M. BINNENLAND- 1 •STER ■II I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BN HAAT. Dingdag 20 'November 1900. No. 8356. I r contant SLS, Senr., iN LOOM, iasfitter. B 13. ASBALLOMS. O Mark len. 39ste Jaargang. Buitenlandse!» Overzicht. FEUILLE'lOb. >f?7 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. leming in ,de oorlog is uit”, geelt de .k. IKMAN &Zn. I De prijzon zijn door den staat gegarandeerd. TEN, BADEN irende prijzen. Hamburg. wste modellen a a a a a a a a a PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. De commissie uit de Prov. 8taten dezer provincie, benoemd tot onderzoek der voor stellen van Ged. Staten omtrent den aanleg van tramverbindingen Amsterdam—Alphei» en Leiden—Haarlemmermeer, heeft haar rapport ingediend. Na zeer uitvoerige be schouwingen, ook over de financieele zijnde gewaarborgde i zeker •déél biedende leekte 118.000 0.000 Mark, a 10,000 Mark 6,000 Mark 8,< 00 Mark 2,000 Mark I 500 Mark 1,000 Mark 800 Mark ïtO Mark 20d Mark 180'Mark k HO, 148,115 1. a78, (1,21 M bedraagt Mark li.000 M, in tot 65,000 M., 6e tot 75,000 >rk en met de at 600.000 M. lie officieel is lilll IN HE (MI 11i AT Guld. 8.50 j Guld 1.75 i Guld. O.flO jende klassen irijzen worden ingspl&n voor lat, welk plan mtrangt onge le gehad heb- kingslijst. nding van j en direkt en r de strengste eenvoudig per gen rembours, t de aanvraag oor de spoedig zoo spoedig 3’) Ik zou gaarne dadelijk tienmaal meer geven, indien ik zeker was, dat gij geene kaarten mier zoudt aanraken. Mevrouw riep de prins ongeduldig uit O, ik weet wat ik waag door u dit te zeggen. Maar ik heb nog meer en het moet er uit, anders zou ik stikken Gij geeft geld uit als iemand die niet weet, wat het zegt het te verdienen. En als gij zoo voortgaat Mevrouw Desvarennes vestigde haar oogen op den prins. Zij zag, dat hij zoo bleek was van in gehouden toorn, dat zij geen woord meer dorst zeg gen. In den blik van den jongen man las zij een doodelijken haat Daardoor ontsteld, gevoelde zij spijt over hetgeen zy gezegd had, deed een stap achterwaarts en ging naar de deur der rookkamer Neem dit geld aan, mevrouw, riep Serge op bevenden toon uit, neem het aan, of alles is voor goed uit tusschen ons Hij greep de bankbiljetten en drukte ze met kracht in de hand van mevrouw Desvarennes. Daarop verscheurde hij woedend het papier, dat oorzaak was van dit pijnlijk tooneel, en wierp de stukken in het vuur. Diep ontroerd ging de patroon langzaam de trap af, die zij eenige oogenblikken te voren zoo vast- Haar ontspannen gelaat vertoonde tjians de ver woestingen, die zorgen en verdriet op dit schoone hoofd aangericht hadden, dat zoolang de aanvallen van den ouderdom weerstaan had. Hare oogen vol vuur waren onder hare wenkbrauwoogen ingezon ken, en hun omtrek vertoonde koolzwarte kringen. Hare opgeruimdheid was dus geveind en zij wilde iemand het spoor bijster maken. Wien vroeg Serge zich af. Een blik, die den zijnen kruiste, deed hem trillen. Jeanne richtte juist hare oogen op hem en wees hem mevrouw Desvarennes aan. Ook zij sloeg haar gade. Was hun geheim aan de geduchte moeder bekend geworden Hij moest dat weten. Jeanne had hare oogen van hem afgewend. Hij beschouwde de jonge vrouw heel op zijn gemak. Zij was mooier geworden Het bleeke van haar gelaat had een warmer kleur gekregenhaar weel derige gestalte was in statigheid tjegenomen. Serge werd door een sterke begeerte tot haar getrokken. Nooit had hij een zoo feilen gloed van hartstocht in zich gevoeld. In het aangrenzende salon weerklonken de tonen der piano, flink bespeeld door Pieter, die verlang de nuttig te zijn, daar hij zich niet aangenaam maken kon. Serge was langzaam dicht nabij Jeanne gekomen - Wilt gij mij de gunst bewijzen om met mij te dansen zeide hij zachtjes. De jonge vrouw schrikte op eene groote bleek heid overtoog haar gelaat en zij antwoordde op scherpen toon Waarom noodigt gij uwe vrouw niet uit? Uor dl vtrvolgd.) Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. mijne taak gebonden, om geld voor u te verdienen, terwijl gij afwezig zyt, Ga heen En hare dochter met krampachtig geweld bij de arm grijpende, stiet zij haar ruw weg. Het was de eerste maal in haar leven, dat zij haar hard be handelde. Op ontroerenden toon herhaalde zij Ga weg I Laat mij alleen Micheline liet zich de kamer uitzetten en keerde verslagen en verschrikt naar de hare terug. Des anderen daags vertrokken de prins en de prinses met den avondsneltrein naar Nizza en me vrouw Desvarepnes bleet verlaten achter. Nadat zij bijna twee maanden de foltering van deze scheiding verdragen had, ontving zij een me- dedeeling, die haar verschrikte. Uit een brief van haar dochter vernam zij, dat Cayrol en Jeanne ook te Nizza vertoefden en bij haar dochter logeerden. Den volgenden morgen vertrok zij derwaarts ver gezeld door haren secretaris en Pieter Delarue, die weder naar zijn mijnen vertrok en tot Nizza met haar medereisde. Het onverwachte bezoek van zijn schoonmoeder verontrustte Serge in het eerst wel eenigszms, doch daar deze haar bezorgdheid en haar argwaan achter het masker van luchthartigheid verborg, schreef hij ten slotte haar komst alleen toe aan haar ver langen om haar dochter te rien. Op den avond van haar aankomst had hij echter een oogenblik gelegenheid om haar ongemerkt gade te slaan. Er waren een aantal jonge dames en heeren, behoorende tot de élite van Nizza, op bezoek gekomen en mevrouw Desvarennes zat een oogenblik in gedachten, meenende dat niemand op haar lette. Verspreide Berichten. Frankrijk. De verplichte scheidsgerechten! Het door den minister van handel, den sociaal-democraat Millerand, uitgewerkte wetsvoorstel aangaande de verplichte scheids gerechten, bevat onder anderen het volgen de in elke inrichting, waarin meer dan vyftig werklieden arbeiden, wordt ter kennis van dezen gebracht alles wat tot de com petitie behoort van de scheidsgerechten tot werkstaking kan alleen besloten worden by directe stemming van de zyde der werk lieden, de deelneming aan een niet door een stemming gewettigde staking, wordt bestraft met een gevangenisstraf van één jaar en een boete van f 3000 francs als maximumeen, conform aan wettelyke voorschriften afge- kondigde werkstaking is bindend voor allen, die in de betrokken inrichting werkzaam zijnhet votum over de staking moet elke week vernieuwd worden; de inrichtingen, welke voor den staat werken, moeten zich aan de wet op de scheidsgerechten onder werpen en de beslissing van het scheidsge recht is zes maanden lang van kracht. Nauwelijks bekend geworden, vinden de hoofdtrekken van Millerands wet reeds ernstige bestrijding, voornamelijk- van nati onalistische zijdeer wordt ach en wee ge roepen over de aantasting van de persoon lijke vrijheid, welke er in wordt uitgedrukt en groot is de verbazing over het feit dat de premier Waldeck-Rousseau zijn goed keuring heeft gehecht aan een zoodanig wetsplan. De minister van handel, de sociaal democraat Millerand, is begiftigd met het grootkruis van de Danébrog-orde van Dene marken. De zonderlinge en geheimzinnige ge ruchten aangaande een nieuw ordeteeken- schandaal te Parijs houden aan, zonder evenwel een eenigszins vasteren vorm te krijgen. De zoon van een minister zou de schuldige zijn, twee orde-zuchtigen zouden voor grof geld tevredengesteld zijn, doch een derde, die voor zijn 20,000 francs niets had zien komen, diende een aanklacht in en wilde niets weten van een schikking. Duitchland. Het incident, dat Vrijdag te Breslau ter gelegenheid van het kortstondige bezoek van den keizer aan die stad, is voorgekomen, wordt, heel verstandig, door de Dnitsche bladen niet te breed uitgesponnenmen deelt de bijzonderheden mede, zonder meer, terwijl te Parijs Vrijdagavond zelfs het ge rucht heeft geloopen dat.... de keizer door den in zyn richting geslingerden byl getroffen en reeds overleden wasEigenlijk heeft men meer te doen met de weerlegging van allerlei overdreven voorstellingen dan met de openbaarmaking van bijzonderheden. mannen van karakter en ontwikkeling, maar geen hunner kent, zooals de Schotsche aris tocraat, zoo goed de geheele politiek van het Engelsche ryk, die door den grijzen Glad stone, niet uit kortswijl., tot zyn opvolger als leider der liberale party werd aangewezen. Alle berichten in de Fransche bladen stem men er in overeen, dat het Fransche volk en vooral de bargery van Marseille president Kruger een geestdriftvolle en schitterende ontvangst zal bereiden. Wy kunnen niet alle gemeenten opnt/emen, waar de gemeen teraad moties van sympathie en vereering voor den president en zyn volk heeft aan genomen of besloten heeft afgevaardigden naar Marseille te zenden, noch de comité’s van ontvangst, allerwegen gevormd. Lyon dit zjj vermeld zal den president een gouden penning aanbieden. Waar de trein van den president maar even ophoudt, zullen officieele en niet-offlcieele deputaties hem begroeten. Te Marseille zyn maatregelen genomen om het Engelsche consulaat tegen mogelyke baldadigheden te beschermen. De berichten over de ziekte van Keizer Nicolaas blyven overwegend geruststellend. De geneesheeren achten den Keizer krach tig genoeg om den aanval te doorstaan, voor al nu zyn toestand na een ziekte vaii acht dagen reeds vooruitgaand is. OpFrendens- borg, aan het Deensche hof maakt men zich in het minst niet ongerust zoolang de be richten die driemaal per dag uit Livadië komen, zoo gunstig blyven. Van een ontbie ding der naaste familieleden aan het ziekbed is nog geen sprake geweest. Volgens de „Daily Chronicle” heeft Lord Rosebery, met toestemming van alle invloed rijke leden der liberale party, de nitnoodiging ontvangen, wederom als leider der liberalen op te treden. Men heeft zegt het blad goede rejien om te gelooven, dat Lord Rosebery de nitnoodiging zal aannemen. Hoe Sir William Harcourt en John Morley er over denken zullen om de leiding in han den van Lord Rosebery te leggen, moet nog blyken, zegt de „Voss. Ztg.”. Vermoedelijk is Harcourt zyn jaloerschheid tegenover den jongeren man eindelijk te boven gekomen, maar dat John Morley in het belang der eensgezindheid een offer zyner overtuiging zal brengen, is moeilijk te gelooven. In ieder geval is Lord Rosebery de aan gewezen persoon voor de leiding eener groote party, alleen al daarom, omdat hy onder alle leiders der liberalen de eenige man is met grootsche denkbeelden. Voortreffelijke eigenschappén zjjp het, die Harcourt, Morley en Asquith bezitten, maar deze heeren zjjn in hoofdzaak specialieten, groote kenners van financieele toestanden of van het sociale levén, beraden opgeklommen was. Zij had een voorgevoel, dat eene onherstelbare breuk tusschen haar en haar schoonzoon ontstaan was. Zij had den trots van Panine gekwetst en gevoelde, dat hij haar dit nimmer kou vergeven. Een gevolg daarvan scheen, dat Serge haar doch ter tegen haar opzette. Micheline bezocht haar moeder maar zelden meer, hoewel zij deze daardoor zooveel genoegen deed. Maar op zekeren dag zag zij de jonge vrouw weer eens bij zich. Met een enkelen blik bemerkte mevrouw Desvarennes, dat Micheline haar iets mede te deelen had, wrarmee zij verlegen was. Eindelijk kwam zij tot de zaak De dokter was gekomen op verzoek van Serge, die ongerust was over de gezondheid van zijne vrouw. En die uitnemende dokter Rigaud, die haar van hare geboorte af behandelde, had bevonden, dat zij aan bloedarmoede leed. Hij had verandering van lucht aanbevolen Bij deze woorden hief mevrouw Desvarennes het hoofd op en zeide, terwijl zij hare dochter met een vreeselijken blik aanzag Komaan, geene praatjeszeg de waarheid Hij gaat weg en neemt u mede Maar mama, sprak Micheline, door dezen onverwachten uitval van haar stuk gebracht, ik verzecer u, dat gij u vergist. Alleen de zorg voor mijn gezondheid beweegt mijn man Uw manbarstte mevrouw Desvarennes los. Uw man I zoo, wel zoo, ga heenWant als gij blijft, zal ik mij niet kunnen inhouden en u te zijnen laste dingen vertellen, die gij mij nooit ver geeft I Daar gij ziek zyt, hebt gij gelijk, dat gij van lucht verandert. Ik blijf hier, zonder u, aan ontmoeting, elke schermutseling aanteekenen op hun kaart van Zuid-Afrikaweinigen weten het, hoe de Engelschen ie worstelen hebben met de kleine, maar vlugge en han dige Boerencommando’s, en hoeveel verliezen de Boeren in die zes weken, waarover dit overzichtje loopt, den Engelschen hebben toegebracht. Het was daarom wel eens goed de offl- cieele mededeelingen van het departement van oorlog en de berichten van de „Times” eiken dag aan te teekenen en er een grapbi- sche voorstelling van te makenwant dat al leen kan een denkbeeld geven hoe weinig Engeland nog heeft verworven, ly>e gering feitelyk nog het behaalde voordeel is. In plaats van met een betrekkelyk groote leger macht te staan tegenover den vyand, dien men kan nagaan en in bedwang houden, heeft Engeland thans zyn troepenmacht moeten versnipperen, en moeten verdeelen over een gebied, dat 250,000 Engelsche mylen in het vierkant meet, en waar elke duimbreed gronds wordt verdedigd door kleine en vlugge Boerencommando’s. En volkomen juist is de conclusie, waartoe de „Westm. Gazette” komt, als zy zegt: „Toont deze kaart niet voldoende aan, dat de eindelyke pacificatie van dit gebied een taak is te zwaar voor onze troepenmacht?” Die meening moest eens in Engeland wor den uitgesproken, gestaafd met zulk een be- wys, als de „Westm. Gazette”.er voor aan draagt. Er wordt nu uit Londen geseind aan een Belgisch blad, dat de Engelsche Regeering by de opening van bet Parlement 3 Decem ber mededeeling zal doen van de annexatie der Republieken en tevens officieel kennis geven van die annexatie aan de Mogend heden. De meedeeling aan het Parlement zou geschieden om de oppositie over het nienwe crediet tegen te gaan. Wat de ken nisgeving aan de Mogendheden betreft, daarmee is die zaak volstrekt niet in orde. Landen als Portugal zullen natuurlijk met vreugde zulk een kennisgeving aannemen, de Koning van België zal wel beproeven zyn Miniiterie hetzelfde te laten doen, maar tot heden is in elk geval de gewoonte om met de feiten geen genoegen te nemen zoolang het geen feiten zyn en wanneer men een land wil annexeeren moet men ’.t eerst verove ren, en dat heeft Engeland de kleine Repu blieken niet, nog lang niet; op dien grond kunnnen de Mogendheden de Engelsche mee deeling voor kennisgeving aannemen, maar er by voegen, dat zy zich daarnaar zullen gedragen zoodra de verovering beeft plaats gehad en de oorlog uit is. Vroeger heelt men ook het gerucht ver spreid, dat Engeland kennis zou geven van de annexatie, vóór Kruger in Európa den voet aan wal aette, ten einde te verhinderen dat Kruger als President werd ontvangen. Engeland is er klein genoeg voor, maar Sa lisbury zal nog te veel gezond verstand hebben om niet te begrijpen, dat het niet helpen zou. Een aardige illustratie van het Britsche stopwoord: „de oorlog is uit”, geeft de „Westm. Gazette”. Een kaartje van de beide Republieken, met de plaatsen er in aangegeven waar se dert 1 October 1900 dus in de jongste 6 weken, door de Boeren tegen de Engel schen is gestreden; een kaartje loopende van de Oranje-rivier tot aan Pietersberg, dus omvattende het geheele gebied door de En gelschen „bezet” en dat kaartje vol met namen en data, van de Oranje-rivier en zelfs ten Zuiden en Zuidwesten daarvan tot aan Zeerust en Rustenburg en Pieters burg, over het geheele gebied der Repu blieken. Voor de Engelschen, die nog steeds niet schijnen te weten hoe algemeen verspreid en hoe groot de tegenstand is, dien de Engelschen voortdurend ondervinden in de geannexeerde 'Republieken, kan dit kaartje een openbaring zyn. Weinigen zyn er, die elk gevecht, elke Telefoon No. M ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OORIÖHEID lijn behalve degenen «oren houdt dlraol on raad vrüi meaen. tltute, BO JIX. v' 5

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1