I OIFDI KN HAW. Menu's- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 17 November 1900. No. 8354. 39sle Jaargang, Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLJEION. Sour., Mark 8 peller. '"F1 ofï? KEVX1SGIAIXG I jming in Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. ,k. Verspreide Berichten. [NKMAN &Zn. telefoon Ho. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. ie prijzen zijn Loot defl staat egarandeerd. Hamburg. ;ewaarborgde 1 zeker in. eel biedende I chU 118.000 BtBSCHE COTKANT Guld. 3.50 Guld I 7 6 Guld. 0.90 ende klassen rijzon worden ingsplan voor at, welk plan ntvangt onge- 8 gehad heb- ingslijst. iding van i en direkt en de strengste aenvoudig per jen rembours. de aanvraag jor de spoedig zoo spoedig *78,45,21 M edraagt Mark 5,000 M in jt 65,000 M., e tot 75,000 k en met de t 600.000 M. ie officieel is dubbele flesch >gte, Zaltbomrael. itterdam. *ge. Gzb. Rotterdam ■OOO Mark. 10,000 Mark 5,000 Mark 3,- 00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark 3t0 Mark 300 Mark a 169 Mark l»0,148,115 Telefoon No. s» A D VER TEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 15) Op een goeden dag vertrokken al die voorname lui, die gewoon waren den prins te bezoeken, naar hunne buitenverblijven. De maand September was gekomen en bracht den jachttijd met zich mede. De prins en Micheline gingen naar Cernay niet meer zooals in de eerste dagen van hun huwelijk als gelieven, die stilte en eenzaamheid zoeken, maar als menschen, die, zeker van hun geluk, veel drukte verkiezen. Al de équipages werden meegenomen en het buiten was vol leven en beweging De vier opzichters, in de livrei van den prins gekleed, kwamen bevelen voor de jacht halen. En elke week kwamen—zwermen genoodigden aan, die in groote wagens, door vier paarden in vollen drat voortgetrokken, van het spoorwegstation gehaald werden, Dan vertoonde de vorstelijke woning zich in al haar glans Men zag een voortduread gaan en komen van net gekleede en wereldgezinde lieden een aardig en aantrekkelijk gejoel, dat bij zessen eindigde, als de jagers met het geweer op den rug naar huis keerden en men zich algemeen uit de voeten maakte. Een uur later kwam men in de groote eetzaal bijeen, de dames in laag uitgesneden toiletten, de heeren in het zwart, met wit satijnen vest en met een takje reseda en eene witte roos rtroflen welbekend T-BLIX2B. abrieksmerk). radicale en van alle, zelfs ckige zenuw ontstaan door agdigen lee/tyd zwakte, Bleel* Hoofdpijn - - Maagpijn n vermogen -- enz. Uit- Frankrijk. Nog valt ten aanzien van de Tentoon stelling van 1900 op te merken, dat het be zoek achttien en een half millioen hooger is geweest dan in 1889 en dat er bijna ne gentien millioen tickets meer zijn gebruikt. Op het oogenblik hebben de Parjjsche deurwaarders het verschrikkelijk druk niet minder dan zeshonderd pachters van terrein zijn ten achter met de betaling van het door hen verschuldigde en nu blijkt, dat ettelijke restauranthouders en pach ters van bars enorme verliezen hebben ge leden, zoo de Belle Meunière, het Pavilion Bleu, de Brasserie de Tantonville, de Bras serie de Namur, het bouillon Duval aan de Avenue Suffren, het restaurant Marocain te jagen. De ongelukkigen hebben te veel misdaden te wreken, om zich tevreden te kunnen stellen met de restjes van hun vrij heid en onafhankelijkheid, die Engeland door den nood gedwongen, hun misschien zaltoe- werpen. Zjj zullen blijven strijden met de kracht der wanhoop, die ongevoelig is voor harde slagen, om niet te spreken van over reding. Zy vechten thans om te vechten, niet let tende op succes of nederlaag. Veertien dagen geleden schatte men ’t aantal burgers, door Both> en De Wet,,om zich heen verzameld, op 4000 man. Tfians spreekt men van 8000 strijders aan beide zijden der Vaal, die in troepjes van 500 of 600 van het eene einde van Zuid-Afrika naar het andere zwerven, nu in Natal, dan in den Vrijstaat, of in Transvaal de verbin dingslijnen afsnijdende en de Engelschen be dreigende met een vermetelheid, die wjjst op de verbittering en onverzoenlijken haat in hun harten. En dit kan maanden, misschien nog een geheel jaar duren! De Boeren willen hun algeheele onafhan kelijkheid, zonder eenige beperking, en zij zullen het nooit opgeven, dien heroïsche» strijd van 8000 Boeren tegen 250.000 En gelschen, vóórdat ze overwonnen hebben of tot den laatsten man vernietigd zijn. De Znid-Afrikaansche ramp blijkt veel grooter, veel troosteloozer, dan men ooit had kunnen denken. Het is de meedoogenlooze uitroeiing van het overwonnen volk, het is de ondergang van den overwinnaar, het is ’t Zuid-Afrika, beroofd van de vruchten van een vjjftig jaren lange periode van bloeienden handel en nijverheid. mydelyk geworden uitgaven toestaan, dan zullen er toch een groot aantal volks vertegenwoordigers zijn, die niet goed kunnen keuren dat het parlement op zoo flagrante wijze gehouden, is buiten een quaestie, die niet alleen voor de financiën, doch vooral ook voor het lot van het Duitsche volk in hooge mate van gewicht is. Het is niet goed te praten, dat beslissingen van zoo groot belang worden genomen, zonder dat de wet tige vertegenwoordiging van het volk ge legenheid heeft gehad, van haar wenschen en willen te doen blijken.” Iets minder hard, maar niet minder juist dan deze opmerkingen van het „Tageblatt”, is wat de „Voss. Ztg.” schrijft „Mindér gelukkig is, wat de troonrede zegt over de vraag of de Rijksdag vroeger had moeten worden bijeengeroepen om de mid delen voor de expeditie toe te staan. Het is zeker verblijdend, dat de Keizer getuigt: „gaarne had ik den Rijksdag om mij verza meld” doch waarom is die wensch niet ver vuld, en welke bedenkingen waren bij des Keizers raadgevers overwegend? „Hierop antwoordt de troonrede slechts, dat de hoogte der uitgaven niet kon geschat worden. „Is daarom alleen de bjjeenroeping van den Rjjksdag achterwege gebleven? En slechts daarom werd het „grondwettig be sluit” der vertegenwoordiging overgelaten aan de toekomst „De betoogen der Regeering zijn niet in staat iemand te overtuigen. Het was vol doende geweest zoo de Rijksdag "bijeen was geroepen om te zeggen „wij weten nog niet hoeveel de expositie kosten zal; maar uit stel is gevaarlijk. Wjj verzoeken daarom vol macht, om te doen wat noodig is, en een krediet van 100 of 150 millioen, waarvan later verantwoording zal worden gedaan”. De Rijksdag had dit zeker toegestemd, het prestige der Duitsche politiek was grooter geweest, en de grondwet en het budgetrecht waren niet geschonden”. De commissie uit de Fransche Kamer voor de voorstellen van grondwetsherziening heeft een beperkte herziening wenscheljjk ver klaard omtrent bepaalde onderwerpen, in overleg met den Senaat. Zij heeft daaronder reeds de volgende drie gebrachtlo. Bij ge schillen over begrootingsposten, heeft de Ka mer het laatste woord na drie stemmingen. De Senaat zal geen post moer op de begroo- ting brengen waartegen zich de Kamer heeft verklaard. 2o. Als een wetsvoorstel door de Kamer na twee achtereenvolgende zittingen wordt gehandhaafd, vervalt het recht van rdt dit mid end BUOOQS in wrijving a Rhvwna- udheid, pijn ging «nz proefde J|d«l ver- S l ook b- I lotto I erk Anker?1 «n 50 c. defl. U tthokon. TeD Uloth, Clé- on Sanders. II ijfsttnbonj IHOORIfiHEID zijn nu )g, behalve degenen Ie oeron houdt direct g en raad vrij» men genezen, Qstltute, LGO JLL. in het knoopsgat Als zij des avonds in de salons bijeen waren, hunkerden al deze paren naar den dans en een wilde wals deed al die vrouwenkleeren ronddwarrelen en gat lenigheid aan de heeren, die door een marsch van zes uren op het warmste van den dag vermoeid waren Mevrouw Desvarennes nam geen deel aan dit xorgelooze leven. Zij was te Parijs gebleven en ijverig bezig in hare zaken. Des Zaterdags zag men haat met den trein van vijven komen en ge regeld t vertrok zij Maandagmorgen Hare tegen woordi^heid deed deze buitensporige vroolijkheid een weinig bedaren. Haar zwarte japon stak ongun stig af bij al die zijde en dat satijn En de stroeve gemoedsstemming van haar, die moest betalen en het geld te spoedig zag opmaken, was als eene zwijgende maar duidelijke afkeuring van deze woe lige vereeniging van leegloopers, die alleen op hun vermaak bedacht waren. Serge deed te Cernay in alles zijn zin en voelde zich er waarlijk gelukkig. Hij vond er een onaf gebroken genot m om aan zijne begeerte naar weelde te voldoen. Zijn hartstocht voor paarden werd telkens veeleischender. En hij gaf last om in het park op de prachtige weilanden, die de Oise besproeide, een model-inrichting voor eene stoeterij te bouwen, voor welke hij met groote kosten heng sten en merries, die bij beroemde fokkers in En geland gekocht waren, deed overkomen. Hij was van plan zich een stal met renpaarden aan te schaffen. Toen mevrouw Desvarennes eens te Cernay kwam, was zij niet weinig verrast, toen zij de grasperken langs den boschkant met witte bakens afgeperkt zag. Nieuwsgierig vroeg zij, wat die in verwerping door den Senaat en krijgt de be slissing der Kamer kracht van wet. 3o. Nie mand iaföierbenoembaar tot President der Re publiek/ De Belgische „Indépendance” beweert te weten, wat er in het door Waldeck-Rousseau toegezegde wetsontwerp betreffende verplich te arbitrage zal staan. De arbitrage zou niet w^tteljjk Verplichtend worden gesteld, maar als bjj algemeen en geanticipeerd contract een patroon en zyn werklieden overeenkomen om hun geschillen reglementair door arbi traire uitspraak te doen beslechten, zullen zy zich daaraan niet mogen onttrekken. Mocht in geval van arbitrage, de oplossing niet worden gevonden, dan zal de meerder heid der werklieden een werkstaking kunnen proclameeren, waarnaar de minderheid zich dan moet voegen. In alle omstandigheden zul len de arbeidsraden de bevoegdheid hebben officieus alle geschillen te onderzoeken. De Fransche Senaat heeft met 172 tegen 34 stemmen, onder instemming van den Mi nister van Justitie, het wetsvoorstel goedge keurd, strekkende om in de rechten gepro moveerde vrouwen tot de practjjk als advo caten toe te laten. De heer Goujon bestreed het krachtigmen moest, zeide hy, niet be proeven de vrouwen in mannen te herschep pen en hy noemde het voorstel een „vrouwen majesteitsschennis.” De rapporteur Tillaye daarentegen'Was van gevoelen, dat het op nemen van de keur der vrouwen by de balie deze slechts tot eer kon strekken. In de politieke en financieel^ ^kringen te Londen begint men al luider én luider te roepen om het vurig begeerde e/jn$a,jdat niet komen wil. De oorlog is uit, «A le beide Republieken zyn Engelsch, dMjf *le strijd duurt voort en belet een wederApvatten der ..zaken, het weder openstellen der goudmijnen. De verbindingen met Kaapstad en Durban worden voortdurend bedreigd, en het is den autoriteiten niet mogelijk in te staan voor een geregelde voorziening ^er industrieele centra. De financieele verliezen, die van dezen toestand het gevolg zijn, loopen in de mil- lioenen, geen wonder, dat dit zelfs den vu- rigsten imperialisten te duur wordt en er stemmen opgaan, die bij de regeering erop aandringen, den Boeren tegemoet te komen, opdat zij eindelijk de wapenen neêrleggen. Men kan aannemen misschien moet men het betreuren dat, zelfs als de En- gelsche regeering te elfder ure met aanne melijke voorstellen voor den dag komt, de Boeren dit als een bewijs van zwakte zullen opvatten, en hun pogingen zullen verdubbe len, óm den gehaten rooinek uit bet land den grond geplaatste palen beduidden. Micheline antwoordde op lossen toon Zoo, hebt gij het gezien? Dat is de baan voor de africhting der paarden. Wij hebben vandaag juffrouw de Dernay om het harder laten loopen met Richemond en Vonk. Dat is een harddraver, waarop Serge vast rekent bij de aanstaande wed rennen tje patroon was een en al verbazing Een kind, dat zij zoo eenvoudig opgevoed had, in weerwil van haar vele geld, een burgermeisje te hooren spreken van »harddravers” en van .weddenschap pen.” Hoe was zij veranderd en welken ongeloofe- lijken invloed van de nietige en ijdele geest van Panine op dit onbevangen en rechtschapen jeugdig gemoed uitgeoefend I En dat in weinige maanden I Wat moest het dan later zijn Kon Micheline in dit holle en ledige levensbestaan zich gelukkig gevoelen De liefde van haar man was voor haar voldoende Behalve zijne genegen heid begeerde zij niets; al het overige was haar onverschillig Had hare moeder zich met hart en ziel in dienst van den arbeid gesteld, Micheline hSd het in dien der liefde gedaan Overigens gedroeg Serge zich onberispelijk dit recht moest men hem laten wedervaren. Zelfs den schijn had hij niet tegenlach: hij was getrouw en liet zijne vrouw niet alAeênijhoe onwaarschijnlijk dit van een man als hij Wjjren moge Hij ging bijna nooit zonder haar un# zij waren als een paar tortelduiven, Er werd zelfs om gelachen. »De prinses heeft een koord om het been van den mooieh Serge gebonden,” zeiden de coquettes, aan wie gnine vroeger zoo druk het hof maakte. De ze- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 6 en der HINDERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd ten verzoek met bijla gen van A. Vingerling te Gouda om vergunning tot het plaatsen van een cirkel- en snelraamzaag en schaafbank (te drijven door de machine staande in het perceel Sectie E. No. 1329) in het perceel gelegen aan den Turfsingel, wijk P No 123, Ka dastraal bekend Sectie E No. 1327 Dat op Vrijdag den 30 November 1900, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende «drie dagen" vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 16 November 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. kerheid dat hare dochter gelukkig was, mocht veel waard heeten. Wel was dit geluk duur gekocht, maar, zooals het spreekwoord zegtEen geldwonde is niet dood lijk. Daarenboven was het zeker, dat de prins zich geene rekenschap gaf van de sommen, die hij besteedde; hij gaf maar uit En nooit had een groot heer aan zijn vermogen meer eer kunnen bewijzen. Panine had bij zijn huwelijk met Miche line de beurs der patroon tot zijne beschikking gevonden Het scheen hem onmogelijk toe dat deze wonderbeurs ooit leeg zou raken, en hij putte er uit als een vorst in de Duizend en een Nacht uit den schat der Geniën. Tegen het einde van October werd het weder ongunstig en Micheline klaagde over de koude te Cernay. De prins begreep, dat het oogenblik om naar Parijs terug te keeren didr was. De stad scheen Serge verlaten toe. Toch ver schafte het vertrekken van zijn prachtig huis hem eene groote voldoening. Eenige avonden achtereen bleef hij met genoe gen bij Micheline aan den huiselijken haard in het kleine boudoir met zijne zilver-grijskleurige stoffee- ring Maar toen begen hij zich te vervelen Nog nooit had het leven hem zoo eentonig toe- geschenen. Hij verlangde naar eene overwachte afwisseling. Eens ontmoette Serge op den boulevard des Italiens een dor vrienden zijner jeugd, baron de Préfont, een ouden losbol, aan wien sedert lang het beheer zijner zaken was ontnomen 14 or dt vervolgd.) De troonrede, waarmede de zitting van den Rijksdag door den Dnitschen Keizer geopend werd, heeft in de Duitsche pers eenige teleurstelling gewekt. Wel erkent de „Voss. Ztg.”, dat „de woorden, waar mede de Keizer de zitting opendezich niet alleen tot het verstand, maar ook tot het gevoel richten, en dat op enkele plaatsen de troonrede zich verheft tot een poëtische hoogte”maar dit kan niet wegnemen, dat de motieven door de Regeering aangevoerd voor het niet-byeenroepen van den Rijksdag in Juli, toen de maatregelen tot onderdruk king van de onlusten in China moeten wor den genomen, onvoldoende zijn. Die maatregelen hadden door den Rijks dag moeten worden goedgekeurd, meent het „Berl. Tageblatt”, en de motieven waarom dit niet geschiedde, zijn alles behalve af doende. „Wel had de Keizer gaarne de volksver tegenwoordiging om zich vergaderd toen de eerste berichten over de gebeurtenissen in China werden ontvangen doch toen was het nog niet duidelijk welke taak het expeditie korps wachtte, en een ünancieele raming der noodige kosten was toen niet mogelyk. „Er zullen weinig staatslieden zijn, die deze gronden kunnen goedkeuren. Al zou het vertrouwen der verbonden Regeeringen bewaarheid worden en de Rijksdag de onver-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1