I9JW 1019 KACHELS WILSKRACHT. kooping ÏRVEK ROND Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 15 Januari WOL No. 8401. II FEÜ1LLE1ON. ►A. a Erven Bnltenlandsch Overzicnij 39ste Jaargang. «9. Intending* van Advertentiën tot 1 uur des inidd. deren, wil hy sich niet blootstellen aan bet st elkander ge- Verspreide Berichten. lizen aan de Vest, irkocht en kunnen icrs dier perceelen groot 14 Aren 4 zonderlijke veiling ten en ddarna ge- neii worden. Wie weetl De Afrikaanscbe zon kan hetzelfde doen wat de Russische koude deed. bezichtigen 25, 28 10 tot 3 nren en tot 11 Uren! tt voornoemde No- JfiEVER te GotuH. ris IGLEEVER, JARI 1901, des het Koffiehuis it, van derhonden, naast k van de Vest te mderlyke en 172a en 173 elkander gelegen Erven j Vrouwesteeg. te 232. Allen by de 1.40. 1 en ERF groot r Huizen en Erven te Gouda, ingang jang tusBchen wyk legebruik van die aanvaarden, tien perceelen Gouwe, elk breed Vierde Kade, elk mig als zü zjjn of Frankrijk De verkoop in het openbaar van de En- gelsch-Amerikaansche Katholieke kerk te Parys, noodig geworden doordien de gees telijken, die er dienst verrichtten, verklaard hadden de verschuldigde belasting niet te kunnen voldoen, is belet door een Ameri- kaansche dame, die den geestelijken twintig duizend francs beeft doen toekomen. De bevelhebber van het eskader in China, admiraal Pottier, is ziek, zoodat hij er aan moet denken naar Frankrijk terug te koeren en zyn pensioen te nemen. De koning heeft de keus getroffen ten aanzien van zyn op de postzegels af te drukken portret. Het zal en face afgedrukt worden op de zegels, die min of meer zullen gelijken op de Noorsche. Italië heeft ook zyn advocatesignorina jk O No. 168 en t>. 1 tot 4. 6* te zamen groot ikende den hoek t, worden na af- ag, eerst by ge- ecombineerd. 172 en 172a is ivaardeii 1 Aptil Ie week verhuurd voor f 1.50,0 173 1 169 voor f 1.50 trouwmaar dit doet weinig af aan het feit dat wie zyn hand in een byenkorf steekt om te rooven, zich niet mag beklagen als by gestoken wordt. Prins Tsjoen scbynt ons niet de geschikte persoon toe om deel uit te maken van het gezantschap dat keizer Wilhelm nederig ver ontschuldiging meet gaan vragen wegens den moord op baron von Ketteler. Het is intusseben merkwaardig, dat een zoo hooggeplaatst man als prins Tsjoen openlijk durft zeggen dat de Bokser-bewegirig geen oproerig dryven is, maar een vader landslievend streven. Men weet dat Sir Robert Hart, die altijd voor een der boste kenners van China gold, het eenigen tijd geleden op eena verbruid heeft in zekere kringen, toen hy iets dergelyks verzekerde, en zyn overtuiging uitsprak dat de jongste gebeurtenissen onder de Chineezen een gevoel van vaderlandsliefde hebben opgewekt, tot dusver onbekend onder een bevolking die anders alleen aan haar geboortestreek ge hecht pleegt te zyn en die voor China, als geheel, eeuwen en eeuwen lang geen vader landsliefde heeft kunnen gevoelen, omdat China voor den Chinees de wereld was, de tegenstelling met andere landen dus byna geheel ontbrak. De meening van Mgr. Favier, den dezer dagen in Frankrijk teruggekeerden bisschop van Pekingdat binnen enkele maanden in China alles weer by 't oude zal zyn en de vreemdelingen en de zendelingen hun invloed geheel herwonnen zullen hebben, zal wel hoofdzakelyk berusten op zijn eigen wenschen. Zaterdagmorgen vielen ÖO^Jdafij^ir^nder bevel van commandant ÖCyers, na de tele graaflijnen te hebben afsneden, Kaalfontein het derde station a/n den spoorweg' van Pretoria naar het Zuiden, aan. Het garni zoen bestond uit 120 man onder bevel van een luitenant. De Boeren omsingelden het station en beschoten bet met kanon en on afgebroken geweervuur. Een Britsch soldaat sloop door de linie der Boeren en bereikte het station Olifantsfontein, vanwaar hy naar Pretoria om hulp seinde. Onmiddellyk werd een gepantserde trein met versterkingen af gezonden. Middelerwijl slaagde het garnizoen erin de Boeren zonder eenig verlies terug te dryven. De Boeren lieten drie gewonden op het slagveld achter. Voordat zy heengin, gen, vernielden de Boeren den spoorweg ten zuiden van Kaalfontein. Lord Kitchener seint uit Pretoria bericht van verschillende gevechten, waarin de Boe ren teruggedreven werden. Aan beide zyden werden kleine verliezen geleden. In een ge vecht by Senekal sneuvelden Commandant Dupreez en acht Boeren. Een troep Boeren van ongeveer 120 man is gezien by Tulbaghkloof, ongeveer honderd mijlen van Kaapstad. In het district Beaufort West zwerven ook Boeren rond. I.IllINIIE Ullll I \T München, waar by wegens een oogziekte onder behandeling is, naar Meran getele- grafeerd, dat hy getrouw aan zyn woord de benoeming niet aanneemt. Hy zal dus niet in den Ryksraad terugkeeren, wat een slag is voor ben, die het oude verbond van Duitsche clericalen met Czechen willen doen herleven. De clericalen hebben over het geheel nogal klappen gehad, maar er is nog niets van te zeggen, hoe de meerderheid samengesteld zal zyn. Over do geheele linie treden de Boeren defensief op. Zy vallen op de Engelschen aan in de Kaapkolonie, in den Vrijstaat en in Transvaalen Kitchener is al tevreden wan neer hy de aanvallen der Boeren kan af slaan en daarby niet al te zware verliezen lijdt. Wy krygen natuurlijk alleen telegrammen uit Engelscbe bron, die den toestand zeker minder erg voorstellen dan hy isen uit die En/elsche berichten blijkt zelfs, dat Kit chener niet kan houden wat hy bezet heeft. Hy moet om te zorgen dat do Boeren niet alle convooien wegnemen, zyn ttoepen con- centreeren, zooals hy dat noemt, langs de spoorwegen. Men zou dat „terugtrekken” kunnen noe men uit het geheele westelijke deel van Transvaal, en uit alle garnizoenen in den Vrijstaaten hy geeft daardoor den stouten BoerenaanvoerdersBotha, De Wet, De la Rey en den anderen gelegenheid nu eens hun krachten te beproeven op het afsnijden dier communicatie-middelen. Troepen zenden naar de Kaapkolonie is ▼oor Kitchener ónmogelijkhij kan zyn „ge concentreerde” troepenmacht niet vermin- Telefoon No. 59 ADV E 11T ES TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Egon von Bernsdorf bevond rich in niet geringe verlegenheid; hij legde het meisje, dat nog steeds buiten kennis was, zachtkens neder, haalde frisch water uit de beek, wiesch haar voorhoofd en hare slapen en hoopte dat zij weldra zou bijkomen Vergeefs I Enkele seconden werden in Egon’s voorstelling urenhij verloor zijne kalmte van geesthij Was der kalmte nabijwat zou hij be ginnen Nogmaals haalde hij frisch water, tilde haar van den grond en legde haar schoon kopje tegen zijn schouder. Hij het wat frisch water in haren mond druppeleneindelijk opende zij de oogen en keek verbaasd in het rond. Na eenige oogenblikken waa zij weer volkomen bij hare ken nis, zij wierp een angstigen blik naar de plaats waar de Zigeunersvrouw had gestaan Bernsdorf begreep dien blik en stelde haar gerust door te zeggen»Zij is weg, mejuffrouwwees maar niet bang; de landloopster komt zeer zeker niet terug.” Clara want zij was het werd pas lang zamerhand in staat hare gedachten te verzamelen en zich den eigenaardigen toestand voor te stellen waarin zij zich tegenover den jongen man bevond. Hare wangen purperden zich met het liefelijkst rozerood, met 4sp blos der verlegenheid Na een odgrnblik vaM> nadenken evenwel ieikte zij den vreemdeling dwi hare gewone beminnelijkheid de kleine fijne hand, sn sprakClara von Felsburg dan* w voor* uwe hulp, mijnheer. Gij hebt mij vaneen» ontzettenden angst bevrijd. Wees zoo goed mij te volgen, 'opdat ook miin vader u zijne erkentelijkheid kunne betuigen Nog nooit is mij zoo iets,** ging zij met bijzondere lieftalligheid gevaar van een ergere nederlaag. En daar om kunnen de Boeren in de kolonie naar hartelust huishouden, zonder dat Engeland de noodige troepen heeft om ben tegen te houden. Reeds is alles wat beschikbaar is opgecommandeerd, zyn matrozen geland te Kaapstad, en worden de gevangenen op de schepen bewaakt door reconvalescenten. En nog zyn er geen troepen genoog beschikbaar om den opmarsch der Boeren te stuiten. .Ik verafschuw dezen oorlog, ik verafschuw de politiek die hem, opdrong, ik verafschuw de manier waarop de oorlog werd gevoerd, ik verafschuw de onwaardige geestdrift, ge toond by de neerlaag van een handvol Boe ren, vechtende voor hun land, tegen een tienmaal sterkeren vyand, voorzien van al de rijkdommen van Engeland.” Met deze woorden heeft lord Coleridge rekenschap gegeven van zyn wegblyven aan het feestmaal der Engelscbe liberale party. Op zichzelf moge deze uiting van óen persoon nu geen byzondere waarde hebben, maar hier geldt hetzelfde wat voor den omkeer van de „Daily News” geldt: 'tzou niet gebeurd zyn als de stemming van bet publiek het niet kon verdragen. Een jaar geleden zouden zulke woorden zyn veroordeeld als landverraad en als vaderlandloostegenwoordig ziet men er een opvatting in, die ook recht van bestaan heeft. Bovendien zal het Engelscbe publiek nog heel wat te hooren krygen, dat de geestdrift dooft en dat zal doen verlangen naar een vrede tot eiken prys. Het bericht dat Kitchener bevel gaf de niet aan de spoorlijn gelegen kleine garni zoenen terug te trekken, is niet zoo nieuw. Reeds een vorige week leidden we uit de ontruiming van Jagersfontein en Fauresmith af dat de concentratie begonnen was. Maar wat zal het baten P De spoprweg van Kaap stad naar Pretoria en van daar naar de Portugeesche grens heeft een lengte van 2252 K.M. Voor een af doende bewaking van zulk een lengte is natuurlijk niet te zorgen, en daarom blyft het mogelyk, dat Kitchener ten slotte de lange lyn moet oprollen. Veel hangt daarbij af van de vraag, wat de Boeren in de Kaapkolonie zullen kunnen doen, om Kitchener af te snyden. Want werd de spoor weg op verschillende punten dicht by de basis en op een punt by de Oranjerivier vernield, ja dan zou wellicht een terugtocht noodig worden, die op een vernietiging zou kunnen uitloopen. Er is wel eens gezegd dat Pretoria een tweede Moskou zou kun. Telefoon No. 59 De l itgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. Prins Tsjoen, 's Keizers broeder, heeft by zyn aankomst te Peking eenige dingen ge zegd ,die de westersche Regeeringen wel eeus mogen overdenken. „Hy schryft, zoo seint Reuter, de uitbarsting toe aan de handel wyze van de volken, die na het verkrygen van handelsvoorrechten zich vetmesten van de winsten, en aan China ongewenschte ver dragen opgedrongen, onder bedreiging van anders beslag te zullen leggen op de schoonste deelen des lands.'* Ziedaar de Cbineescho kwestie in een notendop, gelyk de Engelschen zeggen. Ook wat Tsjoen zegt van de plotse linge uitbarstten die in den aard der Oostersche volkeren liggen, is niet tegen te spreken, en evenmin zyn bewering dat de Chineezen het vredelievendste volk van de wereld zyn. Zy hebben echter ook den naam van het wreedste volk ter wereld (een repu tatie die hun wellicht door Turken, Perzen en Noord-Amerikaansche stammen betwist wordt), en geen beroep op de Fransche om wenteling kan de Chineesche regeringsper sonen vrypleiten van schandelijke kwade In Oostenrijk duren de verkiezingen nog altyd voort. Daar heeft men er nog eens plezier van. Baron Dipauli, die vóór de ver kiezingen verklaard had alleen in zijn oude district gekozen te willen worden, heeft uit voort, »in het park overkomen; anders zou ik er niet aan gedacht hebben, alleen te blijven.” Egon von Bernsdorf noemde zijn naam en be speurde met blijdschap dat Clara von Felsburg niet zonder ingenomenheid in haren redder den vriend haars broeder» begroette. Met blijkbare inspanning van al hare krachten liep het meisje naast hem voorthare edele houding, het verhe vene in geheel hare persoonlijkheid, dat ieder die haar zag aan de verschijning van een engel deed denken, kon niet nalaten diepen indruk op den jongen man te maken. Egon von B -rnadort had reeds zeer vele beval lige meisjes ontmoet, maar iets dat vergeleken kon worden bij Clara’s schoonheid had hij nog nimmer gezien Onwillekeurig kwamen de woor den van de Zigeunersvrouw hem in de gedachte »De man, dion gij hebt uitverkoren, zal nooit den wensch bij zich voelen opkomen om u te omarmen.” •Neen, neen I” overwoog de jonge man, »de oude vrouw heeft de waarheid gesproken. Zulk een wensch is onmogelijkwant zij is een engel en is te na aan God verwant, dat een mensch haar zou kunnen begeeren In stille vroomheid hnar te aanbidden, zoo als men het een liefelijk Madonna-beeld doet, haar vol bewondering, met gesloten lippen gade te slaan, zoo als men het eene heilige pleegt te doendat zijn de gevoe lens die dit onbeschrijfelijk heerlijk wezen wekt.” Clara liep zwijgend, met gebogen hoold naast hem voorthij waagde niet haar in haar gepeins door eene vraag te storen. ffTordt vrvolgd.J 20) •Ge behoeft mij niet te waarzeggen,” zeide het lieve kind met nauw hoorbare stem. »Mijn lot is in de handen van mijnen hemelschen Vader, den almachtigen God, die tot ons heil voor de menscheu verborgen houdt wat de toekomst over ons beschikt. Verlaat mijGa weg I Gij maakt mij bang. Ga I Oogenblikkolijk 1” •Ik ga niet heen,” hoorde Bernsdorf eene krij- schende vrouwenstem antwoorden. »Ge zult en moet mij hooren. Ik haat u allen, rijke lui; en ik haat u, omdat gij mooi zijt. AchMagda mijne Magda, was mooier, veel mooier dan gij. Toen kwam een rijk heer en ontstal mij mijne mooie Magda, mijn eenig, innig geliefd kind, de koningin van onzen stam. Daarom haat ik u allen en zal u kwrad doen zooveel eazoo dikwijls als maar in mijne macht is. Gij wilt der oude, Zigeunersvrouw, mij oud moedertje, uwe hand niet reiken Dwaas kind,” smaalde de vrouw pp spottenden toon, »ik behoef haar niet eens te zien Uw lot kan ik uit uwe oogen lezen, en om u uwe toekomst te voorspellen heb ik niet noodig de lijnen uwer hand gade te slaan. Hoor daii en versta mijne woorden, die even zeker bewaarheid sullen worden als dat Gods zon in het Oosten opgaat en in het Westen weer verdwijnt Gij By het Prnlsische Huis van Afgevaardig den is het kanaalontwerp ingediend, waarby 389,010,700 mark wordt gevraagd voor don aanleg van een kanaal van den Ryn over den Weser naar de Elbe bij Maagdeburg, van een kanaal van Berlijn naar Stettin voor de groote scheepvaart, van een water weg tuischen don Oder en den Weichsel, er, Zln^werker. )S), In Huur. van Sileziö naar het Boven-Spree-kanaal en voor de reguleering van don Beneden- Oder, de Beneden-Havel en de Spree. zult leven, schoon kind I maar smart zult gij te lijden hebben, strijd te voeren om den wille van uwe liefdeonbeantwoord zult gij haar in uw hart moeten verbergen Ge zult beminnen, meisje, maar de man, dien gij hebt uitverkoren, zal nooit door den wensch worden bezield u te omarmen. Men zal u de bruidskroon, met myrthen door vlochten, op het schoone hoofd zetten, eer een jaar voorbij is. Hahahaha l” lachte «ij met een heesch keelgeluid, »haha I de bruid is getooid zij wacht op den bruidegom. Hij wacht u ja, mijn kind 1 maar niet hier, niet op aardede he- melsche bruidegom wacht u. Men geleidt de schoone, rijk uitgedoste bruid niet naar de kerk, niet naar het altaar men strekt u uit in de zil veren doodkist en legt u weg in het donkere graf Een worm een worm des bederf» knaagt aan uw jeugdig leven, gij zijt een prooi van den doodl” gilde zij met akelige, afschrikwekkende stem. Eer de oude vrouw die woorden had geëindigd was Bernsdorf toegeschoten, om de hand op de Zigeunersvrouw te leggen, en haar als landloopster te laten straffen. Het verschrikte meisje had echter het eerst aan zyne hulp behoette Mé/ cpn kreet 'van angst was zij machteloos achterover In jy’ar kussen gevallen. Zacht en voorzichtig legde Egon zijn arm om hajen schouder, hief de andere hand dreigend tegen de Zigeunersvrouw op; met een spottenden lach om de lippen ontsnapte tij in het kreupelhout en was binnen weinige oogenblikken verdwenen. Een paar dagen later vond men haar, terwijl zij in wilden waanzin zich de haren uit het hoofd rukte. Na een kort daarop gevolgd zenuwtoeval had zij den laatsten adem uitgeblazen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1