.ooping lederen WILSKRACHT- Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8387. ooping io.ed.eren FEllLLElOiï. ■dschap schijn zal wor- HELI Vrijdag 28 December 1900. 39ste Jaargang. erü, liEWJSGEVIM;. Buiienlandsch Overzicht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Wit schrijft o. a. in de 1, goed onder- (Wordt vorvolgd.) minerd te zien, taris KOEMAN iVEI DE. te Haastrecht, EMBÈR 1900 juwijk. Notaris AN, te Haas- p WOENSDAG ■RI 1901, des het Koffiehuis s' te Haastrecht HUIS en ERF, strecht, wjjk B. F en GROND, B. Nr.. 6, te Kolonel C. de ,N. R. Ct.” uren, aan ge in 70, aan de reide 1 HUISRAAD, JOED, GLAS, SWERK, werkdag vóór uur en op dien te bezichtigen 4jke veiling en veild on afgc- rden 2 Januari 1, in Stein te ,’eedte langs het Meter. en 7 welke door en water (IJsel) richting van een ■Ijjke veiling en en afgeslagen. )taris KOEMAN tten te bekomen reeder zyn om- <3 Telefoon 5 o. 82» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie -maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iden HUIS en restz(jde van de te Haastrecht, iden HUIS en het Marktveld, 118. ,F en GROND, B. Nr. 5, te (.0I1NIIE UIIIHVT Telefoon No. 82 A DV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. :^De Nieuwe Gazet te Antwerpen meldt dat gisterochtend de toestand aan de dokken bijna gelyk was aan dien van Maandag. Eenige stoombooten werkten met het scheeps volk en eenige werklieden, meestal met groenen.” De stoomboot Bahrenfels, aan de Rynkaai gemeerd, werkt nu met volle dige ploegen. Deze stoomboot wordt door militairen bewaakt. Van at zes uren gistermorgen zyn de speciale korpsen der burgerwacht gewapend aan de dokken en kaaien. De twee atdee- lingen artillerie hadden de wacht langs de kaaien en de dokken, afgewisseld door vele en sterke posten agenten. Omstreeks 8 uren werd op de Van Metterenkaai door de mili tairen een ploeg werklieden uitoengejaagd, die post hadden gevat voor de stoomboot Timandük Om de dokken wordt gepatroeljeerd. De twee regimenten voetvolk zyn om 8 uren bijeengekomen, het 1ste oj) de Handelslei het 2e op de Kunstlei. Een groot gedeelte der voerlieden van de naties zyn op het gewone uur uitgereden. De werklieden hebben gedeeltelyk het werk hervat. Al de bureelen der naties waren bewaakt door verscheiden agenten. De stakers waren in het algemeen kalm, hoewel zjj beweren nog niet te willen gaan werken. noodigen aanvoer van munitie en levens middelen aangewezen. Maar ook by Komati- poort schynt een vry sterke Boerenmacht aanwezig te zyn. Hoe noode dan ook, zoo zal Kitchener wel er toe moeten overgaan om troepen naar het zuiden te zenden, maar dan krygen Louis Botha en de la Rey de handen vry in Transvaal. De Wet kan, als hy bet noo- dig heeft, wat rust nemen, en met nieuwen moed kunnen zy met hunne krijgers den vyand op het lyf vallen. De „Times” is door haar Pekingschen cor respondent in staat gesteld de nota mede te deelen, die de gezanten aan de Cbineesche Regeering hebben overgereikt, als behelzende de onherroepelijke voorwaarden, waarop het verzoek om vrede zal worden toegestaan. Zy bevat 12 punten, luidende als volgt le. Een Keizerlijke prins zal naar Berlyn komen om ’s Keizers leedwezen uit te druk ken over den moord op baron VonKetteler en een monument zal worden opgericht ter plaatse van den moord met een opschrift, ’s Keizers leedwezen vertolkende. 2e. De meest gestrenge straf, passende by sonen, aangewezen in het Keizerlijk decreet van 21 Sept., en aan anderen, die de vreemde gezanten hierna zullen aanwijzen. De staats examens zullen 5 jaren geschorst worden in de steden, waar vreemdelingen vermoord of wreed behandeld zyn. 3e. Een behoorlijke genoegdoening zal aan Japan verschaft worden voor den moord van den kanselier Sugiyama. 4e. Op alle begraafplaatsen van vreemde lingen, waar graven geschonden zyn, zullen gedenktoekenen van boetedoening worden opgericht. 5e. De invoer van wapenen of oorlogsmute- rieel en de vervaardiging daarvan worden verboden. 6e. Een billyke schadeloosstelling zal wor den betaald aan Staten, genootschappen en individuen, ook Cbineesche, die wegens het in dienst hebben van vreemdelingen nadeel hebben geleden. 7e. By de legatiën worden permanente be- wakin^n gehandhaafd en de diplomatenwijk wordt versterkt. 8e. De Takoe-forten en die tusschen de zee en Peking worden geraseerd. 9e. Een militaire bezetting zal worden ge legd op punten, waar ’t noodzakelyk is de veiligheid der verbindingen tusschen Peking en de zee te verzekeren. 10e. Twee jaren lang zullen proclamatiön door ’t geheele Ryk worden aangeplakt, waarin elk, die zich aansluit by een genoot schap tegen de vreemdelingen, met don dood bedreid wordt. Een Keizerlijk besluit zal afgekondigd worden, waarby Onderkonin gen, Gouverneurs en provinciale ambtena ren aansprakelyk worden gésteld voor uit barstingen tegen de vreemdelingen of schen dingen van tractaten binnen hun ambtsge bied. 11e. China verbindt zich tot ondorhande- lingeu over een revisie der handelstractaten, ten einde de handeisbetrekkingen te verge makkelijken. 12e. Hot Tsung-li-Yamen zal hervormd worden, en het hofceremonieel van de ont vangst der vreemde gezanten gewijzigd in den geest, als door de Mogendheden zal wor- i*den aangewezen. De Mogendheden verklaren, dat zoolang de Regeering zich niet by die voorwaardon neerlegt, geen termijn voor terugtrekking der troepen kan worden aangewezen. Opmerking verdient, dat in sub 2 niet meer van doodstraf gesproken wordt. Tot de daar bedoelde door den Keizer aangewezen personen behooren de prinsen Toean en Tschwang, generaal Tscban-tsju-tsjiou, Kang-ji, Jinghien en verscheidene minder bekende persoonlijkheden. Men verwacht EN en GROND, Reenwyk nabij wyk I. Nrs. 40 idert vele jaren sfend. ^EILAND zeer eindigen om bij hem te komen uitrusten. Later mocht ook Marie, toen zij ouder en verstandiger was geworden, daarbij tegenwoordig zijn Dun lag de kleine Emma reeks te bed de oudere zusjes maakten haar werkna den avondmaaltijd moch ten zij niets meer doen Dat uurtje met hare ouders was voor Marie een genotvol oogenblik, waarop zij zich reeds den ganschen dag verheugde; met haar breiwerk in handen luisterde zij naar de op merkingen haars vaders en de antwoorden harer moeder en nam in alle bescheidenheid aan hun gesprek dael, dat al hare belangstelling gaande maakte. In den laatsten tijd was schier immer de jonge Graaf het onderwerp des gespreks geweest Marie was dien dag zeer lang op het kasteel gebleven; ’s avonds verhaalde zij haren ouders an dc groote toebereidselen, die voor de feestelijke ontvangst van den lang verwachte werden gemaakt. »Gij. kunt u haast niet' voorstellen, vader, hoe opgeruimd de Graaf von Felsburg er uit ziet,” zeide het meisie>op zijn anders zoo ernstig ge laat ligt eene vrooltjke uitdrukking, die ik noott bij hem heb ontdekt Dat wil ik wel gelooven, mijn kind,’’ antwoordde de predikant. >Zijn eenige zoon,Jen zulk een zoon Ik ben overtuigd,” vervolgde de geleerde meteen zweem van zelfbehagen, «dat de jonge man ijverig zal hebben voortgestudeerd en dat de kiemen tot wasdom zijn gekomen, die ik met zooveel ingeno - menheid en zoo zorgvuldig in zijne ziel heb gelegd,” n uren in het Wed. L. de je, gemeente ;eekend No. 70, i daarvoor en achter, staande*, van de Kerk- lamd Weidsche dde, kadaster oot 2 Aren en jeltelyk, groot Centiaren. geteekend No. i en SCHUUR, oqt en GROND gelegen naast tveg te Lange- tie A. No. 1602, en en Sectie A. oot voor 't ge- i. i 60 jaren met ak uitgeoefend. vele Vracht- 6) Zij klaagt nietzij is altijd geduldig, bij het vroolijke at Daar zij nooit erg sterk is geweest, brengt hare wankele gezondheid geen stoornis in den gang van het leven des gezins. Het jongste kind zit op moeders schootde twee jongens, tien en twaalf jaren, hebben hunne plaatsen naast haartegenover haar zit de predikant met Marie en hare twee zusjes naast zich. Met een kort, ern stig gebed vangt de predikant den dag aan Marie schenkt in, laat het brood rondgaan, bedient de broertjes en zusjes en dan zichzelve De vroolijk- heid der kinderen maakt den diseh gezellig. Me vrouw Gotthelf slaat af en toe een blijden, trotschen blik op Marie’s bestier, dat zonder gedruisch aan ieder denktniet zonder reden 1 Zulk een jong meisjeKon men iets aantrekkelijkers. door hare bescheidenheid iets.<anvalligers bedenken Waar mede zal ik haar vergelijken Met een mosroos met een viooltje, met de sierlijkheid van de slanke ree Van alles heeft zij iets. Doph de algemeene indruk, dien hare verschijning maakt, hoe zal ik dien noemen Er ligt een waas, eene bekoring over hare persoonlijkheid die niet in woorden is uit te drukken. Marie was niet wat men mooi noemtzij was geen schoonheid in den eigenlijken zin des woordsdaartoe waren hare trekken te Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan W. van Bokkem en zijne rechtverkrijgenden, tot het op richten eener slachterij in het perceel in den Langen Groenendaal, wijk I No. 78, kadastraal bekend Sectie B No. 967. Gouda, den 24 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Wat de Afrikaanders doen, weten wy niet, ofschoon wy wel kunnen nagaan, dat wan neer zy niet op de hand van de Boeren wa ren, deze het wel niet zouden hebben on derstaan, zich zoover te wgaen. In allen geval bly'kt het duidelijk, dat de Engelschen in de Kaapkolonie de schrik om het hart is geslagen, doordat de Standard Bank haar geld in veiligheid brengt. Maar waarom seint Kitchener niets? Is er niets te mel den dat de gemoederen een weinig tot rust kan brengen Of is do telegrafische gemeen schap met Pretoria verbroken P De natuur schynt nu ook party te gaan kiezen tegen de verdrukkers, de toevoer uit Port-Elizabeth ten minste wordt alweer zoo veel bezwaarlyker, nu door de hevige regens bij Rosmead-Junction ongeveer 150 M. spoor weg vernield zyn, ofschoon de militaire spoorwegingenieurs de schade wel spoedig zullen herstellen. Intusschen moet Kitchener zich te Pretoria, dunkt ons, ook niet erg op zyn gemak ge voelen. Ten eerste zyn de Magaliesbergen met hunne gevaarlijke bewoners nog al in de buurt, en in de tweede plaats wordt de streek tusschen Johannesburg en Pretoria voortdurend onveilig gemaakt. Zoo is na 18 dezer het station Zuurfontein, 40 K.M. ten zuiden van laatstgenoemdeplaats, door de Boeren aangevallen; zy werden terug geslagen, maar de omstandigheid, dat de Engelschen geen verliezen leden, doet ons denken, dat het met den aanval niet zoo erg gemeend was, als er al een aanval heeft plaats gehad. In allen gevalle blykt daaruit hoe weinig men nog van rust kan spreken, wanneer het zelfs in de nabijheid van de groote plaatsen voor de Engelschen nog zoo onveilig is. Met het meeste voorbehoud nemen wy het bericht aan, dat de Boeren, die onder de la Rey met zoo’n gunstigen uitslag tegen Clements hadden gestreden, thans ruim 25 KM-, ten noordwesten van Krugersdorp door French zyn verslagen. Het gevecht moet dan hebben plaats gehad om en by Grobler, zoo- wat een uur ten oosten van Hekpoortwe zullen nog wel nader hooren van de 2500 Boeren, die daar in groote wanorde op de vlucht zyn geslagen. De toestand wordt echter in elk geval met den dag voor de Engelschen ongunsti ger. Blyven de Boeren ten zuiden van de Oranje-rivier terrein winnen, dan krijgen zy, uit den aard der zaak de naar het noorden voerende spoorlijnen in hunne macht, en daar, zooals blykt uit het optreden van de Boeren by Standerton, ook het vervoer langs den Natalspoorwog niet verzekerd is, blijft alleen de Delagoa-lyn voor den zoo hoog I de misdaad, zal opgelegd worden aan de per- beschouwd en hem altijd openhartig zijne kleine misdrijven beleden. Op diens voorspraak bij zijn vader was vaak een hard verwijt verzacht en me- nigmalen eene bestraffing kwijt gescholden. De vrouw van den predikant had hij steeds als eene tweede moeder liefgehad. Reeds als knaap was hij gaarne bij haarin later jaren was hunne gehecht heid onverzwakt gebleven. Zij ontmoetten elkander dikwijls, ais hij van zijne zwerftochten in den omtrek, de goede vrouw van een armen-ot kran- kenbezoek of ander werk der barmhartigheid te rugkeerde naar huis. Dan rustten zij op het mos in het bosch en spraken over de gestorven Gravin, Hermann’s moeder. De vrouw van den predikant wist van de edele Gravin zooveel goeds te vertel len, Hermann luisterde gaarne en voor immer werd des knapen hart vervuld van eerbied en liefde voor de lieve vrouw, die zóó over zijne moeder sprak. En zij kreeg den knaap telkens liever en voelde voor hem eene steeds klimmende moeder lijke gelegenheid, 't Spreekt van zelf dat onder zulke omstandigheden de tertigkeer van den jongen man, na eene afwezigheid van zes jaren, in het gezin van den predikant als eene ure der vreugde werd tegemoet gezien. Een paar dagen voor zijne terugkomst zond den predikant - het was een verrukkelijk schoone avond M- rie met de bood schap naar hare moeder, dat hij haar in zijn studeerkamer wachtte, dat hij gereed was voor het rustuurtjedit uurtje heette zoo, omdat het een oogenblik van verademing was na de vaak moeielijke dagtaak De predikant had bepaald dat, zelfs toen de kinderen nog klein waren, zijne vrouw een uur vóór den maaltijd hare bezigheden moest De toestand in Zuid-Afrika blfjft even duister. Zelfs na een dag van rust weet men er niets meer van. Met een vry optimistisch bericht van lord Kitchener is wel wat in stryd de omstandigheid dat de opperbevel hebber het noodig heeft geoordeeld in per soon naar De Aar te gaan om den inval te keeren. Uit Kaapstad, waar men van den toestand beter op de hoogte kan zijn dan te Pretoria of Johannesburg blijven onguilstige berichten vloeien. De spoorweg, wordt van daar ge meld, is op drie plaatsen ten noorden van De Aar verniel.d, volgens lord Kitchener is de lyn (?ook) ten zuiden van De Aar opge broken. De voorzorgsmaatregelen van de „Standard” bank die over de geheele kolonie vertakkingen heeft, doen zien dat de onge rustheid over den afloop van den inval alge meen is en daarby voegde zich dan nog altyd volgens Engelsche berichtgevers - de blijdschap van de Hollandsche Afrikaners die door dezen niet onder stoelen of banken wordt gestoken. Zelfs wordt openlyk ver klaard dat de Hollanders in geheel Victoria weer gereed staan zich by de Boeren aan te sluiten. Te meer wekt dit ongerustheid daar dit district wordt doorsneden door de spoorlijn naar Kimberley en de lyn zeer on voldoende bewaakt is. De postkar uit Vic toria West is niet te Carnarvon aangeko men, vermoedelyk is de wagen door opstan delingen aangehouden. Te Bloemfontein wekt de inval in de Kaap kolonie geen ongerustheid. Maartreinen uit Kaapstad zyn al in drie dagen niet aan- gekomén. De terugkeer van den jonden Graaf von Felsburg veroorzaakte groote vreugde in het huis van den predikant. Van zijne prille jeugd af was de jonge man epn welkome gast in de pastorie geweest. Hij had den predikant steeds als zijn beste vriend onregelmatig; doch de vriendelijke bruine oogen; de kleine fraai gevormde mondde kuiltjes in hare wangen en hare kin, als zij lachte en sprak; de natuurlijke bevalligheid hare bewegingen, maak ten haar tot een figuurtje, waarvan niemand den blik gemakkelijk kon afwenden. Met treffende aan hankelijkheid en volharding paste zij hare moeder op bereidvaardig offerde zij haar grootste genoe gen, de gemeenschappelijke les met Clara, de jonge Gravin, op, bij de toenemeude verzwakking hare moeder zonder een klacht te uiten Toch verzuimde zij hare studiën nietzij koos daarvoor alleen maar een tijdstip, waarop hare moeder haar missen kon. Marie had haren tijd zoo goed gebruikt, dat zij in enkele vakken hare broertjes en zusjes onderwijs kon geven; de wilde, dikwerf ongehoor zame jongens, 'maakten het haar lastig genoeg vaak zelfs moest haar vader een ernstig woord medespreken of den belhamel straffen, eer cie orde in de leerkamer was teruggekeerd Het jongste zusje Emma deed Marie alle bezwa ren licht tellenzij hield ziej^veel van het kind en nam haar voor haar eigen genoegen vaak uren lang onder den arbeid bij zich Emma was ook gaarne bij hare oudste zusterzij was altijd stil en gehoorzaam en hinderde Marie nooit bij het werk. DERDE HOOFDSTUK.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1