cao Meutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UMS IN BAAT. Maandag 17 December 1900. No. 8379. 39ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. BINNENLAND- VERVERIJ Az. E1MER otterdam. den Koning FBV1LLB1OX. OTSCHAP ndbezit” Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. cherij tINKMAN Zn. (Wordt vtrvolfd.) CL <U» wer Mv- dat de coupons nde ii Januari )A de Heer en en verven van roben, alsook alle rut 10>. Mil IN HE (01R t XT da Echte m, t—men ogen in den 1 naam des vervaardigd et wereldbe- ebx*Stoll- aetorius en Zoon. J. CroockewiL :he Bank. A. Smidt. Koopman. fen-Honsz en Zn. ockema en Van Kleffens. 3. De Gyselaar en Co. lontyu en Port land. ■s. Van Vierssen irip en Feith. ane en Van Bommel. Posthuma &Zn. brs. Mispelblom Beyer. abrs. Mispelblom Beyer. ebrs. Mispelblom Beyer. 3brs. Mispelblom Koumans Sme ding. j. 8. v. Waes- rghe-Janssens. wyn en Eigeman. sche Credietver- eeniging. k. Roelink ABz. gsche Effecten- [artens en Co. an Dantzig Co. A. Greup. rnnings en Ten Gate. enendaal en Top. i Blydensteyn en Zoon. Witlox en Zoon. A. Van Minden. J. en A. E. Groe ne veld. Brunings en Co. 7an Deventer en Zoon. Ook minister Brodrick verklaarde dat er geen wyziging van de Engelsche staatkunde te wachten is. In dat geval, zegt de „Star” heeft Cham berlain der oppositie zand in de oogen ge strooid. Hy heeft beloften afgelegdzoo heeft hij gezegd, dat in de toekomst wat minder hoeven zullen worden verbrand. Thans blykt het, dat hy het in brand steken van de hoeven wil vervangen door het fusil- leeren van den eigenaar. „Kitchener heeft volmacht om straffen, die hy noodig oordeelt, in te voeren in het ver overde gebied”, zegt Chamberlainen de „Star” vraagt: „Of het Engelsche volk dat wel begrypt? Kitchener verbood den oor logscorrespondenten mee te gaan met de troepenen de eenige berichten die inkomen zyn de officieele telegrammen van Kitchener. En de hemel weet wat er gebeurt achter het gordy'n, dat voor het oorlogsterrein wordt neergelaten James Bryce, de liberale oud-minister van koophandel, heeft in een redevoering te Is lington over den oorlog gesproken op een wyze die hoop geeft dat onder het kalme en nadenkende deel van het Engelsche volk hoe langer hoe meer het besef veld wint dat Engeland op den verkeerden weg is. Indien, zeide hy, de verkiezingen nu waren gehouden, in plaats van in October, zou de uitslag waarschijnlijk anders geweest zyn. Deze oorlog was in zyn oog een groote domheid. Zonder oorlog, door een verstan dig en omzichtig beleid had men hetzelfde kunnen bereiken wat men zich met den oorlog voorstelde. In 1895 had Engeland de sym pathie van de Kaapsche Hollanders, maar de gebeurtenissen in dat jaar hadden die sympathie vernietigd. Men was bezig de geheele Hollandsche bevolking van zich te vervreemden en groote sommen gelds en een groot aantal soldaten op te offeren. Indien het land een ander beleid had gevolgd, zou het geld bespaard zyn en leefde al, die sol daten nog, en zou Engeland in een veel sterker positie verkeeren. De oorlog kon verdeeld worden in vier stadiënle een stadium van vertouwen2e een stadium van moedeloosheid; 3e een stadium van verheu ging 4e een stadium van zatheid en wal ging over de onnoodige verlenging van den oorlog. Engeland dronk op het oogenblik den droesem uit den beker. (Toejuichingen). Men kon bet verleden niet goedmaken, en men vroeg hem misschien waarom hy er dan over sprak. Maar alles was nog niet voorby. De oorlog duurde voort, en men moest overwegen, wat men kon doen om Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is- 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het stoom »n van enz. worden naar da geverfd. toomd of geverfd de gezondheid erVennootschap, 38 en Vreede en Volgens een telegram van Kitchener uit Pretoria, is de strijdmacht van Clements Donderdag by het aanbreken van den dag in de Magaliesbergen door het commando van de la Rey en dat van Beyers uit Warm- bad, dio samen 2500 man sterk waren, aan gevallen. Clements is op Hexpoort terugge trokken. Vyf Engelsche officieren zyn gesneu veld, andere verliezen zyn nog niet opgege ven. Kitchener seinde nog uit Pretoria: Clements werd te Nooitgedacht in de Magalies-bergen bij het aanbreken van den dag aangevallen door de commando’s van de la Rey en Beyers, ter sterkte van 2500 man. De eerste aanval werd afgeslagen, maar de Boeren slaagden erin een bergtop te bezetten, waar vier compagnieën van de Northumberland Fusiliers in stelling lagen, en konden zoodoende het kamp van Clements bestrijken. Clements trok terug naar Hexpoort en nam stelling in bet midden van een dal tusschen de bergen. Er is zeer ernstig gevochten. Een kolonel en drie kapiteins zyn onder de gesneuvelden. Van Pretoria zyn versterkingen vertrokken. Broadwood’s brigade was aan den noorde lijken kant van de Magaliesbergen, 11 K.M. ten westen van Clements. De Boeren hebben verder vergeefsche aan vallen gedaan op Lichtenburg, Bethlehem, Vrede en Vryheid. Generaal Lemmer is by Lichtenburg ge sneuveld. De toestand van den heer Chamberlain in het Lagerhuis over de politiek der toe komst in Zuid-Aprika gehouden, heeft, in Engeland zoowel als daar buiten, den indruk gewekt, dat een wyziging van de Engelsche staatkunde op til was. De „Standard” erkent dit, al spreekt het blad dit tevens tegen „De redevoering van Chamberlain heeft, zoowel in Engeland als in Zdid-Afrika, den indruk gemaakt van een erkenning van zwakheid en van de aanleiding tot een wy ziging der staatkunde. Dit nu is onjuist. Er heeft geen wyziging plaats gehad. De re- geering heeft niet het minste plan, af te gaan van de reeds lang vastgestelde politiek en zy wordt in die houding gesteund door de zienswijze van het land. De volkomen inlijving van de beide provincies bij het ge bied der kroon is een zaak, waarover geen discussie meer zal worden toegelaten. De onvoorwaardelyke overgave van de Boeren is de noodzakelijke voorwaarde voor elke regeling.” hart! sprak Micheline met verpletterende verachting. Welnu, zie wat ik bereid ben te doen, en vergelijk Als het noodig is, dat ik mij opoffer om uwe jaloerschheid weg te nemen, zweer ik u, dat Serge na zijne redding vrij zijn zal en dat ik hem nimmer zal weerzien Micheline stond daar rein en kalm. Zij had hare handen ten hemel geheven en scheen grooter ge worden. Jeanne daarentegen beefde en gevoelde zich overwonnen. Zij zag hare mededingster met een blik van smartelijken angst aan, en duisterde zachtZoudt gij dat doen Ik zal meer doen, zeide de wettige vrouw en boog zich voor de minnares. Ik moest u haten en ik kniel aan uwe voeten neder om u te smeeken. Luister. Doe, wat ik u vraag, en ik wil u vergeven en zegenen. Aarzel nietVolg mijLaten wij ons aan de voeten van hem, dien gij beleedigd hebt, gaan neder werpen Deze grootheid en goedheid deden in het hart van Jeanne gevoelens ontwakende zij dood waande. Zij bleef een oogenblik zwijgen, daarna werd hare borst door jammerlijke snikken beW/lgpn en krach teloos viel zij in de armen, die Micheline ^ar vol medelijden toestak. Vergeet mijzuchtte de ongelukkige vrouw. Ik ben overwonnen, uwe rechten zijn heilig en gij hebt die zoo even nog eerbiedwaardiger gemaakt. Behoud Serge; in uwe nabijheid zal hij weder deugdzaam en gelukkig worden, want uwe liefde moge niet grooter zijn dan de mijne, zij is meer verheven en rein De twee vrouwen gaven elkander de hand en als mededingsters, die door haar offer verzoend waren, mik rkwkt lakroar d»- hMtamto wh xnhM Al» gvral m MMii B. 7Ï. Frankrijk. Tegen twee geestelijke genootschappen te Clermont-Ferrand, der Ursulinnen en Do minicanen, die geweigerd hebben de door hen verschuldigde belastingpenningen te be talen, heeft de rechtbank het besluit geno men, dat de goederen van beide kloosters in het openbaar verkocht zullen worden, tot M verschuldigde bedrag byeen is. 'Het heet 'hit Algiers, dat tydens de laat ste expeditie in zuidelijke richting nabij Timmimoun, sommige officieren de manschap pen veroorloofd hadden afgesnedon hoofden aan hun gordel to dragen, welk schoon ver toon by hen zelven navolging vond: zij hin gen ritsen afgesneden menschenhoofden aan hun zadel Esterhazy protesteert in een breedvoerig schrijven aan den president der Kamer, te gen het amnestie-ontwerp, op grond van de omstandigheid, dat zy, wier blind werktuig hy is geweest evenals Henry, er door buiten schot komen, terwyl hy klaar en duidelyk kan aantoonen en voor den Franschen con- sul-generaal te Londen reeds aangetoond heeft, dat zy (zyn chefs) de ware schuldigen zyn. Tot vijftien maanden gevangenisstraf is door den krijgsraad der marine veroordeeld de opperstoker van den kruiser „Nymphe”, die met een kolenschop den machinist-maat Ohl, zyn superieur, in de machinekamer in tegenwoordigheid van anderen heeft aange vallen. De keizer heeft ter gelegenheid van zyn bezoek aan Hannover, zyn ulanen-regiment aldaar met een schilderij vereerd van Kossak, voorstellend hem zelven (natuurlijk 1) op het oogenblik, dat hy zyn mannetjes naby Han nover tot den aanval aanvoert (in een uiterst vreedzame manoeuvre gelukkig! Oostenrijk-Hongarijb. Door het Hongaarsche Huis van Afge vaardigden is machtiging gegeven tot ver volging van het sociaal-democratische blad Nepszara, dat verteld had, dat 55 afgevaar digden, in strijd m»t de wet, posities be- kleeden in banken en spoorwegmaatschappijen De afgevaardigde Rakovsky deed er nog wat by hy verklaarde er wel tachtig te kennen. STATEN-GENERAAL. T K K U K li l fl KH. Zitting van Vrijdag 14 December. Begrooting van Binnenlandsche Zaken. Besloten wordt tot oprichting van een ryks- zuivelstation te Leiden, nadat do Minister met den heer Ferf had erkend de noodzake lijkheid der scherpe rjjkscontrolemaar op den aandrang van den heer Schaper om controle op boter met het oog op het bui tenland antwoordde de Minister de werking der boter wet te willen af wachten. Het hoofdstuk Binnenlandsshe Zaken is goedgekeurd. Ook het hoofdstuk Nationale Schuld wordt goedgekeurd. By het algemeen debat over de financiën- begrooting betoogde de heer Hartogh dat het successierecht op verschillende punten in stryd is met de beginselen der wet, daarbij opmerkende dat niet gelet wordt op den leeftijd en de draagkracht van den be gunstigde en wyzende op de zjjdelingsche ontduiking, waar de begunstigde by een over eenkomst van levensverzekering na den dood den verzekerde niets behoeft te betalen. De Minister verklaarde dat de herziening van het successierecht in studie is, maar wees op velerlei moeilijkheden om ontduiking te voorkomen en progressie, naar draagkracht in het leven te roepen. De quaestie leeftijd zal ernstig overwogen worden. doen, maar de jonge man liet hem er den tijd niet toe Qp strengen en uitdagenden toon ging hij voort: Ik heb u eene belofte gedaan, zijt gij ze vergeten Ik heb een goed geheugen. Gij zijt een ellendeling en ik kom u straffen Pieternep Panine uit, terwijl hij opsprong Maar zich terstond bedwingende, voegde hij er bijKom, ga heen, ik wil niet naar u luisteren Gij zult evenwel moeten. Gij zijt eene oorzaak van onheil en schande voor de familie, waarin gij gekomen zijt En daar gij den moed niet hebt om u zelven het leven te benemen, kom ik u helpen. Gij moet dezen avond Parijs verlaten hebben, op straffe van gevangen genomen te worden. Wij zul len heengaan, ons naar Brussel begeven, en daar zullen wij vechten. Als het geluk der wapenen u begunstigt, zijt gij vrij om uwe schanddaden voort te zetten Maar ik zal ten minste alles gedaan hebben, wat in mijn vermogen was om deze twee ongelukkige vrouwen van u te ontslaan Gij zyt krankzinnig riep Serge uil en lachte honend. Geloof dit niet en weet, dat ik tot alles bereid ben om u tot een vast besluit te brengen. Kom, moet ik u om de ooren slaan om u moed te geven? bromde Pieter, die op het punt was om te slaan. Pas opzeide Serge en knarste op zijne tanden met een onheilspeflenden blik. Hij opende een verlakt kistje, dat onder zijn bereik stond, en nam er haastig een revolver uit. Eerst dief, dan moordenaarzeide Pieter met een akeligen lach. Dat zullen wij zien Telefoon No. 89 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Duitbchland. Hertog Leopold van Anhalt heeft krach tens zyn positie, het huwelyk tusschen prins Aribert van Anhalt en prinses Louise Augusta van Sleeswyk-Holstein, op verzoek van beide zyden ontbonden verklaard. Op besluit van de algemeone vergadering is de vennootschap tot exploitatie van de uitvinding van graaf Zeppelin (de bestuur bare luchtbalon) ontbonden. snelden zij heen om den man te redden, dien zij beiden zoo lief hadden. Onderwijl was Serge in het kleine salon gebleven de hoop, die Micheline hem had laten dóórscheme ren, verheugde hem buitengemeen. Door de ver moeienis van dezeu slapeloozen nacht overmand, door de hevige ontroering, die hy ondervonden had, uitgeput, was zijne terugkeerende kalmte hem ten hoogste aangenaam. Hij had niet het minste ver moeden van het hevige tooneel, dat, eenige schreden van hem verwijderd, tusschen Jeanne en Micheline plaats had. De vurige heldhaftigheid zijner vrouw en de onderworpen zelfverloochening zijner min nares bleven hem onbekend. De tijd ging voorbij. Het was tenminste een uur geleden, dat Micheline hem verlaten had om zich naar hare moeder te begeven. Serge begon juist te vinden, dat het onderhoud ontzettend lang duurde toen een lichte tred hem deed opschrikken. Er kwam iemand langs de galerij. Hij dacht, dat het Micheline was, opende de deur en ging haar te gemoet. In zijne verwachting bedrogen, ging hij ontevre den en ongerust achteruit, daar hij zich tegenover Pieter bevoad, De twee mannen hadden elkander m<*erl Ciwiderlijk gesproken sedert dien ver- I schrikkelijio ’avond te Nifta De prins wilde zich goed houden,yn den strakken en fermen blik van ■elarue tróeseerende, zeide hij, terwijl hij zich ge weld a^ndeed om vastheid aan zijne stem te ge venHoe, zijt gij het Verwachttet gij mij niet antwoordde Pieter, wiens schrille stem Serge deed ontroeren. De prins opende zijn mond om eene vraag te Z/^GK hem te bekorten. (Toejuichingen.) „Het is, vervolgde Bryce, onze plicht om alles te doen wat het land uit zyn neteligen toestand kan redden; een stap in <Jie richting zou zyn, een beleid voor te staan, dat een eind zon maken aan den stryd. Houd op met het verbranden van hoevenhet is een groote fout en in strfid met Engelsche opvattingen. (Toejuichingen.) Erken dat wy te doen heb- bon met mannen, wier moed en volharding te bewonderen zyn, en bied aan de verte genwoordigers van de republieken en aan de burgers te velde voorwaarden aan.” Bryce besloot met te zeggen dat er, sedert het nieuwe parlement was geopend, een veran dering was gekomen in den toon van de rogeering en dat zy nu scheen te snakken naar het einde van den oorlog. 5«) Ongelukkige I sprak Micheline, die u op uwe schande als op een recht beroept I Wie van ons beiden /ou hem wel aan de andere ontnomen hebben ging Jeanne voort, die alle betamelijkheid en schaamte uit het oog verloor. Weet gij, dat hij mij liefhad vóór uw huwelijk Weet gij, dat hij mij voor u verlaten heeft voor uw geld, wil ik zeggenVerlangt gij nu, dat wij, hetgeen ik geleden heb, vergelijken met hetgeen gij lijdt Wilt gij, dat wij ónze tranen tellen En dan eerst kunt gy zeggen, wie van ons beiden hem het meest liefgehad heeft en aan wie hij het meest toebehoort. Micheline had deze heftige woorden vol verba zing aangehoord. Zij hernam op hartstochtelyken toon HoeZijn lot hangt af van een man die u vergoodt, die bereid is alles voor u op te offeren, zooals ik dit voor Serge doen zou, en gij hebt u nog niet aan de voeten van dien man geworpen Gij hebt hem uw leven niet aangeboden in ruil van dat van uw minnaar? En gij zegt, dat gij hem liethebt? Ach, stamelde Jeanne ontsteld, gij wilt, dat ik hem red, opdat hij u zou toebehooren I Dat blytt dus steeds de verzuchting van uw

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1