MM.” I rosen BINNENLAND- riHGIN 1 WILSKRACHT. Dinsdag 22 Januari 1901. 39ste Jaargang. No. 8407. Boltenlaodscb Overzicht. en 78. opstelling I lari 1901. LGEZELSCHAP AAR. en Zuiden. Koop twee naast lüizen FEUILLETON. 'AALS, lier, dit mid- Of?? a Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. i het Haweljjk Ss Zn Gouda. (Wordt vervolgd.) I plaatsen DINS- onds 8 uur. T BESTUUE. EIJSDEN, 14. i BRUARI 1901 TERVRtf. BBS. I item ■!©C! Bugel, te D 29. PJjJMj del vw'fl ook ie- Meu lette 11 ,,A»ke^| 50 c. dafl|] aken. Te |1 Loth, dé- H Sanders Kg figtlcrtism. [ff ifeeren in de richting :o” (GEL, 661. I mooes ÏÏÏÏÏÏJ i«d, pijn Gabrielle Bompard, de medeplichtige van Eyrand aan den te Parys in het jaar 1890 gepleegden moord op den deur waarder Guoffe, wiens lyk, na verworging in de kamer van Gabrielle, in een koffer verpakt en daarna verzonden werd Ga brielle Bompard, die te dezer zake tot twintig jaar dwangarbeid werd veroordeeld terwijl de in Amerika aangehouden Eyraud ter dood veroordeeld en geguillotineerd werd, heeft in de tien jaar, dat zy in ge vangenschap zucht, zoovele blijken gege ven van beterschap en goeden wil, zoowel te Saint-Lazare als te Clermont, dat er over gedacht wordt haar als hebbende de helft van de haar ongelegde straf geboet, onder toepassing van de wet-Berenger, re gelende de voorwaardelijke invrijheidstel ling, de vrijheid te hergeven. Immer is zy haar medegevangenen ten voorbeeld ge weest door haar werkzaamheid, gehoor zaamheid en onderworpenheid, zoodat men gegronde hoopt heeft, het met kans op succes met haar eens te kunnen probeeren. Wat nog te zeggen ten aanzien van het feest ter herdenking van het tweehonderd jarig kroningsjubileum in PruisenlandP *t Was mooi winterweer te Berlijnalle openbare en vele particuliere gebouwen waren versierd; allerwegen vonden herin neringsfeesten plaats op de scholen en in de kerken op uitdrukkelijk bevel des kei zers de beurs en de rechtbanken waren gesloten en tusschen het koninklijk slot en de Brandenburgerpoort bewoog zicb den ganschen voormiddag een nieuwsgierige, kijkgrage menigte^ verzot opgesabelde en gepluimde menschen, waaraan het te Ber lijn wel nooit ontbreekt, doch die bij deze occasie als uiterst talrijk waren, verplette rend bijna tegenover de simpele civilisten, die by hen niet gelden dan als belasting- producten en werkmachines. Telefoen No. 89. De (Jitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. Ten slotte vermeldt de correspondent als een merkwaardigheid, dat de Koningin juist Vrjjdag, 18 Januari, een dag ouder was dan een harer vóórzaten op den Engelscben troonzy was 81 jaar en 239 dagen George III, haar grootvader, heeft 81 jaar en 238 dagen geleefd. Men kan dus reeds van Koningin Victoria zeggen, niet alleen dat zjj de souverein was die het langst over Engeland heeft geregeerd, maar ook dat zij de Engelsche souverein was die het langst geleefd heeft. den rit een belangrijke hoeveelheid patronen vetloren gaat. De ex-gevangene wist verder te vertellen dat de Boeren ieder drie paarden, alle in goéden toestand verkeerende, mede voerden. Zjj krijgen overvloed van voedsel op de hoe ven, waar zjj langs komen. Hun verkenners en voorhoede zyn altijd in Engelsche khaki- kleederen gehuld. Het vredesprotocol is geteekend in China. De nota, met de handteekeningen der onder handelaars, en het Keizerlijk edict, door den Zoon des Hemels onderteekend en van zyn groot zegel voorzien, is Woensdag aan de gezanten overhandigd. De onderhandelingen over de onderdeelen van de vredes-voorwaarden kunnen nu be ginnen. De Chineesche gevolmachtigden hebben aan de gezanten een keizerlijk schrijven overhan digd, waarin de bezwaren van het Hof tegen de gestelde vqorwaarden worden ontwikkeld. De Keizer verzoekt de forten bij Takoe niet te doen slechten, doch die te doen be zetten door de vreemde troepen. Hij verzoekt verder den invoer van wapenen niet voor onbepaalden tijd te verbieden, maar in de vredesvoorwaarden een tijdstip aan te wijzen, waarop dit verbod zal eindigen. Verder dringt de Keizer er op aan, dat tnttti verdere strafexpedities der verbonden troepen zullen worden gestaakt. Bovendien geeft de Keizer aan de gevol machtigden last om de volgende vragen te stellen aan de gezanten. Hoeveel grondgebied zal worden bestemd voor de gezantschappen? Hoe sterk zullen de wachtposten voor de ambassades zyn, na het vertrek van de vreemde troepen Hoe groot het bedrag waarschijnlijk wezen zal voor de kosten der militaire operaties? Wanneer zullen de openbare gebouwen en de archieven te Peking weder aan de Chi- neezen worden teruggegeven? Over de bestraffing der schuldige ambte naren heeft de Keizer in zyn nota aan de gezanten niet gesproken. Frankrijk 'De Raad van State heeft verworpen bet appél van majoor Esterhazy tegen het de creet, waarby hy op pensioen is gesteld op advies van den Raad van Enquête, voor welken htf zich in het jaar 1898 om discipli naire redenen te verantwoorden had. 26) Zijn kind was beminnelijker, vroolijker dan ooit; zij was door hare lieftalligheid, door hare toewij ding, door haren vriendelijken lach’het middelpunt harer omgeving. Waartoe dan bezorgdheid. De beide vrienden hadden gehoor gegeven aan eene uitnoodiging der Gravin von Arnheim; de famile von Felsburg wachtte hen 's avonds thuis. De beminnelijke dochter des huizes zat, meer met hare gedachten bezig dan luisterende naar het gesprek haars vaders, in een gemakkelijken stoel en voegde haren vader nu en dan eenige woorden toe, die niet atijd pasten bij hetgeen Graat Wal- demar gezegd had. De Graaf bemerkte er niets vanhij was in eene goede luim en besprak met ingenomenheid zijne plannen voor de toekomst. Geen van beiden had er op gelet dat de lucht betrokken was en donkere, dreigende wolken den hemel verduisterden. Een gierende stormwind, het dreunen van een paar ramen, die met geweld toe sloegen, maakte hen opmerkzaam op het zware weder dat in aantocht was. De Wind gierde met klagelijk gehuil door de toppen der hooge hoo rnen; de takken knapten af en het stot warrelde in hooge zuilen langs de vensters van het kasteel. Het verhevenst schouwspel, God’s majesteit open barende, een zwaar onweder was ophanden. Een Keizer Wilhelm, kleinzoon ran koningin Victoria, vertrok Zaterdagavond te 6 uur van het Poetdammer Station met den hertog van Connaught over Vlissingen naar Engeland. Zjj kwamen Zondag te 6 u. 20 min. ’s avonds aan Charing Cross station aan. Zij werden u ontvangendoor den prins van Wales, den hertog van York en prins Christiaan. De Keizer bega! zich naar het Buckingham-pa- leis. Z. M. vertrok hedenochtend tetiennur naar Osbome. Het bulletin van Zaterdagavond 6 uur luidtDe krachten der Koningin bleven in den loop van den dag tamelijk goeder zjjn aanwijzingen van een geringe verbetering der symptomen. Het laatste bulletin over den toestand van de koningin, vin nacht te 12 uur uitgegeven, luidt: De toestand der koningin is Zondag avond ernstiger geworden, de zwakte neemt toe, het wordt moeilijk haar voedsel te doen innemen. De correspondent van .Evening News” zegtIk behoef er nauwelijks, op te wij zen welke redenen men voor dè vertninde- ring van de levenskracht der Koningin op. geeft. Het laatste jaar van de eeuw is vóór Koningin Victoria een vsnTte'-somberste irit- haar leven geweest. De dood van haar kleinzoon Christiaan-Victor van Sleeswjjk- Holstein, die van den hertog van Saksen- Koburg, die van Lady Churchill, voor wie de Koningin een oude hechte genegenheid koesterde, waren slagen die haar zwaar getroffen hebben. Ook maakte zjj zich erg bezorgd over de ernstige ziekte van baar liefste dochter, Keizerin Frederik, en dan, in weerwil van de voorzorgen die haar om geving genomen heeft om zooveel mogelfjk de droevige waarheid van de Zuid-Afri- kaansche zaken voor haar te verbergen, het feit alleen reeds dat 4ie oorlog nog voort duurt, heeft haar toch den last van haar jaren en van haar verantwoordelijkheid te zwaarder doen gevoelen. Sir James Beid en Sir Francis Laking, de gewone doctoren van de Koningin, die sedert eenige dagen voortdurend op Osbome verblijf holden hadden er op aangedrongen dat de Koningin zoo spoedig mogeljjk naar Cimiez, in het zuiden van Frankrijk, kon vertrekken, waar het klimaat haar altijd heeft opgeknapt. Maar de leden der konink lijke familie, de prins van Wales in het bijzonder, vreesden dat de overtocht haar te veel zon vermoeien. ij| stelt een JHOORIGHEID zijn nu |R. bflhalve degenen Je ooren houdl direct K en raad vrH; meu genuien. nstltute, LWO JLL. Over den stand van zaken op het oorlogs- terrein is niet veel naders bekend. Het eenige merkwaardige is het telegram over het gevecht by Murraysburg, dat weer een eigenaardige geschiedenis heeft. Op de Dinsdag openbaar gemaakte Ijjst der geleden verliezen, stond achter een vijftig namen vermeld .gesneuveld” of .gewond” by Mur raysburg, maar niemand wist dat daar ge vochten was. Eerst drie dagen na de lyst der verliezen kwam het eerste bericht over het gevecht. De verlieslyst van Vry’dag is ook weer slecht en geeft de volgende cyfers12 man gedood. 19 man aan ziekten overleden. 3 officiers en 11 man gewond. 4 officiers en 4 man vermist. Volgens een telegram uit Durban aan de Standard trekken vyf Boerenkommando’s, te zamen ten sterkte van 3000 man met 6 kanonnen, van Ermelo naar Wakkerstroom op de Natalsche grens. Dit telegram be vestigt dus het reeds door Central News aangekondigde voornemen der Boeren om weder een grooten inval in Natal te doen en voegt er nog aan toe dat den zwakke Engelsche garnizoenen in die kolonie zich reeds op Newcastle terugtrekken. Ook hier schijnt dus, evenals in de Kaapkolonie, een herhaling der geschiedenis van byna ander half jaar geleden te zullen plaats grypen. Vermoedelyk zal de paniek te Ladysmit, Pietermaritzburg en Durban niet minder zyn dan in de zusterkolonie. Een Central ÏJews-telegram uit Pretoria deelt mede hoe de Boeren, volgens een vrij gelaten Engelsch gevangene, overvloed van ammunitie hebben. Zy vullen hun voorraad bovendien aan door alle Engelsche munitie bijeen te zoeken, die ze maar vinden kunnen en waarvan een niet gering deel door de Britsche bereden infanterie wordt verloren. De officieren hebben herhaaldelyk er op gewezen, dat, tengevolge van het ontbreken van kleppen op de bandeliers, gedurende hevige slag deed den grond dreunende vensters kraakten op hetzelfde oogenblik flitste de bliksem door de lucht. »Vader I Heer in den hemelhet is zeker in geslagen. Hermann Bernsdorf I Zij zijn misschien onder weg I” Graaf Waldemar was van zijn stoel opgospron- gen. Als oud soldaat, als man die weet te handelen, was hij ras besloten. «Wees bedaard, kind,” sprak hy en liep naar buiten op het balkon. Even snel kwam hij de kamer weer binnen. >Er is brand in het dorp, kindde groote schuur staat in lichtelaaie vlam I” Hij trok aan de belhet dienstpersoneel kwam haastig de ka mer in. >Laat terstond mijn paard zadelen, het vlugste I” gelastte hij opgewonden. Vader,” vroeg Clara met beangstigde stem, •gij zult mij toch niet alleen laten «Ja, kind ik moet mijn plicht doen en ik ben overtuigd dat gij er niet aan denkt mij daarvan terug (e houden.” Graal Waldèmar zat in den zadelnaast hem reden bedienden te paard. De brandspuiten rol den over de brug, het dreunen klonk angstwek kend tot in de huiskamer. Met een knecht achter zich reed Graaf Waldemar in snellen galop vooruit, de allée af. Na dien eenen zwaren slag was het onweer bedaard naar het scheen; eene onbehagelijke kalmte, slechts eene enkele maal door een angstkreet uit het dorp afgebroken, trad in de plaats van het woeden der elementen. Justina betrad met Clara, die door de onsteltenis en uit bezorgdheid voor Ruim 40 fabrikanten van oliën en vee- voederkoeken, uit lyn- en raapzaad geslagen geven per adres aan den Min. van B'inan- ciön te kennen, dat zy teleurgesteld zyn met de wijzigingen door hem in het tarief van invoerrechten voorgesteld. By het nieuwe tarief toch worden die rechten voor verscheidene artikelen verhoogd en andere, die tot dusverre vry waren, daarin opgenomen. Door deze regeling wordt met het begin, sel van vrijhandel geheel gebroken en kun. om het te besteden ten bate der ongelukkigen. Dank u. mijn kindl Wat zult gij nu begin nen, Clara Gij zijt toch niet bang om alleen te zijn?” O neen, volstrekt niet. Het spijt mij dat ik niet met u kan gaan. Dat kan ik niet, maar voor de ongelukkigen bidden, innig en vurig bidden, dat kan ik en dat zal ik.” >God’s bijstand is machtig, mijn kindde mijne gering. Smeek over de ongelukkigen al God’s barmhartigheden af, en gij hebt meer voor ze gedaan dan ik te doen vermag.” De lucht was zwaar bewolkt, maar geen regen bui ontlastte zich uit de wolkengevaarten. Eene vroege schemering werd door stikdonkere duister nis vervangen De nog altijd voortwoekerende vlammen, af en toe de vonkenregen, de lekkende vuurzee maakten een vreeselijken indruk. Clara bad. Zachtkens werd de deur geopend. Marie trad binnen. Begrijpend wat hare vriendin deed, knielde zij naast haar neder: zij baden samen voor de door het zware onheil beproefden. •Marie,” sprak Clara eindelijk, »ik had u niet verwacht.” „Ik wilde u een poosje gezelschap houden; ik zag Justina ons huis voorbijgaan, ik wist dus dat gij alleen waart. Wees kalm, Clara 1 God zal uit komst geven I” «Ach I Marie het ongeluk in het dorp is zoo ontzettend I Wie is thuis bij de kinderen vroeg zij met bezorgde stem. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hare geliefden zeer opgewonden was, het balkon. Toen de dames naar beneden keken en den brand aanschouwden, ontsnapte onwillekeurig een angst kreet aan hare lippen Het vuur greep met on- gelqofefijke snelheid om zich heende brand was heviger dan zij vermoed hadden. •Justina," riep Clara, «laat ons hulp gaan bie den «Van hier uit hernam hare tante, terwijl zij met het hoofd schudde. «Als wij daarheen gingen opperde Clara on geduldig. «Naar den brand kind, daar kunnen wij niet van nut zijn! Misschien kunnen wij iets doen voor de arme menschen, die het ongeluk getrof fen heeft.” •Kom dan tante Wat draalt gij nog Laat ons dadelijk gaan. Laat ons voortmaken •Clara, gij moogt in geen geval! Denk bij de zen storm aan den hoest, die u weder den ge- heelen nacht heeft gekweld. En ik kan ook niet naar het dorp gaan, om te helpendan zoudt gij alleen zijn I” •O Justinaalweer die herinnering aan mijne zwakke gezondheid, die mij zoo treurig stemt. Waarom wilt gij niet gelooven, dat ik alleen maar zwak, niet eigenlijk ziek ben En hoe gaarne wilde ik gezond zijnNooit heb ik hét leven zoo lief gehad als tegenwoordig. En toch ik ge loof dat gij gelijk hebt Mijne hulp zou niets be- teekenenga daarom alleen, Justina, ik bid het U Clara’s verzoek werd op zulk een hartstoch- telijken toon herhaald, dat Justina niet langer weerstand kon bieden. Clara gaf haar al het geld

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1