root :n- BW tografeeren in de dinricMing 510” WAAL®, I. SINGEL, 661. OSTEL” irt It 13. MSOI IN HMT. Dinsdag 13 November 1900. No. 8350. Buitenlandse!) Overzicht. FEU1LLE IO\. Coiffeur, JUKT. F <fe Co. HELS, ier Senr., 39ste Jaargang. 00 Mark VAN LOON, 1 i 1 neming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rüs stelt een Telefoon SS. De L'itgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. pr. a pr. a 'HAVEN 198. 11e soorten ver- TLATEN, BADEN mrreerende prijzen. BB.1NKMAN &Z? r in Hamburg. L 60UB8CHE (IKK) VL ;VwutM- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. nieuwste modellen aie GASBMLONS rg gewaarborgde rin zeker orden. oordeel biedende n slechts 118.000 1 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark i 2 0 Mark t 20i' Mark i 169 Mark 1-0,148,115 iOOOOO Mark, jr a 10,000 Mark 6,000 Mark 3,'00 Mark pr. a 2,000 Mark pr. a pr. a pr a pr.A pr. a I pr. a it. a I 0 M. pr a78, 41,21 M jzen. Bse bedraagt Mark ot 55,000 M in e tot 85,000 M., le 8e tot 75,000 Mark en met de t. tot 600.000 M ig, die officieel is GasBtter. nen eenvoudig per k tegen rembours. mat de aanvraag en voor do spoedig King zoo spoedig at r e. k. chtz Guld. 8.50 jchts Guld 1.75 ichts Quid. 0.90 volgende klassen er prijzen worden rekkingsplan voor- i Staat, welk plan d. arij ontvangt onge* plaats gehad heb- trekkingslijst. rzending van r mij en direkt en mder de strengste Van den toestand in China valt weinig nieuws mede te deden. De geruchten van een verbond tusschen Frankrijk, Rusland, de Vereenigde Staten en Japan, welke reeds werden tegengesproken, worden thans weêr opnieuw door de Dnitsche pers opge rakeld en voor waar verklaard. Wat de voorloopige orderhandelingen betreft, is nu aan den dag gekomen, dat het voorstel van den Engelschen gezant, om een clausule in te lasschen in het voor- loopig verdrag, betreffende de revisie van de handelstractaten, door zeven diplomatieke vertegenwoordigers krachtig gesteund, doch door de gezanten van Frankrijk en Rusland bestreden wordt. Eveneens zijn deze beide laatste gezan ten tegen een voorstel van den gezant der Vereenigde Staten, om een andere clau sule in te voegen, waarbij China zich ver bindt, in de toekomst ambtenaren te ont slaan, onder wier jurisdictie ongeregeldhe den tegenover de vreemdelingen zullen plaats vinden. De gezanten van Rusland en Frankrijk beweren, dat geen dezer clausules in een voorloopige overeenkomst tehuis behooren. Men ziet het, de onderbandelingen sloe pen zich voorwaarts en de eensgezindheid laat nog veel te wenschen. Intusschen wordt er wederom op gewe zen, dat spoedig het koude jaargetijde zal aanbreken, en dat, als men niet zeer goed voor de verbindingslijnen zorgt, er wel eens een terugtocht la Napoleon uit Rusland zou kunnen plaats hebben. Volgens een bericht in de Berlijnsche avond bladen is eene tot 31 Maart 1901 strekkende begroeting voor de expeditie naar Oost-Azië in den vorm van een derde aanvullingsbe- grooting aan den Bondsraad gezonden. Bjj elkaar zyn en 152,770,000 mark aan credie- ten noodig; de reeds voor dit doel gedane uitgaven worden achteraf goedgekeurd en op reeds toegestaan crediet in rekening gebracht. Voor het begrootingsjaar 1901 zal een nader ontwerp worden ingediend, zoedra de toestand is te overzien. Bij het thans ingediende ont werp is eene toelichting gevoegd, waarin de politieke noodzakelijkheid van de expeditie wordt uiteengezet en waarin de sterkte van het Duitsche expeditiecorps op 863 officieren en hoogere ambtenaren, 18739 manschappen en lagere beambten en 5579 paarden wordt aangegeven. Voor zooverre tot nu toe de bladen hier over dit begrootingsontwerp spreken, keuren zij vooral daarin af, dat het niet voldoende het karakter van een indemniteitswet heeft maar eenvoudig in den vorm van een aan- vullingsbegrooting is ingediend. De klerikale Germania stelt in het licht of niet tot hand having van het budgetrecht van het parle ment, het ontwerp zoo had moeten worden opgesteld, dat daaruit duidelijk bleek, dat de regeering over iets wat tegen de grond wet in gebeurd was, om indemniteit kwam verzoeken. De antisemietische Staatsbürger- zeitung vindt daarenboven nog dat de kosten van de Duitsche politiek in China buiten verhouding zijn tot het voordeel dat daaruit getrokken wordt, zoodat nog eens opnieuw moest worden nagegaan, of de wereldpolitiek van den Keizer wel op den goeden weg is. De radicale Volkszeitung roept uitWat een groote maatschappelijke behoeften zouden reeds alleen van de rente van deze 152 mil joen Mark kunnen worden bevredigdDe agrarische-conservatieve Tageszeitung klaagt dat er wel niet anders op zal zitten, dan deze zeer belangrijke uitgaven toe te staan en hoopt, dat bij het onderzoek in den Rijks dag de meerderheid de mogelijkheid zal vin den, om, al ware het alleen reeds om der wille van het buitenland dat toeschouwer is, zonder al te scherpe kritiek het geld toe te staan. De meeste bladen zwijgen nog maar uit de weinige die zich reeds uiten, blijkt wel, dat de groote van het aangevraagde krediet tegenvalt en dat er een zekere vrees heerschend is, dat daarmede de gezamenlijke kosten van de Chineesche expeditie tot aan haar einde toe, nog niet zullen gedekt kunnen worden. de beschaving en den godsdienst aan de Boeren voorstellen te doen, die kunnen lei den tot beëindiging van de ellende in Zuid- Aïrika. Dat zal weer niet veel helpen, maar ’t is toch goed, dat de fatsoenlijke Engelschen den mond niet houden en opkomen tegen de bar- baarschheid, waarmee deze oorlog wordt ge voerd, die niet alleen een onuitwisehbare smet werpt op Engeland, fmaar ook de pacifi catie van Zuid-Afrika ten eeuwigen dage onmogelijk maakt. Het Zuid-Afrikaanscbe verzoeningscomité te Londen heeft zich tot lord Salisbury ge wend met een stuk, waarin het comité aan de hand van officieele stukken den Britschen Minister opmerkzaam maakt op het schan delijk optreden van lord Roberts’ leger in Zjnid-Afrika en op diens misdadig wreede maatregelen, die aan den oorlog ten eenen- male het karakter ontnemen van een strijd gevoerd door een beschaafd volk. Het comité herinnert Salisbury aan de bepalingen van de Haagscho conventie, waarvan die betref fende het optreden tegenover de bevolking van een in oorlog ge wikkelden Staat van een der Britsche gedelegeerden afkomstig is en verzoekt dan den Britschen Minister president om der wille van de staatkunde, schrik met hare hand Ik vertrouwde hem nooit Waarom ben ik op den ongunstigen indruk, dien hij op mij maakte, niet afgegaan? Zij begon in de serre heen en weer te loopen als eene leeuwin in hare kooi Daarna hield zij eens klaps op, plaatste zich voor Jeanne en zeide: •—Gij moet mij helpen om Micheline te redden I Zij dacht slechts aan haar eigen kind. Zonder aarzelen, onbewust liet zij het andere, het aange nomen kind aan haar lot over. Van dit eischte zij het geluk van hare dochter als eene schuld. Wat heeft zij te vreezen antwoordde Jeanne bitter. Zij heeft haar zin, dewijl zij zijne vrouw is I Indien hij haar ontrouw werdzeide de moeder beangstigd. Vervolgens, in gedachten: Evenwel, hij heeft mij gezworen haar te beminnen! Hij loog I sprak Jeanne met woede. Hij heeft Micheline om haar geld getrouwd I En waarom antwoordde mevrouw Desva rennes op dreigenden toon. Is zij niet mooi ge noeg om hem te kunnen boeien Meent gij dat men alleen u bemint Indien ik rijk geweest was, zou hij met mij getrouwd zijn I hernam Jeanne verbitterd. Eindelijk kwam zij in opstand, Men vertrad haar te veel In woeste zegepraal riep zij uit op den avond, toen hij met mij alleen was oS» mij te overreden met Cayrol te trouwen, heeft tó mij dit op zijne eer verzekerd I V— Óp zijne eerherhaalde mevrouw Desvarennes ontmoedigd op spotachtigen toon. Hij heeft ons allen bedrogenMaar wat te doen Wat vang ik aan Een scheiding Micheline zou dit niet willen. Zij bemint hem! <De Boeren werden verscheidene mijlen in zuidelijke richting Achtervolgd, en verdeel den zich in kleine troepen. De verliezen der Engelschen waren ge sneuveld kolonel Legallais, een kapitein, een luitenant en 8‘ man, verder 7 officieren en 28 man gekwetst. Roberts uit verder zijn leedwezen over den dood van deze officieren, en noemt den dood van Legallais een ernstig verlies. Tot de gevangenen behoort de secretaris van Steyn, Devilliers. Onder de dooden vond mén een Boer met het geweer in dé hand en een armband met het roode kruis. Voor uitvoerige beschouwingen over het gebeurde weten wij nog te weinig. Onver klaarbaar toch is het hoe de Boeren met 7 kanonnen tot in den Vrijstaat hebben kunnen doordringen; onbegrijpelijk is wat de Boeren met die kanonnen wilden doen, en te meer, omdat het aantal kanonnen buiten alle even redigheid staat tot de sterkte der afdeeling, die door Roberts wordt gesteld op 1000 man, veel te weinig alzoo voor een ernstige onder neming, die door artillerie moet worden on dersteund. Na de lange, onafgebroken reeks van goede tijdingen, treft deze jobsmare natuurlijk dub bel.-Maar toch kan het verlies niet onherstel baar worden genoemd. Dat de Engelschen zooveel geschut veroverden, blijkt mooier dan het is. In de eerste maanden, toen de groote oorlog werd gevoerd, waren de kanonnen onmisbaar, en toen slaagden de Engelschen er niet in, èen stuk te veroveren. Maar nu de guerilla-oorlog is aangevangen en aan artillerie minder behoefte is, nu vallen de stukken wel in Engelsche handen. Toch blijft deze nederlaag een der treurigste feiten die in de jongste zes weken voorvielen. In den Spaanschen ministerraad heeft de premier generaal Azcarraga gezegd dat zich thans geen gewapend Carlist op Spaansch grondgebied meer bevindt. Hij voegde er bij dat, hoewel deze Carlistische beweging ge heel mislukt was, de kleine staat van beleg nog moest voortduren, om alle pogingen tot samenwerking tusschen de Carlisten te on derdrukken. De Minister-president deelde ook mede dat te Washington een overeen komst met de Vereenigde Staten gesloten was, volgens welke Spanje de eilanden Caga yan, ten noorden van Borneo en Libut aan Amerika afstond, tegen betaling van 100.000 pd. st. Daarmede doet Spanje bet laatste overblijfsel van zijn bezittingen in Oost-Indië van de hand. In het Zwiteersche kanton Bern heefteen volksstemming met 41000 tegen 17000 stemmen een wetsvoorstel verworpen, dat vrouwen tot leden der schoolcommissiën be noembaar verklaarde. De einduitslag der verkiezingen in de Ver eenigde Staten is thans bekend, behoudens nog enkele mogelijke w verbeteringen”. Mac Kinley heeft 202, Bryan 155 stemmen ge kregen. Nebraska, welke staat tot dusver twijfelachtig was, heeft zich voor Mac Kinley verklaard, Kentucky voor Bryan. In 1896 had Mac Kinley 271 stemmen. In de Kamer van afgevaardigden tellen de republikeinen 202, de democraten 150, de fusionisten 2 en de populisten 3 stemmen, zoodat eerstgenoemden een meerderheid van 47 stemmen hebben. In don Senaat beschikken de republikeinen over eene meerderheid van 20 stemmen. Bryan beeft verklaard, dat hij geen zetel in den Senaat zal aannemen, zelfs al werd hij verkozen, en president Mac Kinky geluk gewenscht met zijne herkiezing. Uit New-York wordt dit tenslotte geseind, dat voor de eerstvolgende presi dentsverkiezing in de Vereenigde Staten (in 1904) dejeandidaat der democraten zal zijn En met eene opwelling van woede ging tij voort: Hoe kan dit dwaze meüye dat onbeduidende wezen beminnen! Zij heeft mijn bloed in hare aderen. Indien men haar de waarheid ontdekte, zou zij er van kunnen sterven - En ben ik gestorven sprak Jeanne op som beren toon. Gij heb een krachtig gestel, hernam de patroon aangedaan maar zij, die zoo zwak, zoo zacht is O. Jeanne, denk aan hetgeen ik voor u geweest ben, plaats eene onoverkomelijke hinderpaal tusschen u en Serge I Verzoen u met uw echtgenoot. Zooeven wildet gij niet met hem meegaan. Dat was dwaas heid. Indien gij u van Cayrol vervreemdt, kunt gij Serge niet afwijzen en gij zult mijne dochter haar man ontnemen I Ja, gij denkt slechts aan haarAltijd aan haar! Boven alles aan haar! sprak Jeanne toornig. Maar ik besta ook, ik tel ook mede, heb ook het rechf om beschermd te worden, om gelukkig te zijn» En gij verlangt, dat ik mij zal opofferen en mij verbinden aan een man, dien ik niet liefheb, maar die mij vrees aanjaagt Deze vraag trof doel. Mevrouw Desvar ?nnes kwam weder tot zich zelve. Zij richtte zich op uit hare gebogen houding en sprak met krachtge stem, aan welker gezag men geen weerstand kon bieden i Hoe dan Gij wilt u van hem scheiden Uwe vrijheid, heroveren ten koste van een schandaal En welk eene vrijheid dan nog I Men zal u schu wen en verachten Geloof mij, leg uw hart het zwijgen op en laat uw verstand spreken. (frordt vtrvolgd.) Telefoon No. A9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Spreken voor mevrouw Desvarennes Den naam te noemen van hem, die haar verraden had Aan haar I Was dat mogelijk Dadelijk begreep tij, dat zij het ongeluk van Micheline zou bewerken Haar gevoel kwam er tegen op en zij wilde dit niet. Zij richtte zich op, zag mevrouw Desvaren nes met nog verschrikte oogen aan en zeide Ik bid u, vergeet mijne tranen I Geloof niet, wat mijn man u gezegd heeft! Tracht nooit iets uit te vorschenBlijf in de onwetendheid, waarin gij verkeert! Ja wel, maar hij, wien dit geldt, moet mij dan wel zeer na bestaan, dat gij het ook voor mij niet weten wilt, sprak mevrouw Des varennes, die door een instinctmatigen angst aangegrepen werd. Zij zweeg; hare oogen staarden. Zij zagen zon der te zien. Zij zochten. Ik verzoek er u om, zeide de beangstigde Jeanne, terwyl zij hare handen voor het gelaat van mevrouw Desvarennes hield, als om haar gevaarlijk onderzoek af te houden. Indien ik een soon had, sprak de patroon, dan zou ik denken Plotseling hield zij op met sprekenzij werd doodsbleek, en naar Jeanne toekomende, tot in wier binnenste zij haar blik deed doordringen, begon zij: Het eerste bericht over een nederlaag der Boeren scheen zoo echt Engelsch, dat wjj er aanvankelijk niet te veel waarde aan hechtten. Maar nu heeft Roberts het beves tigd, en hoe weinig ook op de waarheids liefde van dezen man is te vertrouwen, toch is het niet aan te nemen, dat hij een over winning als deze zal phantaseeren. Uit het officieel telegram blijkt dat de Boeren in den nacht van den 6en op den 7en drie mijl ten zuiden van Bothaville (in den Vrijstaat) zijn verrast. Er ontstond een zeer ernstig gevecht dat vnf uur duurde. De Boeren waren ongeveer 1000 man sterk en werden geheel verslagen. De Engelschen namen twee kanonnen van groot kaliber, 4 Krubbs en 1 maxim met de munitie en de fourgon. Ver der werden 100 gevangen gemaakt. De Boeren lieten 25 dooden op het terrein en hadden 30 gewonden. Steyn en De Wet, die bij de Boeren waren, gingen ijlings heen. Is het Neen, neen! viel Jeanne haar in de rede, zeer verschrikt, daar zij begreep, dat de patroon de waarheid bespeurd had Gij ontkent, vóórdat ik dieif naam genoemd heb sprak mevrouw Desvarennes met schelle stem. Hebt gij hem dan op mijne lippen gelezen On gelukkige I De man, dien gij bemint, is de echt genoot van mijne dochter Mijne dochter 1 De nadruk, waarmede mevrouw Desvarennes dit mijne” uitsprak, was tragisch krachtig. Het liet gissen, dat de moeder tot alles in staat was om het geluk van het kind, dat zij afgodisch liefhad, te verdedigen. Serge had juist geoordeeld. Tusschen Jeanne en Micheline Kon mevrouw Desvarennes niet aarzelen. Zij zou de wereld vernietigd hebben om uit hare pumhoopen de schuilplaats op te bouwen, waar hare dochter zou kannen lachen en vroolijk zijn Jeanne werd door aandoening overmeesterd en zette zich weer neer. De patroon hief haar driftig op. Zij had geene inschikkelijkheid meer voor haar. Het was nópdzakelijk, dat zij sprak. Zij was eenig getuige en moest de waarheid haar ook met geweld ontrukt winden zij zou die zeg gen O, vergeef mijzuchtte de jongt vrpuw. Dat is nu de vraag niet I Een enkel woord, antwoord mijbemint hij u Weet ik het Heeft hij het u gezegd -Ja. En hij heeft Micheline getrouwd I sprak me vrouw Desvarennes en maakte een beweging van

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1