énr kcao WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» 39ste Jaargang. VERVERIJ Buitenlandse!) Overzicht. huizen ElllElt otterdam. Az. D&derbalssn Woadtti&lf FEV1LLE lOiï. Maandag 24 December 1900. Sy/ KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. cberij r war Noder- (Wordt vtrvolgd.) BRINKMAN Zn 3’/», dubbele flench Tegte, Zaltbommel. totter dam. hage. J. Czn. Rotterdam :zond i de Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. tladt, rstraat 103. KOOp t twee naast fsingel. weg D 20. den Koning )A de Heer en en verven van ■oben, alsook alle er post f 1.60. Nederland Rokin 8 Amsterdam aandie Schutzenapothek» Rohitsch, Oesterreich et Centraal-Depöt Sandera het stoonun van enz. worden naar de geverfd. toornd of geverfd de gezondheid erlroften 'a welbekend st-blixib. Fabrieksmerk). 3, radicale en van alle, zelfs skkige zenuw- l ontstaan door eagdigen leef tyd e zwakte, Bleek - Hoofdpjjn - - Maagpijn Onvermogen enz. ült- wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Prtfs per flacon t f 115. geneeskraoh t neestal «Ike pijnlijke overbodig, Met l voor ongeneeslijk nlangs een bijna 22 Brengt genezing en Len, ontstekingen enz. De Kaapsche regeering heelt Donderdag avond een ambteljjk bericht openbaar ge maakt, meldende dat Zondagochtend onge veer 800 Boeren de Oranjerivier bij Rhe- nosterhoek zijn overgetrokken en daarna Venterstad hebben bezet; daarheen zetten de Engelschen hen Dinsdag na, waarop de Boeren Vensterstad ontruimden. Twintig man van het garnizoen hadden de Boeren vooraf gevangen genomen. De Boeren trokken daarna naar Steynsberg, dat zij Donderdag hoopten te bereiken. Maar de Engelsche waren hun voor. Htt ambtelijke bericht meldt dat de bovengenoemde Boeren in de Znurbergen gekampeerd zijn tusschen Steyns- burg en Venterstad. Verder meldt het ambtelijk bericht dat tweeduizend andere Boeren Maandag de Oranje-rivier bjj Zanddrift ten noorden van Colesberg overstaken, naar welke plaats wij oprnkten; maar toen een corps Engelschen van Colesberg de Boeren tegemoetging, gingen deze laatsten naar Philipstown dat zy. eergisteren bezettendaarna bezetten zij ook het station Houtkraal, aan de lijn naar Kimberley, waar de spoor werd opgebroken. Hamelfontein, in het Colesbergsche, weigerde zich over te gevenna een gevecht van zeven uren werden de Boeren afgeslagen. Uit Kaapstad worden belangrijke verster kingen naar de Aar en het station Hannover- weg gezonden. De Kaapsche regeering be weert dat de binnengevallen Boeren niet veel kunnen uitrichten, want de strategische pun ten in de geheele buurt worden sterk bezet gehouden door de Engelschen, terwijl de Oranjerivier zoo hoog staat dat hun terug weg is afgesneden. Middelerwijl heeft de Kaapsche regeering den staat van beleg afgekondigd in de volgende districtenBrits- town, Victoria-West, Richmond, Hannover, fHHJDSfflËTÖÏR T Murraysburg, Graaf Reinet, Aberdeen, Mid delburg, Steynsburg, Cradock, Tarka en Molteno. Dit communiqué van de Kaapsche regee ring wekt hier maar matige geruststelling. De Daily betoogt in een hoofdartikel dat, daar de binnengevallen Boeren zich eenmaal in de Zuurbergen genesteld hebben, zij in staat zijn de uitgezonden Engelsche officieren langen tjjd het hoofd te bieden, vooral wan neer de Boeren versterking krijgen uit den Vrijstaat en de Kaapkolonie. lisatie, hebben wvergunning gekregen” daar te blijven en zich er te vestigen, om mede te werken aan het aanleggen van den spoor weg. De loonen, die de Russische spoorwegmaat schappij bun toezegt zjjn zeer hoog, en bo vendien krijgt elk man, die van het aanbod gebruik maakt een strook grond langs den spoorweg, om dien te bebouwen. Nu weet iedereen, wat de beteekenis is van de uit drukking «vergunning verkregen”, in de Rus sische tradities. Het beteekent: die troepen worden niet naar huis gezonden, maar ge dwongen in Mandsjoerije te blijven, of zij willen of niet. Zoo spaart de Russische re geering de kosten voor de terugreis der troepen en de Russische spoorwegmaatschap pij krijgt goede werkkrachten, die tevens als kolonisten voor de Russische belangen in Mandsjoerije blijven zorgen. Verder wordt gemeld, dat de Mandjoes vergunning hebben gekregen hunne dorpen weder te herstellen, en hunne hoofden te kiezen, onder toezicht van de Russische officieren. In geheel Mandsjoerije zijn geen Chineesche ambtenaren meer overgebleven. Zoo vestigt Rusland een protectoraat in Oost-Azië. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het ae aanv. Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1900, door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende Vijf Maimden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toe- gezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 22 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. tmdk gofcookt drank voor i»r theelapola vnn liocolato) Al» jij goral vmï r te gebndken. nienete H. .’ï- Na eenige korte discussiën heeft de Spaan- sche Senaat het huwelijk van de prinses van Asturië met 157 tegen 49 stemmen goedge keurd. Montero Rios bestreed namens de liberalen het huwelijk, echter onder uitdruk kelijke verklaring dat de liberale partij zoor aan het vorstelijk huis gehecht was en vol komen loyaal daartegenover was. Het waren historische redenen, die volgens hem het huwelijk minder wenschelyk maakten. Nie mand en geene enkele partij is vaster be sloten den troon te verdedigen, dan wij, zei hij, want wy willen de monarchie, «liberaal en democratisch, gesteund door de onver breekbare eenheid van het vaderland”. In de Kamer is. het debat over de kwestie doorgezet. Azcarraga eischte van Sagasta en de zjjnen, dat zij voor het huwelijk zou den stemmen. De republikein Ortega kwam heftig tegen het huwelijk op. Hij herinnerde aan de samenzweringen van sommige Bour bons, tegen andere Bourbons en vreesde dat het huwelijk de oude twisten weer zou op halen. Ortega werd te midden van een vree- selyk leven en geschel van rechts naar links en omgekeerd tot de orde geroepen. Toen er eindelijk weer rust was gekomen, nam de minister van onderwijs het woord, «n verdedigde het huwelijk, wijzende op de prachtige eigenschappen van den bruigom. Gelijk Reuter seinde, is het huwelijk in vervullen in dit uur, dat toch al zoo smartelijk is 1 Geloof mij, ik voldoe daardoor aan eenen zwaren plicht. Verlies Clara niet uit het oog mijn Waldemar I” ’t Waren hare laatste woorden geweest. De Graaf von Felsburg had het verlies zijner dierbare vrouw als een man, met waardigheid en gelatenheid gedragen. Hij had voldoenden gods dienstzin, om het leven van zijn dierbaar kind in de hand te Stellen van den Almachtigen God; doch hij hoopte dat de barmhartigheid van zijnen Hemelschen Vader nimmer dit offer van hem eischen zou. Wie Clara von Felsburg ontmoette, voelde zich in de nabijheid van een wezen, dat wij menschen met den naam van engel” noemen. Zij was een lieftallig meisje van zestien jaren. Hare zwakke gezondheid wekte de belangstelling van ieder die haar zag. Het zachte blauw harer oogen, over- schaduwd door lange, zijden wimpersde kinder lijk vrome oogopslag; de wangen met het eigen aardige, zeer kennelijke blosje; de lieve, kleine mondhet fijne neusjeeen bevallig buigen van het bekoorlijke kopjede haast ijle gestaltede fraaie handjeshet tengere, kleine voetjehet geheel in één woord deed het beeld aanschouwen van jeugd en liefelijkheid. Toch was hare ver schijning te luchtig, te bovenaardsch schoonop aarde had zij geene blijvende plaatsde hemel was de plek harer bestemming. de Echte gen, tesamen- oingon in den en num des I, vemnrdigd het wereldbe- Gebi* Stoll- De ,N. R. C.” teekeut by deze berichten aanWat de duizend man, die nu uit Kaapstad worden afgezonden en uit ver schillende regimenten zyn samengesteld, in deze bergwereld moeten uitvoeren tegen de boeren, is niet gemakkelijk te verstaan. Het is voor laatstgenoemden ecyer te hopen dat zy er in slagen zullen den Éngelschen eenig geschut af te nemen, waarvan geen der commando’s voorzien schijnt en dat voor het succes der vermetele onderneming onont beerlijk zal blijken. Het terrein is overigens als ’tware geknipt voor de Boeren-krygs- tactiek. Het maakt offensieve bewegingen zeer bezwaarlijk, terwijl op den verdediger van eenmaal bezette stellingen geen moeilijke noch erg gevaarlijke taak rust, zooals trou wens de geschiedenis van de eerste vijf maanden van den oorlog duidelijk heeft be wezen. De groote verliezen hebben de Boe ren toen geleden bij hun aanvallende bewe gingen, vooral op French en Clements bij Colesberg. Een blik op de kaart is voldoende om het gewicht aan te toonen van de reeds nu door de Boeren bezette punten. Venterstad ligt slechts een kleine 10 K.M. van de Vry- staatsche grens, maar Steynsburg ongeveer 5B, dus al een heel eind in de kolonie, ter wijl het tevens een belangrijk punt op de spoorweglyn tusschen Stormberg-junctie en Nauwpoort is. De Boeren hebben Steyns- burg reads vroeger in bezit gehad. Het ge wichtigste punt is echter de Aar, waarheen vermoedelyk de nu te Philipstown vertoe vende Boeren op weg zijn. Als zy er in slagen deze sterke stelling te bezetten, dan hebben zy den spoorweg van Kaapstad naar Kimberley en naar den Vrijstaat in hun macht en zal Kitchener zich slechts van den hongerdood kunnen redden door het open houden der inmiddels ook reeds bedreigde lyn naar Port-Elizabeth. Het ingewikkelde en moeilijk te beschermen spoorwegstelsel der Kaapkolonie maakt vooral het vooreen deel weder daarheen overbrengen van den strijd zoo belangwekkend. zoon was hij zeer zeker te rade gegaan met een goed overlegd plan, en had hij zich door zijn verstand laten leiden; toch was zijn wil daarbij zoo onverzettelijk geweest, en hij was zoo zonder omzien den door hem zelven afgebakenden weg gegaan, dat zijn gedrag vaak den indruk van hardvochtigheid had gegeven. In den omgang met zijn kind had hij zich altijd doen kennen als de vader, die «onderwijst en leert” Een man dus had hij hem in hunne gesprekken gezegd moet steeds zonder hartstochtelijkheid zóó hande len, dat hij in geen enkel levenstijdperk voor de stem van zijn geweten behoeft te blozen. Graaf Waldemar von Felsburg liet zich nooit door drift beheerschen; de edelste beginselen werden door hem gehuldigd; zijn veel omvattende kennis, zijn helder verstand en zijn edel hart strekten aan die beginselen ten grondslag en gaven hun een on- wnkbaren steun Zou men het kunnen gelooven, was het moge lijk dat' dit edele karakter, welks beslistheid op de grens stond der onbuigzaamheid, teêrhartig kon zijn bij zwakheid af? Graaf Waldemar had zijn zoon innig’ liefhem op te voedénziedaar de taak zijns levensmet teedere zorgen voor dat kind was hij vervuld, en toch een vader, die den wil zijns zoons beheer- schend, onbeperkte gehoorzaamheid van hem eischte. Doch Graat Waldemar had nog een kind, eene dochter, over wie hij met moederlijke angst valligheid waakte, eiken dag bevreesd dat hij het kleinood van zyn hart, het liefste ‘dat hij bezat, zou verliezen. Vrees kepde de onverschrokken soldaat alleen by naam; voor het teere meisje Omtrent de wyze waarop Rusland zich poogt vast te zetten in Mandsjoerye wordt door de Standaard een aardig staaltje mede gedeeld. De Russische troepen in Mandsjoerye, die ontbonden werden ten gevolge van demobi- beefde de sterke man, wanneer haar gelaat ver bleekte of als zij door vreugde of droefheid ge prikkeld, hare zenuwachtigheid niet meester was. Sedert hij zijne geliefde gade verloren had, de moeder van dit kind, ging de fietsman onder een tweevoudigen kommer gebogeriV'zoodat het hem vaak duizelde en hij zichzelven niet meer kende onder* het voortdurend rusteloos wankelen tusschen hoop en vrees. Het verlies zijner edele gade ware voldoende geweest, om den levenslust van dezen man voor een tijdlang te knakken want hij had haar liefgehad met groote, onveran derlijke liefde. Toen zij stierf had hij het niet voor mogelijk geacht dat zijn hart nog weer vat baar zou worden voor de aandoeningen van vreugde en geluk. Op haar sterfbed had de teer geliefde vrouw hem eene zorg op de schouderen gelegd, wier last hem vaak naar den geest dreigde te doen bezwijken «Waldemar,” had zij een paar uur voor haren dood gezegd, «draag zorg voo? onze dochterClara is zoo teer, dat alleen de meest nauwlettettende zorg het kind in het leven kan behouden. Laat haar geen dag buiten ge neeskundige behandeling; met een bang vermoe de!) vrees ik dat het haar slechts kort vergund zal worden op deze schoone aasde te vertoeven. Gij weet dat die voortdurende, telkens weerkee- rende hoest mij steeds heeft verontrust,” had zij er met halt gebroken stem bijgevoegd. Het gelaat van haren echtvriend, dat toch al zoo bezorgd stond, verbleekte bij deze woorden. Na eene korte pooze sprak de zieke met blijkbare inspanning nog deze woorden«WaldemarAch, dat ik uw hart met nog meer droefheid moet De toestand der Antwerpscbe dokwerkers- staking was eergisteren onveranderd. Aan de „Redstar” booten werkten 150 man, voor de booten «Noordland” en «Kensington”. De werklieden sliepen aan boord. Uit ons land, van Hulst, werden een veertigtal man nen aangebracht per boot. Aan de Entre- potkade werd door stakersploegen de wacht gehouden, zoodat werklieden, die den ar beid aan boord der „Bivouac” wilden her vatten, daarin verhinderd werden. De po litie deed de stakers uiteen gaan. Het syn dicaat der foremen, die gemeene zaak met de dokwerkers maakten, lïgt reeds weer in duigen. De plaatselyke bladen brengen den sta kers hulde, dat zy zich zoo ordelyk houden en de politie niet den minsten last veroor zaken. Het oproepen der burgerwachten schijnt dan ook voorloopig geheel overbodig. De liberale linkerzijde uit de beide Bel gische Kamers heeft een program-manifest vastgesteld, dat in hoofdzaak het volgende omvat herziening van het onderwys; leer plicht, neutraliteit, uitsluitend toezicht van de burgerlijke autoriteiten, geen bevoorrech- tinh van het openbaar onderwys, reorgani satie der nationale defensieafschaffing der plaatsvervanging, beperking van den militai- - ren .dienst tot het meest noodzakelijke, or ganisatie van een leger dat geschikt is tot de verdediging djes landsherziening van het kiesrecht; afschaffing van het meervou dig stemrecht, invoering der evenredige ver tegenwoordiging, voor het geval van grond wetsherziening tevens reorganisatie van den Senaat; (by deze paragraaf wordt de even redige vertegenwoordiging vooropgesteld en leden vrijheid gelaten, indien zij zich niet met het algemeen stemrecht «pur et simple” willen vereenigen; sfryd tegen het kapitaal in de doode hand; wettelyke maatregelen tegen de opeenhooping daarvan in clericale handen; maatregelen ten behoeve der arbei dende klassen; sociale wetgeving tot zede- lyke en stoffelijke verbetering van het lot der werklieden. De laatste paragraaf be paalt zich tot algemeenheden, de wettelyke maatregelen worden daarin niet n&der aan geduid. 4) Graaf Waldemar was zijn gansche leven geze en sterk geweest; pas na den oorlog hadden gevolgen der bekomen wonde aan die gezondheid schade gedaan. Die wonde was zijn trotswant hij had haar bekomen, toen hij, met een paar getrouwen zich werpend in het dichtst gewoel van den slag, zijnen geëerbiedigden koning het leven had gered. Hij mocht het beeld heeten van mannelijke schoonheid. Zijn gelaat droeg de trekken der vastberadenheid, die vertrouwen wekt; het hoog gewelfde voorhoofd sprak van een niet alledaagsch verstand. Zijn helder, open oog drong door naar het scheen tot op den bodem des harten van ieder, op wien het gevestigd was. De scherpte van zijnen blik gaf aan zijn gelaat iets kouds, iets fierstoch werd die trotsche trek verzacht door een eigenaardig vriendelijk lachje, dat om den schoon gevormden mond speelde. Sprak zijn uiterlijk van vastberadenheid, even vast en on buigzaam was zijn wil, vooral ah deze op uoode- loos of eigenzinnig verzet stuitte. Graaf Waldemar schatte eenvasten wil bij anderen hoog, zoodra deze op beginselen steunde en ni$t het uitvloeisel was van hartstochtelijkheid of van een geest der tegenspraak. Bij de opvoeding van zijn eenigen Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. .35

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1