I §1 EJ1? 2VEH irlct 'TGap INTER WILSKRACHT. tr :ao rtikelen, AX LOOX. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 14 Februari 1901. No. 8427. Buitenlaodsch Overzicht. FEULLfJlO.V BHH liFWlSGEFIM,. *hat dster’ 39ste Jaargang. s stelt een Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. iQ Verspreide Berichten. slist tegengesproken. lit n. Zn Gouda (Wordt vervolgd.) S’/j, dubbels flewh Vegte, Zaltbommel botterdam. ihage. JCan. Rotterdam *t 103. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Ten tweeden male in één jaar had de ruwe hand ifeeren in de richting :o” T B ODDS JAMMER E PRIJZEN. i. Echte tesamen- pn in den num dee nrvurdigd wereldbe- >t* Stoll* Telefoon .\o. S>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «uJ» r baar bij IERS Jz. ijs van echtheid'ii i kurk ateed» voor- ten naam der Firma PPR vertroflen ars welbekend IHT-BLIXIA t Fabriekimerk). ie, radicale en van alle, zelfs lekkige zenuw* kl ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn Maagpijn Onvermogen enz. Üit- Koning Victor Emanuel heeft aan den heer Zanardelli de opdracht gegeven een minis terie te vormen. Hiermede is voorloopig de kans op een gewijzigd kabinet-Saracco zoowel als op een ministerie-Sonnino ver keken. Het koortsseizoen te Lourenqe Marques vergt van het jaar ongewoon veel offers. Er zijn een groot aantal zieken, terwijl onder voorname Engelsche ingezetenen reeds vele sterfgevallen z\jn voorgekomen. De meerder heid van de ambtenaren die verbonden zijn aan den staf van de Imperial Railways, Ijjdt aan koorts en is aan boord van het hospi- taalschip Orcana gebracht. Er komen bijna dagelijks bezendingen patiënten uit het district Komati-poort die aan boord van de Orcana worden opgenomendit schip is nu bijna vol. Ook onder de uitgeweken Boeren zijn vele sterfgevallen vóórgekomen. Generaal De Wet is bij Norvalspont de Oranjerivier overgetrokken en rukt op in (Je richting van ^hilipstown. Ziedaar het eenige, maar daarom niet minder belangrijke nieuws van het oorlogsterrein, dat tot ons is ge komen. Lord Kitchener bevestigt ze nog wej niet, deze tijding, maar nu de avondbladen alle dit nieuws bevatten, mogen wy aannemen, dat het juist is. Kitchener seinde Maandag, dat „het scheen” alsof De Wet bezig was bij Jagers fontein den spoorweg over te steken, na een mislukte poging om ten Oosten van Bethulie de driften over te trekken, zoodat men van daag nog niet kan verwachten, dat hij pre cies was ingelicht over de bewegingen van zijn geduchten tegenstander, i bonden mogendheden tusschenbeide zullen komen om de Turken te verjagen. Als Oos tenrijk tusschenbeide komt, zal Boelgarjje 250 000 man leveren, Servië 150.000 en Mon tenegro 50.000 man. Mocht eventueel ook Rusland tusschenbeide komen, dan zal nader overleg worden ge pleegd. De BURGEMEESTER Tan Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den nen Februari 1901 executoir is verklaard Het Kohier No. 9 der Personeele Belasting voor de gemeente Gouda, dienst 1900. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 13 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. lik gektokt ik voor da- «laptis van ïlate) Als ml van gebruiken. *•8.3. .4 ALS, IGEL, 661. Mr Kefer- 1 degelijke IT. Gasfittery. De anticlericale beweging in Spanje, die reeds lang heeft gesmeuld, neemt in den laatste dagen zeer in kracht toe. In de Mi nisteries hadden de ultramontanen reeds langen tyd een overwegenden invloed. De Regeering ging echter haar gang en maakte zich blijkbaar niet ongerust. Het huwelijk van de Prinses van Asturië met den graaf van Caserta, wiens vader in der tijd in den Carlistischen opstand was betrokken, leek een uitdaging van de openbare meening. Men herinnert zich nog wel, dat de biechtva der van de Regentes moest worden wegge zonden, omdat hij den. aanstaanden Koning leerde, dat liberale beginselen gelijk stonden met doodzonden. Nu en dan had men te Madrid kleine uitbarstingen, die in de altijd officieuse telegrammen of geheel verzwegen, of verkleind werden. Vooral was dit het ge- Nadat de Balkan-kwestie voor een dag of 14 op den voorgrond dreigde te treden, is het even uit geweest mot de onrustbarende berichten, waartoe wellicht medewerkte dat in Roemenië een ministerieele crisis is uit gebroken, welker oplossing heel wat moeite scbjjnt te kosten. Toch schijnt de vfees voor ernstige ver wikkelingen niet geweken; de over het alge meen zeer betrouwbare Pesther Lloyd bevat althans een onthulling van beteekenis. Er zog een bondgenootschap zijn gesloten tus- schen Boelgarjje, Servië en Montenegro, dat tot doel heeft Macadonië te bevrijden. In het verdrag wordt bepaald dat, als een opstand in Macedonië uitbrpekt, de drie ver- ons gebed uitspreken Hoe klopte aller hart voor Egon von Bernsdorf: aller blik sprak ééne taal, die ook zonder woorden voor elk fijngevoelend menschenhart gemakkelijk is te verstaan. En Engelica van Amheim Verlegen, beschaamd, stond zij voor de schilderij, waaruit Clara’s blik tot haar sprak, haar opwekkende tot alles wat goed is. Beschaamd sloeg zij de oogen neder; een vreemd gevoel was het berouw over weldigde haar. Zij maaktè zich haastig los van den onaangenamen indruk en beproefde, hare rij zige gestalte zoo mogelijk nog grooter makend, koud en trotsch over de schilderij heen te zien. Ónmogelijkharen anders onbuigzamen wil be- heerschend zag de zwijgende engèl der zachtmoe digheid haar voortdurend ain. ’t Was of zij niet meer denken kon, doch ééne gedachte bleef, waar alle andere vluchttenEgon is de schuldige Zijne hand, Zijn penseel werd door zijn hart, door zijne ziel bestuurd. Ach I had zij hem met één blik verwaardigd! Als de versmachtende naar een waterbeek, naar één druppel der lafenis zochten zijne oogen in haren blik te lezen dat zij iets voor hem gevoelde. Toen zij eindelijk, magnetisch door zijnen blik aangetrokken, gedwongen werd hem aan te zien, gingen hare oogen koud en kil hem voorbij, als kende zij hem niet. Dwaas, eigenzinnig menschenkind Niet straf feloos poogt gij Gods edelst gevoel in u te ver stikken en te dooden 1 Oostenrijk-Hongarije. Het gerucht van den afstand -en het hu welijk van keizer Franz Joseph wordt be- van het lot den vrede van een gelukkig gezin verstoord Al poogden de nageblevenen, zich zelven vergetend, de een voor den ander vol liefde de smart degelijker te maken toch vorderde het tijd, ja veel tijd eer men zulk eene beproe ving te boven was en zich wider met belangstel ling aan de dingen des gewonen levens kon wijden. In het eerst was naar het scheen alle vreugde op het kasteel gestorven Het afscheid van den zomer, de dorrende bladeren, die neervielen op den grond, de verwelkte bloemen, de koelere lucht, alles was daar buiten het zinnebeeld van het kwijnen des levens daarbinnen De jonge ver- loofden, Hermann en Marie, genoten hun geluk; doch onder den indruk van de somberheid om hen heen durfden zij daarvan niets te laten blij kenop schuchtere wijze spraken alleen hunne oogen elkander van de zaligheid, die hunne harten vervulde. Al kon men het defi predikant aanzien dat ook hij onder den indruk stond van den ernst der tijden, (toch leed zijn arbeid daaronder geen schade. Ten gevolge »an Graaf Waldemar’s \erlangen, werden de kinderen van den predikant vaker dan vroeger op het slot genoodigdde Graaf hoopte dat hiinne tegenwoordigheid weer het leven op het kasteel zou wekken. De jongens waren evenwel niet meer thui», en de kleinere kinderen veel te beschroomd om ’s Graven hoop te kunnen ver wezenlijken. val by de opvoering van het anti-clericale tooneelstuk van het lid der Academie, Gal dos. Dat stuk draait om een Jezuiten-intrige. In een der scènes grypt de held van het stuk zjjn Jezuïetischen tegenstander by den keel, werpt Mem op den grond met den nitroep Vervloekte slang. Niet alleen te Madrid, maar ook in tal van andere steden werd dit stuk opgevoerd en overal ging dit gepaard met daverende toejuichingen en buiten met manifestaties. Sagasta, het hoofd der liberalen, liet zich interviewen, en merkte zeer terecht op, dat men wel weet, hoe zulke gebeurtenissen be ginnen maar niet hoe ze afloopen. De Regee ring houdt nog altyd de schorsing van de coristitutioneele vrijheden in stand en waant zich sterk. Toch kan men zeggen, dat zy hoog spel f peelt. De betoogingen te Madrid worden ernstiger. De politie wordt met steenen geworpen, ten gevolge waarvan Zaterdag twee inspecteurs werden gewond. Des avonds om 10 uur werd een bom gelegd op het balcon van het huis, waar de werken van Galdos worden uitge geven. De bom ontplofte, alle ruiten werden vetbryzeld en tot op vry grooten afstand weyden de lantaarns door den schok gedoofd. Deze gebeurtenis gaf aanleiding tot ernstige opstootjes, die tot twee uur des nachts duur den. Er werden 26 personen in hechtenis ge noden, een groot aantal betoogers werd gewond. Te Valladolid en te Barcelona hadden dergelyke betoogingen plaats. Te Valencia werd bet rytuig van den prefect zoo hevig met steenen gebombardeerd, dat de ambte naar moest vluchten in het hotel van den kapitein-generaal. De te Madrid verschonende „Impartial” keurt het af, dat ook het rytuig van den nuntius met steenen geworpen is, maar voegt er bijhet geduld van de natie is uitgeput. Zanardelli, die reeds vroeger aan de groene tafel plaats genomen heeft, hield langdurige besprekingen met Giolitti en Prinetti, en heeft daardoor getoond, dat hy een kabinet wil vormen uit de linkerzyde en de uiterste linkerzijde met samenwerking der rechter zijde, terwyl het centrum buiten de bewe ging blyven zal. Reeds worden als ministers genoemd Gio litti (linkerzyde); Prinetti (rechterzijde) Sacchi (radicalen) en Baccili (onafhankelijke linker zijde). Als minister van buitenlandsche zaken wordt genoemd de heer Tornielli, thans ge zant te Parijs, of ook de Lombardische af gevaardigde Prinetti, een lid der clerifcale rechterzijde, die vooral naam heeft gemaakt door zjjn voorstellen tot belastinghervorming. Zoowel Tornielli als Prinetti zjjn bekend om hunne sympathie voor het Drievoudig Verbond, wat met het oog op de buiten landsche staatkunde van Italië van groot gewicht is. Natuurlijk wordt ditmaal aan de crisis in Italië meer dan gewone aandacht geschonken, omdat thans de jonge Koning voor de eerste maal zal moeten aangeven, in welke richting hy de zaken wenscht gestuurd te zien. De Koning weet het, dat een regeering nood- zakelyk is, die in staat is hervormingen in te voeren, en dat veoral flnancieele hervor mingen noodig zjjn. Maar hij weet ook, hoe moeiljjk bet is een program op te stellen, dat als ministerieel program van actie aan hooge eischen kan voldoen, en tevens door de verschillende groepen der Kamer kan worden aangenomen. Zal het aan politici als Zanardelli en Giolitti thans gelukken om het tooverwoord te vinden, dat zij vroeger tevergeefs hebben gezocht I.lllINHE COTBANTT Waarom bleef zij niet thuis op het schoone kasteel, waar hare moeder en allen, die er met haar verblijf hielden, zich beijverden den geringste harer wfenschen te vervullen? waar ieder hare luimen en grillen met toegefelijkheid verdroeg ’t Ware zeer natuurlijk geweest, en volkomen pas send bij hare korzelige stemminst. Maar Angelica werd door eene rusteloosheid voortgezweept, die haar het verblijf te huis pijnlijk maakte. Had men haar naar de oorzaak daarvan gevraagd, dan zou zij niet in staat zijn geweest om die vraag te beantwoorden. Zij wist het misschien zelve niet ett gat zich geen moeite om een blik te werpen ia hare eigene ziel, waardoor het haar niet moeie- lijk gevallen zou zijn de waarheid te ervaren. Zij hield zich veel meer met Egon von Bernsdorf be zig dan zij zich zelve wel wilde, bekennen en meende dat het haar rust en voldoening schonk, als zij alles minachtte wat tot hem in betrekking stond. Edoch door den omgang met Clara gedurende de laatste maanden, waren in haar ge moed de kiemen gelegd voor edeler hoedanigheden dan zij tot heden bezeten had, en al gaf zij zich moeite om door hoogmoed en eigenliefde die kie men in hun groei te belemmeren toch gaven zij de bewijzen Tan hun bestaan door de onvol daanheid van haren innerlijken mensch. Volgens bevel van Graaf Waldemar von Fels- burg was zijn kind in eene zilveren doodkist, met fluweel gevoerd, ter eeuwige ruste gelegd en in de kapel van het slot een parr dagen ter bezich tiging gesteld. Zelfs hier bleef Justina, ofschoon hare krachten bijna waren uitgeput, den ganseben tijd in hare nabijheid En toen zij eindelijk, ter wijl de avondzon an helderen glans scheen, in den grafkelder naast hare moeder werd bijgezet, was Egon’s beeld voltooid en mocht op bijpa volmaakte schoonheid bogen Boven den grafkelder tegen den achterwand bevestigd, deed het in den luister der avondzon in volle werkelijkheid aan een engel denken In zwevende houding door doorzichtige wolken gedragen, strekte het beeld de slanke ar men uit naar wie binnenkwammet de kleine, half opgeheven handen was het alsof de engel met een vriendelijken zegen, ieder die nader trad welkom heette. Het ten hemel geheven hoofd met de kleur eener ontluikende roos op de wangen de prachtige blauwe oogen door een traan bevoch tigd, die van de smart der scheiding, van droef heid over de achtergeblevenen getuigde, maar ook van heimwee sprak naar den hemeldaarenboven de meesterlijke gelijkenis van den engel met de ontslapeneeen en ander kon niet nalaten een overweldigenden indruk op de treurenden te ma ken. Als heelende balsem verkwikte die indruk de ziel van den zwaar beproefden vadervol ver rassing bleven allen innig bewogen op de prachtige schilderij staren en aller aandoening vereenigde zich in de ééne gedachte»Zie, daar is zij I Wij kunnen haar dagelijks zien en in hare nabijheid Telefoon No. «9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk Op bevel van den minister van marine, zyn door admiraal Besson naar Tonlon gebracht veertig kisten van generaal Frey en de twee buitgemaakte bronzen leeuwen, orfi met het stoomschip „Vinglong” verzon den te worden aan den opperbevelhebber van het Fransche expeditie-corps in China. De rest (zestig kisten) blyven in Frankryk, omdat ze persoonlijk eigendom bevatten. Wat teruggaat, is waarschynlyk dat deel van den ryken buit uit China, hetwelk ge neraal Frey bestemd had voor den president der Republiek en de ministers. De premier Waldeck-Ronsseau zal nog wel een week lang zyn) kamer moeten houden. Het aanstaande sociaal-democratische congres zal in het begin van Mei te Lyon gehouden worden. Het eilandje Porquerolles moet nu door den eigenaar aanjeen Engelschman aangeboden zyn voor drie millioen francs en een Parysche notaris moet alleen het contract nog teekenen. Duitschland. Eergister is te Berlyn in den circus Busch door den eersten voorzitter geopend de al- gemeene, jaarlyksche vergadering van den „Bund der Landwirte", die nq 232.000 leden telt 26.000 meer dan het vorige jaar. Er werd in den loop der, door duizenden (be zochte samenkomst geestdriftige sympathie uitgesproken met de Boeren en toen iemand gewaagde van „het bankroet van het roem ruchtige Britsche leger” kwam er aan het gejuich en gejubel geen einde. Door den hofmaarschalk^ van Saksen- Weimar wordt nadrukkelyk verklaard, dat er by de begrafenis van den groothertog, ge- Weimar met prins Alfons van Beieren niets beurd is.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1