LS. 'TO ND, üioi kn mat. GT ïlsch :huizen Aiei/trs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 33 November 1900. Gouda. keuze Bnltenlaodscb Overzicht. etappen, Midaal 203. 39ste Jaargang. BROOD, K.G. e Koop KENNISGEVING. FEU1LLE ïOy. Inzending- van A<1 verten tiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. mevrouw y s stelt een UNKMAN Zn (nordl vervolgd.) Telefoon No. BS. De (uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- ep Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. rfsingel. sweg D 29. ar.s van O tot rermogenden. bandapparaten ft. GOlimiE (dlRlVT. 'rafeeren in de nrichting ro” VAALS, SINGEL, 661. Frankrijk. Het heet, dat de jonge Rochefort (zoon van den lasteraar van professie Henri) nieuwe toestellen heeft uitgevonden voor de tele grafie zonder draad, welke aangenomen zou den zyn door het departement van marine. Te Cannes zjjn twee Italiaansche anar chisten aangehouden, die den moord op Sadi Carnot en koning Humbert prezen als hel dendaden. m twee naast Telefoon No. 89 AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zag de prins mevrouw Desvarennes dicht bij hem langzaam voorbijgaan. En de stilte werd alleen gestoord door de niet duidelijk hoorbare zuchten der moedelooze Jeanne, die zich in het duister op den divan halt uitgestrekt had XIII. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den zoen November 1900 executoir zijn verklaard De suppletoire Kohieren Nos. 7 en 8 der Per- soneele Belasting, dienst 1900, Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 2 zen November 1909. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Uit de protocollen, die de heer Cordes, de tolb van het Duitsche gezantschap te Peking, heeft opgemaakt, blykt duidelijk dat de moord op den heer Von Ketteler plaats had op last der Chineesche autoriteiten. De Mandsjoe- soldaat En-Hai, die door den Japanschen over ste Shiba als den moordenaar werd gevangen genomen, verklaart, dat onder zyn hevelde schoten gelost zyn, doch dat de last daartoe gegeven was door den commandant der troe pen, prins Tsjing of door prins Toean, den commandant van het korps Hoe-shen-Ying. Van een dezer beiden is het bevel uitge gaan, om de vreemdelingen neder te schieten en dat bevel is maar al te goed opgevolgd. Wanneer men nu nagaat, dat prins Tsjing, de ^perbevelhebber der troepen, die Peking bezet hadden, thans met Li-Hoeng-Tsjang als vredesonderhandelaar optreedt.... dan be hoeft men niet te vragen op welke wy'ze de onderhandelingen gevoerd zullen worden. Prins Tsjing heeft er dan in de eerste plaats belang by, zjjn eigen hoofd te redden, en zal dus wel pogen dat der andere schuldigen niet in gevaar te brengen. dubbelt» flescli 'este, Zaltboiönael. otterdam >age. Can. Rotterdam In de Fransche Kamer was eveneens een discussie over China. Daar was het vrij wat jialmer dan te Berlijn. Trouwens ’t was daar geen interpellatie maar een vraag by de behandeling van de begrooting van Buiten- landsche Zaken. De Minister Delcassé be antwoordde de sprekers en verwees naar de zitting van 7 Juli toen de Kamer hem vol macht had gegeven om te handelen. Het eind was dat de algemeene beraadslaging gesloten werd verklaard en eenige hoofd stukken van de begrooting werden aangeno men. Een voorstel tot verlaging van den post voor de Chineesche zendelingen werd verworpen met 313 tegen 160. De verwarring, welke dreigde by het ont werp betreffende de belasting op de dranken is verminderd daar de Kamer met 343 tegen 195 het tegenvoorstel van Vaillant,strekkende bet alcohol-monopolie in te voeren werd ver worpen* Het laatste oorlogsbericht van Lord Ro berts, door Reuter in hoofdzaak geseind, ontleent zjjn grootste belang aan een paar regels, die blykbaar aan Reuter’s aandacht ontsnapt zyn. Deze heeft namelijk vergeten te melden dat de Schotsche garde op weg is van Pretoria naar Bloemfontein. Dit is een alleszins duidelijke bevestiging van den indruk, de laatste dagen gewekt door het oorlogsnieuws uit den Vrijstaat. De toestand schijnt er met den dag ongunstiger te wor den voor de Engelsche bezettingstroepen. Wanneer we in aanmerking nemen, dat in de vier kampen rondom Bloemfontein zich alleen naar schatting een 12,000 man be vinden, en bovendien overal in den Vrijstaat Engelsche legerafdeelingen in garnizoen lig gen of te velde staan, dan wjjst de nood zakelijkheid van een keurkorps als de Schot sche garde uit Transvaal te ontbieden, op iets heel anders dan de vurig gehoopte en met barbaarsch geweld beproefde onderwer ping van het gebied ten zuiden van de Vaal- rivier. Er is een campagne geopend om prins Louis Napoleon als Fransch kroonpreten dent in de plaats te stellen' van zyn broeder Victor misschien vindt men dat de laatste het zonderlinge baantje niet sérieus genoeg opvat, dat hy te Brussel zich voor gansch andere dingen interesseert dan voor het heil van „la belle France”, naar de opvatting der bonapartisten zonder vrees of blaam! Duitschland. Te Berlijn beeft men Maandagavond de eerste kleine sneeuwjacht van dit seizoen gehad, doch het witte kleed bleef niet lang liggen. De zeekrygsraad te Kiel heeft in geheime zitting luitenant Elle van den kruiser „Freya” wegens mishandeling van minderen, veroor deeld tot22 dagen kamerarrest De winkelier Spindler te Breslau, die juist zyn handcamera op den keizer richtte toen vrouw Schnapka het histortëehe bijltje naar het rijtuig wierp, heeft vanwege de politie het verzoek ontvangen de fotografie niet in den handel te brengen, wat hy be loofd heeft, te eer omdat, naar het heet, de keizer in hoogst eigen persoon door de ver spreiding van het kiekje onaangenaam ge troffen zou worden. De sociaal-democraten zullen te Elberfeld een volkshuis oprichten met een groote zaal, slaapgelegenheden en restaurant, ten behoeve waarvan een terrein is aangekocht voor 145.000 mark. Oostenrijk-Hongarije. In den Landdag van Kroatië zyn wanor delijkheden voorgekomen van hooger ernst dan de eerste berichten deden vermoeden. De regeoringsmannen en de oppositie-leden kregen het aan den stok en niet lang duur de het, daar werden de heeren handgemeen. Ruiten vlogen in gruis, gordijnen werden afgerukt, de betimmering werd beschadigd en boeken met de officieele notulen werden stukgeworpen. Dat lieve leventje dudrd'e een vol half uur. Er stroomde bloed, er werden armen gebroken en een der strijdlus tige volksvertegenwoordigers verloor in den hitte van den kamp een oog, een ander een oor. Eerst toen de regeeringsaanhangers, die klaarblijkelijk op wat kabaal gerekend hadden met revolvers dreigden, kwam er geleidelyk- weg kalmte en de gewonden konden verzorgd werden, terwijl de president de zaal deed ontruimen. In de Belgische Kamer kwam de socialist Van der Velde met de aangekondigde inter pellatie over Sipido. Hjf vroeg op grond van welk verdrag de uitlevering van Sipido was gevraagd. Deze was door de jury vrij gesproken en ook vrienden van den Minister van Justitie oordeelden de vraag van uit levering onwettig. De Minister van Justitie Van den Heuvel zeide, dat de Regeering gehandeld had met hetzelfde recht als de ouders zouden han delen wier kinderen gevlucht waren naar het buitenland. De Regeering had de ver betering van Sipido op zich genomen. Te Parys leefde Sipido als landloopèrmen vond messen in zyn zak. In het opvoe dingsgesticht St. Hubert, na zyn uitlevering overgebracht, schreef hy op den muur „Leve de sociale revolutie.” Janson, liberaal, keurde de uitlevering of, die door Woeste werd verdedigd. De dis cussie liep gisteren niet af, maar een motie tot afkeuring wordt natuurlijk verworpen. 40) Micheline heeft ons gevraagd, was Jeanne’s antwoord En heeft dit zelfs u niet doen besluiten om te weigeren riep mevrouw Desvarennes driftig uit. Welk eene rol neemt gij u voor hier te spelen Zijt gij, na u zes maanden fatsoenlijk gedragen te hebben, van gedachten veranderd Serge beefde in zijn schuilhoek. De woorden van mevrouw Desvarennes waren duidelijk. Zij wist alles. De stem van Jeanne hernam, hevig en veront waardigd Met welk recht doet gij mij de beleediging aan van mij zoo te verdenken? Met het recht, dat gij mij geeft door het niet nakomen uwer belofte Gij moest hier vandaan blijven. En ik vind u hier, in de nabijheid van het gevaar, terwijl gij coquetteert op een wijze, die het voorspel van het misdrijf is, u met het kwade gemeenzaam maakt, totdat gij er u geheel en al aan overgeeft. Mevrouwriep Jeanne driftig uit AntwoordHebt gij de belofte, die gij mij gedaan hebt, gehouden viel mevrouw Desvarennes haar op een toon van gezag in de rede. En gij hernam Jeanne in wanhoop, zijn de Lord Roberts seinde Dinsdag uit Johan nesburg De commandant te Thabanchu meldt dat een commando Boeren, dat om streeks 800 man sterk scheen te zyn, den 19den uit de Wetsdorp in de richting van Wepener optrok, maar ’s avonds terugkeer de. De Boeren schoten in de buurt negen naturellen neer, die verdacht werden de En- gelschen inlichtingen te hebben verstrekt. De commandant van Standerton bericht dat een observatie-post uit Waterval-hrug den 19den werd aangevallen. Een man werd gewond. Een vliegende colonne heeft de streek ten westen van Standerton en den weg naar Vrede tusschen de Vaal en de Kliprivier schoongeveegd en met een groote hoeveel heid verbeurd verklaarde schapen, hoornvee en voedingsmiddelen meegebracht. Kolonel White meldt van den Aasvogel- kop dat hy den 19den 200 Boeren uit sterke stellingen heeft verjaagd. Zy trokken afin de richting van Petrusberg. Een colonne die uit Vrede na^r Harrismith trok om het land schoon te vegen, heeft vastgesteld dat er by de laatste krygsver- wacntingen, die gij mij voorgespiegeld hebt, ver vuld Heb ik in de zes maanden, die ik we* ben, rust voor mijn verstand en vrede voor mijn hart gevonden Te vergeefs heb ik mij op mijn plicht toegelegd. Mijn man boezemt mij evenveel atkeer in als vroeger. En nu ik al mijne verwachtingen verloren heb, zie ik mij voor altijd aan hem ge ketend. Ik moet huichelen, maken, dat mijn gezicht mij niet verraadt en glimlachen. En dit ergert mij en stuit mij tegen de borstIk ben ongelukkig want ik heb niets om mij aan te hechten, niets dat mij staande houden kan Mijn geest is door hartstochtelijke gedachten beneveld. Mijn hart is diep bedroefd door bittere smart. Alleen mijn wil beschermt mij, maar die kan mij in een onbewaakt oogenblik verraden. Gij hebt hem dus nog altijd lief vroeg mevrouw Desvarennes op een toon, die Serge deed huiveren. Weet ik het antwoordde Jeanne met inwen dige woede. Er zijn uren dat ik hem meen te haten Wat ik geleden heb sedert ik hier ben, is niet te geloovenAlles hindert, alles verbittert mijmijn man, die niets bemerkt, Micheline, die er niets van weet, en Serge, die heimelijk lacht, alsof hij eene laagheid op het oog heeft. Arm kindzeide mevrouw Desvarennes door medelijden bewogen, ik beklaag u van ganscher har te. Vergeef mij mijne onbillijke woorden, Gij hebt, als ieder mensch, aanvallen van ^wakheid. Men moet u helpen en gij kunt op mij rekenen. Ik zal morgen uw man spreken en hij zal met u van hier gaan. Bij gebrek aan geluk, moet gij toch rust hebben, Serge hoorde het geluid van een kus en daarop Serge kwam uit zijn schuilhoek en ging naar Jeanne toe. Het tapijt verdoofde het geluid zijner schreden. Hij ^ag haar een oogenblik aan zonder spreken, boog zich toen over haar heen en zeide op innigen toon Is het waar, Jeanne, dat gij mij haat Jeanne stond verschrikt op en riep uit Serge Ja, Serge, hernam de prins, die nooit opge houden heeft u hartelijk lief te hebben Een gloeiend rood vertoonde zich op het gelaat der jonge vrouw. Laat mij fthet rust, uwe taal is onwaardig, ik wil u niet aanhooren, riep zij uit. En met snellen tred ging zij naar de galerij. Serge versperde haar nog vlugger den weg en hernam bijna hevig Gij moet blijvenhier kunt gij mij niet ont komen. Maar dat is waanzin, riep Jeanne uit, terwijl zij achteruit ging, vergeet gij, waar wij zijn Vergeet gij, wat gij zooeven zeidet hernam Serge hartstochtelijk. Ik was in de nabijheid en heb niet één uwer woorden gemist, waaruit toorn zoowel als liefde sprak. Als gij mij hebt hooren spreken, zeide Jeanne, dan weet gij, dat alles ons scheidtmijn plicht, de uwe, en ten laatste, mijn wil Een wil, die men u opdringt en waartegen uw hart zich verzet, een wil, waaraan ik mij niet onderwerpen zal Serge kwam op haar af en trachtte haar te om helzen Pasop 1 hernam Jeanne, Micheline en mijn man zijn dichtbij Gij moet gek zijn om daaraan niet te denken Nog éen stap verder, en ik roep. Roep dan sprak Serge hardop. Met één sprong was hij bij haar en nam haar in zijne armen. Jeanne wrong hare buigzame gestalte, hield hare handen tegen Serge’s borst aan en strekte hare armen uit om zich los te maken. Dit mocht haar niet gelukken. Serge, zeide zij, terwijl zij beurtelings van angst en wellust verbleekte in de armen van den man, dien zij liefheid, wat gij doet, is laag en gemeen 1 Een gloeiende kus drong de woorden op hare lippen terug Jeanne gevoelde, dat zij bezweek. Evenwel deed zij eene laatste poging Ik wil niet, stotterde zijSerge l Om Gods wil! Tranen van schaamte sprongen uit hare oogen. Neen, gij zijt de mijne, lispelde Serge buiten zich zelven. Die ander, uw man, heeft u aan mij ontnomen Ik neem u weder, ik heb u lief! De jonge vrouw liet zich op den divan vallen Serge herhaalde Ik heb u liefl Ik heb u lief’ Ik heb u lief! ertroftcii rs welbekend ay-iLXXBB. Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs ikkigf zenuw 1 ontstaan door eugdigen leeftijd e zwakte, Blee’r - Hoofdpijn - - Maagpijn - Jnvermogen enz Uit- riebtingen 22 Boeren gesneuveld zyn. Hunter bericht dat oen politie-piket van elf man den 16en te Staydonsdam is aangevallen. De man schappen gaven zich over na een kranige verdediging, waarby zy drie dooden verloren. De gevangenen werden later weer losgelaten. Het hoofdkamp, waarin honderd man van de politie-troepen lagen, werd tegelijkertijd aan gevallen. De Boeren onderhielden een zwaar vuur, maar op een aanmaning om zich over te geven werd geen acht geslagen. Ten slotte trokken de Boeren af. De Engelschen kregen twee dooden. Kaffers verzekerden dat er zes Boeren gedood en tien gewond zyn. Lyttelton rapporteert dnt den 19den een voorpost ten ZW. van Balmoral is verrast. Naar tot dusver is opgegeven verloren de Engelschen |zes dooden en vijf gewonden. Een officier en dertig man zyn gevangen genomen. De post is sedert opnieuw bezet. Vier Boeren zyn gevangen genomen, vijf hunner vond men zwaar gewond.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1