ink, :gt, 9 izijn irkt. Donderdag 3 Januari 1901. No. S391. F leisje. irozen WILSKRACHT. riruizen urf singel. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. E1TSMA, jelsch TBROOD, a K.G. lOEGEN. 39ste Jaargang. 253 FEUILLETON. i Zuiden. 1000, IULDEX. ul Kruger im, omgeven scben. 7 en 78. 'e Koop IDEN. Plaatselijke Directe Belasting. Buitenlandse!) Overzicht. eUe Gezelschap p f' Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 'EN HALLE. ijk gevraagd :k VIERDE HOOFDSTUK. indruk te hypotheek "rutlkantoor pons 1 Jannari AAR. iden 114. ieweg D 29. ALLE. st-leden i 0.75. r. I»u. Lmsterdam. Specialiteiten. de aaronder L. JCCES REVUE l.lll INII1. COIBIlXT uari 1901, ‘N 1. en twee naast 3 Cent 3 3 3 4 i Marie had bij al hare droefheid toch niet de handen in den schoot gelegd. Onder Justina’s leiding had zij alles verricht wat geen uitstel kon dulden en in zulke omstandigheden een onafwijs bare eisch des oogenbliks is. Hare broertjes en zusjes had zij geheel onder hare hoede genomen zij waren stil en bedroefd, maakten het hunnen vader in geen enkel opzicht lastig en bleven in de nabijheid hunner zuster, zonder haar hinderlijk te zyn. Telefoon No. 8#. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VT.IF CENTEN. gen hoest gekweld, die allen met vreeze vervulde. De Graaf von Felsburg en Justina1 basten haar vol bezorgdheid op en vermeden het gesprek over de bevriende familie Clara miste hard Marie zeer en zocht vergeefs naar de reden van! haar weg blijven zij maakte hare verwondering aan haren vader en Justina kenbaar Justina verliet oogen- blikkelijk de kamer, want het was haar onmogelijk eene onwaarheid te spreken. De Graaf wist niet wat hij antwoorden moest; hij bedacht dus eene uitvlucht en zeideWellicht blijft Marie uit be- „scheideuheid weg, daar zij onze eerste| ontmoeting met Hermann niet wil storen.” Bescheidenheid niet storen noeg het meisje met de grootste verbazing. «Neen,vader! dat kan Ónmogelijk de reden zijn waarom zij weg blijft. Marie weet hoe slecht ik haari kan missen en haar hart zegt haar dat er ih mijn leven geen enkel oogenblik is, waarop hare tegenwoordigheid mij hinderlijk zou zijn. Neen, neen I” herhaalde zij nog eens beslist, «dat is het niet. Misschien”, ging zij na een poos gezwegen te hebben voort «misschien kor^t zij van daag nog*, ik verlang zoo naar haarmijne blijdschap over Hermann’s wederzien is vergald, als Marie bij die" ontmoeting ontbreekt.” Clara drong bij haren vader op een beter antwoord, aan, zoodat deze zich genoodzaakt zag haar te zeggen »Marie komt van daag ook niet, want hare moeder is erg ziek Clara verschrikte hevig en slaakte een diepen zucht; zij verwachtte nu zelve hare vriendin niet meer, want zij .wist hoe ernstig deze haren plicht opnam. Zij zou immers in geen gevial hare zieke moeder alleen laten. Op een vergadering te Groningen sprak Dn Plessis, uit het Noorden der Kaapko lonie, die elf maanden aan de zyde der Boe ren heeft gevochten. Hy verzekerde, dat de Boerencommando’s, in het begin van den oorlog 31.000 man sterk, later geslonken tot 8000 man, thans weer minstens 30,000 man tellen, en naar zijn meening binnen een maand zullen zyn aangegroeid tot 80 of 100.000 man. Er waren zijns inziens in de Kaapkolonie 97.000 Boeren, op wie voor de Beerenzaak te rekenen viel. Ongeveer 22.000 Afrikaanders hadden gevochten in het Engelsche leger, maar gelukkig zijn Marie had hare lieve vriendin na de onver wachte, droevige gebeurtenis nog niet weer gezien,., daar de Graaf von Felsburg haar verzocht had niet op het kasteel te komen. De jonge Gravin vermoedde niets van den slag, die den kring van den predikant had getroffenhaar vader had uit bezorgdheid voor haar een ieder ten strengste ver boden daarover te spreken. Clara was door het vooruitzicht dat zij haren geliefden bröeder na zulk eene lange afwezigheid weer zou zien, zenuw achtiger dan ooitzij telde de dagen, de uren die nog moesten verloopen eer hij kwamzij kon des nachts niet slapen en werd door een kwaadaardi- i De BURGEMEESTER van Gouda Brengt ingevolge Artikel io der bij Raadsbe sluit dd. 28 December 1897, No. 13a, vastgestelde en bij Koninklijk Besluit dd. 25 Mei 1898, No. 66 goedgekeurde Verordening op de heffing eener Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen in deze Gemeente, ter algemeene kennis, dat met de beschrijving voor deze belasting zal worden aangevangefl op Maandag, den 7en Januari 1901. 1 Goudai; 2 Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS Naar Kitchener eergisteren uit Pretoria seinde, werd djp pQst bij Helvetia ’s ochtends om half drie overrompeldde Boeren vielen op het 4.7duimskanon aan. By het krieken van den dag zond de officier die het bevel voerde over den post te Zwartkopjes, een patrouille uit en bombardeerde de Boeren uit Helvetia, zoodat zij tydelyk het kanon in den steek moesten laten. De Boeren plaatsten echter de Engelsche gevangenen rondom het kanon en haalden het ten slotte weg, zonder evenwel den schietvoorraad die erbij behoorde, buit te maken. Elf Engel sche officieren werden gewond,twee en twintig man sneuvelden of werden gewond. Uit Machadodorp werd een kolonne gezonden, maar door den slechten toestand van de wegen kon zy niet bijtijds te hulp komen, ir.' Kitchener seinde 31 Dec. uit Pretoria Knox meldt, dat hy bezig is de Wet te ver volgen en dat hy eenige paarden buitmaakte benevens vyf wagens met voorraad en 6000 geweerpatronen. Knox heeft 76 gevangenen uit de Wets laagers vrijgelaten, die gedwon gen waren geweest te vechten. French heeft zich onlangs meester gemaakt van twaalf gevangenen met een groote höeveelheid wa gens en vee. 18.000 van die schurken al doodgeschoten”. Engeland stond, zeide Du Plessis, als een dronken man te waggelen in Zuid-Afrika; het graf was bijna voltooid. De dag was aanstaande, waarop Zuid-Afrika vry zou zyn. Maar na den oorlog mot de Mauser zou volgen een economische oorlog, waarin Dn Plessis hoopte, dat de Nederlandsche geldmannen de Afrikaanders zouden helpen om meester van den bovengrond te blijven. Op die vergadering sprak ook de heer Pretorius, een jonge Afrikaander, die on der andere het gevecht by Stormberg heeft meegemaakt. Hy was blij, dat de oorlog ge komen is dat was de reddinganders zou den de Engelschen over 20 jaar in Zuid- Afrika de baas zijn geweest. De cijfers x an Du Plessis zyn waarschijn lijk wat optimistisch en berekend op meer deelneming van de Afrikaanders dan men tot heden recht heeft te verwachten. Aan een opstand schijnen de Afrikaanders niet te denkenmaar daarom geven zij hun rechten niet prijs en leggen het hoofd niet in den schoot. Dat blnkt uit hetgeen „Ons Land” schrijft naar aanleiding van de be sluiten op het bekende Worcester congres. Het blad verklaart met den afloop van dit congres volkomen tevreden te zyn en gaat dan voort: „De groote vraag blijft: Wel ken invloed zal dit congres hebben Zal er een einde gemaakt worden aan den onrecht- vaardigen uitdelgingsoorlog Zal de vrede duurzaam zyn door de erkenning van de ongeschonden onafhankelijkheid der Repu blieken Zal het recht der permanente be volking dezer kolonie om zyn eigen zaken te regelen en te bestieren, ten volle erkend worden Het antwoord op deze vragen kan nog niet gegevm worden, doch het volks congres heeft een allergewichtigst besluit genomen, betrekking hebbende op dit ant woord. Het congres verbond zich plechtig op een constitutioneele wijze onophoudelijk voor de bereiking van de doeleinden in de resoluties uitgedrukt, te werken. Men lette er op, dat deze resolutie tweeledig isin het eerste deel wordt het algemeen beginsel van lydelyk verzet duidelijk uitgedrukt, ter wijl in het tweede deel een practisch middel aan de hand gegeven wordt om precies te weten te komen wat het antwoord is van de overheid op het door het congres genomen besluit. Op het oogenblik bedraagt het aantal der gevangen genomen Boeren 14.800, terwyl er 360 op parool zyn vrijgelaten. Te Lady smith is een kamp voor 2000 gevangenen ingericht. Dat doet mij leed,” sprak zij fluisterend«laat ois hopen dat de goede mevrouw Gotthelf spoedig weer hersteld zal zijn. Het is beter dat ik de aanleiding weet, vader, die Marie weerhoudt om te komen ik was bang dat er een minder gel dige reden bestond,” voegde zij er ietwat beschaamd bij. Den volgenden morgen gelastte Clara den tuinman haar een prachtigen ruiker te bezorgen en liet dien met hare vriéndelijke groeten aan de zieke brengen. De bloemen konden nog juist bij de brave vrouw worden neergelegd, eer de kist gesloten werd De begrafenis was voorbij Oud en jong uit de buurt en uit het dorp hadden zich met de gaven der deelneming en der liefde, met bloemen en kransen naar het kerkhof gespoed, om ‘der doode de laatste eer te bewijzen De Graaf von Felsburg was nog een tijd lang bij zijnen vriend gebleven, totdat het ook voor hem tijd werd naar huis te gaan. Zij hadden af gesproken dat de predikant den volgenden dag op het kasteel zou komen, om der jonge Gravin jnededeeling te doen van het groote verlies door hem geleden; beiden wenschten dat ’3 Graven zoon de vreugde van het weerzien onverdeeld ge nieten’ zou en wilden daarom hem het gebeurde pas later berichten. Toen dit was afgesproken, reikte de Graaf von Felsburg den predikant de hand cn sprak met van,aandoening trillende stem «Neem wat rust als het mogelijk is; van dakg z 1 ik u wel niet meer zien, doch heden avond beginnen wij weer onze gewone wandelingen Diep ontroerd antwoordde de predikant: «Waarde vriend, uit ’s harten diepsten grond zeg ik u dank De correspondent van de „Daily Mail” te Parijs seint, dat in welingelichie kringen, die mogen beschouwd worden als onpartijdig, algemeen het gevoelen heerscht, dat Engeland er goed aan zou doen zooveel mogelyk het einde van de vijandelijkheden in Zuid-Afrika te bespoedigen. Het zou een leelyke dwaling zyn, werd mij te kennen gegeven, zegt de correspon dent, te veronderstellen, dat de zending van President Kruger thans opgehouden heeft eenige beteekenis te hebben en dat de hou ding van de mogendheden volkomen onver schillig is voor hetgeen er gebeurt. Dat is niet zoo. Het gevaar voor inter ventie is niet voorbij en mocht de oorlog nog lang gerekt worden, dan zou het zeer goed kunnen gebeuren, dat er onaangename verrassingen vopr Engeland uit voortvloeien. Uit Peking wordt aan de Pall Mall Ga zette gemeld, d. d. ’s avonds 30 December, dat China dien dag de gemeenschappelijke nota van de mogendheden had aangenomen. Er is een wapenstilstand afgekondigd. In hoeverre dit bericht gegrond is, valt moeilijk uit te maken. Reeds maanden ge leden was het bekend, dat een zevenjarig zoontje van prins Toean tot troonsopvolger was aangewezen. ‘Ook is het niet aan te nemen dat de Keizerin, zoo zij door de be noeming van een nieuwen keizer haar invloed voor langen tyd wil vestigen, Keizer Kwang- Hsoe zou laten vertrekken naar Peking, waar hy by de gezanten der mogendheden steurt zou kunnen vinden. Hoe het zij, het bericht, dat de vredes voorwaarden door den Keizer cn de Keizerin onvoorwaardelijk zouden zyn aangenomen, vindt byna nergens geloof. De „Voss. Ztg.” zegt: dit komt in het geheel niet overeen met de Chineesche gewoonte, om alles op de lange baan te schuiven en geen enkele zaak te regelen zonder ellenlange bezwaren te hebben geopperd. En het is vooral niet te verwachten, dat China zoo snel zal toege ven, wanneer het waar is wat de „Morning Post” meldtPresident Mc. Kinley heeft den heer Conger opgedragen, aan de Chi neesche onderhandelaars mede te deelen, dat de verwerping van de voorwaarden der mogendheden door de Chineesche Regeering, de Vereenigde Staten niet zou verplichten aan de hervatting der vyandelykhedon deel te nemenen dat de Vereenigde Staten verder zich ook niet verplicht rekenen, een permanente legatie-wacht in Peking te heb ben of het invoeren van wapens en ammunitie in Ctiina te verhinderen. Feitelijk geeft dus President Mc. Kinley, terwijl hy met de mogendheden samenwerkt om een regeling in China tot stand te brengen, tegelijkertijd aan de Chineesche Regeering te verstaan, dat zy zich van die voorwaarde niets moet aantrekken, want dat tenminste de Vereenigde Staten zich er niet warm of koud om zullen maken. Dubbelzinniger kan het byna niet De „Frankf. Ztg.” ontvangt uit Tientsin het bericht, dat de vredesonderhandelingen wel geruimen tyd zullen duren, en dat bet sluiten van den vrede eerst over eenige maanden te verwachten is. De berichtgever van de „Frankf. Ztg.” verwacht dan ook, dat generaal Waldersee wel tot de occupatie van Tsji-li zal overgaan. Voortdurend moe ten expedities worden uitgezonden om de Boksers te bevechten, die vooral langs den spoorweg veel onrust verwekken. In een artikel in het ,Neue Wiener Tage- blatt” bespreekt prof. De Martens, de wel bekende autoriteit op het gebied van inter nationaal recht, de Chineesche quaestie in verband met de Vredesconferentie, waarby hy tevens den oorlog in Zuid-Afrika behandelt. Men vraagt zich dikwylp af, zegt de schry- ver, wat het nut was va/i de byeenroeping van het Internationaal congres, indien de genomen besluite» een doode letter bljjven; waarom hoop te vestigen in de harten der beschaafde naties, indien de teleurstelling onvermydelyk is; waarom de vredelievende oplossing van internationale geschillen be loofd, wanneer oorlogen onvermijdelijk blij ven en elk oogenblik kunnen uitbreken P De oorzaak dezer vragen is echter een verkeer de opvatting van de Conferentie. In de eerste plaats kon de Vredesconfe rentie niets te maken hebben met den oorlog in Zuid-Afrika, daar de genomen besluiten alleen bindend zyn voor de mogendheden die ze onderteekenden, zoodat de Transvaal zelf geen beroep kan doen op die besluiten. Dit zou alleen kunnen geschieden met goedkeu ring van alle Staten, die te 's Gravedhage vertegenwoordigd waren en het lydtf geen twyfel of Engeland zou zyn toestemming weigeren. Op deze gronden kan der Vredesconfe rentie dus geen verwijt treffen. Wij hebben het recht in den grond van ons hart met de Boeren te sympathiseeren, wjj kunnen op recht betreuren dat de strijdende Republie ken geen gebruik maakten van arbitrage tot oplossing der geschillen doch de toepassing der besluiten van de Vredesconferentie op dezen oorlog was totaal onmogelijk. Voor voor al de bewijzen van liefde, welke gij mij en den mijnen in deze moeielijke dagen hebt ge geven.” «Daarvan geen woord. Toen de Almachtige mij acht jaar geleden mijne dierbare, onvergetelijke vrouw ontnam, wie heeft mij toen zoo trouw ter zijde gestaan als gij Wie wekte in mijn hart de hope des wederzien» Wie leerde mij zonder murmureeren mijn droevig lot te dragen, Gods gemeenschap zoeken, mij oefenen in eenswillend- heid met Hem En wie heeft al die jaren mij met zulk eene aanhankelijke trouw ter zijde ge staan als gij Zwijg van het weinige, dat ik voor u gedaan heb God zij met utot weer ziens I” Met snellen tred ging de Graaf naar huisin herinneringen rich verdiepend, betrad hij de laan Dicht bij zijne woning keek hij naar boven; wpor hem lag, met guirlandes behangen en wappjlf nde vlaggèn getooid, het slot zijner vaderen. Die aan blik maakte bij zijne ernstige, zwaarmoedige stem ming op hem een onbeschrijfelijk onaangenamen' indruk «Mijn God!” riep hij overluid, «wat moet dat beteekenen Meegesleept door zijne herinneringen, had de Graaf von Felsburg alles vergeten..zelfs den terugkeer v n zijn zoon Pas van een sterfhuis weergekeerd, kwamen hem die bewijzen van vreugde en van geluk in hooge mate onhartelijk voor; zij schenen hem in schrille tegen spraak te zijn met het leed en het onheii°van zijnen vriend. Op hetzelfde oogenblik trad uit de wijd openstaande deur Clara naar buiten, leunende op Justina’s arm. I (Wordt vtrvdlgd. Telefoon No. 99 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1