:gt, iN THEE. MEUK telletfcfh) WILSKRACHT. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JBB.OCD. relsch Donderdag 31 januari 1901. No. 8415. 39ste Jaargang. Baitenlaodsch Overzicht. FEL1LLEJOX. ,uk IN LOON. i ZONEN,, M. ondubalisn Woudimlf geneeskcacht aeestal elke pijnlijke F Verspreide Berichten. LZ. ïitMil. f Zn Giuda. mijne kamer. i! 7 7 ilhaid ia d« voor- WATERVRU. BüLERZBI ittateC! Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. 7 jd Voor 1de en liggende Alle groote. len van pri- Eirst concur- Gasfitter. ZIJN 5TE prl, iwste leen i rvaardii GUI INIIl COURANT K OUDB DAMMER JVÏjR erk: ITCA o K..G- {baar by TERS Jz. 'ha van ecl Hl kurk stee dén naam der Firma PPE VAN Si worden afgele- de pakjes ran vij' en een hed. on» van Nomner er. van nevenstaand ie Wet gedepo- itvoering van ge* i bevelende AART Het uur van vertrek van Cowe, van de Alberta met het ljjk der Koningin aan boord is nu bepaald op Vrijdagmiddag B uur. Het ljjk zal worden neergezet op het achterdek, op de plaats waar een koperen plaat de plek aanwjjst, waar het Jyk van prins Hen drik van Battenberg by den overtocht naar Engeland heeft gestaan. Het aantal Engel- sche ooilogschepen is nu vastgesteld op 28; deze worden in gevechtslinie opgesteld tus- schen Cowes en Spithead, een afstand van ongeveer 10 of 11 mjjlen. Deze schepen vormen de noordelijke lijn van de twee tus- ichen welke de Alberta zal doorvaren; de zuidelijke zal door de vreemde oorlogssche pen worden gehouden. Aan boord van de Alberta zullen zich o. a. bevinden de Koning, de Duitsche keizer, de hertog van Cornwall en York, de hertog van Connaught, de Duitsche kroonprins, de groot hertog van Hessen, de koning van België, de koning van Griekenland, de koning van Por tugal, de kroonprins van Denemarken en eeiiige andere prinsen. Vóór de Alberta gaan het Trinityjacht en dat der admirali teit met de Lord-admiraals. Rechts van de Alberta zal de Victoria and Albert varen met de hofhouding der overleden Koningin aan boord; links de Hohenzollern met ver schillende vorsten van den tweeden rangen andere buitenlandsche vertegenwoordigers. De Alberta zal ’s nachts voor Portsmouth ankeren met de Victoria and Albert en de Hohenzollern. Gedurende den nacht zullen een torpedo-flotille en de stoomsloepen onop houdelijk op en neer kruisen. De overtocht zal twee uur duren. Bij het trekken door de straten van Lon den van den begrafenisstoet zullen ruim 20,000 man troepen den weg vrijhouden. De lijkkist zal op een affuit van een 15-ponder veldgeschut geplaatst worden, waarvan de loop onder de kist zal uitsteken. Het stuk wordt getrokken door zes paarden. Als voornaamste slippendragers fungeeren de Duitsche Keizer en de Tzaar, dan volgen de koningen van België, Portugal en Grieken land en de kroonprinsen van Denemarken en Zweden Noorwegen. Koning Eduard en de Duitsche Keizer en een deel der andere vorstelijke personen zullen te paard in den stoet medetrekken. De beide Huizen van het Parlement zullen en masse deel nemen aan de begrafenis, welke een enorme lengte zal hebben. Te half twaalf zal de trein van Paddington- station vertrekken en te twaalf uur op Windsor aankomen. Daar wordt de lyk- die diensttijd was, zooals b. v. in Duitsch- land, al verkort geworden en zal zoo moge- Ifk, nog meer verkort worden. Over de nieuwe regeling is nog te melden, dat een overgangstijd van 12 jaar gesteld is, en het ministerie van oorlog berekent, dat het ge wone jaarlyksche budget na afloop van den overgangstijd ongeveer 46.000.000 kronen of 12‘/> millioen meer dan in het loopende jaar bedragen zal. Daarby komen de buiten gewone uitgaven, waarvan de belangrijkste zijn aan nieuwe kazernebouw 46 millioen, artillerie-materiaal 14*/, millioen, aanschaf fing van 150.000 geweren 9 millioen, alles over den overgangstijd te verdoelen. Vol gens het nieuwe belastingontwerp, noodig voor de legerorganisatie, zou per hoofd van de bevolking berekend, 32’/j kr. of f 21,50 geheven worden. Frankrijk De allegorische bronsgroep, door den Parijschen beeldhouwer Acbard gemaakt voor rekening van een aantal industriee|en en winkeliers als geschenk voor den czaar, is nu gereed en kan eerlang naar Peters burg vervoerd worden. Het moet dienen als herinnering aan het bezoek vanheteza- renpaar aan Parijs in 1896 en stelt voor den czaar, geïnspireerd door den vrede en de hul de ontvangend van den Franschen handel en de Fransche industrie. Het cadeau zal mogelijk een prettige ver rassing wezen voor den Russischen alleen- heerscher, doch die herinnering juist nu, aan de vredes-idealen van den begiftigde zelven enfin misschien ziet de 'vorstelijke vredes- vriend alleen op het goede bedoelende goed en bloed eischonde oorlogen in Afrika on in China, maken do zaak anders wel tot een parodie sociale toestanden gelijken tred heeft gehou den met zijn belangstelling er voor. dienst gehouden in St. George’s kapel door de aartsbisschoppen van York en van Can terbury. Daarna heeft de eigenlijke bijzet ting plaats. De geheele plechtigheid draagt een tame lijk sterk militair karakter. Inzending van Advertentiën tofc 1 uur des midd. *t Is wel eens meer gezegd, dat het niet alleen de Engelsche regecring is, die heeft te beslissen over de vraag of de oorlog tot het uiterste zal worden doorgevoerd, want dat het leger ten slotte te beslissen zal hebben of het tot het einde toe zou willen vechten. Ongelijk had men daarin zeker niet, want de soldaten doorleven niets dan de ellende van den oorlog, zonder iets van alles wat het moreel in den troep kan staande houden. Daarbij komt dat Kitchener weigert rekening te houden met den duur van het dienstverband en weigert ontslag té geven aan hen wier diensttijd verstreken is. Thans wordt gemeld dat de ontevredenheid van enkele afdcelingen de uiterste grens heeft bereikt. Volgens „Daily Express” dreigen de Essex aan het muiten te slaan. Het is natuurlijk onnoodig er op te wijzen van hoe reasachtig belang het zou zijn, als het werkelijk daartoe kwam. In de eerste plaats oin de groote kans, dat de beweging op andere afdeelingen zal overslaan. Maar ook omdat de aanvoerders ontzenuwd worden» als zij niet op hun mannen kunnen vertrouwen. De kans op zulk een uitbarsting wordt natuurlijk met den dag grooter, te meer nu werkelijk de aanvoer van de voorraden naar de republieken ernstig bedreigd wordt. En dan nog altijd die verliezen! Volgens een door Kitchener gezonden Ijjstje hebben de drie jongste gevechten aan de Engelschen gekost1 officier gesneuveld, 4 gewond en 1 gevangen, gedood 7 en gewond 42 minderen, terwijl verder nog verscheidene yomen werden gevangen genomen, en, ont daan van wat den Boeren bruikbaar was, werden losgelaten. Met de werving gaat het, zoowel in Enge land als in de Kaapkolonie, bij voortduring slechtmen heeft nu reeds voor de bereden politie de dagsoldij op 10 sh. moeten brengen. In de Zweedsche Kamer kwam het inge diende legerontwerp ter sprake. De minis ter van oorlog, Crusebjou verklaarde dat de voorgestelde éénjarige diensttijd voldoende is. De oefeningstyd van 40 dagen, zooals die tegenwoordig is, achtte hij echter ge heel ontoereikend. In andere landen heeft mén een veel langoren diensttijd gehad dan in zijn ontwerp wordt voorgesteld, maar oogen ontroldenzij maakte evenwel geen einde aan de doodelijke stilte, die haar kwijnend gesprek had vervangen. Langzaam stond Clara op; stap voor stap hep zij op hare tante toe en sloeg diep geroerd haar de armen om den hals. »Justina,” fluisterde zij met trillende lippen, «laat ik het eens aan iemand mogen zeggen, aan iemand mogen toevertrouwen! Gij alleen zult vernemen, hoe zwaar het mij gevallen is I” Hare schitterende oogen sloeg zij ten hemel, zij wees met de rechterhand naar boven en sprak fluiste rend, terwijl zij nu en dan door het snikken niet kon voortgaanMijn Vader in de hemelen weet wat ik geleden heb en somtyds nog lijd. Hij heelt mij staande gehouden en verlaat mij niet Zonder Zijne hulp was ik al lang bezweken. Kom Justina I trouwe, moederlijke vriendinkom, volg mij en laat mij spreken slechts éénmaal spre ken. Hier in het vriéndelijk zonnelicht ziet de wereld er zoo uitlokkend uit,” zeide zij, terwijl zij droevig met het hoofdje schudde, »hier kan ik niet met u sprekenvolg mij daatom naar het lieve, stille plekje waar mijn moeder rust.” Justina omarmde het lieve kind hartelijk; spre ken kon zij nietsinds lange had zy dit oogenblik verwacht en gevreesd. Zwijgend richtten beiden de schreden naar de kapel; zij bleven een oogen blik in stille gedachten verzonken aan de plech tige, tot ernst stemmende plaats. Clara zette zich neder aan het voeteinde van het prachtige graf monument en steunde het vermoeide hoofd tegen de neerhangende plooien van het kleed, Waarmede de marmeren vrouwenfiguur gedekt was Na een oogenblik van stilte begon zij met bevende stem De Timos bevat eiken dag een markante mededeeling uit de Times van dezelfden dag in het jaar 1801. En het is zeer merkwaardig, dat op 28 Ja nuari 1801 en op 28 Januari 1901 telkens een Pauselyke encycliek te vermelden vadt. Die van 28 Januari 1801 is een encycliek tegen de overmatige weelde en het weinig véegzame van de vrouwenkleding in die 3k®n- Die van 28 Januari 1901 is een encycliek over de christelijke democratie. Het is werkelijk een verblijdend teeken, dat de Paus zich thans liever met de demo cratische beginselen, dan met vrouwenklee- ding bemoeit. De nieuwe encycliek heeft ton doel het onderscheid te doen uitkomen tus- schen het socialisme en de christelijke demo cratie; de uitdrukking .christelijk socialisme” veroordeelt de Paus. Het socialisme, zegt de Paus, is vooral te veroordeelen omdat het de materieele goede ren boven het geestelijk welzijn stelt. .De sociale quaestie moet worden be schouwd als een moreele en religieuse quaestie niet als een economische quaestie. De rijke moet, zooals het Evangelie zegt, van zijn overvloed geven aan den arme, en een goed voorbeeld geven aan het volk. Christen-de- mocraten moeten, voor alles, worden geleid door de bisschoppen, en deze moeten op hun beurt de kerkelyke tucht hoog houden”. De Voss. Ztg. betreurt het, dat de Paus, na vóór tien jaren zyn zoo voortreffelijke encycliek Rerum Novarum te hebben uit gevaardigd, thans het geven van aalmoezen aanbeveelt als de weg ter oplossing van de sociale quaestie; dit toont niet aan, naar het Duitsche blad meent, dat zijn kennis van de fOp deze heilige plaats bij het graf mijner moe der, laat mij hier zeggen, Justina, wat ik op het hart heb en u het geheim dat mij bezwaart, be kend makenhet zal mij goed doen en mij ver lichting geven.” Een blik van aanmoediging om voort te gaan met spreken, deed Clara vervolgenfluisterend zette zij haar verhaal voort. .Ik herinner mij niet dat ik ooit sterk, geheel gezond geweest ben vaak vleide ik mij zelve met eene valsche hoop, wanneer mij nu en dan zooals bij den grooten brand, meer kracht ten dienste stond dan ik meende te bezitten. Toen vooral maakte het denkbeeld, dat ik eene betere gezondheid zou krijgen mij gelukkiger dan ooit te voren, want nog nooit was ik zoozeer aan het leven gehecht, was mij het leven zoo lief. Lieve Tante I JustinaI” fluisterde zij, »dien avond, dien nacht heb ik een nooit gekend, eindeloos zalig geluk gesmaakt, maar kreeg ook den doodsteek, die rnyne krachten sloopte. Het verhaal dat mijn vader mij deed, maakte mij bekend met het doodsgevaar, waarin Egon Istamelde zij nauw hoorbaar,verkeerd had. Het kloppen van mijn hart, het gevoel van heimwee, van hoop, mijn gebed voor Egon deed mij mijn geliefden broeder, al de ongelukkigen vergetenalleen aan hem, aan niemand anders kon ik denken; ik werd mij toen van mijne o Justina! - van mijne liefde voor Egon bewust. Ware hij van de ladder gevallen, geloof mij ik had het geen dag overleefd Doch hij leefde en was geredAls een verkwikkende zonneschijn ging die zalige zekerheid door mijn geestik voelde mij de zijne, de zijne voor immer! Doch ook wereld bekend on troffen middel tegen L ong-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Prijs per flacon t f 1.1#. overbodig. Met voor ongeneeslijk nlangs een bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz. >r post f 1.60. Tederland: llokin 8 Amsterdam «ndi«8chntzenapoth«lw <ohit»ch, ÜMtcrnieh t C«ntra*l-D«p<H Bande» 34) |h Haar hoofd steunt op de kleine, blanke hand vermoeidheid sloot hare oogenmen zou meenen dat zij sliep, indien niet nu en dan hare lippen zich zenuwachtig bewogen en haar borst op en neer ging, als een nauw merkbare zucht aan hare lippen ontvlood. Een rose-zijden kleedje omsloot hare tengere gestalte tot aan het midden en viel vervolgens in wijde plooien tot op hare kleine voeten. Op eenigen afstand zat Justina; tegen hare gewoonte liggen hare anders zoo bqzige han den ledig in haren schoot; haar vriendelijk oog, dat thans zorg en bange vrees verraadt, rust op Clara. Het helder geluid van eene schoone bari- tonstem doet zich hooren. Op hetzelfde oogenblik ziet zij hoe de wangen van het jonge meisje met een donkerrood worden overtogen; snel verdwijnt het weer en maakt plaats voor een doodelijk bleek. Op meesterlijke wijze zingt Egon von Bernsdorf het roerende lied: Ach I ware ik de avondkoelte Die zacht met uwe lokken speelt. Waar’ ik de haarlok, die in ’t golven Uw voorhoofd kust, uw wangen streelt Justina bespeurde dat groote tranen aan Clara’s Telefoon No. 89 ADVEIl TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. - met een dank baar en ootmoedig hart, of God zijn zegen op onze liefde wilde schenken. Op onze liefde,” her- iiaajuc viuia urocvig>ia meenue immers d; van zijne, van Egon’s liefde zeker kon zijn. «o. i J verliet ik Duitsohland. Volgens bericht uit Frankfort werden Zon dag, na afloop der feestelijke godsdienst oefening, de parade en de overige feestelijk heden ter gelegenheid van den verjaardag des keizers wegens verontrustende berichten, aangaande keizerin Frederik plotseling af gecommandeerd. Later is echter gemeld, dat de toestand der keizerin heel gunstig moet wezen, In een groote vergadering van Polen te Posen, is geprotesteerd tegen de uitsluiting van Poolsche adressen door de post, wat een geweldpleging zonder weerga werd genoemd. Belgis. De gemeenteraad van Brussel heeft eer gisteren in geheime zitting met 23 tegen 9 stemmen en 2 onthoudingen verworpen het vporstel om aan zes door de geestelijke au- toriteiten aan te wijzen vicarissen, verlof te geven tot het geven van godsdienstonderwijs in do scholen der hoofdstad. De weigering wordt gemotiveerd door het feit, dat nu reeds 65 percent der Brusselsche schoolgaande kinderen door hunne ouders onttrokken zjjn aan het godsdienstonderwijs. Italië. Uit het feit van de overbrenging van Bros ei, den moordenaar van koning Humbert, uit do cellulaire gevangenis van Milaan, waar maar één oogenblik! alsof,ze door een tooverslag was opgeroepen, stond de oude Zigeunersvrouw, over wie ik u vroeger gesproken heb, voor mij al dichter en dichter trad zij op mij toevol vrees keek ik haar in haar gerimpeld, toornig gelaat en hoorde ten tweedenmale duidelijk de onheil spellende woorden, die zij mij in den tuin had toegeroepen. Een dichte nevel zonk neer op mijne oogen, ik viel in onmacht.” Met een diepen zucht klaagde het ionge meisje Ach I was ik toen maar voor eeuwig ingeslapen en nooit weer ontwaakt I” Zij kwam dichter bij Justina zitten, legde haar hoofd tegen haar aau en weende bittere tranen. Eindelijk vervolgde zij haar verhaal •Mijn ontwaken was vreeselijk. Niet in staat om een woord te spreken, voelde ik aan mijne zwakte, aan mijne duldelooze pijn in de borst dat de oude vrouw de waarheid had gesproken, dat mijn jonge leven onverbiddelijk een prooi was van den dood. Tegen deze gewisheid kwam mijn lust om te leven, mijne liefde voor Egon op. Gods goedheid, Gods barmhartigheid ontfermde zich over mij, en hielp mij in z waren strijd en bangen nood. Ik badsteeds inniger, steeds vu riger, werd mijn gebedmyn borst werd ruimer ik kon weer denken. Ik smeekte net J— en ootmoedig hart, of God zijn l.efrie wilri» crk.nk.n Or. nnw* haalde Clara droevig; »ik meende immers dat ik w Na een paar uur gevoelde ik mij weer betergetroost verliet ik mijne kamer. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1