w 1 II TO, I MSM O HAAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 39 ste Jaargang. No. 8334. Buiteolandsch Overzicht. Sent-, Verkiezing van een Lid-patroon Kamer van Arbeid voor de' Bouw bedrijven AAL8, 30 Mark FEUILLETON. Donderdag 35 October 1900. KEVNISGEFING. derbalstm ondtrialf Ineming in Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I I k. I' ill ii Grouda. stelt een Hamburg. Telefoon fto. 83. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. VAN DE TB GOUDA. De prijzen zijn door den staat gegarandeerd. ir. ?S van tot srmogenden. bandapparaten t. teeren in de tekttaff O” 'GEL, 661. KMAN 4 Zn post f 1-60. rland 'cin 8 Amsterdam lie Schutsenapotheke gch, Oeaterreich itraal-Depót Bandera rg gewaarborgde rin zeker •rden. ordeel biedende slechts 118.000 Het Engelsche ministerie van oorlog maakt het volgende telegram van Lord Roberts openbaar, gedagteekend van 21 October uit Pretoria, waarin gewag wordt gemaakt van verschillende reeds kortelgk vermelde ge vechten Kelly-Kenay meldt dat hy van Hughes Hullet de volgende bizohderheden over den aanval op Jagersfontein heeft ontvangen: „De troepenmacht die beschikbaar was voor de verdediging van de stad was in twee afdeelingen gesplitst, waarvan deeene eenvoudig per egen rembours, d de aanvraag roor do spoedig zoo spoedig GOlRSdlFWRAXT ontvangt onge- »ts gehad heb- ckingslijst. maing van tij en direkt en )T de strengste mevrouw, vooral niet in bijzyn van anderen. Doch daar gij mijne wenschen voorkomt, beken ik het, dat ik met diepe ontroering een woord van u ver wacht, dat over mijn leven beslissen zal.” Hy bleef voor mevrouw Desvareanes staan, nog altijd in gebogen houding als een schuldige tegen over zijn rechter. De patroon bleef eenoogenblik zwygen? als aarzelde zij om te antwoordendaarop zeide zij ernstig: Ik aarzelde om dit woord uit te spreken, maar iemand, die mijn volle vertrouwen bezit, heeft mij aangeraden om u gunstig te ontvangen. Serge richtte zich op met een van vreugde stralend gelaat. »Wie dat ook zijn moge, mevrouw,” sprak hij met vuur, »hij heeft een voortdurend recht op mijne dankbaarheid verworven.” Toon hem dit dan,” hernam mevrouw Des varennes, hij is de metgezel van Micheline’s kin derjaren, bijna een zoon voor mij. En zich naar Pieter keerende, wees zij hem Panine aan. Serge snelde haastig naar den jongen man toe, maar hoe vlug ook, wasx Micheline hem toch voor. Beide gelieven grepen ieder eene hand van Delarue en drukten die met teeder gevoel. Panine bracht, met Poolsche onstuimigheid, da warmste dankbetuigingen aan Pieter. Zijn geheele leven zou niet te lang zijn om de schuld te betalen, die hij jegens hem had aangegaan. Maar hij was hoogst dankbaar en zou zijne verbintenis eer aandoen. De gewezen verloofde van Micheline liet zich stilzwijgend allerlei verzekeringen geven, met wan hoop in het hart. De stem van haar, die hij lief had, bracht tranen in zijne oogen Wat zijt gij goed en edelmoedig, zei het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 24en September 1900, No. ais, Aid. Arbeid- en Fa briekswezen, brengen ter algemeene kennis dat: de verkiezing van een lid-patroon van de Ka mer van Arbeid voor de bouw-bedrijven zal plaats hebben op Maandag 5 November 1900, zullende, zoo noodig, de herstemming gehouden worden op Maandag 12 November 1900. Het Stembureau zal zitting houden in het Raadhuis, van des voormiddags 8 tot des namid dags 3 uren. Gouda, 24 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan Ge broeders J. L. en M. A. Vermeij en hunne recht verkrijgenden, tot het plaatsen van een heetelucht- oven in de pérceelen gelegen in de Lange Nood godsteeg wijk B Nos. 71 en 70, kadastraal bekend Sectie C Nos. jii’en 310. Gouda, den 23 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 83 ADVERTENTIËN worden geplaatst van w 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. oreld bekend en ffen middel tegen ii g-Lever** enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg PrUs per flacon 115. neeskrach t tal elke pynlijke erbodig. Met »r onffeneeslijk Rs een bijna 22 mgt genezing en ontstekingen enz. la Guld. 3.50' ts Guld 1 75 ts Guld. 0.90 Igendo klassen prijzen worden kingsplan voor- taat, welk plan Met het bericht over het groote bondgenoot schap heeft ieta merkwaardigs plaats gehad. In den naar Parys geseinden tekst was by het opsommen der staten, die mededeeling zouden ontvangen, Rusland weggevallen. En waar nu het verbond in de eerste plaats tegen Rusland is gericht, hechtte de Parysche pers een byzondere waarde aan het niet noemen van den Czaar. Te verwonderen was dit niet, want het weglaten van Rusland zou werkelijk een zeer ernstig feit zyn geweest, dat de moest zwartgallige beschouwingen rechtvaar digde en een breuk met Rusland waarschijnlijk maakte. Gelukkig blykt dit alles maar op misver stand ie berusten, zoodat de beschouwingen der Fransche pers alle beteekenis missen. Vermoedelijk zal zich dus het oordeel der Parjjscho pers wel wat wijzigen. En de kans daarop is te grooter, nu nog een andere op vatting van de bepalingen wordt aangegeven. Men beweert nl. dat de in het verdrag opgeno men beperking van deDuitsch-Engelsche actie tot die deelen van hot Chineesch gebied waar zy invloed kunnen oefenen, niets meer of min der beteekent dan dat Mandsjoerije buiten de overeenkomst valt. Daar zou Rusland dus vry spel hebben, zoodat de overeenkomst ten slotte tliets beteekent. Verschillende buitenlandsche bladen hebben by de bespreking der overeenkomst gevraagd waarom Duitschland haar gesloten heeft. Dat zy in het belang van Engeland is (men denke aan het Yantse-dal) blykt duidelyk. Maar Duitschland’s belangen worden zoo weinig door deze overeenkomst gebaat geacht, dat men ging aannemen dat er een geheime be paling bestaat, welke Duitschland gold. De Berlynsche „Neue Zeitung” verklaart daarom ten stelligste te kunnen verzekeren, dat het verdrag geen enkele geheime bepa ling bevat. De meeste Duitsche bladen toonen zich nog al ingenomen met het verdrag. Maar een deel der pers is zeer ongerust. De „Tagl. Rundschau” ziet in het verdrag een zwenking van Duitschlands politiek, die bet blad met groote zorg vervult, wijl het vreest, dat de Oost-Aziatische crisis opeen keerpunt is gekomen. De „Staatsburger-Zei- tung” vreest, dat Rusland de Duitsche politiek zal gaan wantrouwen, en acht het verdrag daarom gevaarlijk, ook wijl de kans bestaat dat Duitschland voor Engeland de kastanjes uit het vunr zal moeten halen. De „Deutsche Tageszeitung” vraagt waar toe deze overeenkomst? en ziet de ernstig ste moeilijkheden ryzen. 00.000 Mark. r. a 10,000 Mark r. a 5,000 Mark r.a 3,"00 Mark r.a 8,000 Mark r.a 1.500 Mark r.a 1,000 Mark r. a 300 Mark r.a 110 Mark r. a 800 Mark pr. a 169 Mark a 110,148,115 M. >r.a78, 41, 81 M en. j bedraagt Mark 15,000 M- in tot 65,000 M., 6e tot 75,000 lark en met de tot 500.000 M die officieel is twee forten in het zuiden van de stad en de andere een reeks kopjes ten westen be zet hield. De Boeren slaagden er in, ge holpen door de duisternis, tot onder een muur in de buitenwijken te kruipen. Bij het aanbreken van den dag vielen zy aanzy werden van binnen bijgestaan door mannen en vrouwen die het met hen eens waren. De Boeren werden verdreven, maar zy slaagden erin de gevangenen uit den tronk te bevrijden. Hun verlies was zwaar, ruw geschat 20 man, onder wie hun commandant Visser. De Boeren doodden acht of tien ongewapende naturellen, door ze met ont plofbare kogels neer te schieten.” Kelly-Kenny voegt er by dat hy van plan is strenge maatregelen te nemen tegen de inwoners die valsch spel gespeeld hebben. Methuen seint dat zyn twee colonnes Zee- rust hebben bereikt na een zeer moeilijken, marsch, waarop Douglas een van onze am munitie-wagens terugveroverde met 23 wa gens en 12 gevangenen. Methuen meldt verder dat hy meer dan 200 wagens buit maakte en de streek schoon veegde (denu ded the country), terwijl de la Rey langs den geheelen weg op zijn flank hing, zonder te willen vechten. Methuen verraste Dinsdag Lemmer, die met eenige verliezen aftrok. De woudloopers vonden twee doode Boeren. Methuen seint dat zyn eigen verliezen, se dert hy Rustenburg verliet, zes dooden en tien gewonden zyn. Diuglas zal met zyn colonne voorloopig te Zeerust blyven. Generaal W. Knox bericht uit Kroonstad dat de bereden infanterie den 18den October een goed gecombineerden aanval heeft gedaan van Honingspruit en Serfontein uit, zoodat ongeveer honderd Boeren met eenig verlies uit hun stelling by den spoorweg werden verjaagd. Onze verliezen waren vyf paar den gedood en een man licht gekwetst. Luitenant Walton hield met veertien vrij willigers van de garde zich honderd Boeren van het lyf. De officier die te Fauresmith het bevel voert, meldt dat de Boeren den 19den een vastberaden aanval op die plaats deden, maar werden af geslagen. Onze verliezen waren twee man gesneuveld, een luitenant en vyf man gewond. Toen hy bericht zond, had men de lyken van twee Boeren ge vonden. Barton bericht dat by den 17den October een vliegend gevecht heeft geleverd met Boeren by Frederikstad, waarbij hy hen uit verschillende stellingen verdreef en ver lies toebracht. Onze verliezen waren twee dooden en vier gewonden. IS) Hij hoopte, dat mevrouw Desvarennes zijn spoedig gebracht bezoek wel zou willen veront schuldigen. De gehoorzaamheid, die hij aan den eerste harer wenschen getoond had door zich te verwijderen, was voor haar een bewijs zijner onder danigheid. Hij was haar eerbiedigste en meest verkleefde dienaar. Hij onderwierp zich aan alles, wat zij van hem wilde eischen. Mevrouw Desvarennes luisterde naar de liefelijke stem; zij had die nooit zoo wegsleependgehoord. Het werd haar duidelijk, welke bekoring deze zoet vloeiendheid op Micheline had moeten uitoefenen, het berouwde haar, dat zij niet beter gewaakt had en vloekte het toeval als oorzaak van al dit onheil. Evenwel diende zij antwoord te geven. De patroon ging recht op de zaak at. Zij hield van geen uit stel, als haar besluit eenmaal genomen was. - Ongetwijfeld, mijnheer, komt gij om antwoord op het verzoek, dat gy mij hebt laten doen vóór uw vertrek naar Engeland De prins verbleekte even; de woorden, die me vrouw Desvarennes zou gaan spreken, waren zoo gewichtig, dat hij eene levendige ontroering niet kon bedwingen. Hij antwoordde met eene gedempte «tem Ik zou u daarover niet hebben durven spreken, In Spanje is een minister-crisis nitgebro- meisje, wat hebt gij u op edele wijze opgeofferd? Bedank mij niet, antwoordde Pieter, het is geene verdienste van mij, dat ik gedaan heb, wat gij bewondert. Ik ben zwak, ziet gij, en ik zou u niet hebben kunnen zien schreien. Een groote beweging had in het salon 'plaats. Cayrol verklaarde aan Herzog, die met de grootste aandacht -naar hem luisterde, de beteekenis van hetgeen zij zooeven gezien hadden. Serge Panine werd de schoonzoon van mevrouw Desvarennes. Dat was eene gebeurtenis van belang. Gewis, zei de Duitscher, de schoonzoon van mevrouw Des varennes zal. eene financieële macht worden. En hij heeft den titel van prins 1 Welk een schoone naam om te voegen bij een raad van administratie Terwijl Cayrol en Herzog deze weinige woorden wisselden, had Micheline zich met de drift eener bevredigde liefde in de armen harer moeder ge worpen en Serge stond ontroerd te kijken naar deze ontboezeming, die haar oorzaak vond in de liefde van het meisje voor hem, toen een bevende hand op zijn arm gelegd Werd Hij keerde zich om Jeanne de Cernay stond doodelijk bleek voor hem; hare oogen waren diep in de holten getonken even als twee zwarte spijkers, en hare lippen hevig op elkander geperst Toen de prins haar zag, schrikte hij en sloeg snel een blik in het rond. Niemand lette op hen Wat verlangt gij vroeg Panine. Ik wil u onmiddeilijk spreken. Dat is onmogelijk, zooals gij ziet. Het moet. Cayrol en Herzog naderden den prins. Serge ken, naar aanleiding van de benoeming van generaal Weyler, den beul van Cuba, tot kapitein-generaal van Madrid. Verleden week was generaal Azcarragua, wegens xyn benoeming tot president jan den Senaat, afgetreden als minister van oorlog, en vervangen door generaal Linares en deze wist niet beter te doen dan zyn vriend, gene raal Weyler, de man die in 1897 door Sagasta werd teruggeroepen wegens zyne wandaden op Cuba, de hooge betrekking van kapitein- generaal van Madrid aan te bieden, zonder daarover zelfs met zjjne atabtgenooten of den minister-president Silvela te hebben ge sproken. Nu gebeurde het,- dat onder die ambtge nooten zich de ministers Gasset, van openbare werken, en Dato, van binnenlandsche zaken bevonden twee heftige tegenstanders van Weyler,-die hem de eerste als redacteur van de Imparcial, de ander in de Cortes, steeds heftig hadden aangevallen. Zy weiger den de benoeming goed te keuren, en toen Silvela niet krachtig genoeg tegen generaal Linares optrad, boden zy hun ontslag aan. Tevergeefs poogde Silvela de zaak te sussen, met de belofte dat in het vervolg hooge ambtenaren eerst na goedkeuring door den ministerraad zouden worden benoemd. Dato en Gasset achtten de grondwet geschonden en wilden daarvoor niet de verantwoorde lijkheid dragen. Zoodra het bekend werd, dat deze beide ministers zouden aftreden en om welke rede nen, geraakte er een steen aan het rollen. Tal van ambtenaren namen hun ontslag, om dat Weyler benoemd en de grondwet geschon den was, en Silvela daaraan schuld had. Het werd zulk een toestand, dat naar een der correspondenten seint: Silvela geloofde dat alles aan ’t wankelen geraakte, en der koningin het ontslag van het geheele Kabinet aanbood. Daarmede was de toestand echter niet ver beterd. De Cortes is niet byeen, de hooge ambten sjjn onbezet, en Weyler is kapitein- generaal, een post wahrin hy zeer veel kwaad doen kan. Sagasta, de leider der liberale party, wil de regeering thans niet aanvaarden, daar de verkiezingen juist een conservatieve meerder heid in de Cortes brachten, en Sagasta bovendien openlyk het voorgenomen huwelijk van de prinses van Asturie met den graaf van Caserta heeft afgekeurd. De eenig mogelyke. oplossing voor het oogenblik schijnt te zyn een militair kabinet dat generaal Azcarragua tot president heeft. Maar dit kabinet kan zich wel voor eenigen tyd door geweld op de been houden, doch is niet in staat te regeeren. Vooral niet, zag Jeanne lachend aan en knikte met het hoofd, alsof hij ja wilde zeggen. Het meisje wendde stil zwijgend het hoofd af en wachtte zichtbaar op de volbrenging der gedane belofte. Cayrol nam haar met teedere vertrouwelykheid bij de hand en zeide Wat spraakt gy, juffrouw, tot dezen geluk kigen prjns, die zijne vurigste wenschen vervuld ziet? Tot hem moet gij niet spreken, maar tot mij om mij eenige hoop te geven. Het oogenblik is fcr uitnemend toe geschikthet is de dag der verlovingen. Gij weet, hoezeer ik u beminbewijs mij de gunst om mij niet langer te verstooten, zooals gij tot nu toe gedaan hebt. Micheline en mevrouw Desvarennes waren na derbij gekotnen. - Laat ons zien, Cayrol, zeide Serge op een toon van gezag, ik ben van daag gelukkigik zal misschien voor u slagen, zooals ik voor mij zelve geslaagd ben. Wilt gij mij uwe zaak laten bepleiten bij juffrouw de Cernay Van harte gaarne. Ik heb wel behoefte aan een welsprekenden advokaat, zuchtte de bankier en schudde droevig het ho<jfd. En gij, juffrouw, wilt gij u aan de proef onder werpen? vroeg de prins, «ich tot Jeanne wende fide. Wij zijn altijd zeer goede vrienden geweest en nu word ik bijna een broeder van u. Dit geeft mij eenige rechten op uw verstand en hart, meen ik. Veroorlooft gij mij om die te doen gelden Doe het, mijnheer, antwoordde Jeanne koel. De poging is nieuw, wie weet Misschien slaagt (IhflÖ itrvolgdj.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1