BEEN. BUIK pend met ons kan iedereen mkellende be- m der lyders. ikt gratis en aderen BINNENLAND- WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 9 Januari 1901. No. 8390. oping Buitenlandse!) Overzicht. FSVlL'LeiOX. «Elft SEPHUS, >n Haag. Sr ellin». ui 1901, .GEZELSCHAP IJSDEN. rij, lubftlim indirulf 39ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. goed onder- Verspreide Berichten. lijft», 5» Zn Good* elefnnn Na. U. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ;UIS en ERF, recht, wijk B. irt »ele jaren md. ILAND ïeer ik 1 vloed een i zusters, iwijk. otarïs N, te Hus- W0EN8DAG I 1901, des iet Koffiehuis ;e Haastrecht in Stein te en GROND, I. Nr. 6, te en. acht uur. ryzen. idte langs het eter. 7 welke door water (IJsel) fitting van een ke veiling en n afgeslagen, .ris KOEMAN ;n te bekomen ader zyn om- M en GROND, .eeuwyk naby jk I. Nrs. 40 voornaamste steden. Kitchener zou nog 40,000 man noodig hebben. De Daily Express verneemt uit Kaapstad, dat er oneenigheid betfrscht in het kabinet. Rose-Innes zou slechts als een uiterste red middel den staat van beleg te Kaapstad afgekondigd willen zién. Het bestuur der Kamer van mijnwezen heeft beraadslaagd over Kitchener’s verzoek om een corps van Ö000 man te vormen ten einde de mijnen van den Rand te bescher men. Men zegt dat er lang over gediscus sieerd is, en dat hooge woorden gevallen zyn, maar de beslissing wordt geheim ge houden. Naar de Times uit Kaapstad ver neemt, wordt de schade, door de Boeren toegebraebt aan de myn Kleinfontein ambtelyk geraamd op 210,000; het werk in die mijn zal binnen twee jaar niet hervat kunnen worden, en men zal het personeel dat reeds in dienst genomen was, weer moeten afdanken. ?n HUIS en stajjde van de e Haastrecht. sn HUIS en :t Marktveld, 18. en GROND, 1. Nr. 5, te •eld bekend en an middel tegen ng-, Lever- enZ. Inwendig vendig in bijna iet goed gevolg *r(js per flacon 116. neeakraoh t ai elke pijnlijke irbodig. Met r ongeneeslijk >s een bijna 22 nut genezing en mtatekingen enz. >O8t f 1.60. rland ;in 8 Amsterdam ie Schutxenapotheke ich, Oeeterreich tr«»l-l>«pót Sandan Frankrijk - De vrienden en aanhangers van August Blanqai hebben gisteren, zooals dit te doen gebruikelijk is, ten getale van driehonderd ongeveer, voor de nagedachtenis van den revolutie-man op het kerkhof Père Lachai- se gemanifesteerd, terwijl er drie kransen op zijn graf werden neergelegd. De gouverneur-generaal van Indo-China, GOHISlilE COIBAML ■s) Nu en dan rolde een traan langs Marie’s wan gen zij dacht aan den gelukkigen tijd, dien zij met hare moeder had doorgebracht, toen zij eiken dag minstens eenmaal, dikwijls meer keeren, dezen zelfden weg onder vroolijk spreken en lachen had atgelegd. Hoe onverwacht, hoe haastig was'het anders geworden I De predikant ried hare ge dachten en stoorde haar eene pooze nieteindelijk sprak hij haar met nadruk en klem op de vol gende wijze aan >Lief kind, elke smart, die van Boven tot ons komt, door Hem, die alles ons ten zegen doet gedijen, moet ons heilig wezen, te goed dat wij met haar voor het oog der menschen te koop loopen. De droefheid over het vroege heengaan uwer moeder, de tranen, welke gij ter harer na gedachtenis schreit, zijn het eenige dat gij haar kunt wijden. Daarom, mijn kind, zal mettertijd uwe diepe smart u dierbaar worden, Die smart willen wij niet missen, Marie; of zijn wij niet bereid voor onze dierbare dooden wat te doen Als de smart ons tot het ware leven en tot ijve rige plichtsvervulling opwekt, mogen wij ons aan haar overgeven, maar in stilteop den bodem van het eigen hart worde zij gekweekt en ge koesterd. Ware, duurzame vertroosting kan geen De krijgswet is afgekondigd in de dis tricten Calvinia, Clanwilliam, Piketberg, Mal mesbury, Tulbach, Paarl en Stellenbosch. De redacteur van „Ons Land” is in hech tenis genomen, onder beschuldiging van op- roerigen laster, doch later weer, op borg tocht, in vrjjheid gesteld. Kitchener seinde 6 Januari uit Pretoria Kolonel Babington heeft bij Nauwpoort, in de Zuid-Afrikaansche Republiek, gevochten met de commando’s van de la Rey en Steen kamp. De Boeren waren gedwongen in N. W. richting af te trekken. Ik heb nog geen opgaaf gekregen van de verliezen van de Engelschen. Dokters van de Boeren erken nen dat dezen twintig dooden en gewonden hebben verloren. Commandant Dupreez is als gevangene te Heilbron aangekomen. Gewonden melden dat een afdeeling van 120 man die bij Knox behoorde, in de buurt van Lindley met een sterker aantal Boeren in gevecht is geraakt. Overste Laing, twee andere officieren en vijftien man zijn ge sneuveld, twee officieren en twintig man gewond. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat 200 Boeren, die zich afgescheiden hebben van het commando dat naar Fraserburg oprukte zich beweegt in de richting van Grijspasengte, dicht bij Piketberg, dat op 80 K. M. van Kaapstad ligt. Men maakt daaruit op, dat Kaapsche opstandelingen de invallers leiden. Een nieuw commando is de Oranjerivier overgetrokken, in de richting van Jamestown (ten noorden van Dordrecht). De militaire overheid koopt alle paarden op, en laat ze in beslag nemen als de boeren ze niet willen verkoopen, maar uitClanwil- liam ten zuiden van Calvinia heeft de over heid de boodschap gekregen dat de bevol king haar paarden niet laat coinmandeeren, en de militairen tart, ze te halen. De voornaamste Afrikaners zeggen dat hun party de wapening van de Engelsch- gezinden als een uitdaging opvatten. Onlangs heeft de zoogenaamde Boeren-juncta te Kaap stad een reis gemaakt door de westelijke provinciën, hetgeen, naar ’theet, de onmid- deilyke afkondiging van den staat van beleg te Kaapstad wettigt. Hutchinson’s benoeming tot gouverneur van de Kaapkolonie verontrust de Engelschge- zinden evenzeer als de onvoldoende verster kingen die uit Engeland gezonden worden. Naar men zegt worden 90,000 man Britsche troepen in beslag genomen door het bewaken van de spoorwegen en het bezetten vau de Doumer, komt eerlang naar Frankrijk terug en misschien komt men dan wel een en ander te hooren wat duister is gebleven ten aan zien van de kortelings gerezen moeilijkheden. Het dossier van de Dreyfus-zaak behoort.... tot het verleden de geheele berg documenten, door majoor Carrière overgebracht naar den raad van herziening, met de behandeling van Dreyfus cassatie-aanteekening belast, waar alles ter griffie gedeponeerd was ge bleven, wordt, in verband met de amnestie wet uiteengehaald. Allen getuigen is kennis gegeven, dat zy de door hen ter beschikking gestelde stukken kennen terugvragen aan de griffie. Reeds is Louis Bruyerre het be wuste schietreglement wezen terugvragen, ten aanzien waarvan zooveel gewreven en geschreven is. Nu lord Roberts de man van den dag is, hoewel Reynolds Journal nadrukkelyk be toogt, dat hy in zyn zending naar Zuid-Afrika gefaald heeft, wil men te Waterford in Ier land, de oude Fransch Protestantsche kerk laten restaureeren, waar het stoffelijk over schot van des nieuwen graven voorvaders rust. In het geheel zou dat zaakje een 36&0 pond kosten, doch daar zou men dan ook kans door hebben op een visite van den opperbevelhebber van Engeland’s leger, na de soesah der receptiën. Itath. Van Rome uit wordt officieel melding ge maakt van de aanstaande verloving van prins George van Griekenland met prinses Xenia van Montenegro, de zuster van de koningin van Italië. Na zyn huwelyk zou de jonge man „vorst van Creta” worden geheeten wat heel wat mooier staat dan commissaris-generaal etf, het Felsburg ontmoeten, die uwer moeder een warm hart heeft toegedragen en u met de volheid harer liefde aanhangt. Denk aan haar smart, als zij de tijding verneemt van ons zware verlies. Haar vader, zelfs de dokter heen er haar nog niet over durven spreken de thuiskomst van haren eenigen broeder heeft reeds nadeeligen invloed geoefend op hare zwakke gezondheid. Wij weten allen, iMarie, dat er geen zware storm noodig i«, om deze teedere bloem te doen knakken op haren stengel daarom mijn kind, moet gij haar tot «teun zijn. Beheersch u zelve, denk niet aan het eigen Ikvergeet den weedom van uw hart, toon u gelaten tegenover de lieve zieke, opdat tij ge sterkt worde aan uwe kalmte bij het vernemen van de droeve tijding, die haar fijngevoelige ziel niet langer'gespaard kan blijven.” »Dat zal ik, vader, dat zal ik I" antwoordde het meisje op zachten toon«heb wat geduld roet mij. Terwijl gij spraakt,, is mij een zware last van de ziel gewenteld: Bij het verscheiden van mjjne onvergetelijke moeder was het mij als kromp mijn hart ineen, en bij haar heengaan was het mij zoo ledig, zoo koud en doodsch. Uwe woor den, vader, hebben mij verkwikt en verwarmd begrijp zeik onttrek mij niet aan hun in- edik besef hoeveel het waard is dat ik nog i innig geliefden vader, beminde broeders en de vriendschap van edele menschen be zit Zij stond stil en vouwde de handen als bad zijmet tranen in ’t oog, doch tegelijk van de edelste aandoeningen bezield, sloeg zij den blik ten hemel en fluisterdeVader, ik voel de koesterende warmte van uwe vriendelijke zon; ik echter voor tot op het oogenblik van een gerechtelyk onderzoek.” Over de vredesonderhandelingen in Peking worden de volgende mededeolingen gedaan: De gezanten verzochten Tsjing en Li om de nota der mogendheden te ondertoekenen en aan ieder gezantschap een exemplaar toe te zenden, benevens een gezegeld afschrift van het Keizerlijk decreet, waarin de aanne ming van de nota wordt beloofd. Eerst nadat aan dit verzoek voldaan is, kunnen de mon delinge besprekingen worden voortgezet. De Chineesche gezanten mogen hunne vra gen schriftelyk by de gezanten inzenden, dan zullen deze ze mondeling in een bijeenkomst met Tsjing en Li beantwoorden. De Voss. Ztg. meent, dat de Chineezen de vredesonderhandelingen ook zullen be nutten om een regeling van het zendings- wezen te verkrijgen. -De onderkoning van Nanking heeft aan Tsjing en Li het ontwerp van een artikel gezonden, waarin die quaestie Wordt behandeld. De onderkoning stelt daarin voor, dat de mogendheden deze zaak tot een onderwerp van beraadslaging zullen maken. De onderkoningen van Nanking en van Hankau opperen bezwaren tegen de bestraf fing der schuldige ambtenaren en tegen het verbod van invoer van wapens. De regeering der Vereenigde Staten heeft oriderhandelingen aangeknoopt met de mo gendheden over de vaststelling van de scha deloosstelling die China zal hebben te beta len, daar volgens een bericht van den heer Conger de gezanten te Peking het daarover niet eens konden worden. Uit Parys wordt gemeld, dat, volgens be richten uit Singanfoe, Yoe-bsien op 18 Decem ber onthoofd is op last der Keizerin. De be rucht geworden prins Toean is nog steeds in Ninghia. Te Singanfoe zyn 30,000 man Chineesche troepen geconcentreerd. Het Hof heeft nog geen enkele voorbereiding gemaakt voor den terugkeer naar Peking. By de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat het voornemen om in te voeren een speciaal tarief voor onder wijzers, die zich voor de land- en tuinbouw- acte lager onderwys wenschen te bekwamen en daartoe cursussen volgen in land-, resp. tuinbouw, gehouden door rykslandbouwlee- raren. Óp vertoon en tegen afgifte van oen door het hoofd van den land- en tuinbouw- cursus geteekende verklaring dat de aan vrager den cursus zal volgen, wordt hem maandelijks tegen betaling van f 1 een kaart afgegeven voor vyf reizen heen en terug derde klasse tusschen de meest naby de plaats van inwoning van den onderwijzer aanschouw uwen helderen hemel en roem in de zekerheid dat daar, boven de blauwe lucht, in den hooge een getrouwe God woont, een Vader, wiens eigendom, wiens kind ik ben. Ja I bij U, in uwe hoede is mijne moeder wel geborgendaar wacht zij ons tot een eeuwig samenzijn 1 Ik wilde gaarne iets goeds doen, een offer brengen,” met die woorden wendde Marie zich weer tot haren va- *°Pdat met welgevallen op mij neder- >Kindriep de predikant, terwijl hij met een blik van ingenomenheid het ontroerde meisje aan zag, «God heeft u den rechten weg doen vinden mocht Zijne goedheid uwen voet daarop vast zet ten. Zonder zorg verbeid ik het onderhoud met Clara von Felsburg. Wij hebben voor anderen, voor onze medemenschen te leven. Ons zelven te vergetenziedaar de eerste sport op den hoo- gen ladder, waarlangs wij naar Boven, naar den Hemel komen, bij onzen barmhartigen Vader,die in de hemelen is.” Zij kwamen voor het kasteel; de Graaf von Felsburg heette hen hartelijk welkom hij gaf ronduit te kennen, dat het bezoek van het jonge meisje hem in hooge mate aangenaam was. «Waarde vriend,” sprak de predikant, „ik heb mij door Marie doeu vergezellen, omdat ik het na rijp beraad goed oordeelde, dat zij zelve Clara met haar verlies bekend maakte. Wij vermijden daardoor eene nieuwe aandoening, als de vrien dinnen elkander na de smartelijke gebeurtenis weder zouden zien.” Ji ordt vervolgd.) Men weet, dat volgens de „Leipz. Ncuest. Nachr.” door de De Beers Company, m. a. w. door Rhodes, een aanzienlyke som is uit betaald te Keulen en te Berlyn om anti- Boeren-artikelen te leveren. De „Köln. Zeit.”* werd om meer dan een reden daarop aange zien, maar verklaarde, dat zy tot haar kro- kodlllenspyt geen aanklacht van laster kon indienen, omdat zy niet direct genoemd was. Om nu aan de verklaarbare smart van het Keulsche blad- tegemoet te komen, heeft de Berlynsche correspondent van de „Leipz. Neuesten Nachr.”, dr. Paul Liman, verklaard een aanklacht wegens smaad te zullen indie nen tegen de „Köln. Zeit.”, in de hoop, dat daardoor klaarheid komt in deze zaak. Liman herhaalt, dat zyn mededeelingen ontleend zyn aan een niet voor openbaarmaking be stemd en voor slechts enkele personen ter in zage liggend vertrouwelyk verslag van de De Beers-Maatschappy over het tweede half jaar van 1899 en voegen erby Voor my ligt een beöedigde verklaring, volgens welke het stuk bestaat uit een gedrukt boekje, waarboven als hoofd het wapen der Maat schappij staat, in den vorm van de gewone Engelsche officieele stukken, en dat de be kende cijfers bevat. Het draagt de onder- teekeningLionel Philips en bevond zich in het gouvernementgebouw te Pretoria. De heer, die het my toonde, is regeerings-amb- tenaar en heet Sluyter. De mededeeling werd my voorgelegd ongeveer in de volgende be woordingen „Kijk, wat hullie menschen ons land toch banja bedrogen hebben.” Met ge noegen zal ik elk oogenblik niy een eed met betrekking tot myn mededeelingen laten op leggen. Verdere onthullingen behoud ik my mensch u gevendie kunt gij alleen, als eene gave, door Gods goedheid uit de diepte van uw eigen ziel ontvangenvoor medelijden, zelfs voor medegevoel, Marie, zijn uwe wonden nog te versch. Laat uw hart tot God, den Vader der barmhar tigheid, gekeerd zijutot Hem, die zijne kinderen lief heeft ook waar hij hun den beker der bitter heid toereikt. Stel uw hart open voor Hem, op dat Hy bezit kan nemen van uwe ziel: ga Hem te gemoet, opdat Hij uw hart kan vervullen met blijmoedig vertrouwen, met hoop, met Zijne hei lige liefde. Dat blijmoedig vertrouwen, u van Boven geschonken, zal het oog uwer ziel openen voor de onfeilbare gerustheid: mijne moeder is gelukkigrij heeft het in den hemel beter dan op. aardeik mag de teerbeminde niet terugwen schen. Dit verheffend besef knoope een vasten band tusschen u en onzen hemelschen Vader, zoodat gij de zware beproeving tot eer van God gaat dragen. De hope des wederziens zal uw hart met eene gave des hemels verkwikkengij zult in ootmoedig gebed uw leed Hem klagen, daardoor gevoelen, dat gij Hem steeds nader komt en in de liefde tót God uwe dagelijksche plichten willen en kunnen volbrengen.; gij zult steeds minder zelfzuchtig worden, mijn dierbaar kind, steeds meer voldoening vinden, en weer vroolijk en gelukkig worden I Maak heden, op dit oogenblik, u zelve daarvoor bekwaam. Vergemakkelijk u den zwa- ren gangzij ziet voor het eerst na den dood uwer moeder geliefde vrienden weder, die gij een paar dagen geleden met een hart vol vreugde, in gelukkige levensomstandigheden hebt vaarwel ge zegd. Gjj zult uwe eenige vriendin Clara von Telefoon Mo. M. ADVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1