/EZEN. ENOEGEN.” stelling. N THEE. :ao BINNENLAND- Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, WILSKRACHT. No. 8398. Buitenlandse!) Overzicht. FKVILLFIOH. tr iari 1901, 3LGEZEL8CHAP ÏIJSDEN. ZONEN, Vrijdag 11 Januari 1901. 39ste Jaargang. dsrbtlsra oadsnalf $1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ten (U orrll vrrvol^i/.J ,t 103. a 0.35 ar Necto- voering ’an ge- ievelende kART LZ. i. Echte tMMunen- en in den naam dea srvaardigd wereldbo- r* Stoll- jven. i acht uur. prijzen. IE UK te letten) VAN worden afgele- e pakjes van vij> 9n een Ned. on's ran Nommer er. an nevenstaand i Wet gedepo Verspreide Berichten. Frankrijk Maandag heeft de bekende redacteur der Aurore, Urbain Gohier, zyn getuigen gezon den naar den Paryschen correspondent der Nowoje Wremja, den heer Doubensky, in verband met een in dit blad verschenen en door Gohier voor hem beleedigend geoordeeld artikel. De heer Doubensky verklaarde even wel de schryver niet te wezen en zoo zullen er geen degens gekruist of pistoolschoten gewisseld worden. Voor de rechterlijke macht te Sancoins WI INIIl Uil KIM’. 17) De heeren zijn samen; ik wou zoo gaarne uw vader toespreken. Wat dunkt u .Marie keurde het plan goedvoorzichtigheidshalve wierp zij Clara een dunnen shawl over de schouders en gearmd gingen zij daarop naar buiten. ZESDE HOOFDSTUK. I1/,, dubbele lies» h ecto, Zaltboinniul otterdam age. I. Czn. Rotterdam over den dood van zijn eenigen broeder, was der fijngevoelige reeds nu geen vreemde meer De Graaf von Felsburg werd met blijdschap den in vloed van zijne mededeelingen gewaar en deed niet zonder bedoeling het verzoek, dat de predi kant en Marie hem en de zijnen aan zich zouden willen verplichten, door alle avonden op het kasteel te komen doorbrengen. Een vluchtig rood kleurde Marie’s wangen; in gespannen verwachting keek zij naar haren vader; het was haar niet mogelijk antwoord te geven op het verzoek van haren gastheer; hoe zou het antwoord haars vaders wezen •Waarde vriend I” sprak deze na een oogenblik van nadenkon, >in een toestand als de onze zou den velen, na zulk een pijnlijk verlies geleden te hebben, het voor zondig houden, het een smaad achten eener lieve doode aangedaan, als onze stemming ons toeliet, een gezelschap zelfs het kleinste te bezoeken. Marie’s meening dien aangaande is mij onbekend, doch ik ben ten volle verzekerd dat zij, ook al was zij van een tegen overgesteld gevoelen, bij ernstig nadenken mij ge lijk zal moeten geven. Mijn gevoel verzet er zich niet tegen, bij u te zijnen daar in zulke ge vallen het gevoel beslissen moet, moet men daar mede te rade gaan Daarom antwoord ik van heeler hartegaarnè geven wij aan uwen wensch gehoor, en komen zoo niet alle dagen, dan toch in die avonden, waarin wij alleen zonder ander gezelschap met u kunnen samenzijn Marie heelt natuurlijk vele bezigheden op zich moeten nemenhaar tijd zal zeer bezet zijndoch om acht uur zal zij wel klaar wezen om met mij te ireld bekend en fen middel tegen ng-, Le» er- enz. Inwendig wendig in bijna met goed sievolg Prijs per flacon 1.15. neeskrach t tal elke pijnlijke erbodig. Met ar on geneeslijk gi een bijna 22 sngt genezing en ontstekingen enz, post f 1.60. irland kin 8 Amsterdam die Schutxenspothske tsch, C'eaterreich itraal-Depót bandera Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Oostenryksche verkieiingen, die 6 weken duren, loopen nu zoo langzamerhand af. De laatste dagen waren de interessant ste, omdat daarbij eerst bljjkt van de ge zindheid der-massa. Men weet, dat het kies recht zeer ingewikkeld is. Van de 425 af gevaardigden worden er 85 gekozen door’t grootgrondbezit, 21 door de Kamers van Koophandel, 118 door de steden en 129 door de plattelandsgemeenten by getrapte ver kiezing en 72 door ’t algemeen stemrecht. Deze laatste verkiezingen hadden nu voor y een groot deel Donderdag plaats met her- stemming op Maandag. In Weenen, waar op men ’t meest gespannen was, liep de stryd eigenlijk slechts tusschen anti-semie- ten of christelijk socialen en sociaal-demo- craten. De vrijzinnige party, die hier uiter mate klein is voor 4 jaren bracht ze 6000 stemmen nit besloot ditmaal maar dade- Tot de belangrijkste gevolgen van den oorlog behoort, dat in Engeland steeds meer de aandacht valt op de legerkwestie. En niemand die zal ontkennen van hoe reus achtig belang die zaak is. Immers eender voornaamste Engelsche bladen, dat niet eens tot de oppositie behoort, heeft den moed ge toond ronduit te bekennen, dat de oorlog in Zuid-Afrika de militaire hulpmiddelen van Engeland heeft uitgeput. Het leger in Zuid- Afrika heeft door den langen oorlog, door de gebrekkige verpleging en door het weinig t opwekkende karakter van den kleinen oorlog, zyn gevechtswaarde verloren en van aan vulling of vervanging kan by gebrek aan mannetjes geen sprake zyn. Ook in de Vereenigde Staten is de leger kwestie aan de orde, en wel in den Senaat, waar een voorstel aanhangig is om de leger- sterkte op 100,000 man te brengen, by welk debat namens de regeering werd medege deeld, dat alleen voor de Philippynen 60,000 70,000 man noodig zijn. In verband daar mede is voörgesteld een afzonderlijk kolo niaal leger van genoemde sterkte te vormen, dat tydelyk zou dienen. Men meent op deze wyze het land voor een staand leger te kunnen behoeden In verband met dat voorstel heeft Mac Kinley den minister van oorlog opgedragen op de Philippynen een plaatselyk onderzoek in te stellen, niet alleen naar de legervraag maar ook na te gaan of er kans bestaat dat de Amerikanen zich op de Philippynen zullen kunnen handhaven. Zou Engeland dat voorbeeld niet kunnen volgen met betrekking tot Zuid-Afrika. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelyke stemming de eerste drie wetsont werpen betreffende het buwelyk van H. M. de Koningin aangenomen. Het wetsvoorstel tot verhooging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting (Marine) voor 1901 werd aangehouden tot na de vaststelling van dit hoofdstuk. zyn onderdanen vraagt hy dezelfde toewij ding en gehoorzaamheid als syn Voorganger heeft ontvangen. De Duitsche Keizer heeft wegens het overlijden van zyn oud-oom, veldmaarschalk van ’t leger, waarvan hy 60 jaren lang een sieraad en steun was, voor alle officieren den rouw vpor drie dagen voorgeschreven, voor het Rheinische kurassierregiment no. 8, wanr- van de Groothertog chef was, voor 8 dagen en voor die van het garnizoen van Saksen- Weimar-Eisenach zoolang als die rouw in’t Groothertogdom duurt (zes maanden). De verkoop van de Deensche West-Indische eilanden aan de Vereenigde Staten, die reeds weken geleden als vry zeker werd gemeld, schijnt op het oogenblik nog niet tot stand te zyn gekomen en zelfs op ernstigen tegen stand te stuiten in Denemarken. Klaarblijke lijk om dien tegenstand te overwinnen, wordt nu aan de Morning Leader uit Kopenhagen geseind, dat de quaestie der West-Indische bezittingen van Denemarken nu weldra tot oplossing zal worden gebracht. Duitschland heeft wel zin in St. Jean, maar een voorstel om dit eiland aan Duitschland af te staan, zou wellicht in Denemarken op tegenstand stuiten. De -onderhandolingen met de Ver eenigde Staten vlotten goed. Door op de Duitsche plannen te wijzen, Wij Weten niet of die al of niet juist zyn schijnt men in Denemarken den verkoop aan de V. 3. te willen propageeren. Na het gra ven van het Nicaraguakanaal zullen die eilan den voor Amerika van groote waarde zyn. Het schy’nt, dat de zaak tot nog toe afgestuit is op de financieele quaestie. Amerika wil slechts 4 millioen dollars betalen, Denemar ken eischt echter 7 millioen dollars. Mogelyk is bet bericht van den Morning Leader ook bestemd, om Amerika wat toeschietelijker te maken, en het er toe te brengen een hooger bod te doen. Telefoon Mo. A9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ot gekookt t voor da- ilmle van late) Als jeiW up Mtedtan. Men deelt ons mede, dat het bericht, dat de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen besloten beeft de zg. treinpremiön, tot dusver uitgekeerd aan de stationschefs, stationsopzichiers, wisselwach- ters enz., af te schaffen en te vervangen door gaan. De kleinen zijn dan naar bed, en de oud sten zijn gewoon alleen te werken.” Weemoedig, met eene stem trillende van nauw ingehouden droefheid, vervolgde de predikant: „M is het dan ook wat later, wij brengen ons uurtje vrij-af dan bij u door.” Mari$ bleet bij die woorden hare tranen niet meester; voor een oogenblik zwegen allen weer Allen hielden zich in den geest bezig met de herinnering aan de onverge telijke uurtjes vrij-af, jaren lang in de vriendelijke, aan liefde rijke pastorie doorgebracht. Eindelijk sprak de Graaf von Felsburg bijna fluisterend van aandoening»Gotthelf, breng de kinderen mede.” »Neen, mijn vriend.” antwoordde de predikant met bijzonderen nadruk. »ik ben u ten hoogste dankbaar voor uwe goedheid, al wensch ik daar van geen gebruik te maken. Marie en ik zullen niet druk zijn, dat weet ik wel zeker; doch met de kinderen is het een ander geval Vader, ’t wprdt onze tijd,” waagde Marie op te merken »Ja, kind! gij hebt gelijk; ’t is meer dan lijd.” De predikant stond op, reikte den Graaf de hand en zeide Tot van avond, mijn waarde I” Clara overhandigde hare vriendin een zeldzaam schoonen ruiker, met veelbeteekenendeu blik Ma rie nain het kontbaar geschenk dankbaar aan. »Ik zal hem op de door u gewenschte plaats neder- tegg'n,” sprak zij fluisterend. In de proclamatie van Groothertog Wil helm Ernst van Saksen-Weimar, waarbij hy de aanvaarding der Regeering aankondigt, brengt hy in warme bewoordingen de re geering van den overleden Groothertog Karl Alexander, zyn grootvader in herinnering. Hy verklaart, dat hy de regeering in over eenstemming met de wetgeving zal voeren, de nagedachtenis van zyn grootvader zal eeren, door in diens geest voort te werken en de overleveringen van zyn Huis als een dierbare nalatenschap te bewaren. De Groothertog handhaaft alle door zyn grootvader benoemde ambtenaren in hun betrekking en verklaart van hen een even groote yver en trouw te verwachten. Van in het departement Cher, komt eerstdaags in behandeling het, door den commissaris van politie van die gemeente tegen pastoor Duroisel opgemaakte, proces-verbaal, omdat deze in den nacht van 31 December op 1 Januari 1.1., ter inleiding van de twintigste eeuw, de klokken liet luiden. Hetwasnach- telyk burengerucht meende de politieman! De correctioneele Kamer te Parys heeft eergisteren uitgemaakt, dat de gerechtelyke vervolging tegen Judet, den hoofdredacteur van het Pelit Journal, ingeateld wegens de menging van den vader van Emile Zola in de polemieken, door de amnestiewet als gedelgd moet worden beschouwd. Groot-Brittannie. De gemeenteraad van Drogheda in Ierland, heeft, op voorstel van een der wethouders, president Kruger met zeven tegen vyf stem men het eerebnrgerschap toegekend, om daar door een bewjjs van sympathie te geven aan den man, die zich zoozeer beijverd heeft om Transvaal en Oranje-Vrijstaat de onaf hankelijkheid te doen behouden. Da lersche Liga heeft den gemeenteraad dank gebracht. Als veertiende orde wordt overwogen de instelling van de „Ster van Afrika”, ten behoeve van hen, die zich in Zuid-Afrika hebben onderscheiden. Er zouden zyn broe ders, ridders, commandeurs en groot-kruisen. Italië. In Italië hebben in twintig jaar tyd 3.914 duels plaats gevonden, waarvan 155 op den degen, 3501 op de sabel, 224 op het pistool en 14 op andere moordmachines, doch niet meer dan twintig hadden een doodelyko afloop een uiterst gezonde sport dus! lijk op de sociaal-democraten te stemmen, ten einde de geheele Luegeriaansche party af te breken. Geheel is dit nog niet gelukt, maar vooruitgegaan is men toch. In 1897 was de verhouding der stemmen 117.000 te gen 88.000, nu 103.000 tegen 96.000. Van de 5 districten, wonnen de sociaal-democra ten het in 2Lueger zelf is gekozen, maar met een zeer kleine meerderheid; ook de overige 2 bleven christelyk-sociaal, een daar van na herstemming, waarbij Prochaska het won met 26.589 stemmen tegen 25.347 op den bekenden sociaal-democratischen leider dr. Adler. In Bohemen was de stryd van an deren aarddaar stonden de radicale Duit- schers tegenover de sociaal-democraten, op wie zjj van de 7 door hen tot nog toe beze ten mandaten er 4 veroverden, terwijl 2 aan radicale Czechen ten deel vielen. Tegenover deze laatsen steunden ook bier de Duit- sohe vrijzinnigen de eveneens Duitsch ge zinde sociaal-democraten. Omgekeerd stem den te Krems de socialisten op den Duit- schen radicaal, waardoor deze het in de her stemming won op den ebristelyken sociaal en Brunn verloren versloeg de sociaal-demo- craat den Duitschen radicaal, omgekeerd in Graz de Duitsche radicaal den sociaal-demo- craat. In de Alpenlanden blijft de Katho lieke volkspartij het overwicht behouden, doch Salzburg verloor zy en haar leider ba ron Dipanli werd niet herkozen. Zoover men de uitkomst thans kan over zien, zullen de Duitsche vrijzinnigen en de radicale Czechen in eenigszins grooteren ge tale in den Rijksdag komen, terwyl de Jong- Czechen en ook de soc.-democraten, die maar 14 leden telden, enkele stemmen zullen ver liezen. Ten opzichte der nationaliteiten- vraag, waaromheen de Oostenryksche poli tiek ten slotte altijd draait, zal de samen stelling van den Rijksdag weinig veran derd zyn. trotsche houding ten hemel; in zijn oogopslag waren duidelijk de woorden te lezen «Ik kan haar niet missen; ik sta haarU niet af!” »Waar is Justina Met oK vraag verbrak de Graaf von Felsburg het pijnlijk zwijgen van het viertal Die vraag maakte de tongen der meisjes los met de geestdrift der jeugd spraken zij over hare plannendoor de heeren daartoe aangemoedigd lieten zij met bescheidenheid hun lof zich welge vallen en namen hunne opmerkingen gaarne aan. Hoewel de predikant en zijne dochter reeds een poos geleden hadden ontbeten^ konden zij de uit- noodiging van hun gastheer met afslaan, om met hem een tweede ontbijt te gebruiken De kleine kring was gezellig bijeen men hoorde natuurlijk geen luidruchtig spreken of lachen, geen kreet van opgewonden blijdschap, maar de zwaar- beproefden genoten eenige oogenblikken van wel dadige afleiding, die de Graaf von Felsburg en zijne dochter als bij onderlinge, stille afspraak zoo lang mogelijk zochten te rekken Het gesprek liep vooral over ’sGraven teruggekeerden zoon; de gasten vernamen dat hij pas tegen het uur van het middagmaal in gezelschap van een vriend werd thuis verwacht. De Graaf von Felsburg ver haalde aan welk gelukkig toeval hij het te danken had, dat hij den zoon van een hooggewaank-erden wapenbroeder als gast ten zijnent mocht ontvan gen in het voorbijgaan sprak hij over het duel en wekte daardoor bij zijn gehoor belangstelling voor den jongen Ben’sdorf; Marie werd vertrouwd met het denkbeeld lat zij weldra Hermann zou ontmoeten, en de heer von Bernsdorf, diep bedroefd Op een bekoorlijk plekje onder den ouden z wa ren lindeboom zaten de heeren zoo in hun gesprek verdiept, dat zij de meisjes niet eens hoorden naderen, Clara sloeg hare armen den predikant om den hals en liet aan zijne borst hare tranen den vrijen loop. Verschrikt door de hartstochte lijkheid zyner dochter, trad de Graaf von Fels burg nader. •Lieve Clara,” sprak de predikant, verrast door het onverwachte dezer ontmoeting, »ik was over tuigd dat het ons bij den zwaren slag, die ons trof, niet aan den steun der trouwste vriendschap zou ontbreken; ik erken het met dankbaarheid aan God.” Clara wendde zich tot haren vader, verborg het hoofd tegen zijnen schouder, als wilde zij zeggen «Blijf bij mij.” Hij klemde het innig geliefde kind vast aan zijn hart en zag met een ietwat ertroften s welbekend ir-SLIXBB. Fabrieksmerk). radicale en van alle, zelfs ikkige zenuw- ontstaan door jugdigen leeftijd 3 zwakte, Bleeb Hoofdpjjn -j Maagpijn )n vermogen -- enz. Uit-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1