I lessen EfE afeeren in de richting :o” /AALS, NGEL, 661. ksen. rotsen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. huizen I Dinsdag 29 Januari 1901. 39ste Jaargang. No. 8413. Buitenlandse!] Overzicht. en 78. BINNENLAND. FEU1LLE1OX. WILSKRACHT. e Koop n twee naast INERS, RS igen •1. Zuiden. 1NSMA, peller, rdt ditmid- end raooaa 4 v icht, dat op 1 1 Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des inidd. s stelt een ich beleefd aan Zn Gouda. (Wordt vervolgd.) IEN. Aanmel- et overlegging meer getuig- Iers of voogden, i kind of pupil ien. Vereischte irecteur, HÜBER. ladelytatt en ge. iddel voor Heer eg indar ac boenwerk. C.N. Miillar&C* Man latte (oed tamerfc.— iMowert, HXatariaa, L«ardoaKM,AM*e» AAR. Bn 14. MIDSUIE (III RIM •fsingel. weg D 29. «nwrijnng n Rhauna- udhaii, pjja Slrag JldèrTur" 0j ock U- lette ark „Aakar1.1 -5ÓT..J. ithaken. Te Uloth, di en Haadörs. ken. Tsjwang, Jing-huën, Toeng-foehsiang (met de niet overbodige voorwaarde dat men eerst moet trachten, hem in handen ,te krij gen), en ten slotte Krng-ji, die wel is waar zelfmoord gepleegd heeft, maar nu denkelijk in efflgie terechtgesteld zal worden. often, enz. en alles wat ïsvorlangd met er, tafellinnen Lord Kitchener seinde 26 dezer uit Pre toria Generaal Cunningham viel gisteren by Middelfontein en Kopperfontein het com mando van generaal De la Rey aan. Kolonel Babington bedreigde den flank der Boeren door van Ventersdorp noordwaarts te trek ken, waarop deze in Westelijke richting te rugtrokken. De Britsche verliezen zyn twee officieren gewond, 4 man gesneuveld en 37 gewond. In het gevecht bij Lichtenberg op 17 Ja nuari sneuvelden drie Engelsche soldaten, twee werden gewond en een aantal Yeomen werd gevangen genomen, doch later losge laten. Generaal Smith-Dorrien marcheerde van Wonderfontein naar Carolina, waar de Boe ren zich hadden geconcentreerd en leverde een goed geslaagd gevecht, vijf uren lang, tegen een aanzienlijke macht van den vij and, die de rivier bezet hield. De vijand werd uit zyn stellingen gedreven, waarbij een offi cier sneuvelde, twee officieren en dertien man werden gewond. Een extra-nummer van do „Londen Ga zette” van heden meldt, dat by Koninklijk besluit Keizer Wilhelm is aangesteld tot veldmaarschalk van het Britsche leger. Do aanstelling is gedateerd van heden. De hertog van Connaught overhandigde heden den Keizer het zwaard ter gelegen heid van zyne aanstelling tot Britsch veld maarschalk. De Keizer vierde zyn verjaardag te Os borne, waar by de gelukwenschen van het personeel ontving, in tegenwoordigheid van do hofhoudingen der Koningin en des Ko- nings, van Britsche en Duitsche zee-offi- cieren. De Koning en de Koninklijke familie brachten in den namiddag een plechtig be zoek aan de „Hohenzollern”, waar do Keizer zyn gasten op de thee ontving. Heden ochtend zal de Koning in tegen woordigheid van den Keizer en de leden van het Britsche Vorstenhuis den Duitschen kroon prins de orde van den Kouseband verleenen. De Keizer vergezelt den Koning naar Lon den en keert onmiddellyk na de begrafenis naar Duitschland terug. •Verspreide Berichten. Frankrijk Ei loopon geruchten van een'voorgenomen verkoop van het aan den heer De Roussen toebehoorendo eilandje Porqerolles, aan een Engelschman. Daar dit stukje Fransche bodem een groote rol kan spelen by eventuoele kust verdediging on de marine er tal van stellin gen beoft, terwijl de onderzeesche booten or waarschijnlijk komen te liggen, meent men dat de staat tusschenbeide moet komen tenzy de eigenaar praatjes verspreidt om oen mooi prijsje te bedingen van de regeering lekker gomeakt door andere liefhebbers Duitschland. Baron Wilhelm Karl van Rothschild, chef van het bankiershuis M. A. van Rothschild Söhne te Frankfort overleed gistermiddag op 73-jarigen leeftyd. De minister van justitie maakt in do Staats courant bekend Zijne Hoogheid Hendrik Hertog van Mec klenburg is op den 23sten Januari 1901 ont slagen uit het staatsverband van Mecklen burg-Schwerin. De „Standard” schrijft Nu het wetontworp ter zake van de schadeloosstelling dor gemeentebesturen en schoolbesturen ter ondervanging van de Leerplichtkoston is ingekomen, is het ons een voorrecht te erkennen, dat uit het ont werp de onmiskenbare bedoeling spreekt, om op loyale wyzo de gegeven belofte na te komen. De eerste indruk, dien eerste inzage van het ontwerp maakt, is gunstig. Toch verlieze men niet uit het oog, dat leeren. Zonder dat zij beantwoord wordt wil ik niet als een knaap mijne trouwe liefde in mijn hart kweeken en koesteren ik zal op reis gaan en zóólang verre blijven van mijn vaderlijk huis tot mijne wonden geheeld zijn en ik mijn vader, Clara en Marie met een vrij en vroolijk hart kan tegemoet treden. De liefde is eene goddelijke vonk in den menschhaar tegenstelling is de hartstocht. Mijne reine, innige liefde kan u niet tot de mijne maken, Mariemijn hartstocht mag u niet begeeren; ik zal u het hoogste bewijs mijner achting geven, dierbaar meisje I ik zal be proeven een trouw vriend voor u te zijn en te blijven, zoolang er adem in mij is.” TIENDE HOOFDSTUK. Voor de begrafenis van koningin Victoria is nu het volgende bepaald. Het lyk, dat in 3 kisten rust, wordt 1 Februari van Osborne vervoerd, by welke plechtigheid een zeer Telefoon No. S>3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De' prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dat men er niet aan twijfelen kon of hij wildo Hermann in de ziel lezen. Minder streng werden zijne trekkenernstig maar kalm sprak hij>Graaf Hermann von Felsburg, geen man van eer mag zich het recht aanmatigen te wankelen bij eene beslissing, waarbij hart en verstand eene verschil lende meening zijn toegedaan. Beslistheid moet kde grondslag zijn van al zijne redelijke wenscheny Xlermann, mijn eenige zoonging hij op teede- ren toon voort. «God heeft den mensch een hei lig gevoel in de borst gelegd; dat zal en moet den man meer waard zijn, dan alles wat de werèld biedt Een man van eer moet kunnen strijden, kunnen sterven voor dat gevoelander is het niet het goddelijke, maar eene voorbijgaande zwakheid of een verderfelijke hartstocht, waartegen de man van eer zich verzetten moet, al zou daardoor zijn levensgeluk verwoest worden. Mijn zoon, gij zijt de laatste van uw geslachtgij zult u zeker wel bewust zijn, wat gij als zoodanig verplicht zijt te doen. Beraad u goed bij al wat gij wilt ondernemen en onderzoek u zelven ten strengste. Om den wille van uwe eer, om Gods wil, beslis pas als gij omtrent uw gevoel geen oogenblik meer in ’t onzekere zijtdoe niets, waarover gij later berouw zoudt kunnen hebben, waarover gij misschien eenmaal zoudt moeten blozen." Al sprekende werd zijn toon liefdevoller: Hermann, wees over tuigd ik moet het nog eenmaal zeggenge loot mij. Dat reine, edele, zaligende gevoel, waarover ik straks sprak, kan de mensch niet ongestraft verloochenennooit keert het weer altijd zal hi} er vergeefs naar smachtenvoor de tweede maal openbaart het zich nooit aan eenig Staatsblad no. 38 bevat de wet van den 26sten Januari 1901, houdende naturalisatie van zijne Hoogheid Hendrik Wladimir Al brecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, Hoor van de landen Rastock en Stargard, enz., enz., en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. groote Engelsche scheepsmacht en een sterk Duitsch eskader aanwezig zal zyn. Per trein gaat het lyk naar Londen, waar het in statigen optocht, met veel militair vertoon door de straten naar een ander station gaatop dezen tocht zullen de vorste lijke personen het lyk te voet volgen. ’s Avonds komt het te Windsor aan, waarna het den volgenden ochtend in het binnen het park gelegen mausoleum zal worden bijgezet. Een buitengewoon groot aantal vorstelijke personen zal aanwezig zyn, daar de koningin wel 100 nakomelingen heeft, terwy’l bovendien de koninklijke families van Portugal en van België nauw aan de overleden koningin ver want zyn, aan de moeder van koningin Victoria en aan den prins-gemaal. Vandaar dat een vorstenreunie zal plaats hebbon als zelden is gezien. De tekst der proclamatie, van de troons bestijging, die Donderdag op de bekende plechtige wyze werd afgekondigd, luidt „Aangezien het den Almachtigen God be haagd heeft wylen onze Souvereine Vrouwe Koningin Victoria, gezegender en roemruch- ter nagedaebtenisse, tot Zijne genade op te roepen, door wier overlijden de Rijkskroon van ’t Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brit- tannië en Ierland uitsluitend en rechtiglyk is overgegaan op den Hoogen en Machtigen Prins Albert Eduard Zoo is het, dat wij, de geestelijke en we reldlijke Heeren des Rijks, bijgestaan door de Heeren van de Privy Council van wylen Hare Majesteit en van verscheidene anderen, onder de voornaamste personen van stand gekozen, zoowel als van den Lord-Mayor, de aidermen en de sheriffs van de stad Londen, mits dezen met éene stem en bewilliging van tong en van harte openbaar maken en kond doen Dat de Hooge en Machtige Prins, Albert Eduard, door den dood van wylen onze Souvereine gelukkiger gedachtenisse thans is geworden onze eenige wettige en rechtmatige opperheer Eduard de Zevende, bij de gratie Gods Koning van ’t Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland, verdediger des geloofs, Keizer van Indiö Wien wjj toezeggen alle trouw en standvaste gehoorzaamheid, met alle hartelyke en nede rige toegenegenheid God, door wien Konin- gen en Koninginnen regeeren, smeekende om den Koninklijken Vorst Eduard den Zevende met eene regeering over ons gedurende lange en gelukkige jaren te zegenen.” De pauseljjke encycliek herinnert aan de voorgaande over de sociale qnaestie. Na een opsomming van alles wat tot dusver in dien zin gedaan werd, zegt de Paus dat thaven 182. Marie was op de bijeenkomst ter bespreking van de wijze, waarop zij, die door den brand verarmd waren, het best en het meest afdoende geholpen kpndon worden, pijnlyk aangedaan door het verschil in de uitwendige omstandigheden der beide familiën. Tot heden tevreden en gelukkig, was haar dit verschil nooit zoo opgevallen. Bij deze gelegenheid wns het haar duidelijk geworden - en die ontdekking deed pijn dat zij de dochter was van den armen predikant en al thans naar hare meening slechts weinig voor de ongelukkigen kon doen. Justina ried Marie’s gedachten en herinnerde haar aan het penningske der weduwe uit den Bijbel. 3») Arm kind I Als ik voor een oogenblik mijne eigen smart te boven ben, denk ik aan u met namelooze droefheid want Egon is voor zich zelven nog niet tot klaarheid gekomen. Hij heeft u innig lief; hoe zou ’took anders kunnen?doch hij aanbidt ook Claja, en Angelica’s schoonheid heeft hem betooverd. Heeft zijn hart reeds eene keus gedaan? ik weet het niet; misschien....” >Mijn zoon, gij spreekt overluid over geheimen, die niet uwe eigene zijne,” hoorde Hermann zijn vader zeggen op ernstigen toon. De jonge man was zoo verrast, schier ver schrikt, dat hij den Graaf droomend stond aan te kijken. rik heb u niet beluisterd, mijn zoon,” sprak Graaf .Waldemar op fleren toon«dat ik door uw overluid spreken eeft enkel woord opving, heb ik niet kunnen vermijden. Wat ik hoorde, maakte het mij ten plicht u aan uwe droomen te ont trekken. Adieu, Hermann I” Graaf Waldemar wilde zich verwijderen. Vader I blijf en luister naar de bekentenis, die 'Die ik niet aanhooren wil!" viel Graaf Wal demar hem bits in de rede. Hij bleef staan en z*g zijn zoon met zulk een ernstigen blik aan, do' benaming christelijk socialisme niet nauwkeurig is, evenmin als het epitheon christelijke democraten. Het socialisme streeft naar materieel welzyn, volkomen gelijkheid en gemeenschap van goederen; de christe- teljjke democratie eerbiedigt de beginselen der goddelijke wet, streeft naar het geeste lijk welzijn en moet de rechten der wette lijke en civiele overheid eerbiedigen. De Paus voegt er bij dat de katholieken hun zorgen moeten wyden aan de sociale quaestiën en de verbetering van het lot der werklieden, met behoud van de gemeen schap van pogingen en gevoelens, in stede van ijdele quaesties op te werpen in de pers en in vergaderingen. Men moet handelen en niet redetwisten. De katholieken moeten do werklieden overreden alles te vermijden wat een oproerig en revolutionair karakter draagt, het recht van anderen te eerbiedigen, de patroons te eerbiedigen, matigheid te betrachten en hun godsdienst waar te nemen, ten einde overal den socialen vrede weer te doen opbloeien. By de behandeling van de Doensche be groeting in de Kamer deelde de rapporteur der begrotingscommissie mede, dat do meer derheid van deze commissie voor den ver koop van de Deensche Antillen aan de Ver- eenigde Staten is, mits voor de eilanden een goëdo prys kan worden gemaakt. De com missie acht het op flnancieelo gronden raad zaam in den verkoop toe te stemmen, daar het bezit der eilanden Denemarken op zeer hooge kosten jaagt. De aanneming, do onderteekening, de zo- geüng zelfs van de gemeenschappelijke nota schynt nog maar weinig opluchting gebracht te hebben in den diplomatieken toestand te Peking. De toon der gezanten is-weer drei gend. Zaterdag zijn al de gezanten hetoens geworden over het antwoord dat zy zullen zenden aan do Chineescho regeering, die wel is waar do geheelo nota aangenomen heelt, maar alleen het le, 3e en 4e artikel on- voorwaardeljjk! Men zal nu pris Tsjing en Li-hoeng-stjang aan het verstand brengen dat „de militaire maatregelen der mogend heden zullen afhangen van den spoed waar mede de Chineescho regeering ook de ove rige eischen van hot program inwilligt” wat zeker heel aardig gezegd is, hoewel eenigszins vaag, mjpr misschien do regee- ringspersonen te Si-ngan-toe geen slapeloozo nachten zal bezorgen. Intusschen heeft het diplomatoncorps nog eens de doodstraf goëischt voor vier aan zienlijke Chineezen, bij de troebelen betrok- menschelijk hart. Onderzoek u zelven, mijn zoon, en handel dan. Verwacht van mijn kant geen verdere bemoeiing, geen berisping en geen verzet. Gij zijt meerdeijarig en meester van uwe hande lingen." Graaf Waldemar drukte zijnen zoon de hand en verwijderde zich. Hermann had hem gaarne nog een oogenblik staande gehouden, om hem een woord van dank baarheid toe te voegen. Geheel zijn leven had hij zijn vader met kinderlijke liefde bemind en geacht, doch zoo innig als in dezen oogenblik nog nooit. Hij gevoelde met de hartelijkste dank baarheid dat de op zijn adel zoo trotsche Graaf met groote overwinning op zich zelven gehandeld en, vrij van alle zelfzucht, zijne eigen wenschen aan die van zijn zoon ten ofter gebracht had. Lang oogde hij in kloeke houding zijn vader na, doch eindelijk liet hij bedroefd het hoofd op de borst zakken, en sprak: „Gij dwaalt, dierbare vaderik heb uw offer niet noodig. Doch uwe woorden hebben mij goed gedaan, uwe onbaat zuchtigheid zal mij ten voorbeeld zijn.” Nauw hoorbaar fluisterde hij«Gij gelooft dat Marie mij bemint, dat ik haar tot de mijne kan maken en achttet het uw plicht mij aan het verschil van onze uitwendige omstandigheden te doen denken. Neen, vader I dien strijd heb ik niet te strijden. Neenneende strijd met mijn eigen hart wacht mij. Daartoe zullen uwe woorden mij sterkte en kracht geven, opdat ik de zege behale op een ijdel hopen en verlangen. De innige liefde voor Marie, die gij geraden hebt en waarop gij hebt gezinspeeld, wil en kan ik niet ten minste nog niet! uit mijn hart rukken, maar ik zal het Telefoon Mo. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15regels iï 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1