11. ING, ENNE, M1TOM ffi ÏÏAIT. 2Weuw$- en Ad ver lelieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 5 December 1900. No. 8369. 'ERVERIJ I 1 Az. ilMEIi )uda j Tandarts, M. 39ste Jaargang. fiOlWHE MEANT Biillenlitndsch Overzicht. FEV1LLE1OX. 1% nd, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lint. it, tret, i: erij meer m. ien Bruid. iwen ind, ken agazyn arten urig fijn, •je trekt. s rekt. l de Heer i en verven van ben, alsook alle innen d. j, stert terdam- den Koning >t stoom-*n van az. worden naar de everfd. lomd of geverfd de gezondheid fijn >en tel zijn. behalve des ühsdelykete en middel voor HetfMI Kinderechoenwerk, v C. M Müller 1 Ce- 4.—Men lette goed akemerk.— RINKMAN& Zn. Telefoon No. Sï ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rertrolten irs welbekend HT-M.IX». Fabrieksmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs iekkige »enuw- J ontstaan door jeugdigen leeftyd se zwakte, Bleeli Hoofdpyn Maagpijn Onvermogen enz. üit- lad jantje, S’/,, dubbele fleach Vegte, Zftltbommel. Rotterdam.- ihage. J. Czn. Rotterdam De weigering van den Duitschen Keizer om Kruger te ontvangen, wekt overal te leurstelling, daar men, hoopte, dat de arbi trage of hoe men de tnsschenkomst der mo gendheden noemen wil, op den goeden weg was. De schrijver van „Van dag tot dag” in het Handelsblad zegt hiervan o. a. het vol gende Diep zal dit besluit van den Keizer velen teleurstellen en men kan beseffen welke smart het den ouden President, die de Europeesche toestanden niet kent, berokkend zal hebben. By velen zal nu zelfs de vraag opryzen of het verstandig was, daar de Raadslieden va» den President de houding der Duitsche Regeering hadden kunnen voorzien, dat de Président zich er aad blootstelde zulk een antwoord te ontvangen. Maar ons schijnt het een even moedig als verstandig besluit van den wijzen Staatsman om dergéljjk onmiskenbaar antwoord uit te lokken; Nu weet ieder hier en in Zuid- Afrika waaraan hy zich te houden jieeft. En vooral is het goed dat zij dit vernemen, die door onbekendheid met Europeesche toe standen zelfs voer één oogenblik hebben ge meend dat er van een tnsschenkomst der groote mogendheden ooit sprake kon zijn. Alle aandacht eischt. het woord van den Berlfinschen correspondent van het Hbl. Enkel te dreigen, zonder zoo noodig tot een oorlog te willen overgaan, is een dwaas heid. Engeland heeft met zijn vele bedrei gingen aan Rusland’s adres de ervaring moeten opdoen dat daaruit slechts vernede ringen voortkomen en de andere party toch doet wat-hy wil”. j Dit hadden de Parysche dagbladen wel mogen overwegen eer ze hun beleedigende artikelen over het optreden van den Keizer eergisterenavond schreven De Duitsche keizer wil het voorbeeld van Engeland niet volgen, en Engeland niet tarten en dreigen, gelijk dit Ryk Rusland steeds be- leedigt en dreigt.... zonder iets te doen. In Duitsehland heeft het volk met groote warmte party gekozen voor de Republieken. En daar geen Eurdpeesche hoofdstad zelfs Parijs niet zulk een onstuimige bevolking heeft als Berlijn, zal de Keizer een bezoek van den President te Berlijn weinig wensche- lyk geacht hebben. Door Zr. Ms. beroemd telegram na den roover-inval van Jameson staat de Keizer in geheel andere verhouding tot de Boeren dan het hoofd van welken groeten Staat ook. Tusschen ja en neen is er geen middenweg. Telefoon ft o. 82- De Uitgave dezer Courantgeschiqdt dagelijks metuitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommors VIJF CENTEN. administratief gebied te bewaren, do rechten van de mogendheden te beschermen, de voor de geheele wereld gelijkelijk en onpartijdig den handel te verzekeren. Amerika heeft bet voorstel van Rusland om de keizerlijke macht te Peking te herstellen aangenomen, omdat het het beste middel was om een blijvende vereffening te verzekeren. Mac Kinley eischt voorbeeldige en afschrikkende straf voor de ware schuldigen binnen rede lijke grenzen van vergeldende gerechtigheid en beschouwt dit als de eerste voorwaarde van een overeenkomst. Hy stelt voor, dat de vergoeding ten deele zal betaald worden door middel van vermeerderde waarborgen voor de veiligheid van de rechten van vreem den en het openen van China voor den han del van de geheele wereld. Mc. Kinley is voor het Russische voorstel om alle geschillen van langen adem die zich voordoen ten aan zien van de schadeloosstellingen, voor bet hof van scheidsrechterlijke uitspraak in den Haag te brengen. Hy maakt voorts gewag van de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk en zegt dat goede wil de betrekkingen met Duitsehland beheerscht. Groote onzekerheid heerscht nog, of de kwijnende Amerikaan- sche handel in vleeschproducten opDuitsch- land kan herleven onder den last van de nieuwe Duitsche wet op de vleeschkeuring. De vriendschappelijke betrekkingen met Engeland houden aan. De Transvaalsche oorlog heeft moeilijkheden en vraagstukken van de onzydigheidswetten opgerakeld, maar die zijn door de belanghebbende partyen dadelijk uitgemaakt, ofschoon ongelukkig zon der dat in den breede beslist is de vraag omtrent het recht van onzydigen om goede ren die op zichzelf geen contrabande zijn, te zenden. De president legt nadruk op de noodza kelijkheid van een definitieve afbakening van het grondgebied Alaska, en zegt dat de in vloed van Japan, als een medewerker in het belang van de algemeene belangen van vrede, orde en eerlijken handel niet te hoog kan worden geschat. Hy rept voorts van de overeenkomst met Engeland betreffende het Nicaragua-kanaal, uit de hoop op het sluiten van een handelsverdrag met Spanje, en zegt dat Amerika’s eischen aan Turkije hoop ge ven op een spoedige bevredigende schikking. Wat de handelsverdragen betreft, geeft Mc. Kinley te kennen, dat hü, indien de eischen die in sommige landen worden gesteld om wetten te krygen die tegen Amerika zyn gericht, mochten aanhouden, aan het Congres zal voorstellen, wetten aan te nemen om daarin te voorzien. Hy bepleit de handhaving van de pariteit dat ik u^verlaat; ik moet nog eenige bevelen geven. Hij ging uit het boudoir naar het kleine salon. Micheline staarde voor zich uit en had hare handen ineengeknepen. Zij zeide bij zichzelve Zij zal alleen zijn, zij heeft hem gevraagd om te komen. Hij heeft gelogen, toen hij mij van de speelzaal sprak. Hij gaat naar haar toe En met hare hand over haar voorhoofd strij kende, als om een kwellend beeld te verjagen, bleef de jonge vrouw zwijgend, ontzet en als ver pletterd zitten. - Micheline, wat scheelt gij toch? riep me vrouw Desvarennes uit en greep de hand harer dochter, die zoo koud als ijs was. Niets, stotterde de prinses met op elkander geklemde tanden en voor zich uitstarende als een zinnelooze. Gij zijt niet wel, ik zie het, gij moet naar huis, laat ons gaan Ga Jeanne omhelzen Ik riep Micheline met afschuw uit en week onwillekeurig terug als om eene onreine aanraking te vermijden. Mevrouw Desvarennes kreeg terstond haar na denken en bedaardheid terug. Zij vermoedde eene vreeselijke onthulling en zeide. terwijl zij hare dochter gadesloeg: Waarom zoudt gij Jeanne niet gaan omhel zen Wat beteekent dit toch Micheline greep den arm harer moeder met he vigheid aan, wees haar Serge en Jeanne, die in het kleine salon te midden van een kring stonden en met elkander schertsten, door menschen omringd en toch alleen. (Wordt vervolgd.) 49) Ja. Serge laat niets blijken. Hij heeft zelfbeheersching, dan ik gedacht had De patroon richtte zich op hare oogen schoten stralen en, terwijl zij rpet groote schreden het ver trek op en neer ging, sprak zijO die ellendeling Als mijne dochter ooit eens ophoudt zich tusschen hem en mij te plaatsen I Een verschrikkelijk gebaar voltooide dien volzin. Herinnert gij u, wat ik eens zeide fluisterde Maréchal, die naar Cayrol toeging. Ziet gij de sbirren, den dolk en het kanaal Orfano te voor schijn komen Cayrol, hernam mevrouw Desvarennes na een oogenblik bedenkens, alleen gij kunt het plan ten uitvoer brengen, dat gij ons zooeven aangewezen hebt, niet waar? Ja. Doe het dan spoedig, op hoeveel kosten het mij ook te staan moge komen. Micheline verscheen op den drempel der kamer. Door de half geopende deur zag men de dansenden zich heen en weer bewegen en detqnender opge wonden muziek drongen met het licht de aangren zende zalen binnen. Wat doet gij toch, mama vroeg de prinses. Ik hoor, dat gij bijna een uur hier zijt. artikelen gericht tegen keizer Wilhelm. De Rêpublique Franqaise zegt dat het be sluit van keizer Wilhelm de hoop op arbitrage vernietigt, want de Czaar kan, nu hy ziek is, niet het initiatief nemen. De Matin vraagt zich af of het dezelfde Keizer is die het telegram van 1896 en dat van gisteren onderteekende. De Éclair noemt het telegram van gisteren laf en onbeleefd. Het besluit van keizer Wilhelm bewijst, dat hy loog, toen hy be tuigde dat zyn politiek geen voordeel zocht by de Engelsch-Duitsche overeenkomst. De Echo de ParisWilhelm II heeft zich verlaagd tot de minste plaats onder de souvereinen. Hy is geen ridder meer, maar eenvoudig een leerling van Bismarck. Het Journal zegt, dat Duitsehland blyft het land van „Macht gaat boven Recht.” De RappelDuitsehland gaat de politiek van het egoïsme volgen. De Ganlois verklaart dat keizer Wilhelm niet ontvankelijk is voor een edel gevoel. De Intransigeant zegt: Engeland doodt Kruger, Duitsehland beleedigt hem. De Libre Parole noemt keizer Wilhelm een Lohengrin van bordpapier. De Italiaansche minister van financiën, di Rudini, heeft in de Kamer een overzicht van de financiën gegeven. _BiLconstateerde dat het dienstjaar 1900 een deficit zal opleveren, dat voürloopig geraamd wordt op 19 millioen lire, hoofdzakelyk ten gevolge van de kosten der expeditie naar China en de verhooging der uitgaven voor de oorlogs- en de koop vaardijvloot. De minister zeide, dat dit de ficit grootendeels zal goedgemaakt worden door het hoogere cyfer der ontvangsten. Ten slotte verzekerde de minister, dat de financieele toestand volkomen in orde is. Na de voorlezing van het financieele over zicht, diende de minister van financiën wets ontwerpen in, betrekkelyk economische en financieele maatregelen, die op voorstel van Sarocco naar eene commissie uit de Kamer zyn verzonden. als de Duitsche keizer in deze spreekt. Het is neen. Van interventie, in welken vorm ook, kan geen sprake zyn! Maar het ift niet goed te begrijpen waarom Z.M. dit <|en President niet persoonlijk had kannen peggen, tenzjj de Keizer voor te groote op winding van de Berljjners vreesde. Het Hbl. stelt zich den toestand aldus voor: Ware de Czaar niet ziek geworden dan had ?.M. zich als de bfieenroeper van het con gres te ’s-Hage vriendschappelijk kun- pen wenden tot de Britsche regeering met panbod van bemiddeling. Hierbij hadden andere mogendheden zich kunnen aansluiten. Maar indien de Engelsche regeering aan de groote mogendheden van te voren officieus kennis heeft gegeven, dat zij zelfs een aan bod van bemiddeling als een onvriendschap pelijke daad zou beschouwen gelijk ze naar men verneemt gedaan heeft! dan is het jduidelyk dat de mogendheden dit aanbod piet zouden doen. Want geen Europeesch ryk denkt er zelfs nan oorlog te voeren ter wille van de Repu blieken in Zuid-Afrika. En niemand, die beseft wat een Europeeschen oorlog zon be- 'teekenen, welk ontzettend lyden daarvan het «gevolg zon zyn, kan dit betreuren. Niet met geweld is het heldhaftige volk in Zuid-Afrika meer te helpen. Want in elk geval zyn daarvoor de tyd en de gelegenheid voorbij. En daar de Engelsche regeering elke ar bitrage weigert is er van hulp van gouver nementen niets te verwachten. De Morning Post noemt de houding door den Keizer tegenover Pre ident Kruger aange nomen mannelijk en openhartig. De officieuse verklaringen, in Duitsehland gepubliceerd dragen het kenmerk van dezelfde eigenschap- 1 pen. Het blad spreekt de hoop uit, dat zoowel die houding als die verklaringen door de Engelschen op de rechte waarde zullen worden geschat. De houding van den Kei zer toont een juiste opvatting van de po sitie van Kruger en van de Boeron. De Daily Telegiaph zegt, dat ’s Keizers optreden door de Engelschen zeer op pry's ^ordt gesteld. De Daily News zegt, dat het besluit van den Keizer moet worden opgevat als een be wijs, dat thans betere betrekkingen bestaan tusschen Duitsehland en Engeland; doch de Duitsche staatkunde wordt altoos geleid door overwegingen van zakelyken aard, met uit sluitende zorg voor de Duitche belangen. De Fransche bladen bevatten zeer heftige Ik sprak met deze heeren over zaken, ant woordde mevrouw Desvarennes, die door een krach tige poging de sporen van kommer van haar gelaat deed verdwijnen Maar hoe gevoelt gij u, lieve Zijt gij niet vermoeid Niet meer dan gewoonlijk, zeide Micheline haastig, omziende om de bewegingen van haar man te volgen, die beproefde Jeanne te naderen. Waarom zijt gij op deze partij gekomen Dat is niet verstandig Serge was er op gesteld om er heen te gaan en ik wilde hem niet verlaten. Wel, mijn hemelhernam mevrouw Desva rennes driftig. laat hem toch zijn gang gaan. De mannen zijn niet bezorgd. Als gij ziek zijt, zal hij het niet voelen. Ik ben niet ziekik wil het niet zijn, sprak Micheline opgewonden. Ook gaan wij dadelijk naar huis. Zij gat den prins een teeken met haar waaier Panine kwam naar haar toe: Gij brengt mij thuis, Serge, niet waar Zeker, dierbaar Jpnd, antwoordde Serge. Jeanne hoorde dit en gaf den prins van verre een teeken om dit niet op zich te nemen. Een indruk van verrassing vertoonde zich op het gelaat van den jongen man. Hij begreep de bedoeling niet. Doch Micheline lette goed op en had het gezien. Zij werd doodsbleek en zweetdroppelen parelden op haar voorhoofd. Serge, die dit niet opmerkte, zeide: Ik bedenk daar, lieve Micheline, dat ik, vóór ik naar huis ga, nog naar de speelzaal moet. Dat heb ik beloofd en kan er niet ai. Verschoon mij Mac Kinley’s boodschap behandelt zeer uitvoerig de Chineesche zaken. Het Chineesche vraagstuk daargelaten, zegt zy, zyn de be trekkingen met andere mogendheden gelukkig geweest. De President looft de eerlyke hou ding van de zuidelijke onderkoningen en de flinkheid van de consuls en vlootvoogden, en herinnert aan het Amerikaansche rondschrij ven van 3 Juli, waarin Amerika’s houding wordt uitgelegd. De Amerikaansche politiek is, de eenheid in China op territoriaal en dus en vraag, of uwe moeder u vergezellen wil Goed, antwoordde Micheline met bevende stem Ik zal het haar vragen. Gaat gij nog niet heen Aanstonds. Dan ga ik ook aanstonds heen. Meenende, dat hij niet bespied werd, ging de prins naar Jeanne toe en, den schijn aannemende van te glimlachen, vroeg hij haarWat was er Nieuws van groot belangik moet u spreken. Mijn man vertrekt binnen een uur Onze genoo- digden zullen niet lang blijven Begeei u naar den tuin en ga in het tuinhuis. De deur van de smalle trap, die naar mijne kleedkamer leidt, zal niet gesloten zijn Kom, als de menschen weg zijn. Pas op, men let op ons, zeide Serge verontrust. En zij deden zich geweld aan om te lachen en spraken vry hard over nietigheden, alsof er even te voren niets van belang tusschen hen verhandeld was. Cayrol kwam weer binnenhij naderde me vrouw Desvarennes, die met hare dochter praatte, en, met zijne zaken vervuld, zeide hij onnaden kend Zoo dra ik te Londen ben, zend ik u een telegram. Gaat gij op reis vroeg Micheline, aan wie plotseling een groot licht opging. Ja, prinses, zeide Cayrol. Het is voor eene zaak van heel veel belang. En wanneer vertrekt gy vroeg Micheline en hare stem was zoo veranderd, dat hare moeder haar verschrikt aankeek. Strak», antwoordde de bankier. Sta du» toe,

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1