i y W ÏÏA1T. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Woensdag 21 November 1900. No. 8357. 39s(e Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. I j 1 Sear., ipeller. rordt ditmid- BMnd 8U0CS8 is Hnrryving jan Rhswa- mudhsid, pijn Mark ÏOf?? Fh L1LLF1 OX. minx in I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des miild. i k. IRINKMAN &Zn 11 i prijzen zijn >or den staat igarandeerd. J‘/t> dubbele ilesc'.i regte, Zaltbommel. otterdam. iage. J. Czn. Rotterdam Hamburg. merk „AnkaH' c. sa 50 c. de fl. methakan. T< Uloth, CU- il en Sanders. ^waarborgde joker Q. jol biedende jbts 118.000 u daags Michel )ntvangt onge le gehad heh- cingslijat. nding van ij en direkt en r de strengste GOIhSdIE 101 III\T Guld. 3.50 i Guld 1 75 Guld. 0.90 rende klassen •rijzen worden ingsplan voor lat, welk plan Eleonore) hertogin van halve zuster van hertog Telefoon No. At A D V E UTE B TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50. Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. eenvoudig per igen rembours, it do aanvraag oor de spoedig zoo spoedig In mijn liefde vroeg de jonge vrouw op geschokten toon. Neen, in uw vermogen. Micheline liet een luiden lach hooren Als het anders niet is Deze onverschilligheid deed de patroon opstuiven Gij spreekt er licht over. Op de wyze, waarop uw man het nu aanlegt, zal er binnen zes maanden geen cent van uw bruidschat overblijven. Welaan, zeide de prinses vroolijk, dan zult gij er ons nog een geven Mevrouw Desvarennes nam de koele houding aan, die haar bij het doen van groote zaken eigen was Ta, ta, ta, verbeeldt gij u, dat mijne kas geen bodem heeft Ik heb u bij uw huwelijk vier millioen gegeven, bestaande in vijftienhonderd dui zend francs in geld, een pand in de rue de Rivoli, en achthonderd duizend francs, die ik uit voorzorg onder mijn berusting gehouden heb en waarvan ik u den interest geef. De vijftienhonderd franc zijn haast op, zoo niet geheel. Én mijn notaris is mij komen waarschuwen, dat het pand in de rue de Rivoli verkocht is, zonder dat eene wederbelegging plaats gehad heeft. Wist gij dit alles, mijne dochter Neen, mama. Hoe is dat mogelijk? voer mevrouw Desvaren nes uitEr kan niets gedaan worden zonder uwe handteekening Die heb ik gegeven, lispte Micheline. Gij hebt die gegeven herhaalde de patroon met eene onbeschrijfelijke uitdrukking van toorn in hare stem. Wanneer dat? Daags na mijn huwelijk Heeft uw man de onbeschaamdheid gehad Telefoon No. Af. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nómmers YI.IF CENTEN. IROHOORIGHEIO rijn ding, behalve degen n de ooren houdt dlr :ing en raad vrij; w de genexen. Institute, DAttO JLL. Het schijnt, dat de toestand van den Rus- sischen Czaar ernstiger is, dan uit do bulle tins wel blijkt. De grootvorsten Wladimir, Alexis en Cyrill, die te Parijs vertoefden, zijn plotseling naar Petersburg ontboden. De 19me Siècle brengt dit vertrek in Verband met de geruchten over de instelling van een Regent schap, waarvoor naar het blad verneemt, grootvorst Wladimir zou zjjn aangewezen. Grootvorst Wladimir is des Keizers oudste oom, de broeder van czaar Alexander III. Hij werd 10/22 April 4847 geboren en is gehuwd met Maria _Paulowna (Maria Alexan drine Elisabeth Mecklenburg, de Heinrich. voet wil verkeeren. Het blad gelooft daarom, dat de .reis van President Kruger op een staatkundig fiasco zal uitloopen. Alle sympathie-betuigingen voor hem zijn niet zoozeer tegen Engeland gericht, als wel tegen het huidige bewind in Frankrijk. kamerleden komen reeds de opening der Cortes naar Madrid De oppositie moet van plan zijn de vermeerdering van uitgaven, die by de be- grooting zal worden voorgesteld, te bestrij den. Ook verwacht men, dat er een debat zal wórden uitgelokt over het veel bespro ken huwelijk van de prinses van Asturië. Aan de Carlistische afgevaardigden wordt het voornemen toegeschreven eene interpel latie te houden over de strenge maatrege len die de regeering heeft gebruikt om, wat zij noemen, een denkbeeldig komplot te be strijden Het laat zich dus aanzien, dat het nieuwe kabinet voor heete vuron zal komen te staan. De regeering wil zich daartegen vast een beetje dekken, en heeft verklaard, dat zy niet van zins is in het volgend jaar de belastingen hooger op te dryven. De grootste moeilijkheid zal echter wel de kwestie over het huwelijk van de prinses van Asturië geven. Gelyk wy reeds vroe ger mededeelden, is de liberale party daar sterk tegen en is zy, vooral na de Carlisti sche beweging van deze maand, nog hefti ger in hare oppositie geworden. In verband daarmede verdient de aandacht een bericht in de Globo, het orgaan van Sagasta, waar in wordt betoogd, dat het in de tegenwoor dige omstandigheden aanbeveling zou ver dienen over dat huwelijk maar verder niet te spreken, totdat de Koning meerderjarig is en zelf zal kunnen beslissen. ertroffen a welbekend lï-SLIZSB. EabriekBmork). 3, radicale en van allo, zelfs jkkige zenuw ontstaan door eugdigen leeftyd e zwakte, Blee’r - lloofdpyu - Maagpijn Onvermogen -- enz. Uit- OOO Mark. 10,000 Mark 5,000 Mark 3,1 00 Mark 2,000 Mark I 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark SkO Mark 300 Mark a 169 Mark U0,148,115 *78, 41, SI M edraagt Mark 5,000 M in ot 65,000 M., ie tot 75,*'00 rk en met de t 500.000 M. ie officieel is De Spaansche voor c’ toe. De wordt door een civiele bevolking. Niet kwaad bedacht. Op die manier worden alle Boeren weer gedwongen oen commando op te zoeken en straks komen ook de Afrikaanders in de Kaapkolonie in vollen opstand, want het bloed kookt daar ten gevolge van de En- gelsche wreedheden tegen de Boeren, tegen vrouwen en kinderen. Tegen 6 December is in de Kaapkolonie een Afrikaander-congres uitgeschreven om te protesteeren tegen het verbranden van de Boerenhoeven en de in lijving der vrye Republieken. Naar Dr. Leyds moet gezegd hebben, zal Kruger morgen te Marseille aankomen en hoopt hy Vrijdag in Parys te wezen. De burgemeester van Toulon heeft schrif- telyk verklaard, dat hy den President offi cieel zou gaan begroeten. Deze mededeeling wordt druk besproken, omdat de gemeente raad van Marseille besloten heeft, geen deel aan de ontvangst te nemen. De hotelhouder van hotel De la Cloche heeft uit Parys de opdracht ontvangen, zoo meldt de Temps uit Dyon, eenige salons en kamers voor den president en zyn gevolg in gereedheid te brengen. In beginsel is be sloten om aan de betooging elk politiek karakter te ontnemen dat alle oud burge meesters en de tegenwoordige burgemeester, gevolgd door den gemeenteraad, don presi dent by het uitstappen uit den trein zullen ontvangen. Er zullen alleen woorden van verwelkoming worden gesproken. Uit Londen wordt gemeld, dat men in sommige kringen de komst van Kruger in Frankrijk allesbehalve met verheuging tege moet ziet. De meeste ministerieele bladen geven aan hun gevoel lucht in hoofdartikelen. De Daily Mail herinnert er aan, dat de Boe ren met zekere spanning het sluiten van de Wereldtentoonstelling af wachtten, in de hoop dat Frankryk ten hunnen bate tusschenbeide zou komen. Het blad zegt het verder te betreuren, dat de Czaar, wiens invloed het Fransche chauvinisme altyd heeft weten te matigen en die steeds meer dan eenig Rus sisch Staatsman bereid was een misverstand te helpen uit den weg ruimen, thans juist voor eenige weken aan het ziekbed gekluis terd zal wezen. De Daily Telegraph beziet do zaak van een optimistisch standpunt en zegt danEngeland heeft nooit vriendschappelyker tegenover de Europeesche Mogendheden gestaan dan thans. Ook de verhouding tot Frankryk is beter dan voor eenigen tijd, en wat Rusland betreft, bewyst het afstaan van het beheer van den spoorweg naar Shanhaikwan, dat de Czaar gaarne met Engeland op vriendschappelyken na uw huwelijk te vragen ïline glimlachte Hij heeft mij niets gevraagd, mama, zeide zy zacht, ik heb het hem aangeboden,Gy hadt mij buiten gemeenschap van goederen laten trouwen. Uit voorzichtigheid Met een snaak als uw man Uw wantrouwen moest hem vernederen, en ik schaamde er mij voorIk heb er u niets van gezegd want met uw karakter, dat ik ken, zoudt gij het huwelijk hebben kunnen tegenhouden en ik had Serge lief. De toorn van mevrouw Desvarennes was bedaard. Zij keek Micheline aan. Zij wilde de diepte van den afgrond kennen, waarin hare dochter zich door haar blind vertrouwen gestort had En wat heeft hij toen wel gezegd Niets, antwoordde Micheline zeer eenvoudig. Een traan kwam in zijne oogen en hij omhelsde mij Ik zag, dat dit klein bewijs van kieschheid hem zeer trof, en ik was heel gelukkig. De patroon haalde de schouders op Dochter, zeide zij, gij zijt onzinnig genoeg om opgesloten te worden. Wat drommel, wat heeft die snaak toch voor bijzonders, dat hij alle vrouwen het hoofd op hol brengt? Alle riep Micheline haastig uit en ondervroeg hare moeder in hevige onrust met de oogen. Dat is bij manier van spreken, hernam me vrouw Desvarennes Maar gij begrijpt, mijn kind, dat ik mij met hetgeen gij mij daar verteld hebt, niet tevreden kan stellen Een traan en een kus geven het geld van uw bruidschat niet terug! (Wordt vtrvolgd») De credieten voor de Chineesche expedi tie zyn by den Duitschen ryksdag in be handeling. De rykskanselier verklaarde dat hy gaarne een indemniteitsaanvrage zofi in- lasschen voor de reeds gedane uitgaven. Von Bütow besprak de voorgeschiedenis van de Chineesche onlusten en wees erop dat Duitschland nog vroeger dan de andere mogendheden het dreigende onweder had zien aankomen. Spr. roemde de ridderlyke houding van baron Von Ketteler. (Luide algemeene toejuichingen). Hy ontkende dat do. onlusten in China hun oorzaak, zouden vinden in de bezetting van Kiaotsjau (protest der socialisten; toejuichingen der overige afgevaardigden. Duitschland heeft zich het langst onthouden en mengde zich eerst in de Chineesche aangelegenheden na den moord van de zendelingen; het verkreegKiaotsjau by een geregeld verdrag. Duitschland denkt geenszins aan een veroveringsstaatkunde ten opzichte van China, evenmin aan verdeeling van het Hemelsche ryk. Alle mogendheden, ging graaf Von Billow voort, hebben thans het Duitsch-Engelsche verdrag goedgekeurd (bravowy blyven staan, op den grondslag van het verdrag van 8 Maart 1898. Vervolgens las de Rykskanselier de een stemmig genomen besluiten der vertegen woordigers te Peking voor omtrent de aan China te stellen eischen (die overeenkomstig de reeds verschenen mededeelingen in de bla den zyn) en sprak hy de verwachting uit dat het door de mogendheden nagestreefde doel, het voorkomen van herhalingen van het geschiedde, zal bereikt worden. Duitsch land kon, zeide hy verder, by de gewichtig heid van de daarby betrokken ethische en maïerieele belangen, niet achteraf blijven, zonder onverantwoordelijk zyn eigen toe komst prys te geven. Wy moesten dus in China met een voldoende land- en zeemacht optreden. Wy hebben nooit de rechten van den Ryksdag willen schenden en vragen nu voor de nog niet goedgekeurde uitgaven ons alsnog de vereischte toestemming en de in demniteit te verleenen. Wy noodigen den Ryksdag uit den ver bonden regeeringen de noodige middelen toe te staan om de taak van de Duitsche staat kunde in Oost-Azië overeenkomstig het aan zien van het ryk waardig en metnadrukte vervullen. De woorden werden levendig toegejuicht, slechts de socialisten protesteerden. Dr. Lieber (Centrum) sprak zyn tevreden heid over de verklaring van Von Bülowuit j’) Serge glimlachte. U of niemand Jeanne sloeg moedig de oogen op, keek hem strak in het gelaat, en sprak op uitdagenden toon •Welaan, dan niemand.” Zij richtte zich in hare volle lengte op en nam den arm van Cayrol aan, die na haar toekwam. De prins bleef een oogenblik stokstijf stilstaan en volgde hen met zijn blik. De onzinnige begeerte kwam in hem op om zich op Jeanne te werpen, haar in zijne armen te grijpen en weg te voeren, weg uit deze omgeving, ver weg in de eenzaam heid, waar zij hem alleen moest toebehooren Hij wierp een blik naar mevrouw Desvarennes en zag, dat zijn vrouw zich bij haar bevond. Daarop begaf hij zich naar net terras, waar in het maan licht de paren dansten op de tonen der muziek, die door de openstaande deuren heenklonk Micheline maakte eene beweging om haar man te volgen, doch haar moeder greep haar bij de hand. Blijf een poosje bij mij, zeide zij op een toon van zacht verwijt tot haar; wy hebben, sedert ik hier ben, ternauwernood tien woorden kunnen wis selen. Kom, zeg toch, of gij blijde zijt mij weer zijn Micheline vloog haar om den hals en zeide en verklaarde dat zijn party het streven der Duitsche staatkunde volkomen goedkeurt. Er zyn in de laatste dagen telegrammen uit Zuid-Afrika ontvangen, waaronder een van Roberts. In bijzonderheden na te gaan wat er volgens die telegrammen is gebeurd, zou de moeite niet loonener is maar éen critiek op do Engelsche berichten en die is: leugenachtig verdraaid Hoofdzaak is voor ons, dat er nog altyd dapper gevochten wordt door de Boeren en zy nu-en dan zooveel succes hebben, dat zy*met opgewektheid den stryd voortzetten. Zoo langzamerhand dringt dan ook in Engeland de overtuiging door, dat de oorlog vooreerst nog niet uit is. Cham berlain meende indertijd met den nu tot Minister van Buitenlandsche Zaken bevor derden oorlogscollega Lansdowne, dat de Zuid-Afrikaansche oorlog een militaire pro menade naar Pretoria zou zyn en nu laat het zich aanzien, dat de oorlog minstens twee jaar zal duren. Men hoort voor liet oogenblik niet meer van terugzending van troepen van Kaapstad naar Londen, wel van terugzen ding van Londen naar Kaapstad. Er werd wel naar Londen het vertroos tende bericht gezonden van „verschillende niet geslaagde pogingen om den spoorweg ten Zuiden van Bloemfontein te vernielen”, maar niet er by gemeld, dat de spoorweg van Kimberley op een twintigtal plaatsen over een afstand van vfer mylen is opge broken. De Boeren zyn overal in de weer en met opzet, omdat de Engelschen daardoor ge noodzaakt zyn hun macht te verdeden. Een der merkwaardigste dingen seint Roberts zelf in zyn onnoozelheid, namelyk, dat de streek bij Potchefstroom weer van Boeren is gezuiverd. Hoe dikwijls is dit niet reeds geschied. Maar de Boeren keeren terug, zoo- dra de Engelschen weer hun hielen hebben gelicht. Dit geschiedt ten Zuidwesten van Johannesburg en in Zuidoostelyke richting, in den omtrek van Standerton is het precies hetzelfde. De «Daily Mail” verneemt uit Kaapstad, dat de spoorweg van de Kaap-Vrystaatsche grens tot Bloemfontein op niet minder dan twintig plaatsen is vernield. Wy willen ’t hopen, maar ’tzou wel kunnen zyn, dat dit een verwarring is met den spoorweg naar Kimberley. Lord Kitchener moet te Ladysmith gezegd hebben, dat hy voornemens is, als Roberts weg is en hy opperbevelhebber, de bevol king van de steden weg te zenden, daar het moeilyk is den vyand ten onder te brengen wanneer men in zyn bewegingen belemmerd •lieve mama,” op een toon, die do tranen uit de oogen der moeder deed springen, die twee maan den lang gefolterd was. De patroon nam hare doch ter in de armen, drukte ze aan haar hart als een gierigaard, die zijn schat vasthoudt en sprak is lang geleden, dat ik mij zóó niet door u heb nooren noemen. Twee maanden! Al dien tijd ben ik in dat groote huis alleen gebleven, dat gij vroeger enkel door uwe tegenwoordigheid gezellig maakte t De jonge vrouw viel hare moeder haastig in de rede en zeide verwijtend O, mama, ik bid u, zult gij dan toch nooit verstandig worden Verstandig worden Anders gezegd, niet waar? mij er aan gewennen om zonder u te leven, nadat ik twintig jaar lang mijn leven aan het uwe ondergeschikt gemaakt heb Ik ken u als gij iets hadt, dat u leed deed, zoudt gij het mij niet eens zeggen Er ontstond een oogenblik stilte. Toen hernam Micheline op gedwongen toon Welk verdriet zou ik kunnen hebben Nu verloor mevrouw Desvarennes haar geduld en hardvochtig, zonder Micheline langer te sparen, vierde zij haar wrok den teugel en riep uit Wel, het een of ander, (lat uw man u kan aandoen Micheline stond driftig op en riepMoeder Moet ik onderstellen, dat gij uit Parijs gekomen zijt om kwaad van mijn man tegen mij te spreken Mevrouw Desvarepnes werd ernstig: Neen, ik beo gekomen om u te verdedigen. Gij loopt ernstig gevaar.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1