r, ranciers). bij g I' tët- WILSKRACHT. IING Aïeiiws- en Advertentieblad* voor Gouda en Omstreken, za! Zaterdag 29 December 1900. ien. Bultenlaudscb Overzicht. nr FE LILLE1OA. ÏRVEBIJ 4 Iz. iza9 »g> genezen, 3 Courant in 2 st, e No. 8388. Zaterdag 29 December 1900. 39ste Jaargang. 1MER rdnm. - S33 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. KAMER van ARBEID at •ij •toonun van 99 9 BLOEM” nrvem 2 ven. ttrecht- iter de fleer sn verven van m, alsook alle )iids oemde Rotterdam, Uitgever?, ZOON. >rden naar de erfd. nd of geverfd gezond neid an den baar by Mil INHE Uil lil VI. pipages jwielen, Slaap- gonden iren- en ikanten, n Koning W orill vervolgd.) 7) >Zoudt gij denken, dat zijn uiterlijk veel ver andering zal hebben ondergaan vroeg mevrouw Gotthelf met zwakke stem. Eer men haar had kunnen* antwoorden ging zij voort, met lieidevollen, moederlijken toon «Hij was zoo flink, toen hij heen ging, en ®oo goed. Wat had hij een edel hart! Gotthelf, geloot mij: gij zult zien dat hij niet in zijn nadeel veranderd ishij keert terug, gerijpt in levenservaring, maar onbedorven van gemoed «Vader, zöudt gij denken dat hij mij nog kent vroeg Marie peinzend. «Waarom niet?” hernam de predikant op eigen- aardigen toon. «Ge hebt hem zoo dikwijls ge plaagd, Marie; zijt ge dat vergeten? Hermann heeft het nooit kunnen verdragen; hij heeft zich vaak genoeg bij mij beklaagd” «Kom, vadertje!” antwoordde het meisje, «waar om trok hij zich de dingen dan ook zoo aanik heb hem nooit verdriet willen doen. Clara was het altijd met mij eens, als wij verschil hadden,” ging zij voort tot hare rechtvaardiging «Ik denk dat Hermann het wel vergeten is, en ik zal er ook maar niet meer aan denken.” «Wij hebben van daag op het slot toch zóó gelachen,” verhaalde het meisje verder op nog top. ten. Wij zullen onder het praten met hem, het denkbeeld van verrassingen op het tapijt brengen misschien komt hij dan zelf wel op de gedachte om de groote vlag uit te steken. Is dit zoo, dan keuren wij zijn plan met hooge ingenomenheid goed. Later kunnen wij hem dan vertellen, dat het ons plan, al was geweekt, het te doen; van avond nog. Dan zal hij toch wel niet boos op ons zijn, omdat wij eerst een beetje veinsden.” «Nauw had zij dit gezegd of de Graaf von Fels burg wij hadden hem niet hooren binnenkomen stond achter ons met zulk een ernstig gelaat, dat wij, daarover bezorgd, ontstelden en de ther mometer van onze hoop niet onbelangrijk begon te dalen «Jonge damesaldus begon de Graaf op stren gen toon, «de voorbereidselen tot de ontvangst van mijnen zoon zijn gereed en ik verlang, dat daaraan niets worde veranderd. De bloemguir landes, de kransen, kunnen natuurlijk pas over morgen, den dag van zijne aankomst, worden opgehangen, anders zouden zij verflensen en samen met de verweerde muren onzen reiziger het beeld van verval doen aanschouwen. Dat wilde ik niet gaarne, want mijn hoop en verwachtingen ga n uit naar een anderen tijdnaar den tijd, waarin mijn eenigen zoon een nieuwen stamboom op den Felsenburg zal oprichten, die met Gods hulp nooit in puin zal vallen.” «Deze laatste woorden, vader, werden door den Graaf op plechtigen toon uitgesproken Clara greep mijne hand en keek mij angstig aan, doch op deze toespraak, waarop wij niet bedacht waren geweest, kon ook ik geen antwoord geven De „Temps” bevat een brief van Alfred Dreyfus aah den minister-president Waldeck- Rousseau, waarvan de voornaamste zinsne den zyn Ik ben beschuldigd door een zekere pers in 1894 aan den Duifschen keizer een infaam schrijven te hebben gezonden, dat met een kantteekening van dien souverein voorzien zou gevonden zyn in de ambassade en het formeele bewijs zou zyn van de misdaad, Wij herademden, toen de Graaf na een poos zwij gen» op geheel anderen toon sprak „Gaat nu meê, kinderen, om alles te bekijken en oordeelt dan of gij met mijne schikkingen tevreden zijt Hij bood Clara en vervolgens mij den arm en bracht ons een eind de laan optoen komman- deerde hij rechtsAls soldaten keerden wij ons om,” «Moeder, moeder, gij kunt u niet-voorstellen hoe wij verrast waren Wij juichten van blijd schap Van alle torens en torentjes van het slot wapperden de mooie schitterend gekleurde vlaggen en vaandels «De Graaf had van het balkon, welks deuren aanstonden, ons gesprek gehoord, onze wenschen vernomen, tegelijk met den twijfel aan de moge lijkheid hunner vervulling De graaf was juist in eene stemming, om ons onzen zin te gevenvan het balkon af had hij gelast, dat de teekenen der vreugde terstond zouden worden uitgestoken. Het kwam mij voor,” merkte het meisje op medelij- denden toon op, «dat de edele man niet zonder aandoening dezen last had verstrekt, want hij zag er bleek en ontdaan uit. Met groote teederheid omhelsde Clara haren vaderook ik was onwille keurig dichter naar hem toegetredenhij keerde z ch tot mij, drukte mij een kus op het voorhoofd en sprak hartelijk: «mijn goede Marie” Zeker; dat zeide de Graaf,” verzokerde het meisje nog eens met bekoorlijke verlegenheid. Telefoon No. ft?. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Alle berichten uit de Kaapkolonie toonen, dat daar de toestand zeer ernstig is voor de Engelschen, en dat het optimisme van Lord Kitchener meer bestemd schynt om in Enge land vertrouwen in den uitslag te wekken, dan het van harten gemeend is. Lord Kitchener vertrouwt, blijkens zijn ^telegram van 22 December, dat de Boeren commandanten Hertzog, Philip Botha en Haasbroeck weinig steun zullen vinden by de kolonisten in het noorden der Kaapkolonie. Maar in dat vertrouwen deelen de Kaapsche autoriteiten niet. Zy hebben onmiddellyk de krijgswet afgekondigd in tal vap districten; en volgens de berichten uit Kaapstad hebben zich reeds 1500 kolonisten by de Boeren commando’s aangesloten. Dit alles heeft by Lord Kitchener toch ook wel eenige onrust doen ontstaanten minste liy heeft Pretoria verlieten en zich naar de Aar begeven, om daar persoonlijk maatregelen te nemen, ten einde den inval te keeren. Bovendien heeft hy een regiment militaire wielrijders ge vormd om de spoorweglynen in de Kolonie te bewaken, en zijn aanvragen om verster- Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te GOUDA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente GOUDA; Gelet op artikel 11 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven het bewerken van Hout, Steen en Me talen; het Schilders-, Behangers-, Stu kadoors-, Mandenmakers-, Riet werkers-, Aardewerkers- en Straat makersbedryf het- ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van Bouw plannen; de Boek- en Courantdrukkerijen; de Aardewerk- en de Py penfabricage, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari a. s. eene lyst of zoo noodig lysten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelyke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van arbeid als patroons of in bun dienst als werklieden werkzaam zyn geweest ge durende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tydvak van zeven maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lyst of lysten vóór 15 Januari a. s. te zenden aan Burgemeester en Wethouders voornoemd. Op de lysten mogen niet vermeld worden zy, die gedurende den bovenaangegeven tyd niet binnen het gebied der Kamer van arbeid by hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zyn werkzaam geweest. Op de lysten behoeven niet te worden ver meld zy, ‘die geen ingezetenen des Ryks of geen Nederlanders zyn of op den 15 Febr. a. s. den leeftyd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zy die gedurende het laatstverloopen ka lenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, niet gedurende het laatste tydvak van zeven maanden, dat in dat bedryf is gewerkt, in het bedryf van hetzelfde hoofd of denzelfden v bestuurder werkzaam zyn geweest, en die aanspraak kunnen, maken om op eene kie zerslijst voor de Kamer van arbeid ie worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zy daarvan vóór 15 Januari a. s. aan gifte kunnen doen by Burgemeester en Wet houders voornoemd. De formulieren der lysten en der aangiften zyn vanaf heden ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. GOUDA, den 28 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De'Secretaris, BROUWER. recht kinderlijken toon. /.Ik tal u vertellen waar om. Clara en ik hadden een afspraakje gemaakt tegen den( Graaf; hij zelf had er aanleiding toe gegeven door zijne vrpolijke stemming, die hem den geheelen namiddag zijn dochtertje had doen plagen. Toen hij ons alle n had gelaten en wij weer samen zaten te praten, deelde Clara mij mede dat zij van plan was haren broeder eene verrassing te bereiden. Wij overlegden eene heele poos wat het wezen moest; geen mijner voorstellen vond bijval; Clara wilde iets zeer bijzonders hebben. Na lang peinzen kwam ik op het denkbeeld de gfóote, prachtige vlag uit te steken, die hem reeds uit de verte een vroolijk welkom zou toeroepen. Hare mooie oogen straalden van ingenomenheid met mijn voorstel, dat zoo geheel overeenkwam met hare wenschen.” ««Doch”” vroeg Clara, eensklaps twijfelend, ««zou mijn vader het goedvinden, Marie? Ik ben bang voor een weigerend antwoord. Mijn vader zal het bepaald atkeuren.”” «Sedert lang toch,”” zeide zij met een diepen zucht, die de herinnering aan hare lieve moeder gold, «mogen er geen vlaggen en vaandels van den toren wapperendat weet gij wel, M rie En toch het denkbeeld lacht mij zoo toe, dat ik het niet uit het hoofd kan stellen.”” «Terwijl wij beiden pver het plan verder na- dachten, zaten wij een poos lang zwijgend naast elkanderdaarop sprak Clara beslist «Wij zullen het beproeven, Marie, doch met omzichtigheid Mijn vader mag niet weten, dat ik 't zoo gaarne hadik zou het niet best kunnen hebben, als myn wenschen hem leed veroorzaak-* VOOR DE moimra TE GOUDA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda Gelet op artikel 11 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven het vervaardigen van Kleederen, Hoeden of Schoenen; de Wasch-enStrykinrich- tingen; de vervaardiging van Touw, Koord en Kaarsenpitten de Garenspin- neryde Kaarsenfabricage, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Ja nuari a.s. eene lyst of zoo noodig lysten op te maken van de namen en van de voorna men der mannelijke en vrouweljjke personen, die in hun bedryf binnen het gebied der Kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zyn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar en om die lyst of lysten vóór 15 Januari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wet houders voornoemd. Op de lysten mogen niet vermeld worden zy, die gedurende den bovenaangegeven tyd niet binnen het gebied der Kamer van arbeid by hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zyn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet te worden ver meld zy, die geen ingezetenen des Ryks of geen Nederlanders zyn of op den 15 Februari a.s. den leeftyd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zy, die gedurende het laatstverlooiien ka lenderjaar in het bedryf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zyn ge weest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer van ar beid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zy daarvan vóór 15 Ja nuari a.s. aangifte kunnen doen by Burge meester en Wethouders voornoemd. De formulieren der.lyiten en der aangif ten zyn vanaf heden ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Gouda, den 28 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, R. L.’ MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Een telegram van Lord Kitchener, gister uit Pretoria verzonden, meldtDe Boeren vielen in dqfa afgeloopen nacht Utrecht aan, (in het Zjö. van Transvaal); zy werden afgeslagen met een verlies van 2 man en 4 paardenaan Engelsche zyde 1 gewonde. De Boeren hielden een trein aan in de nabijheid van Pan-station, aan de Ooster- lyn, (in de nabijheid van Middelburg in Transvaal). Engelsche troepen die aankwa men, verjoegen den vijand, die één doode en 7 gewonden verloor. De Engelschen hadden een doode en 4 gewonden. De oostelyke troepenmacht der Boeren in de Kaapkolonie werd eergisteren verhinderd verder op te rukken, en in de richting van Vensterstad gedreven. De westelijke troe penmacht wordt nog steeds in noordelijke richting gedreven door het district Stryden- burg. De „Evening Standard” meldt, dat volgens een heden te Londen ontvangen telegram, het eskadron der Yeomanry dat de Boeren achtervolgde in de richting van Prieska en door de Boeren werd gevangen genomen, weder in vrijheid is gesteld. Hunne paarden, zadels en andere eigen dommen worden hen afgenomen. Volgens hun btericht waren t|e verliezon der Boeren zwaar. Ongeveer tien der Yeomen werden gewond, waaronder hun kolonel. kingen te zenden richtte hy niet alleen naar de Regeering in hot moederland, doch ook tot de koloniën. En dat de Boeren ook in de Kaapkolonie met succes werkzaam zyn toont het bericht, dat een eskadron der yeomanry, driehonderd man sterk, door een Boerencommando in een hinderlaag is gelokt en gevangen genomen; en dat een gemengde strijdmacht in de na bijheid van Burgersdorp door de Boeren tot den terugtocht genoodzaakt werd. Het bericht, dat de Boeren zich in de Zuurbergen verschanst hebben, is eveneens voor de Engelschen een alles behalve opwek kende tyding. De Zuurbergen vormen een hooggebergte, dat de Oostolyke voortzetting is van do Stormbergenhet is een bijna ontoegankelijk plateau, waar de Engelschen zich niet in zullen wagen, als zy het lot van Gatacre’s colonne willen ontgaan, en van waaruit Herzog en Brand zich elk oogen- blik kunnen opmaken om den spoorweg aan te vallen, by Nauwpoort, by Bosworth, Ludlow of Sherborne want door de be zetting van de Zuurbergen zitten de Boeren juist tusschen de lynen Middelburg—Coles- berg en Molteno -Burgersdorp en achter de verbinding dezer lynen Middelburg—Storm- berg. Juist door deze ligging en door de onraiddellyke nabyheid van plaatsen met een overwegende Afrikaander bevolking zyn zy in staat zeer agressief op te treden. Het zal dan ook Lord Kitchener’s taak zyn te pogen hen óf te omsingelen, óf te noodzaken over de Oranje-rivier terug te gaan. Hiertoe concentreert Kitchener zooveel mogelyk troependoch wanneer hy die uit den Vrij staat moet doen komen, moet hy daar het veld te veel vrijlaten aan De Wet, en in de Kaapkolonie kan hy ze niet missen, zonder de spoorwegverbinding die toch al zeer> ongeregeld is voortdurend bloot te stellen aan gevaar. Kitchener seinde dezer dagen dat de En gelschen Britstown zonder tegenstand bezet hadden. Dit is weinig verwonderlijk nu we vernemen, dat de Boeren ten getale van 200 reeds lang vertrokken waren na provian^ enz. gecommandeerd te hebben. Telefoon No. ft® ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1