oiroi ra oat. lel Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» DOPING i. Zaterdag 15 December 1900. No. 8378. 39ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. peller. iait ditmid- NBd ROOM i jmnjjnaf Rheoma- indheid, FEUILLETON. TSCHAP idbezit” van 9 tot 12 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i voornotfmde IV, UBM kannen •s. Verspreide Berichten. NKMAN4 Zn. I I Telef.es «o. 8t. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. at de coupons ie 2 Januari drrhouden ithakm. T* Utoth, Ck- an Banden. zddykzte mi «a ddetVDorHMNC ntaaotaMiwMkt :.M MUIarfcOa Men latte gorf MteCfc.— mwartvitfeateriMk GOlhMIIE COIJBANT Ztg. me.- J 1. Ook in Oostenrijk wil men er niets van weten, maar s G. C. FOR- DINSDAG 18 ins ten Buren, de Wed«. M. narkt wjjk H. .Compagnie géné- te Parijs hebben noch de kanselier van de schatkist hebben de hoop kunnen uitspreken dat er geen ver dere oorlogscredieten voor Maart zouden gevraagd worden. De Engelsche Regeering heeft immers, gaat het blad voort, eindelijk ontdekt dat de Boeren-oorlog lang niet ge daan is en nieuwe offers zal vergen. Het blad betoogt verder dat het tijdperk van verzoening, waarop men gehoopt had, zeker niet spoedig zal intreden, tenzjj Milner de verleiding weerstand biedt om te twisten met de Kaapsche Hollanders, zooals hij deed met de deputatie van het congres te Wor cester, die hem de op het congres genomen besluiten kwam mededeelen. Milner’s her haald afsnauwen van de Kaapsche Hollan ders en zijn ophemelen van de Engelsche partij aan de Kaap moet de wrijving gaande houden. Milner’s verklaring dat de Boeren doorvechten omdat zij gepaaid worden met leugenberichten, zal de gemoedsstemming van de Kaapsche Hollanders nog meer verbit teren. ■Vennootschap, en Vreede en Telefoon Me. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Wat het oorlogsterrein betreft, is alle aandacht natuurlijk gevestigd op de jacht op De Wet, en er heerscht bepaalde spanning. Men beseft dat het pakken van De Wet de genadeslag voor de Boeren zou zijn. Het verzet, dat na de overgave van Cronjé, niet gestuit werd, zou nu, door een neder laag van De Wet, verpletterd zijn. Aan den anderen kant zou een nederlaag der Engelschen, in de tegenworrdige om standigheden, niet alleen in Zuid-Afrika, maar zelfs in Engeland onberekenbare ge volgen hebben. Daarom verwachtte men met de grootste onrust tijdingen over den uitslag van de jacht, die door de vier kolonnes Herberg Barker, Williams en Pilcher, onder opper bevel van generaal Charles Knox, op De Wet wordt gemaakt. Volgens offleieuse inlichtingen zou Knox 10.000 man versterking uit Bloemfontein hebben ^ontvangen en dhurde het gevecht voort tusschen generaal Knox en den held- haftigen De Wet. Dit gevecht zou plaats hebben in de streek ten Noorden van Rouxville en de Basoeto- grens. Voor de Engelschen, die lezen kunnen, is aan de spanning echter een einde, want een blik op de kaart doet zien, dat De Wet de Caledon-rivier is overgetrokken en deze tus schen zich en zijn achtervolgers heeft ge laten. Vandaar de bijvoeging dat te Red- dersbrug een andere colonne staat. De Londensche correspondent van de .Petit Bleu,” die dit opmerkt, wyst erop dat dus ook nu weer alle berekeningen bob ben gefaald. De correspondent toont verder aan, dat het door Kitchener gezonden tele gram zoo was gesteld, dat men eerst door zoeken de waarheid kan vinden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Mi nister Hicks-Beach den houders van aandee- len in Randmynsn weer een schrik op ’t lyf gejaagd en gezegd, dat een financieel speciali teit naar Transvaal gezonden was om te zien wat de mijnen konden afwerpen. Nu krijgen wij zeker weer een andere Uitlan- dersquaestie. De meedaelingen van dezen Minister over de financiën worden niet zeer vertrouwd. De .Westminster Gazette” betoogt, dat niemand in ernst kan beweren dat het crediet van zestien millioen pond, ook maar voor de helft voldoende zal zyn om de kosten van den oorlog in Zuid-Afrika te dekken. Brodrick wonden overleden, 36,000 die ziek of ge wond teruggekeerd zijn of op zee overleden, 12,000 in de Afrikaansche hospitalen en 13,000 die enkel als gewond vermeld staan? Wat hebben wij voor die 70,000 gestorven of buiten gevecht gestelde strijders? Geen wonder dat verschillende volgende sprekers na deze cijfers en den „pessimis- tischen toon” van den minister van oorlog de Zuid-Afrikaansche kwestie allesbehalve rooskleurig inzagen. 57) Wat zijn dat voor vreemde woorden, die gij spreekt? sprak zij. Zijn wij beiden niet jong En, indien gij wilt, kunnen wij nog niet veel geluk smaken r Zij hing liefkozend aan zijn schouder. Serge wendde zich at. O, blijf, fluisterde zij en nam hem weder in hare armen*, gij verschaft mij in deze oogenblikken zulk een genot I Panine begreep, dat het oogenblik om alles te zeggen thans gekomen was. Hij wist tranen langs zijne wangen te doen vloeien, duwde haastig zijne vrouw weg, alsof hij aan de levendigste ontroering ten prooi was, en nam de wijk bij het raam Micheline was er even spoedig als hij en zeide met hevige gebaren en bevende stem 9« ik wist het wel1 |Pj verbergt iets voor mij. Gij zijt ongelukkig en lijdt Misschien wordt gij bedreigd O, zeg mij de waarheid, als gij mij liefhebt I Welnu, ja, het is waarik word bedreigd, ik lijd, ik ben ongelukkigMaar verwacht van mij de bekentenis niet, 'die gij van mij vraagt, ik zou mij te veel schamen om u die te doenDen hemel zij dank, als ik geen middel vind om uit den verschrikkelijken toestand, waarin ik door mijne TTEN, een ewerkt GOUD RKBOEK met tonus en Zoon. J. Croockewit. e Bank. 4. Smidt. Koopman. n-Housz en Zn. :kema en Van Kleflens. De Gyselaar en Co. ntyn en Dort- land. Van Vierssen ip en Feith. ie en Van Bommel, 'osthuma <tZn. Mispelblom Bejjer. rs. Mispelblom Bejjer. irs. Mispelblom Bejjer. rs. Mispelblom Jonmans Sme ding. S. v. Waes- ;he-Janssens. jjn en Eigeman. be Credietver- eeniging. Roelink ABi. iche Effecten- rtens en Co. o Dantzig Co. A. Group. rnings en Ten Cate. lendaal en Top. Blijdenstegn en Zoon. iVitlox en Zoon. A. Van Minden. en A. E. Groe- neveld. Brunings en Co. an Deventer en Zoon. rAGE. De Fransche Kamer behandelde gisteren het amnestie-ontwerp. De socialist Vazeille bestreed het, daar het de reactionnaire partijen zou kunnen aanmoedigen. De radicaal Pourquery de Boisserin steun de de voorstellen, om een aaneensluiting van alle Franschen tot stand te brengen voor het geval van zekere buitenlandsche gebeurlijkheden. Bleton verlangde de bestraffing van alle schuldigenEsterhazy, den werkelyken ver rader, Du paty de Clam en Gonse die mee deden aan het maken van het valschestnk. Spreker noemde verder generaal Billot. Méline protesteert en verzekert dat Bil lot de wet deed eerbiedigen. Breton zegt dat Méline in zekeren zin de medeplichtige van Billot is; spreker be schuldigt Méline van plichtverzuim, waar tegen Méline zich verdedigt. De minister-president zegt, dat de regee ring slechts het oog heeft op de belangen des lands. 1, waarin amnestie wordt verleend voor feiten in verband met de zaak-Dreyfus, wordt aangenomen met 329 tegen 244 stemmen. Vazeille dient een amendement in, waar van -de strekking is dat met name de mis daden van verraad en spionnage, zullen worden uitgesloten van 1. Dit amende ment wordt aangenomen met 269 tegen 248 stemmen. Waldeck-Rousseau zegt dat men hem er toe brengt te verklaren, dat het aan de regeering onverschillig is of men aan bet ontwerp beschikkingen toevoegt die er reeds in zjjn vervat, maar dat het voor de re geering onmogelyk zou zijn, den geheelen tekst van het amendement-Vazeille te aan vaarden. Deze verklaring verwekt sensatie. Het vervolg van het debat werd op Maan dag bepaald. Wij hebben gisteren meêgedeeld, dat er alle kans is dat Kreta zich, na afloop van den tijd waarvoor prins Géorge van Griekenland greep de jonge vrouw haar bij den arm, trok haar met geweld naar zich toe en ontrukte haar den sluier. Haar herkennende, riep zij uit i Jeanne I Mevrouw Cayrol trad op Micheline toe en «prak op smeekenden toon en ontsteld, terwijl zij hare handen naar haar uitstrekte Micheline, onderstel toch nietik kom.... Zwijg I riep Micheline uit Lieg niet I Ik weet, alles Gij zijt de minnares van mijn man! Door zulk een aanval overweldigd, verborg Jeanne haar gelaat in hare handen en zuchtte O God" Gij moet waarlijk wel onbeschaamd zijn, her nam Micheline met geweldige verheffing van stem, om hem zelfs hier, in mijn huis, bijna in mijne armen te komen opzoeken Jeanne herstelde zich en sprak, rood van schaamte en smart Och, geloof toch niet, dat de liefde mij hier heen voert. Wat dan vroeg Micheline met fiere ver achting. Ik weet dat Serge door een nakend, onver mijdelijk geyaar, bedreigd wordt. Een gevaar Welk Door Herzog meegesleept, is hij in de macht van mijn man, die gezworen heeft hem in het onheil te storten Uw man Ja, waarlijk, sprak Jeanne, hij is zijn mede minnaar. Zoudt gij mij niet in het onheil storten, als gij kondet U sprak Micheline in woeste drift. Kan ik Frankrijk. De koetsisrs van de J rale de petites voitures” het alweer afgelegd: Dinsdagavond besloten de stakers die hun beweging deerlyk had den zien verloopen in de laatste dagen de zweep en de teugels maar weer op te pakken. Nader wordt, in verband met het door den minister van oorlog, generaal André, aan den commandant der tweede divisie-ca- valerie te Rennes, generaal Hardtschmidt, (^gedragen onderzoek, gemeld, dat luite nant Pochet de Tinant, zwager van gravin Greffulhe, deor zijn kameraden in den ban is gedaan, omdat hy indertijd, op een reis door Duitschland, rondweg als zyn meaning zou hebben uitgesproken, dat kapitein Drey fus onschuldig is aan het hem ten laste ge legde. aan u denken I Serge gaat voor I Gij komt hem waarschuwen, zegt gij? Wat moet hij doen? Zonder een oogenblik uit te stellen, zonder eene minuut te aarzelen, moet hij vertrekken I Een vreemd vermoeden kwam in Micheline op. Zij naderde Jeanne en herhaalde, terwijl zy haar sterk aanzag Moet hij vertrekken En gij, die alles trotseert en u niet bekommert over het verdriet, dat achter blijft, komt hem waarschuwen Wilt gij dan met hem heengaan Jeanne bleef een oogenblik aarzelen. Toen werd zij brutaal en onbeschaamd trotseerde zij de wettige vrouw, bedreigde haar bijna en sprak op heftigen toonNu ja, dat wil ikLang genoeg heb ik geveinsd! Ik heb hem liefl Micheline snelde op Jeanne toe en breidde hare armen uit ak om haar te beletten naar Serge toe te gaan. Haar voorkomen was veranderd. Zij gevoelde zich sterk en in staat om tegenstand te bieden. Welnu, zeide zij, tracht hem mij te ont nemen. Hem u te ontnemen hernam Jeanne en lachte als eene, die buiten hare zinnen is. Aan wie van ons beiden behoort hij 't meest toe Aan de vrouw die de liefde niet kende evenals zij onbewust was van het gevaar, die mets heeft kunnen doen voor zijn geluk en niets vermag voor zijn behoud Of wel aan de minnares, die hare eer heeft opgeofferd om hem genoegen te doen en die hare eigen veilig heid in de waagschaal stelt om hem te redden (fFordi vtrvfflgd.) Nog een kleine herinnering aan de dis cussie in het Engelsche Lagerhuis over de oorlogscredieten. Brodrick’s rede om de aangevraagde 16,000,000 te verdedigen, legde bizonderen nadruk op de noodzakelijkheid de Boeren door overweldigende macht te blijven ver pletteren. Daartoe was veel geld noodig, moesten ook de vrijwilligers zich nog en kele maanden opofferen en moest Engeland geduld hebben. Hij hoopte op 1 Februari betere berichten te kunnen geven. Sir William Harcourt viel de regeering heftig aan over haar verklaring in Juli dat de oorlog uit was. Evenzoo over haar plan om met 6C00 man politie ten koste van f 18,000,000 de twee republieken in rustte houden. Sir William meende dat minstens 20,000 man noodig zouden zijn. Met toe juichingen begrootte de oppositie de bereke ning van dezen spreker dat van de 270,000 man, die in ’t geheel in Zuid-Afrika in ’t veld waren gebracht, er slechts ongeveer 11,000 gezond en wel naar Engeland of de koloniën waren teruggezonden, nl. 7500 manschappen naar Engeland en 3000 naar de koloniën, met de officieren zoowat 11,000. Sedert Juli zyn echter 13,000 man uitgezonden, terwijl volgens de eigen opgave der regeering er slechts 210,000 nu in Zuid Afrika aanwezig zyn. En Harcourt concentreerde daarop zyn nieuwsgierigheid in de pijnlijke vraag Wat zyn onze vooruitzichten thans in Zuid- Afrika, met een leger van 210.000, man Wat hebben wij bereikt met het offer van 11,000 man die gesneuveld zijn of aan hun lichtzinnigheid, door mijne dwaasheid mij geplaatst zie, te geraken blijft mij een laatste uitweg over en daarvan zal ik gebruik maken Serge, gij wilt u om het leven brengenriep Micheline uit, door het gebaar, dat Panine gemaakt had, verschrikt. En ik dan, wat zal er van mij worden Maar, mijn God, wat is er dan toch, dat zoo moeilijk valt om te zeggen En aan wien moet ik het vragen Aan uwe moeder, zeide Serge, terwijl hij het hoofd boog Aan mijne moeder Goed, ik ga tot haar. O, vrees toch niets, ik kan u verdedigen en om u te treffen, moet men eerst taij raken. Serge strekte zijne armen naar Micheline uit en gaf haar een kus. Daardoor had de huichelaar alles gedaan om haar. die hij met zijne redding belastte, met een onverwinbaren moed te bezielen. Wacht hier op mijzeide de jonge vrouw En het kleine salon doorgaande, kwam zij in de rookkamer. Zij bleef een oogenblik stilstaan, hijgend en buiten adem door hare ontroering De zoolang verwachte dag was eindelijk aangebroken. Serge behoorde haar weder toe Zij vervolgde haar weg, en toen zij bijna aan de deur van de smalle trap was, die naar de vertrekken harer moeder leidde, hoorde zij een zacht tikje tegen het houtwerk geven. Dit bevreemdde haar. Zij deed de deur open en trad eensklaps achteruit, terwijl rij een uitroep niet bedwingen kon. Eene vrouw, wier gelaat door een zwarten, zeer dikken sluier bedekt was, stond voor haar. Toen zij Micheline bemerkte, wilde zij achteruit gaan en vluchten. Maar, door jaloerzehheid verroerd, tot gouverneur benoemd was van Turkjje zal afscheiden en by besluit van de nationale vergadering zich zal voegen by Griekenland. Dit plan schynt toch niet algemeen in goede aarde te vallen. In Duitschland is men er tegen en heeft dit, naar de Voss. Z1 deelt, prins George niet verheeld. terwyl men te Berlijn de zaak voorloopig ten minste voor afgedaan houdt, is men er in Oostenrijk, schijnt het, eenigszins onrustig over. In de Oostenrijksche pers wordt het denkbeeld van een vereeniging van Kreta met Griekenland heftig bestreden, o.a. indeoffl- cieuse Polit. Correspondenz. De Neue Freie Presse vertelt nu dat prins George met zyn plan ook te Londen niet goed is ontvangen en te Livadia zelfs zou het geen steun vinden. Zooals wy gisteren reeds meedeelden, zou prins George ook geen steun van Rusland verwachten, maar een zich neerleggen by een fait accompli. De vraag is nu of prins George en de Kretensers tot de uitvoering van hun plan zullen overgaan, wanneer het zoo weinig sympathie ondervindt. Wanneer niemand hem steunt zal Turkije vermoedeljjk zjjn rechten op het veel betwiste eiland niet klakkeloos opgeven. Zal het om ze te handhaven desnoods tot maatregelen van geweld overgaan?Dat zullen de mogendheden zeker niet gaarne zien. En daarom zou het wel eene kunnen zijn, dat prins George ten slotte toch nog een wenk kreeg om aan de weinig drukkende verhouding van vazal tot leenheer voorloopig maar niet te morrelen.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1