I GT, KN HAAT. elsch Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» 'BROOD, "■?sl No. 8355. Builenlaiidsch Overzicht. FEV1LLE1OJV. r Seur.. Maandag 19 November 1900. 0 Mark 39ste Jaargang. adarbaJsen hndemlf 'r,np. j neming in a e, k. LINKMAN &Zn. (Wordt wrvolgd.) De prijzen zijn deor den staat gegarandeerd. a a a Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. i Hamburg. o gewaarborgde a zeker den. rdeel biedende lechts 118.000 II n ontvangt onge- ats gehad heh- ckingslijst. an ding van nij en direkt en er de strengste a Guld. 8.50 ts Quid 1 15 ts Guld. 0.90 Igondo klassen prijzen worden kingsplan voor laat, welk plan GOUMIIE (MIRANTT 0000 Mark, a 10,000 Mark 5,000 Mark S,i 00 Mark 2,000 Mark l 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark 210 Mark 200 Mark 189 Mark a HO, 148,115 M. r.a78, 45,21 M n. bedraagt Mark 55,000 M, in tot 65,000 M., 6e tot 7 5,000 ark en met de tot 600.000 M. die officieel is Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Koningin Victoria laat zich voortdurend om trent het verloop der ziekte inlichten en de keizerin-weduwe zal haren zoon bezoeken, zoodra haar eigen gezondheidstoestand dit toelaat. President Loubet, die op hetoogen- blik te Rambouillet op jacht is, laat zich ook voortdurend op de hoogte houden om trent ’s keizers toestand. Over het algemeen gelooft men, dat de toestand nog geen bezorgdheid baart, daar anders de loden van de keizerlijke familie, die thans te Parijs vertoeven, wel naar Rus land terug zouden zijn gekeerd. Het uitgeven van bulletins daarentegen doet vreezen, dat de Czaar toch ernstig ziek is. Want aan het Russische hof houdt men er niet van, onrust te wekken. Voor Rus land zou dit een ramp zijn, al i de ziekte een ongunstige wending nam. De ziekte van keizer Nicolaas II doet een ieder weer denken aan den zwakken gezond heidstoestand van de Russische keizerlijke familie. Zijn vader, de overleden keizer Alexander III, stierf op betrekkelijk jeugdi gen leeftijdin zjjne jeugd was hij bekend om lichaamskracht wat niet belette, dat hij op middelbaren leeftijd overleed. De tegenwoordige keizer, die 32 jaar oud is, werd den 18 Mei 1868 geboren, en heeft een twee jaar jongeren broeder dood, den czarewitch George, wiens droevig sterven nog versch in ieders geheugen ligt. De typhus waaraan de Keizer lijdende is, heeft een goedaardig verloop over het alge meen treedt deze ziekte in Rusland niet zoo kwaadaardig op als in Zuid-Afrika b.v. De Keizer heeft dezen ganschen zomer hard gewerkt, terwijl hij zich reeds eenigszins ziek gevoelde. Te Kopenhagen en Londen heeft de ziekte des keizers veel ontsteltenis veroorzaakt. wereld bekend en jffen middel tegen o ii g-Lee r- 11, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prijs P®r flacon t 116. eneeskracht istal elke pijnlijke nerbodig. Met oor ongeneeslijk mgs een bijna 22 •renat genezing en ontstekingen enz post f 1.60. Ierland Lokin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke liitach, Oeaterreich Jent raai -Depót Sanders K.G. I Er is weer schaarachte van berichten uit Zuid-Afrika. Eigenlijk is er geen enkel nieuwtje van beteekenis. De Engelsche cou ranten geven ook niéts bijzonders te lezen. In „Daily News” bv. wel de gewone rubriek maar daaronder slechts zoogezegd „belang wekkende” verklaringen van een oud Trans valer, die waarschijnlijk niet veel meer zijn dan fantasieëp, en voorts het bericht, da kolonel Bethune benoemd is tot bevelhebber van het 16e reg. lanciers en dienvolgens van Durban naar Kroonstad is vertrokken, en dat Maandag het tweede Ganadeesche Con tingent, sterk 50 officieren en 1000 man, Zuid-Afrika zal verlaten. De overige mede- deolingen hadden nog minder te beduiden. V Het heet dat de Engelsche regeering in het Parlement zal aandringen op een nieuw krediet ten bedrage Van twaalf millioen pond sterling ten behoeve van den oorlog in Zuid niet binnen de gebruikelijke perken Hij speelde zoo hoog als hij wilde en vond altijd eene tegen partij, gereed om de kans te wagen Zoo speelde hij voort tot den morgen bij het getemperde lamp licht, bleek, in koortsachtige gejaagdheid en met verstaalde zenuwen*, hij verwoestte zijn leven in de onstuimige bevrediging van dezen onzinnigen hartstocht Op zekeren morgen bevond Serge zich in zijne rookkamer, waar hij zich op den divan uitgestrekt had en onder het rooken half ingesluimerd was. Hij had een ongelukkigen nacht gehad. Eerst won hij tweehonderd vijftig duizend francs achtereen van een voornaam Turksch heer, Ibrahim geheeten daarna verloor hij weer alles en nog vijf duizend louis, welke de gedienstige Salignon hem voorschoot. Hij had den bediende der bank gezegd, dat hij zich aan zijn huis om het geld moest vervoegen. Bij vergissing had een der bij de deur geplaatste bedienden in livrei aan den geldschieter den gang tot het kantoor in plaats van dien van het woon huis gewezen. De deür der rookkamer werd haastig geopend, waardoor Serge uit zijne lichte sluimering ontwaakte. Hij opende de oogen en bleet ten hoogste verbaasd liggen, toen hij mevrouw Desvarennes zag binnen komen met bleek gelaat en gefronste wenkbrauwen. Het bewijs der beschuldiging hield zij in hare hand Kent gij dat begon de patroon barsch en hield Serge, die langzaam opstond, het met zijn naam onderteekend briefje voor. De prins greep het driftig aan en vroeg, terwijl hij zijne schoonmoeder met koelen blik aanzag. Hoe komt dit papier in uwe handen? i eenvoudig per ;egen rembours, •t de aanvraag voor de spoedig g zoo spoedig Gesteld zelfs, zoo ging Joe-keng voort, dat de onderhandelaars het verdrag teeke- nen, dan is dat toch maar voor den vorm. Sommige bepalingen van die overeenkomst zullen niet uitgevoerd worden, omdat zy in derdaad niet ten uitvoer gelegd kunnen worden. De Boksers in China zjjn evenmin by de creet weg te vagen als de anarchisten in Frankrijk. En het is een dwaasheid te den ken, dat men den invoer van wapenen zal kunnen verbieden in een land met een be volking van 450 millioen. Overigens kunnen de Chineezen altijd ingenieurs en werktuig kundigen laten komen, en zelf maken wat de vreemdelingen hun niet willen leveren. Wat de schuldige prinsen betreft, zy zul len nooit terechtgesteld worden, tenzjj in de telegrammen. Wy hebben reeds dikwijls gezien dat invloedrijke personnages op die wijze geëxecuteerd of „gezelfmoord” werden, en, vreemd genoeg, toch hun macht bleven behouden. Het zou hun ook gemakkelpk genoeg vallen, zich uit de voeten te maken, in het ernstigste geval. Als ik vredesonderhandelaar was, meende Joe-keng, zou ik beginnen met het begin ik zou den Keizer gaan halen, hem terug brengen naar Peking, en hem voor goed bevrjjden van hetgeen, sedert den dag waar op de Regentes hem onttroonde wegens zijn hervoymingsplonnen, een noodlottige voogdij is geweest. De berichtgever knoopt aan Joe’s verhaal de niet ongegronde opmerking vast, dat Joe wijs zal doen voortaan buiten het bereik te blijven van de Keizerin-Regenjes en haar handlangers. Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. schat «u's 1 1») De prins, die op het oogenblik geen enkel tijd verdrijf had, liet zich overhalen en ging mede naar den »Cercle Op een morgen, toen mevrouw Desvarennes hare courant opensloeg, viel haar onder de Berichten” een naam in ’toog: van den prins Zij las: »Het gulden boek van den Grand Cercle is opnieuw een beroemden naam rijker geworden. Prins Panine is gisteren toegelaten, na door de heeren baron de Préfont en hertog de Bligny voorgesteld te zyn Deze weinige woorden brachten het bloed der patroon aan het koken Haar schoonzoon, die geboren speler, in den CercleMicheline behoefde nu niet meer te glimlachen, van nu af had zij eene geduchte mededingsterde verterende harts tocht van het spel. Mevrouw Desvarennes begreep, dat, als de echt genoot den huiselijken haard verliet, dit een zegen voor haar was. De deur waardoor Serge uitging, zou haar dienen om weer binnen te komen Als zij hare beurs voor defl prins mildelijk opende, zou zij aan zijn hartstocht voedsel geven. En onge twijfeld zou zij haar doel bereiken om Serge van Micheline te vervreemden. Maar de patroon dacht ernstig over dat plan na. Was het niet onwaardig om, door hevige moeder- In de Fransche Kamer interpelleerde gis teren Pourquery over de ontdekking dat er kapellen voor godsdienstoefening ingericht waren zonder dat daartoe vergunning ver kregen was. Hjj vraagt waarom de regee ring volstrekt geen rekening gehouden heeft met de verzoeken, tot baar gericht, om bet decreet van 1880 toe te passen? (Toejui chingen aan de uiterste linkerzijde). Waldeck-Rousseau antwoordt dat de re geering haar oordeel over het vraagstuk der congregatiën duidelijk uitgesproken beeft. De wet van 1880 is onmachtig. De regee ring heeft een nieuw wetsontwerp ingediend, dat de Kamer de volgende week zal kunnen aannemen. Pourquery dringt er op aan, dat de Kamer dat reeds beden zou kunnen doen, en komt in verzet tegen het voorgestelde wetsont werp. Waldeck vereenigt zich met een motie van Charnonat, luidende dat de Kamer, er op rekende dat de regeering bet aannemen eener wet op de godsdienstige lichamen mo gelijk zal maken, overgaat tot de orde van den dag. Na het verwerpen der eenvoudige orde van den dag, waartegen de regeering zich verzet had, weigert de Kamer met 325 tegen 77 stemmen den voorrang te verlee- nen aan eene motie van Pourquery, en wordt met 316 te*gen 192 stemmen de motie Charo- nat aangenomen. Verspreide Berichten. Frankrijk. Het begint er op het Tentoonstellingster rein reeds naar uit te zien; binnen een maand zal er van de Rue des Nations niets meer over zijn (inwendig is het al een woestenij)in de Rue de Paris wacht men nog een beetje met de opruiming der ge bouwen, in verband met de op verschillende eigenaren rustende, doch niet nagekomen flnancieele verplichtingen en over enkele da gen zullen enkele afgesloten verkeerswegen reeds weder geheel of gedeeltelijk zyn her steld, terwjjl de administratie der Schoone Kunsten zich onafgebroken bezighoudt met de overbrenging van hetgeen in de beide kunstpaleizen tentoongesteld is geweest, naar de musea, en de particuliere verzamelingen waaraan het ontleend was, en het Troca- dero en de Esplanade des Invalides ook krachtig onder handen zijn genomen. Waarschijnlijk zullen de scheidsrechters in de geschillen tusschen de tentoonstel- lingsadministratie en de concessionarissen over een week reeds uitspraak doen. Op aanklacht van Jules Guérin, die nu in de gevangenis van Clairveaux ver blijf houdt, zyn Laurent Tailhade, redac teur der „Petite République” en Tabara, de gérant van dat blad, veroordeeld respectie velijk tot 300 en 50 fr. boete en te zamen tot een schadeloosstelling van 500 fr. Belgis. De staking der diamantbewerkers is uit in de meeting van eergisteren hebben de lei ders zitting nemende in het stakingscomité, be kend gemaakt, dat de zaak als verloren moest worden beschouwd, nadat de staking Dewijl men het op mijn kantoor ter betaling aanbiedt Honderdduizend francs Roekeiooze spe ler, die gij zijt I Gij stelt u fraai aan I Weet gij wel, hoeveel mudden koren men malen moet om honderdduizend francs te verdienen Pardon, mevrouw, viel de prins mevrouw Desvarennes in de rede. Ik geloof niet, dat gij mij hier zijt komen opzoeken, om mij handelsmaken te leeren. Dit briefje is bij vergissing op uw kantoor aangeboden Ik verwachtte het en hier is het geld om het te betalen Wees zoo goed uw geld terug te nemen, daar gij het reeds voor mij hebt willen voldoen» En eene lias met bankbiljetten uit de lade van een klein verlakt kistje nemende, reikte de prins ze aan de verbaasde mevrouw Desvarennes over Maar wilde zij voortgaan, zeer in de war gebracht door dit onverwacht heftig bescheid, hoe komt gij aan dit geld? Gij hebt u moeten bekrimpen Pardon, hernam de prins bedaard, dat zijn mijne zaken. Wil u overtuigen, of het bedra« er is, voegde hij er met een glimlach bij, ik ben zulk een slecht rekenaar, dat ik mij in uw nadeel zou kunnen vergissen. De patroon duwde de hand, die haar de bank biljetten voorhield, weg eu schudde zwaarmoedig het hoofd. Behoud het geld, zeide ze, gij zult het, helaas, wel noodig hebben. Gij zijt een gevaarlijken weg ingeslagen, waarop ons allen zeer veel verdriet te wachten staat lijke zelfzucht gedreven, de hand te leenen tot den ondergang van den man harer dochter In plaats van den prins op den noodlottigen weg, waarop hij zich begaf, verder voort te stuwen, beloofde zij zich zelve alles te beproeven om hem daarvan af te brengen. De toelating tot de Cercle was voor Panine eene gebeurtenis van belang in zijn leven. Hij moest zich van list bedienen om zijne vrijheid te verkrijgen. De eerste malen, dat hij ’s avonds uitging, was Micheline diep geschokt De jonge vrouw werd jaloersch, als zij haar man zag vertrekkenzij vrees de, dat hij eene liefdesbetrekking aangeknoopt had. Eeus rond zij in de vide-poche op den schoor steen van Serge’s kleedkamer een ivoren fiche, dat het merk van dea Grand Cercle droeg Haar man ging dus in de rue Royale zijne avonden door brengen Deze ontdekking verlichtte haar. Het was zoo erg niet als zij gedacht had, en, dat de prins eenige sigaren bij het kaartspel rookte, mocht geen zoo groot misdrijf heeten. De terugkeer van zijne ge wone gasten en de hervatting hunner recepties zouden hem wel aan huis binden, Serge verliet Micheline thans geregeld te tien uren. Hij kwam omstreeks elf uren in den Cercle. Het hoog spelen begon zelden voor middernacht. Dan zette hij zich aan tafel met den hartstochtelij- ken ijver van een echt speler. Zijn gelaat veran derde van uitdrukking en in zijne oogen schitterde een somber vuur. Doch hij sprak geen woord en won oi verloor met voorname ongedwongenheid. Hij verloor. Zijn tegenspoed in het spel bleef aanhouden, Doch in den Cercle bleef zijn verlies Afrika. Naar alle waarschijnlijkheid zal de oppositie dan wel weder een aanval doen op het beleid van ’t gouvernement, in ver band met de wijze, waarop de oorlog ge voerd is, en natuurlijk zullen de Ieren zich dan ook niet onbetuigd laten. Edoch, de ministers maken zich niet ongerustde meerderheid is den bewindvoerders in elk geval verzekerd. Door dik en dun gaan de getrouwen mee, tot eigen voordeel en tot heerlijkheid ven het Britsche ryk! [De gezanten hopen het antwoord hunner regeeringen over zekero punten van onder geschikt belang, die by de beraadslaging over de aan China te stellen eischen ter sprake gekomen zijn, vóór den 20en ont vangen te hebben, en dan zeer spoedig de collectieve nota der mogendheden bij de Chi- neesche regeering te kunnen indienen. Intusschen is gebeurd wat verwacht werd. Mac Kinley’s tactiek, om het zoo te laten voorkomen alsof hij zich liefst zoo spoedig mogelijk uit China terugtrok, heeft haar uitwerking gedaan op de weifelende kie zers, en nu werpt Lij het weer over een anderen boeg. Amerika gaat zoover moge- Ijjk met de andere mogendheden mede, „hoe wel dat”, men erkent het, „wel eenigszins in stryd is met het antwoord derVereenig- de Staten op Frankryk’s voorstellen. En Conger zal nu misschien weer in de gratie komen. De Chineesche gezant te Parijs heeft ech ter, in een onderhoud met een medewerker van de Matin, dingen gezegd die een min der gunstig llicht werpen op het vooruitzicht van de vredesonderhandelingen, en het is te vreezen dat hij blijken zal, ware woorden gesproken te bobben. Al wat tot dusver bericht is, zeide Zjjne Exellentie Joe-keng, zijn woorden, niets dan woorden. Het is niet voldoende, vredes voorwaarden op te stellen, men moet ook weten wie ze ten uitvoer zal leggen, en de verbonden mogendheden hebbon geen macht tegenover zich. Wel is waar onderhandelen zy met Li-hoeng-tsjang en zjjn ambtgenoot, maar dat is een diplomatieke fictie, ten ge noegen van bet publiek in Europa. De Chineesche gevolmachtigden kunnen niets doen dan onderhandelen om tyd te win nen en zoo mogelijk hun hoofd te redden. Als zy weerbarstig zyn, dient dat tot niets, dan om den toorn der mogendheden op zich te laden. Geven zy daarentegen toe, dan weten zy wel wat er voor hen in ’t vat ligt, indien de Keizor en haar raadgevers nog een zweem van macht blijven behouden. En de gezant maakte een welsprekend gebaar in den omtrek van zyn hals. Telefoon No. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1