ESCH, ENTEN. 1 i BERG. BINNENLAND- WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, tor icao Maandag 11 Februari 1901. No. 8424. 39ste Jaargang. Bultenlaadsch Overzicht. I FEV1LLETON. r. G 73. per 5 Ons, IEIMËR lotterdam. I, Az» Artikelen, VAX LOON. ulster’ iVERVEEIJ ”2, d. BERG, Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des midd. strijden tot het einde en niet de wapenen t|jd bljjft. Verspreide Berichten. ischerij ATERWI. ■HZK uiam reft waarborg voor het duurzaam behoud 3 de volle koninklijke macht in Pruisen. Julk esu onomwonden taal in een blad aid de „Kreuzzeitung" had men tot nu nog o. &U w«r BMar- Gouda 8 Februari 1901. De Burgemeester vd., R. L. MARTENS. treat 103. het itoomen van enz. e. worden naar da geverfd. stoomd of geverfd de gezondheid GE PRIJZEN. («OlimiE UilBAVI ladeiylcata «n g» dddal voor Htere» ilnctertehoanwark. C.M MHIIar&te MantottagoU csmerk.— I.UrtlKiZlWii» Zn Gouda LITEIT Prijzen. u, d. Echte jen, tesamen- ringen In den A naam des vervaardigd het wereldbe- Jebi* Stoll- De BURGEMEESTER van Gouda, maakt bekend dat door hem is ontvangen het vol gende telegram „Burgemeester Gouda „Hare Majesteit en Zyne Koninklijke Hoog* „heid dragen mij op en ingezetenen te „danken voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant van TETS.” De heer Montagu White, de vertegenwoor diger 'van de Zuid-^frikaansche Republiek in de Vereenigde Staten, heeft een brief geschreven, waarin hjj doet uitkomen hoe schandelijk Engeland zand gooit in de oogen der publieke meening, door te kennen te willen geven, dat er een door de Boeren erkend vredes-comité bestaat, dat pogen zal de overgave der Boeren te bewerken. Het comité bestaat slechts uit lafhartigen die den eed hebben afgelegd en die naar hun boerderijen wenschen terug te keeren. Dezen hebben niet den minsten invloed bij de Boeren. De Engelschen pogen ’t echter te doen voorkomen, dat de Botha’s en de De Wet’s, die het vredesmanifest toekenden na verwant zyn aan de twee dappere en patriotische generaals. Men vergete niet, zegt de heer White, dat deze namen in Zuid- Afrika legio zijn. Hij zegt ten slotte, dat de Boeren zullen Telefoon Ao. ft». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is .1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 43) Het gelukkig huwelijk harer geliefde zuster, Graaf Waldemar’s erkentelijkheid, zijne grobte achting, waarvan hij haar bij iedere gelegenheid de blijken gaf, verleenden haar rijkelijk vergoeding voor de vele liefelijkheden des levens, die zij aan vankelijk in het klooster miste. Vooral had haar het afscheid van hare geliefde ouders veel gekost, die bijna tegelijkertijd hunne beide dochters hunne eenige kinderen uit hubne thans zoo eenzame woning hadden zien vertrekken. Haar vader vooral had zwaar onder dat afscheid gele den, doch Justina’s zelfopofferend karakter be hoefde niet lang naar eene verklaring te zoeken van de gemakkelijkheid, waarmede hij zijne ver gunning tot haar vertrek had gegeven en waarbij hij allerminst aan zich zelven gedacht had. Zijne vrouw zou nooit weer vroolijk zijn geworden, zou nooit weer gemoedsrust gekend hebben, als de gelofte ten tweeden male geschonden, aan het klooster ten tweeden male eene bewoneres ont houden was. Deze overtuiging had zijne handel wijze bepaald en was voor Justina een steun, een voorbeeld bij haar pl chtbesef geworden. Open hartig maakte zij de abdis met hare denkbeelden, met hare vrees voor den proeftijd^ bekendde edele, verstandige vrouw had het jonge meisje liet en achtte haar hoog om hare oprechtheid, hield zich dagen aaneen uitsluitend met haar ge luk bezig en meende in ingespannen arbeid het beste middel gevonden te hebben, om aan haar hart den vrede en de voldaanheid te verschaffen. Zonder omwegen deelde zij haar oordeel aan Jus tina mede, en met een gewillig hart voegde deze zich naar haren leefregel. Wat was zij de oude dame dankbaar I Arbeid hielp haar het heimwee bedwingen, arbeid gat haar rust en vrede, arbeid wees haar in stillen ootmoed den weg tot God, haren hemelschen Vader. Nooit had Justina er berouw over, dat zij in het klooster was gegaan, en ongaarne had zij het, gelijk wij weten, ver laten Hoe lang zij in het verleden toefde, weet ik niet Eindelijk gaf zij alle hare gedachten weer aan het heden en wierp met moederlijke teeder- heid den blik op hare gestorven lieveling. Hoewel men deze beslissing met onfeilbare zeker heid had voorzientoch had men haar niet op dezen dag, op haren jaardag verwacht, Met het oog op de doode werd Justina herinnerd aan hen, die met haar onder dezelfde smart gebogen waren haar gevoelig hart was bekommerd om het leea van anderen ook. Terwijl zij in den geest bij Egon von Bernsdorf en Angelica verwijlde, werd zij onrustigermet minder kalmte kon zij hare gedachten regelen. Indien dat tweetal hare lieve ling niet zoo na aan het harj had gelegen, dan zouden zij nooit in staat zijn geweest om invloed te oefenen op deze ure. Clara had, ofschoon hare krachten reeds uitgeput waren, teederder gevoelens in Angelica’s hart trachten te wekken, omdat zij I. den Koning DA de Heer oen en verven van )ro ben, alsook alia Lord Kitchener seint nit Pretoria van 7 dezer: Een colonne vernielde voorraden te Petrus- berg en bracht 3500 stuks paarden en vee mee zonder verliezen te lijden. ||Bericht wordt dat De Wet nog ten noor den van Smithfield is en zich beweegt naar het oosten. Een gedetacheerde macht, die de spoorlijn kruiste in Pompey Siding is op weg naar Philippolis. Lord Methuen bericht uit Lillifontein ten oosten van Vrijburg dat hy den vijand daar uit elkaar joeg en twaalf wagens en 250 stuks vee nam. De colonne van French is by Ermelo. Het departement van oorlog voegt hierbij dat het aan een fout by het telegrafeeren moet worden toegeschreven, dat onlangs bericht werd, dat De Wet ten noorden ven Tha- banchoe was. hadden eeuwen lang den Duitschen bodem bebouwd. zullen neerleggen voordat hun aannemelijke voorwaarden zyn gesteld, d.w.z., het herstel hunner onafhankelijkheid. Welke gevoelens te Berlijn het verkenen van de orde van den Zwarten Adelaar aan Roberts en de daarbij hoorende keizerlijke gezegden wekken, kan men zien uit een hoofdartikel in de „Kreuzzeitung” van gister, waarin wordt gezegd dat de monarch en het volk elkander niet begrijpen en dat er een diepgaande tegenstelling is tusschen de gewaarwordingen der volksziel en de han delingen van den monarch. Alleen een we- derkeerig vertrouwen van vorst en volk le- Groot-Brittannie. De koning van Portugal toeft nog maar immer als gast van den koning op het pa leis Buckingham en bij schijnt nog niet aan heengaan te denken op grond wel van zyn fameus bondgenootschap! - Waarschijnlijk zullen de hertog en de hertogin van Cornwall en York reeds spoe dig de reis aanvaarden naar Australië, waar ze echter niet zoo heel lang zullen ver toeven. Te Norwich zyn drie gevallen van pokken voorgekomen in het dertiende regi ment huzaren, naar men meent overgebracht uit Glasgow, waar eergisteren 33 nieuwe gevallen zijn voorgekomen en één sterfgeval, terwijl in de ziekenhuizen 462 ziektegeval len in behandeling zyn. De commissie uit de Belgische Kamer belast met het onderzoek van de verzoek schriften, kan aangaande het verzoekschrift betreffende arbitrage, voorgesteld het te ren- voyeeren naar den minister van buitenland sche zaken. De motie-Janson is met algemeene stem men aangenomen, met uitzondering van die van den minister van buitenlandsche zaken, die buiten stemming blijft. De motie luidt „De Kamer, goedkeurende de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften, en de ernstige aandacht van den minister van buitenlandsche zaken op het verzoekschrift vestigende, gaat over tot de orde van den dag.”. Van te voren had de minister nog eens nadrukkelyfc gezegd, dat de regeering zich tot niets kon verbinden. Het kanaal-ontwerp is in den Pruisischen Landdag naar een- commissie van 28 leden, de zoogenaamde groote commissie, verzonden. Daar zal het waarschynlyk een poosje slui meren tot tijd en wyle de agrariërs niet meer zoo hard oordeelen over het regeerings- plan en het compromis ryp is geworden. Intusschen heeft graaf Bülow een nieuwe poging gedaan om het gemoed van de con servatieven te verteederen. Op een feest van den Duitschen Landwirtschaftsrat heeft bij hartelyk getoost op den landbouw. Deryks- kanselier sprak op zyn gewonen plechtstatig- overredenden toon. Door te trachten den landbouw te helpen, zeide hy, deed hy een voudig zyn plicht. Het was zyn plicht als rykskanselier om voor een beroep te zorgen waarmede zulk een groot deel van de be volking*' zyn levensonderhoud verdiende welks welvaart van zulk een kapitale be- teekenis was voor de onafhankelijkheid van het land ten opzichte van het buitenland en voor zyn bloei. Zoo lang hy, Bülow, op zyn post stond, zou er voor hem slechts een enkel richtsnoer wezen, het welzijn van het algemeen. Deze salus publica maakte het hem tot plicht de groote productieve standen, landbouw, nijverheid en handel, gelykelyk te beschermenhy zou zich nooit laten ver leiden om den eenen stand te bevoordeelen ten koste van den anderen. De zorg voor den landbouw was by hem echter niet alleen een ambtsplicht, maar ook een zaak van het hart. Daarvoor was reeds zijn naam een waarborg; want de dragers van dien naam melk gekeokt rank voor da- theelepeb van locolate) Al» j <wval van te gebruiken, inmate H.JI Duitschland. Het heet, dat de keizer, die reeds eer gisteren in den loop van den voormiddag naar het kasteel Friedrichshof, naar zyn moeder is gegaan, een paar weken te Hom burg zal blijven, waar hy zich kan vertre den met sledevaarten in den Taunus, ter wijl zyn vrouw er toch ook nog eenigen de uiterste linkerzijde, ongeveer 90 man sterk, de linkerzijde met Zanardelli en Giolitti, het rechtercentrum met Sonnino, de uiterste rechterzijde met Prinetti. Met uitzondering van Rudini hebben al de partij hoofden tegen het Ministerie gestemd. In de verschillende redevoeringen werd de Minis ter-president Saracco buiten spel gelaten. Vandaar dat sommigen meenen, dat deze met de samenstelling van het nieuwe Kabi net zal worden belast. Andere noemen den President der Kamer, Villa. or degelijke URT. Gasfitterjj. Het Italiaansche ministerie heeft zyn ontslag aangeboden en voor de eerste maal zal de Koning een keuze moeten doen. Het Ministerie is gevallen door een coalitie van Telefoon Mo. «2 ADVERTENT.IEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In een der vertrekken van het paleis te ’s Hage waren eergister de geschenken ver zameld, die de Koningin by haar huwelijk waren aangeboden, niet alleen door hooge verwanten, vorstelijke gasten, maar ook door de hofhouding, ambtenaren en dienaren uit haar omgeving. Alle pronkstukken uit deze rijke verzame ling op te noemen is ondoenlyk. De voor naamste cadeaux zyn de volgende Een aquarel van Dommershuizen, voorstel lende de vlootrevue op de Zuiderzee, van den artist zelfhet portret van den over leden groothertog van Saksen, geschonken door zyn opvolger in de groothertogelyke regeering; een geheel zilveren eet-servies met dito dekschalen, coupes en candelabres van de groothertogelyke familie van Meck lenburg; een tegeltableau van de Nederl. kolonie te Penang; een zilveren blad met wapens van het bataljon garde jagers no. 15 een zilveren ruiterbeeld van de officieren van het jager regimenteen bronzen beeld voor stellende een krijgsman van de officieren der Mecklenburgsche fuselierseen eetservies dat vroeger behoord heeft aan Koning Wil lem 1een crayon portrot van wylen luite en aller toekomst in God’s vaderhand kon stellen, en ootmoedig Zijne hulp en Zijne leiding bij het geen zij wilde doen, bij haar ingrijpen in deze ingewikkelde verhoudingen kon atsmeeken. Nog eens herinnerde zij zich dat Egon von Bernsdorf en Angelica eene vermaking waren van haar ge liefd pleegkind, zoodat hun wel en wee voor haar van het hoogste belang moest zijn en blijven. Met dit besluit namen hare gedachten afscheid 1 van de levenden, om zich uitsluitend met de ont slapene bezig te houden. Als een sluimerend kind lag Clara op haar sterfbedzij bood een woemoedigen maar volstrekt niet waanzinwekken- den aanbiik. ^Niemand zal u aanraken, dierbaar kind,” sprak zij fluisterend. >Zooals gij naar uw verlangen heden op -uwen jaardag werd getooid, zoo zullen wij u aan de moederaarde toevertrou wen.’” Verscheidene leden van het dienstpersoneel tra den de kamer binnen. Justina duldde geene luide uitbarstingen hunner droefheid en deelneming. Plechtig en stil als in eene kerk bleven zij staan bij het stoffelijk omhulsel van aller lieveling. Na eenige oogenblikken richtte Justina het woord tot de aanwezigen en sprak fluisterend „Ik blijf van nacht bij haar.” Alleen vroeg de oude Hubert; de anderen deden niet anders dan haar angstig aankijken. irNatuurlijk alleen," gat zij hoog ernstig ten antwoord, daarmede elke vraag afsnijdende. Op Wen wenk verwijderde zich het personeel en Justina zette zich weder op hare vroegere plaats neder. fJMt vervolgd.) Frankrijk De plaatsvervangende rechters in Frank rijk genieten geen salaris, maar mogen de praktyk van advocaat uitoefenen. De af gevaardigde Pourquery de Boisserin heeft thans by de Kamer een voorstel ingediend om hun een traktement van 1500 francs toe te leggen, maar op voorwaarde, dat ze geen rechtsgeleerde praktyk zullen uitoefe nen. Zoo wordt het ambt van plaatsver vangend rechter vrywel verlaagd tot een toevlucht voor broodelooze rechtsgeleerden. De prefect van het NoojptfSTdeparte- ment heeft een half escadroir dragonders en ettelyke tientallen gendarmes naar Iber ville in het district Hazebroick gezonden, waar de werkstakers de peentjes gedacht opgeschept moeten hebben. I Egon’s geluk bedoelde. Als het/onervaren meisje zich toch vergist had Als de Inbaatzuchtigheid van die reine kinderziel door ha\e opoffering ten gunste van Bernsdorf Angelica snfijart had veroor zaakt Als ’t was immers roo verklaarbaar geweest Egon toch Clara had bemind Ten tweeden male vatte deze gedachte post in Justina’s trouwe ziel. Eén blik op het vreedzame gelaat der doode gat haar andermaal een geruststellend antwoord op deze kwellende vraag. Zij vatte het vastAvoor- nemen op niet weer toe te geven aan dat onrust- wekkend wankelen harer meening, en de thans weer omhelsde meening als de waarheid te hand haven. Justina hield zich overtuigd dat Egon Von Bernsdorf Clara had vereerd, doch dat hij met eene gansch andere liefde aan Angelica zijn hart had verpand. Voor die meening had zijn later gedrag het bewijs geleverd. Zou Angelica van eeno andere gedachte zijn Zijne houding aan het stertbed van hèt jonge meisje was evenwel te zeer in ’t oog geloopen dat er geen twijfel aan zijne liefde voor Angelica ware ontstaan. »Hoe zal dat eindigen vroeg de bezorgde vrouw zich zelve. >Zal de fierheid der jonge Gravin in haar hart eene plaats toostaan aan het geloof aan Berns dorf’s liefde Zal het teedere gevoel, dat Clara in de moeielijkste ure haars levens door hare zachtmoedigheid, hare onafgebroken zorgen, in Angelica’s gemoed gewekt heeft, niet wéér uit- dooven en door de kilheid der zelfzucht worden vervangen Na een langen strijd erlangde Justina eindelijk zooveel rust, dat zij met gelatenheid aller welzijn niet gelezen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1