l’TO GT elsch UO 1® MAT. BROOD, K.G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 32 November 1900. 39ste Jaargang. Buiteulamlsch Overzicht. s G-ouda. Senr., O Mark FEU ILL El ON. idtrbalfta foadtHSlf leming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. a. k. INKMAN &Zn ten koste van uw rijkdom zijn i De prijzen zijn door den staat zogarandeerd. a de regeering goedgekeurde motie van Rivet is aangenomen. Hamburg. put. AGS van tot ivermogenden. sttandapparaten aki. gewaarborgde i zeker den. rdeel biedende .lechts 118.000 ontvangt onge- ita gehad heh- ckingslijst. mding van rij en direkt en ar de strengste Telefoon No. 89« De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 4 Guld. 3.50 ts Guld I 75 ts Guld. 0.00 Igende klassen prijzen worden kingsplan voor laat, welk plan Gd IINIIE IIIIH4 VI eenvoudig per egen rembours, et de aanvraag voor do spoedig zoo spoedig Merkwaardig is, wat de Rykskauselier zeide over het niet-byeenroepen van den Rijks dag in buitengewone zitting, hetgeen feite lijk het 'zwaartepunt van het debat zou worden. „IkAvensch deze gelegenheid aan te grij pen, om mij voor dit huis uit te spreken In den Duitschen Rijksdag is, zooals wjj reeds berichtten in ons vorig nummer, de Chineesche quaestie behandeld. De Rijkskanselier hield een breed-opgezette redevoering, waarin hij uiteenzette, dat het optreden van Duitschland niet voortkwam uit lust naar avonturen of uit willekeur, maar het gevolg was van een niet te ontkomen nood zakelijkheid. Duitschland bevond zich in staat van wettigen tegenweer na den moord op zyn gezant, baron Von Ketteler, „die onverschrok ken stierf, als een officier voor het front, waardig Letland dat hy vertegenwoordigde, en waardig den historischen naam dien hij droeg”. Want het is niet het bezit-nemen van Kiau-tsjau zooals ook van sociaal-demo- cratische zijde wordt beweerd dat de uit- 4 barsting ten gevolge hadde heer Von Bulow acht het een strijd van China tegen de beschaving, tegen alle vreemdelingen, niet alleen tegen consuls en gezanten, maar ook tegen ingenieurs, zendelingen, spoorwegwer- kersTegen de Europeesche beschaving, waarbij Japan zich aansloot, richt zich de Chineesche barbaarschheid van dezeBoxers- beweging. Duitschland wil dan ook in China geen staatkunde van verovering volgen, maar zijn recht en belang en eer zoo verdedigen, zoo- ahr het een groot volk betaamt. Duitschland verlangt niet naar verdeeling van China, en heeft er ook geen belang bij een politiek van annexatie te volgen. Doch op het oogenblik is van alles wat de verbondenen wenschten slechts het ontzet der in Peking opgesloten vreemdelingen bereikt. De gezanten zyn wel eenstemmig over de eischen, die gesteld moe ten worden om China de overmacht van de mogendheden te doen gevoelen en zorg te dragen dat opstanden ah die der Boxers niet weder voorkomen. Die eischen zyn door China nog niet aangenomen, en het kan mo- gelyk zyn den Chineezen ad oculos te de- monstreeren, dat Duitschland op militair ge bied de meerdere is van China. Ten slotte verzoekt de kanselier den Rijks dag om goedkeuring van de maatregelen door de Regeering genomen, en van de uit gaven, die daarvoor zyn gedaan. over de vraag, die ons allen bezig houdt.... Ik ben te zeer doordrongen van de nood zakelijkheid, dat tusschen de verbonden re- geeringen en dit huis, tusschen de verbon den regeeringen en het Duitsche volk, de voeling niet verloren gaat. En ik erken het recht van den Rijksdag en van het land, om te weten welken koers wy uitgaan, te gaarne om niet open en duidelijk te spreken, voor zoover het belang van den staat dit toelaat”. De ruiterlijke verklaring van Von Billow was ook een streep door de rekening van de linkerzijde, waar men tal van redevoe ringen in het hoofd had over het heilig recht van de indemniteit. Men lachte daar om de verklaring van Von Billow, waarop deze zeer gevat zeide„Uit uw verlegen heid zie ik dat de heeren op een conflict hadden gehoopt, maar dat valt u tegen. Zoolang ik dit ambt bekleed, zal ik als ver antwoordelijk Rijkskanselier my houden aan myn zoo even ontvouwde beschouwing ten aanzien van het recht van den Ryksdagom de uitgaven toe te staan, en daar naar han delen”. Er is wel zelden een redevoering uitge sproken, waarin by voorbaat de bezwaren der oppositie zoo duidelijk en open weer legd zyn, nog voor zy waren uitgesproken, ’t Is of de Rijkskanselier zich tot taak had gesteld vooraf al het gras voor de voeten der linkermannen weg te maaien. Billow bepaalde zich niet tot de indemni teit maar weerlegde op zyn manier al de bezwaren van hoogeren gewone politiek, welke in de kranten waren aangevoerd tegen de Keizerlijke politiek Het zwaartepunt van de Duitsche politiek bleef in Europa en geen enkele stap zou worden gedaan om het te verplaatsen of de Duitsche macht in haar natuurlijk middelpunt te verzwakken. Ook zou Duitschland niet doen aan politiek ten behoeve van andere Mogendheden. Dit laatste zag natuurlijk op het tractaat met Engeland, en om nog meer kracht daar aan by te zetten, liet de Rijkskanselier er eenige lieve woorden op volgen aan het adres van den zieken Czaar, met de bijvoe ging, dat steeds alles zou worden gedaan om de voortreffelijkste betrekkingen te on derhouden met Rusland. Men moest ook niet bang wezen, dat Duitschland nu voort aan in alles zyn neus zou steken. Volstrekt niet; dat was de polttiek van Napoleon III, die hem trouwens slecht was bekomen, maar de Hohenzollern’s waren geen Bona- parte’s en hun grootste zoon, de oude Frits, had voor alle Hohenzollèrn-Vorsten de leus gevestigdIk ben de eerste dienaar van den Staat. Telefoon No. 99 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 39) Micheline deed eene nieuwe poging en bestorm de opnieuw dit oproerige hart Och, mama, laat mij toch gelukkig zijn! Men kan het wezen zonder dwaasheden te doen. Daartoe is geen stal met harddravers noodig. O, hij heeft zulke mooie kleuren gekozen, viel Micheline haar met een glimlach in de rede. Een buis van parelgrijs en zilver, eene pet van rosé. Het is verrukkelijk! Vindt gij Welnu, gij zijt niet moeielijk te voldoen, hernam mevrouw Desvarennes opgewon den. En de Cercle En het spel, wat zegt gij daarvan Micheline verbleekte, maar met eene zeltbeheer- sching, die hare moeder pijnlijk aandeed, sprak zij Moet men zooveel beweging maken over en kele partijtjes kaartspel Dit volhouden om Serge in alles te verontschul digen verbitterde de patroon Spreek mij niet tegen ging zij heftig voort, ik ben goed onderricht Wilt gij, dat ik u zog, hoe het met uw man gaan zal Hij is begonnen met kaartspelhij gaat voort met] paarden hij zal eindigen met slechte vrouwen Mama, riep Micheline diep getroffen nit. En het zal t"’ ♦e* In de zitting van gisteren verdedigde von Bülow in een schitterende rede zyn houding nader tegenover Richter. Met betrekking tot de aanneming van het opperbevel over de verbonden expeditie- troepen, verklaarde de Rijkskanselier, dat Duitschland officieel van buiten af daartoe was aangezocht. De Rijkskanselier vervolgde, zeggende„Meer kan ik daarover niet me- dedeelen, het betreft onderhandelingen van Souverein tot Souverein.” Verder verdedigde graaf Von Bülow de missies en verklaarde hy, dat het Duitsch- land’s plicht is in het Oosten en niet minder in China het protectoraat over de Duitsche Katholieke missies op zich te nemen en deze te beschermen. Hy wees er op, dat ook Hongkong niet dadelyk de schitterende en beteekenisvolle haven van nu is geweest, zoo zal ook de Kiaot- sjau zich gestadig meer ontwikkelen. Met betrekking tot de redevoeringen van den Keizer verklaarde graaf Von Bülow, dat hy daarvoor de volle moreele verant woordelijkheid op zich neemt. Zy zyn door de groote meerderheid der naties niet mis verstaan. De rede te Bremerhaden heeft de Keizer als soldaat tot soldaten gehouden. Die menschen moesten weten met wie ze te doen hebben. De pink van een dapper Duitsch soldaat is my meer waard dan het geheele Boksersgespuis. De wereldpolitiek, ging hy voort, betee- kent niet inmenging in zaken die ons niet aangaan, maar wy willen niet minder (eben- bürtig) zyn dan andere mogendheden. De natie zal zich het recht op een verstan dige bezadigde wereldpolitiek, op een pas sende positie in de wereld, niet laten ont zeggen. (Levendige toejuichingen, beweging). De interpellatie in de Fransche Kamer zitting van Dinsdag over het geknoei, dat aan het ministerie van oorlog met ridderor den zon hebben plaats gehad, is geëindigd in eene volslagen overwinning der Regeering. En Drumont, de hoodredacteur van de Libre Parole, het blad, waarin de beschuldigingen nog het minst vaag waren aangednid, sloeg een treurig figuur. Eerst hield hy zich maar van den domme, en niet, dan nadat aanhou dend om hem geroepen was, verscheen hy op de spreektribune. En wat hy tot zyne verdediging te zeggen had, kwam op niets neer. De regeering weigerde de eenvoudige orde van den dag te aanvaarden. Met 394 tegen 8 stemmen ging de Kamer met haar mee, waarop met 379 tegen 31 stemmen eene door mij en zijne liefde stel ik boven alles, want ik voel- dat ik sterven zou, zoodra hij mij niet meer lief had. Gij wilt mijn leven toch niet vernietigen, niet waar vervolgde zij, terwijl zij haar blond kopje op den schouder harer moeder zinken liet. Ik be grijp uwe ontevredenheid. Maar, ik smeek er u om, laat om mijnentwil uw wrok varen, doe afstand van uwe plannen, houd uwe gevoelens in uw hart besloten en zeg niets meer, uit liefde tot mij De moeder was overwonnen. Ach. wreed kind, zuchtte zij, hoe doet gij mij lijden Maar ik zal doen, wat gij wilt, sprak mevrouw Desvarennes en omvatte de lokken harer dochter; die gouden lokken, waarin zij vroeger zoo gaarne met hare vingers woelde. s De piano begeleide nog altijd de dansenden op het terras. Er scheen veel vroolijkheid te heerschen Plotse ling ontstond er een algemeen gelach Cayrol kwam vertellen wat er gaande was. Een der gasten had oranje appelen geplukt en ving die op zijn neus op, terwijl een ander er van sprak om het houtgewas met punchbowls te illumineeren. En wat doet Serge bij deze dwaasheden vroeg Micheline glimlachend. Hij praat met mijne vrouw op het terras, antwoordde Cayrol. Mevrouw Desvarennes keek den bankier aan Hij was rustig en gelukkig. Van zijn naijver van vroe ger was geen spoor meer over. In de zes maanden, die sedert zijn huwelijk verloopen waren, had hij zijne vrouw opmerkzaam gadegeslagen en haar nooit 0 000 Mark, a 10,000 Mark 6,000 Mark 3,»<00 Mark 2,000 Mark 1 500 Mark 1,000 Mark 300 Mark 260 Mark 200 Mark r. a 109 Mark a 1*0,1+8,115 M. r.a78, +1,21 M n. bedraagt Mark 55,000 M, in tot 8?,000 M., 8o tot 75,»'OO ark en met de tot 600.000 M. die officieel is 'ereld bekend en tffen middel tegen o n g-L c v e i’ ll, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed qovolg Pr(js per flacon f 1.15. eneeskracht istal elke pijnlijke nerbodig. Met jor ougeneeslijk ngs een bijna 28 rengt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. Ierland pkin 8 Amsterdam die Schutzenapothek» ritech, Geaterreich Jentraal-Oepdt bander» Maar gelukkig ben ik er nog om uwe zaken weer terecht te brengen. En ik zal dat heer zoo kort houden, dat hij voortaan wel in het goede spoor blijven zal, dat beloof ik u Micheline plaatste zich voor hare moeder en zag zoo bleek, dat deze er van schrikte. Met bevende stem sprak zij -— Moeder, pas op, dat gij er geen woord van tegen mijn man zegtIk gevoelde, dat ik tusschen mijne genegenheid voor mijn man en mijn eerbied voor u zou moeten kiezen. Ik zie, dat gij tusschen deze beiden niet aar zelt, sprak de patroon bitter, Dat is mijn plicht En gij zelve, die zulk een goed verstand hebt, zoudt moeten zeggen, dat ik verkeerd deed, indien ik daarin weifelde. Ach, Micheline, kon ik vermoeden u zoo we der te vinden, kreet de wanhopige moeder. Ziet gij niet in, waarheen gij u laat voeren Gij denkt dat gij uw map door uwe edelmoedigheid aan u verbinden zult Gij zult hem van u verwijderen, dewijl gij hem de ondeugd gemakkelijk maakt. In dien gij u niet doet gelden, zal hij u hoe langer zoo minder gaan tellen. Pas op. dat gij u niet aan zijne voeten werpt, want hij zal u vertreden. De prinses schudde fier het hoofd en zeide glim lachend Gij kent hem niet, mama. Hij is een edel man hij begrijpt iedere kieschheid en men kan meer winnen door toegevend jegens hem te zijn dan door hem te willen tegenwerken Bovendien, het is mij een lust om mijn prins met al die pracht, die hem zoo goed staat, te om, ringen. Hij is mij er dankbaar voor, hij bemint FbamkbUK. Met de werkstaking der trambeambten te Lyoa wordt het ernsthet syndicaat schynt de leiding met krachtige hand te voeren. Eer- gistermorgen zyn de wagens niet uitgereden, de trams zoomin als de omnibussen van de „Compagnie des trams et omnibus de Lyon”, doch de „Compagnie lyonnaise” zette den dienst voort onder bewaking der politie. De bemiddeling van den prefect en van den burgemeester heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd: beide partyen houden voet by stuk en de bevolking der stad is de meeste gedupeerde partjj. In den nacht van Zondag op Maandag hebben te Parys een achttal straatroovers op de Place de la Mairie te St. Ouen by Parijs, een electrisch tramrytuig aangehou den en een aanslag gepleegd op den con ducteur, om diens ontvangsten te bemach tigen. Gelukkig sloeg de man met een ijze ren staaf van zich af en de tram kon ont komen, doch nu keerden de bandieten zich tegen den hoofdcontroleur der tram, die op zyn bureau zat en indien niet te rech ter tyd politie ware verschenen, zou de man er om koud geweest zyn. Gelukkig zyn er drie der boosdoeners gepakt. Duitchlakd. Tot dusverre moest ieder, die tot het actieve leger behoorde en in een rijtuig ge zeten, den keizer tegenkwam, opstaan en het militair saluut maken. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft Wilhelm II geoordeeld, dat dit saluut onvoldoende is en daarom heeft hy gelas^ dat zoodra hy voorbij komt, ieder militair, die in een rytuig zit eruit _moet stappen, front maken en het saluut miksu ÜH alle deelen der wereld heeft de keizer te (Jrosz Strelitz telegrammen van deelneming en\ gelukwensching ontvangen, naar aanleiding W de dwaasheid van vrouw Schnapka te Breilau, welke by slot van re kening heusch zooveel soesah niet waard is j j Italië. De Engelsche minister van koloniën, Cham berlain, die gezegd werd van een bezoek aan Rome afgezien te hebben, om van Genna uit direct terug \te keeren naar zyn land, is by slot van rekfening met zyn vrouw, zyn schoonmoeder en zyn zoon, toch nog terecht- >etrapt Dus gerustgesteld, had -goed zijn vertrouwen geschon ken. Jeanne was 2 eer lief en hij hield nog meer ie mij het genoegen en verzoek bij mij te komen, ik 1 jnevi op iets verkeerds hij haar eens voor van haar dan in hl t begin. Cayrol. die inij w Je,anne om hier bij mij te komen, Ik heb haar iets te zeggen, srrak xhevrouw Desvarennes. Zeer gaarne, antwoordde Cayrol, en verwij derde zich. In diep nadenken bleef de oude dame alleen achter. De komst van Jeanne deed haar opschrikken Serge was de jonge vrouw in het donker der galerij achternageslopen, zonder opgemerkt te zijn. In den hoek van het breede vak, dat uitzicht op den tuin had, wachtte hij, stil en met kloppend hart. De stem van mevrouw Desvarennes verhief zich in het stille salonhij luisterde. Neem plaats, Jeanne, sprak de patroon ona onderhoud zal kort zijn en kan niet uitgesteld worden, want morgen ben ik niet meer hier. Waar om zijt gij te Nizza gekomen Ik heb niet anders kunnen doen. Omdat Omdat mijn man het wilde. Gij hadt hem iets anders moeten doen willen. Uw invloed op hem is onbeperkt. Er was een oogenblik stilte. Toen antwoordde Jeanne Ik vreesde, dat ik, door daarop aan te drin gen, zijn argwaan opwekken sou. Het zy zoo. Maar zelfs als ik toegeef, dat gij te Nizza vertoeven moest, waarom hebt gij dan de uitnoodiging om hier te logeeren aangenomen (Wtrdt nrvolfd.)

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1