^1 1 GT, ■M”. retelling. nr - elsch WILSKRACHT. CAO BROOD. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8431. Bnlteulandscb Overzicht. FEUILLETON. ing tot elijk. >r Moraal. 3tto Erich Hakt- ran M. A. jari 1901. EELGEZELSCHAP EIJSDEN. KEWÏSGEVIXG. nderbilstm Tondttulf Donderdag 7 Februari 1901. 39ste Jaargang. «fiat fess?», ia‘s 1 KEXN1SGEV1XG. Verspreide Berichten. hem heb ik niet (Wordt vervolgd.) Telefoon Na. 8t. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. do Echte in, tMunen- ngen in den num dee vemordigd et wereldba- ebr» Stoll- rut 103. K.G. ioor Otto Erich van M. A. door ig acht uur. i en prfjzen. Zn Gouda den HeerW. vas its van AG-EN c. au «Mr Jfoto- De BURGEMEESTER van Gouda, brengt over eenkomstig art. 15 2e lid der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) ter algemeene kennis, dat gedurende dertig dagen van den 6n dezer maand tot en met den 7 Maart a 3. ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd de STAAT aanwijzende de uit komsten der meting en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendommen, welke vernieuwing, wijziging van grenzen ot eenige andere verande ring hebben ondergaan, alsmede de uitkomsten en uitspraken bedoeld in de artt. 23, 40, 41 en 43 der bovengenoemde Wet. Gouda, den 6 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS rereld bekend en offen middel tegen onf-, Lever* 11, enz. Inwendig litweudig in bijna met goed gevolg Prys per flacon t 1.15. ;enee»krach t estal ®lke pijnlijke overbodig. Mot oor oageneeslljk anga een bijna 22 Jrengt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. iderland ïokin 8 Amsterdam 1die Schutxenapotheke hitich, Oeeterreieh Centrial-Depói banden werd. Een depêche vertelt voorts, dat French onderweg een vyftienponder heeft buitge maakt van verhoogde rechten, in staat zal wezen de hoogere eischen, die de voeding van vervullen, en dat de conservatieven thans ook niet meer tegen do volmaking van do verkeerswegen oppositie zullen voeren. De afgevaardigde Zedlitz zeide namens de vry-conservatieven, dat zyn party bereid is om een overeenkomst aan te gaan, maar beide deelen moeten elkaar te gemoet ko- komende afschaffing van de vrijheid van rechten op den Rijn is een „conditio sine qua non” voor een werkdadige voortzetting van de tol- en handelspolitiek. Heden vervolg der algemeene beraadsla ging. die over een paar dagen wel eindigen zal met verwijzing naar een commissie. 601 DM HE tOlKMiT Frankrijk De staking der mijnwerkers te Monceau- les-Mines dreigt meer en meer algemeen te worden en de stemming der stakers wordt steeds dreigender. Door den geweldigen „krach” te Arras worden feiteljjk alleen de speculanten ge troffen en niet de oliefabrikanten en de verdere industrieelen, terwijl men hoopt, dat er nog heel wat gered zal kunnen worden. De dameskleermakers te Parijs hebben het niet by woorden gelaten: nergens in de groote magazijnen werd eergistermor- gen gewerkt, toch onverwijld vonden er samensprekingen plaats in de Kamers van Arbeid tusschen werknemers en werkgevers en men meent, dat de laatsten wel zullen toegeven aan de eischen, omdat zij niet zoo heel gauw nieuwe krachten in deze kunnen aankweeken. Mik fÜMkt »k VMT U- kutaa«l«na wolite) Ala tml WB -i n - te gavram. Duitschland. In het Rjjksdaggebouw zyn 2 badkamers ingericht ten gebruik© der leden, met mar meren kuip en een masseur, die zyn vak verstaat een en ander waarschijnlijk in verband met te verwachten nieuwe crediet* aanvragen voor de marine De keizer en de keizerin worden in het begin van Mei voor een paar weken in den Elzas op het slot ürville bij Metz verwacht en de rustelooze keizer gaat dan natuurlijk de garnizoenen inspecteeren. Van conservatieve zijde wordt een petitie- beweging op touw gezet, ter wederinvoering van de lijfstraffen in de gevangenissen. Te Brunswijk is een openbare vergade ring ontbonden, omdat een der sprekers itond op haar voorhoofdrij was doodsbleek haré oogen schitterden in bovenaardschen glans. Al hare geliefden waren om haar heen verzameld; voor ieder had zij een vriendelijk woord en be tuigde hare blijdschap met elk geschenk. Egon’s schilderij wilde zij dicht bij zich geplaatst hebben Angelica’s tranen waren hare liefste verjaarsgave. Met innige liefde legde Clara Marie’s hand in die van haren broeder; zij nam haars vaders hand in de eene, die van Justina in de andere handtoen vroeg zij den predikant om een gezang op te zeggen. De trouwe vriend kon haast niet spre ken eerst nokkend, doch dra met vaste stem, droeg hij een gezang voor, over sterven en eeuwig leven en weerzien sprekend, en toen het uit was vouwde Clara hare handen, als ten gebede; de herfstzon wierp hare heldere stralen door het groote venster en overtoog de stervende met een hemel- schen glans Op fluisterenden toon begon zij te spreken„Zijt gij daar weder in uw lichtgewaad? Aan iederen kant éénzoo is het goed I Heft mij langzaam op niet zoo snelhet heeft geen haast I Och toe, niet zoo snel I Ik zie Egon nog Egon en Angelica. Nu niet meer. Mijn vriend Gotthelf, waar zijt gij Nu zoekt mijn oog Hermann en Marie och toe! lieve engelen, rept u zoo nietWaar is Justina Vader lieve, dierbare vader I ach ga niet van mij heen Nu zijn zij allen, allen weg,» snikte zij droe vig, nauw hoorbaar. Vaartwel! vaartwel! wij zien elkander weder, om nooit meer te schei den dan Welk eene heerlijke muziek Volgens een particulier telegram van de Magdeburgiscbe Ztg. uit Pretoria «bestond de bezetting van den post te Modderfontein (ten zuidwesten van Krugersdorp), die Zater dag door de Boeren overrompeld is, uit 7 officieren en 220 man, met een kanon. Dat de Boeren ook dit laatste meegeno men hebben was voor den Engelschen op perbevelhebber niet belangrijk genoeg om vermeld te worden. Deze correspondent geeft ook de reden waarom de ontzetkolonne den val van den post „niet kon verhinderen,” gelyk Kitchener het noemdedie kolonne frerd met zwaar verlies teruggeslagen. Het nieuwste plan van Kitchener, dat hy nu tegen zyn onverslagen en nooit ontmoe digden vijand in toepassing brengt, is weer breed opgevat en ziet er op papier bijzonder vervaarlijk uit. Den 27en der vorige maand zyn de zeven colonnes, waarvan een vroeger telegram be knopt sprak, op marsch gegaan en wel Smith-Dorrien van Wonderfontein, Campbell van Middelburg, Alberson van Eerstefabrieken Knox (een andere dan die de Wet achter volgde) van Kaalfontein, Allanty van Zuur- fontein, Dartnell van Springs en Colville van Greylingstad. Alle deze punten liggen, zooals op de kaart is te zien, betrekkelyk dicht by el kander aan de spoorwegen naar Durban en Lourenqo-Marquez en de verbindingslijn Pre toria-Johannesburg. De tosschengelegen land streek, d. w. z. een betrekkelyk klein ge deelte van Oost-Transvaal, zal dus worden „schoongeveegd.” Vraag niet of het ook noodig was zulke „geweldige” maatregelen te nemen: waarvan men het succes, door de ondervinding geleerd, by voorbaat op nihil kan schatten. Althans, Boeren „vangen” zullen de Engelschen weinig, doch ’t is en hun óók om te doen den voqrraad uit de districten weg te halen en naar de steden te brengen. DAt kan nog iets gevenmaar de terugtrekkende commando’s zullen wel zorgen dat zy genoeg mêe nemen om geen honger te lijden. Kitchener zelf voert het algemeen bevel. Hy gelooft dat de Boeren het terrein benoor den den spoorweg hebben verlaten om de koortsen en de paardenziekte te ontloopen, en dat hy nu, zonder veel weerstand te ont moeten, het land zal kunnen zuiveren. French voert het bevel over de zuidelijke af- deeling, Lyttleton over de noordelijke. Tot dusver ontmoetten de Engelschen weinig tegenstand, met uitzondering van Smith Dor- rien, die in een ernstig gevecht gewikkeld Met langzame schreden liep hij het vertrek op en neer, om na te denkenzijn oog was niet van Marie afgewend, die met den rug naar hem ge keerd aan het venster stond met ten hemel ge slagen blik; hij had haar beleedigd. In die over tuiging trad hij op haar toe en smeekte op stillen toon >Kunt gij mij vergeven, Marie Hare verlegenheid belette haar te spreken zij reikte hem met afgewend gelaat de hand en ijlde toen naar de openstaande deur. Ten tweeden male hield Hermann haar terug en sprak «Kunt gij niet raden, Marie, welk ge schenk gij mij voor mijne zuster moest brengen „Volstrekt niet. Hoe zou ik dat kunnen weten, daar uw vader mij niets gegeven heeft?” ant woordde zij, met alle onschuld eens kinds op haar gelaat en in hare'houding. Zachtkens legde Hermann zijn arm op haar schoudef, staarde haar diep in de oogen en sprak dralendMarie, als gij zelve dat geschenk eens waart als ik in u als mijne teer geliefde bruid, mijner lieve Clara eene zuster mocht brengen Eene doodelijke bleekheid oyertoog Marie’s ge laat. Groote God! wie heeft daaraan kunnen denken 1 Hoe had ik, arm meisje, aan zulk eene gedachte plaats kunnen geven Immers nooit „En toch, Marie, zou het arme meisje mij zoo nameloos gelukkig, mij zoo rijk maken door hare liefde I” „Geen woord meer! Mijn God, laat mij niet bezwijkenkreet Marie met de handen ten he mel; toen keerde zij het gelaat tot hem, sloeg hare armen hem om den hals en riep opgewonden. Barmhartige God! vergeef mij! ik kan niet an- Telefoon No. ADVERTEDTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In den Pruisischen Landdag ving gisteren de algemeene beraadslaging aan over de ka nalenwet, waarby bleek, dat het ontwerp nog lang niet in veilige haven is. Als eerste offlcieele verdediger trad de Minister Thie len op, Hy zette de gronden voor de indie ning van het ontwerp uiteen, dat ten doel hoeft de oeconomische toenadering van het Oosten en het Westen, en den verkoop van de producten dier beide deelen op de bin- nenlandsche zoowel als op de buitenland- sche markt te bevorderen, en tevens de weer kracht van het land te verhoogen. Men zou zich dan te water zoowel als te land over verkeerswegen verheugen, zooals geen an dere staat zal kunnen aanwyzen. Da Minister van Financiën Miquel ver klaarde in hoofd zaakWat de financieele zyde van het ontwerp betreft, zou ik, als ik niet de volkomen overtuiging Jiad, dat het ontwerp goed is, zoo noodig myn ambt neder- leggen. Ik hoop tot het laatste oogenblik, dat een kalm onderzoek van het ontwerp het Huis er toe zal brengen, het aan te nemen, en dat wy vervolgens in volle over eenstemming den Landdag kunnen sluiten. De afgevaardigde Zehnhoff van de Cen- trum|arty, achtte het thans ingediende ont werp nog slechter dan het vorige. Zyn vrien den in Rijnland zullen het voorstel, zooals het daar ligt, moeten verwerpen. Hy ver zocht ten slotte verwijzing naar een com missie. De afgevaardigde graaf Limburg-Stirum, conservatief sprak voornamelijk tegen het Ryn-Elbekanaal. Zyn bezwaren daartegen waren eer versterkt dan verminderd. Het overwegende deel der monarchie zou door den aanleg ervan zeer worden benadeeld. Tegen het Dortmund-Rynkanaal en het Lippe- kanaal geldt zyn economisch bezwaar, dat Rotterdam daardoor op ongeoorloofde wyze wordt bevoordeeld. De militaire voordeelen van het kanaal zyn niet zoo groot, dat men het daarom alleen zou moeten aanleggen. Indien het kanaal werkelijk van zoo groote strategische waarde was, dan zou het Ryk er wel voor opkomen en de Bondsstaten er in betrekken. De afgevaardigde Eynern, nationaal-libe- raal, begroette het ontwerp met vreugde; bij achtte de kanalen voor de industrie een levensquaestie. Zijn staatkundige vrienden zullen de voorstellen tot bescherming van den landbouw ondersteunen, maar zy hopen dan ook, dat de landbouw, na het toestaan dersLaat mij het éénmaal belijden dat ik hem onuitsprekelijk liefheb I” Veel hadden zij elkander te zeggendoch dra sprak, Marie met diepen weemoed in hare stem «Hermann, laat ons thans aan haar denken, die wij beiden zoo innig liefhebben, wier heengaan voor immer eene schaduw zal werpen op ons geluk, op onze verbintenis, aan Clara mijne teer beminde zuster I” Graaf Waldemar keerde terug naar het pavil joen en heette Marie met vaderlijke teederheid welkom als zijne geliefde dochter j hij was verge zeld door den predikant, dien hij inmiddels ge haald had, om hem met het groote nieuws bekend te makenhet hart vol blijdschap gaf deze zijne toestemming, niet zonder een uitroep der hoogste verbazing; Graaf Waldemar deelde het jonge paar mede, dat zij de spoedige opheffing van het mis verstand tusschen hen beiden enkel en alleen aan de lieve zieke te danken hadden. Marie weende tranen van dank en van deernis; ook de heeren schaamden zich een traan in ’t oog niet. »O,” sprak de predikant, laat ons nooit vergeten welk een adel van ziel, welk een volheid van onbaat zuchtige, trouwe liefde gewoond heeft in dat zwakke, teere lichaamAls een engel heeft zij zich in haar leven doen kennen, als een engel zal zij van ons henen gaan Graaf Waldemar ijlde weghij kon er niet over hooren spreken, dat zijn lief kind haar einde nabij was. Clara’s verjaardag was aangebroken. Volgens haar verlangen was de zieke naar de huiskamer gedragen. Zij was uitgeteerd; het koude zweet INRICHTINGEN WELKE GEVAAR’, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van de firma G. N. Flamman en Zon:n te Gouda om vergunning tot oprichting eener stoom machine ten behoeve harer smederij en herstel- plaats van machinerién in het perceel gelegen aan den Turtsingel, Kadastraal bekend Sectie E. Nos. 206, 107, 1085 en kj86 Dat op Woensdag den 19 Februari 1901, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „drie dagen» vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 5 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 40) De jonge Graaf keek het meisje somber, ver wijtend aan; zij stond daar voor hem als het beeld van eenvoud, onschuld en beminnelijkheid. >Wat moet ik hier doeh vroeg zij droevig, en tranen rolden haar over de wangen. „Het is mij, Graaf von Felsburg, alsof wij allen ziek zijn! Achkonden wij toch met haar gaan, met hrar die wij zoo innig liefhebben.” „Ja, Marie, maar dan toch zeker allen,” ant woordde Hermann spottend. Met de handen voor het gelaat klaagde zij nog eens: «Allen, allen.” «Egon ook Marie?” Zij liet de handen vallen en zeide bedroefd «Hoe slecht van mijalleen aan hem heb ik niet gedacht I” „Niet aan hem, Marie riep hij heftig, «dat is niet waar!” Een rauwe smartkreet was het antwoord-het meisje wankelde, hij wilde haar steunenmet kracht wees zij hem terug. „Graaf von Felsburg," sprak zij een oogenblik later, gij hebt mij groot ver driet gedaan, en ik ken daarvan de reden niet.” Toen wilde zij gaan. Hermann hield haar terug en smeekte: «Nog één oogenblik, Marie Uit Kaapstad wordt aan de Daily Express geseind dat groote voorzorgsmaatregelen worden genomen om te verhinderen dat de Wet de kolonie binnenvalt. Elke geregelde soldaat die beschikbaar is, wordt in allerjjl naar het noorden geionden, en een gedeelte van de stadswacht is opgeroepen voor pa- tronille-dienst. Er heerscht groote ongerust heid, want men acht bet zeker dat een groot aantal onzijdige Hollanders zich by den ge- vreesden generaal zullen aansluiten als hy op Engelsch grondgebied komt. i

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1