlach plooide. Hoor eens, mijn waarde gij zijt er inge- loopen. Mijnheer sprak Serge op hooghartigen toon. Sstthet is nu te laat en bovendien doelloos, hernam de financier. »Laat mij u liever uwe positie verklaren Ge hebt u zelf de handen gebonden Gij kunt over geen cent van het geld uwer vrouw zonder hare toestemming beschikken. Wel hebt gij invloed op haar, wat zeer gelukkig voor u is. Evenwel kan men voorzien, dat hare moeder haar raad zal geven En die moeder is vasthoudend Prins, prins, wat hebt gij u leelijk laten beetne men Dat had ik niet kunnen denken. Serge, die een oogenblik uit het veld geslagen was, kreeg zijne bedaardheid terug en zeide, terwijl hij Herzog vlak,in het gezicht keek: Ik weet niet, welk denkbeeld gij u van mij

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1