WTO, lillik I I OWM ra MAT. BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 26 November 1900. No. 8361. 39ste Jaargang. December Buitenlandse!! Overzicht. STATEN-GEN ERAAL. t w' k t:nn kl a n tc n Simon issoiaara, waï-iuxiB. :v, ,»o rag per postwissel ITS SB Gouda. I FEUILLETON. 0 j Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. e. k., Verspreide Berichten. XIV. BRINKMAN Zn ZForilt vervolgd J vallen, ging gehoele nachten l w - die op het Bosch uitliep. middellijk met de tvoer eu gebracht i de van hut wapen giueele Loten zelf Frankrijk. 't Wordt met het clericalismo in het leger al maller. Nu hebben vijf officieren van het garnizoen te Melnn in opvolging van twee anderen nog, een verplaatsingsbesluit thuis gekregen in verband met de boycotting van de vrouw van kapitein De Brémont door de officiersvrouwen van wie het verschrik- :n naar Parijs. rijstrukking dezer uborgdu Geldvur- n ambtswege )«- 4 uur. 1DAGS van 9 tot minvermogenden, cnnsttandapparaten strekt. Telefoon Aio. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. 00IINIIE COURANT Zitting van Vrjjdag 23 November. De behandeling der Indische bggrooting wordt voortgezet. In antwoord op de klacht van den heer Van Kol over de achteruitzetting van Mr. Fokken» die in verschillende hooge betrek kingen in Indiö blyk gaf van bekwaamheid, sloot de minister zich aan by den heer Geertsema, die meende dat over benoemingen door den gouverneur-generaal, do Kamer niet kon debatteeren. Ier, toen men den arm van LG voor het vertrou- geschonken, en u nieuwu verloting end, zullen wij ook rgdragen door een eniug de tevreden- le Begunstigers te mevrouw Desvarennes hinderde hem in de plannen die hij beraamde om zijne slechte daad ten uit voer te brengen Ondanks zich zelven herinnerde Serge zich den plechtigen, bijna dreigenden toon, waardp mevrouw Dosvarennes op den avond van zijne verloving met Micheline. toen hij tegen haar gezegd had »Neem mijn leven, het behoort u toe I” hem geantwoord had»Het is goed, ik neem het aan Deze woorden klonken thans als een vonnis in zijne ooren en hij nam zich voor op zijne hoede te wezen voor de patroon. Wat Cayrol tyetrof, van hem kon zelfs geen sprake zijn. Hij bestond tooh enkel en alleen om aan prinsen als Serge tot speelbal te dienen- Zijn lot was op zijn voorhoofd geschreven en hij kon er niet aan ontkomen. De prins vond zijn kamerdienaar, die op hem wachtte, ingeslapen op een bankje in de vestibule Hij ging haastig naar zijne kamer en begaf zich ter ruste Toen hij beneden kwam om te ontbijten, vond hij de familie bijeen, In een oogenblik gaf de prins zich rekenschap van ieders stemming en, na eene wisseling van be leefdheden, na Micheline ee.p vluchtigen kus op het voorhoofd gedrukt te hebbeq, zette hij zich aan tafel. Men at in stilte. Ieder hield zich met zijne eigen gedachten bezig. Serge was ongerust en vroeg zich at, of Pieter niets verteld zoif hebben. Maréchal keek strak voor zich en antwoordde kort op de vragen, die mevrouw Desvarerines hem deed. Eene toenemende gedwongenheid vertoonde zich onder de aanzittenden. Het was eene verlichting voor ied< van tafel opstond. Micheline nam iiovertroften ebers welbekend met fabrieksmerk). ?nde, radicale en □g van alle, zelfs rdnekkige zenuw- oral ontstaan door >p jeugdigen leeftijd elke zwakte, Bleek Hoofdpjjn ng - Maagpjjn - Onvermogen ie enz. Uit- /st g> ra) biedt de »g, die door «ie jurg goedgekeurd lark doffl 3,80 3 1,76 kelyke gerucht loopt, dat. zy met haar man alleen door het burgerlijk huwelijk is verbonden. De dames weigerden deze niet- kerkelyk irigezegende vrouw de traditioneele visites te maken Het standbeeld voor kolonel De Ville- bois Mareuil zal opgericht worden te Nantes op een der pleinen. Het bedrag is saaiu- gebracht door een inschrijving, geopend £oor de „Liberté". Van heden af worden te Parys de verschillende inzendingen voor het standbeeld tentoongesteld. In de werkstaking der trambeambten te Lyon, is geen wijziging gekomenbeide partijen bondon voet by stuk on het publiek zit zonder de gewone en moest populaire vervoermiddelen. Duitbculand. Door de rechtbank to München is de redacteur Benz van de ,Freie Landesbote” wegens beleediging van prins Ruprecht en prinses Gabrielle, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, hoewel de eisch was vijf maanden. De heer Benz had, naar aan leiding van het bericht, dat de prins zyn bruid een ring met diamant had geschonken, een opmerking gemaakt en do gezworenen beantwoordden de vraag schuldig, met een eenparig ja. Jeanne en Cayrol verlieten Nizza op het laatst der week. In de onmetelijke stad zouden de gelieven veiliger zijn. Zij konden elkander op hun gemak ontmoeten. Serge zou een bescheiden huisje inde nabijheid van het Bosch van Boulogne huren. En terwijl men meende, dat zij zich ijverig van de plichten der wellevendheid kweten, zouden zij vrij zijn en met elkander alleen in eene goed verzeker de schuilplaats. Italië. Na een langdurig onderhoud met een hoogen prelaat, mgr. Stanley, heeft Cham berlain, Engelanda minister van koloniën, Rome verlaten, met bestemming allereerst naar Chiasso. De paus die Woensdag is afgedaald in de basiliek van Sint Pieter, was na afloop zoo vermoeid, dat hy naar bed moest gaan. Het heet zelfs, dat hy tweemaal flauw ge vallen is. ■<lt het vereiechte dJheliug dor prijzen als ook de betret en is» gratis bij ge - nzo clientèle on- ing t’do officieele i geschiedt steeds don Staat en kan ling of ook naar Ion in alle groutere its bobben. het geluk begun- aanzienlijke prijzen $ens offic eele be ien verkregen en taald o, a, Mark ,000, 40,000 enz. ddte op don hecht- deruo:< ing van allo jke deelneming bo men gelieve der- indon zijnde trek- ete rechtstreeks te De Engelsche ministerieel pers begroet de komst van president Kruger met spot- kreten en spreekt Tan het fiasco te Marseille. Enkele liberale bladen drukken hun afkeu ring daarover uit. Zoo b.v. de Morning Leader, die opmerkt, dat toen de City-vry- willigers hier verwacht werden, geen Lon- denaar er aan heeft gedacht de late aankomst van het stoomschip o! de vernieling, door weer en wind onder de versieringen op straat aangericht, bespottelyk te maken. Doch de redactie van de Leader ontmoet overal de zelfde kleingeestige spotternijen tegenover president Kruger in de imperialistische pers. ,Wy zyn”, zegt zy, »niet tegen den ellen- digen Boerenoorlog geweest als partygangers van president Kruger, evenmin als vóór den fl, 3 dubbele flesch d. Vegto, Zaltbommel. Botterdam. renhage. mg J. Czn. Rotterdam sten. Na bare terugkomst te Parijs, .maakte Micheline weldra al hare vrienden ongerust over de groote verandering die in- en uitwendig met haar had plaats gehad. Hare opgeruimdheid van vroeger was verdwenen. De jonge vrouw was zwaarmoedig en afgetrokken. Zij vermagerde in weinige weken en hare wangen vielen in. Het was ot een smartelijk denkbeeld haar vervolgde en (Aidermijnde. Mevrouw Desvarennes verkeerde in groote onrust Zij onder vroeg hare dochter, die ontwijkend ten antwoord gal, dat hare gezondheid als.gewoonlijk was, dat zij niet leed noch iets had, wat haar verdriet ver oorzaakte Intusschen was Serge onbekommerd en gelukkig Naar zijne meening was de prinses niqt lijdende, doch misschien wat vermoeid. Hij was weer tot zijne ongeregelde leefwijze ver vallen. ging geheele nachten naar de club en eenige uren daags naar een huisje in de avenue Maillot, oorlog de rechten der Boeren afhingen van do beoordeeling van Kruger’s karakter en streven. Maar hoe verwerpelijk de persoon van den president ook wezen moge, zyne tegenwoordige positie behoorde hem te vrij waren tegen kleingeestige spotternijen. De Leader beaamt volkomen althans een deel uit do redevoering van president Kruger, namelijk waar deze verklaarde, dat als het Ejigelsche volk werkelijk wist hoe de oorlog was opgedrongen, hy nimmer zou zyn ont brand. Het blad gelooft niet dat Kruger zal slagen om de mogendheden over te ha len tot interventie, doch de langzaam door dringende waarheid, óók nopens de wyze waarop Engeland den kryg in Zuid-Afrika heeft gevoerd, moet ten slotte op de eind- regeling ook in Engeland een machtigen in vloed uitoefenen.” Het blad maakt de Franschen een com pliment over hun correcte houding by de ontvangst van president Kruger en acht het de vraag of do Engelschen, die Garibaldi, Kossuth en Mazzini toejuichten, zich onder gelijke omstandigheden even kiesch zouden gedragen hebben tegenover de teergevoelig heid van anderen, als de Franschen gisteren te Marseille hebben gedaan» Zelfs de Times moet in haar hoofdartikel erkennen, dat de ontvangst van president Kruger zonder eenig ernstig ongeval is af- geloopen en dat de groote volksmassa’s te Marseille hun goede stemming bewaarden en zich meerendeels onthielden van anti- Engelsche betoogingen. De Times maakt korte metten met wat zy gelieft te noemen de snoeverijen van president Kruger te Mar seille, die gelijken op de bluffery der Boeren op het oorlogsveld. Telkens toch is onbe waarheid gebleven alles waarvan president Kruger de Engelschen beschuldigde, vooral hun optreden tegen vrouwen en kinderen. Maar Kruger’s toehoorders moeten geweten hebben dat zyn echtgenoote ondertusschen zoo veilig mogelyk onder bescherming der Britsche vlag te Pretoria vertoeft. President Kruger vertelde ten slotte wel dat de oorlog zoude voortduren, maar niet wanneer hy zelf naar het oorlogsveld terug zoude keeren. Paul Kruger is van Marseille naar Parys vertrokken, waar hy hedenmorgen zou aan komen. Overal op den weg wordt hy met geestdrift en eerbied begroet. Daar president Kruger zyn wensch heeft te kennen gegeven om president Loubet een bezoek te brengen, zal deze hem hetzy hedon- imiddag, hetzy Zondagmorgen ontvangen. i De geheele Europeesche pers, voor zoover zy onafhinkelyk is, en niet aan offleieuse banden ligt, brengt om Stryd hulde aan den grooten stryder uit Zuid-Afrika, den ouden Kruger. Ook onder de Fransche opgewon denheid, de overstelpende bewijzen van sym- ipathie, bleef hy zich zelf, eenvoudig, vol van het groote geloof. Geen zweem van zelf verheffing, dat de kleine Hollandsche Repu blieken meer dan een jaar den stryd tegen het machtige, schatrijke, maar toch steeds meer goed begeerende Engeland hebben vol gehouden en ook op dit oogenblik zoo stout zich te weer stellen, dat de opperbevelheb ber zyn terugkeer moet uitstellen en En- geland steeds nieuwe troepen en nieuwe paarden ijlings naar Zuid-Afrika zendt. Kruger zeide alleen, dat Engeland den oor log wel niet begonnen zou hebben, indien het alles vooruit geweten had. De klacht over de barbaarschheid, waarmee Engeland den oorlog voert, door Kruger met zooveel nadrnk geuit, doet een rilling gaan door de volkeren, die de feiten tot staving reeds lang kenden uit de oorlogsberichten. Een gelukkige inval had de Fransche Se nator Pauliat, voorzitter van het Comité voor de onafhankelijkheid der Boeren, om by de sympathie der Earopeesche volken te voegen die van Engeland zelf, waar .allen, die door verstand en kennis uitblinken, allen daar die zich door eigen verdienste een naam in de maatschappij hebben verworven, alle mannen van geweten, van rechtvaardigheids zin en van rechtschapenheid, diep getroffen zjjn en zy zich in droefheid des harten af- - vragen door welke duivelsche machinatie hun land, dat tot dusver werd geëerd als de ■kampioen van het recht en de rechtvaardig* heid, gesleurd kon worden in dezen wilden oorlog, die den Zuid-Afrikaanscben bodem met bloed drenkt.” Zulk een beroep op het betere deel van Engeland is wellicht nog het meest geschikte middel, om te trachten voor de Boeren rede- Telefoon No. A9 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kruger zelf heeft onmiddellyk te kennen gegeven w&t het doel van zyn komst js. Hij komt aandringen op arbitrage. Misschien komt hy nog meer doen, maar dit in allen geval heeft hy aanstonds uitgesproken. Nu zal het er hem echter niet om te doen zyn, de Europeesche kabinetten voor dit denkbeeld in beginsel te winnen. Dat zou vrywel zyn een open deur openstooten. Maar hy moet wezenlijken stenn trachten te vinden. En dien steun, al is het ook maar moreel, kunnen de Europeesche regeeringen niot ge ven dan wannee^ zy er de verstandhouding met Engeland aan wagen. Geen enkele mo gendheid zal bereid worden gevonden, alléén tegen Engeland op te treden. Maar misschien is alsnog, onder den invloed van Kruger, een continentale pressie op Engeland mogelijk. Het is maar de vrdag hoe ver die gaan zal en wat ze kan uitwerken. Of laatste mogeMjkheid -— het kan ge beuren dat het impnessionabele en nog al tijd grootmoedige Fransche volk de door minister Delcassé verloochende vryheidsmis- sie weer opvat, de regeeriug onder den voet loopt en in een van die groote élans die het reeds meer heeft getoond, toch alléén doet wat anderen niet durven. De steen dit blykt reeds uit de hou ding van verschillende autoriteiten, ook van president Loubet is aan ’t rollen. Wie weet of er niet meer van komt dan wy wel vermoeden. van hul nieuwe n den loop van 7 verlotingen van bedragende lark en komendaar- trijzen van even- 1 echter 5 pryz, a M, 10,'R 0 5prijz,aM. 5,00(> 2 prijz. a M. 3,000 2,000 prijz. a M. 1.500 0 pryz, a M, 1,000 s M( go 169 o prijz, a in, 50, 150, 148, 115, 100, -6, 21. 4») Neen, ik waarschuw u I Genoegbulderde de prins, die zich nauwelijks kon bedwingen. Welken dienst gij mij bewezen moogt hebben, Van' nu af zijn wij quitte. Maar wees geraden, volhard niet in uw besluit. Ik be- hoór niet tot degenen, die voor geweld terugdein zen. Blijf mij uit den weg, dan zult gij wijs doen I En gij, onthoud dit goed. Ik behoor niet tot degenen, die van een plicht afzien, welk gevaar er ook aan verbonden moge zijn om dien te vervullen, antwoordde Pieter, en het vertrek verlatende, liet hij Serge sprakeloos door machtelooze woede achter. De prins bracht een gedeelte van den nacht in de speelzaal door. Hij was bijzonder opgewonden, en, na beurtelings verloren en gewonnen te hebben, «indigde hij met een zeer groot bedrag van zijne tegenpartij in zijn bezit. Sedert lang was de kans ■hem niet zoo gunstig geweest en toen hij naar de villa terugkeerde, dacht hij glimlachend, dat het spreekwoord Gelukkig in het spel, ongelukkig in de liefde,het al bijzonder mis had. Hij herinnerde rich de mooie Jeanne, die hij eenige uren te voren in zijne armen gehouden en begreep, dat zij weder veroverd was. Geen oogenblik dacht hij aan Michelinehij maakte zich zelfs niet ongerust over haar. Alleen Ijjke vredesvoorwaarden te verkrijgen. In Engeland zelf moet men wel tot inzicht ko men, dat het hardnekkig voortgaan op den weg van Chamberlain, Rhodes, en Milnor Engeland zelf het meest benadeelt en nog meer van de onafhankelijkheid van het Hol landsche ras in Zuid-Afrika slechts een qnaeBtie van tjjd maakt. haar man en ging met hem in den tuin In de Schaduw der magnolias zeide zij tot hem Moeder vertrekt heden avond. Een zoo even ontvangen brief roept haat naar Parijs terug Gij hebt zeker wel begrepen dat zij hier kwam uit droefheid over onze afwezigheid. Zij kon niet lan ger van mij vandaan blijven. Te Parijs zal zij zich weder zeer verlaten gevoelen. Wat mij betreft, ik ben zeer dikwijls alleen Micneline viel Serge haar hoogst verwonderd in de rede. Het is geen verwijt, mijn vriend, sprak de jonge vrouw op goedigen toon Gij hebt uwt^bezig- heden, uwe vermaken. Gij handelt, zoo gij meent, dat het goed is, en dit moet mij ook zoo goed wezen. Doch sta mij eene gunst toe, beloof mij, dat wij deze week daar Parijs teruggaan Het seizoen is hier ver verstreken. Het is geene groote op offering, die ik van u vraag Meegaande en luchthartig als de echte Slavoniérs, gaf Serge terstond zijn toestemming en kuste zijn vrouw op galante wijze de hand, Waarop Michebne weder naar het terras ging Alleen gebleven, vroeg Serge zich' af wat de vreemde verandering der jonge vrouw in zich ver borg. Had mevrouw Desvarennes de geldquaestie ter sprake gebracht en wilde Michelinhem uaar Parijs doen terugkeeren, irt de hoop, dat hik daar zijne gewoonten veranderen zou Het denkbeeld, dat Micheline hem en feanne had kunnen over vallen, kwam zelfs niet in hem op. Hij kende aan zijne vrouw geene genoegzame geestkracht toe om hare smart en haar toorn te verbergei Hij was verrukt over dat vertrek 21 ij prijz, a M, ’F prijz, a M, 6 pryz, a M, 8 prijz, a M, 21.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1