BB,” -1 Leren.... MWM BR HAAT. huizen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r Vrijdag 9 November 1900. No. 8347. 39ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. iber 1900, ELGEZELSCHAP SIJSDEN. Senr, |Q Mark e Koop n twee naast iderbaliem foadiriolf fevillei ox. neming in e. k. bedroefd zijn, ze INKMAN &Zn. yven. r acht uur. pry'zen. De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. Hamburg. rfsingel. ;weg D 29. a a a •r. a «telling- MH IN HE COURANT gewaarborgde n zeker den. rdeel biedende dechts 118.000 ontvangt onge- its gehad heb- ikingslyst. mding van lij en direkt en er de strengste 0.000 Mark, a 10,000 Mark a a a i eenvoudig per egen rrmbours. et de aanvraag voor do spoedig j zoo spoedig Guld. 8.50 Is Guld 1.75 Guld. 0.80 igende klassen prijzen worden kingsplan voor laat, welk plan arbeidscontract, die zich niet aan de scheids rechterlijke oplossing daarvan wil onder werpen. Het ontwerp wil de onlangs inge- stelde arbeidsraden maken tot de scheidsge rechten, aan welke alle geschillen moeten worden onderworpen. De verklaring van den minister-president, die met luide toejuichingen ontvangen werd door de linkerzijde en de uiterste linkerzijde had een redevoering ten gevolge van den oud-minister Ribotdeze candidaat voor een kabinet dat het ministerie Waldeck-Rousseau zou moeten vervangen, bestreed op scherpen toon de verplichte arbitrage en de geheele houding van den minister Millerand. De behandeling der interpellatie zal beden worden voortgezet. 5,000 Mark 3,'00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark S50 Mark 20n Mark 109 Mark a 1’0,148,11» M. r.a78, 45,21 M m. bedraagt Mark 55,000 M in tot 65,000 M., 6e tot 75,000 ark en met de tot 500.000 M die officieel is rereld bekend en >ffen middel tegen iig-, Lever* 11, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Pr(js per flacon t 1.15. eneeskracht istal elke pijnlijke >verbodig. Met oor ongeneeslijk .ngs een bijna 22 rengt genezing en ontstekingen enz. post f I.6O. Ierland Lokin 8 Amsterdam die Schuteenapotheko Ijittth, Oesterreich Jentnud-DopÖt Sandwi Telefoon No. St, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommors VTJF^ CENTEN. Verspreide Berichten. Fbaitkbijk. Maandag is de Tentoonstelling bezocht door 245.443 personen, hoewel zoo langza merhand reeds toebereidselen worden ge maakt voor de ontruiming der gebouwen. Zaterdag a.s. zal voor het Hof van As sises der Seine zich te verantwoorden heb ben de anarchist Salsou, wegens den door hem uitgevoerden moordaanslag tegen den shah van Perzië en men meent, dat de zaak in één zitting zal kunnen worden af gedaan, daar er slechts negen getuigen zyn opgeroepen. Ondertusschen zit de da der in angst en beven te wachten op het antwoord van don shah op het verzoek schrift van den verdediger, mr. Lagasse, ten gunste van zjjn cliënt. William Mac Kinley zal dan voor de tweede maal een termijn van vier jaren als presi dent der Unie intreden. Hij werd den 26en Februari 1844 te Niles in Ohio geboren. Hij studeerde in de rechten, maar nam bij het uitbreken van den oórlog dienst in het leger der noordelijken, waar hij tot majoor opklom. In 1867 vestigde hij zich te Can ton in Ohio als advocaat. Een plaats in het Huis van Afgevaardigden kreeg hij in 1877in 1890 stelde hy de paar hem ge noemde tariefwet voor. By de verkiezingen in datzelfde jaar werd hij niet herkozen, maar in 1891 viel hem het gouverneurschap van Ohio ten deel, en in 1893 werd hQ op- nieuw tot gouverneur van dien staat geko zen. Bij de presidentsverkiezing van 1896 ver kreeg hij na een hevigen stryd als republi- keinsch candidaat 271 stemmen in het kies college, terwyl Bryan er 176 verwierf. Mac Kinley aanvaardde zijn ambt den 4en Maart 1897 en riep dadelijk het Congres bijeen, om de Dingley-wet in te dienen. In 1898 leidde de imperialistische politiek tot inlij ving van Hawaii en tot den oorlog met Spanje. keinsehe kiesmannen en 6,465,750 op demo cratische kiesmannen, terwyl 282,000 stem men versnipperd waren over de andere par tijen. In het kiescollege kreeg Mc Kinley 271 stemmen en Bryan 176 stemmen, Ditmaal rekent men, dat 15 millioen stem men zyn uitgebrachthet is thans nog on- doenlijk een overzicht te geven van de wijze waarop die stemmen verdeeld zijn, temeer daar dezelfde stembureau’s in de districten der Staten ook met de overige verkiezingen belast waren. Een militaire trekmachine, met voorraden geladen goederenwagens (trucks) trekkende en, onder geleide van tien man van het Kimberley-regiment, gaande naar Boshof, is op 15 KM. afstands van Kimberley door twintig ’Boeren aangevallen. Deze maakten zich van den trein meester zonder een schot te vuren en lieten de machine springen. Aan de bladen wordt uit Durban gemeld dat de Boeren Maandag een trein uit Pretoria by Standerton van het spoor hebben laten loopen en den stoker hebben gedood. De correspondent van de „Daily Mail” te Pietermaritzburg gaat den staat van zaken in het oosten van de Zuid-Afrikaansche Re publiek korteljjk na en komt tot de slotsom dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de uitgeweken Engelschen nog in dit jaar naar den Rand zullen terugkeeren. De Delagoa- baailyn noch de spoorweg van Natal naar Johannesburg zyn veilig, door de herhaalde aanvallen van de BoerenChristiaa Botha bedreigt met een commando van vierhonderd man Volksrust, de Engelschen in Natal zijn ongerust over de strooptochten vafl de Boe ren, die meestel uitgaan van wraakzuchtige Natalsche oproerlingen. Volgens een bericht uit Newcastle heeft de censor verboden om van Robert’s bewegingen melding te maken. De zitting der Fransche Kamer, die gis teren bijeenkwam, vond bet ministerie Wal deck-Rousseau aanzienlijk versterkt terug, na het lange recesde goedgeslaagde ont vangst der burgemeesters, door het ministerie voorbereid, en de program-rede te Toulouse hebben de positie van het Kabinet veel ver beterd, en de meerderheid aanzienlijk doen toenemen niet 'alleen, maar ook vertrouw- baarder gemaakt, dan zy voor vier maanden was. Het is de bedoeling van Waldeck- Rousseau geweest, om door cijfers te doen zien, hoeveel krachtiger zyn kabinet is ge worden. De aanleiding daartoe gaf de radicale af gevaardigde Vazeille uit Loiret, die een inter pellatie aankondigde over de algemeene staat kunde der Regeering. Het antwoord van den Minister-President was een uitvoerige programrede. Het debat begon scherp te worden toen de minister Waldeck-Rousseau aankondigde een voorstander te zyn van de verplichte arbitrage in de arbeidscontracten. Het ontwerp tot invoering der verplichte arbitrage heeft ten doel maatregelen te ne men tegen de party in een geschil over het van Philadelphia. Een democraat heeft daar een ernstige steekwond gekregen. Óp een ander punt in hetzelfde district kwamen een aantal negers het stembureau binnen en trachtten te stemmen. Toen hun het recht daartoe ontzegd werd, trokken zy de revolver en schoten. Een bokser, die als kiesrechter van die divisie dienst deed, kreeg met een revolver een slag op het hoofd en werd leelyk gekwetst. Drie negers werden in hechtenis genomen. Te Wilmington, in Delaware, werd een troep negers woedend over het talmen met de opening van de stembus en den voorrang, die aan blanken gegeven werd. Zy stormden naar binnen, vernielden de stembussen en wondden ernstig een kiezer, een inspecteur en een politieagent. Dan zyn er Maandagavond opstootjes ge weest is Caseyville in Indiana. Een man werd gedood en acht anderen gewond. Van deze 4 was er één Amerikaan, de anderen Oosten- rykers en Italianen. En eindelyk is in een politieken twist te Lick Creek in Illinois een democraat gedood. Ditmaal moesten gekozen worden 447 kies mannen in de verschillende Staten; de ab solute meerderheid der door hen uitgebrachte atemmen, du1 224, is voldoende voor debe- president der Vereenigde Staten. Indien in het kiescollege de stemmen staken of geen der candidaten de absolute meerder heid gekregen heeft, wat in 1876 gebeurd is, dan wordt de presidents-verkiezing overge dragen aan het Huis van Afgevaardigden, waarin gestemd wordt volgens de Staten, en elke Staat dan één stem uitbrengt. Het Huis is beperkt in zyn keuze tot de drie candidaten, die in het kiescollege de meeste stemmen hebben gekregen. De Senaat be noemt in dat geval den vice-president. Evenals in 1896 was de groote stryd thans weder tusschen de candidaten der republi- keinsehe en der democratische party, William Mac Kinley en William Jennings Bryan; doch daarnaast waren er nog enkele andere candidaten voor het presidentschapde po pulisten stelden Barker, de afschaffers (pro- hibitionisten) Woolley, de socialistische groe pen Malouey en Debs candidaat voor het presidentschap. Waar het echter vooral deze fracties slechts te doen is om stemmen te tellen, waren weder Mc Kinley en Bryan de ernstige candidaten, tusschen welke de groote stryd moest worden uitgemaakt. In 1896 werden voor de presidentsver kiezing uitgebraebt 13,810,000 stemmen daarvan waren er 7,062,444 op republi- Volgens de laatste berichten uit Amerika valt er niet meer aan te twijfelen, of Mac Kinley, de candidaat der republikeinen, is al 5 president der Vereenigde Staten herkozen-, Er is buitengewoon druk gestemd. Mis schien zullen de rerhoudingen eenige wijzi ging ondergaan, daar de stemmencyfers op Bryan hier en daar een tamelijk sterken voor uitgang in vergelijk met ’96 aantoonenmaar het resultaat is toch, dat hy het tegen Mac Kinley weer heeft moeten afleggen. Natuurlijk hebben de beide candidaten zelf ook meegestemd. Omtrent Bryan melden de peopling van den president en den vice- telegrammen o, a., dat hy Dinsdagochtend uit 4“” v-:-J- Omaha te Lincoln in Nebraska aankwam. Aangezien hy door afwezigheid verzuimd had zyn naam op de kiezerslijst te laten brengen, was hy verplicht den eed af te leggen voor hy stemde. Twee landeigenaars, de een ’n re publikein en de ander een democra'at, stelden zich bereid voor hem te getuigen. Toen Bryan stemde, namen de aanwezigen op verzoek van den kiesrechter den hoed af. Van groote botsingen bij de verkiezingen hooren we nietwel werd hier en daar ge klopt, vielen er zelfs dooden, maar dat hoort er eenmaal zoo by. Speciaal in Denver ging het minder kalm toe. Daar werd zoo. hand- tastelyk gestemd, dat een „deputy sheriff”, lid van de rustbewaarders, door de demo craten aangesteld, gedood en vier hunner gewond werden. Vier agenten, door de tegen partij aangesteld, werden op hun beurt gekwetst. Een nader telegram zegt nog, dat de ge- doode een neger was, en behalve dien zyn er nog enkele zwarten voorgoed neergeveld. Blykbaar lokte dus het verschil van kleur de botsing uit, óf was dit oorzaak dat ze een zoo droevig gevolg had. Verder zyn er nog ongeregeldheden voor gevallen in het derde congressioneele district zoo lang van u I Zij ging achteruit, vervuld met een onbestemd gevoel van angst. Cayrol was zeer opgewonden, legde hare sorti^over hare schouders en zeide, naar de deur ziende Het rijtuig is voorwij kunnen vertrekken. Jeanne was in groote verwarring en stond niet op Laat ons een oogenbhk wachten, sprak zij. En daareven nog zooveel haast, zei Cayrol met een pijnlijken glimlach. Dat was waar. Doch eene plotselinge verandering had in Jeanne plaats gehad. Hare veerkracht was gebroken. Zij gevoelde zich doodelijk vermoeid. Het denkbeeld om met Cayrol te vertrekken en zich alleen met hem in het kleine rijtuig te bevinden, joeg haar schrik aan. Zij keek ter loops naar haar echtgenoot en zag, in een soort van nevel, den dikken man met zijn stijf overhe/nd, dat door zijne zwaarlijvigheid wat gekreukt was, stukken rood vleesch op zijn breeden Auvergneeschen nek, die boven zijn das uitkwamenlompe ooren, waarin slechts gouden ringen ontbraken, en zijne groote, sterk behaarde handen met den schitterenden trouw ring aan een der vingers. En meteen zag zij in een visioen het fijne en geestige gezicht, de mooie blauwe oogen en den langen blonden knevel van Serge. Een diepe droefheid kwam over de jonge vrouw en de tranen sprongen'haar in de oogen. Wat is er? Gij schreit, sprak Cayrol on gerust Het is niets: mijne zenuwen zijn wat ge schokt. Ik herinner mij, dat het kasteel, waarin wij ons bevinden, mijn naam draagt. Hier bracht Telefoon No. SI D VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .8) Cayrol was door de stilheid van Jeanne verlegen en zweeg een oogenblik. Daarop zeide hij Wat scheelt u Gij doet evenaA de prins, toen ik hem van mijn plan sprak Jeanne wendde zich driftig af. De toenadering, die Cayrol voorstelde, was op den man af. Het dwaze plan van haar echtgenoot werd ten laatste hinderlijk. De bankier was geheel uit het veld geslagen, toen hij den slechten indruk, dien zijne woorden maakten, opmerkte en ging voort Hebt gij iets tegen deze reis? Ik wil gaarne opgeven. De jonge vrouw werd getroffen door deze slaaf- sche toewijding. Nu ja, sprak zij zachtkens, ik aal er u dank baar voor zijn. Ik hoopte er u genoegen mede te doen, her nam Cayrol. Eigenlijk moet ik mij verontschul digen, dat mij dit zoo slecht gelukt is Laat ons te Parys blijven. Wat doet de plaats er toe, waar ik benIn uwe nabijheid blijft mij niets te wen- schen over. Hij kwam nader bij haar sprak met glinsterende oogen Gij zijt zoo mooi, Jeanne, en ik houd reeds op het kasteel blijven, - kortom, zoolang gij wi... geregeld dat ik vrij ben ons wachten. Hij sprak op goedigen ongedwongenheid straalde - kwam langzaam nader en zeide bedaard, terwijl zij hem bij de hand nam>Gij zijt goed.” Ik wil u niet dwingen, antwoordde Cayrol glimlachend. »Ik verlang alleen, dat gij tevreden Welnu, wilt gij mij een genoegen doen hernam de jonge vrouw. Of ik het wil? «prak Cayrol opgewonden, wat moet ik doen Mevrouw Desvarennes zal zeer bedroefd zijn, als hare dochter morgen heengaat. Zij heeft be hoefte aan troost en afleiding. Juist, zeide Cayrol, die meende op het spoor te zijn, en gij wenscht Ik wilde eenigen tijd bij haar blijven. Gij zoudt ons iederen dag komen opzoeken van mor gen af, bij voorbeeld En ik zou u in hooge mate erkentelijk zijn en u zeer liefhebben Hoe nu, sprak Cayrol, zeer uit het veld ge» slagen, denk eens na, Jeanne Hoe, melieve, gij wilt, dat ik heden avond alleen naar Parijs terug keer Maar wat zullen mijne bedienden zeggen Gij zult mij belachelijk maken De arme Cayrol zette een in waarheid erbarmelijk gezicht Jeanne zag hem aan, zooals zij nog nooit gedaan had. Haar blik maakte hem ongeduldig. Zou het zoo belachelijk zyn, sprak de jonge vrouw, u kiesch en gevoelig te betoonen? Ik zie niet in, wat het gevoel daarmee te maken heeft, deed Cayrol hooren Integendeel Maar ik heb u lief! Gij schijnt dit niel te be grijpen. Toon het dan, hervatte Jeanne terstond, die hoe langer hoe onverbiddelijker werd. Thans verloor Cayrol zijn geduld en sprak En ik zou dit toonen door u achter te laten Waarlijk, Jeanne, ik ben bereid om zeer goed voor u te zijn, om al uwe luimen in te willigen, maar op voorwaarde, dat zij voor inwilliging vatbaar zijn. (Wordt vervolgd.) ik mijne kindsheid door, hier is mijn vader ge storven. Duizend banden hechten mij aan deze woning en niet zonder ontroering kan ik ze ver laten. Eene andere woning wacht u, die vroolijk is, weelderig ingericht en waardig om u te ontvangen, luisterde Cayrol zachtkens. »Daar zult gij uw leven voortaan in rayne nabijheid doorbrengen, ge lukkig door mij en geheel de mijne. Jeanne, laat ons heengaan, smeekte hij en wilde haar omhelzen. Driftig weerde de jonge vrouw hem af. Laat mij lossprak zij achteruitgaande. Cayrol zag. haar verbaasd aan. Wat is er Gij beeft en zijt verschrikt Hij trachtte te schertsen Ben ik dan zoo verschrikkelijk Of, veront rust het denkbeeld om van hier te gaan u in die mate Waarom dit niet vroeger gezegd Ik kan mij in eens anders toestand verplaatsen. Laat ons •n, een dag of twee dagen, rilt. Ik heb mijne zaken zoo Ons paradijsje zal op toon, doch onder zijn onrust door. Jeanne >Gij zijt go j, antwoord!

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1