WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» I Donderdag 34 Januari 1901. No. 8409. 39ste Jaargang. VEBVEBIJ Bultenl&Ddsch Overzicht. FEUILLETON. Az. EIMEK otterdam. md»rbili»m fiaiemlf - of?? KENNISGEVING. therij .e i. Verspreide Berichten. I. I ,et atoom» n van ms. worden naar da geverfd. oomd of geverfd de gezondheid 'A de Heer m en verven van oben, alsook alle den Koning Eiadalykate *a üddel voor Heeree ander acboenwtrJcf C.M MlllwAOa Man lette goed «merk.— bo»ewerk, HtaeUrte, h—r»e——.Arelw k Zn Gouda^ Telefoon N«. M, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1.011NIIL COURIW. wereld bekend en roffen middel tegen iong-, Lcter in, enz. Inwendig uitwendig in bijna i met goed gevolg - Prijs per flacon f 1.15. jeneeikracht jestal elke pijnlijke overbodig. Met 'oor ongeneeslijk ang> een bijna 22 Brengt genezing en 3, ontstekingen enz. post f 1.60. iderland tlokin 8 Amsterdam idieSchutzentfwthek* hitsch, Oeiterreieh C»ntraal-D»pót Sandee» De, inval der Boeren in de Kaapkolonie breidt zich meer en meer uit. Volgens de jongste berichten is een Boerenafdeeling aan- Frankruk In Montceau les Mines is het weder tot een werkstaking gekomen van de mijnwer kers, die hooger loon eiSchen en nu reeds ten getale van acht duizend bij de pakken neerzitten, terwyl de mynmaatschappyen de paarden uit de mijnputten laten boven brengen. Te Marseille zyn eergisteren opnieuw proeven genomen met een onderzeesche boot, saamgesteld door een ketelmaker van de „Compagnie transatlantique”. Hot vaar tuig heeft den vorm van een sigaar, is twee meter lang, vijftig centimeter breed en duikt en drijft naar gelieven, terwijl de besturing uiterst gemakkelijk en eenvoudig is. In ver band met de tevredenheid van admiraal Besson, wil de uitvinder nu een model bou wen van tien meter lengte. Telefoon Mo. 8$ ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel "meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 4 Inzending van Advertentaën tot 1 uur des midd. treft, kon db premier na al hetgeen er reeds gezegd was, niets nieuws meer geven. De kerkelijke vereenigingen kunnen niet met de gewone vereenigingen gelijk gesteld wor den, omdat bij deze het individu zijn rechten behoudt, wat by de kerkelijke vereenigingen niet het geval isdaar bestaat het Individu niet meer. Het einddoel van de clericale beweging was de tegen-revolutie. De heer De Mun wil de maatschappij bouwen op de Christelijke kerk, de Regeering wil echter door noodzakelijke maatregelen den socialen vrede in de maatschappij verzekeren, die uit de Fransche omwenteling is ontstaan. De Republiek staat open voor allen, die haar beginselen aannemen. Zij zal open blijven, maar het moet dan het streven zijn tot de Republiek te behooren, niet zich buiten haar te plaatsen. Toen het gejuich, waarmee de rede van den premier werd begroet, was bedaard, stelde Brisson voor haar aan te plakken in alle gemeenten. Daartoe werd besloten met 298 tegen 226 stemmen, een uitslag, die opnieuw met luid gejuich werd begroet. Men houdt deze stemming voor beslissend en meent, dat de wet zal worden aangeno men. Voortdurende waakzaamheid zal echter bij de behandeling van de artikelen noodig zijn om door een of andere intrige bij toe val niet een stemming te krijgen, waarop niet gerekend werd. Den socialisten gaat de wet van Waldeck- Rousseau niet ver genoeg, maat meer on meer komt men daar tot de overtuiging, dat deze wet in elk geval nog beter is dan geen wet. Koningin Victoria ia gisteravond kwart voor 7 uur zacht en kalm overleden, om ringd door haar kinderen en kleinkinderen. Zy ging heen, geacht door alle natiën, geliefd en geeerbiedigd door de vele milli- oenen, waarover zy regeerde. In de ge schiedenis van Engeland zal de 19e eeuw, zoo voorspoedig en roemrijk voor het Brit- sche Ryk, steeds de eeuw van Victoria blij ven heeten. Gedurende Hr. Ms. regeering heeft Enge land zijn bloeitijd gehad.... met haar dood komt een tijdperk ten einde, wat nog meer ieder zou getroffen hebben, indien koningin Victoria gelukkig genoeg geweest ware een paar jaar geleden te overlijden. Nu wordt het einde van ^oningin Victoria’s leven en regeering voor immer in de geschied- boeken der beschaving gebrandmerkt door den onrechtvaardigen oorlog der eeuw... bloed rood in stormachtige lucht gaat de zon ten onder, die eens zoo weldoend scheen. Heden zal haar oudste zoon Albert Ed ward, die reeds een zestiger is en groot vader, de regeering aanvaarden. Van hem, den vriend van Rhodes en Chamberlain, koestert men geen groote verwachtingen. gekomen in het district Willowmore in het zuiden der kolonie waar zy een aanval deed op de stad Willowmore, die niet veel meer dan 60 mylen van de kust gelegen is. Dit commando moet een der middelste colonnes zyn, die over Middelburg of Crad dock en Graaff Reinet zyn voortgerukt. De aanval op Willowmore werd, naar de Engelsche bladen mededeelden, afgeslagen door de stadswacht, die met eenige Austra liërs versterkt was. Deze wacht schynt ech ter niet sterk genoeg te zyn geweest, om de Boeren tegen te houdenten minste het com mando zette zyn marsch naar het Zuiden voort in de richting van Uniondale, dat slechts 30 Engelsche mijlen van de kust gelegen is. Men meent, dat het plan der Boeren is zich naar Knysna te begeven, een district, dat geheel in het Zuiden der kolonie aan de zee gelegen iszy werden vervolgd door een afdeeling huzaren onder commando van kolo nel Haig, den vroegeren chef van den staf van generaal French. Bovendien zyn uit Kaapstad versterkingen naar Knysna ge zonden. Niet alleen hier in het zuiden rukken de Boeren naar de zee. In het westen der ko lonie rukken twee commando’s naar de zee. Hetmeest noordelijke concentreert zich in Namaqualand, om de nederzettingen aan de kopermijnen aan te vallen en zuidelyk daar van ia in het district Rhynsdorp een com- mando gesignaleerd, dat 18 Januari aan de Oliphantsrivier legerde, op ongeveer 40 K.M. van den Atlantischen Oceaan. Ook Oudtshoorn, in het zuiden der kolonie, wordt blykens berichten in de Engelsche bladen döor de Boeren bedreigd. Wanneer zy deze plaatsen bereikt hebben kunnen zy in westelijke en oostelyke rich ting aanvallen doen op den spoorweg van Kaapstad en dien van Port-Elizabeth. Het is toch niet aan te nemen dat zy nog zui- delyker zullen trekken, enkel om het ge noegen te hebben den Indischen Oceaan te zien. Inmiddels geeft dit diepe doordringen van betrekkelyk zwakke scharen, die na genoeg geen tros medevoeren, veel te denken. Het wijst in de eerste plaats, gelijk wij reeds hebben gezegd, op de absolute on waarheid van het Engelsche beweren, dat de beweging tot staan gebracht is; in de tweede plaats op de volslagen machteloos heid der Engelsche geregelde troepen en de tallooze vrywilligerkorpsen, en ten slotte op het verstrekken van ^belangrijken „daad- werkelyken steun” dooZ de Kapenaars, die hun republikeinsche vAenden gratis voor zien van alles wat het\Engelsche leger jp groote treinen achter zich^aan moet slee- Egonhet verraste haar, dat de stem haars har ten haar dien naam deed uitsprekèn. Lag Egon haar dan zoo na aan ’t hart BloXend moest zij zich zelve bekennen dat hare gedabhtpni gaarne bij hem, bij zijne gaven en talenten verwijlden. Maar op dit oogenblik voelde zij zich toch te zwak; 't was of haar borst werd toegenepen en thans kon zij zich allerminst rekenschap geven welk gevoel het was, dat haar tot haars broeders vriend aantrok. Het verlangen naar de haren steeg tot eene koortsachtige opgewondenheid. Ein delijk hoorde zij een luid kloppen op de verst verwijderde hoekpoort van het slot. Hubert nam den grooten sleutelbos, en haastte zich om open te doen. Clara luisterde opmerkzaamzij her kende aan de naderende voetstappen den gang van Graat Waldemar, >0 vader I Zijt gij'daar?” riep zij onder tra nen van vreugde. «Zijt gij daar weder I weder bij mij!” ^Lieveling! Dierbaar kind! ik moest u even zien, eer ik mij verkleed. Kom niet te dicht bij mij, want ik ben doornat. Hoe hebt ge het ge had Zonder haar antwoord af te wachten, sprak rhij in één adem voort: „Welk eene ver-' schrikkelijke ramp ik zal u straks alles wel ver tellen.” Terwijl Graaf Waldemar van kleeding veran derde, zette Hubert’s vrouw wijn, thee en een stuk koud vleesch gereed; zij schoot voor haren heer een gemakkelijken stoel bij tafel en gaf aan de ruime zaal die gezelligheid, welke alleen aan eene zorgzame vrouwenhand te danken is. Toen Graaf Waldemar terugkeerde en Clara IDHOORIGHEID xijn nu log, behalve degenen de oaren houdt direct ig en raad vrij genoien, Institute, AGO JEE. pen. Hier komt natuurlyk nog by, dat hoe verder de Boeren doordringen en hun be zoeken brengen, des te meer de nog weife lende Kapenaars vertrouwen zullen krygen. De geschiedenis heeft het zoo dikwijls ge leerd en het ligt zoo in de menschelyke natuur, dat succes een met geringe hulp middelen begonnen, maar met stoutmoedig heid en energie aangevatte onderneming plotieling tot een zaak van algemeene mo- reele en materieele belangstelling maakt. Het is meer dan waarschynlyk dat het on miskenbaar succes der Boeren vele Kape naars de risico van een opstand minder groot zal doen schynen, gelyk een jaar ge leden de zegepraal op Suffolk Hill by Co- lesberg en iets vroeger de nederlaag van Gatacre by Stormberg eerst den strydlust bij vele Kaapkolonisten deden ontwaken. In de Fransche Kamer was het Maandag de groote dag voor de vereenigingswef. Eerst was aan het woord graaf De Mun, oud-cavalerist-officier, achterkleinzoon van den wysgeer Helvétius, en sinds jaren een der'dapperste voorvechters van het Katho lieke geloof. De inhoud van zyn rede laat zich begrypen. Hy vroeg het bewyg, dat de groote rijkdommen der orden een gevaar waren voor den Staat en keurde de ver beurdverklaring af, die alleen gegrond kon worden op een uitzonderingswet als dit ont werp. Men werkte aan de ontchristelyking van het volk, terwyl de intellectualisten tot den godsdienst terugkeerdenmen wilde atheïsten zaaien en zou Christenen oogsten. Toen de premier Waldeck-Rousseau de tribune opging ging van de linkerzijde een daverend applaus op. De rechterzijde ver langde verdaging der zitting en toen dit verworpen werd verliet een deel van die party de zaal. Waldeck-Rousseau sprak kalm maar flink. Hy begon met er nadruk op te leggen, dat het hier do stryd gold tusschen het burger lijk en het geestelijk gezag en het daarom onmogelyk was om toe te geven. Alen had hier niet te doen met een gelegenheidswet. Ik heb, ging de premier voort, reeds im 1882 den dag na den val van Gambetta, deze wet ingediend, die door het Kabinet was bewerkt. Ik heb in het Ministerie-Ferry, waar ik naast den heer Méline zat (gelach) het ontwerp verdedigd. De tegenwoordige Regeering heeft van dit ontwerp een voor naam artikel van haar program gemaakt. Dat is het eenvoudige antwoord, dat ik ge ven kan tegenover zekere beweringen waar van de perfldie genoegzaam bekend is. Wat de verdediging van het ontwerp be- met innige liefde had omhelsd, klaarde de som bere uitdrukking van zijn gelaat op. Nadat hij zich mtft spijs en drank verkwikt had, herhaalde hij nog eens dezelfde woorden,: >Welk eene ver schrikkelijke ramp, mijn kindI” Clara had een laag stoeltje gekregen en ging zoo dicht mogelijk bij haren vader zittenzij sprak geen woord, maar keek hem van tijd tot tijd aan als wilde zij zich vergewissen dat hij daar nog naast haar zat. Graaf Waldemar bewaarde nog steeds het stilzwijgen over de rampzij liet het moede hoofdje tegen zijn arm leunen en wachtte geduldig het oogenblik af, waarop hij spreken zou De oude dienaar bleef in de kamer, al stond hij óp een bescheiden afstand. Graaf Waldemar doorleefde nog eens de laatste ureneindelijk sprak hij »Uw broeder is man gewordendaarvan zijn heden de bewijzen gele verd.” Clara sloeg de sprekende oogen tot haren vader op, doch viel hem niet in de reden. In afgebroken volzinnen verhaalde de Graaf von Felsburg: »De vlammen waren eene korte poos zoo hevig, omdat de bliksem op twee plaatsen tegelijk was ingeslagen. De bluschmiddelen waren in onvoldoenden staat en helpende handen in veel te geringen getale voorhanden. Verscheiden boe ren waren nog in ’t bosch, weer anderen op den akker bezig. Achhoe menig huisvader heeft 's middags zijn lief, net gemeubeld huisje verlaten om bij zijn thuiskomst eene leege plek, een puin hoop te vinden Dat het personeel van het kasteel naar den brand was gezonden, droeg zijne goed keuring weg. „De brandklok had vroeger moeten juiden,” dus besloot hij, terwijl hij Hubert een Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER? en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van de firma Van der Harst Co. te’sGra- venhage om vergunning tot oprichting eener ijzer en kopergieterij gedreven door eene Stoommachine in het perceel gelegen aan de Vest Wijk O No. 567» 568. Kadastraal bekend Sectie D. No 3173 Dat op Woemdag den 6 Februari 1901, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „drie dagen" vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 23 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. verwijtenden blik toewierp „Maar, Uwe Genade. antwoordde deze ver schrikt. „Zwijg, maar oude I ik heb het ook vergeten,” viel de Graaf hem in de rede. »Moge God er’ons voor bewaren dat er weer zute een brand komt; maar mocht dit het geval wezen, geef gij dan bevelen, Hubert, in mijn naamik geef u daartoe van dit oogenblik af het recht.” Eerbiedig, niet meer denkende aan het verwijt, boog de oude trouwe dienaar. Hubert,” sprak Graaf Waldemar weer, en zijne stem trilde van aandoening, „wat zal mijn mooi dorp er njorgen verschrikkelijk uitzien! Die arme beklagenswaardigenIk ben een oud sbldaat en heb in den oorlog veel ellende gezien. Ge weet het, Hubert, gij waart er ook getuige van de strijd op loven en dood tusschen mannen en jongelingen is aangrijpend, doch de strijd met een ontketend element, dat met alle menschelijke in spanning spottend alle krachtsbetoon weerstre vend, met zijn vernielend vuur steeds verder om zich henen grijpt, is nog verschrikkelijker. Nooit heb ik zoo iets beleefd. Mijn leven lang vergeet ik de angstkreten niet, de woeste uitroepen der smart, het handenwringend schreien van vrouwen en kinderen. Hubert”, dus ging hij voort, nadat hij eene poos zwijgend voor zich uit had gestaard, •mijn vaderhart heeft heden voor het eerst onder vonden, wit beven en sidderen is; mijn hart heeft gebonsd van fierheid en bewondering. (Wordt vervolgd.) •8) Toen zij weder in de huiskamer was gekomen jnoest zij gaan liggenzij trilde op hare beenen, die het verzwakte lichaam niet konden dragen. Hubert’s vrouw gaf haar een kop warme thee en een glas krachtigen wyn. Na een korte poos kwam zij weer bij en verzocht Hubert nog eens naar den brand te zien. Regen en wind sloegen zoo hevig tegen deuren en vensters, dat de oude man geen balkondeur kon open krijgen. >Ik zal even naar den kleinen toren gaan,” sprak hij, »daar kan men verder zien dan op het balkon ik ben in een oogenblik terug en breng u naar ik hoop goede tijding, juffrouw Clara 1” Eenige ©ogenblikken later trad hij met een op geruimd gelaat de kamer weer binnen en berichtte dat er geen vlam meer te zien washier en daar zag men het vuur nog zachtkens gloren. »Maar het is dan ook geen gewone regen,” sprak hij, •alsof het een wolkbreuk is, vallen de waterstroo- men naar beneden >God zij gedankt!” antwoordde Clara. Toen haar hart ietwat gerust was omtrent de ongeluk- kigen, trad de zorg voor hare dierbare betrek kingen weer meer op den voorgrond. „Ach I” dacht zij nu, kwamen zij maar terug, mijn va der, mijn broeder, tante Justina en Egon I”

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1