UIOI II £1A AT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, fERVERIJ Woensdag 7 November 1900. No. 8345. I I ty Ï3LO Az. SIMER terdam. den Konmu 1. Echte JEN Laarzenmagazijn lEllILLtlO}. iderbalim rond9tzeUf Bultenlamlsch Ovi'izlcht. 39ste Jaargang, lerij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. it 108. Verspreide Berichten. rgela side u liet! KINKMAN l de Heer i en verfen van ben, alsook alle tauunen- in den mum des vmnrdigd wereldbe- n* Stoll- e. 0.35 lUm- l»/j, dubbele flescli egte, Zaltbommel. otterdam age. Can. Rotterdam t stoom n van iz. worden naar da jverfd. omd of geverfd ie gezondheid voor het Win- eren SCHOOL- i Kleiwegsteeg. SMITS. eten werk. >prak zal ik ereld bekend en ffen middel tegen mg-, Lever* I, enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per rtacou 1.16. 3 neeskrach t stal elke pijnlijke verbodig. Met or ougeneeslijk igs eon bijna 22 ■enet genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. erland: >kin 8 Amsterdam die Schutaesapotboke it«ch, Oesterreich mtraal-Depót Sander* Heden worden de 447 mannen gekozen bij wie de beslissing berust of Mac Kinley of Bryan voor vier jaren president zal wor den van de Unie; want andere candidaten schijnen geen ernstige kans te hebben. De republikeinen gaan zelfs zoo ver, met ver toon van volkomen gerustheid te verzekeren, Telefoon No. M ADVERTENTIE! worden geplaatst van 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Vrijdag, op den 202en dag, is de Tentoon stelling bezocht door 236.466 personen, hoe wel het weder niet uitlokkend was on Zater dag, toen het zoogenaamde sluitingsfeest werd gegeven in de groote feestzaal voor een vyftienduizendtal genoodigden, kwamen er 237,655 bezoekers, terwijl het eergisteren VIII. In den Paryschen gemeenteraad doet Galli het volgende voorstel: De gemeenteraad richt tot de Zuid-Afri- kaansche Republiek de betuiging van zyn levendige sympathie en bewondering. De raad zal zich met het bureau naar het Lyonscbe station begeven om Kruger bij zyn aankomst te Parijs te begroeten, en hem uitnoodigen op het stadhuis te komen, waar hy uit naam van de ingezetenen van Parys zal worden ontvangen. Het voorstel van Galli wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De Liga voor de Nationale Verdediging heeft een afgezantschap benoemd om presi dent Kruger by zyn aankomst te Parys aan ’t station te ontvangen. De proclamaties van lord Roberts hebben evenmin aan den oorlog in Zuid-Afrikn een einde kunnen maken, als de barbaarsebe wyze waarop de Engelsche troepen er huis houden. Dat blykt uit de officieele verlies- lyst over de maand October, die een totaal van 126 officieren en 3500 man aanwyst, die gedood., of aan hun wondert overleden zyn, door ziekte of toéval den dood vonden, krijgsgevangen of vermist en huiswaarts ge zonden zyn als invaliden. Dat blijkt ook uit de volgende mededee- ling van de Daily Express.” Dit blad ver neemt dat in officieele kringen de militaire toestand in Zuid-Afrika, ten gevolge van den voortdurend krachtigen tegenstand der Boeren, voor zeer ernstig wordt gehouden en dat men het mogelyk acht dat de veld tocht nog zes maanden wordt voortgezet. Intusschen zullen geen troepen meer uit Zuid-Afrika worden teruggetrokken. Men vreest, dat De VZet of Botha op een zwak punt der Engelsche linie een krachtigen streek zullen uithalen, waardoor de belang stelling van Europa voor den strijd weer zal worden gewekt, en de indrnk verkregen dat de Boeren slechts in naam overwonffen zyn. Zeker is het, dat de Boeren-strtJdmacht zich voortdurend uitbreidt. Als een gevolg van de wreedaardige wyze waarop lord Roberts en lord Kitchener den stryd voeren, trekken tal van Boeren, die de wapens reeds hadden neergelegd, weder naar de comman do’s. Uit Lorenqo Marquez wordt gemeld, dat vele gevluchte Boeren de wapens weder opnemeneen aantal zyn er reeds te Sabie aangekomen en( hebben zich by Botha’s troe pen aangesloten. Lord Roberts seinde den 2den dezer uit Johannesburg Generaal Kitchener, die te Lydenburg het bevel voert, heeft een nachtelyken marsch gedaan en Schoeman’s lager in Steenkamps- berg met het aanbreken van den dag ver rast, en is vervolgens voortgerukt naar Schalk Burger’s lager te Rooikrans. Het moeielyke terrein verhinderde hem de Boe ren na te zettendezen trokken in noor delijke richting. Onze verliezen waren vier gewonden, een zwaar; de vijand liet vyf dooden op het veld en had verscheidene gewonden. Een burger werd gevangen en acht geweren en veel krijgsvoorraad wer den buit gemaakt. Rundle bericht dat luitenant Cavendish Brown, van de Wilts yeomanry, den 23sten October in een gevecht gedood is en den 25sten een gewoon soldaat, beiden door ont plofbare kogels. By zyn aankomst te Pot- chefstroom op 29 October vond Barton daar verscheidene gewonde Boeren in het hos pitaal; zy vertelden hem dat hun verliezen in het gevecht op 25 October 140 dooden, gewonden en vermisten hadden bedragen. Clements meldt dat den 29sten October aan den Witwatersberg een groot aantal dieren, veel ammunitie en «es gevangenen zyn genomen. Wij hadden geen verliezen. Kelly-Kenny’s kleine colonnes onder White en Barker hebben in de laatste dagen in het zuidelijke gedeelte van de Oranjerlvier- kolonie lichte schermutselingen gehad met afdeelingen Boeren. Drie man van de yeo manry werden den 28sten October bij een van die gevechten gewond. Paget, wiens colonne naar Rustenburg was gerukt, op het bericht, dat de vijand van plan was naar de Vaal te trekken en zich met de Wet te vereenigen, heeft gisteren ten ZW. van de Magatspas een geveeht ge leverd. Plumer’s bereden troepen dreven de Boeren uit twee sterke stellingen over moeielyk terrein. De yeomanry uit York shire en Warwickshire nam een stelling stormenderhand; het 3de regiment imperial Bushman trok een andere stelling om, zoo- dat de vyand genoodzaakt was inderhaast af te trekken. Wy hebben in dqn laatsten tyd veel regen gehad, en door den slechten toestand van de wegen kwamen de infanterie en zware kanonnen te laat om aan het ge vecht deel te nemen. Onze verliezen waren twee man gesneuveld en een gewond. Wy namen zes gevangenen en eenig vee. wapenstilstand, die gedurende de zomermaan den den polifieken stryd in de Fransche Re publiek heeft doen rusten. Den 6en November komen de Kamers bij een voor de najaars-vergadering, die hoewel zy officieel een buitengewone vergadering wordt genoemd, sedert jaren tot een vaste gewoonte geworden is. Met dien datum ein digt het tydperk der wel stille, maar toch krachtige politieke agitatie, die door dere- geering is ingeleid met het vermaarde burge- meestersmaal in den tuin van de Tuilerieën. Het doel, dat het Kabinet daarby op het oog had, was, zyn door de meerderheid der vertegenwoordiging goedgekeurde politiek te steunen en te versterken, door ruime voor lichting te verschaffen aan de openbare mea ning. Met dat doel heeft de minister van koophandel Millerand in verscheidene centra der nyverheid van het Noorden zich in verbinding gesteld met de kiezersde minis ter van onderwijs Leygues heeft het Westen bezocht, en de minister van openbare werken Baudin deed eene rondreis in het Zuiden. Tegelijk verschenen de minister van oorlog, generaal André, en de minister van marine De Lanessau gezamenlijk in het gebied aan de Middellandsche zee, om de eensgezindheid van leger en vloot bekend te maken. Ver leden Zondag heeft de minister-president Waldeck-Rousseau te Toulouse zijne met spanning verwachte program-rede gehouden, en Zondag is de kroon op het werk gezet door de verschijning in het openbaar van president Loubet zelf, die te Lyon het ge- denkteeken voor dan vermoorden president Carnot heeft onthuld. Intusschen zal de politieke stryd, die straks begint, in de weken welk? ons nog scheiden van het einde des jaars, wel geen beslissing brengen. De tyd toch is slechts kort en de agenda van de Kamers zeer bezet. Vóór alles moet de begrooting voor 1901 afgedaan worden, en als men daarmede ook gereed wil komen, dan is er geen tyd te verliezen. Dan moet de herziening van de verterings-belas- ting afgedaan worden, omdat de termyn van den duur der bestaande wet loopt tot 1 Jan. Verder moet men rekenen op eene reeks politieke interpellatiën, die men niet kan tegenhouden. Voor andere zaken zal er dus wel weinig tyd overschieten. iüe gatatokt kvoor fe* «kmb w date) Alt gwnï na gebndkm. «te H. J3L hoi imh i: courant; Telefoon No. 9*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dat zelfs Bryan niet de minste kans heeft, en dat het aantal der op hem uit te bren gen stemmen geringer zal zyn dan vier ja ren geleden. Maar van hun kant geven de democraten de hoop niet op. ofschoon in de laatste dagen erkend wordt, dat Bryan’s onbewimpelde verklaring tot zyn Duitscho kiezers te New York, dat hij ten aanzien van de .sound money” kwestie hetzelfde standpunt inneemt als tijdens zyn eersten verkiezingsveldtocht, zyn kansen kunnen verminderd hebben. Voor een goed deel hangt de uitslag af van den altyd eenigszins twyfelachtigen ataat New York. Met de voorspellingen en den stand der weddenschappen zullen wy overigens onze lezers niet ophouden. De verkiezingsveld tocht is nu afgeloopen, hy is geëindigd met den grooten optocht der republikeinen door New York, Zaterdagavond. Die optocht schynt bepaald geen succes geweest te zyn. Het regende dat het goot, en zoo werd het een optocht van regenschermen, hetgeen niet bevorderlyk was aan den indruk dezer met zooveel ophef aangekondigde betooging. Als de stoet langs de tribune op Madison Square met Roosevelt en andere republikeinsche hoofdmannen kwam, werden de paraplu’s dichtgemaakt, om gelegenheid te geven do voorbytrekkenden te tellen. Om zes uur ’s avonds waren al honderdduizend menschen voorbygetrokken, maar als het mooi weer geweest was voegt de berichtgever er spytig by zouden er wel 20,000 meer op getrokken Zijn. De democraten hebben bun tegenstanders, die voorspeld hadden dat Tammany de ern stigste wanordelykheden zou uitlokken, on- gelyk gegeven. Behalve dat hier en daar op groote borden te lezen was, „Men kan u dwingen een parade te houden, maar men kan u niet dwingen, tegen Bryan te stem men,” of „Het is een optocht van de trusts, niet van republikeinen” en dergelyke op schriften, hebben Croker en zyn mannen naar ’t schynt den èptocht niet belemmerd, in is er ook niets bijzonders voorgevallen althans niet tot Zaterdagavond. Jeanne bleef alleen en volgde met haar blik den lichten en gevleugelden tred der gelieven. Tot Micheline overgebogen, sprak Serge op tee- deren toon met haar. Jeannes hart zwol van bit terheid. Zij was alleen, zy, terwijl hij, dien zij liefhad Haar gemoed kwam in opstand. Onge lukkige! Waarom dacht zij aan dien man? Had zij thans het recht daartoe Zij was niet meer vrij. Een ander, die zich even goed voor haar betoond had, als Serge ondankbaar moest heeten, was haar man. Dezen moest zij liefhebben Dus dacht zij in volle oprechtheid des harten. Zij wilde Cayrol liefhebben. Die arme Jan Zij zou hem over laden met voorkomendheden,oplettendheden en lief- koozingen! En Serge zou jaloersch zijn, want hij had haar niet zoo spoedig kunnen vergeten, haar, dien hij vergoodde. Door den loop, die hare gedachten namen, hield zij zich weer bezig met hem, dien zij uit hare herinnering wilde verdrijven. Zij deed wel haar best, maar het beeld van Serge stond steeds voor haar. Hij beheerschte haar, zij behoorde hem toe. Dit joeg haar vrees aan. Zou zij zich dan nooit van hom kunnen losmaken Zou zijn naam altijd op hare lippen zweven en zijn gelaat voor hare oo^en staan Moest zij de^e hatelijke kwelling Goddank, zij was op het punt om heen te gaan. De drukte, het zien van andere plaatsen dan die, waar zij in Serge’s nabijheid geweest was, zouden haar aan de kwelling, die zij onderging, onttrekken (Wordt vervolgd.) erf rotten ■s welbekend IT-SLIXIB. Fabriekmerk). i, radicale en van alle, zelfs ikkige zenuw ontstaan door sngdigen leeftijd e zwakte, Blee’r - Hoofdpyn -* - Maagpijn )n vermogen enz. Uit- zij zeide Maar ik bedenk daar, Cayrol, dat gij, bij uw terugkeer naar Parijs, eenige brieven voor zaken moet meenemen, die ik ga gereed maken. Hoe zaken Zelfs op mijn trouwdag her nam Micheline. Wel, dochter, er is meel noodig, antwoordde de patroon lachend Terwijl wy ons vermaken, eet Parijsen daar heeft men een zeer goeden eetlust Micheline verliet hare moeder en kwam bij haar man. Serge, het is nog niet laat, zeide zij. Als wij eens naar het bal der werklieden gingen, kijken Ik heb het beloofd, en die goede menschen zouden zoo gelukkig zijn. - Zooals gij wilt: ik ben tot uwe orders. Wij moeten ons bij het volk bemind maken. Mevrouw Desvarenues was naar hare kamer ge daan. Cayrol, die wat verlegen was, maakte van dit oogenblik gebruik om zijn koetsier te gaan zeggen, dat hij het park moest omrijden en hem aan de deur der kleine serre komen afhalen Zoo zouden zijne vrouw en hij niemand ontmoeten en het onpleizierige atscheidnemen van de vrienden en de nieuwsgierige blikken der onverschilligen ontgaan. Micheline naderde Jeanne en sprak Nu gij in stilte vertrekt, zal ik u van avond niet meer zien. Vaarwel! En zij omhelsde haar met vroolijke opgewektheid. Daarop nam zij den arm van haar man en trok hem mede naar het park. 26) Ja, waarde prins, zoo zijn wij beursmannen, antwoordde Cayrol lachend. Daarna met veran dering van toonZie, ik tril, ik beef, ik word koud en warm Het is eene alleronaangenaamste ongesteldheid. Weet, dat mijn hart jong is. Ik heb nooit bemind; maar nu doe ik het in de hoogste mate Serge zag onwillekeurig naar jeapne. Zij was gezeten en zag er een weinig bleek en vyij knor rig uit. Mevrouw Desvarennes had plaats genomen tus- schen Jeanne en Micheline en hield om elk der meisjes teeder een arm geslagen. In hare oogen was spijt te lezen. De moeder gevoelde duidelijk./, dat de laatste oogenblikken harer alleenheerschappij' naderden en verdiepten zich in bewondering van deze twee kinderen, die als twee teere en kostbare planten in hare nabijheid opgegroeid waren. Zoo is deze gewichtige dag ten eindezeide zij tot haar. Gij zijt beide getrouwd en behoort mij niet langer toe. Hoe zal ik u missenDezen morgen had ik nog twee kinderen en nu Hebt gij er vier, viel Micheline haar in de rede; gij moogt wel klagen! Ik klaag met, hernam mevrouw Desvarennes met nadruk. Nog éen week, eti de groote Parysche ten toonstelling zal gesloten worden, onherroepe- lyk, en in verband daarmee eindigt ook de Dat is gelukkig I sprak de jonge vrouw vroo- lijk. En zich naar Jeanne keerende Maar gij zegt zoo niets en houdt u zoo stil. Gij zijt toch niet onwel? Jeanne huiverde, deed haar best om haar gelaat wat uit zijn stijven plooi te brengen en zeide Het is niets, ik ben wat vermoeid. En daarbij de aandoening,vervolgde Micheline. Toen wij van morgen in de kerk kwamen en ik het orgel hoorde, zooveel bloemen zag en al onze vrienden mij omringden, gevoelde ik, dat ik witter werd dan mijn sluier. De afstand tot aan mijne plaats scheen mij zoo ver toe, dat het mij was, alsof ik er nooit zou komen, maar ik kwam er toch. En nu noemt iedereen mij mevrouw” en sommigen zelts «prinses”. Dat is grappig Serge was naderbij gekomen. Maar gij zijt prinses, zeide hij glimlachende, en iedereen moet u zoo noemen Neen, mama niet, Jeanne niet en gij ook niet, hernam de jonge vrouw levendig, noem mij altijd Micheline. Dat is minder deftig, maar het is hartelijker. Mevrouw Desvarennes kon de begeerte niet weer staan om hare dochter nog eens aan haar hart te drukken. Dierbaar kind, sprak zij aangedaan, gij hebt behoefte aan toegenegenheid, evenals de bloemen behoefte hebben aan zonneschijnMaar ik heb u lief! Na een poos zwijgens, hernam zij: Wij hebben En zij reikte haar schoonzoon de hand. Daarna namen hare gedachten eene andere richting en

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1