(iT, elsch WILSKRACHT. 9 :ao I )STER Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BROOD. Zaterdag 13 Januari 1001. 30ste Jaargang. No. 8300. fEBVEBU Bnltenlandscli Overzicht. LN LOON. mVULEiüiV ■er SIM EK terdam. den Koning glijders Az. B <3, uwste 'cd Baden, raten. rooR enz. enz,' lerij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ■l Verspreide Berich ten Mo- t 103. Zn Goud* (H'ordt rtrvolgi/.J rerkelyke hulp ATERVRU. ■WK. tfWTY» latest l de Heer en verren van ben, alsook alle i. Echte tMamen- en in den mm des srvaardigd wereldbe- r*8toll- MIME COURANT t itoomsn van iz. vorden naar de werfd. rund of geverfd Ie gezondheid riefkaart w ordt gezonden door bommel. Een arme drommel, die wegens be delarij te Berljjn was opgepakt en bang was er met een matige stral af te komen, beeft, op weg naar het politiebureau, maar een of ander beleedigends voor den keizer geroepen, ten einde onder dak te komen voor dén barren wintertijd. Zijn toeleg ge lukte volkomenin plechtige zitting der rechtbank werd de .misdadiger” veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en vier weken hechtenis veel te veel waarschijnlijk naar 's mans smaak, die gedacht bad zoo tegen April of Mei weer aan ’t ronddolen te kunnen gaan en nu eerst tegen 't najaar weer in het bezit zal komen van zijn gulden vrijheid. K.G. De Daily News verneemt, dat een betoo- ging ondernomen werd tegen het Hotel de Rome, waar de Engelsche pelgrims verblyf houden, doch dat deze door de strenge politie maatregelen verijdeld werd. De Italiaansche regeering schijnt bij haar kras optreden tegen de Vaticaansche bladen wel wat veel uit het oog verloren te hebben, dat de hertog van Norfolk niet als oud- minister, maar als leider der Engelsche pel grims, een wensch uitsprak waarin door de Katholieken over de geheele wereld wordt gedeeld. i8) Thuis gekomen, kreeg Marie de handen vol* De oudsten waren naar schoolhet jongste kind zat stil en bedrukt op een stoeltje, vol verlangen naar den terugkeer van zijne zustertante Justina zat naast de kleine meid en deed vergeefsche po gingen om haar te doen lachen. Met treffende blijdschap werd Marie verwelkomd, en toen Jus tina vertrokken was, liep zij met haar zusje aan de hand het huis door, om te zien of alles in orde was en ot alles gedaan was, waartoe zij vóór haar vertrek order gegeven had. Het dienstmeisje had zich van haren plicht gekweten; Marie had van hare moeder geleerd, dat een woord van goed keuring, wanneer het verdiend is, nooit misplaatst is, en dus gaf zij het meisje een blij* harer te vredenheid en verzocht haar, of zij haar in ’t vervolg zou willen helpen, om bij alles in den geest harer moeder werkzaam te zijn. Gaarne werd die belofte afgelegd. Nadat het jonge meisje nog een en ander in de keuken had beschikt wat noodig was voor het middagmaal, ging zij met haar zusje naar de huiskamer en plaatste zich aan haar moeders werktafeltje, eene eereplaats, waarop zij thans recht had gekregen. Onveranderd lag alles nog, zooals de dierbare doode het had laten liggen: haar vingerhoed, haar schaar, de naald Telefoon No. M De L' itgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. De opvatting dat do inval van de Boeren in do Kaapkolonie ten doel beeft de spoor wegverbindingen te vernielen ten einde op deze wyze Kitchener te noodzaken de repu blieken te verlaten, is ver van onwaarschijn lijk. Immers de commando’s richten zich alle In de Italiaansche pers is een storm op gegaan over de woorden, door den hertog van Norfolk gesproken, als aanvoerder van de Britsche pelgrims tot den Paus: „Wij bidden en hopen dat de nieuwe eeuw getuige moge zijn van het herstel van den Paos in de positie van wereldlijke onafhankelijkheid die uwe Heiligheid noodzakelijk verklaard heeft voor het goed vervollen van de plichten van Uw ambt.” Het feit, zegt de Westm. Gazette, dat een edelman, die tot voor enkele maanden deel uitmaakte van de Engelsche regeering, openlijk in Rome zijn vurigen wensch uitsprak voor het herstel van de wereldlijke macht van den Paus, heeft groote gevoeligheid doen ontstaan in Romeinscbe Regeeringskringen, en de redevoering van den hertog wordt door de liberale bladen met groote verontwaardiging en op scherpen toon be: proken. Ook de Times-correspondent keurt het af, dat de hertog dit deed, omdat het „onver- eei.igbaar is met de integriteit van een be vriend land”. De Daily Mail verneemt, dat de Italiaan sche Regeering last heeft gegeven op alle exemplaren van de Vaticaansche bladen, van de Voce della VeriU en van de Osservatore Romano, die den tekst van de redevoering bevatten, beslag te leggen, daar zy een directe opwekking is tot vernietiging van de Italiaansche eenheid. k gttokt r vaar da- MVB laH Ala wval bb pbraikm. Nog altijd weet men niet, of de nota der Mogendheden door de Chineesche gevol machtigden zal geteekend worden of niet. Op 5 Januari zyn uit naam der Mogendhe den, naar aan de „Times” geseind wordt, elf gelijkluidende protocollen, een voor elke Mogendheid, aan de Chineesche gevolmach tigden overhandigd en onderteekend en van een Keizerlijk zegel voorzien te worden. Nu moeten er nog eeni^e dagen over heen loo- pen, eer de voor het gebruik van het Kei zerlijk zegel altijd noodige vergunning van het Hof verkregen is, daar de reis naarSi- ngan-foe twee of drie dagen duurt Nu zegt men in Peking, dat Prins Tsching zyn woord zoo ondubbelzinnig verpand heeft, dat aan de onderteekening niet getwijfeld wordt. Maar de oude heer Li verzekert, volgens an dere berichten, dat op het Keizerlijk de creet, tot onderteekening machtigende, een herroeping gevolgd is, gelijk ook voor eenige dagen reeds werd verteld. Maar zoowel hij als Tsching had het Hof er uitdrukkelijk op gewezen, dat verzet gevaarlijk was en dat China nooit zulke draaglijke voorwaarden zou krijgen. Wat men van de verzekeringen aan Emma’s boezelaartje, de maanmand met kou sen, de maasbal met het katoen, het breimandje met het breiwerk en de maatkous daar naast Welke aandoeningen zich van Marie meester maakten bij het zien van dit alles, kunnen wij ons gemakkelijk voorstellen. »Lieve moeder,” sprak zij in zich zelve, >dat hebt gij niet gedacht, toen gij een paar dagen geleden den vingerhoed neer- legdet, dat ik hem aan den vinger zou steken bij het naaien der rouwkleêren, die wij - om u zouden dragen.’ Onder tranen begon zij haren arbeidzij was aan zuinigheid en overleg gewoonin de naast- bijzijnde stad had zij het naaien van japonnen geleerddaarom riep zij ook ditmaal geen hulp van vreemden in, maar bleef met roodbeschreide oogen voortwerken, totdat de duisternis viel. ZEVENDE HOOFDSTUK. Men staat op dit oogenblik voor het merk- ’’waardige feit, dat het door de Boeren be zette gebied belangrijk grooter is dan vóór den oorlog. Het stuk van de Kaapkolonie, waar de Boeren meester zyn, is grooter dan het republikeinsche gebied, waar de Engel- schen zich meester achten, zonder het te zyn, want veilig is het voor de Engelschen zoo- wat nergens in de republieken. En dat aan het einde van de 15e maand van den oorlog! Hoe groot de strijdmacht der Boeren wel is, ziedaar een vraag die tot heel wat uit- eenloopende ramingen heeft aanleiding ge geven en als men nagaat waar de Boeren zich vertoonen, dan staat dit vast, dat de Boerenmacht een groote sterkte moet hebben. In Noord-Natal worden voortdurend groote stroopende benden opgemerkt, terwijl in de buurt van Komatiepoort een tamelijk sterke macht staat. In de nabijheid van Pretoria, bij Stander- ton, zyn de Boeren ook baas, terwijl Weste lijk van de hoofdstad, in de Magaliesbergen, de macht van De la Rey staat, die de jongste groote overwinning behaalde. En deze macht is, naar Engelsche corres pondenten seinen, de laatste dagen zeer versterkt. Over den toestand op de Weste lijke grens (Vrijburg en Kimberley) kwamen gisteren berichten uit Engelsche bron, die bewezen dat het daar zeer onveilig was. Uit de Westelijke helft van den Vrijstaat hoort men weinig sedert de Engelsche garni zoenen werden teruggetrokken. Maar het jongste gevecht bij Lindley bewjjst dat daar sterke commando’s zijnook al behoeft het nog niet waar te zijn, dat de ernstige ver liezen (40 van de 120 man) gevolg zijn van zoo groote overmacht. Dat de commando’s in de Kaapkolonie vele Kapenaars trekken is waarschijnlijk. Maar de eigenlijke inval is door een vier of vijftal sterke commando’s gedaan. Een andere vraag van nog meer belang is dezeWaar zit De Wet P Het wordt hier en daar niet ónmogelijk geacht, dat hij zelf de beweging in de Kaapkolonie leidt. Men vermoedt dit te eerder, omdat juist hy de man is, om de Hollandsche bevolking tot geestdrift te bewegen. Frankrijk Het veelbesproken beeld van Moroan- Vauthiqr, voorstellende de „Parisienne”, en aangebracht boven den hoofdingang der wereldtentoonstelling te Barys is, met den ingang zelven, in het openbaar verkocht alsoud ijzer (210.000 kilo), 190 kubieke meter hout, ettelijke vierkante meters steen en een hoeveelheid gekleurd glas /oor 10100 francs aan den heer Bagilet, handelaar in Ijzerwerk, die twee maanden tjjd heeft om de geheele geschiedenis af te breken en weg te voeren. Er waren heel weinig lief hebbers voor het nu juist niet tot de cou lante artikelen te rekenen materiaal, zoo- dat de inzet niet meer dan vyftig francs werd opgedreven. Duitsohland. De nieuwe groothertog van Saksen-Wei mar verheugt zich in het gelukkig bezit van tien doopnamen, waarvan er gelukkig slechts twee voldoende zyn geoordeeld voor dage- lyksch gebruik, namelijk Wilhelm Ernst, wat in den huiselyken kring nog wel weer ver kort zal worden tot Willie P naar de havens; drie gaan naar Kaapstad, twee in de richting naar Port Elisabeth, en een naar Oost Londen, en allen bewegen zich langs de spoorlijnen. De belangrijkste vraag is natuurlijk deze of in de spoorwegen belangrijke kunstwerken zyn, die moeilijk hersteld kunnen worden, want het lichten van rails helpt in den regel maar korten tjjd. vriend had gevonden wiens karakter tegen alle eischen van het leven-was opgewassen en bekwaam om, waar het noodig was, krachtig weerstand te bieden. Egon von Bernsdorf had zulk een vriend hoog noodig, want hij bezat niet de geringste menschenkennis en was dus meer dan eens voor een of andere zaak voorgespannen en bedrogen geworden. ’t Is natuurlijk, dat dit hart hetwelk aan liefde behoefte had, zich den dood des eenigen broeders ten zeerste aantrok, dat hij zich tot wanhopen» toe aan zijne smart zou hebben overgegeven, als hij zijnen vriend niet naast zich had gehad Hij was zijn steun geweest; hij had den zwakke ge schraagd. Van dat oogenblik af had hij hem als zijn grootsten schat leeren liefhebben, als zijn va der, als zijn broeder, als zijn trouwen, eenigen, waren vriend. Hermann von Felsburg had hem dien morgen op weg naar het slot bekend gemaakt met de vriendschap, die hunne wederzijdsche vaders aan elkander verbonden had; de hartelijke verwelko ming die hem op het kasteel te beurt was geval len, had zijn ontvankelijk gemoed wddadig aan gedaan. Egon betuigde dit rondweg aan den Graaf von Felsburg en verzocht hem een deel van zijne liefde tot zijne,n vader, op hem, die alleen stond in de wereld, over te brengen Als ware hij zijn vader geweest, zoo hartelijk beloofde Graaf Waldemar hem dit; het was hun beiden, reeds bij de eerste ontmoeting alsof zij elkander sinds jaren hadden gekend welkome verschijning was. Egon von Bernsdorf was een in hooge mate beminnelijk mensch, die in allen eenvoud de voortreffelijke gaven, welke God hem geschonken had, ^Thwendde om het eigen leven en dat van anderen te verheffen en te veredelen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, had Egon een bijzonder talent voor de schilderkunst, maar ook zijne gave voor de muziek was verre van alledaagsch. Zijne studiën zijne groote liefde voor beide kunsten hadden zijn aanleg heerlijk ontwik keld; zijn rijkdom veroorloofde hem zich zoowel in de schilderkunst als in de muziek tot eene hoogte te ontwikkelen, die hem toegang gaf tot de kringen der eerste kunstenaars. Egon von Bernsdorf had eene fraaie stem, zoo zuiver en klankvol, dat hij vooral in een eenvoudig lied alle harten vermeesterde en zich veler liefde verwor ven had. Hij beoogde bij elke uitvoering niets dan de kunsthet was hem om den zang alleen te doenhij zong gaarne en achtte zich tegenover den componist verplicht, diens arbeid geheel in diens geest in zich op te nemen en in zijn voor dracht terug te geven De jonge kunstenaar had zulk een eerbied voor het blent, dat dit gevoel hem voor ijdelheid en aanmatiging bewaarde; zijn schuldeloos kinderlijk gemoed, zijne liefde voor alle menschen hadden hem gevormd tot een kunstenaar van den eersten rang. Het was voor hem een groot geluk, dat hij nch om tijdelijke zorgen niet had te bekommerenwant voor den stryd des levens was zijne persoonlijkheid niet geschapen, ’t Mocht óók een geluk voor hem heeten dat hij in Hermann von Felsburg een Telefoon No. S® ADVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De sewoonlyk goed ingelichte correspon dent van de Magdeburgische Zeitung te Londen geeft, op grond van berichten uit Kaapstad, het volgende overzicht van den toestand in de Kaapkolonie De Boeren rukken gestadig op. Hoe langer hoe meer Kapenaars sluiten zich by hen aan of steunen hen. De westelijke kolonne heeft Clanwilliam bezet. Het versterkte corps onder Hertzog trekt van den kant van Sutherland op Ceres aan, waar hy zich zal vereenigen met de westelijke atdeeling om gemeenschappelijk naar Kaapstad op te ruk ken. De Wet is vermoedelyk van het noorden onderweg en leidt do krijgsverrichtingen. Een later bericht behelst dat verscheidene afdeelingen Boeren van de westelyke ko lonne evenwydig met den spoorweg optrek ken, blykbaar om den spoorweg in het Hexriviergebergte te vernielen. Er worden Engelsche troepen 'gezonden naar het be dreigde punt. Graaf Hermann was met zijnen vriend, met Egon von Bernsdorf op het slot teruggekeerd en had hem aan zijnen vader voorgesteld. Met blijk bare ingenomenheid werd de jonge man verwel komd. Hij mocht een bijzonder aantrekkelijke persoonlijkheid heeten. Zijn gelaatsuitdrukking teekende vooral tegenwoordig zwaarmoedigheid en smart Het was het natuurlijk gevolg’ der laatste maanden, die hij had doorgebracht en waarin hij zich zoo eenzaam had gevoeldaan dat gelaat ontbrak alles wat naar levenslust en blijdschap zweemde, waarop hij «ich anders mocht beroemen en die aan zijne fijne, edele trekken, zooveel be koorlijks gaven dat de jonge man overal eene van den nogal dubbelzinnigen heer Li te denken heeft, is moeilyk te zeggen, ’t Kan best zyn, dat hy zelf aan het verzet van het Hof niet vreemd is. Er moeten in elk geval invloeden aan het werk zyn geweest, als het Hof eerst toestemde, daarna weigerde. De „New-York Herald” beweert, dat het verzet is gekomen van Onderkoningen uit het Zui den, die het juist altyd nogal goed met de vreemdelingen konden vinden, maar voegt er by, dat de bezwaren van die Onderko- gen zelven weer een gevolg van de bezwa ren van het Hof zyn geweest. De meening is ook uitgesproken, dat men enkel te doen heeft met een opwelling van eerlijkheid van een der Onderkoningen aan de Jang-tse, die het niet goed zetten kan, dat China zich plechtig zou verbinden tot dingen, welke het toch niet kan nakomen. Intusschen, het zou al heel sterk met den Chineeschen aard strijden, als dadelijk werd toegegeven, ’t Is daar altyd de tactiek do zaken sleepende te houden en eerst te bui gen, als alle middelen van uitstel zyn uit geput. Daarom heeft men niet zoo byzonder veel te hechten aan den ommekeer van het Hof. De zegeling zal wel komen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1