.liter, vee BEEN. ieweg, •A. STSMA, osen WILSKRACHT. Aïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 No. 8395. Dinsdag 8 Januari 1901. Builenlaudsci) Overzicht. en J8. .R Sb Co. FEUILLETON. v AR. Zuiden. 39ste Jaargan Ti 1901, GEZELSCHAP JSDEN. Hier, t dit mid- d succes n wrijving Rheuu- heid, pijn rui eu Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. stelt een ■let! Sm Gouda TERVRU. ■HEL Man lette t „Anker1 ,50 c. de fl. oken. Te loth, Clé- i Sanders, potterönin. fiOWHE UIIIHVI illiuir. 3D. icM uwr. ryzen. eeren in de icMinff O” AALS, SEL, 661. VIJFDE HOOFDSTUK Den volgenden morgen richtten de predikant en zijne dochter de schreden naar ’s Graven op rijlaan beiden, met hunne edachten bezig, lie pen zwijgend naast elkander voort. C H'ordt wrvolgd.) van bedoelde voorwaarden te verzekeren. Intusschen zijn, volgens de „Morning Post”, allerlei gewesteljjke overheidspersonen te Pe king aangekomen, om by Li zich te beklagen over de plunderingen der Duitschers, waar over1 ook de berichtgever der „Times” aldaar zooveel ergelyks wist over te brieven. By wjjze van straf voor soms denkbeeldige moor den heffen de Duitschers volgens hen allerlei belastingen, eischen zy bontwerken enz. Hetzelfde blad verzekert, dat, zoo al de gezanten eensgezind mogen zyn, dit met de veldheeren allerminst het geval is. De Franschen en Amerikanen bandelen op eigen hand, de Russen handelen in het geheel niet, de Engelschen keuren alles af wat er gedaan is, de Duitschers plunderen, de Ja- paneezen trekken zich het lot der Chris tenen volstrekt niet aan, overal heerscht regeeringloosheid en de Chineezen zien min achtend op de „vreemde duivels” neer, zin nend op wraak. felefoon ft®. 81. De (itgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CEBTEN'. De groothertog van Saksen-Weimar is Zaterdagavond te 6 uur 15 min. kalm ont slapen. Reeds in den namiddag was de ademha ling by den hoogen lyder gedurig zwakker geworden en de groothertog overleed zonder het bewustzijn te hebben wedergekregen. Groothertog Karel Alexander August Jo hann van Saksen-Weimar en Eisenach Jan graaf van Thuringen enz. was geboren op 24 Juni 1818 en heeft dus den leeftyd van ruim 82 jaren bereikt. Op 8 April 1842 trad hy te ’s-Gravenhage in het huwelyk met prinses Sophie der Nederlanden, eenige dochter van Koning Willem II en de Rus sische grootvorstin Anna Paulowna, een zus ter van Keizer Alexander I. Zyn gemalin de kunstlievende groothertogin Sophie, ver loor hy in 1897; hun oudste zoon, de erf- groothertog Karel August was hun reeds in 1894 in het graf voorgegaan, twee zoons na latende, van welke de oudste; Wilhelm Ernst, geb. 1876, thans zyn grootvader opvolgt. Een tweede kleinzoon, prins Bernhard Heinrich, is in 1878 geboren en stierf den len October 1900 te Eisenach. De groothertog Karei had nog twee doch ters, van welke de oudste, prinses Marie, ge huwd is met prins Hendrik VII van Reuss- Scbleizköstritz, de jongste, prinses Elisabeth met hertog Johan Albert van Mecklenburg, die thans regent is van dit groothertogdom en de halve broeder is van prins Hendrik, den aanstaanden gemaal van Koningin Wil helmina. De overleden groothertog was door zyn huwelyk oom van onze Koningin, wier huwe- lyk wegens den rouw over dit sterfgeval wellicht zal worden uitgesteld, ofschoon hier omtrent uitteraard thans nog niets bepaald is. De groothertog was, evenals zyn overleden gemalin, bemind en zette de Weimarsche traditiën uit den tyd van Goethe op waar dige wyze voort door de bescherming van kunst en letteren. Beiden hebben het woord „regeeren” op- ge\at in een beteekenis, waarbij de vorst niet alleen bestuurt, maar met en onder zyn volk leeft, het leidt en opvoedt door weten schap en kunst, Het klassieke tijdperk, waarin Karel Alex ander geboren werd, maakte op zyn geest diepen indruk. „Seinherster Bliek begegnet unsem Kreise” zongen de Kunsten hem toe in een gedicht van Goethe. Die indruk werd levendig ge houden door een voortreffelijke opvoeding, en de gaven dus ontwikkeld, heeft hy dienst- weerzien niet storen •Gij hebt de weelde daarvan genoten, terwijl de bedroefde van ziel onder vreemden vertoefde was het antwoord, waarin eenige verstoordheid niet was te miskennen. Hermann hoorde de strenge terechtwijzing zwij gend aan. Na korte poos begon de Graat »’k Zou in uw geval de tout zoo spoedig mo gelijk herstellen, en mijn vriend morgen tijdig hierheen halen Hij zal om den wille van zijn vader zoo gastvrij ontvangen worden, also! hij mijn naaste bloedverwant was.” Hermann, niet meer gedachtig aan de streng heid zijns vaders,kirukte hem hartelijk de hand. Zij namen van elkander afscheid, wederkeerig verzekerd dat dit samenzijn geen wrok had ach tergelaten. Den volgenden morgen met zonsopgang besteeg Hermann von Felsburg een edelen klepper en rende spoorslags de laan af, twee bedienden achter zich, die een gezadeld paard met zich voerden. Een uur later werden alle vlaggen en wimpels, van het slot weggenomen. Graat Waldemar haa daartoe bevel gegeven om den wille van den predikant en Mariede aanblik van zijnen ver sierden burcht moest hun een dolksteek door het hart zijn. Frankrijk Vrydag is in de kerk Saint-Denis in de Turennestraat te Parys een lykdienst gehou den ter nagedachtenis van de aan de zyde der Boeren in Zuid-Afrika gevallen Fran- sphen, ter gelegenheid waarvan de kerk geheel versierd was met de vlaggen der republieken naast die van Frankryk. De geestelijke .hield een patriottische redevoe ring, waarbij hy kolonel De Villebois Mareuil loffelijk herdacht. Onder de aanwezigen be vond zich de consul-generaal van Transvaal, de heer Pierson. Alle geruchten aangaande den dood van den generaal-veldmaarscbalk Von Waldersee, door de hand van een officier der geallieer de troepen, zyn aan het departement van boitenlandsche zaken 'en aan het Duitsche gezantschap tegengesproken. Drie maanden is nu het rondschrijven van den minister van oorlog, generaal An dré, aangaande de opheffing van den eisch van een bruidsschat by meisjes, die een of ficier huwden, in werking en gebleken is, dat tegen 23 verzoeken om volmacht om te trouwen in 1899, er in het laatste kwar taal van 1900 41 waren. Groot-Brittannie. De admiraliteit verklaart het bericht dat de equipage van het oorlogsschip „Bar fleur” in het Uiterste Oosten gemuit heeft, voor onjuistslechts enkele manschappen hebben kleine ongeregeldheden gewekt, welke baar gemaakt aan de ontwikkeling van zyn volk. Toen de nu overleden groothertog de re- geering aanvaarde, had de beweging van 1848 reeds uitgewerkt. Niets belemmerde de uitvoering van het grootsche werk dat hy met zyn edele ge malin zich tot taak bad gesteld. Op alle wyzen bevorderden zy de welvaart van hun volk. Een nieuwe schoolwet werd ingevoerd, ambachtsscholen en middelbare scholen wer den opgericht, en groote zorg werd besteed aan de hoogeschooï van Jena. Straatwegen werden aangelegd en verbeterd, spoorwegen hielpen den landbouw, dien het vorstelijk paar zooveel mogelyk trachtte te bevorderen. Musea en boekerijen verrezen; te Weimar een museum en school voor beeldende kunst; naby Eisenach, in ’t andere ryksdeel, een Luther bibliotheek in den Wartbiirg. Het Goethe-museum werd opgerichthet tooneel Goethe’s stichting, werd bevorderd; in elk opzicht werden wetenschap en kunst aange- moedigd. Veelal bracht de overledene elk jaar hier te lande eenige weken door op het uitge- istrekte landgoed Zorgvlied aan den Scheve- ningschen weg en toonde daar groote be langstelling in de Nederlandsche kunst. Het heengaan van den edelen vorst zal ook hier te lande met leedwezen worden vernomen. zoolang kan aan geen anderen arbeid wor den gedacht. Het is te hopen, dat de Nieuwe Rijksraad dit ook zal inzien, en ernstig za pogen voor de nationaliteitenquaestie een oplossing te vinden. De verkiezingen in Oostenrijk hebben een onverwachten loop genomen, die voor, den algemeenen toestand van groot belang schijnt te zyn. Boven alle verwachtingen, zegt de „Voss. Ztg.”, heeft de nationale gedachte gezege vierd over het socialisme en het anti-semi- tisme. In Bohemen hebben de nationale partyen overal de socialistische candidaten verslagen, zelfs in de meest vaste burchten van het socialisme. En in Oostenrijk heeft de clericale anti-semietische party een ont zettende nederlaag geleden. Lueger, die reeds Sprak over zyn aanstaand minister schap, beeft zich met moeite gehandhaafd de „Neue freie Presse” begint haar verkie- Zingsartikel met den uitroep„Met een zware nederlaag voor Lueger eindigt deze verkiezingsdag’". De „Voss. Ztg.” bevat een brief van zyn Weener correspondent, die seint: DeRegee- ring kan uit de jongste verkiezingen nagaan, welk een gevaarlijk en vergeefsch streven het is, de nationale quaesties im Oostenrijk met minachting te behandelenzoolang niet de nationaliteiten-quaesties, wier grondslag de taalquaestie is, afdoende worden geregeld, Bernsdorf genoemd, Hermann «Ja, vader 1 zoo heet mijn vriendhij is de broeder van den jongen man. die een paar maan den geleden, zooais gij gelezen zult hebben, om den wille van een zaak van eer, in een duel is doodgeschoten. De beide broeders zijn door een oom van moederszijde opgevoedzij hebben hunne moeder in hunne prille jeugd verlorenhun va der liet op het slagveld het leven.” Ja, hij is het,” riep de Graaf von Felsburg, heftig bewogen »Hij is het! Geen twijfel meer! De vader van die broeders is een oud wapen broeder van mijwij hebben samen in een slag, waar het warm toeging, het leven van onzen ge- eerbiedigden koning gered. Mijn oude, trouwe Bernsdorf, die aan mijne zijde door een kogel getroffen, op het bed van eer gevallen is 1” Door deze herinnering tot in het diepst der ziel ge schokt, ging de Graaf, met eene van aandoening trillende stem voortHermann I wij hebben me nigmaal onze schamele legerstede, wij hebben in den langdurigen krijg vaak ons laatste stuk brood samen gedeeld.” Het scheen dat ’s Graven blik, terwijl zijn hoofd zich boog, in het verleden sjaarde Als dacht hij na, sprak hijzeker, hij is het Wat heeft hij mij vaak over zijne twee knapen gesproken, over aijne vrouw, als hij door heimwee verteerd werd. Wat was er ook al weer met haar? O ja, nu herinner ik het mij! Zij was niet van adel; zij bezat geen vermogen; door zijn huwelijk was hij met zijne familie in onmin ge raakt. Die teleurstelling heeft hem veel kommer veroorzaaktzij is voor een deel althans de oorzaak geweest van den vroegen dood zijner vrouw. De *4) Ook vader en zoon namen den terugweg naar huis aan. Toen zij een poos zwjjgend naast elk ander waren voortgegaan, begon Hermann «Ik heb nog een wensch op het hart, waarmede ik u gaarne nog heden avond bekend maakte, ’t Is een verzoek, vader en door het in te willigen zult gij mij ten zeerste aan u verplichten.” Vragend zag de Graaf zijnen zoon aan «Twee jaren geleden," begon deze, misschien nog iets langer geleden, maakte ik kennis met een jongen schilder, een kunstenaar, die in geheel Duitschland naam beeft gemaakt. Egon von Bens dorf is in elk opzicht een man van fijne bescha ving, van adel, en van rechtschapen begin selen.” «Zijne kunstenaarsziel voelt zich zonder wan trouwen of ergdenkendheid tot iedereen aange trokken. Hij heeft dientengevolge velerlei teleur stellingen ondervondenjuist door die eigenschap pen, door het onschuldige, het kinderlijke, dat de grondtoon van zijn karakter is, heeft hij mijne vriendschap en liefde gewonnenik beschouw mij zelven als zijn oudere broeder, zonder wiens toestemming Egon niets belangrijks zal onderne- m.” •Von Bernsdorf Hebt ge niet den naam von Uit Kopenhagen komen minder gunstige berichten over de gezondheid van keizer Ni- colaas van Rusland. De Keizer moet nog ly- den aan de longziekte, die groote ongerust heid baart in hofkringen te Kopenhagen en te Petersburg Hy zou met zyn gemalin bin nenkort naar de Riviera gaan. Volgens een ander bericht zal de vorst zich voor eenigen tijd naar Corsika begeven. De Times-correspondent te Peking heeft hpt bericht in de wereld gestuurd van een tusschen Rusland en China gesloten verdrag, waarby de zuidelyke provincie van Mant- sjoerye onder Russisch beschermheerschap en Moekden onder bestuur van den Tartaren- generaal Tseng wordt gesteld. Natuurlijk heeft dit bericht in diplomatieke kringen te Londen groot opzien gebaarden ernstige tegenspraak vindt het niet. De „Times” acht de overeenkomst in stryd met de door Rus land aangegane verbintenis om de onschend baarheid van China te hnndhaven, en andere bladen doelen die meening. Zoo zegt o. a. de „Globe”Heden gaat een provincie van Mantsjoerye onder Russisch protectoraat over; over tien jaar zou hetzelfde kunnen ge beuren met heel China ten noorden van de Gele Rivier. Maar de „Westminster” troost zich er mee, dat er aan het gebeurde niets valt te doen. „De opslorping van Mant sjoerye door Rusland wis onvermijdelijk, en tegen het onvermijdelijke moeten wij niet in verzet komen, ook al konden wy het. Wy moeten ons vergenoegen met het waarborgen ven Engeland» belangen.” De onderhandelingen over de vredesvoor waarden zyn nog lang niet zoover gekomen, als zeker correspondent ons een poosje ge leden wou doen gelooven. Mag men Laffan in deze betrouwbaar achten, dan is in een Woensdag gehouden samenkomst der gezanten besloten, geen enkele vraag der Chineesche Regeering aangaande de mogendheden te beantwoorden, voordat de Chineesche vre- desnnderhandelaars Tsjing en Tsjang, hun aanvaarding van de voorloopige voorwaar den hebben onderteekendhetwelk ze wor den uitgenoodigd onmiddellyk te doen. On derwijl zou eene memorie worden opgemaakt, uiteenzettende welke straffen behooren te wordtn toegepast enz., teneinde de uitvoering ongelukkige stierf, eer de veldtocht was afgeloo- pen. Zij was door de verwanten van haren ge maal zeer onheusch bejegend.” Hetgeen ik u mededeelde, Hermann, geeft recht tot het vermoeden, dat ik levendig belang stel in uwen vriend. Kan ik hem in eenig op zicht van dienst zijn, dan ben ik daartoe volgaarne bereid.” „Met dankbaarheid aanvaard ik uwe welwil lende gezindheid ten opzichte van Egon, vader Bernsdorf weet dat ik ten uwent ben weergekeerd. Over ons weerzien hing een somber floers, door het verlies dat hij heeft geleden en hetwelk hij zich erg aantrekt. Egon heeft mij hierheen ver gezeld ik zou mijn vriend niet gaarne verder alleen laten gaan.” »1S uw vriend in de nabijheid vroeg de Graaf von Felsburg, door deze mededeeling ge troffen; •waarom hebt gij hem niet medege bracht •Zonder uw verlof, vader, kon ik hem toch niet medebrengen zonder dat verlof zou hij ook niet met mij zijn medegegaan.” »Ik keur uwe handelwijze niet goed, Hermann,” antwoordde de Graaf op fleren toon, waaruit zich de man van adel terstond deed kennen»is mijn burcht zoo klein, dat hij geen gasten kan herber gen of is Graaf Waldemar von Felsburg zulk een onbeschaafde persoonlijkheid, dat hij gasten, vrien den van zijn eenigen zoon, de deur wijst Ik ben mij van zulk een vergrijp niet bewust •Vergeef mij, vader,” antwoordde Hermann, «als ik verkeerd gehandeld heb, is het zonder kwade bedoeling geschied. Bernsdorf wilde ons Telefoon Mo. 99 A D V EU TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Man. 4 1

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1