■N.” telling*. sren.. n MWBK BH BAAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 30ste Jaargang. Bulteulandscl) Overzicht. 1 .k. 'ERVEBIJ Senr bei 1900, LGEZELSCBAP IJSDEN. 1 Mark 1IMER Donderdag S November 1900. FEUILLEIOM No. 8346. Az. leming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. erij f Hordt vervolgd.) Hamburg. Da prijzen zijn door den staat gegarandeerd. gewaarborgde zeker ien. deel biedende echts 118.000 ven. acht uur. iryzen. NEMAN &Zn. Guld. 3.50 Guld I "5 Guld. 0 I 0 lende klassen irijzen worden ings|)lan voor lat, welk plan mtraiu.it omre is gehad hoh- ringslijst. tiding van I en direkt en de strengste schikkende over middelen tot aanmoediging en bestraffing, tegenover zuiver individueel, eigendunkelyk optreden, dat in «nkele ge vallen wonderen werkt, maar op den duur het gansche volkssysteem niet redden kan, aangezien de Staat slechts behouden kan blijven, als de individu zijne persoonlijkheid voor een kleiner of grooter deel prijsgeeft. Indien Prof. Molengraaff de zaak der Boeren .hopeloos” acht, dan staat hij in dat oordeel voorzeker niet alleenen hy is bo vendien een^man op wiens oordeel prijs ge steld mag worden. Maar te ontkennen valt het echter niet, dat het meerendeel dergenen die pas uit Zuid-Afrika teruggekomen zyn, in anderen zin spreken en de finale onder werping van de Boerenbevolking door Enge land een onmogelijkheid achten. ter dam- len Koning 5,000 Mark 3.' 00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark 2 0 Mark 200 Mark 169 Mark L atoom n van iz. vorden naar de werfd. ).000 Mark. i 10,000 Mark i a a a a a a a a I 0,148,115 I. a78, 45,21 M ledraagt Mark 5,000 M, in ,ot 65,000 M., tot 75/00 rk en met de >t F. 00.000 M lie officieel is eenvoudig per gen rmbours. de aanvraag jor de spoedig zoo spoedig Behalve een tamelijk uitvoerig telegram van Roberts (Vrijdag uit Johannesburg ver zonden) hebben we nog enkele berichten van Reuter en andere correspondenten, alle be trekking hebbende op de guerrilla der laatste dagen. Zoo wordt eiken dag een kort maar welsprekend en afdoend antwoord gegeven op de vraag, of de oorlog nu uit is. De WN. R. Ct.” had de gelukkige gedachte, die vraag op te lossen, door aanteekeningen op een kaartje van alle plaatsen, waar in de weken tusschen 26 September en 26 October gevochten is, met een kruis, en van alle plaatsen, waar de spoorweg werd opgebro ken of een spoortrein aangehouden, met een streep. Dat kaartje vertoonde alzoo 64 kruizen en 8 strepenEn het blad voegde daaraan toe „Deze voorstelling kan, zouden wjf meenen met een enkelen blik en beter dan de ver spreide Engelsche berichten het antwoord geven op de vraag die in de laatste dagen in Engeland weer met meer ongerustheid gesteld wordtZiet het er wel naar uit, dat het spoedig gedaan zal zijn met den oorlog Men weet, dat bladen als de „Express” een guerrilla van wel zes maanden duur in vooruitzicht stelden. Volledigheidshalve die nen we echter op te merken, dat dit veler opinie omtrent de hopeloosheid van de Boe renzaak niet wijzigt. Prof. Molengraaff, pas uit Transvaal teruggekeerd, is door een re dacteur van de „N. Rott. Crt.” ondervraagd en hoewel hij niet veel wilde loslaten, be merkten wy voor ons zelven wel zegt het blad, dat de heer Molengraaff de zaak der Boeren hopeloos acht en de feitelyke annex atie nog slechts een quaestie van pacificatie. Het verlies der onafhankelijkheid van Vrij staat en Transvaal is echter naar zyne over tuiging niet te wyten aan gebrek aan per soonlijken moed bij den Boer, maar bewijst alleen de superioriteit van êen gedisciplineerd leger tegenover een volkslegervoorts de hoogere waarde eener vaste organisatie, be- go n^u e io i in r Telefoon Mo. St De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.7Q. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ons ziet. Het zij zoo 1 Dan zullen wij wachten. Dit oponthoud verdroot Jeanne. In haar ijver om het genomen besluit ten uitvoer te brengen, in haar eerste geestdrift om tegen zich zelve te strijden, wilde zij dadelijk uit Serge’s nabijheid gaan. Op onhandige wijze verlamde Cayrol deze poging van kloek verzet. Zij gaf er hem de schuld van. Zonder de redenen, waarom zijne vrouw zoo handelde, te doorgronden, vermoedde hij, dat zij jets had, ’t welk haar onaangenaam aandeed. Hij wilde dien slechten indruk bestrijden en Jeanne aan iets anders doen denken Gij waart heden avond verrukkelijk mooi, zei hij en kwam met een galant uiterlijk nader. Men heeft u zeer bewondera en ik waseftrotsch op. Gij moest mijne vrienden eens gehóórd heb ben I Het regende gelukwenschen van alle kanten Wat een gelukskind zijt gij, Cayrol I Alles loopt u meegij zijt rijk en hebt eene bekoorlijke vrouw. Gij ziet, Jeanne, door u is mijn geluk in aller oog volmaakt Jeanne fronste hare wenkbrauwen en gaf geen antwoord, maar maakte met het hoofd een bewe ging van minachting en trotschheid Cayrol ging voort zonder deze teekenen te zien, die de voor bode van een storm waren. Mén benijdt mij, en ik begrijp dat Ik zou met niemand ruilen. Zie, onze vriend prins Panine is zeer gelukkig, hij trouwt eene rijke vrouw, die hem liefheeft en die hij vergoodt Welnu, hij is niet gelukkiger dan ik I Jeanne stond eensklaps op en sprak toornig, ter wijl zij haar man een flikkerenden blik toewierp Telefoon Mo. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wordt» berekend naar plaatsruimte. schot hoort knallen. Ze daar opzoekeh I riep ze uit Om de reis gezamenlijk voort te zetten Met zijn vieren, de twee jonggehuwde paren. Dat zal heerlijk zijnSerge, wien ik over dit plan sprak, begon tegenwerpingen te maken, maar de prinses kwam m>j te hulp. En toon hij zag, dat zijne vrouw en ik liet eens waren, begon hij te lachen en zei»Gij wilt het Ik »ttfm er in toe. Laat ons er niet langer over spreken Onder ons gezegd, hij kwam er tegen op voor den vorm Men heeft goed praten, dat de liefde egoïsme met zijn beiden is, na vpertien dagen alleen te zijn geweest met Micheline, zal Serge niet boos wezen, dat hij ons ziet arriveeren bij zijn duo. Wij gaan tot in Italië de meren zien. En daar, alle vier in eene boot, hoe prettig! Cayrol had een uur kunnen doorpraten en heel de reisgids van Conty te pas brengen, Jeanne luisterde niet meer naar hem zij was in gedachten verzonken. Dus, alle pogingen, waartoe zij besloten was om hem, dien zij liefhad, te ontwijken, zouden niet batenwanneer zij hem ontvlood, voerde een onverwinbaar noodlot haar weder naar hem toe En de ontwerper van deze gedwongen, onvermijde lijke en gevloekte ontmoeting was haarman. Een glimlach van droevigen spot bewoog hare lippen. Er was iets somber kluchtigs in die lachende en vreedzame eigenzinnigheid, waarmede Cayrol zelf zijne vrouw naar Serge voerde Omtrent de Carlistische beweging in Spanje wordt gemeld, dat in politieke kringen te Madrid gevreesd wordt voor nieswe verras singen op den naamdag van Don Carlos. Die vrees openbaarde zich ook aan de beurs, waar gisteren de koersen nog meer daalden. De Regeering doet echter, alsof het grootste ge vaar voorby is. Officieel deelt zy mede, dat de leiders der benden opstandelingen van Berga de grenzen zyn overgegaan. Scherp wordt de grens bewaakt door de Regeerings- troepen om het binnensmokkelen van wapens te beletten en te zorgen dat de Carlisten- benden niet versterkt worden door toevoer uit Frankryk. De Carlistische troepen in de provincie Alicante worden door de Regerings troepen ingesloten. In de provincie Jaen werd een kleine Carlistische afdeeling door de gendarmes gevangen genomen. De pers in Madrid veroordeelt scherp het onvaderlandslievende optreden der Carlisten, en keurt de krachtige maatregelen der Regee ring tegen de oproerige beweging goed. De Carlistisch-gezinde bladen worden met beslag belegd en voortdurend worden personen ge vangen genomen, onder verdenking van werk zame propaganda. De Carlistische werfbu- reau’s worden gesloten. De eerste berichten uit Amerika zyn te verward om er eenig gegrond besluit uit te trekken. De algemeene indruk was, dat Mc Kinley gekozen zou worden. Verspreide Berichten. Frankrijk. Wat men ten aanzien van de Paryscbe Tentoonstelling ook zeggen moge, men zal achteraf niet kunnen beweren dat deze wereldkennis is nitgegaan als een nacht kaars Zondag (acht dagen vóór de defi nitieve sluiting), zyn er nog bjjna zeshon derdduizend bezoekers geweest (581.120) waarvan er 543.673 met tickets kwamen, zoo op het hoofdterrein als op de byten- toonstelling te Vincennes. Sinds de opening tot Zondag 1.1. is het hoofdterrein bezocht door 45.749.374 pers., waarvan 35.279.213 betalenden, terwyl er 41.943.124 tickets zfln ingekomen. Op de by tentoonstelling te Vincennes kwamen 2.421.400 personen, waarvan 1.928.476 be talenden en daar kwamen 2.008.900 tickets binnen. In het geheel .zyn dus 37.207.689 personen tegen betaling gekomen en zyn er 43.952.024 tickets ingekomen, terwyl het aantal gratis bezoekers 10.963.085 heeft be- Lord Roberts zegt in een telegram uit Johannesburg, dd. 5 dezerTerwyl er on miskenbare teekenen zyn, dat de Boeren ontmoedigd zyn en gebrek hebben aan leef tocht en munitie, doet Steyn zyn uiterste best om zyn landgenooten aan te moedigen den hopeloozen stryd voort te zetten door te misleidey met valsche berichten van over winningen. de Heer en verven van >en, alsook alle «7) Haar man zou haar wegleiden en haar bescher men dal was zyn plicht en zij zou hem daarin krachtig bijstaan. Zij dacht aan Cayrol met al haar wilskracht. Zij hield zich aan hem vast als een schipbreukeling aan een stuk drijfhout, kramp achtig en met al de kracht der wanhoop. Jeanne en Cayrol werden door eene aandoening van sympathie tot elkander getrokken Hij ge voelde zich door zijne vrouw getrokken en kwam binnen. Eindelijkzeide zij. Cayrol glimlachte, daar hij zich over dezen uit roep verwonderde. Jeanne vervolgde zonder hem aan te zien Hoe is het, mijnheer, gaan wij weldra heen De verwondering van den bankier nam toeMaar het was hem lang niet onaangenaam en hij verborg zijne bevreemding. Zoo aanstonds, dierbare Jeanne, gaf hij tot antwoord. Waarom dit oponthoud vnpg de jongge huwde vrouw zenuwachtig. Dat zal ik u uitleggen. Meer dan twintig rijtuigen moeten eerst vóórkomen. Onze koetsier komt langs de laan van het park en wij vertrek ken door de kleine deur der serre, zonder dat men garing. Niet om der regeering lastig te zyn, schreef hy aan Waldeck Rousseau, wil by haar interpelleeren. Het zou hem per soonlek zelfs heel aangenaam zyn als de interpellatie werd uitgesteld tot na de be groeting, maar, wanneer er een algemeen politiek debat mocht worden gevoerd voor dien tyd, wil hy ook wel een woordje mee praten. Alleen om zich een beurt te ver zekeren heeft hy zyn interpellatie ingediend. Nu is het wel vreemd dat een van de vrienden van de regeering het noodig vindt, dat ,na de periode van zuivere verdediging der Republiek, en na den wapenstilstand van den ^entoonstellingstyd” dadelyk een alge meen politiek debat wordt gehouden, zeker wel het gevaaslykste wat er voor deze re geering kan worden verzonnen. En dat nog wel, nadat zoo juist Waldeck Rousseau de politiek van het kabinet te Toulouse heet uit elkaar gezet te hebben. Deze vriend kan dus nog wel eens een adder onder het gras blyken te zyn. Voorloopig moet men echter aannemen dat de interpellant inder daad ‘behoort, gelyk hy zegt, tot hen, die verlangen tot aan het eind van deze wet gevende periode het ministerie te kunnen steun®, doch een gevaarlijk spel blijft deze interpellatie. Reqter seint reeds de afloop der eerste zitting f!ïn de Kamer vraagt Vazeilles de regee- nfig te rflogen interpelleeren over hare alge meene politiek. De minister-president zegt in zyn antwoord, dat de regeering een hervorming van de wet geving op de dranken noodig acht, waarvan de afschaffing van de aecynzen afhankelijk is. De wet op de vereeniging moet het ge vaar afwenden dat het openbare fortuin be dreigt. Het wetsontwerp op werkliedenpen sioenen moet tot een beslissing komen. Daarna zullen wetsontwerpen komen betreffende de krijgsraden en voor een inkomstenbelasting. Waldeck-Rousseau verklaart zich ook voor stander van een bepaling in arbeidscontracten, dat scheidsrechtelijke beslissing van geschil len verplichtend is. (Toejuichingen van de linkerzijde en de uiterste linkerzijde). Ribot bestrijdt de verplichte arbitrage en gispt de revolutionaire taal, die Millerand te Lens heeft gevoerd. Millerand zegt, dat hy aan zyn meening getrouw is gebleven. Hy tracht de hervor mingen, die hy roemt, te verwezenlijken. Ten slotte wordt het voorstel om de in terpellatie van Vazeilles tot Donderdag té verdagen met 272 tegen 254 stemmen ver worpen. (Rumoer.) Na een rede van Thierry wordt de zitting tot Donderdag verdaagd. Mijnheer Vergeef mij, hernam Cayrol nederig Ik schijn u belachelijk toe, maar wat zal ik er doen Is kan mijne vreugde niet verbergen. En gij zult sien, dat ik dankbaar ben. Mijn gansche leven zal ik trachten u aangenaam te zijn, en als begin bereid ik u eene verrassing. - En dat zal wezen zei Jeanne onverschillig. Cayrol wreef zijne handen van genoegenhij genoot reeds vooruit de blijde verrassing, die hij zijne vrouw ging bereiden. Gij meent, dat wij naar Parijs terugkeeren om daar als burgerlui onze wittebroodsweken door te brengen Jeanne huiverde. Cayrol koos ongelukkige woorden. Welnu volstrekt niet, ging de bankier voort. «—•Van morgen af kom ik niet op mijn kantoor. Mijne kliënten kunnen praten, wauze willen ik bekommer mij niet meer om de zaken en wij gaan op reis. Jeanne knikte als bewijs van tevredenheid. Een straal van vreugde kwam op *haar gelaat. Op reis zijn, ver weg gaan, dat zou haar rust geven. En waar gaan wij naar toe Dat is juist de verrassing. Gij weet, dat de prins en zijne vrouw ook op reis gaan Ja, maar zij wilden niet zeggen waarheen, viel Jeanne hem niet zonder een angstig voorge voel in de rede. Aan mij wel. Zij gaan naar Zwitserland Welnu, wij gaan ze daar opzoeken Cayrol had bepaald geene goede ingeving Jeanne gchrikte als een hinde, die m het kreupelhout een Gisteren ia de zitting der Kamer in Frank ryk geopend. Wat zal zy brengen Het ministerie hoopt in dit jaar eens eindelyk wat te kunnen afdoen. Zelfs heeft hetger- trouwen dit jaar niet met voorloopige twaalf den der begrooting te behoeven te werkén; voor Januari denken de ministers de be grooting in haar geheel aangenomen te kun- nen krygen. Het zal wel ydele hoop bly ken te zyn. Tallooze interpellatie’8 zyn reeds aangekondigd, en er zyn er van ver leden jaar nog een paar blyven liggen. Waarschynlyk zal de Kamer, evenals in vorige jaren gebeurde, een vasten interpel- latiedag ’s weeks houden. Dan behoeven ten minste de meer belangryke werkzaam heden niet te zeer op de lange baan te worden geschoven. De vraag blyft nu echter nog maar, of het ministerie de opening van de Kamers lang zal kunnen overleven, De tentoonstel ling is gedaan en de Kamers zyn thans weer vry in haar beweging. Daarenboven heeft het tegenwoordige kabinet, uit zoovele uit- eenloopende elementen samengesteld, van den aanvang af niet sterk in zyne schoenen gestaan. Wel heeft de redevoering van Lon- bet aan het burgemeestersdiner de regeering aan kracht doen winnen, zoodat de kansen op haar langer leven iets waren geklommen, maar de groote toespraak door den voor zitter van den ministerraad, Waldeck Rous seau, te Toulouse gehouden is, ook onder de ministerieelen zoozeer tegengevallen, dat de regeering by die gelegenheid zeker wel een steekje heeft laten zitten. Een van de afgevaardigden, die zich een vriend noemt van het kabinet, de radicaal socialistische afgevaardigde Vazeille heeft nu ter elfder ure eene interpellatie aange kondigd over de algemeene politiek der1 re-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1