■r clllng. w eb, 1T, r oopine; UKOK KN MAT. No. 8377. jlsch NSMA, oseieren ZEIDE. BEREN en. ocM uur. rijzen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» JROOD. Buitenlandscli Overzicht. FEULLEIO\. Jschap ooraties. ue.tten, eni. MSEN. üd Tuinen. e 4- Vrijdag 14 Decemébr £900. ber 1900, .GEZELSCHAP IJSDEN. 39ste Jaargang. INSCHRIJVING Nationale Militie. bil’ Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. wai XX. 4. met Telefooi No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. omerd te zien iris KOEMAN JDA. aagd, indien zij uren, aan ge- i 70, aan de iide HUISRAAD, OED, GLAS, WERK, chyn zal wor- 0 Haastrecht, MBER 1900 r 'LANTEN. en Omstreken en. len water ver- ioodend vocht. bloemen en I, L. i 0.80 werkdag vóór ur en op dien ,e bezichtigen jke veiling en eild en afgo- ien 2 Januari 60 jaren met ik uitgeoefend, vele Vrucht- hllIlNIH fiOMTT De begrotingscommissie uit den Duit- scben Rijksdag beeft de belangrijkste pun ten van het aanvullingscrediet voor China afgehandeld en daarop daarop haar zittingen verdaagd voor onbepaalden tijd. Het crediet zal dus niet, voor na Nieuwjaar in den Rijks dag in behandeling koman. De oorzaak hier van moet te zoeken zijn in de ontevreden heid van de leden der begrotingscommissie over het spoedig aan de orde stellen van do eerste lezing der Staatsbegroting in den Rjjksdag. In den Duitshen Rijksdag zette de Rjjkskanselier, in antwoord op den heer Hasse (den voorzitter van het All- deutsche Verbond) die zich beklaagde over het niet-ontvangen van president Kruger door den Keizer, nogmaals uiteen wat daarvan de reden is. Hij zegt dat toch van de zijde van het Engelsche Hof, noch van die der Engelsche regeering, zoo min tot den Keizer Telefoon No. ADVEIHENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend, naar plaatsruimte. -■ Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat Knox in een loopend gevecht is gewikkeld met De Wet. De Boeren bewegen zich in de richting van Reddersburg, waar een En gelsche colonne gereed staat om met Knox samen te werken. St. John Brodrich, de minister van oorlog zeide in het Lagerhuis bij het verzoek tot goedkeuring van het crediet van 16 millioen Pd. sterling, dat de uitgaven niet zullen ver minderen. Alle manschappen verlangen om naar huis terug te keeren, maar moeten voorloopig nog in Zuid-Afrika blijven. De minister hoopt, dat de guerilla lang, zaam zal nitdooven, maar kan niet zeggen Waar gaat gij heen, mevrouw vroeg hij op angstigen toon. De patroon wierp hem een blik toe, die hem schrik aanjoeg en antwoordde op doffen 'toon Ik ga mijne rekening met den prins ver effenen. En door de deur van de smalle trap begaf me vrouw Desvarennes zich naar haar schoonzoon. lekend No. 70, daarvoor en chter, staande van de Kerk wad Weidsche de, kadaster ot 2 Aren en Uteljjk, groot Centiaren. geteekend No. en SCHUUR, tor en GROND gelegen naast eg te Lange- e A. No. 1602, u en Sectie A. ot voor ’tge- Toen hij Herzog verliet, begaf Serge zich naar huis. Hij was besloten om zich onbevreesd aan de ontvangst, die hem wachtte, bloot te stellen. Onder weg bedacht hij, wat hij doen zou, en zocht naar een terrein, waarop eene verzoening tusschen zijne geduchte schoonmoeder en hem mogelijk was. Alleen mevrouw Desvarennes zou in staat zijn om zijne zaken weder terecht te brengen. Hij was beangstigd, want hij wist niet, hoever Herzog hem meaegesleept had. Zijn ondermijnd zedelijk gevoel deed hem den omvang van zijn mis drijf niet beseffen, maar hij had toch een flauw begrip van het gevaar, waarin hij verkeerde. De laatste woorden van den geldman kwamen weder voor zijn geest; Beken alles aan uwe vrouw, zij zal u uit uwe ongelegenheden helpen. Hij begreep er al het gewicht van en besloot dien raad te vol gen. Micheline had hem lief. Hij trad door eene verborgen deur, die in den tuindeur aangebracht was, binnen en bereikte zijne kamer, zonder gerucht te maken, want hij vreesde mevrouw Desvarennes te ontmoeten, eer hij Mi cheline gesproken had. i uren in het Wed. L. du e, gemeente Toen hij zich zelven in den spiegèl zag, verschrikte hij van de verandering zijner gelaatstrekken. Werd zijne schoonheid, waarin zyne kracht bestond, be dreigd? Wat zou hij toch beginnen, als hij niet meer behagen kon En hij besteedde veel zorg aan zijn gelaat, zooals een tooneelspeler, die zijne hoofdrol vervullen moet. Ten slotte was hij over zich zelven voldaan, trachtte te glimlachen en ging naar Micheline's kamer De jonge vrouw was daar. Toen zij fSerge zag binnenkomen, kon zij een gevoel van ontroering niet bedwingen. Sedert lang had haar man haar deze familiare bezoeken ont wend. Hem, dien zij liefhad, in deze kamer te zien, die haar zoo ledig toescheen, wanneer hij niet bij haar was, verschafte Micheline eene heime lijke vreugde Met een glimlach ging zij naar haar man toe en reikte hem de hand Serge trok de jonge vrouw zachtkens naar zich toe, kuste haar en sprak op teederen toon: Reeds opgestaan, lief kind Ik heb maar kort geslapen, antwoordde Miche line aangedaan, ik was bekommerd. Een gedeelte van den nacht heb ik op u gewacht. Ik had u gisteravond verlaten zonder u vaarwel te zeggen. Het was de eerste maal, dat dit gebeurde Ik wilde u daarvoor verschooning vragen. Maar gij zijt vrij laat te huis gekomen. Micheline, ik ben ondankbaar, viel Panine haar in de rede en deed de jonge vrouw naast zich nederzitten. Ik moet u smeeken om verge* vensgezind te zijn Serge, om 'shemels wil! sprak de jonge vrouw, zijne handen vattende, alles is vergeten, 5«) Hij had inlichting gevraagd aan den concierge van het gebouw, en deze beambte had hem met verontwaardiging gezegd, dat gisteren tegen den avond door de politie, tengevolge eener aanklacht van een lid van het bestuur, een onderzoek op het kantoor ingesteld was, dat de boeken naar het gerechtshof overgebracht waren en alles ver zegeld was na het vertrek van den afgezonden commissaris Mevrouw Desvarennes luisterde zonder een woord te zeggen naar het bericht van Maréchal. Nu namen de zaken een nog sneller verloop dan zij had kun nen duchten. De vrees van hen, die bij de maat schappij van het Credietfonds belang hadden, was de haat van Cayrol vóór Wat zou het gerecht in de knoeierijen van Herzog ontdekken Verduiste ringen, vervalsching misschien. Zou men den prins bij haar komen gevangen nemen Zou haar huis, waar nog nooit een deurwaarder binnengetreden was, door de tegenwoordigheid van politie-agenten geschandvlekt worden De patroon werd in dit beslissend uur weder f rich zelve. De manmoedige vrouw van vroeger I kwam weer te voorschijn. Ziende, dat mevrouw 1 Desvarennes zich naar de deur begaf, maakte k Maréchal eene beweging om haar tegen te houden r.G. als tót hemzelven, een wensch of een voor stel daaromtrent is gedaan. Graaf Von Bulow zeide ongeveer het vol gende .Mgne verantwoordelijke positie legt my den plicht op, mij alleen te laten leiden door redenen van st&p.t, en daardoor ben ik ge noodzaakt óp terra, firma te blyven. Ik ben er van overtuigd, dat als de afgevaardigde Hasse op myn plaats stond, en als liy de toestanden in de wereld en in Europa kende zooals ik die ken, dat hij dan, precies dezelfde staatkunde zou volgen* Die overtuiging grond ik op de'bekondo vaderlandsliefde van Hasse. Veel van wat de heer Hasse thans zeide meen ik reeds in mijn antwoord van Maandag te hebben weerlegd. Ik zal mij daarom bepalen tot het nieuwe dat hy ter tafel bracht. v .Wat betreft onze houding tegenover pre sident Kruger moet ik beginnen met deme- dedeeling, dat het bericht van Krugers plan om naar Berlyn te komen voor de Regeering een verrassing was. Het bericht beroiklq.ons slechts 24 uur, hoogstens 48 uur, voordat het vertrek naar DuRschland zou plaats hebben? Tot dien tyd was aangenomen dat Kruger uit Parijs naar Nederland zou gaan. Waar- •'t aan deze wijziging'"in de plannen van den President toe te.schrijven is, zal jjpin het midden laten (Hoortroopf men aan de lin- ,^oen wij hoorden dat pressent Kruger zich in kleine étappes, over Keulen en Maagdeburg naar Berlijn wilde begeven, hebben w(j hom op do hoffelijkste en meest voorkomende wijze door onzen gezant te Pa rijs en door dr. Leyds erop laten wijzen, dat de Keizer tot zijn leedwezen thans niet in staat was hem te ontvangen, en hem daarom liet verzoeken, van zyn reis af te zien. .Toen Krugor daarop toch zyn reis aan vaardde, werd hem in Keulen, weder op do meest voorkomende wijze door onzen gezant in Luxemburg medegedeeld, dat de Keizer niet in staat was hem thans te ontvangen. .Overrompelen laten wjj ons niet, en ge weld aandoen ook niet .Tegenover de bewering van Hasse, dat de houding van de Regeering tegenover Krugor voortkwam uit deferentie voor het buiten-,, land kan ik beslist verklaren, dat die hou ding alleen werd bepaald door de zorg voor onze belangen. Wjj deden wat ons nuttig voorkwam om het behoud van den wereld vrede te vergemakkelijken. .Daarbjj was ons do bjjval van den een al even onverschillig als de ergernis van den andere. Tegenover de gisteren door Behel ge- uite bewering, dat onze houding tegenover Kruger en tegenover den oorlog in Zuid. Ik wilde u geene verwijtingen doen. Ik heb u zoo lief! Een straal van vreugde verhelderde Micheline's gelaat en hare oogen schoten vol tranen. Weent gij zeide Panine. O, hoe levendig zie ik de zwaarte van mijn onrecht jegens u in, daar gij zoo toegefelijk zijt. Ik gevoel, dat gij alle achting en alle liefde waardig zijt Ik veroordeel mij zelven ten sterkste en ik wil mij voor u op de knieën werpen om u te zeggen, dat ik de kwellingen betreur, die ik u heb kunnen veroorzaken, én dat mijn eenig verlangen is ze u te kunnen doen vergeten. O, spreek, spreek toch riep Micheline in ver rukking uit Welk eene vreugde u zulke aangename dingen te hooren zeggen Welk een genot ze te geloovenOpen uw hart voor mij 1 Gij weet wel, dat ik sterven zou om u genoegen te geven Indien gij bekommeringen ot verdrietelijkheden hebt, ver trouw ze mij toeik kan u hulp verleenen. Wie kan mij weerstreven, als Het u betreft Ik heb niets, Micheline, antwoordde Serge het gedwongen uiterlijk van iemand, die veinzen wil, niets dan het verwijt, dat ik niet genoeg voor u geleefd heb. Behoort de toekomst ons niet toe hernam de jonge vrouw, terwijl zij Serge een teederen blik toewierp. De prins schudde het hoofd en sprak op droe- vigen toon Wie kan voor de toekomst instaan Micheline naderde haar man. Zij was angstig en begreep nog niet recht, wat Serge zeggen wilde, maar lette goed op. (Wordt vtrvolfd.) VOOR DE EEBSTE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, Gezien art 19 der Wet van den ion Augustus 1881 (Staatsblad No. 72) Brengen ter algemeene kennis, dat volgens art. 15 der genoemde Wet alle mannelijke ingezetenen die in dit jaar achttien jaren oud zijn geworden nog zullen worden, zich voor de Nationale Militie moeten doen inschryven. Voor ingezeten wordt gehouden: Hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd in gezeten is, volgens de Wet van den S8n Juli I860 (Staatsblad no. 44); 2°. Hij die geen ouders of voogd hebbende, ge- durende de laatste achttien maanden voorafgaande Januari, aan den In Januari 1V01 in Nederland verblijf gesloten hield b°. Hij van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wedetkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt I®. Van een ongehuwde m d#Gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden de vóogd woont; 8°. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de Gemeente waar hij woont 8*. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hij woont 4*. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1*. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2\ De in een vreemd Rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn vóogd ingezeten; 8°. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezit tingen of koloniën woont. Elk die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven, is verplicht zich daartoe bij Burge meester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en Sisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vader, of is deze overleden zijne moeder, of zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Hij, die eerst na het intreden van zijn IVde ,<**1 jaar, doch voor het volbrengen van zyn 20ste, In gezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemees ter en Wethouders der Gemeente, waar de inschrij ving moet geschieden. y Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Burgemeester en Wethouders roejien dientenge volge op de ingezetenen, die hun 18de jaar hebben bereikt (dat zijn lij die in het jaar U82 zijn geboren), en overeenkomstig het vorenstaande in deze Gemeente tot aangifte verplicht zijn, om zich op de volgende dagen ter Secretarie aan te mel den van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure en zich in de daarbij vermelde orde te doen inschrijven, te weten zij wier geslachtsnaam begint met de letter A. B. C. D. E F. G. H. I. J. K. L. en M. tusschen den 2 en 15 Januari 1201 en zij, wier geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. 8. T. U. V. W. X. Y. en Z. tusschen den 15 en 31 Januari 1901. Voorts strekt tot informatie van belanghebbenden; dat het register van inschrijving op den 31n des namiddags ten 4 ure, voorloopig wordt w 1 en dat zij die alsdan verzuimd hebben, de voorgeschreven aangifte te doen, vervallen in eene der geldboeten als genoemd bij art. 188 der voormelde Wet; dat ieder die voor de Militie moet worden in geschreven en niet in deze Gemeente geboren is, zich behoort te voorzien van een Extract uit het Geboorteregister, dat bij de aangifte moet worden medegebracht dat dit Extract bij het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats kan worden aangevraagd, indien zij zich daartoe vóór I Januari a s. ter Gemeente secretarie aanmelden dat ieder gehouden is te zorgen, dat hij bij de inschrijving Wyk en Nommer zijner woning juist kan opgeven. Gouda, den izn December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. >er het einde zal gekomen zyn. William Harcourt zeide, dat de Re- g zich in alles misrekend heeft, on den der Boeren niet heeft begrepen. Charles Dieke critiseetdo de houding der regeering die menschea zonder paarden 1 of Kanonnen uitzond. Hy wees er op, dat de guerilla in Mexico hef Frartbche leger heeft weggevreten. I> afgevaardigde Timothy Stealy, die do beste redevoering hield in deze geheele zit ting uitgesproken, wees er op dat Spanje evenveel manschappen naar Cuba zond, als England thans in Zuid-A/rika heeft. Sir Wi&m had 'sir Alfred Milner bytyds voojp-TO gevolgen van den oorlog gewaar schuwd, doch Chamberlain behandelde hem als een verrader. De oorlog is een reeks nederlagen, zonder eenige overwinning* van beteekenis. Reeds eey jaar geleden wordgezegd dat de Boeren meer dan genoeg hadden van den oorlog, en thans zyn dewrouwen verbitter der dan ooit. De regeering liet ons zien welk een staatsman Chamberlain is, die een oorlog nitlokte, voordat het departement van oorlog gereed was met ijn toebereidselen. I* zijn antwoord zeide de minister Bro- dri*h, dat lord Kitchener toegestemd heeft om' geen hoeven meer te verbranden. I^bouchere verklaarde niet te gelooven in dit1 geestdrift van de koloniën voor den oor lof wyl zfl niet willen bedragen töt bestri ding van de kosten. Ten slotte werd het regeeringsvoorstel aangenomen met acht stemmen tegen, zoodat de ministers weder over 16 millioen Pd. beschikken voor den oorlog.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1