UlfBK BS HAAT. Mauwn- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 13 November 1900. No. 8349. 11 KEVXISGEVIXG. Bultenlandsch Overzicht. HELS, Maatschappij uwarden. VAX LOOM her Senr., NDSTEE” Lil t It 13. 39ste Jaargang. 2.000 Mark FEV1LLU1OM. Maandag <n!ë' Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. iclang lyken ons de de Engel- spreken, zeide mevrouw Desvarennes bedaard. hare schouders vasthield, Ik moet BRINKMAN &Zn. i bet and ndvee 80 en voor geschreven waarde, staan heeft zij zich omslag en daardoor 11.000 polissen I De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. IPLATEN, BADEN ontroerende prijzen. Sederlandsche Gasfitter. fiOIBSfiHE COURANT >or in Hamburg, nd. i nieuwste modellen uie GASBALLONS door hare inrichting v oliede. Zy ver- 1 aarden Kouder i toetreding, terwijl r een half jaar Wat er Donderdag in de ITransche Kamer is gebeurd, is nog niet in alle opzichten dui delijk, doch zooveel schijnt wel zeker te zijn dat de Fransche Kamer voorloopig haar fondsen weer heeft belegd in het ministerie Waldeck-Rousseau. Op langen of opkorten termijn dat weet men nooit in Frankrijk. Doch de regeering heeft by de stemmingen van Donderdag zeer aanzienlijke meerder heden gekregen, grooter dan althans in de bladen werd, verwacht. 66 pr. a O pr. a 5 6 pr. a 4 pr. a 12 pr. a 30 pr. a 20 pr. a 77 pr. a 053 pr. a b9pr. a 10,148,115 100 M. 882 pr.a78, 45,21 M prijzen. klasse bedraagt Mark I. tot h6,000 M in le -e tot 65,000 M., n de 6e tot 767*00 00 Mark en met de rent, tot 600.000 M kinsr, die officieel is n men eenvoudig per ook tegen r< mbours. us met de aanvraag loten voor de spoedig akking zoo spoedig tot »er e. k. Dat votum, gegeven nu de tentoonstelling achter den rug is en na de woorden van don minister-president, schijnt te beteekenen dat de ropublikeinsche partyen tevreden zyn over het ministerie en het niet slechts als cabinet d’apaisement beschouwen. Over de beteekenis van de enkele stem mingen valt nog niet juist te oordeelen. De Melipisten hadden het er op toegelegd, de regeeringsparty te splijten door de houding der regeering in de uitlevering van Sipido goed te keuren. De socialisten zouden dan natunrljjk moeten hebben tegen stemmen. Dit is echter blijkbaar niet gelukt. De regeering is dus voorloopig weer in gehuurd. uiver coöperatieven taling gewaarborgd land soliede agd. .ar ten kantore der de 41 te nni:i Telefoon Aio. 81, De Uitgave dézer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke JVommers VIJF CENTEN. Hij acht het een groot voordeel, dat de mogendheden deze grondbeginselen hebben goedgekeurd, en meent dat in dit geval geen reden bestaat tot bijzondere ongerustheid over Obineesche quaestie. De Engelsche minister zegt ten slotte, dat hy er voor wil waken, dat China geholpen wordt om terug te koeren tot een geregelder toestand en tot een tijdperk van bloeiEn geland heeft zich verbonden met andere mo gendheden om het denkbeeld te vernietigen, dat het oogenblik gekomen is om de intregri- teit van het Chineesche Ryk aan te tasten. Vervolgens bespreekt de minister de ver- dedighigsmiddelen van Engeland, en zegt hy, dat het land moet worden beschermd tegen elke verstoring van de werken des vredes en de sociale hervormingen, die de regeering zal ondernemen. deelneming in jen, mburg gewaarborgde waarin zeker n worden. *1 voordeel biedende plan slechts 118.000 ide 500 000 Mark. 16 pr a 10,000 Mark 5,000 Mark 3, 00 Mark 2,000 Mark l 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark 250 Mark 200 Mark 169 Mark RIJTUIG-SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda; Gezien Art. 55 der Verordening van Politie voor die Gemeente, vastgesteld den in Septem ber 1896 en afgekondigd den 24n September daaraanvolgende Brengen ter kennis der Voerlieden en Huur koetsiers, dat op Zaterdag den i;en Novembèr 1900 des morgens ten 10 ure, op het plein achter het Waaggebouw, zal worden overgegaan tot de algemeene keuring hunner Rij- en Voertuigen, zullende de nakeuring van die welke op dat tijd stip verhuurd of in gebruik zijn, plaats hebben op Zaterdag den 24en November daaraanvolgende, ter zelfder ure en plaatse. Gouda, den toen November 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Lord Roberts seint uit Johannesburg, dd. 8 dezer Kolonel Le Gallais verraste den 5en een Boerenstrydmacht ten Z. van Bothaville en bracht hun een volledige nederlaag toe. Wjj hebben een twuaüponder, een vyftien- ponder, vier Kruppkanonnen en een maxim met alle munitie en wagens buitgemaakt en 100 Boeren gevangen genomen25 Boeren werden er gedood en 30 gewond. De ver liezen der Engelschen waren3 officieren, onder wie kolonel Le Gallais, en 8 man gesneuveld, 7 officieren en 26 man gewond. Steyn en de Wet, die tegenwoordig waren, trokken in aller yl weg. Het bericht behelst zeker een ernstige nederlaag. Het verlies den Boeren daar toe gebracht door het nemen van zeven kanon nen is wel het ernstigste hun overkomen sinds Piet Cronjé zich by Magersfontein moest overgeven. Weliswaar is het bezit van ka nonnen in een guerilla niet van zoo over wegend belang als in een grooten oorlog, waar vaste stellingen te verdedigen zijn, maar toch een verlies van zeven stukken veldge schut die de bewegingen van een commando niet te veel belemmeren, is een zware slag. Daarby is het gevecht den Boeren op vele kostbare levens komen te staan. Echter zyn De Wet en Steyn, naar luid van Roberts’ telegram, ontkomen en dat weegt tegen groote verliezen op. Misschien zal later blijken dat de zaak zich nog eenigszins anders heeft voorgedaan 30) Doch zij hield zich .bedaard en koel om de moeie- lijkheden, die zich konden opdoen, gemakkelijker te beheerschen Wat is er toch? sprak zij en zag Cayrol gestreng aan. Eene onverwachte zaak, antwoordde de ban kier met een zenuwachtig lachje. Mevrouw weigert mij te volgen. De patroon maakte de jonge vrouw, die zich met een onzinnige kracht aan hare schouders vasthield, 'zachtkens van zich los - En om welke reden vroeg zij. Jeanne bleef zwijgen. Zij durft niet te spreken hernam Cayrol, die zich opwond bij het geluid zijner woorden. Zij heeft, schijnt het, een ongelukkige liefde in haar hart bewaard.' Én daar ik niet beantwoord aan het in haar droomen voorgestelde type, heeft me vrouw een tegenzin in mij. Maar gij begrijpt, dat de zaak zoo niet afloopen tal. Men komt aan een echtgenoot, twaalf uren na het huwelijk, niet zeggenMijnheer, het spijt mij wel, maar ik heb liever een anderDat zou al te gemak kelijk zijn'. Ik laat mij niet in met zulke droom beelden en ik gevoel geene roeping om voor Sganarelle te spelen I Wat de Chineesche kwestie zelf betreft, bepaald nieuws ontbreekt. Over den loop der onderhandelingen hoort men niets; groote gevechten worden niet geleverd, alleen gaat het er als in Zuid-Afrika branden, vernielen en moorden, waarbij naar hetschynt vooral de Dnitschen zich onderscheiden, die zelfs gevangenen doodschieten, boven een graf dat de Chineezen zelven hebben moeten graven Het woord des keizers„Kwartier word niet gegeven” wordt werkelijk opgevolgd. van vry wat meer belang lyken berichten over de toenemende verdeeldheid onder de Europeesche bevelhebbers. Telkens onaangename incidenten die toonen dat alle samenwerking ontbreekt, en dat integendeel de disharmonie zoo groot is, dat men zich niet ontziet incidenten in het leven te roepen die allergevaarlijkste gevolgen kunnen hebben en dit te meer, omdat uit de houding der schuldige officieren bljjkt dat bp hnn geen besef van verantwoordelijkheid bestaat, of dat zy weten niet bloot te staan aan een bestraffling, of aan een des avne. Wat als de officieren zeker waren dat de bevelhebbers hnn bonding streng zouden laken dan zoudon de officieren toch wel anders zyn. slecht» Guld. 3.50 slechts Guld 1 75 slechts Guld. 0.90 ie volgende klassen der prijzen worden e trekkingsplan voor- len Staat, welk plan send. loterij ontvangt ouge- e plaats gehad hob- e trekkingslijst. verzending van oor mij en direkt en 1 onder de strengste keerde zij weder naar Jeanne terug. Kom, mijne dochter, sprak zij tot haar, her stel u. Wij zyn alleen, gij kunt mij verhalen, wat er gebeurd is. Wij vrouwen zullen elkander begrijpen. Welaan, gij waart verlegen, is het niet? Jeanne bleet als versteend, onbewegelijk en spra keloos staanzij vestigde hare oogen hardnekkig op een bloem, die buiten een der bloemtafeltjes hing. Deze roode bloem betooverde haar. Zij kon zich er niet van afwenden En op den bodem ba rer ziel kwam voortdurend ééne gedachte terug: die van haar onherstelbaar ongeluk. Mevrouw Des varennes beschouwde haar een oogenblik en zeide vervolgens, terwijl zij haar schouder licht aan raakte. Gij wilt mij dus geen antwoord geven Ver trouwt gij mij niet Heb ik u niet grootgebracht En al zijt gij mijn kind niet, hebben dan de har telijkheid en de zorg, zoo mild aan u besteed, mij in waarheid niet als uwe moeder doen zijn Jeanne antwoordde niets, maar hare oogen ston den vol tranen. Gij weet wel, dat ik u liefheb, hernam de patroon Kom, rust in mijne armen, evenals toen gij nog een klein meisje waart en ziekte u kwelde. Leg uw hoofd zóó tegen mijn boezem en iaat uwe tranen den vrijen loop. Ik zie wel, dat zij u be letten te spreken! Jeanne kon niet langer weerstand bieden én bij mevrouw Desvarennes nederknielende, verborg zij zich in de zijdeachtige en geparfumeerde plooien van haar kleed, als een verschrikt vogeltje, dat haastig in zijn nest vliegt en zich onder de vleu* dan Roberts het voorstelt. Hij spreekt slechts van 25 gesneuvelde, 30 gewonde en honderd gevangen Boeren. Meer schijnen er dus - met uitzondering van een troepje by De Wet en Steyn, te gering in aantal om der ver melding waard te zyn tot vergrooting van het Britsche succes niet te zyn geweest en dan komt het ons wel wat vreemd voor dat by een zoo kleinen troep zoovele kanon nen waren. Dat is in lord Roberts’ telegram een duister punt van gei.oeg belang om daar op de aandacht te vestigen. Aan het Lord Mayors banket in Guildhall hield lord Salisbury gisteren een redevoe ring in antwoord op den tóast, uitgebracht op het ministerie. Hy verheugt zich over het succes der Engelsche troepen in Zuid- Afrika, al betreurt hij de verliezen die ge leden zyn op het slagveld zoowel als door ziekte. In het bijzonder spreekt hy over den dood van prins Christiaan Victor. De minister-president betuigt zyn leven dige sympathie met lord Roberts, naar aan leiding van de ramp die hem bedreigt, door de ziekte van zyn dochter. Vervolgens verdedigt de eerste minister het departement van oorlog, dat nog in staat was om 300,000 man te zenden naar een oorlogsveld, op 6000 mijlen afstand van hot moederland gelegen. Toch zal de Regeering bereid gevonden worden, om aan de geble ken gebreken van het departement te gemoet te komen. De oorlog heeft de positie van de Engel sche koloniën in de oogen van het buiten land verhoogd. De minister bespreekt dan de vriendschap pelijke gevoelens die bestaan tussdren En geland en Amerika; hy spreekt zyn voldoe ning uit over de herkiezing van Mc Kinley tot President. Sprekende over de Chineesche quaestie zegt lord Salisbury, dat hy die zaak niet met volkomen vryheid kan behandelen, daar Engeland deel nitmaakt van de groep van verbonden mogendheden. Een der hoofd kenmerken van het concert der mogendheden is de zucht om den vrede te handhaven tusschen de Europeesche stateneen andere is, om de oplossing van het geheels vraag stuk te verdagen. Lord Salisbury verneemt, dat de tusschen Engeland en Duitschland gesloten overeen komst de gevoelens van de meerderheid der met Engeland verbonden mogendheden ver tegenwoordigd die overeenkomst bevat twee belangrijke punten, namelijk de wensch om de integriteit van China te handhaven en de staatkunde van de „open deur” voor te staan. Cayrol, doe mij het genoegen niet zoo luid te spreken, zeide mevrouw Desvarennes bedaard. Er is een of ander misverstand tusschen dit kind' en u De echtgenoot schudde zijne breede schouders hevig en zeide Een misverstand Drommels dat geloof ik welGij drukt u zoo keurig uit, dat het mij ver maak doet. Een misverstand I Zeg eene onwaardige bedriegerij I Maar ik wil »dien mijnheer? kennen. Zij zal er voor moeten uitkomen. Ik ben geen hoffelijk en wel opgevoed gentleman Ik ben een boer, en als ik moest Genoeg, sp;ak mevrouw Desvarennes duidelijk, terwijl zij met haar vinger een zacht klapje gaf tegen de groote vuist die Cayrol bal, dreigende als een slager, die gaat doodslaan. Verder zeide zij, dicht bij den echtgenoot komende en hem naar het raam leidende t Gij zijt dwaas om haar zoo barsch te beje genen als gij doet! Ga een oogenblik naar mijn kamer. Aan u zal zij thans niets meer zeggen, maar aan mij zal zij alles toevertrouwen en wij zullen weten, waaraan wij ons houden moeten Het gezicht van Cayrol helderde op; - Gij hebt gelijk, gelijk, als altijd! mij verontschuldigen, dat ik niet vrouwen niet kan praten. Lees gij haar de les en leer haar een weinig den werkelijken toestand begrijpen. Maar, laat haar ten minste niet alleen zij zou in staat zijn, om eene of andere dwaasheid te doen. Mevrouw Desvarennes glimlachte Wees gerustantwoordde zij. En Cayrol, die heenging, een teeken gevende, Telefoon No. A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden bekkend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. FRAN KRUK. Men heeft het verloop van den gratis-dag op do tentoonstelling nog veel mooier afge- schildordl dan bet in werkelijkheid geweest is, slechts 449.634 entrèes hebben de,'contro leurs genoteerd, waarvan ruim driehonderd duizend tusschen tien uur in den voormid dag on zes uur in den avond en elfduizend op de bytentoonstelling to Vincennes', waar bij dan nog moet in aanmerking worden genomen, dat velen meer dan ééns geteld zyn. 's Avonds was het nogal druk, doch de vrees en da verwachtingen op enorme toe vloed, zyn geenszins bewaarheid. Eergisteren, op den dag van het antomobie- lenfee&t (In de plaats gekomen van het feest der vervoermiddelen) had men een enorme styging der tickets te constateerenterwyl zo den vorigen dag nog verkocht werden tegen zestig en vyf-en-zestig centimes het stel van vyf, noodig voor het automobielen- feest, rezen de prijzen door de enorme aan vraag, in verband met de gratis-verstrekking van oen lot in de tombola aan eiken bezoe- ber, plotseling tot twintig, dertig centimes in den voormiddag en zoo ging het tot een franc en 1.25 francs per stuk, waardoor velen een entrée per hoofd betaalden van zes francsHet feest slaagde by prachtig weder uitstekend: tweehonderd versierde automobielen namen deel. Te Doual wil men het ookprobeeren met een glasblazerij voor en door de werklieden. Er moet reeds aardig wat kapitaal zyn. Italib. De koning heeft het decreet tot ontbinding van den gemeenteraad van Napels onder- teekend, het lid van den Raad van State Guala benoemd tot Koninklijk commissaris en. oen commissie belast met een nauwlet tend onderzoek. gelen zijner voedster verschuilt. Deze sombere en wanhopige smart was een on weerlegbaar bewijs voor de patroon, dat Cayrol de waarheid gezegd had. Jeanne beminde een ander en wilde niet geschei den worden van hem, dien zij beminde. Van daar die worsteling, die een einde nam door hare hand aan Cayrol te geven, misschien in een oogenblik van bitter verdriet en mismoedigheid. Maar waar om had hij, dien zij liefhad, haar niet getrouwd Welke hinderpaal had zich tusschen hem en het meisje geplaatst Wie toch had kunnen aarzelen om de hand te vragen van Jdanne, die zoo mooi was en vast op de mildheid van mevrouw Desva rennes kon vertrouwen Misschien was hij niet vrij Een of ander getrouwd man ongetwijfeld Een ellendeling, die zich piet ontzag om het hart van een jong meisje te verontrusten! Zij wilde den naam van dien man kennen, zij wilde met hem een onderhoud hebben, waarin zij hem zeggen zou, wat «ij van zijne onwaardige handelwijze dacht. Jeanne schreide nog altijd zwijgend aan den schoot van mevrouw Desvarennes. Deze hief haar hoofd zachtkens op, en zeide, terwijl zij met haar kanten zakdoek de tranen, die over haar gelaat stroomden, afwischte Welaan, dochter, heel deze tranenvloed beduidt niets. Gij moet een besluit nemen. Ik begrijp, dat gij Ket voor uw man niet wilt weten, maar voor mij Hoe heet hij, cjien gij bemint Deze zoo eenvoudig gedane vraag wierp een licht straal in het verwarde hoofd van Jeanne. Zij vóór zag het gevaar dat zij liep. mruolgd.J

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1